Πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή θα το κάνω του το 2023 αυτό, καθώς έχω να τελειώσω μα πιστοποιηση τωρα, θα πω οτι ειναι ολα με βαση την ωριμανση των ετων.

Πχ σαν οικονομολογοος, το αοθ θα μου φανει ευκολο γιατι το διδασκω κιολας, και η εκθεση θα ειναι απο την εμπειρια ζωης σε συνδυασμο με φροντιστηριο στη λογοτεχνια.

Οποτε εκει που πρεπει να προσηλωθω ειναι μαθηματικα και προγραμματισμο. Δεν θεωρω τιποτα ακατορθωτο. Απλα σαν plan b σιγουρα που θα ξαναδωσω, σε περιπτωση που δεν πετυχω το στοχο μου μεσω πανελληνιων θα ειναι μετα οι κατατακτηριες
 

Lion

Νεοφερμένος

Η Lion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Επιστρέφω και πάλι μετά από σχεδόν δυόμισι χρόνια για να ενημερώσω την Κοινότητα σχετικά με την εξέλιξη της αρχικής σκέψης που είχα διατυπώσει με το παραπάνω μήνυμα.

Μετά από πολλά κύματα, αναβολές και παλινδρομήσεις, έδωσα τελικά Πανελλήνιες εξετάσεις φέτος (2019) στην Θεωρητική κατεύθυνση και με ειδικό μάθημα τα Ισπανικά (είναι σε καλύτερο επίπεδο από τα Ιταλικά μου).

Δυστυχώς, λόγω υποχρεώσεων δεν έκανα καμία προετοιμασία, πέρα από ανάγνωση της ύλης όπου μπορούσα να ξεκλέψω χρόνο. Συνήθως σε καφετέριες μόνος μου, μέσα στο αεροπλάνο, σε μορφή ακουστικού βιβλίου (τα είχα ηχογραφήσει ο ίδιος) ενώ περπατούσα στο πάρκο.

Τα αποτελέσματα ήταν ανέλπιστα καλά, αν λάβουμε υπ' όψη τη σχεδόν μηδενική προετοιμασία και την απόσταση των 29 ετών από τα θρανία της Γ' Λυκείου (1990).

Εν ολίγοις, η βαθμολογία μου διαμορφώθηκε ως εξής:

- Ιστορία 4.8
- Λατινικά 7.1
- Αρχαία 10.4
- Έκθεση 18.5

- Ισπανικά 15.8

Σύνολο μορίων 9848 + 3160 = 13008, ήτοι 2117 μόρια επιπλέον της βάσης 2018.

Από το βήμα αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους με προέτρεψαν να κάνω το άλμα στο κενό με τόλμη και αυτοπεποίθηση.

Εύχομαι η περίπτωσή μου να αποτελέσει κίνητρο για όσους παλιούς το σκέφτονται να ξαναδώσουν και διστάζουν να πάρουν την απόφαση.

Για όποιον επιθυμεί τυχόν περαιτέρω πληροφορίες κυρίως ως προς το βιωματικό μέρος της προσπάθειας, θα χαρώ να βοηθήσω.

Σας ευχαριστώ
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι και εγώ μετά από τόσα χρόνια να επιστρέψω και να δώσω εξετάσεις! Ημουν 4η Δέσμη. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις σχετικά με την διαδικασία?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι και εγώ μετά από τόσα χρόνια να επιστρέψω και να δώσω εξετάσεις! Ημουν 4η Δέσμη. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις σχετικά με την διαδικασία?
το σχολη στοχευεις ?
 

Lion

Νεοφερμένος

Η Lion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι και εγώ μετά από τόσα χρόνια να επιστρέψω και να δώσω εξετάσεις! Ημουν 4η Δέσμη. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις σχετικά με την διαδικασία?
το σχολη στοχευεις ?Οικονομία και Διοίκηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω καιακριβώς πως έχουν διαμορφωθεί οι σχολές ,αλλά προς τα εκεί τείνω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Ωραια παιρνεις ταυτοτητα, απολυτηριο, αμκα ,αφμ, 2 φωτο, ραπιτ τεστ και πας σε ενα λυκειο.
Κανεις αιτηση να σε ενταξουν στις πανελληνιες 2022 του 4ου πεδιου ΓΕΛ , αυτο.
 

