wulf_bull

Νεοφερμένος

Ο wulf_bull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι καπως μεγάλος (30 χρονών) αλλά αποφάσισα να σπουδάσω έστω και καθυστερημένα! Τι να επιλέξω την κλασσική μέθοδο των πανελληνίων η την εξ'αποστάσεως εκαίδευση ( Ε.Α.Π )? Με ενδιαφέρουν οι κλασσικές σπουδές αν κει είμαι δυνατός και στα μαθηματικά. Τι θα ήταν πιο εύκολο για μένα καθότι εργάζομαι και έχω σχετικά περιορισμένο χρόνο!! Θα μπορώ να διαβάσω μόνος τα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης η να προτιμήσω τις δυνατότητες του Ανοικτού Πανεπιστημίου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aitherovamwnas

Νεοφερμένος

Η Aitherovamwnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια του τμήματος γραφιστικής στα ΤΕΙ Αθήνας.Έδωσα πέρυσι εξετάσεις, και η αλήθεια είναι ότι ο αρχικός στόχος ήταν η αρχιτεκτονική.Παρά το γεγονός ότι είχα μαζέψει αρκετά μόρια(γύρω στα 20600 μαζί με τα ειδικά) έβαλα 2η επιλογή την γραφιστική και δεν δήλωσα τότε εγώ η έξυπνη διακοσμητική γιατί υπολόγιζα ότι δεν θα μου άρεσε, έτσι και αλλιώς εγώ την αρχιτεκτονική την ήθελα για την αρχιτεκτονική και όχι για να τακτοποιώ έπιπλα (τόσα ξέρεις που λέμε...).Τελικά από το Νοέμβριο κιόλας άρχισα να συνειδητοποιώ ότι η σχολή δεν μου ταιριάζει και παρά το γεγονός ότι έλεγα να ξαναέδινα φέτος εξετάσεις, είπα να το καθυστερήσω γιατί αρχικά είχα παθιαστεί με το θέμα της γραφιστικής και σκεφτόμουν μήπως ήταν θέμα προσαρμογής (καινούρια στην πόλη δεν έχω και καμιά ιδιαίτερη εκτίμηση στην Αθήνα είναι η αλήθεια...) αλλά τελικά εγώ προσαρμόστηκα και η σχολή συνεχίζει να μην μου αρέσει τόσο από άποψη μαθημάτων όσο και από άποψη της μετέπειτα επαγγελματικής πορείας...
Μια λύση θα ήταν να έμπαινα διακοσμητική και να έδινα κατατακτήριες.Ξέρω όμως ότι για αρχιτεκτονική, Αθήνας τουλάχιστον, είναι μια πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση και θα είναι σε τουλάχιστον 4 χρόνια από τώρα, ποιος ζει ποιος πεθαίνει δηλαδή...
Έχει δώσει κανένας πανελλήνιες μετά από 1 χρόνο?Είναι πολύ πιο δύσκολο?Η αλήθεια είναι ότι με το πολύ διάβασμα δεν είχα ποτέ πρόβλημα απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μου είναι εύκολο να ξαναμπώ στο πρόγραμμα της γ λυκείου και με τρομάζει και η σκέψη του να μην περάσω ούτε με τη 2η φορά, μοιάζει με αδιέξοδο το μετά.Γενικά όσοι έχουν ξαναδώσει μπορούν να μου πουν εμπειρίες, έχω ψιλοτρομοκρατηθεί αλλά είμαι σχεδόν αποφασισμένη αυτή τη φορά.
Α!Υπάρχει καμιά πιθανότητα να μπω και με το 10%??Δεν έχω ιδέα πως κινούνται οι βάσεις εκεί και φυσικά ακόμα και Ξάνθη να περνούσα θα ήταν η απόλυτη τελειότητα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, πρωτα απ'ολα χαλαρωσε!! Μια λαθος επιλογη δεν πρεπει να σε ριχνει ψυχολογικα... Αλλωστε γι'αυτο υπαρχουν τα λαθη, για να τα διορθωνουμε με το χρονο;)!!
Η συμβουλη μου ειναι να δωσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με το 10%, μιας και ειναι η τελευταια χρονια φετος και ποτε δεν ξερεις... Μην το αμελησεις ομως, κανε την προσπαθεια σου!! Αν παλι δεν τα καταφερεις, τοτε με πεισμα και υπομονη ειναι σιγουρο πως θα πετυχεις... Σου ευχομαι καλη τυχη και ευτυχια στη ζωη σου:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aitherovamwnas

