pubovios

Νεοφερμένος

Ο pubovios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πληθυντικός αριθμός;;; OK, είμαι μεγάλος αλλά όχι και τόσο – ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω… Είχα περάσει αλλά όχι σε σχολή που ήθελα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και για ποιά σχολή στοχεύεις;
Θέλεις να σε βοηθήσουμε κάπου; (έχεις καμία απορία σχετικά με τα μαθήματα κτλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pubovios

Νεοφερμένος

Ο pubovios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μαθηματικό Αθήνας. Όχι, δε χρειάζομαι κάτι. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jivko_8921

Νεοφερμένος

Ο Ζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημερα, παιδια! Διαβαζοντας εδω και ωρα το νημα παιρνω ολο και περισσοτερο κουραγιο, πραγματικα! Λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης:
Ειμαι αποφοιτος ενιαιου λυκειου του 2008, θεωρητικης κατευθυνσης συγκεκριμενα, στις πανελληνιες τοτε εννοειται εγραψα οτι να'ναι ( αν θυμαμαι καλα γυρω στο 7-8 μεσον ορο) οχι επειδη δεν μπορουσα να ακνω την υπερβαση( γιατι ημουν σχετικα καλος μαθητης) απλως για λογους ψυχολογικους κλπ στα δυο απο τα εξεταζομενα μαθηματα ( Λατινικα και Βιολογια) δεν πηγα καν να γραψω οποτε το 0 μου το εστειλαν συστημενο. Τελος παντων. Τωρα ειμαι 27 χρονων, δουλευω ως σερβιτορος και τελευταια μου εχει μπει η μυγα στο κεφαλι να ξαναδωσω πανελληνιες και να περασω Φιλολογια στην Κομοτηνη ( να διευκρινησω οτι μενω στη Ξανθη). Θελω να πω οτι δεν θελω να σπουδασω για λογους καριερας κλπ, με την κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα τα τελευτια χρονια, ειναι δεδομενο οτι το πτυχιο θα ου χρησιμεψει μονο ως διακοσμητικο. Το κανω για την παρτη μου, για γουστο τελος παντων. Γενικα ειμαι βιβλιοποντικας, διαβαζω πολλη, μα παρα πολλη λογοτεχνια, μου αρεσει να μαθαινω ολο και περισσοτερα πραγματα, να διευρυνω τους οριζοντες μου, οποτε θεμα βαρεμαρας δεν τιθεται, εφοσον εχω αποφασισει να δωσω πανελληνιες θα στρωθω και θα διαβασω. Τα σχολικα μου βιβλια τα κραταω ακομη (μαζι μετα τετραδια κιολας) οπως κι ολα τα σχετικα βοηθηματα που ειχα παρει εκεινη την περιοδο, επισης εχω μια φιλη- καθηγητρια η οποια πιστευω θα με βοηθαει οποτε κι οσο μπορει. Εισαγωγη τελος. :) Αυτο που με προβληματιζει ειναι:
Απο φετος τι ακριβως αλλαζει στον τροπο εισαγωγης στν Τριτοβαθμια Εκπαιδευσης και συγκεκριμενα με μας, το 10 %, ισχυει το παλιο συστημα;
Οπως προανεφερα μενω Ξανθη και θελω να περασω Κομοτηνη επειδη ειναι και κοντα κι ετσι ισως δεν χρειαστει να αφησω την τωρινη μου δουλεια η οποια μου προσφερει καποια ασφαλεια. Με ενδιαφερει να μαθω εαν ειναι εφικτο να σπουδασω το αντικειμενο που εχω διαλεξει χωρις να ειναι απαραιτητο να παρεβρισκομαι στα μαθηματα καθε μερα. Σκεφτομαι ας πουμε 1-2 μερες το μηνα, που εχω ρεπο, να πεταγομαι στην Κομοτηνη, να παρακολουθω μερικα μαθηματα και για τις εξετασεις φυσικα οποτε γινονται. Δεν ξερω εαν στα φιλολογικα τμηματα υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα οπως ας πουμε σε αλλες σχολες που εχει εργαστηρια και τα σχετικα και πρεπει σωνει και καλα να ειμαι εκει. Δεν εχω την δυνατοτητα να μεινω στην Κομοτηνη, ουτε δουλεια δεν ξερω εαν θα βρω εκει αλλα δεν εχω και κανεναν γνωστο να με βοηθησει. Θελω λοιπον, οσοι σπουδαζουν φιλολογια να με κατατοπησουν και να με ενημερωσουν οσο μπορουν σχετικα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jivko_8921

