metalnek

Νεοφερμένος

Η metalnek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και τα δύο πανεπιστήμια έχουν καλό όνομα. Ομοίως ισχύει για το τμήμα του Παντείου. Επίσης τυπικά όλα είναι ισότιμα.
Άρα σε συμφέρει να κυνηγήσεις την πόλη όπου θα σου βγει πιο οικονομικά να σπουδάσεις και θα τελειώσεις μία ώρα αρχύτερα τις σπουδές σου.
Ψάξε και το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Στο ΕΚΠΑ υπάρχει ΦΠΨ σκέτο και πρόγραμμα Ψυχολογίας που είναι διαφορετικά πράγματα.
Για καλή μου τύχη θα μου κοστίσει ακριβώς το ίδιο είτε μείνω Αθήνα, είτε Ρέθυμνο. Γνωρίζω για τη διαφοροποίηση στο ΦΠΨ. Από αφηρημάδα δε έγινα πιο συγκεκριμένη, αλλά αναφερόμουν στο πρόγραμμα Ψυχολογίας του ΦΠΨ. Δυστυχώς για το Πάντειο δεν έχω ακούσει τα καλύτερα από τους χώρους στους οποίους έκανα πρακτική. Οι περισσότεροι μου μιλούσαν για υπερεκτιμημένο ίδρυμα και τμήμα. Φυσικά, κατά τη γνώμη μου, δε σημαίνει ότι και η δουλειά των αποφοίτων ψυχολογίας του Παντείου είναι ανάλογη της φήμης του ιδρύματος, έτσι? Κάθε ίδρυμα έχει αξιόλογους και μη καθηγητές, φοιτητές, αποφοίτους κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τα όσα λες για Πάντειο ισχύουν στο ακέραιο. Απλώς η Ψυχολογία της διασώζεται κάπως.
Δεν πρόσεξες την δεύτερη προϋπόθεση που έθεσα. Ζούμε σε χαλεπούς καιρούς, εσύ έχεις ήδη μία κάποια ηλικία και προφανώς καίγεσαι να βγεις στην παραγωγή. Άρα σε συμφέρει το τμήμα που θα επιλέξεις να είναι βατό και να βγαίνει στην ώρα του και όχι με τσεκούρια καθηγητές.
Υγ. Εννοείται στο μηχανογραφικό θα δηλώσεις όλες τις Ψυχολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalnek

Νεοφερμένος

Η metalnek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τα όσα λες για Πάντειο ισχύουν στο ακέραιο. Απλώς η Ψυχολογία της διασώζεται κάπως.
Δεν πρόσεξες την δεύτερη προϋπόθεση που έθεσα. Ζούμε σε χαλεπούς καιρούς, εσύ έχεις ήδη μία κάποια ηλικία και προφανώς καίγεσαι να βγεις στην παραγωγή. Άρα σε συμφέρει το τμήμα που θα επιλέξεις να είναι βατό και να βγαίνει στην ώρα του και όχι με τσεκούρια καθηγητές.
Υγ. Εννοείται στο μηχανογραφικό θα δηλώσεις όλες τις Ψυχολογίες.
Θέλω να σου τονίσω ότι δεν είναι προσωπική άποψη αυτά που προανέφερα για το Πάντειο, απλά μετέφερα τα όσα μου έχουν πει εν συντομία άνθρωποι του χώρου. Για αυτό το λόγο δεν έχω αναφέρει αυτό το ίδρυμα σε αυτό το forum. Πρόσεξα τη δεύτερη προϋπόθεση που έθεσες πολύ περισσότερο απ' όσο νομίζεις, γιατί είναι αυτό ακριβώς που με προβλημάτιζε τόσο καιρό, με αποτέλεσμα να διχαστώ ανάμεσα στην ιδιωτική και τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση. Πολύ σωστά κατάλαβες ότι νιώθω έτοιμη να βγω στην αγορά εργασίας και σε αυτό θα ήταν ιδανική λύση η ιδιωτική εκπαίδευση -από άποψη χρόνου-, αλλά οικονομικά μόνο συμφέρουσα δεν είναι. Ποιο τμήμα είναι πιο βατό κατά τα λεγόμενά σου και κατ' επέκτασιν πιο συμφέρον χρονικά?
Εννοείται πως στο μηχανογρφικό θα δηλωθούν όλα τα τμήματα. Δε δίνω πρώτη φορά, ούτε έχω την άνεση του χρόνου. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το μόνο συν του Παντείου είναι ότι βρίσκεται στην πρωτεύουσα. Αφού ανέφερες Καποδιστριακό και Κρήτη είπα να βάλω και μία τρίτη σχολή στην εξίσωση χωρίς να αποκλίνεις από τον προγραμματισμό σου. Αλλά γενικά όντως δεν είναι τοπ επιλογή.
Στο δια ταύτα. Αθήνα πιο απρόσωπη, έχει καταλήψεις, απεργίες, πρέπει να διαβάζεις μόνη σου, ενώ Κρήτη θα είναι πιο σχολικό το περιβάλλον και συνήθως μαθήματα και εξετάσεις γίνονται κανονικά. Άρα θεωρητικά συμφέρει η Κρήτη. Όμως όλα εξαρτώνται από τους διδάσκοντες. Δηλαδή μπορεί να υπάρχει ένας καθηγητής που γιατί έτσι κόβει το 70%. Οπότε το μάθημα το περνάς με την 3- 4- 5 κοκ φορά. Υπολόγισε πόσο πίσω μπορεί να σε πάει ένα μάθημα.
Περίμενε μήπως σου απαντήσει εδώ κάποιος φοιτητής των εν λόγω τμημάτων και ψάξε στον περίγυρο σου για παλιους αποφοίτους και φυσικά για φόρουμ, ώστε να πληροφορηθείς αντικειμενικά και να αποφασίσεις.
Σε κάθε περίπτωση αυτό που προέχει τώρα είναι η προετοιμασία σου για τις Πανελλαδικές. Άρα ξεκίνα από αύριο διάβασμα, είναι πολλά και δύσκολα. Μην επαναπαυτείς, δεν θα προλάβεις και θέλει συνέχεια επαναλήψεις.
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IoannisP

