elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι... Γίνεται απόφοιτος γενικού λυκείου, να γραφτεί σε κάποιο επαλ στην γ' λυκείου και να δώσει από εκεί ξανά πανελλαδικές; Σκέφτεται να το κάνει μια φίλη μου και απλά δεν ξέρουμε αν γίνεται!
γινεται αποφοιτος γελ να παει επαλ για να ξαναδωσει απλα πρεπεινα παει απο την β' ταξη..!! κ αυτο γιατι απο τοτε χωριζονται ωστε να ακολουθησουν τους διαφορους κλαδους!!.. δηλαδη κανεις 2 χρονιες!! δεν πολυσυμφερει εκτος αν εχει κατι συγκεκριμενο στο μυαλο της η φιλη σου.. σου το λεω εγκυρα παντως γιατι το εκανε μια φιλη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ήθελα να πω δυο πράγματα πάνω σε αυτό και ευτυχώς υπάρχει ήδη θέμα,μην ανοίξω δικό μου και με πούνε και ''you're such a ψώνιο'' :p γιατί ότι πω θα είναι μέσα από την καρδιά μου.

Όταν ήμουν πιο μικρή Γυμνάσιο άκουγα για Πανελλήνιες.Πάντα φανταζόμουν εκείνη τη στιγμή που θα έβλεπα το όνομά μου και τη σχολή που μου αρέσει.Θα έκλαιγα από χαρά και θα φώναζα για την προσωπική μου επιτυχία.Γιατί ο κόπος μου δεν πήγε στράφη. Έδωσα πέρυσι πρώτη φορά. Πολύ διάβασμα,πολύ κούραση,πολύ απ'ολα. Φτάνω λοιπόν σε εκείνη την μέρα των αποτελεσμάτων και περιμένω με ανυπομονησία να δω το ονομά μου και δίπλα Ιατρική. Ύστερα από αγρυπνία ξυπνάω με ενθουσιασμό,αφού είχα ακούσει κάποιες εκτιμήσεις και βλέπω Φαρμακευτική και πέφτω σε μίνι κατάθλιψη. Πουθενά κλάμα χαρά,πουθενά ικανοποίηση.Βρέθηκα σε μια σχολή που δεν θέλω και σε μια πόλη που δεν θέλω (τότε δεν ήξερα ότι θα λάτρευα την Πάτρα...την Φαρμακευτική πάλι :p ). Ύστερα από όλη τη στεναχώρια απλά πάγωσα. Προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι εντάξει η σχολή, ότι έφτασε η ώρα να ζήσω φοιτητική ζωή.Προσπαθούσα να συμβιβαστώ με κάτι που όχι απλά δεν μου άρεσε,αλλά δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι θα είναι το επάγγελμά μου.Ποτέ.
Ξεκίνησα λοιπόν τον συμβιβασμό με όσα περιλάμβανε. Παρακολούθησα τη σχολή,έκανα παρέες,προσπαθούσα να αντλήσω χαρά από τη ζωή και την ξεκούραση. Μια μέρα είδα ένα όνειρο όμως. Ότι ήμουν φοιτήτρια Ιατρικής. Ξύπνησα κι αυτό δεν ίσχυε. Και τότε τα είδα όλα . Ότι εμένα η ζωή δεν με γεμίζει,ότι η διασκέδαση δεν είναι αυτό που θα κάνει χαρούμενη,ότι τα ατελείωτα ξενύχτια δεν είναι αυτό που θα με ακολουθεί τα επόμενα χρόνια. Ότι δεν είναι τα 5 χρόνια φοιτητική ζωής αλλά είναι η δουλειά που θα κάνω σε όλη μου τη ζωή. Και απλά