salomi77

Νεοφερμένος

Η salomi77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι,
σήμερα θα προμηθευτώ τα σχετικά βιβλία. οσον αφορά στην τεχνολογική κατεύθυνση ειπαμε εχει μαθηματικά, φυσική, αναπτυξη εφαρμογών, αρχες οργάνωσης και διοίκησης. πρέπει να διευκρινήσω στο βισβλιοπωλείο πως ενδιαφέρομαι για μαθηματικά-φυσική τεχνολογικής κατεύθυνσης ή ειναι κοινό το βιβλίο για όλες τις κατευθύνσεις? επίσης θα πάρω ενα βοήθημα για την έκθεση και φυσικά το βιβλίο της βιολογίας που ειναι και το μάθημα επιλογής μου. οτι μαθαίνω ειναι απο ραδιο αρβύλα γιατι δεν μπορώ να απευθυνθώ σε φροντιστήριο. ρωτώντας λοιπόν μου είπανε πως ειναι υποχρεωτικό και η νεοελληνική γλώσσα. ισχύει? εγω γνωρίζω πως ειναι τα μαθήματα 6 στο σύνολο. επίσης...εχω τελειώσει το 96 (νομίζω...) ανήκω σε κάποια συγκεκριμένη ομάδα και πρέπει να το δηλώσω στην αίτηση? ειδα κατι κατηγοριοποιήσεις του στυλ ΕΠΑΛ Α' ΚΑΙ Β' και κόλλησα. βοηθήστε με την ασχετη ρε παιδιά...

ΟΚ...καπως τα ξεκαθαρισα τα πραγματα με το αν ανηκω σε καποια ομαδα.μαλον ειμαι σ αυτην την κατηγορια...
Β) οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση στο Λύκειο αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους.
βεβαιωση πρόσβασης σας δίνεται απο το Λύκειο. προφανώς θα πρέπει να κανω υπευθυνη δήλωση οτι δεν εχω κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
πρέπει να διευκρινήσω στο βισβλιοπωλείο πως ενδιαφέρομαι για μαθηματικά-φυσική τεχνολογικής κατεύθυνσης ή ειναι κοινό το βιβλίο για όλες τις κατευθύνσεις?
Είναι κοινό. Θετικής και Τεχνολογικής.

ρωτώντας λοιπόν μου είπανε πως ειναι υποχρεωτικό και η νεοελληνική γλώσσα. ισχύει? εγω γνωρίζω πως ειναι τα μαθήματα 6 στο σύνολο.
Νεοελληνική γλώσσα = Έκθεση (υποχρεωτικό για όλους).

επίσης...εχω τελειώσει το 96 (νομίζω...) ανήκω σε κάποια συγκεκριμένη ομάδα και πρέπει να το δηλώσω στην αίτηση?
Ανήκεις στους απόφοιτους που ξαναδίνουν. Απλά δεν θα μετρήσει κανένας προφορικός σου βαθμός. Μόνο ο γραπτός.

Β) οι απόφοιτοι προηγουμένων ετών που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ υποβάλλουν την Αίτηση – Δήλωση στο Λύκειο αποφοίτησης ή στο πλησιέστερο στην κατοικία τους.
βεβαιωση πρόσβασης σας δίνεται απο το Λύκειο. προφανώς θα πρέπει να κανω υπευθυνη δήλωση οτι δεν εχω κάτι τέτοιο
Η δήλωση είναι ηλεκτρονική, δε χρειάζεται να έχεις κάτι. Θα πας στο σχολείο που θα εξεταστείς και θα την υποβάλλετε μαζί. Έχει αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα του υπουργείου σε περίπτωση που θες να πάρεις μια ιδέα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salomi77

Νεοφερμένος

Η salomi77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!με βοηθάτε πολύ.
Υπάρχει κάποιος απο εσπερινό λυκειο? μου ειπαν (ισως ράδιο αρβύλα και αυτό) πως εχω την δυνατότητα να δώσω πανελλήνιες χωρις να φοιτήσω κανονικά απο εσπερινό λύκειο κ πως επίσης σου δίνεται η δυνατότητα να παρακολουθείς κάποια μαθήματα χωρις να εισαι κανονικά εγγεγραμένος. δεν ξέρω αν ισχύει. οποιος γνωρίζει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα τσ