Νεοφερμένος

Η Aitherovamwnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές foreverfreak και ανταποδίδω:)
Ναι σίγουρα θα κάνω 10% θέλω να πιστεύω ότι έχω πιθανότητες παρά το γεγονός ότι απ ότι παρατήρησα κάνουν πολλοί 10% για πλάκα και καλύπτουν θέσεις:'(
(ελπίζω να μην το κάνουν φέτος μιας και είναι και η τελευταία χρονιά που εφαρμόζεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WilderWein

Νεοφερμένος

Η WilderWein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαιρετώ όλους (κι ελπίζω να μην είμαι σε λάθος κατηγορία).

Είμαι φοιτήτρια σε τμήμα της Παντείου και βρίσκομαι στο 5ο πλέον, έτος των σπουδών.
Είμαι φορτωμένη με πολλά χρεωστούμενα περασμένων ετών (από 48 συνολικά μαθήματα έχω περάσει μόνο 14...) και - αν και, ομολογουμένως, άργησα πολύ - πήρα την απόφαση να παραιτηθώ οριστικά και να δώσω ξανά Πανελλήνιες του χρόνου. [Οι λόγοι που δεν τα κατάφερα με τη σχολή οφείλονται, αφενός, σε διάφορα προσωπικά ζητήματα και, αφετέρου, (και κυρίως) σε λανθασμένη επιλογή, η οποία είχε σαν αποτέλεσμα την παραμονή σε έναν φαύλο κύκλο αρκετών χρόνων.]

Έδωσα πρώτη φορά Πανελλήνιες το 2006 (θεωρητική κατεύθυνση), με καλή βαθμολογία.
Για αυτόν το λόγο, ευελπιστώ ότι έχω πιθανότητες να επιτύχω και δεύτερη φορά και να εισαχθώ σε μία σχολή της αρεσκείας και των δυνατοτήτων μου. (Η λύση άλλων εναλλακτικών επιλογών είναι οικονομικά ασύμφορη.)

Δεν γνωρίζω τα διαδικαστικά, δεν ξέρω από που να αρχίσω...νιώθω κάπως μετέωρη. (Γνωρίζω, βέβαια, ότι για συγκεκριμένες πληροφορίες και οδηγίες θα πρέπει να απευθυνθώ στο Λύκειο απ'όπου πήρα απολυτήριο.)

Θα ήθελα να μου εκθέσετε τις προσωπικές σας εμπειρίες, όσοι έχετε ανάλογες.

Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία στα παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Χαιρετώ όλους (κι ελπίζω να μην είμαι σε λάθος κατηγορία).

Είμαι φοιτήτρια σε τμήμα της Παντείου και βρίσκομαι στο 5ο πλέον, έτος των σπουδών.
Είμαι φορτωμένη με πολλά χρεωστούμενα περασμένων ετών (από 48 συνολικά μαθήματα έχω περάσει μόνο 14...) και - αν και, ομολογουμένως, άργησα πολύ - πήρα την απόφαση να παραιτηθώ οριστικά και να δώσω ξανά Πανελλήνιες του χρόνου. [Οι λόγοι που δεν τα κατάφερα με τη σχολή οφείλονται, αφενός, σε διάφορα προσωπικά ζητήματα και, αφετέρου, (και κυρίως) σε λανθασμένη επιλογή, η οποία είχε σαν αποτέλεσμα την παραμονή σε έναν φαύλο κύκλο αρκετών χρόνων.]

Έδωσα πρώτη φορά Πανελλήνιες το 2006 (θεωρητική κατεύθυνση), με καλή βαθμολογία.
Για αυτόν το λόγο, ευελπιστώ ότι έχω πιθανότητες να επιτύχω και δεύτερη φορά και να εισαχθώ σε μία σχολή της αρεσκείας και των δυνατοτήτων μου. (Η λύση άλλων εναλλακτικών επιλογών είναι οικονομικά ασύμφορη.)

Δεν γνωρίζω τα διαδικαστικά, δεν ξέρω από που να αρχίσω...νιώθω κάπως μετέωρη. (Γνωρίζω, βέβαια, ότι για συγκεκριμένες πληροφορίες και οδηγίες θα πρέπει να απευθυνθώ στο Λύκειο απ'όπου πήρα απολυτήριο.)

Θα ήθελα να μου εκθέσετε τις προσωπικές σας εμπειρίες, όσοι έχετε ανάλογες.

