Πανελλήνιες με το 10%; Και για ποια σχολή;

mixnik

Νεοφερμένος

Ο Mιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
.. για δεύτερα και τρίτα πτυχία.. υπάρχουν οι κατακτήριες.. όποιος είναι μάγκας και αλάνης και αριστούχος, ας δείξει τι αξίζει στις κατακτήριες..΄και όχι χρησιμοποιώντας το τι έγραψε μια φορά στις πανελλήνιες.. που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και '''' τυχαίο '''' (έπεσαν εύκολα θέματα.. βγήκε όλη η φουρνιά αριστούχα... την επόμενη δύσκολα... χμ..


Δε νομίζω ότι μπορουμε τόσο εύκολα να αποδώσουμε στην τύχη την επιτυχία κάποιου στις πανελλήνιες εξετάσεις (ένταξει και η τύχη βοηθάει αλλά αν δεν έχεις διαβάσει...)
Για μένα όποιος είναι μάγκας και αλάνης φαίνεται στις πανελλήνιες (τις πιο αξιόπιστες εξετάσεις στην Ελλάδα) και τα παιδιά του 10% έχουν περάσει από αυτές και έχουν δείξει την αξία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Θα έπρεπε να θεσπιστεί από το υπουργείο εγκύκλιος σύμφωνα με την οποία " Οι υποψήφιοι που υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% χωρίς νέα εξέταση αναλαμβάνουν την υποχρέωση να προσκομίσουν στην διεύθυνση-γραφείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης πιστοποιητικό διαγραφής ή αποφοίτησης από την σχολή στην οποία είναι/ήταν εγγεγραμμένοι μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά έγγραφα κατά την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου".

Ήταν σωστό να θεσμοθετηθεί ένα μέτρο για να σταματήσει αυτό το κακό που γίνεται με τις βάσεις του 10% καθώς κάθε χρόνο συγκεντρώνονται αθροιστικά οι αριστούχοι των προηγούμενων ετών με αποτέλεσμα να αυξάνονται συνεχώς οι βάσεις. Όμως το θεωρώ άδικο για κάποιον που θέλει σοβαρά να πάρει και ένα 2ο πτυχίο (όπως εγώ) να πρέπει να ξαναδώσει πανελλήνιες ή κατατακτήριες εξετάσεις.

Θα μπορούσε να θεσπιστεί εγκύκλιος από το ΥΠΕΠΘ σύμφωνα με την οποία "Οι υποψήφιοι, απόφοιτοι προηγούμενων ετών, οι οποίοι επιθυμούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις, έχουν το δικαίωμα υποβολής μηχανογραφικού δελτίου κατά ανώτατο όριο μέχρι 2 φορές".


Το "2 φορές" είναι ενδεικτικό. Θα μπορούσε να είναι και 3 φορές ή άλλος αριθμός. Εν πάσει περιπτώσει να υπήρχε ένα όριο.

Αν εφαρμοζόταν κάτι αντίστοιχο, πιστεύω ότι θα ήταν καλό για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Για μένα όποιος είναι μάγκας και αλάνης φαίνεται στις πανελλήνιες (τις πιο αξιόπιστες εξετάσεις στην Ελλάδα) και τα παιδιά του 10% έχουν περάσει από αυτές και έχουν δείξει την αξία τους.
Είσαι σίγουρος γι αυτό που λες?Δεν έχεις ακούσει για κρούσματα(κάθε χρόνο) διαρροής θεμάτων,σκονάκια στις τουαλέτες με βιβλία-βοηθήματα,τηλέφωνα σε καθηγητές στις τουαλέτες,για μεγάλα ιδιωτικά σχολεία-κολλέγια και φροντιστήρια που κάθε χρόνο ακούγονται ότι μαθαίνουν τα θέματα και βγάζουν συνεχώς αριστούχους?Ας μη γελιόμαστε.Οι πανελλήνιες είναι η πιο ψυχοφθόρα,απαίσια δοκιμασία που περνάει ένα παιδί 17-18 χρονών.Κρίνεται η τύχη του και το μέλλον του από πιθανά μικρά,ανόητα λάθη ή απροσεξίες που μπορεί να του στοιχίσουν ολόκληρη σχολή και τη ζωή του.Και άμα δε σ'αρέσει η σχολή που πέρασες άντε να ξαναδώσεις.Και εγώ έχω περάσει από αυτή τη διαδικασία αλλά ας μη λέμε ότι είναι και εντελώς αξιόπιστη.Είναι αστείο τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Το θεμα είναι πως και αυτός απ οτι φαινεται την έχει περασει αυτη τη διαδικασια...Κι εγώ απόρησα πως είναι δυνατόν να το πιστευει αυτο..