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα τσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλημερα.Θα δωσω και εγω πανελληνιες,αν και εχω μεινει λιγο πισω στο διαβασμα λογω εγκυμοσυνης,για γερμανικη φιλολογια.Τηλεφωνησα στο λυκειο που θα θποβαλλω την αιτηση μου και μου ζητησαν,εκτος απο φωτογραφια,απολυτηριο λυκειου και την αιτηση που θα συμπληρωσω εκει,μια βεβαιωση προσβασης απο το λυκειο που φοιτουσα.Τελειωσα το 1993,πηρα στο λυκειο και ειπαν πως δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν,γιατι δεν ξερουν τι ζηταω.Τι ακριβως ειναι αυτη η βεβαιωση?Πως θα την παρω για να καταθεσω τα χαρτια μου?Μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις?Απο διαβασμα πως πατε?Λετε να προλαβω να τελειωσω και να μου μεινει και λιγος χρονος για επαναληψη?Διαβαζω τα πρωινα γυρω στις 5-6 ωρες,και μεσημερι,αν εχω χρονο.Ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salomi77

Νεοφερμένος

Η salomi77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημερα.Θα δωσω και εγω πανελληνιες,αν και εχω μεινει λιγο πισω στο διαβασμα λογω εγκυμοσυνης,για γερμανικη φιλολογια.Τηλεφωνησα στο λυκειο που θα θποβαλλω την αιτηση μου και μου ζητησαν,εκτος απο φωτογραφια,απολυτηριο λυκειου και την αιτηση που θα συμπληρωσω εκει,μια βεβαιωση προσβασης απο το λυκειο που φοιτουσα.Τελειωσα το 1993,πηρα στο λυκειο και ειπαν πως δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν,γιατι δεν ξερουν τι ζηταω.Τι ακριβως ειναι αυτη η βεβαιωση?Πως θα την παρω για να καταθεσω τα χαρτια μου?Μεχρι ποτε ειναι οι αιτησεις?Απο διαβασμα πως πατε?Λετε να προλαβω να τελειωσω και να μου μεινει και λιγος χρονος για επαναληψη?Διαβαζω τα πρωινα γυρω στις 5-6 ωρες,και μεσημερι,αν εχω χρονο.Ευχαριστω πολυ.

Καλημέρα!
να σου ζήσει το μωράκι εαν εισαι μαμά εαν περιμένεις με το καλό!εγω εχω ενα παιδάκι και σκεφτομαι να ξαναδώσω για νοσηλευτική. απλα ειναι λίγο το χρονικό διάστημα για να δώσω φέτος και λεω για του χρόνου. ισως δώσω τώρα ετσι για να πάρω την κρυάδα...απ όσο το χω ψάξει επειδή εμεις οι παλιοί (96 εγω) δεν έχουμε βεβαίωση κάνουμε μια υπεύθυνη δήλωση που να δηλώνεις πως δεν εχεις. καλή επιτυχία σου εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωνσταντινα τσ

Νεοφερμένος

Η κωνσταντινα τσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλημερα salomi77.Τελικα η εγκυμοσυνη μου εληξε αδοξα.Ευτυχως που εχω 1 παιδακι.Εχω τελειωσει νοσηλευτικη και δουλευω σε νοσοκομειο.Ειμαι αποφοιτη του 1993 και σκεφτηκα να προετοιμαστω καλυτερα,επιδη τωρα δεν υπαρχει χρονος και να δωσω του χρονου.Ναι,δεν χρειαζεται βεβαιωση,μονο υπευθυνη δηλωση.Ελπιζω να μην εχουν αλλαξει πολλα του χρονου.Σου ευχομαι καλη επιτυχια ανδωσεις και να τα λεμε.Οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παίδες,