Νεοφερμένος

Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Όπως αναφέρθηκε, και τα δύο τμήματα που επιθυμείς (Καποδιστριακού και Κρήτης) είναι ισότιμα. Το τμήμα του Ρεθύμνου θεωρείται καλό και είναι το πρώτο αμιγώς τμήμα Ψυχολογίας που ιδρύθηκε στην Ελλάδα, δηλαδή με προοπτική όχι το χώρο της εκπαίδευσης, αλλά το επάγγελμα του ψυχολόγου και μόνο. Βέβαια όταν ιδρύθηκαν τα τμήματα Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας στην Ελλάδα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα) και το Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών της Κρήτης που είχε κατεύθυνση Ψυχολογίας, το επάγγελμα του ψυχολόγου δεν ήταν διαδεδομένο, ίσως και ανύπαρκτο (μπορούν οι φίλοι ψυχολόγοι να δώσουν μια πληρέστερη εικόνα της ιστορικής πορείας του επαγγέλματος στη χώρα μας). Το Πρόγραμμα Ψυχολογίας Αθήνας είναι ένα μικρό τμήμα μέσα σε ένα μεγαλύτερο, το ΦΠΨ, που αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα τμήματα της χώρας. Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν είναι ξεχωριστό με δική του βάση εισαγωγής, διοικείται όμως από τον Τομέα Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ και υπάγεται σε αυτόν. Πλέον συζητείται για ίδρυση Τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ με διάσπαση του ΦΠΨ και κατά το πρότυπο του ΑΠΘ (του οποίου το τμήμα Ψυχολογίας είναι καλό). Μπορεί και να προλάβεις αυτήν την αλλαγή. Το τμήμα της Παντείου είναι υπερεκτιμημένο και εκμεταλλεύεται προς το παρόν το σύνθετο όνομα ίσως που έχει το Πρόγραμμα του Καποδιστριακού και μπερδεύει (κακώς) εκείνους που δεν είναι καλά ενημερωμένοι. Πάντως, κατά τη δική μου άποψη, συνυπολόγισε τον οικονομικό παράγοντα και άλλα προσωπικά σου θέματα, μελέτησε τους οδηγούς σπουδών ώστε να δεις και τα προσφερόμενα μαθήματα των τμημάτων αυτών καθώς και τις κατευθύνσεις τους (ανάλογα με εκείνη που θέλεις να ειδικευτείς), καθώς και μία άλλη πτυχή που δεν αναφέρθηκε, το κύρος του ιδρύματος και την αναγνωρισιμότητά του σε ακαδημαϊκό και εργασιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalnek

Νεοφερμένος

Η metalnek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το μόνο συν του Παντείου είναι ότι βρίσκεται στην πρωτεύουσα. Αφού ανέφερες Καποδιστριακό και Κρήτη είπα να βάλω και μία τρίτη σχολή στην εξίσωση χωρίς να αποκλίνεις από τον προγραμματισμό σου. Αλλά γενικά όντως δεν είναι τοπ επιλογή.
Στο δια ταύτα. Αθήνα πιο απρόσωπη, έχει καταλήψεις, απεργίες, πρέπει να διαβάζεις μόνη σου, ενώ Κρήτη θα είναι πιο σχολικό το περιβάλλον και συνήθως μαθήματα και εξετάσεις γίνονται κανονικά. Άρα θεωρητικά συμφέρει η Κρήτη. Όμως όλα εξαρτώνται από τους διδάσκοντες. Δηλαδή μπορεί να υπάρχει ένας καθηγητής που γιατί έτσι κόβει το 70%. Οπότε το μάθημα το περνάς με την 3- 4- 5 κοκ φορά. Υπολόγισε πόσο πίσω μπορεί να σε πάει ένα μάθημα.
Περίμενε μήπως σου απαντήσει εδώ κάποιος φοιτητής των εν λόγω τμημάτων και ψάξε στον περίγυρο σου για παλιους αποφοίτους και φυσικά για φόρουμ, ώστε να πληροφορηθείς αντικειμενικά και να αποφασίσεις.
Σε κάθε περίπτωση αυτό που προέχει τώρα είναι η προετοιμασία σου για τις Πανελλαδικές. Άρα ξεκίνα από αύριο διάβασμα, είναι πολλά και δύσκολα. Μην επαναπαυτείς, δεν θα προλάβεις και θέλει συνέχεια επαναλήψεις.
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.
Κατάλαβα... Πράγματι στην Κρήτη οι ακαδημαικές συνθήκες είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο συγκριτικά με της Αθήνας. Οι περισσότεροι άνθρωποι του χώρου αυτού που έχω ρωτήσει μου έχουν προτείνει σαν πρώτη επιλογή το τμήμα της Κρήτης και στη συνέχεια αυτό του ΕΚΠΑ. Όπως μου ανέφεραν, γίνεται πολύ καλή δουλειά ερευνητικά και στη Κρήτη υπάρχουν πολύ καλά εργαστήρια (πειραματικής ψυχολογίας, εφαρμοσμένης ψυχολογίας και νευροεπιστημών & συμπεριφοράς). Έχω ξεκινήσει ήδη το διάβασμα..!!!
Σ' ευχαριστώ! :D

Όπως αναφέρθηκε, και τα δύο τμήματα που επιθυμείς (Καποδιστριακού και Κρήτης) είναι ισότιμα. Το τμήμα του Ρεθύμνου θεωρείται καλό και είναι το πρώτο αμιγώς τμήμα Ψυχολογίας που ιδρύθηκε στην Ελλάδα, δηλαδή με προοπτική όχι το χώρο της εκπαίδευσης, αλλά το επάγγελμα του ψυχολόγου και μόνο. Βέβαια όταν ιδρύθηκαν τα τμήματα Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας στην Ελλάδα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ιωάννινα) και το Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών της Κρήτης που είχε κατεύθυνση Ψυχολογίας, το επάγγελμα του ψυχολόγου δεν ήταν διαδεδομένο, ίσως και ανύπαρκτο (μπορούν οι φίλοι ψυχολόγοι να δώσουν μια πληρέστερη εικόνα της ιστορικής πορείας του επαγγέλματος στη χώρα μας). Το Πρόγραμμα Ψυχολογίας Αθήνας είναι ένα μικρό τμήμα μέσα σε ένα μεγαλύτερο, το ΦΠΨ, που αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα τμήματα της χώρας. Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν είναι ξεχωριστό με δική του βάση εισαγωγής, διοικείται όμως από τον Τομέα Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ και υπάγεται σε αυτόν. Πλέον συζητείται για ίδρυση Τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ με διάσπαση του ΦΠΨ και κατά το πρότυπο του ΑΠΘ (του οποίου το τμήμα Ψυχολογίας είναι καλό). Μπορεί και να προλάβεις αυτήν την αλλαγή. Το τμήμα της Παντείου είναι υπερεκτιμημένο και εκμεταλλεύεται προς το παρόν το σύνθετο όνομα ίσως που έχει το Πρόγραμμα του Καποδιστριακού και μπερδεύει (κακώς) εκείνους που δεν είναι καλά ενημερωμένοι. Πάντως, κατά τη δική μου άποψη, συνυπολόγισε τον οικονομικό παράγοντα και άλλα προσωπικά σου θέματα, μελέτησε τους οδηγούς σπουδών ώστε να δεις και τα προσφερόμενα μαθήματα των τμημάτων αυτών καθώς και τις κατευθύνσεις τους (ανάλογα με εκείνη που θέλεις να ειδικευτείς), καθώς και μία άλλη πτυχή που δεν αναφέρθηκε, το κύρος του ιδρύματος και την αναγνωρισιμότητά του σε ακαδημαϊκό και εργασιακό επίπεδο.
:hmm:Δε γνώριζα ότι συζητείται ίδρυση τμήματος Ψυχολογίας στο ΕΚΠΑ. Θετική κίνηση αυτή. Ευτυχώς οικονομικά είναι το ίδιο είτε μείνω Αθήνα, είτε Ρέθυμνο. Έχω μελετήσει πολύ τους οδηγούς σπουδών και έχουν και οι δύο πολύ καλό πρόγραμμα. Το τμήμα Ρεθύμνου έχει ένα προβάδισμα κατά τη γνώμη μου, λόγω των προαναφερθέντων εργαστηρίων. Με ενδιαφέρει η Κλινική Ψυχολογία/Ψυχολογία της Υγείας. Τα τελευταία 2 χρόνια που κινούμαι στο χώρο της Ψυχολογίας έχω αντιληφθεί ότι εκτιμάται/εντυπωσιάζει περισσότερο -τους σχετικούς με το αντικείμενο- το τμήμα Ρεθύμνου. Είμαι σε δίλημμα! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
εγω δε θα αντεχα να ξαναδωσω πανελλαδικες 2η φορα..ηταν ακομα ενας λογος που επελεξα να παω σε ΕΠΑΛ..εκει τουλαχιστον δινουμε 4 μαθηματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalnek

Νεοφερμένος

Η metalnek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εγω δε θα αντεχα να ξαναδωσω πανελλαδικες 2η φορα..ηταν ακομα ενας λογος που επελεξα να παω σε ΕΠΑΛ..εκει τουλαχιστον δινουμε 4 μαθηματα :P
χεχε κατάλαβα!! λογικό μου φαίνεται... πάντως θέλει πολύ δύναμη και υπομονή. Άντε να δούμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Splatc7

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παω για την 4η με τρελα ..:D
Και οι λογοι πολλοι..
Θελω να περασω φιλολογιες για το λογο οτι το θελω πολυ να το κανω ,για λογους γνωσεις, για λογους φοιτητικης ζωης :P , για λογους ανεργειας(λεμε τωρα δεν πολυ ισχυει) για αλλα τοσους χιλιαδες λογους αλλα πρωτα απο ολα για μενα!! Για παμε!! ;)

Κανενας;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,αν δώσω πανελλήνιες για δεύτερη φορά τι μετράει ωσ βαθμόσ τετραμήνων για να βγει ο τελικός βαθμος πρόσβασης;Ο έλεγχος που είχα πέρυσι οταν τελείωσα;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IoannisP

Νεοφερμένος

Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Κατάλαβα... Πράγματι στην Κρήτη οι ακαδημαικές συνθήκες είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο συγκριτικά με της Αθήνας. Οι περισσότεροι άνθρωποι του χώρου αυτού που έχω ρωτήσει μου έχουν προτείνει σαν πρώτη επιλογή το τμήμα της Κρήτης και στη συνέχεια αυτό του ΕΚΠΑ. Όπως μου ανέφεραν, γίνεται πολύ καλή δουλειά ερευνητικά και στη Κρήτη υπάρχουν πολύ καλά εργαστήρια (πειραματικής ψυχολογίας, εφαρμοσμένης ψυχολογίας και νευροεπιστημών & συμπεριφοράς). Έχω ξεκινήσει ήδη το διάβασμα..!!!
Σ' ευχαριστώ! :D


:hmm:Δε γνώριζα ότι συζητείται ίδρυση τμήματος Ψυχολογίας στο ΕΚΠΑ. Θετική κίνηση αυτή. Ευτυχώς οικονομικά είναι το ίδιο είτε μείνω Αθήνα, είτε Ρέθυμνο. Έχω μελετήσει πολύ τους οδηγούς σπουδών και έχουν και οι δύο πολύ καλό πρόγραμμα. Το τμήμα Ρεθύμνου έχει ένα προβάδισμα κατά τη γνώμη μου, λόγω των προαναφερθέντων εργαστηρίων. Με ενδιαφέρει η Κλινική Ψυχολογία/Ψυχολογία της Υγείας. Τα τελευταία 2 χρόνια που κινούμαι στο χώρο της Ψυχολογίας έχω αντιληφθεί ότι εκτιμάται/εντυπωσιάζει περισσότερο -τους σχετικούς με το αντικείμενο- το τμήμα Ρεθύμνου. Είμαι σε δίλημμα! :worry:

Δεν μπορώ να προσδιορίσω πότε θα γίνει και αν το προλάβεις, αλλά έχει ήδη αρχίσει η ακαδημαϊκή συζήτηση στο ΦΠΨ. Πάντως, έχε υπόψη και το μεταπτυχιακό Κλινικής Ψυχολογίας του Προγράμματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ, το οποίο είναι πολύ καλό, γιατί θα χρειαστείς και μετά τη φοίτηση σε όποιο τμήμα επιλέξεις κάποια περαιτέρω εξειδίκευση. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
-ΠΟ,απο οτι κατάλαβα δηλαδή οχι μόνο μετράνε μόνο τα γραπτά αλλα και τα μαθήματα οπως πχ(για 5ο παιδίο) Μαθηματικά Γενικής και ΑΟθ δεν θα έχουν συντελεστή βαρύτητας;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Καλησπέρα! :)

Έχω αποφασίσει να ξανασυμμετάσχω στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2012, καθώς δεν έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένη με τη σχολή που πέτυχα. :redface: Θα ήθελα λοιπόν να μάθω την αναλυτική διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος ο οποίος δίνει για δεύτερη φορά.. Δηλαδή αν είναι αναγκαίο να ξαναδηλώσει κατεύθυνση & μάθημα επιλογής στο Λύκειό του, και πότε.

Επίσης, όσον αφορά το Πανεπιστήμιο τί γίνεται? Έχω δικαίωμα να παραμείνω στους καταλόγους ή πρέπει να πάω να διαγραφώ? :worry: (δεν πατάω πλέον) δε θέλω απαραίτητα να χάσω τη φοιτητική μου ιδιότητα... :(

Τεσπα...Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όποιον απαντήσει :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tα χαρτιά με κατευθύνσεις και επιλογής γίνονται το Φεβρουάριο,όχι απαραίτητα στο Λύκειο σου;)Μπορείς να αλλάξεις πάντως και κατεύθυνσης και επιλογής.Από το Πανεπιστήμιο δε διαγράφεσαι ούτε στερήσαι κάποιο προνόμιο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι που δεν μου ειναι ξεκαθαρο..εδωσα πανελληνιες το 2011 και σκοπευω να ξαναδωσω και φετος.Οι προφορικοι βαθμοι θα μετρανε?(δεν θα αλλαξω κατευθυνση θα δωσω ακριβως τα ιδια μαθηματα).Επισης θα υπαρχουν συντελεστες?(οπως ειχα περσυ στη Βιολογια και τη Χημεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι που δεν μου ειναι ξεκαθαρο..εδωσα πανελληνιες το 2011 και σκοπευω να ξαναδωσω και φετος.Οι προφορικοι βαθμοι θα μετρανε?(δεν θα αλλαξω κατευθυνση θα δωσω ακριβως τα ιδια μαθηματα).Επισης θα υπαρχουν συντελεστες?(οπως ειχα περσυ στη Βιολογια και τη Χημεια)
εφοσον δεν αλλαζει καποιο μαθημα ναι θα μετρανε οι προφορικοι σου βαθμοι... το 1,3 και 0,7 δεν λες?? ναι φυσικα ισχυουν και για σενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι που δεν μου ειναι ξεκαθαρο..εδωσα πανελληνιες το 2011 και σκοπευω να ξαναδωσω και φετος.Οι προφορικοι βαθμοι θα μετρανε?(δεν θα αλλαξω κατευθυνση θα δωσω ακριβως τα ιδια μαθηματα).Επισης θα υπαρχουν συντελεστες?(οπως ειχα περσυ στη Βιολογια και τη Χημεια)
ακριβως οπως περυσι θα ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ευτυχώς είχα και στη βιολογία Γενικής πέρσυ 20:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εφοσον δεν αλλαζει καποιο μαθημα ναι θα μετρανε οι προφορικοι σου βαθμοι... το 1,3 και 0,7 δεν λες?? ναι φυσικα ισχυουν και για σενα :)
Στις προηγούμενες σελίδες δεν γράφει οτι δεν μετράνε οι προφορικοί βαθμοί απο τις προηγούμενες χρονίες για όσους ξαναδήνουν και μετράει 100% οτι γράψουν;μπερδεύτηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Oι προφορικοί ισχύουν για εξέταση έωσ και 2 χρονια μετά την έκδοση απολυτηρίου.Μετά ισχύει ότι μετράει ο γραπτός 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top