το πήρα απόφαση. Να κάνω μια προσπάθεια. Να λέω ότι τουλάχιστον έδωσα στον εαυτό μου μια ευκαιρία. Και αυτό έκανα. Όλα στην αρχή φαίνοταν οκ, αλλά με το καιρό η κούραση μεγάλωνε. Ζήλευα τα παιδιά που ήταν φοιτητές, ζήλευα όταν εγώ ήμουν μέσα ενώ είχα τελειώσει το σχολείο κι έλυνα για ακόμα μια φορά ολοκληρώματα και μιγαδικούς. Ζήλευα που για ακόμα μια χρονιά έπρεπε να υποστώ όλο αυτό το βάσανο. Αλλά πέρασε το βάσανο. Και ήρθαν οι εξετάσεις. Και πάλι δεν τα πήγα όμως ήθελα αλλά τελικά είναι όλα σχετικά,δεν δίνω μόνη μου.Κι όλα με το δικό μου μυαλό να έχουν τελειώσει. Όταν τελείωσα πίστευα ότι δεν πιάνω καμία Ιατρική. Μετά από λίγες βδομάδες μικρές ελπίδες για Αλεξανδρούπολη άρχισαν να ανάβουν. Και βρίσκομαι σήμερα το πρωί, να βάζω τον κωδικό μου με τα χέρια μου να τρέμουν,να κοιτάζω το ονομά μου και δίπλα Ιατρική Πάτρας (τον αρχικό μου στόχο) και να ουρλιάζω από χαρά. Να νιώθω χαρούμενη και ικανοποιημένη όπως ακριβώς το φανταζόμουν. Χαλάλι λέω τώρα.Χαλάλι η μία χρονιά που έχασα.Χαλάλι το ξενύχτι,η κούραση,χαλάλι να πάνε όλα. Θυμάμαι τη στεναχώρια μου στη Φυσική και τη Βιολογία και τώρα κλαίω πάλι αλλά από χαρά. Γιατί αξίζει ρε γαμώτο. Αξίζει να τα κυνηγάς τα όνειρά σου. Αν σου δίνεται η ευκαιρία αξίζει να τ παρατήσεις όλα και να δώσεις τα πάντα ακόμα μία χρονιά. Το κλάμα χαράς που φανταζόμουν από όταν τελείωσα δεν το αλλάζω με τίποτα. Ξέρω ότι η σχολή είναι δύσκολο,ότι στην εξεταστική πάλι θα σιχτιρίσω,ότι ότι ότι ...αλλά ξέρω ότι αυτή τη στιγμή μπορώ να παλέψω γιατί είναι μια δυσκολία που τη διάλεξα εγώ.
Τα όνειρα μπορούν να αλλάξουν ,δεν αντιλέγω.Οι δρόμοι είναι πολλοί.Το έχω πει και σε άλλο θέμα. Αλλά αν σας δίνεται μια ακόμα ευκαιρία (γιατί παίζει και το οικονομικό θέμα φυσικά φυσικά) αξίζει να το πολεμήσετε. Η δικαίωση είναι γλυκιά. Η φοιτητική ζωή είναι εκεί και σας περιμένει.Δεν χάθηκε ένας χρόνος. Επιπλέον η φοιτητική ζωή είναι 4-5-6 χρόνια. Το επάγγελμά σας όμως είναι μια ολόκληρη ζωή.
Κέρδισα πολύ δύναμη...Τώρα είμαι έτοιμη να πλάσω το όνειρό μου

Συγνώμη για συντακτικά και γραμματικά λάθη αλλά η αυπνία 2 μηνών βγήκε τώρα. :p
Πραγματικά αποτελείς παράδειγμα για όλους μας.... Μπράβο!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ήθελα να πω δυο πράγματα πάνω σε αυτό και ευτυχώς υπάρχει ήδη θέμα,μην ανοίξω δικό μου και με πούνε και ''you're such a ψώνιο'' :p γιατί ότι πω θα είναι μέσα από την καρδιά μου.