Σας ευχαριστώ και καλή επιτυχία στα παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες φέτος.

Δε νομίζεις ότι είναι λίγο αργά...ζούμε σε δύσκολους καιρούς και όσο πιο γρήγορα μπεις στην αγορά εργασίας τόσο το καλύτερο...δε πρέπει να παίζεις με τέτοια ζητήματα...Νομίζω ότι δε πρέπει να πετάξεις 5 χρόνια από τη ζωή σου έτσι απλά, τελείωνε τη σχολή σου και μπες με κατατακτήριες σε μια άλλη. Ωστόσο αν έχεις πάρει την απόφαση σου και πας για Παν. 2012

Welcome to the club:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
καλυτερα θα ειναι αφου εφτασες εδω που εφτασες, να διαβασεις τα μαθηματα της σχολης σου και να τα περασεις σιγα, σιγα!!!

δεν εχει νοημα να δωσεις πανελληνιες, εδω ετσι οπως τα κανανε θα κοπουν οι μισοι,
δεν λυπασαι τον κοπο 5 χρονων ?? τωρα θα τα παρατησεις????
δυσκολη αποφαση να τα παρατησεις στο τελος, αλλα μετα απο κει η αποφαση ειναι δικια σου!!
οπως λεει και ο τζιμης "γουελκομ του δε κλαμπ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μέγα-Μπιπ

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αν θεωρείς ότι το αντικείμενο της σχολής δεν σ'ενδιαφέρει και αντέχεις να ξαναμπείς στη διαδικασία των πανελλαδικών τότε εννοείται να ξεκινήσεις!!!!!!!

Φέτος δίνω για δεύτερη φορά πανελλαδικές και στο φροντιστήριο είχαμε ακόμη και άτομο το οποίο είναι κοντά στα 30 και έδινε πανελλαδικές!!!!!(και μάλιστα πήγαινε και πολύ καλά),πέραν ατόμων που δεν τους άρεσαν οι σχολές τους και την παράτησαν για να ξαναδώσουν!!!!!! :hmm:

δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα εκτός από το να πας στο σχολείο σου να δηλώσεις την συμμετοχή σου στις εξετάσεις κατά το φεβρουάριο αλλά και διάβασματάκι!!!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πολύ χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη!!Και εγώ τώρα τελειώνω το 3ο έτος των σπουδών μου και αποφάσισα να ξαναδώσω του χρόνου πανελλήνιες! :)
Θα το είχα κάνει και φέτος αν δεν είχα δώσει μια ευκαιρία ακόμα στον εαυτό μου φέτος να προσπαθήσει μήπως καταφέρει κάτι...Τελικά την πήρα την απόφαση μου!Εγώ ήμουν τεχνολογική και σκέφτομαι να πάω φροντιστήριο μόνο μαθηματικά κ φυσική.Θα τα καταφέρω λέτε τα άλλα μόνη μου?Βιολογία γενικής, αοδε και προγραμματισμό μπορώ νομίζω.Λίγο η έκθεση με προβληματίζει.Λέω να πάω προς το τέλος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@ WilderWein, Kristy314

Δίνετε πλέον έξι μαθήματα που θέλουν άψογη προετοιμασία. Πάτε μια βόλτα από το πλησιέστερο λύκειο για τα διαδικαστικά καθώς κάθε λίγο και λιγάκι τα αλλάζουν και έχουμε χάσει το μπούσουλα.
Κατά τα λοιπά, θα έλεγα να κάτσετε στα αυγά σας. Έχετε ακόμη χρόνο μέχρι τη διαγραφή σας και με λίγη προσπάθεια βγαίνουν οι σχολές σας. Επιπλέον με τις επικείμενες αλλαγές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δε ξέρουμε τι θα μας ξημερώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ε αν ήταν να κάτσουμε στα αυγά μας θα το κάναμε και δεν θα μπαίναμε στη διαδικασία των πανελληνίων ξανά. Προφανώς έχουμε τους λόγους μας που προτιμάμε να ξαναδώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ε αν ήταν να κάτσουμε στα αυγά μας θα το κάναμε και δεν θα μπαίναμε στη διαδικασία των πανελληνίων ξανά. Προφανώς έχουμε τους λόγους μας που προτιμάμε να ξαναδώσουμε.

