Πανελλήνιες ξανά;

Lydia6902

Νεοφερμένος

Η Lydia6902 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και λογικά περνάω ιατρικών εραστηρίων... ως αντικείμενο με ενδιαφέρει αρκετά αλλά έχω αμφιβολίες όσον αφορά την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση (επίσης η τοποθεσία της σχολής δεν είναι και η καλύτερη). Ξερω οτι δεν κατέβαλα το 100% των δυνατοτήτων μου και ετσι δεν θα καταφερω να περάσω στην πρώτη μου επιλογή που είναι η βιολογία... Μου προτείνεται να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να παω στη σχολή των ιατρικών εργαστηρίων (μιας και το αντικείμενο που με ενδιαφέρει είναι η ανάλυση δειγματων, μικροβιολογικά εργαστήρια κτλ)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Λυδία.

Θα σε ενδιέφερε η Χημεία; Καθώς έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από τα άλλα δύο, και μπορείς να εργαστείς και σε αυτά που σε προαναφέρεις. Από μόρια πόσα συγκέντρωσες;
 

Lydia6902

Νεοφερμένος

Η Lydia6902 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σου Λυδία.

Θα σε ενδιέφερε η Χημεία; Καθώς έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από τα άλλα δύο, και μπορείς να εργαστείς και σε αυτά που σε προαναφέρεις. Από μόρια πόσα συγκέντρωσες;

Τα μόρια που συγκέντρωσα ειναι 14300+ τα οποία γνωρίζω είναι σχετικά λίγα για το 3ο πεδίο. Επίσης μένω Κρήτη οπότε θα ήταν βολικό εαν έμπαινα στο πανεπιστήμιο του ηρακλείου όμως δεν πιάνω ουτε χημεία.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα μόρια που συγκέντρωσα ειναι 14300+ τα οποία γνωρίζω είναι σχετικά λίγα για το 3ο πεδίο. Επίσης μένω Κρήτη οπότε θα ήταν βολικό εαν έμπαινα στο πανεπιστήμιο του ηρακλείου όμως δεν πιάνω ουτε χημεία.