Όταν ήμουν πιο μικρή Γυμνάσιο άκουγα για Πανελλήνιες.Πάντα φανταζόμουν εκείνη τη στιγμή που θα έβλεπα το όνομά μου και τη σχολή που μου αρέσει.Θα έκλαιγα από χαρά και θα φώναζα για την προσωπική μου επιτυχία.Γιατί ο κόπος μου δεν πήγε στράφη. Έδωσα πέρυσι πρώτη φορά. Πολύ διάβασμα,πολύ κούραση,πολύ απ'ολα. Φτάνω λοιπόν σε εκείνη την μέρα των αποτελεσμάτων και περιμένω με ανυπομονησία να δω το ονομά μου και δίπλα Ιατρική. Ύστερα από αγρυπνία ξυπνάω με ενθουσιασμό,αφού είχα ακούσει κάποιες εκτιμήσεις και βλέπω Φαρμακευτική και πέφτω σε μίνι κατάθλιψη. Πουθενά κλάμα χαρά,πουθενά ικανοποίηση.Βρέθηκα σε μια σχολή που δεν θέλω και σε μια πόλη που δεν θέλω (τότε δεν ήξερα ότι θα λάτρευα την Πάτρα...την Φαρμακευτική πάλι :p ). Ύστερα από όλη τη στεναχώρια απλά πάγωσα. Προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι εντάξει η σχολή, ότι έφτασε η ώρα να ζήσω φοιτητική ζωή.Προσπαθούσα να συμβιβαστώ με κάτι που όχι απλά δεν μου άρεσε,αλλά δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι θα είναι το επάγγελμά μου.Ποτέ.
Ξεκίνησα λοιπόν τον συμβιβασμό με όσα περιλάμβανε. Παρακολούθησα τη σχολή,έκανα παρέες,προσπαθούσα να αντλήσω χαρά από τη ζωή και την ξεκούραση. Μια μέρα είδα ένα όνειρο όμως. Ότι ήμουν φοιτήτρια Ιατρικής. Ξύπνησα κι αυτό δεν ίσχυε. Και τότε τα είδα όλα . Ότι εμένα η ζωή δεν με γεμίζει,ότι η διασκέδαση δεν είναι αυτό που θα κάνει χαρούμενη,ότι τα ατελείωτα ξενύχτια δεν είναι αυτό που θα με ακολουθεί τα επόμενα χρόνια. Ότι δεν είναι τα 5 χρόνια φοιτητική ζωής αλλά είναι η δουλειά που θα κάνω σε όλη μου τη ζωή. Και απλά το πήρα απόφαση. Να κάνω μια προσπάθεια. Να λέω ότι τουλάχιστον έδωσα στον εαυτό μου μια ευκαιρία. Και αυτό έκανα. Όλα στην αρχή φαίνοταν οκ, αλλά με το καιρό η κούραση μεγάλωνε. Ζήλευα τα παιδιά που ήταν φοιτητές, ζήλευα όταν εγώ ήμουν μέσα ενώ είχα τελειώσει το σχολείο κι έλυνα για ακόμα μια φορά ολοκληρώματα και μιγαδικούς. Ζήλευα που για ακόμα μια χρονιά έπρεπε να υποστώ όλο αυτό το βάσανο. Αλλά πέρασε το βάσανο. Και ήρθαν οι εξετάσεις. Και πάλι δεν τα πήγα όμως ήθελα αλλά τελικά είναι όλα σχετικά,δεν δίνω μόνη μου.Κι όλα με το δικό μου μυαλό να έχουν τελειώσει. Όταν τελείωσα πίστευα ότι δεν πιάνω καμία Ιατρική. Μετά από λίγες βδομάδες μικρές ελπίδες για Αλεξανδρούπολη άρχισαν να ανάβουν. Και βρίσκομαι σήμερα το πρωί, να βάζω τον κωδικό μου με τα χέρια μου να τρέμουν,να κοιτάζω το ονομά μου και δίπλα Ιατρική Πάτρας (τον αρχικό μου στόχο) και να ουρλιάζω από χαρά. Να νιώθω χαρούμενη και ικανοποιημένη όπως ακριβώς το φανταζόμουν. Χαλάλι λέω τώρα.Χαλάλι η μία χρονιά που έχασα.Χαλάλι το ξενύχτι,η κούραση,χαλάλι να πάνε όλα. Θυμάμαι τη στεναχώρια μου στη Φυσική και τη Βιολογία και τώρα κλαίω πάλι αλλά από χαρά. Γιατί αξίζει ρε γαμώτο. Αξίζει να τα κυνηγάς τα όνειρά σου. Αν σου δίνεται η ευκαιρία αξίζει να τ παρατήσεις όλα και να δώσεις τα πάντα ακόμα μία χρονιά. Το κλάμα χαράς που φανταζόμουν από όταν τελείωσα δεν το αλλάζω με τίποτα. Ξέρω ότι η σχολή είναι δύσκολο,ότι στην εξεταστική πάλι θα σιχτιρίσω,ότι ότι ότι ...αλλά ξέρω ότι αυτή τη στιγμή μπορώ να παλέψω γιατί είναι μια δυσκολία που τη διάλεξα εγώ.
Τα όνειρα μπορούν να αλλάξουν ,δεν αντιλέγω.Οι δρόμοι είναι πολλοί.Το έχω πει και σε άλλο θέμα. Αλλά αν σας δίνεται μια ακόμα ευκαιρία (γιατί παίζει και το οικονομικό θέμα φυσικά φυσικά) αξίζει να το πολεμήσετε. Η δικαίωση είναι γλυκιά. Η φοιτητική ζωή είναι εκεί και σας περιμένει.Δεν χάθηκε ένας χρόνος. Επιπλέον η φοιτητική ζωή είναι 4-5-6 χρόνια. Το επάγγελμά σας όμως είναι μια ολόκληρη ζωή.
Κέρδισα πολύ δύναμη...Τώρα είμαι έτοιμη να πλάσω το όνειρό μου

