moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Και εγώ έγραψα χάλια αλλά δεν με απογοήτευσαν οι καθηγητές. Μου είπαν να κάνω το μηχανογραφικό όπως ήθελα να το κάνω και έχω ελπίδες γιατί έγραψαν το 40% περίπου, κάτω από την βάση. Στην τηλεόραση ακούστηκε ότι τα πανεπιστήμια θα γεμίσουν φέτος και με 2000 μόρια γραπτά!.. αληθεύει?? (εγώ έχω 3.500 μόρια.. έλεος.. αλλά λόγο ηλικίας, δεν μου έδωσαν βιβλία, ήμουν εξωσχολικός..), είχα και 12 χρόνια να κάνω μαθηματικά, φυσική και ήταν ακατόρθωτο να μπορέσω χωρίς κάποια βοήθεια να καταλάβω περί τίνος επρόκειτο!!.. έχουν αλλάξει τα πάντα.. Και λεφτά για φροντιστήρια δεν υπάρχουν.

Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατί πίστευα ότι έγραψα στα θεωρητικά μαθήματα, αλλά αποδείχτηκε το αντίθετο (βιολογία, έκθεση, αρχές οργάνωσης)… 4ο τεχνολογική κατ.

κοιτα δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα ναι εχεις επιλογες αλλα πολυ λιγες...Λογικα θα υπαρχει κατι που να σε ενδιαφερει αλλα λογικα σε νησι.τι να σε πω εισαι σε δυσκολη κατασταση....
btw ρε συ πως και αντεξες μετα απο 12 χρονια και ξαναεδωσες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Βασικά η σχολή που ΘΕΛΩ να περάσω είναι σε νησί και πέρυσι ήταν στα 11000 η βάση. Όλα τα άλλα που δήλωσα κυμαίνονται από 7000-13000 μόρια.. δεν με ενδιέφεραν υψηλές σχολές.
Πρώτη φορά έδωσα πανελλήνιες και γιατί πρέπει!

Δήλωσα και 2 τμήματα από το πανεπιστήμιο Αιγαίου, μιας και είναι δίπλα από το σπίτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Βασικά η σχολή που ΘΕΛΩ να περάσω είναι σε νησί και πέρυσι ήταν στα 11000 η βάση. Όλα τα άλλα που δήλωσα κυμαίνονται από 7000-13000 μόρια.. δεν με ενδιέφεραν υψηλές σχολές.
Πρώτη φορά έδωσα πανελλήνιες και γιατί πρέπει!

Δήλωσα και 2 τμήματα από το πανεπιστήμιο Αιγαίου, μιας και είναι δίπλα από το σπίτι μου.



ε οκ τοτε εισαι ανετος μια χαρα περνας και με πολυ τυχη ισως περασεις τπτ Αιγαίο ή καποιο αλλο νησί με λιγη τυχη...αλλωστε,αφου περνας στη σχολη της αρεσκιας σου ολα μια χαρα ειναι σωστα;;;



να σε ρωτησω εισαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σιγουρος οτι αν βγαλεις αυτη τη σχολη θα εχεις περισσοτερες επαγγελματικες δυνατοτητες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν κάνω αλλαγή επαγγέλματος (τα πρώτα είναι εξέλιξη σε αυτό που κάνω), η αν είναι κάτι το διαφορετικό, θα συνδυάζονται και θα με κάνω ποιο ευέλικτο στης επιλογές μου, ευελιξία χαρτιού, περεταίρω εξέλιξη
Ερώτηση εγώ τώρα. Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο 10% γιατί μόνο εκεί είδα βαθμό πρόσβασης με τα μόρια μου και κατώτερο.. Εγώ έδωσα με 90%. Στο 90% πάντα είναι μεγαλύτερες οι βάσεις (η είναι κάτι σαν μέσο όρο του υψηλότερου και χαμηλότερου που έκανε πρόσβαση στο συγκεκριμένο τμήμα?).

Βασικά ποτέ δεν είχα μπει στην διαδικασία αυτή με βάσεις και μόρια, είναι κάτι το alien, αλλά θα το συνηθίσω..που θα πάει..

Παράδειγμα.. η βάση ενός Χ τμήματος είναι 15000 μόρια. Φέτος ο ανώτερος βαθμός (μόρια) που πέρασε ήταν 17000 μόρια και ο μικρότερος βαθμός που πέρασε στο ίδιο τμήμα είναι 13000 μόρια. Άρα φέτος η βάση θα είναι 13000 μόρια, εε?
Αν ισχύει το παραπάνω, το βρίσκω λίγο δύσκολο πέρυσι να ήταν 12-13000 μόρια και φέτος να πέσει στα 3000 μόρια.. αχαχούχα.. εκτός αν η βάση βγαίνει σαν μέσο όρο του υψηλότερου και χαμηλότερου. Τότε αλλάζει το πραμα και ελπίζω.

