Πανελλήνιες ξανά - Βγαίνει η ύλητης θεωρητικής σε μια χρονια;

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι (απευθύνομαι κυρίως σε μαθητες που εδωσαν πανελλαδικές)
Φετος λοιπόν εδινα πανελλήνιες και δεν τα πηγα καλα(κατω απο τη βαση)...ειμαι στην κατεύθυνση υγειας και ο στόχος μου ηταν η εργοθεραπεια(που χρειάζεται να συγκεντρώσω τουλάχιστον 15.000 μόρια)...Δυστυχώς δεν τη φτανω με τα μορια που συγκέντρωσα!
Το μονο σίγουρο είναι ότι θα ξαναδωσω πανελλαδικές!!! Αυτο που σκέφτομαι ειναι να άλλαζα κατεύθυνση και συγκεκριμένα να πήγαινα θεωρητική αφου λογικά δεν το "εχω" με αυτα τα μαθήματα και ποτε δεν ημουν καλη στα θετικά μαθήματα αλλα λάτρεψα ορισμένες σχολες οπως η εργοθεραπεια!!! Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι οτι βγαίνει η υλη της θεωρητικής σε μια χρονια? Γιατι αλλη μια φορα θα ξαναδωσω το πολυ! (του χρόνου δηλαδη) !Επίσης θεωρείτε καλύτερο ενδεχομένως να συνεχιζα του χρόνου σε αυτη την κατεύθυνση (την υγείας εννοω)?
Ακόμη να προσθέσω οτι θα διάλεγα την θεωρητική γιατι ειμαι καλύτερη στα φιλολογικά μαθήματα και στην α Λυκείου ειχα καλη σχεση με τα αρχαια...! Απο θεωρητική επίσης υπάρχουν σχολες που με ενδιαφέρουν οπως η ψυχολογία αλλα και αλλες...
Τελος το πρόβλημα μου ειναι οτι ειχα στο σχολειο εκπληκτικους καθηγητές στην θεωρητική που με ενέπνευσαν και θα μου εδιναν κίνητρο για να διαβάσω....ισως για αυτο εχω ενα κολλημα με τη θεωρητική...τελοσπαντων τωρα εχω τελειώσει το σχολειο....
Ως συμβουλή τι θα μου προτείνατε? Εχετε ζησει κατι αντίστοιχο???
Θα ήθελα παρα πολυ την απάντηση σας!!! Νιωθω φουλ απελπισμένη
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου φίλη,

Η δίκη μου πρόταση είναι να παραμείνεις σίγουρα στην δίκη σου κατεύθυνση και να προσπαθήσεις ξανά για εργοθεραπεία, που είναι η σχολή που σε ενδιαφέρει. Είναι πιο πιθανό θα έλεγα να γράψεις τα μόρια που απαιτεί η συγκεκριμένη σχολή. Θα έχεις ένα χρόνο να τελειοποιήσεις την ύλη, μιας και τα πράγματα θα τα έχεις διαβάσει ήδη και δεν θα σου είναι άγνωστα.

Από το 0 να αρχίσεις προετοιμασία για Θεωρητική Κατεύθυνση δεν προλαβαίνεις να τα καλύψεις όλα δυστυχώς. Την Ιστορία και την Κοινωνιολογία ναι, απαιτούν σημαντικό διάβασμα πολύ, αλλά προλαβαινεις να τα βγαλεις. Στα Αρχαία θα έχεις θέμα και το βασικό πρόβλημα είναι ότι στοχεύεις και σε υψηλόβαθμες σχολές Θεωρητικής, που απαιτούν ακόμα περισσότερη προσπάθεια. Είναι 16.500 μόρια η βάση της Ψυχολογίας περίπου.
 