Συγνώμη για συντακτικά και γραμματικά λάθη αλλά η αυπνία 2 μηνών βγήκε τώρα. :p
Εγώ προσωπικά συγκινήθηκα που το διάβασα......

Κάθε επιτυχία σου εύχομαι! Συγχαρητήρια και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
γινεται αποφοιτος γελ να παει επαλ για να ξαναδωσει απλα πρεπεινα παει απο την β' ταξη..!! κ αυτο γιατι απο τοτε χωριζονται ωστε να ακολουθησουν τους διαφορους κλαδους!!.. δηλαδη κανεις 2 χρονιες!! δεν πολυσυμφερει εκτος αν εχει κατι συγκεκριμενο στο μυαλο της η φιλη σου.. σου το λεω εγκυρα παντως γιατι το εκανε μια φιλη μου!
Σ' ευχαριστώ πολύ! Εχθές ρε συ σκεφτόταν πολλά πράγματα να κάνει και ένα από αυτά ήταν να πάει να δώσει από επαλ! Δεν πιστεύω ότι θα το κάνει κιόλας. Απλά να της είπαν ότι περνάνε πιο ευκολα, με χαμηλότερη θέση κτλ! Εγώ δεν έχω ιδέα τι γίνεται και δεν μπορούσα να την βοηθήσω! Θα της το πω αλλά από ότι φαίνεται δεν συμφέρει και πολύ! Οκ σ' ευχαριστώ πολύ πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ποια ειναι η διαδικασια για να ξαναδωσεις πανελληνιες; Πειτε τα μου αναλυτικα. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ποια ειναι η διαδικασια για να ξαναδωσεις πανελληνιες; Πειτε τα μου αναλυτικα. Ευχαριστω.
1.Αρχίζεις το διάβασμα.

2.Το Φεβρουάριο(ή όποτε άλλοτε αναφέρει η σχετική ανακοίνωση) πηγαίνεις μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογιτικά στο σχολείο σου για να δηλώσεις συμμετοχή(λίγο πολύ όπως και πέρσι)

Αυτά^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Φέτος ήταν η χρονιά μου να δώσω πανελλαδικές και ενώ ξεκίνησα δυναμικά αλλά χωρίς φροντιστήρια (καθώς όλοι μου έλεγαν πως είμαι άριστη μηθήτρια και έπρεπε να κάνω καθημερινά 60 χλμ) στη μέση της χρονιάς τα παράτησα βλέποντας τους συμμαθητές μουνα είναι πιο μπροστά και τους καθηγητές μου να είναι άσχετοι τα παράτησα:(. Απογοητεύτηκα....
Αφούπήρα τους βαθμούς των πανελλαδικών και συγκέμτρωσα 9069 μόρια είπα να κάνω το μηχανογραφικό έτσι για την πλάκα αλλά καμια απο τις σχολές δεν μου αρέσει ούτε και μπορώ να πω ότι προσφέρει και άμεση επαγγελματική αποκατάσταση... Και το δίλλημα είναι το εξής:

  1. Να ξαναδώσω παννελήνιες και αν ναι με η χωρίς φροντιστήριο. Και ΑΝ κάνω φροντιστήριο θα τα καταφέρω να δουλεύω τα Σ/Κ ή θα βαρέσω μπιέλες??? Απ την άλλη για την επόμενη χρονία έχουν ακουστεί τα χειρότερα(οτι θα είναι πιο δυσκολα απο φέτος κλπ και ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ!!! ΘΑ ΕΙΝΑΙ!!)
  2. Μια άλλη προοπτική είναι να κάτσω να πάρω το proficiency των αγγλικών με επάρκεια και το ecdl και να πάω σε μια σχολή του ΟΑΕΔ(υπαλλήλων διοικητικών καθηκότνων αλλά αυτή είναι στην Πάτρα):/:
Εσείς τι έχετε να μου προτίνετε???:hmm:
Αν μπορεί ας με πληροφορίσει και κάποιος σχετικά με τα δημόσια ΙΕΚ... Εγώ τώρα τα άκουσα για πρώτη φορά...
Ξαναδώσε. Αφού ήσουν δυνατή μαθήτρια και αξίζεις να μπεις σε κάποια Πανεπιστημιακή σχολή, αξίζει.

Απλώς αυτή τη φορά μην αφήσεις την ψυχολογία να σε ρίχνει. Μην βλέπεις τι κάνουν οι άλλοι. Εργάσου μόνη σου και για τον εαυτό σου, κοίτα να εμπεδώσεις την ύλη όσο καλύτερα μπορείς και να μπορείς να ανταποκριθείς σε κάθε ερώτηση/άσκηση που είναι πιθανό να πέσει.
Εάν όμως έχεις τη δυνατότητα να πάρεις φροντιστηριακά μαθήματα, να την αξιοποιήσεις αυτή τη φορά, εδώ μιλάμε για το μέλλον σου.


Καλή τύχη, όποια κι αν είναι η επιλογή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ποια ειναι η διαδικασια για να ξαναδωσεις πανελληνιες; Πειτε τα μου αναλυτικα. Ευχαριστω.

Τον Φεβρουαριο πηγαινεις σε οποιοδηποτε λυκειο θες (ημερησιο ΓΕΛ αν εισαι αποφοιτη ημερησιου ΓΕΛ, οχι απαραιτητα σε αυτο που αποφοιτησες η εδωσες τελευταια φορα πανελληνιες) και υποβαλλεις αιτηση συμμετοχης στιις πανελληνιες εξετασεις ως αποφοιτη προγενεστερου ετους. Σε αυτην δηλωνεις την κατευθυνση στα μαθηματα της οποιας θα εξεταστεις, το μαθημα γενικης παιδειας στο οποιο θα εξεταστεις, αν θα εξεταστεις στο μαθημα επιλογης αρχες οικονομικης θεωριας και τα ειδικα μαθηματα στα οποια ενδεχομενως θες να εξεταστεις. Θα βγει σχετικη εγκυκλιος αργοτερα απο το υπουργειο παιδειας σχετικα με την χρονικη περιοδο υποβολης αυτης της αιτησης. Οταν την υποβαλλεις δεν ξαναπας στο σχολειο μεχρι να αρχισουν οι πανελληνιες εξετασεις παρα μονο για να παρεις το δελτιο υποψηφιου. Καλου κακου να εχεις μαζι σου επικυρωμενο φωτοαντιγραφο του απολυτηριου λυκειου και δυο φωτογραφιες τυπου ταυτοτητας για το καρτελακι (νομιζω οτι μονο μια χρειαζεται, αλλα ετσι just in case). Ρωτησε ποτε να πας για να σου δωσουν το δελτιο υποψηφιου (καρτελακι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νεοσυλλεκτη