Αν σ΄ενδιαφέρει το αντικείμενο των Ιατρικών Εργαστηρίων, να πας. Μια χαρά επαγγελματική αποκατάσταση έχουν.
Αν το όνειρο της ζωής σου είναι η Βιολογία, να ξαναδώσεις!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
εγω ενα πω ...επαγγελματικός προσανατολισμός που μας χρειάζεται..!
Συμφωνώ με τη Λένω , μονο καλα λόγια εχω ακουσει για την επαγγελματική αποκατάσταση της εν λόγω σχολής !
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και λογικά περνάω ιατρικών εραστηρίων... ως αντικείμενο με ενδιαφέρει αρκετά αλλά έχω αμφιβολίες όσον αφορά την μετέπειτα επαγγελματική αποκατάσταση (επίσης η τοποθεσία της σχολής δεν είναι και η καλύτερη). Ξερω οτι δεν κατέβαλα το 100% των δυνατοτήτων μου και ετσι δεν θα καταφερω να περάσω στην πρώτη μου επιλογή που είναι η βιολογία... Μου προτείνεται να ξαναδώσω πανελλήνιες ή να παω στη σχολή των ιατρικών εργαστηρίων (μιας και το αντικείμενο που με ενδιαφέρει είναι η ανάλυση δειγματων, μικροβιολογικά εργαστήρια κτλ)
Κοίτα, στο τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων θα ασχολείσαι με ιατρική βιολογία πρακτικά οπότε το πρόγραμμα σπουδών της σχολής δεν θα σε απογοητεύσει (εκτός αν σε ενδιαφέρουν οικοσυστήματα/οικολογίες, ιχθυολογίες, βοτανικές, ζωολογίες που είναι άλλοι κλάδοι βιολογίας και θα τους συναντούσες στο Βιολογικό).
Το μόνο θέμα ίσως είναι η επαγγελματική αποκατάσταση λόγω αυτοματοποίησης των εργαστηρίων, η οποία δεν νομίζω να αποτελεί άμεσο κίνδυνο για τα δεδομένα της Ελλάδας.
Επομένως, κατά την γνώμη μου, δώσε μια ευκαιρία στο τμήμα εάν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι της βιολογίας που προανέφερα (ιατρική βιολογία, γενετική, μικροβιολογία, βιοχημεία κλπ).
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
@Εχέμυθη ξέρω οτι κάνεις πρακτική και δεν έχεις χρόνο λογικά για τέτοια αλλα κάτι τέτοιο δε σπουδασες;😅
Ναι ναι ακριβώς :) Σιγά καλέ πρακτική κάνω δε δουλεύω σε ορυχείο :P
Λυδία καλημέρα, κι εγώ στην ηλικία σου βιολογικό ήθελα να περάσω για να ασχοληθώ με αυτό που σκέφτεσαι και εσύ. Πριν κάνω το μηχανογραφικό μου έμαθα για τη σχολή ιατρικών εργαστηρίων (τώρα λέγεται Βιοϊατρικών Επιστημών) στην οποία και πέρασα και απ'αυτά που περιγράφεις πιστεύω ότι θα σου αρέσει πολύ το αντικείμενο της.
Υπάρχει Στην Αθήνα καί στη Θεσσαλονίκη, κάνεις κάποια βασικά μαθήματα όπως ανατομία, φυσιολογία, βιολογία και μετά μαθαίνεις να πραγματοποιείς εξετάσεις στον άνθρωπο αλλά καί τό θεωρητικό υπόβαθρο (πχ πώς κάνω την εξέταση κάθαρσης κρεατινίνης αλλά καί γιατί, τι είναι η κρεατινίνη, πώς παράγεται καί τί σημαίνει αν το αποτέλεσμα είναι αυξημένο ή μειωμένο. Σίγουρα θα κάνεις πολλές μικροβιολογιες, κλινικές χημειες και αιμοτολογιες , μαθήματα που θα σου προσφέρουν θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις για το παθολογοανατομικο εργαστήριο όπως καί γενετική και βιοτεχνολογία. Θά μάθεις να κάνεις και αιμοληψιες.
Μέσα απ'αυτή τη σχολή μπορείς να ασχοληθείς Με πάρα πολλά πράγματα όπως το να δουλέψεις σε ιδιωτικό εργαστήριο ή νοσοκομείο, να ασχοληθείς με την έρευνα κοκ.
Επίσης, το βιολογικό ωραίο μεν αλλά σκέψου πρώτα αν θα ήθελες να μάθεις πράγματα για άλλους οργανισμούς, να ασχοληθείς Με Την οικολογία κλπ. Έχω την εντύπωση ότι το βιολογικό Σου προσφέρει πιο γενικές γνώσεις για διάφορους τομείς τής βιολογίας
 

Danaoula2020

Νεοφερμένος

Η Danaoula2020 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες στη θεωρητική και κατά πάσα πιθανότητα χάνω τη νομικη Κομοτηνής για 800 μόρια. Σκέφτηκα να ξαναδωσω πανελλήνιες το 2021 και ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να δώσω με το νέο σύστημα,ούσα αποφοιτη, διεκδικώντας το 90% των θέσεων, με τη διευρυμένη ύλη (προ πανδημιας)
Δε γνωρίζω τίποτα για τους όρους με τους οποίους θα εξετάστω και τι συμβαινει με την ύλη, οπότε κάθε απάντηση θα είναι πολύ βοηθητική:)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα Δαναη,
Η ύλη ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί, αλλά αν όλα πάνε καλά και δεν αλλάξει κάτι λόγω της πανδημίας, θα είναι σαφώς αυξημένη συγκριτικά με πέρυσι. Υποθέτω θα είναι το σύνολο της ύλης πριν την αλλαγή που έγινε λόγω πανδημίας. Κοινωνιολογία, Έκθεση &Λογοτεχνία, Αρχαία και Ιστορία θα δώσεις ξανά.

Θα εξεταστείς κανονικά όπως όλα τα παιδιά, δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση. Το πλεονέκτημα σου είναι ότι γνωρίζεις το μεγαλύτερο μέρος της ύλης και δεν θα έχεις σχολείο να πηγαίνεις.
 