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@ Viedo
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! Το σκέφτομαι πολύ ακόμα αλλά η αλήθεια ειναι οτι κάθε χρόνο δυσκολεύουν τα θέματα της θετικής κατεύθυνσης και πιστεύω οτι πλεον μπορουν να πανε μονο οι "ταλαντούχοι"
Δυστυχώς εχω τον φόβο της δεύτερης αποτυχίας σε αυτη την κατεύθυνση γιατι παρόλο που προσπάθησα πραγματικά πολυ δεν έγραψα οσο ηθελα και πίστευα.
Και επισης μου φαίνεται απίθανο να διπλασιαστει το αποτέλεσμα μου του χρόνου !
Ωστόσο στη θεωρητική με ενδιαφέρουν και αλλα τμήματα περα της ψυχολογιας οπως τα τμηματα κοινωνιολογίας και γιατι οχι φιλολογίας/φιλοσοφίας...
Ενώ στη δική μου κατεύθυνση απο τα πολυ χαμηλοβαθμα που ειναι η Γεωπονία και ορισμένα περιφερειακά τμήματα τεχνολογίας τροφίμων δεν με ενδιαφέρουν
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρουν τότε και τμήματα Φιλολογίας και Κοινωνιολογίας ακόμα και Φιλοσοφίας, γενικά ιδιαίτερα χαμηλά τμήματα σε θέμα μορίων. Μπορείς να πας σε αυτήν την κατεύθυνση καθώς έχεις πολλές πιθανότητες να γράψεις τα μόρια για τέτοιες σχολές.

Απλώς σκέψου αν σε ενδιαφέρουν πραγματικά οι σχολές της θεωρητικής πέρα από Ψυχολογία, και όχι απλώς λόγω μορίων που είναι χαμηλόβαθμες.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ειναι σωστή απόφαση.

Η Εργοθεραπεια είναι μια σχολή με τρομερές προοπτικές και απολαβές.
Αμα δε στοχευες ηδη σε αυτήν δε θα στο πρότεινα στο ξεκάρφωτο.

Τωρα να αλλάξεις πεδίο κι να πας σε ολες αυτες τις σχολές επειδή σου φαίνονται ενδιαφέρουσες δε το βρίσκω καλη ιδεα.
Σε όλους λιγο πολυ ενδιαφέρουσες φαίνονται.

Η μονη περίπτωση που θα άλλαζα κατεύθυνση θα ήταν 1)αν ειχα τρελό όνειρο κάποια σχολή του άλλου πεδίου 2) αν έβλεπα οτι ρε παιδί μου δε το κατέχω ουσιστικα στη κατεύθυνση που ειμαι αρα ποτε δε θα βγάλω τα απαιτούμενα μόρια.

Το τονίζω το το τελευταίο γιατι παρα πολλα την πατάνε έτσι.
Αμα κάποιος εχει προσπαθήσει όντως στο Λύκειο και βλέπει οτι δεν τα καταφέρνει με αυτα τα μαθήματα και πηγαίνει θετική πιστεύοντας οτι κάτι θα αλλάξει στη γ' ,πλανάται και με μαθηματική ακρίβεια γράφει πολυ χαμηλά.

Αλλα αμα αυτά τα μόρια ηταν αποτέλεσμα λάθους διαβάσματος και άγχους να κάτσεις εκει που εισαι κι να κανεις την προσπάθεια σου.

Εχεις στη μια περίπτωση μια σχολη με πάρα πολύ καλες προοπτικές που σ'αρέσει κι στην αλλη το χάος.

Δεν πας κι μπλέκεις στο χαος αν μπορείς να το αποφύγεις 😉
 

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Alizoula2
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Η αλήθεια ειναι οτι δεν το "εχω" με αυτα τα μαθήματα...και επέλεξα αυτη τη κατεύθυνση (υγειας) μονο και μονο για 2-3 σχολες οπως η εργοθεραπεια...οποτε λογικά ουτε του χρονου θα συγκεντρώσω τα απαιτούμενα μορια...στην θεωρητική μπορω να βρω σχολες ακομα και χαμηλοβαθμες που με ενδιαφέρουν αλλα το θεμα ειναι οτι ναι μεν ειμαι καλύτερη στα μαθήματα της θεωρητικής που ειναι και πιο εύκολα..αλλα θα βγει η υλη σε μια χρονιά? (δεδομένου ότι δεν θα εχω και σχολείο)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για χαμηλόβαθμες σχολές μπορείς να προετοιμαστείς σε 1 χρόνο! Και για υψηλόβαθμες, βέβαια, ανάλογα το πόσο γρήγορα αφομοιώνεις την ύλη.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Alizoula2
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Η αλήθεια ειναι οτι δεν το "εχω" με αυτα τα μαθήματα...και επέλεξα αυτη τη κατεύθυνση (υγειας) μονο και μονο για 2-3 σχολες οπως η εργοθεραπεια...οποτε λογικά ουτε του χρονου θα συγκεντρώσω τα απαιτούμενα μορια...στην θεωρητική μπορω να βρω σχολες ακομα και χαμηλοβαθμες που με ενδιαφέρουν αλλα το θεμα ειναι οτι ναι μεν ειμαι καλύτερη στα μαθήματα της θεωρητικής που ειναι και πιο εύκολα..αλλα θα βγει η υλη σε μια χρονιά? (δεδομένου ότι δεν θα εχω και σχολείο)