Νεοφερμένος

Ο Ζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημερα, παιδια! Διαβαζοντας εδω και ωρα το νημα παιρνω ολο και περισσοτερο κουραγιο, πραγματικα! Λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης:
Ειμαι αποφοιτος ενιαιου λυκειου του 2008, θεωρητικης κατευθυνσης συγκεκριμενα, στις πανελληνιες τοτε εννοειται εγραψα οτι να'ναι ( αν θυμαμαι καλα γυρω στο 7-8 μεσον ορο) οχι επειδη δεν μπορουσα να ακνω την υπερβαση( γιατι ημουν σχετικα καλος μαθητης) απλως για λογους ψυχολογικους κλπ στα δυο απο τα εξεταζομενα μαθηματα ( Λατινικα και Βιολογια) δεν πηγα καν να γραψω οποτε το 0 μου το εστειλαν συστημενο. Τελος παντων. Τωρα ειμαι 27 χρονων, δουλευω ως σερβιτορος και τελευταια μου εχει μπει η μυγα στο κεφαλι να ξαναδωσω πανελληνιες και να περασω Φιλολογια στην Κομοτηνη ( να διευκρινησω οτι μενω στη Ξανθη). Θελω να πω οτι δεν θελω να σπουδασω για λογους καριερας κλπ, με την κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα τα τελευτια χρονια, ειναι δεδομενο οτι το πτυχιο θα ου χρησιμεψει μονο ως διακοσμητικο. Το κανω για την παρτη μου, για γουστο τελος παντων. Γενικα ειμαι βιβλιοποντικας, διαβαζω πολλη, μα παρα πολλη λογοτεχνια, μου αρεσει να μαθαινω ολο και περισσοτερα πραγματα, να διευρυνω τους οριζοντες μου, οποτε θεμα βαρεμαρας δεν τιθεται, εφοσον εχω αποφασισει να δωσω πανελληνιες θα στρωθω και θα διαβασω. Τα σχολικα μου βιβλια τα κραταω ακομη (μαζι μετα τετραδια κιολας) οπως κι ολα τα σχετικα βοηθηματα που ειχα παρει εκεινη την περιοδο, επισης εχω μια φιλη- καθηγητρια η οποια πιστευω θα με βοηθαει οποτε κι οσο μπορει. Εισαγωγη τελος. :) Αυτο που με προβληματιζει ειναι:
Απο φετος τι ακριβως αλλαζει στον τροπο εισαγωγης στν Τριτοβαθμια Εκπαιδευσης και συγκεκριμενα με μας, το 10 %, ισχυει το παλιο συστημα;
Οπως προανεφερα μενω Ξανθη και θελω να περασω Κομοτηνη επειδη ειναι και κοντα κι ετσι ισως δεν χρειαστει να αφησω την τωρινη μου δουλεια η οποια μου προσφερει καποια ασφαλεια. Με ενδιαφερει να μαθω εαν ειναι εφικτο να σπουδασω το αντικειμενο που εχω διαλεξει χωρις να ειναι απαραιτητο να παρεβρισκομαι στα μαθηματα καθε μερα. Σκεφτομαι ας πουμε 1-2 μερες το μηνα, που εχω ρεπο, να πεταγομαι στην Κομοτηνη, να παρακολουθω μερικα μαθηματα και για τις εξετασεις φυσικα οποτε γινονται. Δεν ξερω εαν στα φιλολογικα τμηματα υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα οπως ας πουμε σε αλλες σχολες που εχει εργαστηρια και τα σχετικα και πρεπει σωνει και καλα να ειμαι εκει. Δεν εχω την δυνατοτητα να μεινω στην Κομοτηνη, ουτε δουλεια δεν ξερω εαν θα βρω εκει αλλα δεν εχω και κανεναν γνωστο να με βοηθησει. Θελω λοιπον, οσοι σπουδαζουν φιλολογια να με κατατοπησουν και να με ενημερωσουν οσο μπορουν σχετικα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλημερα, παιδια! Διαβαζοντας εδω και ωρα το νημα παιρνω ολο και περισσοτερο κουραγιο, πραγματικα! Λοιπον, η κατασταση εχει ως εξης:
Ειμαι αποφοιτος ενιαιου λυκειου του 2008, θεωρητικης κατευθυνσης συγκεκριμενα, στις πανελληνιες τοτε εννοειται εγραψα οτι να'ναι ( αν θυμαμαι καλα γυρω στο 7-8 μεσον ορο) οχι επειδη δεν μπορουσα να ακνω την υπερβαση( γιατι ημουν σχετικα καλος μαθητης) απλως για λογους ψυχολογικους κλπ στα δυο απο τα εξεταζομενα μαθηματα ( Λατινικα και Βιολογια) δεν πηγα καν να γραψω οποτε το 0 μου το εστειλαν συστημενο. Τελος παντων. Τωρα ειμαι 27 χρονων, δουλευω ως σερβιτορος και τελευταια μου εχει μπει η μυγα στο κεφαλι να ξαναδωσω πανελληνιες και να περασω Φιλολογια στην Κομοτηνη ( να διευκρινησω οτι μενω στη Ξανθη). Θελω να πω οτι δεν θελω να σπουδασω για λογους καριερας κλπ, με την κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα τα τελευτια χρονια, ειναι δεδομενο οτι το πτυχιο θα ου χρησιμεψει μονο ως διακοσμητικο. Το κανω για την παρτη μου, για γουστο τελος παντων. Γενικα ειμαι βιβλιοποντικας, διαβαζω πολλη, μα παρα πολλη λογοτεχνια, μου αρεσει να μαθαινω ολο και περισσοτερα πραγματα, να διευρυνω τους οριζοντες μου, οποτε θεμα βαρεμαρας δεν τιθεται, εφοσον εχω αποφασισει να δωσω πανελληνιες θα στρωθω και θα διαβασω. Τα σχολικα μου βιβλια τα κραταω ακομη (μαζι μετα τετραδια κιολας) οπως κι ολα τα σχετικα βοηθηματα που ειχα παρει εκεινη την περιοδο, επισης εχω μια φιλη- καθηγητρια η οποια πιστευω θα με βοηθαει οποτε κι οσο μπορει. Εισαγωγη τελος. :) Αυτο που με προβληματιζει ειναι:
Απο φετος τι ακριβως αλλαζει στον τροπο εισαγωγης στν Τριτοβαθμια Εκπαιδευσης και συγκεκριμενα με μας, το 10 %, ισχυει το παλιο συστημα;
Οπως προανεφερα μενω Ξανθη και θελω να περασω Κομοτηνη επειδη ειναι και κοντα κι ετσι ισως δεν χρειαστει να αφησω την τωρινη μου δουλεια η οποια μου προσφερει καποια ασφαλεια. Με ενδιαφερει να μαθω εαν ειναι εφικτο να σπουδασω το αντικειμενο που εχω διαλεξει χωρις να ειναι απαραιτητο να παρεβρισκομαι στα μαθηματα καθε μερα. Σκεφτομαι ας πουμε 1-2 μερες το μηνα, που εχω ρεπο, να πεταγομαι στην Κομοτηνη, να παρακολουθω μερικα μαθηματα και για τις εξετασεις φυσικα οποτε γινονται. Δεν ξερω εαν στα φιλολογικα τμηματα υπαρχουν υποχρεωτικα μαθηματα οπως ας πουμε σε αλλες σχολες που εχει εργαστηρια και τα σχετικα και πρεπει σωνει και καλα να ειμαι εκει. Δεν εχω την δυνατοτητα να μεινω στην Κομοτηνη, ουτε δουλεια δεν ξερω εαν θα βρω εκει αλλα δεν εχω και κανεναν γνωστο να με βοηθησει. Θελω λοιπον, οσοι σπουδαζουν φιλολογια να με κατατοπησουν και να με ενημερωσουν οσο μπορουν σχετικα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!