Lion

Νεοφερμένος

Η Lion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι και εγώ μετά από τόσα χρόνια να επιστρέψω και να δώσω εξετάσεις! Ημουν 4η Δέσμη. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις σχετικά με την διαδικασία?

το σχολη στοχευεις ?
Ωραια παιρνεις ταυτοτητα, απολυτηριο, αμκα ,αφμ, 2 φωτο, ραπιτ τεστ και πας σε ενα λυκειο.
Κανεις αιτηση να σε ενταξουν στις πανελληνιες 2022 του 4ου πεδιου ΓΕΛ , αυτο.
Ουσιαστικά δίνω τα μαθήματα που ισχύουν τώρα να φανταστώ ε? Στατιστική κτλ...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Ουσιαστικά δίνω τα μαθήματα που ισχύουν τώρα να φανταστώ ε? Στατιστική κτλ...
Οχι στατιστικη , δεν υπαρχει κατι τετοιο.
Γλωσσα λογοτεχνια
Μαθηματικα θετικης κατευθυνσης
Οικονομια ( πρώην ΑΟΘ)
Πληροφορικη( πρώην ΑΕΠΠ).
Το δυσκολο ειναι τα μαθηματικα , εκει οι πιο πολλοι πατωνουν.
 

Lion

Νεοφερμένος

Η Lion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ωραια παιρνεις ταυτοτητα, απολυτηριο, αμκα ,αφμ, 2 φωτο, ραπιτ τεστ και πας σε ενα λυκειο.
Κανεις αιτηση να σε ενταξουν στις πανελληνιες 2022 του 4ου πεδιου ΓΕΛ , αυτο.
Οχι στατιστικη , δεν υπαρχει κατι τετοιο.
Γλωσσα λογοτεχνια
Μαθηματικα θετικης κατευθυνσης
Οικονομια ( πρώην ΑΟΘ)
Πληροφορικη( πρώην ΑΕΠΠ).
Το δυσκολο ειναι τα μαθηματικα , εκει οι πιο πολλοι πατωνουν.
Εξαιτίας των μαθηματικών δεν έδωσα ποτέ διότι δυστυχώς δεν υπήρχε και η δυνατότητα φροντιστηρίων! Τα φοβάμαι τα άτιμα!! Θα πρέπει να παρακολουθήσω μαθήματα στο σχολείο ? Συγνώμη αλλά δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Εξαιτίας των μαθηματικών δεν έδωσα ποτέ διότι δυστυχώς δεν υπήρχε και η δυνατότητα φροντιστηρίων! Τα φοβάμαι τα άτιμα!! Θα πρέπει να παρακολουθήσω μαθήματα στο σχολείο ? Συγνώμη αλλά δεν ξέρω καθόλου πως λειτουργεί!!
Το σχολειο δυστηχως τελος για σενα , φροντιστηριο σιγουρα , αλλα οχι μονο μαθηματικα για ολα,
Χωρις αυτο μην πας.
 

Lion

Νεοφερμένος

Η Lion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το σχολειο δυστηχως τελος για σενα , φροντιστηριο σιγουρα , αλλα οχι μονο μαθηματικα για ολα,
Χωρις αυτο μην πας.
Ναι χωρίς φροντιστήριο ,μετά από τόσα χρόνια, δεν υπάρχει ελπίδα! Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!!!
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλησπερα, αποφοιτη θεωρητικης κατευθυνσης και θελω να δωσω ξανα για σχολη του 3ου πεδιου. Τι εχει αλλαξει στο συστημα φετος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Καλησπερα, αποφοιτη θεωρητικης κατευθυνσης και θελω να δωσω ξανα για σχολη του 3ου πεδιου. Τι εχει αλλαξει στο συστημα φετος;
δυσκολα τα πραματα
Οταν εδινες εσυ πανελληνιες επαιρνες και μια βιολογια γενικης και ανοιγες και τις σχολες του 3ου πεδιου
Τωρα εδω και μερικα χρονια δεν υπαρχει αυτο, πρεπει να δωσεις φυσικη ,χημεια και βιολογια κατευθυνσης , δηλαδη εντελως νεο περιβαλλον για σενα.
 