Τεσπα,mixnik τις χρονιες 2000-2001 είχαμε μεγάλο πληθος αριστουχων (βαση ΗΜΜΥ 19400 αν θυμαμαι καλα). Δεν είναι οτι ξεσκίστηκαν αυτοί οι μαθητες. Απλως τα θεματα ήταν πολυ-πολυ-πολυ εύκολα. Δεν ειναι δυνατον αυτοί να αλλάζουν σχολές και να μενουν στην απεξω άτομα που δικαιωματικά άξιζαν μια δευτερη ευκαιρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixnik

Νεοφερμένος

Ο Mιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω καιρο που χω δωσει πανελληνιες, τουλαχιστον σε εμας όταν διναμε πανελλήνιες δεν κουνιόταν φύλλο, ούτε τουαλέτα αφήναν να πας, ακόμα κι αν κάποιος έβηχε πήγαινε ο επιτηρητης αμεσως από πάνω του. Πάντως είναι δυσάρεστο να μην υπάρχει αξιοκρατία στις πανελλήνιες, τι να πω σε μια κοινωνια διαβρωμένη όλα να τα περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrysel

Νεοφερμένος

Η xrysel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα!

το θέμα με το 10% με έχει μπερδέψει αρκετά.
έδωσα πανελλήνιες το 2002 ,με 9 μαθήματα.ήμουν θετική κατευθυνση και τώρα θέλω να δηλώσω νομική.
μετράει ο προφορικός βαθμός??
ποια μαθήματα βαρύτητας έχω?
κ γενικά,πώς υπολογίζω τα μόρια μου??
ας με διαφωτίσει κπ!!!

ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Τα μορια σου δεν αλλαζουν σε κανενα πεδιο , ειναι ακριβως τα ιδια με αυτα που εδωσες πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τα μορια σου δεν αλλαζουν σε κανενα πεδιο , ειναι ακριβως τα ιδια με αυτα που εδωσες πανελληνιες
Οι προφορικοι υπολογιζονται για τα μορια τοσα χρονια μετα; Γιατι απο αλλους εχω ακουσει ναι και απο αλλους οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οι προφορικοι δεν υπολογιζονται 2 χρονια μετα εφοσον ξαναδωσει καποιος πανελληνιες. Αν ειναι με 10% τα μορια δεν αλλαζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
καλησπέρα!

το θέμα με το 10% με έχει μπερδέψει αρκετά.
έδωσα πανελλήνιες το 2002 ,με 9 μαθήματα.ήμουν θετική κατευθυνση και τώρα θέλω να δηλώσω νομική.
μετράει ο προφορικός βαθμός??
ποια μαθήματα βαρύτητας έχω?
κ γενικά,πώς υπολογίζω τα μόρια μου??
ας με διαφωτίσει κπ!!!

ευχαριστώ!!!!

Γεια σου xrysel. Κι εγώ το 2002 έδωσα πανελλήνιες και ήμουν και θετική κατεύθυνση. Οι απόφοιτοι του καινούριου συστήματος που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις από το 2000 εως το 2005 μπορούν να δηλώσουν σχολές από 1 ή 2 οποιαδήποτε πεδία ανεξαρτήτως της κατεύθυνσης που επέλεξαν, ακόμα και από το 5ο κι ας μην έχουν δώσει ΑΟΘ.

Αν την τελευταία βεβαίωση πρόσβασης την πήρες το ίδιο έτος με την αποφοίτησή σου, 1 χρόνο ή 2 χρόνια μετά από την αποφοίτησή σου τότε μετράνε οι προφορικοί βαθμοί και οι βαθμοί πρόσβασης των μαθημάτων που αναγράφονται στην βεβαίωση πρόσβασης είναι ο τελικός βαθμός μετά από συμψηφισμό γραπτού (70%) και προφορικού (30%). Αν την τελευταία βεβαίωση πρόσβασης την πήρες σε 3 ή περισσότερα χρόνια από την αποφοίτησή σου τότε δεν λαμβάνονται υπόψη οι προφορικοί βαθμοί και στην βεβαίωση πρόσβασης αναγράφονται ως βαθμοί πρόσβασης των μαθημάτων οι γραπτοί βαθμοί στις πανελλήνιες εξετάσεις. Αυτό ισχύει τόσο για τους υποψηφίους με το 90% όσο και για εκείνους με το 10%. Σε κάθε περίπτωση οι βαθμοί πρόσβασης των μαθημάτων αναγράφονται στην βεβαίωση πρόσβασης.

Για το 1ο πεδίο τα μαθήματα βαρύτητας για υποψήφιο της θετικής ή της τεχνολογικής κατεύθυνσης είναι η Ιστορία Γενικής Παιδείας (x0,9 και όχι 1,3) και η Έκθεση (x0,4 και όχι 0,7).