Νεοφερμένος

Η νεοσυλλεκτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
για ποσες χρονιες ισχυουν τα επιπλέον μόρια του σχολείου; για δυο πανελλαδικες χρονιες ή για δυο χρόνια αφού αποφοιτήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Follow your dreams!! Και γω αυτο θα κανω φετος, ηθελα να περασω πληροφορικη ή ευελπιδων τελικα απο κατι προσωπικα θεματα δεν εγραψα καλα και περασα λογιστικη θεσσαλονικης, οπου παρακολουθησα το 1ο εξαμηνο αλλα δεν μου αρεσε το αντικειμενο.
Εδωσα με το 10% μήπως πιασω καμια απ τις δυο αλλα τελικα τιποτα, αποφασισα χθες να δωσω ξανα πανελληνιες και πιστευω πως θα εχω πολυ χρονο για να πετυχω τον στοχο μου...
Το μειον της ιστοριας ειναι πως ο κολλητος μου εφυγε περσι για την σχολη του(ευελπιδων και θα ερχετε σπανια) και οι υπολοιποι φιλοι μου περασαν φετος και με λιγα λογια θα ειμαι εντελως μονος και αυτο ειναι καπως δυσκολο αλλα τι να κανω καλυτερα να στερηθω αλλη μια χρονια και να περασω του χρονου στην σχολη της αρεσκειας μου παρα να συνεχισω να κανω κατι που δεν μ'αρεσει.
Επειδη οσο να ναι 4-5 χρονια θα ειναι ωραια αλλα μετα τι; Θα πρεπει να ακολουθησω αυτο που διαλεξα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dorapapa

Νεοφερμένος

Η dorapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα και απο μενα, ειμαι αποφοιτη του 2009.και για καποιους λογουσ θελω να ξανακανω την γ λυκειου , για να βγαλω μεγαλυτερο βαθμο απολυτηριου και να ξανα δωσω πανελληνιεσ.
1.Πρεπει να πηγαινω υποχρεωτικα στα μαθηματα;;
2.θα περνω κανονικα απουσιεσ απο το σχολειο;;
3.πρεπει να γραφω και εγω τεστ , οπως θα γραφουν και τα αλλα παιδεια;;;
θα περιμενω απαντησει , σας ευχαριστω για τον χρονο σας. θεοδώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ο βαθμος του απολυτηριου δεν αλλαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
καλησπερα και απο μενα, ειμαι αποφοιτη του 2009.και για καποιους λογουσ θελω να ξανακανω την γ λυκειου , για να βγαλω μεγαλυτερο βαθμο απολυτηριου και να ξανα δωσω πανελληνιεσ.
1.Πρεπει να πηγαινω υποχρεωτικα στα μαθηματα;;
2.θα περνω κανονικα απουσιεσ απο το σχολειο;;
3.πρεπει να γραφω και εγω τεστ , οπως θα γραφουν και τα αλλα παιδεια;;;
θα περιμενω απαντησει , σας ευχαριστω για τον χρονο σας. θεοδώρα

Δε νομίζω οτι μπορείς να το κάνεις καν αυτό,πόσο μάλλον να μη παίρνεις απουσίες(lol).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
καλησπερα και απο μενα, ειμαι αποφοιτη του 2009.και για καποιους λογουσ θελω να ξανακανω την γ λυκειου , για να βγαλω μεγαλυτερο βαθμο απολυτηριου και να ξανα δωσω πανελληνιεσ.
1.Πρεπει να πηγαινω υποχρεωτικα στα μαθηματα;;
2.θα περνω κανονικα απουσιεσ απο το σχολειο;;
3.πρεπει να γραφω και εγω τεστ , οπως θα γραφουν και τα αλλα παιδεια;;;
θα περιμενω απαντησει , σας ευχαριστω για τον χρονο σας. θεοδώρα
α) Ο Βαθμός απολυτηρίου ΔΕΝ γίνεται να αλλάξει.
β) Αν δώσεις πανελλήνιες το 2012, θα μετρήσουν μόνον τα γραπτά των πανελλαδικών.
γ) Επιτρέπεται, αν θέλεις, να παρακολουθήσεις σαν ακροατής τη Γ λυκείου.