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καμια ελπιδα , ευχαριστω!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Καμια ελπιδα , ευχαριστω!
Καλημέρα, καταρχάς είναι άξιο που θες να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία για να κυνηγήσεις κάτι που σε ενδιαφέρει, για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι επακριβώς; Το σύστημα έχει αλλάξει και έτσι όπως είναι θα πρέπει να δώσεις αποκλειστικά μαθήματα του 3ου πεδίου, ήτις χημεία, φυσική, βιολογία και έκθεση, ούτε πολύ εύκολα αλλά ούτε και πολύ δύσκολα. Άρα, εκτός και αν έχει μεγάλα κενά σε μαθηματικά, οπότε θα τα καλύψεις σιγά σιγά, ξεκινάς κανονικά την ύλη σε φροντιστήριο και προχωράς. Χρόνο έχεις; Τι χρονοδιάγραμμα έχεις;
 

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κανένας παλιός απόφοιτος που να ενδιαφέρετε να δώσει του χρόνου ('23) πανελλήνιες για το 2ο επιστημονικό πεδίο διαβάζοντας μόνος του;
 

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εκτός από τη δήλωση συμμετοχής που γίνεται κάπου μέσα στο χειμώνα, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κανει κάποιος που θέλει να ξαναδώσει; Πέρα από το προφανές... να διαβάσει...
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,450 μηνύματα.
Εκτός από τη δήλωση συμμετοχής που γίνεται κάπου μέσα στο χειμώνα, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κανει κάποιος που θέλει να ξαναδώσει; Πέρα από το προφανές... να διαβάσει...
Όχι, απλά αργότερα γύρω στον Μάιο, αν θυμάμαι καλά, θα χρειαστεί να πας μία φωτογραφία για το καρτελάκι, αλλά λογικά θα σε ενημερώσουν μην ανησυχείς.
 

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κανει κάποιος που θέλει να ξαναδώσει; Πέρα από το προφανές... να διαβάσει...

ναι.. υπομονή! και να μην χάσεις το κουράγιο σου σε περίπτωση που δεν πετύχεις με την πρώτη.

να ξέρεις εμπόδιο (στις μέρες μας) που θα πρέπει να ξεπεράσει κάποιος πέρα απο τον ίδιο
του τον εαυτό (ναι..ναι..) είναι το υπουργείο παιδείας, που κάνει τα πράγματα όλο και πιο μπερδεμένα
βλέπε (ΕΒΕ, ισοπέδωση συντελεστών βαρύτητας, μείωση θέσεων στα πανεπιστήμια, κλπ)

και οι βαθμολογητές, που είναι πραγματικά που-θα-πέσεις!
αποδεδειγμένα με στοιχεία και όχι κατά φαντασίαν.. φέτος έχασα περίπου 1050 μόρια λόγω του
τρόπου που βαθμολογούν πχ ο ένας βαθμολογητής βάζει κοντά στο μέγιστο δυνατό βαθμό που αξίζει
το γραπτό σου σύμφωνα με τις απαντήσεις των θεμάτων και ο άλλος σε πατώνει με αποτέλεσμα να
έρχεται ένας τρίτος βαθμολογητής και να αποτελειώνει την υπόθεση.


με τα μόρια που συγκέντρωσα και φέτος αλλά και πέρυσι αν ήταν 2019, με τις τότε βάσεις
θα είχα το δικαίωμα να μπω σχεδόν σε οποιαδήποτε από τις σχολές της επιλογής μου!!! ενώ τώρα
περιορίζομαι το πολύ σε 2-3 σχολές και αυτό αμφίβολο!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top