telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Είσαι 100% σίγουρος για αυτό;Γιατί στο φροντιστήριο άλλα μου λένε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι σου λένε δλδ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οτι μετράνε τα γραπτά μόνο και οχι οι βαθμοί των τετραμήνων που είχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Οτι μετράνε τα γραπτά μόνο και οχι οι βαθμοί των τετραμήνων που είχα
Δεν παίζει να γίνεται κάτι τέτοιο. Ό,τι είπε ο econ μάλλον ισχύει (κι εγώ το έχω ακούσει για τα 2 χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Oι προφορικοί ισχύουν για εξέταση έωσ και 2 χρονια μετά την έκδοση απολυτηρίου.Μετά ισχύει ότι μετράει ο γραπτός 100%
Σωστό. Δες εδώ (είναι το site του βασεολόγου Στρατηγάκη):
https://stadiodromia.gr/arthra/aglfros_09_10/2010_02_07.html
στην παράγραφο "Οι απόφοιτοι με νέα εξέταση (κατηγορία 90%)". Βέβαια, είναι περσινό άρθρο, αλλά δεν έχει αλλάξει προς το παρόν ο νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οτι μετράνε τα γραπτά μόνο και οχι οι βαθμοί των τετραμήνων που είχα
λαθος σου ειπαν ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Οτι μετράνε τα γραπτά μόνο και οχι οι βαθμοί των τετραμήνων που είχα
Αν σου τα είπαν συμμαθητές, είναι απλά ανενημέρωτοι.
Αν σου τα είπαν καθηγητές, κακό σημάδι. Πρόσεξέ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οι καθηγήτες μου το είπαν....και όταν τους είπα οτι εγώ νόμιζα οτι μετράνε τα προφορικά απο πέρυσι μου την είπαν και όλας...
ευχαριστώ πάντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikol@

Νεοφερμένος

Η nikol@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια..εγω τελειωσα το σχολειο το 2008 και τωρα στην χρονια που θα ερθει δαλαδη απο τον σεμπτεμβριο του 2012 (2012-2013)λεω να ξανα δωσω πανελληνιεσ για αστυνομικεσ σχολεσ ξερω οτι το μαθηματα επιλογησ που πρεπει να παρω ειναι το αρχεσ οικονομικησ θεωριασ και μαθηματικα και στατιστικη σωστα δεν τα λεω??το εχω παρει πολυ ζεστα το να ξανα δωσω πανελληνιεσ αλλα αυτο που με αγχωνει ειναι τα μαθηματικα που θυμαμαι πολυ λιγα πραγματα..βεβαια θελω να ειμαι αισιοδοξη ..αν δωσω με το καλο παννεληνιεσ το μορια πωσ ακριβωσ μετρανε ξερετε??και φροντιστηριο απο ποτε λετε να αρχισω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

igiorgi

Νεοφερμένος

Ο igiorgi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα και από εμένα, έχω κάποιες απορίες σχετικές και ίσως λίγο άσχετες με το αρχικό θέμα, η ουσία είναι πως είμαι 23 και αποφάσισα.. αφού πρώτα ολοκλήρωσα το στρατιωτικό, 3 χρόνια δουλειάς με καλές αποδοχές, έναν παράξενο κόσμο με αναμφίβολες απαιτήσεις και τι μας ξημερώνει.. να δώσω εξετάσεις για Ιατρική. Θα είναι αρκετά δύσκολο πιστεύω διότι θυμάμαι πολλά πράγματα από τα μαθήματα της Α΄ Λυκείου, λιγότερα από της Β' .. και τίποτα από την Γ΄ διότι είχα διάφορα όνειρα στο κεφάλι μου και δεν ασχολήθηκα ποτέ με την ουσία, με λίγα λόγια το απολυτήριο της Γ' δεν λέει σχεδόν τίποτα. Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιες πληροφορίες όπως τι μαθήματα θα χρειαστώ, κατεύθυνση φαντάζομαι θετική ισχύει όπως και ήμουν στην Γ' Λυκείου, ίσως να πάρω κάποια βοήθεια από φροντιστήριο, γενικά φανταστείτε κάποιον με τεράστιο πρόγραμμα στη ζωή του και πολύ θέληση να πετύχει κάτι διαφορετικό μέχρι τις πανελλαδικές του 2013.. υπάρχει 1.5 χρόνος.. ίσως φτάσει... Διάβασα κάπου πως ίσως μειωθούν ή μειώθηκαν τα μαθήματα για τις Πανελλαδικές του 2013.. αφήνουν μεγάλη ασάφεια στα θέματα ενηλίκων ή στο αν τελικά ισχύει τέτοιο νομοσχέδιο. Ανυπομονώ για μία σαφή απάντηση από κάποιον που ίσως γνωρίζει κάτι ή έχει κάποια ιδέα για την περίπτωση μου. Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Όπως είπες δεν ξέρεις τίποτα από Γ λυκείου (η ξέρεις πάρα πολύ λίγα πράγματα). Του χρόνου θα πρέπει να ανταγωνιστείς παιδάκια παπαγαλάκια τα οποία στην πλειοψηφία τους δεν κάνουν τίποτα άλλο στην ζωή τους παρά η προετοιμασία τους για αυτές τις εξετάσεις, το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο αυτό (όχι όμως αδύνατο), θεωρώ απαραίτητο το φροντιστήριο και μάλιστα το ιδιαίτερο γιατί σκέφτεσαι διαφορετικά από τους 18χρονος και σε ένα ομαδικό πρόγραμμα :worry: θα σε αναγκάσουν να διαβάζεις όπως ένας 17χρονος.
Προς το παρόν δεν υπάρχουν θέματα ειδικά για ενήλικους (και φυσικά μέχρι να οριστικοποιηθεί) δε πρέπει να ελπίζεις τουλάχιστον σε αυτo , αλλά και να ισχύει μη νομίζεις ότι θα είναι πιο εύκολο (οι θέσεις που θα δίνονται θα είναι λιγότερες στους ενήλικες και πολλοί θα είναι ήδη κατόχοι πτυχίου τριτοβάθμιας).