Μαθε άψογα κοινωνιολογία και ιστορία.
Η κοινωνιολογία ειναι μονο παπαγαλία .
Στην ιστορία στις πηγες απαιτείται και συνθετική ικανότητα.
Μη φανταστείς τίποτα σπουδαίο , παλι παπαγαλία είναι δυστυχώς απλα οσο πιο ωραια τα συνθέσεις θα αγγίξεις και βαθμο 19 κι πάνω.

Για εμενα άρχισε διάβασμα απο αύριο κιολας καθώς η υλη που Πρεπει να αποστηθίσεις ειναι αρκετα μεγάλη.
Έκθεση τη ξέρεις ηδη.
Αρχαία ιδιαίτερα οπωσδήποτε .
Μη μπλέξεις με φροντιστήριο πόσο μαλλον στο άγνωστο τσάμπα λεφτά θα δώσεις καθώς θα κάνουν πιο σύνθετα πραγματα που εσενα δε θα σε ωφελήσουν πουθενά.

Χρονος να βγει κοινωνιολογία και ιστορία υπάρχει άπλετος.
Θα το διαπιστώσεις αν πάρεις το βιβλίο και απλα χωρίσεις την υλη σε ημέρες.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η ύλη ανακοινώθηκε, επομένως μπορείς να αρχίσεις !Μην καθυστερείς
 

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Επίσης θα μου προτείνατε να δωσω με το νεο σύστημα ? Γιατι πραγματικά θα προτιμούσα να δωσω με τη μειωμένη υλη δηλαδή με το παλαιό σύστημα αλλα ακούγεται ότι δίνεται μικρό ποσοστό στους αποφοίτους
 

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Alizoula2
Ειναι σίγουρο? Γιατί απο τη μια δεν ειναι λογικό να μειώνεται η ύλη φετος για εμας και του χρόνου να έχουμε την αυξημένη γιατι δεν τη διδαχθήκαμε στο σχολείο...αρα του χρονου για τους αποφοίτους γιατι να θεωρείται δεδομένη?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν υπάρχει Παλαιό μόνο Νέο! Αρχαία, Κοινωνιολογία, Έκθεση Λογοτεχνία και Ιστορία θα δωσεις. Η Ύλη αβακοινωθηκε όπως προείπα.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Γιατί δεν πηγαίνεις σε κάποια ιδιωτική σχολή; Από το να ξαναδώσεις πανελλήνιες και να μην είσαι σίγουρη για το τι θα γράψεις, πιστεύω οτι η ιδιωτική είναι καλύτερη επιλογή.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Crazy girl γιατι απλουστατα εχετε εναν ολοκληρο χρονο, χωρις καν σχολειο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι (απευθύνομαι κυρίως σε μαθητες που εδωσαν πανελλαδικές)
Φετος λοιπόν εδινα πανελλήνιες και δεν τα πηγα καλα(κατω απο τη βαση)...ειμαι στην κατεύθυνση υγειας και ο στόχος μου ηταν η εργοθεραπεια(που χρειάζεται να συγκεντρώσω τουλάχιστον 15.000 μόρια)...Δυστυχώς δεν τη φτανω με τα μορια που συγκέντρωσα!
Το μονο σίγουρο είναι ότι θα ξαναδωσω πανελλαδικές!!! Αυτο που σκέφτομαι ειναι να άλλαζα κατεύθυνση και συγκεκριμένα να πήγαινα θεωρητική αφου λογικά δεν το "εχω" με αυτα τα μαθήματα και ποτε δεν ημουν καλη στα θετικά μαθήματα αλλα λάτρεψα ορισμένες σχολες οπως η εργοθεραπεια!!! Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι οτι βγαίνει η υλη της θεωρητικής σε μια χρονια? Γιατι αλλη μια φορα θα ξαναδωσω το πολυ! (του χρόνου δηλαδη) !Επίσης θεωρείτε καλύτερο ενδεχομένως να συνεχιζα του χρόνου σε αυτη την κατεύθυνση (την υγείας εννοω)?
Ακόμη να προσθέσω οτι θα διάλεγα την θεωρητική γιατι ειμαι καλύτερη στα φιλολογικά μαθήματα και στην α Λυκείου ειχα καλη σχεση με τα αρχαια...! Απο θεωρητική επίσης υπάρχουν σχολες που με ενδιαφέρουν οπως η ψυχολογία αλλα και αλλες...
Τελος το πρόβλημα μου ειναι οτι ειχα στο σχολειο εκπληκτικους καθηγητές στην θεωρητική που με ενέπνευσαν και θα μου εδιναν κίνητρο για να διαβάσω....ισως για αυτο εχω ενα κολλημα με τη θεωρητική...τελοσπαντων τωρα εχω τελειώσει το σχολειο....
Ως συμβουλή τι θα μου προτείνατε? Εχετε ζησει κατι αντίστοιχο???
Θα ήθελα παρα πολυ την απάντηση σας!!! Νιωθω φουλ απελπισμένη
για μενα εφοσον λες οτι εισαι κλασεις ανωτερη στα θεωρητικα και στη φυσικη δεν το εχεις καθολου απο το να χασεις ακομα μια χρονια και να γραψεις χαλια πηγαινε θεωρητικη χωρις συζητηση
 