.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dorapapa

Νεοφερμένος

Η dorapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ , που μου απαντησατε. :) θεοδώρα
οταν λεσ στα γραπτα , εννοεις στισ πανελλαδικες ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakids

Νεοφερμένος

Η marakids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι απόφοιτος 2006 και θέλω να δώσω πάλι πανελλήνιες γίνεται; Αν ναι, πόσα μαθήματα δίνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γινεται. Μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται. Τον φεβρουαριο καθε ετους υποβαλλουν αιτηση συμμετοχης στις πανελληνιες εξετασεις οι τελειοφοιτοι και οι αποφοιτοι λυκειου. Αν εισαι απο ημερησιο ενιαιο λυκειο, θα πας σε οποιο ημερησιο ενιαιο λυκειο γουσταρεις και θα υποβαλλεις αυτην την αιτηση. Δηλωνεις οποια κατεθυνση σου κανει κεφι (δεν εχει καμια σημασια αν επιλεξεις την ιδια η διαφορετικη απο την πρωτη φορα), δηλωνεις οποιο μαθημα γενικης παιδειας θες , οποιο/α ειδικο/α μαθημα/τα θεσ εφοσον επιθυμεις να εξεταστεις και αυτα και δηλωνεις αν θα εξεταστεις πανελλαδικα στο μαθημα επιλογης "αρχες οικονομικης θεωριας". Τα μαθηματα ειναι 6 η 7 αναλογα της περιπτωσης (με η χωρις ΑΟΘ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalnek

Νεοφερμένος

Η metalnek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλαδικές....!
Αυτό που θα ήθελα, είναι η γνώμη σας στο εξής ζήτημα: ποιο από τα δύο προαναφερθέντα τμήματα ψυχολογίας (ΕΚΠΑ ή Πανεπιστήμιο Κρήτης) προσφέρει καλύτερο ποιοτικά πρόγραμμα σπουδών?
Όντας Κρητικιά έχω ακούσει τα καλύτερα για το τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα, εργαστήρια, καταξιωμένο διδακτικό προσωπικό και κάνει δουλειά στο πεδίο της έρευνας. Κατοικώντας όμως, τα τελευταία 2 χρόνια στην Αθήνα, άκουσα πολύ καλά λόγια και για το πρόγραμμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Τελικά ποιο αξίζει περισσότερο για σπουδές Ψυχολογίας. Αφού αποφάσισα να.... δημιουργήσω ξανά σχέσεις με τα Λατινικά και τα Αρχαία, να μη ξέρω ποιο τμήμα να κυνηγήσω??? :P
Υ.Γ.: Να συμπληρώσω ότι έχω δώσει 2 φορές πανελλαδικές (2008 και 2009) και φυσικά τα μόρια δεν ήταν αρκετά. Απευθύνθηκα στη συνέχεια σε ιδιωτικό κολέγιο, όπου και παρακολούθησα ένα διετές πρόγραμμα Συμβουλευτικής και Ψυχολογίας (HND) και μόλις αποφοίτησα. Έχω εργαστεί εθελοντικά σε κάποιους φορείς, αλλά και στο πλαίσιο της πρακτικής μου και έχω παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια (αυτά τα αναφέρω, για να σας δώσω να καταλάβετε ότι έχω γνώσεις του αντικειμένου -θεωρητικά και πρακτικά-, επομένως η απόφασή μου να ενασχοληθώ με τη ψυχολογία, πέρα από παιδικό όνειρο και στόχο, είναι και μια ενήλικη, σοβαρή επιλογή). Είμαι λοιπόν στη φάση που θέλω να συνεχίσω για το πτυχίο και κατέληξα στις πανελλαδικές. Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και τα δύο πανεπιστήμια έχουν καλό όνομα. Ομοίως ισχύει για το τμήμα του Παντείου. Επίσης τυπικά όλα είναι ισότιμα.
Άρα σε συμφέρει να κυνηγήσεις την πόλη όπου θα σου βγει πιο οικονομικά να σπουδάσεις και θα τελειώσεις μία ώρα αρχύτερα τις σπουδές σου.
Ψάξε και το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Στο ΕΚΠΑ υπάρχει ΦΠΨ σκέτο και πρόγραμμα Ψυχολογίας που είναι διαφορετικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top