:worry: Ακόμα και αν περάσεις θα έχεις αφιερώσει 1,5 χρόνο διαβάζοντας μαθήματα που είναι άσχετα με την ιατρική κοινώς χαζομάρες, θα έχεις λιγότερο κουράγιο να ασχοληθείς με την σχολή.

Αν θέλεις να εισαχθείς ιατρική η καλύτερη λύση είναι να πας εξωτερικό :/

Αν θέλεις να οπωσδήποτε να δώσεις πανελλαδικές καλό είναι να δώσεις και φέτος ακόμα και αν δεν έχεις ελπίδες (για να διαβάσεις, για να μπεις στην ψυχολογία, για να μειωθεί το άγχος, για να καταλαβεις την φιλοσοφία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giwrgakis93

Νεοφερμένος

Ο Giwrgakis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας ονομαζομαι Γιωργος και εδωσα πανελλαδικες εξετασεις το 2011.Η σχολη που περασα δεν μου αρεσει καθολου και σκεφτομαι να ξαναδωσω παννελαδικες το 2013.Το ξερω οτι εχασα τσαμπα μια χρονια αλλα πιστευα οτι αμα δω λιγο την σχολη καλυτερα θα αλλαζα γνωμη.Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο να ξαναδωσω(φροντιστηρια,εξοδα,κουραση)??Χωρια που ειναι και οι στρατιωτικες υποχρεωσεις στη μεση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Γεια σας ονομαζομαι Γιωργος και εδωσα πανελλαδικες εξετασεις το 2011.Η σχολη που περασα δεν μου αρεσει καθολου και σκεφτομαι να ξαναδωσω παννελαδικες το 2013.Το ξερω οτι εχασα τσαμπα μια χρονια αλλα πιστευα οτι αμα δω λιγο την σχολη καλυτερα θα αλλαζα γνωμη.Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο να ξαναδωσω(φροντιστηρια,εξοδα,κουραση)??Χωρια που ειναι και οι στρατιωτικες υποχρεωσεις στη μεση!!

οι στρατιωτηκες με μια αναβολη δεν ειναι θεμα!

αμα δεν σου αρεσει τοσο η σχολη σου και θελεις κατι αλλο ναι ξαναδωσε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

igiorgi

Νεοφερμένος

Ο igiorgi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αγαπητέ Γιώργο,

κατ'αρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες και έχω κάνει ήδη μια μικρή έρευνα επάνω στο θέμα. Πάλι θα χρειαστεί να εξεταστώ σε χημεία και βιολογία που δεν θυμάμαι τίποτα απολύτως, από την άλλη έρχεται το οικονομικό, όταν τα βγάζεις πέρα μόνος σου αναγνωρίζεις και μετράς την αξία του πράγματος και σίγουρα 10-15k τον χρόνο + έξοδα επιβίωσης, ειλικρινά εκτός χώρας δεν βγαίνουν και δεν τα αξίζουν κι΄όλας να τους τα χαρίσεις ακόμη κι αν τα έχεις. Εάν δώσω όπως προτείνεις και φέτος, χωρίς καμία ελπίδα φυσικά, θα αποφέρει κάπου εκτός του να χάσω μια εκ των 2 ευκαιριών που μου δίνονται για να εξεταστώ πανελλαδικά; Κάτι ακόμη που δεν κατάλαβα είναι, θα εξεταστώ σε 6 μαθήματα όπως παλιά ή σε 4 όπως γράφουν με το νέο νομοσχέδιο; Αλλά εκεί συμψηφίζουν και τους βαθμούς, πολύ τα έχουν μπερδέψει χωρίς λόγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια σας ονομαζομαι Γιωργος και εδωσα πανελλαδικες εξετασεις το 2011.Η σχολη που περασα δεν μου αρεσει καθολου και σκεφτομαι να ξαναδωσω παννελαδικες το 2013.Το ξερω οτι εχασα τσαμπα μια χρονια αλλα πιστευα οτι αμα δω λιγο την σχολη καλυτερα θα αλλαζα γνωμη.Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο να ξαναδωσω(φροντιστηρια,εξοδα,κουραση)??Χωρια που ειναι και οι στρατιωτικες υποχρεωσεις στη μεση!!