Από την άλλη διάβασα κάπου, ότι φέτος το 10% θα τριπλασιαστούν οι βάσεις!!! Ίσως αυτό το κάνουν για να δώσουν μεγάλη βαρύτητα στο 90%? Γιατί πάντα βλέπεις μεγάλες βάσεις στο 90% και μηδενικές βάσεις στο 10%..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν κάνω αλλαγή επαγγέλματος (τα πρώτα είναι εξέλιξη σε αυτό που κάνω), η αν είναι κάτι το διαφορετικό, θα συνδυάζονται και θα με κάνω ποιο ευέλικτο στης επιλογές μου, ευελιξία χαρτιού, περεταίρω εξέλιξη
Ερώτηση εγώ τώρα. Ελπίζω να μην αναφέρεσαι στο 10% γιατί μόνο εκεί είδα βαθμό πρόσβασης με τα μόρια μου και κατώτερο.. Εγώ έδωσα με 90%. Στο 90% πάντα είναι μεγαλύτερες οι βάσεις (η είναι κάτι σαν μέσο όρο του υψηλότερου και χαμηλότερου που έκανε πρόσβαση στο συγκεκριμένο τμήμα?).

Βασικά ποτέ δεν είχα μπει στην διαδικασία αυτή με βάσεις και μόρια, είναι κάτι το alien, αλλά θα το συνηθίσω..που θα πάει..

Παράδειγμα.. η βάση ενός Χ τμήματος είναι 15000 μόρια. Φέτος ο ανώτερος βαθμός (μόρια) που πέρασε ήταν 17000 μόρια και ο μικρότερος βαθμός που πέρασε στο ίδιο τμήμα είναι 13000 μόρια. Άρα φέτος η βάση θα είναι 13000 μόρια, εε?
Αν ισχύει το παραπάνω, το βρίσκω λίγο δύσκολο πέρυσι να ήταν 12-13000 μόρια και φέτος να πέσει στα 3000 μόρια.. αχαχούχα.. εκτός αν η βάση βγαίνει σαν μέσο όρο του υψηλότερου και χαμηλότερου. Τότε αλλάζει το πραμα και ελπίζω.

Από την άλλη διάβασα κάπου, ότι φέτος το 10% θα τριπλασιαστούν οι βάσεις!!! Ίσως αυτό το κάνουν για να δώσουν μεγάλη βαρύτητα στο 90%? Γιατί πάντα βλέπεις μεγάλες βάσεις στο 90% και μηδενικές βάσεις στο 10%..


λοιπον,
1πρωτα α ειναι πολυ θετικο το γεγονος οτι σκεφτηκες οτι θα εισαι πιο ευελικτος αν παρεις ενα χαρτι και δεν τα παρατησες ολα

2 πες μου τι πεδιο εισαι για να σε πω αν ειναι ποιες ειναι οι εκτιμησεις του edu4u για τις σχολες στο πεδιο δρασης σου-3.500 μόρια και κατω-

3 δεν υπαρχουν προφανως πολλες σχολες να επιλεξεις αλλα αν εχεις βαλει σε νησι μπορεις να ελπιζεις για δραματικη πτωση σλσ ισως τις σχολες απο 7.000 και κατω.επαναλαμβανω ισως

4 κοιτα δεν ειμαι σιγουρος 100/100 αλλα ναι νομιζω ο βαθμος του καθε τμηματος καθοριζεται απο την χαμηλοτερη βαθμολογια ολων των φοιτητων που μπηκαν εκεινη τη χρονια στη σχολη(δηλαδη μαλλον αυτο που καταλαβες-ειπες ειναι,ειμαι 99/100 σιγουρος)

5
εσυ θα βλεπεις-δίνεις με τις βασεις του 90/100.ολα ειναι ρευστα φετος κυριως στην επαρχια-νησια διοτι υπαρχουν πλεον σοβαρα κριτηρια για τους πολυτεκνους(εγγραφόταν πχ στο πανεπιστημιο σαμου και επαιρνε στο αντιστοιχο αθηνας).ετσι δεν θα προτιμηθουν απο πολλα ατομα
οι βασεις βγαινουν απο πολλα πραγματα περα απο βαθμολογια
τοποθεσια
ζητηση
επαγγελματικες προοπτικες κτλπ