Καλημέρα και καλό μήνα :) :D !!Συγχαρητήρια που σκέφτεσαι να στραφείς στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και να αποκτήσεις επιπλέον εφόδια στην αγορά εργασίας :) . Τώρα πιο συγκεκριμένα, επειδή είμαι φιλόλογος και ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στη φιλολογία Αθήνας, το συγκεκριμένο πτυχίο κάθε άλλο παρά διακοσμητικό είναι :) ;) και αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία και στο σύντομο χρόνο που δραστηριοποιούμαι στο χώρο αυτό :) :) . Σου προσφέρει πολλές χρήσιμες γνώσεις η φιλολογία, αλλά ταυτόχρονα μπορείς να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα με το πτυχίο σου :) . Αν θες λεπτομέρειες πες μου να σου στείλω εισερχόμενο. Από εκεί και πέρα, εφόσον αποφασίσεις να μπεις στη σχολή, θα τα καταφέρεις :) :D !!Με θέληση και προσπάθεια όλα γίνονται.H παρακολούθηση στα μαθήματα είναι προαιρετική, εκτός από κάποιες σεμιναριακές εργασίες αν υπάρχουν στο τμήμα. Ωστόσο, η παρακολούθηση σε βοηθάει να καταλάβεις που δίνει βαρύτητα ο καθηγητής, για αυτό το λόγο οι σημειώσεις είναι απαραίτητες :) . Αν δεν μπορείς να παρακολουθείς, να ψάξεις για άτομα που παρακολουθούν και θα σου δίνουν σημειώσεις :) . Σχετικά με τις πανελλήνιες, η ύλη είναι ακριβώς ίδια, όπως την αφήσαμε το 2008 ( και εγώ τότε έδωσα ) εκτός από μερικές διαφοροποιήσεις στα αρχαία - γνωστό αφαιρέθηκαν τα 2 δύσκολα κείμενα στον Πλάτωνα με τον τύραννο και τις μοίρες και δεν αντικαταστάθηκαν από άλλα :) , στη βιολογία προστέθηκαν σελίδες από το τρίτο κεφάλαιο ( δεν είναι δύσκολες, αντίθετα πολύ ενδιαφέρουσες και αξίζει να την επιλέξει κάποιος κατά τη γνώμη μου ) και στη λογοτεχνία ( αφαιρέθηκαν και προστέθηκαν κάποια έργα ). Έξι είναι τα μαθήματα που εξεταζόμαστε : 1) Αρχαία Κατεύθυνσης( γνωστό - άγνωστο ), 2) Ιστορία Κατεύθυνσης ( η ύλη έμεινε όπως ήταν ) --> τα δύο μαθήματα βαρύτητας για τη θεωρητική ( εδώ γράφουμε όσο καλύτερα μπορούμε ) , 3) Λογοτεχνία Κατεύθυνσης, 4) Λατινικά Κατεύθυνσης , 5) Νεοελληνική γλώσσα ( μάθημα κοινό για όλες τις κατευθύνσεις ) και 6) μάθημα επιλογής ---> Βιολογία γενικής παιδείας ( τη συνιστώ :) ) ή μαθηματικά γενικής παιδείας ή φυσική γενικής παιδείας ( εδώ αν κρίνεις ότι είσαι καλός σε κάποιο από τα δύο και σου αρέσουν ) ή ιστορία γενικής παιδείας ( ;) ύλη μεγαλύτερη από την ιστορία κατεύθυνσης, οπότε την αποφεύγουμε ).
Το 10% ισχύει μόνο αν έδωσες το 2013 και κρατάς το βαθμό σου και τα μόρια σου για τις πανελλήνιες του 2014 . Ακούγεται ότι θα καταργηθεί μάλιστα φέτος. Όσοι δώσουν φέτος το 2014 δηλαδή πανελλήνιες , τα πράγματα είναι ίδια :) . Όσοι δίνουν εξετάσεις το 2014, προσπαθούν για το 90 % των θέσεων ( αν καταργηθεί το 10 % θα έχουν το 100% των θέσεων στις σχολές ). Οι αλλαγές στο λύκειο αφορούν όσα παιδιά μπουν φέτος ά λυκείου και θα εξεταστούν για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με το νέο σύστημα όταν φτάσουν στη ΄γ λυκείου, δηλαδή το 2016.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