Εννοείται πως αξίζει τον κόπο! Έχεις αποφασίσει σε ποια σχολή θες να πας;

Άσχετο, τόσο χάλια είναι η σχολή σου;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thalamos

Νεοφερμένος

Ο Thalamos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Νομιζω μεχρι το 2013 δινουν με 6 μαθηματα :)

Καλη επιτυχια,ολα ειναι εφικτα!Μπορεις να τα καταφερεις.Ολα γινονται με θεληση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

igiorgi

Νεοφερμένος

Ο igiorgi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Νομιζω μεχρι το 2013 δινουν με 6 μαθηματα :)

Καλη επιτυχια,ολα ειναι εφικτα!Μπορεις να τα καταφερεις.Ολα γινονται με θεληση

Αυτό είναι μήνυμα που δίνει κουράγιο.. Ευχαριστώ :)
Άν με ρωτούσες "γιατί δεν διαβάζεις" πριν από 6 χρόνια, θα σου έλεγα, "μόνο για Ιατρική αξίζει το Πανεπιστήμιο" και.. "δεν χάνω το χρόνο μου για μετριότητες" .. τελικά έχει ο καιρός γυρίσματα. Θα πλησιάσω μετά την δουλειά ένα φροντιστήριο στη γειτονιά να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για την περίπτωσή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Αυτό είναι μήνυμα που δίνει κουράγιο.. Ευχαριστώ :)
Άν με ρωτούσες "γιατί δεν διαβάζεις" πριν από 6 χρόνια, θα σου έλεγα, "μόνο για Ιατρική αξίζει το Πανεπιστήμιο" και.. "δεν χάνω το χρόνο μου για μετριότητες" .. τελικά έχει ο καιρός γυρίσματα. Θα πλησιάσω μετά την δουλειά ένα φροντιστήριο στη γειτονιά να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για την περίπτωσή μου.

Κοίτα,και στα φροντιστήρια μην περιμένεις και πολύ αντικειμενικές απόψεις,καθώς οι ιδιοκτήτες πρωτίστως θα κοιτάξουν το δικό τους συμφέρον.

Τώρα όσον αφορά τις εναλλακτικές για να σπουδάσεις ιατρική.
Είτε στρώνεσαι στο διάβασμα για τις πανελλήνιες του 2013 και περνάς σε κάποιο πανεπιστήμιο εδώ. Είτε μπορείς να φύγεις εξωτερικό από φέτος κιόλας. Στο εξωτερικό,αν θελήσεις,μπορείς να σπουδάσεις με δίδακτρα στα αγγλικά ή να βασανιστείς έναν χρόνο παραπάνω,για να μάθεις την γλώσσα,ώστε να γλιτώσεις τα δίδακτρα σε ορισμένα πανεπιστήμια.

Ό,τι και να επιλέξεις,καλή επιτυχία,σου εύχομαι. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

igiorgi

Νεοφερμένος

Ο igiorgi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοίτα,και στα φροντιστήρια μην περιμένεις και πολύ αντικειμενικές απόψεις,καθώς οι ιδιοκτήτες πρωτίστως θα κοιτάξουν το δικό τους συμφέρον.

Τώρα όσον αφορά τις εναλλακτικές για να σπουδάσεις ιατρική.
Είτε στρώνεσαι στο διάβασμα για τις πανελλήνιες του 2013 και περνάς σε κάποιο πανεπιστήμιο εδώ. Είτε μπορείς να φύγεις εξωτερικό από φέτος κιόλας. Στο εξωτερικό,αν θελήσεις,μπορείς να σπουδάσεις με δίδακτρα στα αγγλικά ή να βασανιστείς έναν χρόνο παραπάνω,για να μάθεις την γλώσσα,ώστε να γλιτώσεις τα δίδακτρα σε ορισμένα πανεπιστήμια.

Ό,τι και να επιλέξεις,καλή επιτυχία,σου εύχομαι. =)

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα φροντιστήρια, όπως είπα και πρωτίστως μόνο η προσπάθεια (και λίγο η τύχη) οδηγεί στο επιθυμητό αποτέλεσμα, διότι "no money for waste, no honey to taste". Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, μακάρι να πιάσουν τόπο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgakis93

Νεοφερμένος

Ο Giwrgakis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για εμενα προσωπικα ναι!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top