δυσκολα περνας καπου,δεν θελω να σε κανω να ονειροβατεις αλλα οταν μιλας για σχολες αιγαιου εχεις πιθανοτητες...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γράφω ποιο πάνω, που έγραψαν όλοι χάλια.. 4ο πεδίο. :P
Κατά τα άλλα ευχαριστώ για τις μικρές ελπίδες. Έκανα και 2 μικρά λάθη που εύχομαι να μην είναι και παγίδα στο μηχανογραφικό. Σου έστειλα pm τι δήλωσα και με ποια σειρά, εξηγώντας περίπου το σκεπτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γράφω ποιο πάνω, που έγραψαν όλοι χάλια.. 4ο πεδίο. :P
Κατά τα άλλα ευχαριστώ για τις μικρές ελπίδες. Έκανα και 2 μικρά λάθη που εύχομαι να μην είναι και παγίδα στο μηχανογραφικό. Σου έστειλα pm τι δήλωσα και με ποια σειρά, εξηγώντας περίπου το σκεπτικό..
παρακολουθωντας την συζητηση πιο πανω..εχω να πω καταρχην σου ευχομαι να περασεις σε καποια σχολη απο αυτες που θελεις και συγχαρητηρια που πηρες αποφαση να δωσεις μετα απο τοσα χρονια...η βαση της σχολης ειναι ο βαθμος του τελευταιου εισακτεου για τη συγκεκριμενη χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Να είσαι καλά, τότε είναι δύσκολο να περάσω «ΕΚΕΙ ακριβώς που θέλω» Ιόνιο πανεπιστήμιο – ήχου και εικόνας. Αν και είναι ποιο ευνοϊκά τα πράγματα φέτος, δηλαδή ούτε μεταγραφές, επαρχία, πανάκριβο νησί.. ιιιιισος ..1 στα 100 να έχω μια ελπίδα. Δεν έχει και Ε.Δ η σχολή αυτή.. αλλα είναι μόνο 76 θέσεις.
Από την άλλη, έτσι όπως το βλέπω το σύστημα, δεν είναι δα και ότι ποιο διαυγές.. Αν ήμουν εγώ πχ ο πρύτανης ενός πανεπιστήμιου και έβλεπα ότι πέρασε ένα παιδί με 2000-3000 μόρια.. θα χτυπούσα ένα τηλεφωνακη και θα ζητούσα να φάει κλοτσιά το παιδί αυτό, μόνο και μόνο να μην πέσει τόσο πολύ το τμήμα σε μόρια.. u know.. the other way.. Ελλάδα ζούμε.
Λέμε τώρα.. Κατά τα άλλα αν δεν περάσω εκεί, αν και δήλωσα πολλά με πληροφορική, θα προτιμούσα να περάσω σε μια από τις τελευταίες μου επιλογές «περιβάλλον», η «δασολογία» .. μιας και είμαι φωτογράφος και ασχολούμαι με την «macro photography - βιολογια», πάει αγκαζέ με κάτι τέτοια επαγγέλματα - συνδυαστικό. Εναλλακτικά σχέδια είναι αυτά. (ποτέ δεν κάνω κάτι εάν δεν έχω και εναλλακτικές λύσεις).
Ο θεός βοηθός, αν και όπου περάσουμε.. καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

era

Νεοφερμένος

Η era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Έχω φοιτήσει στο 1ο και 2ο κύκλο του ΤΕΕ στο τομέα μικροβιολογικών εργαστηρίων αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με αυτό το αντικείμενο επαγγελματικά. Μετά από ώριμη σκέψη πλέον, αποφάσισα να δώσω πανελλαδικές εξετάσεις τον ερχόμενο Μάη εάν έχω το δικαίωμα να συμμετάσχω.Σκέφτομαι σοβαρά την ανωτάτη εκκλησιαστική ακαδημία Θεσσαλονίκης(διαχείρηση εκκλησιαστικών κειμηλίων)το οποίο ανήκει στο 4ο επιστημ.πεδίο.Το πρόβλημα είναι, ότι το ποιό αδύναμο σήμειο μου, είναι τα μαθηματικά και τα παρεμφερή. Σκέφτομαι λοιπόν την θεωρητική κατεύθυνση με την ιστόρια και τα αρχαία 24 ώρες κάτω απο το προσκεφάλι μου!!! Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε εάν έχω την επιλογή αυτή του 1ου επιστημον.πεδίου και φυσικά εαν έχω το δικαίωμα να δώσω εξετάσεις και με ποιό τρόπο.Ευχαριστώ για τη προσοχή σας. Η βοηθειά σας θα είνα πολύτιμη.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elwing