omgzzz111

Νεοφερμένος

Ο omgzzz111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, πηρα κ γω την αποφαση σε μεγαλη ηλικια (26 χρoνων πλεον) να δωσω ξανα πανελληνιες εξετασεις, τη πρωτη φορα δυστυχως ημουν αδιαφορος και δεν ειχα καταφερει κατι.
Θα δωσω το 2015 απο θετικη κατευθυνση, αλλα θα ξεκινησω απο τωρα το διαβασμα διοτι δεν θυμαμε απολυτος τπτ και θελω μεχρι το μαιο να εχω καλυψει ολα τα προαπαιτουμενα, ωστε μετα να μπω κανονικα στην υλη της τριτης λυκειου.
Θελω λοιπον μια μικρη βοηθεια γιατι ειμαι αρκετα μπερδεμενος, απο που να αρχισω το διαβασμα σε μαθηματικα, φυσικη και χημεια? Τι να προσεξω και τι δεν χρειαζεται για την τριτη λυκειου.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ersaia

Νεοφερμένος

Η Ersaia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για να σας κανω να νοιώσετε καλύτερα(sic)
είμαι "μόλις" 38 και σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες για πρώτη φορα :P
:clapup:
Γενικά το σκεφτόμουν να δώσω τα τελευταία 3-4 χρόνια και κανα δυο φορές πήγα να ξεκινήσω και διάβασμα αλλα το άφηνα στο τέλος γιατί δεν έβρισκα μια σχολή που να καλύπτει συγκεκριμένα κριτήρια που είχα στο μυαλό μου.
Ε! φέτος εντόπισα μια σχολή που όσο τη σκέφτομαι τόσο πιο πολύ μου αρέσει και μου ταιριάζει και έχει και μια ωραιότατη χαμηλή βάση στα 8500 μορια περίπου, κάτι που προσθέτει μπονους στην απόφαση μου.
Σκοπεύω να διαβάσω μόνη μου φυσικά και να εχω βοηθό το ίντερνετ :D

απο που να αρχισω το διαβασμα σε μαθηματικα, φυσικη και χημεια? Τι να προσεξω και τι δεν χρειαζεται για την τριτη λυκειου.

Θα σου πω απο που ξεκινησα εγω για τεχνολογική
Μαθηματικα γ' γυμασίου (τα περνας στα γρηγορα, δε θελει πανω από 2-3 μέρες γεμάτες κυριως για να θυμηθεις μερικές λεπτομέρειες)
Αλγεβρα α λυκείου (ειναι πιο σημαντικό και από τα μαθηματικα της β, στο χαλαρο θέλει 1 μήνα)
Μαθηματικά β λυκείου (δε τα θυμαμαι ακριβως τώρα αλλά ειναι 3-4 κεφάλαια το πολύ και από τα 2 βιβλία)

Αμα δε καλύψεις μαθηματικα που να τρέχεις για φυσική... θα σκοντάφτεις, τουλάχιστον ετσι το σκέφτομαι εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noulinou