Το πως υπολογίζονται τα μόρια το έχω αναλύσει σε άλλο thread στην Κατηγορία "Γ΄ Λυκείου και απόφοιτοι". Μόνο που αντικαθιστάς τους συντελεστές 1,3 και 0,7 με 0,9 και 0,4 αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,θελω να δωσω τωρα τελη ιουνιου μηχανογραφικο 10% βασεις λογω του οτι δ μρεσε η σχολη π περασα φετος,λοιπον στο μηχανογραφικο πανω στον κωδικο αριθμο υποψηφιου θα συμπληροσω τον ιδιο με αυτο που ειχα και περσυ??(Περσυ εδωσα πανελληνιες) επισης στο λυκειο αποφοιτησης κτλπ τα ιδια θα βαλω οπως εβαλα και στο περσινο μηχανογραφικο ετσι??το μονο που θα αλλαξω ειναι να συμπληρωσω το κατοχος βεβαιαωσης προσβασης ετους 2006 και μετα χωρις νεα εξεταση ποσοστο θεσεων 10% ετσι δεν ειναι?Διαλεγω παλι μονο τις σχολες 2 πεδιων μονο ετσι?επισης κατω κατω κατευθυνση μαθημα επιλογης τα βαζω οπως περσυ η αφηνω κενα??Μηπως μποορειτε να μου πειτε τι διακαιολογητικα θα χρειαστω γτ περνανε οι μερες και μηπως δε προλαβω...ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καποιος να μου απαντησει???Θελω να το φτιαξω να τελιωνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki__18

Νεοφερμένος

Η sofaki__18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ποσοι απο εδω θα ξαναδωσετε πανελληνιεσ με το 10%?και για ποια σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ποσοι απο εδω θα ξαναδωσετε πανελληνιεσ με το 10%?και για ποια σχολη?

Ποι δινουν με το 10%?Οι αποφοιτοι.Και οτν λεμε 10% τι ακριβως ενοουμε?
Σορυ αλλα το εχω απορια μερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Με το 10% δίνουν οι απόφοιτοι που έδωσαν προηγούμενες χρονιές και απλά ξανακάνουν το μηχανογρφικό χωρίς να ξαναδώσουν εξετάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγω θα δωσω του χρονου με το 10% για ιατρικη.Εχω 18.884 στο 3ο πεδιο οποτε ειναι λιγο δυσκολο αλλα αν αναλογιστουμε οτι οι βασεις του 10% ειναι θεμα ζητησης ισως να εχω καποιες ελπιδες...Αλλωστε φετος οι βασεις με το 10% για τις ιατρικες ηταν σχετικα χαμηλα...Απο εκει και περα βλεπουμε του χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgina12617

Νεοφερμένος

Η Georgina12617 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το βρίσκω λίγο ριψοκίνδυνο αυτο για οσους δεν θελουν να χασουν την χρονια τους.......εγω ας πουμε θα ξαναδωσω το 2010 πανελλαδικες για φιλολογια (ξενη κυριως) και σκεφτηκα να δωσω με το 10% και να δωσω μονο το ειδικο μαθημα των γερμανικων (γιατι εκει κοπηκα για λιγο) αλλα δεν θελω να το ρισκαρω κ να χασω κ αλλη χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να δώσει του χρόνου με το 10% τι ακριβώς πρέπει να κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να δώσει του χρόνου με το 10% τι ακριβώς πρέπει να κάνεις;

Παιδιά κανείς δεν ξέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Οριστε το κειμενο απτον civilara και περισσοτερα για το θεμα αυτο εδω https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42961&page=2

"Πρώτα από όλα θα χρειαστείς την βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αυτή εκδίδεται από το λύκειο που έδωσες τελευταία φορά πανελλήνιες εξετάσεις (αν έδωσες πανελλήνιες την χρονιά που ήσουν και τελειόφοιτος τότε από το λύκειο που αποφοίτησες). Αν δεν την έχεις πήγαινε να ζητήσεις αντίγραφο. Ζήτησε από το λύκειο να σου δώσουν 2 φωτοαντίγραφα παραπάνω (πρωτότυπο+2 φωτοαντίγραφα) ή φωτοτύπισε τα εσύ.Επιπλέον θα χρειαστείς 2 επικυρωμένα αντίγραφα του απολυτηρίου λυκείου από το λύκειο που αποφοίτησες. Βγάλε 2 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας και ζήτησε από το λύκειο που αποφοίτησες 2 επικυρωμένα αντίγραφα απολυτηρίου.