Νεοφερμένος

Η elwing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να μην σου αρέσει ούτε σαν επιστήμη η Αρχιτεκτονική; Άλλο πως φαίνεται σαν επάγγελμα, σαν υποτιθέμενο πρεστίζ, σαν φινέτσα...κτλ η Αρχιτεκτονική και άλλο πως είναι η ουσία της σαν επιστήμη. Μπορεί να μην σου ταιριάζουν τα μαθήματα και να σκαλώσεις στα εξάμηνα, χωρίς να περνάς μάθημα. :( Έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να μην περάσεις Αρχιτεκτονική; :hmm:Εφόσον θα είσαι γραμμένη στο Τμ.Χημείας σε περίπτωση αποτυχίας αν συνεχίσεις τις σπουδές σου στο Χημικό τελικά, θα είναι λίγο δύσκολο γιατί εφόσον το 1ο έτος δεν θα δώσεις βαρύτητα στην επιστήμη αυτή λόγω φροντιστηρίων για πανελλήνιες, θα έχεις κενά για τα επόμενα έτη. Και πόσο μάλλον που το Χημικό είναι ένα Τμήμα με εργαστήρια (σαν χημική βιομηχανία είναι) και με προφίλ θετικής επιστήμης (δηλ., απαιτητικής).

Κάτι τέτοια κάνετε, δεν παιρνάτε εκεί που θέλετε, συνεχίζετε εκεί που πρωτομπήκατε και γίνεστε αιώνιοι φοιτητές μετά ψάχνοντας το πτυχίο με φανάρι. Γενικά το λέω από τις εμπειρίες γνωστών μου. Δεν λέω σε καμία περίπτωση να μην προσπαθήσεις να υλοποιήσεις το όνειρό σου. Καλή επιτυχία εύχομαι, αν και πρέπει να τα εξετάσεις όλα πολύ σοβαρά με την οικογένειά σου πριν προβείς σε οποιαδήποτε κίνηση. :hmm: Η ένταση των αποτελεσμάτων με τις βάσεις δεν αφήνει περιθώρια για νηφάλια σκέψη. Άσε λίγο να ξεθολώσει ο ορίζοντας. ;)

Φιλικά,
nPb
γεια θα ηθελα να σου πω οτι τελικα ξαναεδωσα και μπηκα αρχιτεκτονικη στο βολο και αισθανομαι τελεια...οποτε δν προκειται να ψαχνω το πτυχιο με το το φαναρι στο χημικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noobisz

Νεοφερμένος

Ο noobisz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα!Ειμαι αποφοιτος τεε απ το 2001.Θα με ενδιεφερε να δωσω φετος για πανελληνιες(αν και καπως καθυστερημενα :P)Τι ενεργειες πρεπει να κανω?πρεπει να ξαναγραφτω σε σχολειο?Ποσα μαθηματα δεινω?Ευχαρηστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Καλησπερα!Ειμαι αποφοιτος τεε απ το 2001.Θα με ενδιεφερε να δωσω φετος για πανελληνιες(αν και καπως καθυστερημενα :P)Τι ενεργειες πρεπει να κανω?πρεπει να ξαναγραφτω σε σχολειο?Ποσα μαθηματα δεινω?Ευχαρηστω

να αρχισεις διαβασμα...
καπου το φεβρουαριο βγαινει ανακοινωση και πας στο σχολειο και καταθετεις τα χαρτια σου...
δεν θα παρακολουθεις μαθηματα στο σχολειο...
δινεις 6 μαθηματα και αν ενδιαφερεσαι για σχολες του 5ου πεδιου δινεις και οικονομια (δηλαδη 7 μαθηματα)!

καλη αρχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETA29

Νεοφερμένος

Η ZETA29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας! Κι εγώ έδωσα φέτος πανελλήνιες μετά από 11 χρόνια! Επιτέλους έκανα το όνειρό μου πραγματικότητα! Πέρασα ισπανικής γλώσσας και φιλολογίας στο Καποδιστριακό!