Νεοφερμένος

Ο noulinou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που γράφω, έχω διαβάσει σχεδόν όλο το νήμα αυτό, μιας και μ'ενδιαφέρει!Πήρα την απόφαση μετά από 2-3 χρόνια που το έχω στην άκρη του μυαλού μου να ξαναδώσω Πανελλήνιες!Είμαι "μόλις" 31 και απόφοιτος ΑΠΘ, αλλά θέλω να δώσω για σχολή του πεδίου επιστημών υγείας, με πολύ υψηλό στόχο φαρμακευτική ή ιατρική, αν και ξέρω ότι οι πιθανότητές μου είναι ελάχιστες!
Προφανώς θα προσπαθήσω από θετική κατεύθυνση με επιλογής τα Μαθηματικά γενικής, αν έχει κάποιος κάνει κάποια προσπάθεια στα μαθήματα αυτά μετά από 14 χρόνια από την τελευταία φορά πανελληνίων (τελευταία χρονιά δεσμών), ή αν υπάρχει κάποια οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή, ευπρόσδεκτη!
Καλή επιτυχία σε όλους μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
1)Πρεπει να παρεις βιολογια απο θεωρητικη για να ανοιξεις το πεδιο των σχολων υγειας και οχι μαθηματικα.

2)Απο θεωρητικη,οι πιθανοτητες σου δεν ειναι ελαχιστες αλλα μηδαμινες για ιατρικη.Ειναι πρακτικα αδυνατον καθως θα πρεπει να συγκεντρωσεις πανω απο 19600 μορια (με τις φετινες βασεις ).Αρα,αδυνατον

Για φαρμακευτικη ειναι πιο συζητησιμα τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noulinou

Νεοφερμένος

Ο noulinou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το διόρθωσα, θετική εννοούσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μη διαλέξεις θεωρητική αν και προφανώς η σχολή που έχεις τελειώσει ειναι θεωρητική. Επίσης αναγκαστικά πρεπει να πάρεις βιολογία γενικης.

Αν εννοουσες θετικη οκ, αλλα πιστεύω ότι η βιολογία θα ηταν καλυτερη επιλογη για εκτο μαθημα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ok,τοτε.

Ειναι εφικτο,αλλα θα πρεπει να διαβασεις αρκετα εως παρα πολυ δεδομενου οτι δεν ειχες καμια επαφη με τα μαθηματα.Παντως,ως περιεχομενο ειναι πιο ευκολα απο τις δεσμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noulinou

Νεοφερμένος

Ο noulinou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μη διαλέξεις θεωρητική αν και προφανώς η σχολή που έχεις τελειώσει ειναι θεωρητική. Επίσης αναγκαστικά πρεπει να πάρεις βιολογία γενικης,
Το διόρθωσα, θετική κατεύθυνση εννοώ

Έχω τελειώσει πολυτεχνική σχολή, όχι θεωρητική. Πιο πολύ με απασχολεί , πέρα από τις ώρες διαβάσματος, αν θα μπορέσω να επαναφέρω τον τρόπο σκέψης μου στο επίπεδο πανελληνίων, καθώς και η σειρά με την οποία θα πρέπει να δω τα μαθήματα. Επίσης ποια βιβλία θα ήταν χρήσιμο να δω από προηγούμενες τάξεις, για να μπορέσω να κατανοήσω τα θέματα της Γ λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γεια σας!!!Απο θεωρητικη για 3ο πεδιο ποια μαθηματα πρεπει να δωσω?και με την αποκληση για μια σχολη που εχει πχ βαση 15 ποσο πρεπει να γραψω?Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γεια σας!!!Απο θεωρητικη για 3ο πεδιο ποια μαθηματα πρεπει να δωσω?και με την αποκληση για μια σχολη που εχει πχ βαση 15 ποσο πρεπει να γραψω?Ευχαριστω!