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δεν πηγαίνεις σε κάποια ιδιωτική σχολή; Από το να ξαναδώσεις πανελλήνιες και να μην είσαι σίγουρη για το τι θα γράψεις, πιστεύω οτι η ιδιωτική είναι καλύτερη επιλογή.
Γιατί προφανως εχω εναν στόχο....δεν θελω να παω σε ιδιωτική σχολη γιατι ειναι σαν να πανε χαμένα τα 12 χρόνια που ειμαι στα θρανία αμα ειχα αυτο ως στόχο απο την αρχή τοτε γιατι εχω διαβάσει και προσπαθήσει τοσο..για να παω απλα σε ιδιωτική σχολή στο τέλος?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για μενα εφοσον λες οτι εισαι κλασεις ανωτερη στα θεωρητικα και στη φυσικη δεν το εχεις καθολου απο το να χασεις ακομα μια χρονια και να γραψεις χαλια πηγαινε θεωρητικη χωρις συζητηση
Ευχαριστώ πολύ το σκέφτομαι ακομα!!!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,679 μηνύματα.
καλα ρε παιδια βλεπω την υλη στη χημεια.αυτα που εχουνε ειναι μιξη β και γ λυκειου.δηλαδη χημικη κινητικη,αρχη le chatelier εγω θυμαμαι τα καναμε β λυκειου.αδιανοητα μεγαλη υλη.λογικα ολοι θα ξεκινανε πριν τα μεσα της β λυκειου προετοιμασια για να την καλυψουνε.ετσι εξηγειται το παταγωδες ποσοστο αποτυχιας στη χημεια.εγω οταν εδινα χημεια ειχα οξεα βασεις,το κεφαλαιο της οργανικης και αυτο με τα τροχιακα.τα αλλα διδασκονταν στην β λυκειου αρα εκτος υλης.καλα στη β λυκειου χημεια τι κανουνε πλεον?φυσικη παρατηρω εχουν βγαλει εκτος το dopler και ηλεκτρικες ταλαντωσεις και εχουν προσθεσει ενα πολυ δυσκολο κεφαλαιου του μαγνητισμου που γινοταν στη β και τα ρευστα.Βιολογια πανω κατω την υλη που ειχαμε και μεις.Μαθηματικα το εχουν ξεφτιλισει εντελως.Μιγαδικοι εκτος και παρατηρω οτι εχουν βγαλει εξω και τη συναρτηση ολοκληρωμα???Αν ειναι δυνατον ειναι εκτος υλης η συναρτηση ολοκληρωμα???
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αμα υπάρχει αυτό που θες να κάνεις ( εργοθεραπεια) σε ιδιωτικό στην Ελλάδα εννοείται συμφέρει να πας εκει απο το να ξαναδώσεις.

Το θεμα ειναι οτι στα κολλέγια οι αναγνωρίσεις ειναι ακομα αμφίβολες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top