Όσον αφορά το 10%, φέτος (2009) είναι η τελευταία χρονιά που εφαρμόζεται για όλους τους υποψηφίους των προηγουμένων χρόνων. Από το 2010, θα έχουν δικαίωμα υποβολής μηχανογραφικού με το 10% όσοι έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις μέχρι και 2 χρόνια πριν από την χρονιά που υποβάλλουν μηχανογραφικό. Για παράδειγμα το 2010, θα μπορούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό όσοι έδωσαν πανελλήνιες το 2009 και 2008. Κατέβασε το έντυπο του μηχανογραφικού δελτίου από την σελίδα του υπουργείου παιδείας και συμπλήρωσέ το σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου. Βάλε και την υπογραφή σου στην τελευταία σελίδα. Όσοι υποψήφιοι με το 10% θέλουν να δηλώσουν ΤΕΦΦΑ, Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές Σχολές, Πυροσβεστική Ακαδημία, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού και Εκκλησιαστικές Ακαδημίες πρέπει να έχουν υποβάλλει σχετική αίτηση στο λύκειο που εξέδωσε την τελευταία βεβαίωση πρόσβασης στο διάστημα 1-20 Φεβρουαρίου 2009 όπως έκαναν και οι υποψήφιοι που εξετάζονται φέτος σε πανελλήνιες εξετάσεις. Αν δεν την έχεις κάνει αυτήν την δήλωση δεν σου επιτρέπεται να δηλώσεις αυτές τις σχολές. Όταν ανακοινωθεί η προθεσμία υποβολής των μηχανογραφικών από το υπουργείο παιδείας (πιθανότατα θα είναι 1-15 Ιουλίου 2009), πήγαινε στο Γραφείο-Διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία υπάγεται το λύκειο που εξέδωσε την βεβαίωση πρόσβασης. Η ημερομηνία είναι ίδια για όλους τους υποψηφίους από τις 5 κατηγορίες υποψηφίων που περιλαμβάνονται στο μηχανογραφικό (απόφοιτοι ίδιου έτους που εξετάζονται πανελλαδικά φέτος-απόφοιτοι προηγούμενου έτους που εξετάζονται πανελλαδικά φέτος-απόφοιτοι πριν από το 2005 χωρίς νέα εξέταση με το 10%-απόφοιτοι μετά το 2006 χωρίς νέα εξέταση με το 10%-μουσουλμανική μειονότητα Θράκης). Μαζί σου να έχεις τα 2 φωτοαντίγραφα της βεβαίωσης πρόσβασης και την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης για να στα επικυρώσουν καθώς και 1 επικυρωμένο αντίγραφο απολυτηρίου.Όταν ο υπάλληλος συμπληρώσει το ηλεκτρονικό μηχανογραφικό με βάση τις προτιμήσεις σου, θα σου δώσει πριν το καταθέσει στο υπουργείο ένα αντίγραφο να το ελέγξεις. Εξέτασέ το προσεκτικά για τυχόν λάθη στις προτιμήσεις σου. Στη συνέχεια το τυπώνει σε 3 αντίγραφα και σου δίνει να τα υπογράψεις. Το 1 το κρατάς εσύ. Μετά την υπογραφή τους, το μηχανογραφικό δεν αντικαθίσταται ούτε τροποποιείται γι αυτό έλεγξέ το προσεκτικά.

Όταν ανακοινωθούν οι βάσεις (μιλάμε για Αύγουστο) και περάσεις σε κάποια σχολή, πήγαινε στο λύκειο που εξέδωσε την βεβαίωση πρόσβασης για να πάρεις το λεγόμενο "ατομικό δελτίο επιτυχίας". Σε αυτό αναγράφονται τα στοιχεία σου, η σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που εισάγεσαι, τα μόρια σου και η σειρά επιτυχίας σου.

Όταν ανακοινωθεί από το υπουργείο παιδείας η προθεσμία των εγγραφών στις σχολές τις τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (συνήθως 20-30 Σεπτεμβρίου), πήγαινε στην γραμματεία της σχολής που πέρασες τα παρακάτω δικαιολογητικά:
1) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο απολυτηρίου λυκείου.
2) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης από την διεύθυνση της 2ας εκπαίδευσης που υπάγεται το λύκειο που την εξέδωσε.
3) Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας.
4) Για τα αγόρια νομίζω χρειάζεται και πιστοποιητικό γέννησης αλλά δεν είμαι σίγουρος.
5) 4-8 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου ταυτότητας. Άλλες σχολές ζητάνε 4, άλλες 6, άλλες 8.
6) Αίτηση εγγραφής (δίνεται από την γραμματεία).
7) Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεις ότι: "Δεν είμαι εγγεγραμμένος φοιτητής σε άλλο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα" (δίνεται από την γραμματεία).
8) Το ατομικό δου δελτίο επιτυχίας.
9) Αν ήσουν φοιτητής σε άλλο τμήμα ή σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (που είσαι) θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό διαγραφής ή αποφοίτησης από την σχολή αυτή.
10) Ιατρικές εξετάσεις από δερματολόγο και παθολόγο (αιματολογικές-ουρολογικές-δερματολογικές) αν και αυτές μπορούν να παραδωθούν κσι σε μεταγενέστερο χρόνο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top