Τα μαθηματα που πρεπει να δωσεις ειναι τα εξης: Νεολ. Γλωσσα, Αρχαια Ελληνικα, Λατινικα, Ιστορια, Νεολ. Λογοτεχνια και 6ο μαθημα Βιολογια Γεν. Τα μαθηματα βαρυτητας θα ειναι Βιολογια Γεν με συντελεστη 0,9 και Νεολ. Γλωσσα με 0,4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Η Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Προτιμώ να μην ανοίξω νέο θέμα και να κάνω και εγω την ερώτηση μου εδώ μιας και απαντάτε όλοι τοοοοοσο πρόθυμα και παρακολουθώ το φορουμ καιρό! Φέτος ξεκίνησα και εγώ διάβασμα για να δώσω πανελλήνιες μετά απο 6 χρόνια και μια σχολή που δεν ακολούθησα ποτέ. Κατεύθυνση είμαι Θεωρητική και ευτυχώς έχω όλες τις σημειώσεις του φροντιστηρίου μου απο το 2007 αλλα δυστυχώς τα βρήκα σκούρα. Δε μπορώ να οργανωθώ με τίποτα.. Μπορεί καποιος να μου πει τη γνώμη του σχετικά με το πόσες ώρες διαβασμα χρειάζομαι τη μέρα, απο πόσες ώρες τη βδομάδα για κάθε μάθημα και ενδεικτικά πόση ύλη πρέπει να βγάζω τη βδομάδα??? Τα μαθήματα να τα διαβάζω και τα έξι μες τη βδομάδα? Επίσης παπαγαλία μαθαίνω μόνο την ιστορία και τη Βιολογία ή και τα ερμηνευτικά σχόλια των αρχαίων, τα σχόλια των Κειμένων στη Λογοτεχνία και το πακέτο σημειώσεων απο την Έκθεση??? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το κατεβατό....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αναλόγως φεγγαρένια σε ποια σχολή θες να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betazoid

Νεοφερμένος

Η betazoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα!!! Προτιμώ να μην ανοίξω νέο θέμα και να κάνω και εγω την ερώτηση μου εδώ μιας και απαντάτε όλοι τοοοοοσο πρόθυμα και παρακολουθώ το φορουμ καιρό! Φέτος ξεκίνησα και εγώ διάβασμα για να δώσω πανελλήνιες μετά απο 6 χρόνια και μια σχολή που δεν ακολούθησα ποτέ. Κατεύθυνση είμαι Θεωρητική και ευτυχώς έχω όλες τις σημειώσεις του φροντιστηρίου μου απο το 2007 αλλα δυστυχώς τα βρήκα σκούρα. Δε μπορώ να οργανωθώ με τίποτα.. Μπορεί καποιος να μου πει τη γνώμη του σχετικά με το πόσες ώρες διαβασμα χρειάζομαι τη μέρα, απο πόσες ώρες τη βδομάδα για κάθε μάθημα και ενδεικτικά πόση ύλη πρέπει να βγάζω τη βδομάδα??? Τα μαθήματα να τα διαβάζω και τα έξι μες τη βδομάδα? Επίσης παπαγαλία μαθαίνω μόνο την ιστορία και τη Βιολογία ή και τα ερμηνευτικά σχόλια των αρχαίων, τα σχόλια των Κειμένων στη Λογοτεχνία και το πακέτο σημειώσεων απο την Έκθεση??? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το κατεβατό....:worry:


Τις ώρες διαβάσματος εσύ θα τις αποφασίσεις.Βγαίνουν αναλόγως με τη διάθεση για διάβασμα και το πόσα μαθήματα θα βγάζεις σε μία ημέρα.Πρέπει να δοκιμάσεις και να βρεις ένα πρόγραμμα που να σε βολεύει και να μη σε κουράζει.Καλό είναι να βγάζεις λίγο απ'όλα.Έτσι,θα ξεφεύγεις από τη μονοτονία.
Τα σχόλια δεν τα μαθαίνεις απέξω.Απλά παίρνεις ιδέες,ώστε να μπορείς να εμπλουτίζεις τις απαντήσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Η Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Να βγει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θέλω... Απλά δεν ξέρω πως να οργανωθώ, έχω την ύλη και δεν ξέρω τι να την κάνω. Γιούργια (έτσι γράφεται?) παπαγαλία σε όλα? Συντακτικά και γραμματικές επανάληψη με ασκήσεις ή παπαγαλία κτλ... 16000 μόρια χρειάζομαι με ειδικό μάθημα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top