Η σχολή σου είναι πολύ ωραία!Τι ακριβώς δεν σου άρεσε....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Διάφοροι λόγοι..Σίγουρα δεν ήταν όπως την περίμενα(αλλά αυτό γίνεται στους περισσότερους πιστεύω),τελικά δεν είναι αυτό που θα ήθελα να κάνω(το οποίο επίσης όταν καλούμαστε να κάνουμε το μηχανογραφικό δεν το γνωρίζουμε ακριβώς),και να την τελείωνα δεν θα ήξερα τι ακριβώς θα κάνω γιατί δεν είναι εξειδικευμένη και από ότι ξέρω το πτυχίο δεν αναγνωρίζεται και θέλει στάνταρ μεταπτυχιακό και τέλος τη θεωρώ πολύ ανοργάνωτη και δύσκολη για να μπορέσω να την τελειώσω(και όχι μόνο εγώ). Είναι καινούρια(το 2004-5 άρχισε να λειτουργεί)οπότε δεν έχουν καταλήξει στο πώς πρέπει να είναι.Επίσης είναι 5 χρόνια η φοίτηση και δεν ξέρω κανέναν να τελείωσε στα 5.Όσοι τελείωσαν το κάνανε στα 7. Για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στη σχολή αυτή θα πρέπει να είσαι παντογνώστης!!Να ξέρεις και σχέδιο και φωτογραφία και βιντεοκάμερα και photoshop και προγραμματισμό και κονσόλες ήχου και να κάνεις έξυπνα σενάρια στα βίντεο σου και για όόόλα αυτά θα πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα εξαρτήματα(+ φωτογραφική με φιλμ + ψηφιακή καλή(όχι των 100ευρω) + βιντεοκάμερα + τα λοιπά εξαρτήματα τους= πολλά ευρώ!!). Και για όλα τα μαθήματα δεν ξέρω γιατί αλλά θεωρείται αυτονόητο ότι έχεις γνώσεις από πριν όπως π.χ. προγραμματισμό ή γνώσεις κιν/φου ή ιστορίας τέχνης ή να τραβάς σωστά πλάνα ενώ δεν έχεις ξαναπιάσει βιντεοκάμερα στη ζωή σου(το κινητό δεν πιάνεται). Και,τέλος, το κυριότερο πιστεύω είναι ότι αυτή η σχολή θα έπρεπε να είναι στην Αθήνα γιατί η Κέρκυρα δεν έχει υποδομές να σηκώσει κάτι τέτοιο όπως π.χ. τα στούντιο ήχου κ φωτογράφισης που χρειάζονται για τα μαθήματα. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι η αλήθεια ότι ξέρω αρκετά πράγματα για την σχολή, λόγω μια συνεργασίας που έχω, αλλά μου φαινόταν πάρα πολύ ωραία και μόνο που κοιτούσα τα μαθήματα...Πρακτικά προβλήματα βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω, εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Και εγώ απ'έξω που την έβλεπα ωραία μου φαινόταν και σαν μαθήματα και σαν επαγγελματική αποκατάσταση αλλά... Και επίσης προτιμώ να ξαναδώσω 3 φορές πανελλήνιες από το να μείνω στη Κέρκυρα αλλά 4 χρόνια προσπαθώντας να τελειώσω τη ρημαδοσχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Πριν από λίγες μέρες μια συνάδελφος Δημόσιος Υπάλληλος "γειτονικής υπηρεσίας" με τη δική μου, συζητώντας για το ...παρελθόν μου είπε πως μετά το Λύκειο δούλεψε για 7-8 χρόνια και ξαφνικά στα 26, στρώθηκε στο διάβασμα, πιο ώριμη από ποτέ, έδωσε με τις Δέσμες τότε και μπήκε στην Πάντειο. Της άρεσε τελείωσε και μετά κυνήγησε το Δημόσιο. Τώρα είναι υπάλληλος εδώ και 16 χρόνια...
Επίσης κι εγώ, ενώ έχω Πτυχίο και Μεταπτυχιακό σε θετική επιστήμη, λόγω της δυσκολίας και της αναξιοκρατίας στις κατατακτήριες και λόγω της επιθυμίας μου να σπουδάσω Κοινωνιολογία (πιο πολύ ως χόμπυ και για τις γνώσεις που θα αποκτήσω...) στρώθηκα επίσης στο διάβασμα στα 44 και δίνω φέτος με την Θεωρητική Κατεύθυνση (εγώ, ένας πρωτοδεσμίτης του 1985 με Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία!). Και σας πληροφορώ ότι για το 2 μηνο διάβασμα που έκανα (ελλιπές, μοναχικό, χωρίς φροντιστήρια και στρεσσαρισμένο λόγω δουλειάς) γράφω καλούτσικα (κοντά στο 15-16 μέχρι στιγμής και στην Έκθεση λίγο καλύτερα. Μου μένουν τα Αρχαία και τα λατινικά ακόμη! Συνεπώς, τίποτα δεν πάει χαμένο, keep going! Μπορούμε πάντα να μηδενίζουμε το κοντέρ και να ξεκινάμε πράγματα! Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά ήθελα να πω την εμπειρία μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
leftmano αυτά που μου είπες με βοηθάνε πολύ.Και εγώ είμαι της άποψης κάλλιο αργά παρά ποτέ και πιστεύω ότι είναι τιμή μου κ καμάρι που θα ξαναπροσπαθήσω κ όχι αποτυχία μου.Επίσης νιώθω πολύ πιο ώριμη τώρα που θα ξαναδώσω γιατί θα το κάνω καθαρά για μένα ενώ την πρώτη φορά η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν ότι "πρέπει" να γράψω για γονείς κ καθηγητές και όχι για τον εαυτό μου. Εσύ έκανες και μεγάλη αλλαγή στην κατεύθυνση! Και εγώ θα προτιμούσα να πάω θετική γιατί θα κυνηγήσω μοριακή βιολογία,βιοχημεία και βιοτεχνολογία και τα συναφή παραϊατρικά Καλή συνέχεια σου εύχομαι κ καλά αποτελέσματα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επίσης κι εγώ, ενώ έχω Πτυχίο και Μεταπτυχιακό σε θετική επιστήμη, λόγω της δυσκολίας και της αναξιοκρατίας στις κατατακτήριες και λόγω της επιθυμίας μου να σπουδάσω Κοινωνιολογία (πιο πολύ ως χόμπυ και για τις γνώσεις που θα αποκτήσω...) στρώθηκα επίσης στο διάβασμα στα 44 και δίνω φέτος με την Θεωρητική Κατεύθυνση (εγώ, ένας πρωτοδεσμίτης του 1985 με Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία!).

