Ποια σχολή προτείνετε να στοχεύσω;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Ιατρική

  • Φαρμακευτική

  • Βιολογία

  • Μοριακή Βιολογία (Αλεξανδρούπολη) ή Βιοχημεία (Λάρισα)

  • Χημεία

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Βλέποντας και πιστεύοντας ότι λογικά δεν θα περασω σε σχολή που θέλω, ακόμα κι αν πιάσω την βάση εισαγωγής, είμαι 99% σίγουρος ότι θα ξαναδώσω.

Σίγουρα θα ξαναδώσω από το 3ο πεδίο, αλλά από την στιγμή που οι κατευθύνσεις Θετικής και Υγείας ξαναγίνονται μία, συμφέρει να διαβάσω κανονικά εκτός από τα 4 μαθήματα και τα Μαθηματικά?

Ώστε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ξανά στην Βιολογία να έχω και μια δεύτερη ευκαιρία στα Μαθηματικά, αλλά και επειδή τα Μαθηματικά θα τα χρειαστώ στο Πανεπιστήμιο.

Τόσο καιρό είχα σαν στόχο τμήματα Βιολογίας και Χημείας για να πάω στην Έρευνα.

Μήπως είναι καλύτερο να πάω από Ιατρική (κιας την απεχθάνομαι σαν σχολή) στην Έρευνα? Συνήθως απαιτούν να έχεις πτυχίο Ιατρικής ή τους είναι επαρκές πτυχίο Βιολογίας?

Α, και από την Φαρμακευτική, πέρα από το να δουλέψεις σε ένα φαρμακείο, υπάρχουν άλλες επιλογές, όπως να μπεις για την έρευνα στα φάρμακα?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Άσε την Ιατρική στην άκρη. Χημεία ή Βιολογία θα πρότεινα. Από Φαρμακευτική για έρευνα σε φάρμακα και διάφορα άλλα σχετικά μπορείς εννοείται.

Προσωπικά, θα έλεγα Χημεία»Βιολογία»Φαρμακευτική»Ιατρική για έρευνα. Αν δεν έχεις συγκεκριμένο τομέα (π.χ. μόνο φαρμακευτικά σκευάσματα για να πας Φαρμακευτική).

Η Χημεία είναι η βάση της Βιολογίας. Καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Η κατεύθυνση αν κατάλαβα καλά ενώνεται Μόνο στο όνομα στην πράξη θα ισχύει περίπου ότι ίσχυε φέτος.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Η κατεύθυνση αν κατάλαβα καλά ενώνεται Μόνο στο όνομα στην πράξη θα ισχύει περίπου ότι ίσχυε φέτος.

Όντως έχεις δικιο τελικά. Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο χρειάζεται να κάνουν ιστορία οι μαθητές των Θετικών Σπουδών μόνο και να μην διδάσκοντα στατιστική, η οποία κιόλας είναι απαραίτητη για τις σχολές
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top