Lydia6902

Νεοφερμένος

Η Lydia6902 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαρισρώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι δεν με ενδιαφέρει τοσο να ασχοληθώ με κάτι που αφορά άλλους οργανισμούς (οχι οτι έχω πρόβλημα να για αυτούς) περισσότερο με τον άνθρωπο. Τώρα με την εξίσωση τει και αει το πτυχίο του βιολόγου είναι ισάξιο με αυτο των ιατρικών εργαστηρίων; Δηλαδη θα κοιτάξουν να προσλάβουν για μία θέση εργασίας πρώτα έναν που εχει πτυχίο βιολογίας ή έχουν τις ίδιες πιθανότητες; Επίσης εαν επιλέξεις να ξαναδώσεις πανελλήνιες μπορούν να αυξίσουν την ύλη (πχ να κρατήσουν αυτη πριν τη μείωση για τον κορονοιο) εφόσον δεν την έχουμε διδαχθεί στο σχολείο;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για την ύλη Λυδία, θα αυξηθεί αν ανοίξουν κανονικά τα σχολεία και δεν υπάρχει περιορισμός πάλι λόγω του ιού.

Για τα Ιατρικά Εργαστήρια η απάντηση του φίλου, σε παλαιότερο ποστ.
Θα μιλήσω για την κατεύθυνση των ιατρικών εργαστηρίων που είναι και η σχολή που τελείωσα. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πως το αντικέιμενο των ιατρικών εργαστηρίων είναι μια εξειδίκευση της βιολογίας και συγκεκριμένα της λεγόμενης Ιατρικής Βιολογίας. Συνεπώς, κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με ανθρώπινη βιολογια, μπορεί να το κάνει είτε από το βιολογικό είτε από τα ιατρικά εργαστήρια. Η μόνη διαφορά είναι πως τα ιατρικά εργαστήρια επικεντρώνουν στο κλινικό κομμάτι, παρά το ερευνητικό, χωρίς αυτό να σε περιορίζει αν θέλεις να ακολουθήσεις το ερευνητικό μονοπάτι (στις περισσότερες περιπτώσεις ετσι κ αλλιώς χρειάζεται μεταπτυχιακό, οπότε το προπτυχιακό γίνεται ολοένα κ πιο αδιάφορο, το πιο σημαντικό είναι να κάνεις καλή εργαστηριακή πτυχιακή εργασία). Αν δεν σε ενδιαφέρει η μη ανθρώπινη βιολογιά, αυτό που λέμε "green biology", θεωρώ πως είναι ανούσιο να ξαναδώσεις πανελλήνιες για να μπεις σε ενα βιολογικό τμήμα. Τα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις μετά το βιολογικό, μπορείς να τα κάνεις κ από τα ιατρικά εργαστήρια, μερικά παραδείγματα είναι: Ανοσολογίας, αιματολογίας, μικροβιολογίας, ιολογίας, γενετικής, βλαστοκυττάρων, βιοπληροφική κτλ.

Για να καταλάβεις πόσο ευέλικτος είναι ο κλάδος βιολογίας, εγώ μετά τα ιατρικά εργαστήρια έκανα μεταπτυχιακό στις Πειραματικές & Ιατρικές Βιοεπιστήμες κ πλέον δουλεύω σε ένα πανεπιστημιακο ερευνητικό εργαστήριο επιγενετικής. Πέρα από εμένα, έχουμε άτομα που τελείωσαν βιολογία, βοτανολογία,οδοντιατρική και όλοι κάνουμε ουσιαστικά την ίδια δουλειά.

Πάντως είτε μείνεις στα ιατρικά, είτε μπεις στο βιολογικό, αν ενδιαφέρεσαι για το ερευνητικό κομμάτι ξεκίνα όσο το δυνατόν νωρίτερα να μαθαίνεις προγραμματισμό, θα σε βοηθήσει πολύ στο μέλλον.
 

Danaoula2020

Νεοφερμένος

Η Danaoula2020 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλημέρα Δαναη,
Η ύλη ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί, αλλά αν όλα πάνε καλά και δεν αλλάξει κάτι λόγω της πανδημίας, θα είναι σαφώς αυξημένη συγκριτικά με πέρυσι. Υποθέτω θα είναι το σύνολο της ύλης πριν την αλλαγή που έγινε λόγω πανδημίας. Κοινωνιολογία, Έκθεση &Λογοτεχνία, Αρχαία και Ιστορία θα δώσεις ξανά.

Θα εξεταστείς κανονικά όπως όλα τα παιδιά, δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση. Το πλεονέκτημα σου είναι ότι γνωρίζεις το μεγαλύτερο μέρος της ύλης και δεν θα έχεις σχολείο να πηγαίνεις.

Ωραία, ευχαριστώ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top