Πρώτον ποιος είπε ότι οι κατατακτήριες έχουν αναξιοκρατία; Δεύτερον η Κοινωνιολογία είναι ολίγον τι μανίκι επιστήμη, όμως σα σχολή βγαίνει. Υπάρχει το ομώνυμο τμήμα της Παντείου καθώς επίσης και οι σχολές της Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Καποδιστριακού και Πολιτικής Επιστήμης της Παντείου που έχουν μπόλικη Κοινωνιολογία.

Και σας πληροφορώ ότι για το 2 μηνο διάβασμα που έκανα (ελλιπές, μοναχικό, χωρίς φροντιστήρια και στρεσσαρισμένο λόγω δουλειάς) γράφω καλούτσικα (κοντά στο 15-16 μέχρι στιγμής και στην Έκθεση λίγο καλύτερα. Μου μένουν τα Αρχαία και τα λατινικά ακόμη! Συνεπώς, τίποτα δεν πάει χαμένο, keep going! Μπορούμε πάντα να μηδενίζουμε το κοντέρ και να ξεκινάμε πράγματα! Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά ήθελα να πω την εμπειρία μου!

Η Θεωρητική έχει το μεγάλο πλεονέκτημα ότι γράφεις πέντε πράγματα. Το άριστα είναι δύσκολο να πετύχεις. Η σχολή που κυνηγάς, τουλάχιστον στο Πάντειο, είναι γύρω στο 14- 15, οπότε έχεις ελπίδες να την πιάσεις.
Αρχαία δώσε βάση στα γνωστά και λίγο λεξιλόγιο, γραμματική για άγνωστο. Λατινικά τέλεια μεταφράσεις, γραμματική και σύνταξη των κειμένων. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πρώτον ποιος είπε ότι οι κατατακτήριες έχουν αναξιοκρατία;

Η μισή Ελλάδα.Χωρίς να εκφέρω ο ίδιος άποψη.Πολλά ακούγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στις κατατακτήριες ίσως υπάρχει αναξιοκρατία σε σχολές που δεν έχουν εξετάσεις. Εκεί που υπάρχουν δεν παίζει τέτοιο πρόβλημα.

Να προτείνω πάντως, όσοι είστε κοντά στο πτυχίο να μην τα παρατήσετε. Να έχετε ένα "χαρτί" στα χέρια σας, γιατί ξημερώνουν δύσκολες μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top