Νoobisz,
Από ποια κατεύθυνση θα δώσεις πανελλαδικές; Να έχεις το νου σου γύρω στον Ιαν.-Φεβρ. να πας να κάνεις την αίτηση στο σχολείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noobisz

Νεοφερμένος

Ο noobisz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαρηστω πολυ για τις απαντησεις σας!Δεν ειναι 3 τα μαθηματα οπως παλια?Αλλαξε??Να σημειωσω παλι οτι ειμαι απο ΤΕΕ κ τοτε παλια αν θυμαμε καλα δυναμε 3 μαθηματα,1 ειδικοτητας εκθεση και μαθηματικα αν δεν κανω λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETA29

Νεοφερμένος

Η ZETA29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα από ΤΕΕ.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλό διάβασμα και κουράγιο σε όσους ξαναδίνουν!
... και νομίζω πως κάθε χρόνο θα ναι και πιο δύσκολα! Κουράγιο παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stav11

Νεοφερμένος

Η stav11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας .Αποφοίτησα το 1995 με το παλαιό σύστημα των δεσμών . Εργάζομαι ως υπάλληλος γραφείου. ..Αξίζει να το προσπαθήσω? Το Παιδαγωγικό Αθήνας (στο οποίο στοχεύω) έχει υψηλή βάση..Μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με ύλη, μαθήματα κ.τ.λ.? Όποιος μπορεί να με βοηθήσει, γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη..δεν ειναι μονο για την αποκατασταση...θέλω να ξαναδώσω για να μη μου μείνει απωθημένο ό,τι δεν σπούδασα .Τα πάω καλά με την απομνημόνευση. Ευχαριστώ προκαταβολικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Λοιπον,στο τωρινο συστημα εξετασεων,δινουμε 6 μαθηματα,που ειναι :

1)εκθεση
2)Μαθημα επιλογης (Βιολογια Γενικης,Μαθηματικα Γενικης,Φυσικη Γενικης,Ιστορια γενικης)

Και 4 μαθηματα,που ειναι αναλογα με την κατευθυνση που θα διαλεξεις.

Οι κατευθυνσεις και τα μαθηματα τους ειναι :

1)Θεωρητικη (λατινικα,ιστορια Κατ,Λογοτεχνια Κατ,Αρχαια Κατ)
2)Θετικη (Βιολογια Κατ,Μαθηματικα Κατ,Φυσικη Κατ,Χημεια Κατ)
3)Τεχνολογικη (ο κλασσικος κυκλος που επιλεγουν ολοι,γτ υπαρχει και κυκλος της Τεχνολογικης που ασχολειται με βιοχημεια,τον οποιο δεν ξερω) (ΑΟΔΕ,ΑΕΠΠ,Μαθηματικα Κατ,Φυσικη Κατ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Είναι σα να έχω γράψει εγώ το μηνυμά σου πριν μερικά χρόνια. Είμαι μεγαλύτερη σου και τα κατάφερα να μπω στο πανεπιστήμιο μόνο και μόνο γι αυτό το απωθημένο που λες!!! Προσπάθησε, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. θα πας σε ένα Λύκειο να πάρεις τα βιβλία ( που θα τα βρεις τώρα θα μου πεις, όταν έρθουν ή αγορασέ τα) θα βρεις την ύλη και θα διαβάζεις. Δεν ξέρω με τα αρχαία πως τα πας - αυτή μόνο είναι η δυσκολία. Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα κάνεις και μαθήματα, το φροντιστήριο σε κατευθύνει καλύτερα, εσύ θα αποφασίσεις. Εγώ διάβασα μόνη μου πάντως. Καλή επιτυχία λοιπόν! μια απόφαση είναι που θέλει κόπο, χρόνο, υπομονή και επιμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva1993

Νεοφερμένος

Η eva1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
εγω εδωσα φετος και περασα νομικη κομοτηνης...σαν σχολη μου αρεσει ...ηταν μια απο τις προτιμησεις μου...αλλα ηθελα να περασω θεσσαλονικη που ειναι και η πολη που μενω...ο λογος που προτιμαω να μεινω θεσσαλονικη ειναι οικονομικος κυριως..οι γονεις μου βεβαια μου λενε οτι θα προσπαθησουν να με συντηρησουν εκει αλλα εγω βλεποντας ποσο ζορικα ειναι τα πραγματα δεν θελω να παω και ας μου λενε ετσι...εκτος αυτου για τη νομικη κομοτηνης ακουω καποια ασχημα πραγματα οπως οτι δεν διορθωνουν τα γραπτα και αλλα πολλα που πιστευω συμβαινουν σε πολλα πανεπιστημια...το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι να ξαναδωσω...για να περασω σε μια σχολη εδω...αλλα και απο την αλλη καθε χρονια και χειροτερα λενε...και αν δεν μπορεσω να πετυχω στις πανελλαδικες?ειμαι σε αδιεξοδο...τι θα με συμβουλευατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top