Μην ξεχάσετε να καταθέσετε τα χαρτιά σας (επικυρωμένο απολυτήριο Λυκείου, πρωτότυπη βεβαίωση και μία φωτογραφία) στο Λύκειο που θα δώσετε.. Οι αιτήσεις γίνονται μέχρι και τις 25/2 απ' ότι μου είπαν.. Εγώ τα κατέθεσα.. Καλή μας επιτυχία.. Να ρωτήσω κάτι τώρα.. Πηγαίνω φροντιστήριο από 1η Σεπτεμβρίου έως και σήμερα.. Τέλος του μήνα σκέφτομαι να σταματήσω μιας και θα έχουμε τελειώσει σχεδόν παντού την ύλη.. Εργάζομαι και έχω κουραστεί υπερβολικά.. Θέλω να εξοικονομήσω χρόνο για περισσότερο διάβασμα και σκέφτηκα μιας και είμαι 28 (και θέλω να πιστεύω αρκετά ώριμη) να στρωθώ από 'δω και πέρα μόνη μου.. Πιστεύετε ότι θα τα καταφέρω; Έχετε κάποια προσωπική εμπειρία να καταθέσετε; Όλο αυτό το διάστημα κράτησα όλες τις απαραίτητες σημειώσεις, έχω όλα τα βιβλία από το φροντιστήριο και έχω γράψει αρκετά τεστ, διαγωνίσματα κ εργασίες.. Πιστεύετε ότι είμαι καλυμμένη; Είμαι λίγο ανασφαλής, βοηθήστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πηγαίνω φροντιστήριο από 1η Σεπτεμβρίου έως και σήμερα.. Τέλος του μήνα σκέφτομαι να σταματήσω μιας και θα έχουμε τελειώσει σχεδόν παντού την ύλη..
Κι εγώ αυτό θα κάνω. Στις 28 Φεβρουαρίου σταματάω όλα τα ιδιαίτερα που έκανα και αρχίζω μόνος μου τις τελικές επαναλήψεις. Πιστεύω ότι όσο ήταν να με βοηθήσουν οι καθηγητές μου, με βοήθησαν.
(Για να μην παρεξηγηθώ: Αυτή είναι η γνώμη μου και μόνον. Κάποιος άλλος μπορεί να αισθάνεται ότι τώρα έχει περισσότερη ανάγκη από φροντιστήρια. Σεβαστό...)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Dias,

Τι κατεύθυνση είσαι; Που θες να περάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Dias, Τι κατεύθυνση είσαι; Που θες να περάσεις;
Είμαι κατεύθυνση τεχνολογική - 1ος κύκλος (ο σπάνιος). Στόχος μου είναι το φυσικό Αθήνας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spartakos2013

Νεοφερμένος

Ο spartakos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους,
αποφασισα και εγω μετα απο τοσα χρονια να ξαναδώσω πανελληνιες.Απο οτι αντιλαμβανομαι για φετος δεν προλαβαινω μιας και η προθεσμία τελειωσε στις 25 Φεβρουαρίου.
Εχω αποφασισει οτι θελω να δώσω για Οικονομικες Σχολες.δηλαδη στο 5ο πεδιο.Ποια μαθηματα πρεπει να δώσω,ποια βιβλια πρεπει να αγοράσω και ποια ειναι η διαδικασια (αιτηση,διαδικαστικα κλπ)
Και τελος τα οι βασεις των πανελληνιων π.χ 13326 σε τι αντιστοιχουν στην κλιμακα του 20?
Οποιος μπορει να βοηθήσει,θα το εκτιμουσα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους,
αποφασισα και εγω μετα απο τοσα χρονια να ξαναδώσω πανελληνιες.Απο οτι αντιλαμβανομαι για φετος δεν προλαβαινω μιας και η προθεσμία τελειωσε στις 25 Φεβρουαρίου.
Εχω αποφασισει οτι θελω να δώσω για Οικονομικες Σχολες.δηλαδη στο 5ο πεδιο.Ποια μαθηματα πρεπει να δώσω,ποια βιβλια πρεπει να αγοράσω και ποια ειναι η διαδικασια (αιτηση,διαδικαστικα κλπ)
Και τελος τα οι βασεις των πανελληνιων π.χ 13326 σε τι αντιστοιχουν στην κλιμακα του 20?
Οποιος μπορει να βοηθήσει,θα το εκτιμουσα πολυ.

Γειά σου Σπάρτακε,

καταρχάς συγχαρητήρια για την απόφασή σου, θέλει πολύ κουράγιο. Πάμε στις ερωτήσεις σου:

1) Καταρχάς, θα δώσεις 4 μαθήματα κατεύθυνσης, ανάλογα με το ποια κατεύθυνση θα επιλέξεις:

Τεχνολογική Κατεύθυνση
Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Φυσική Κατεύθυνσης
Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών
Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Θετική Κατεύθυνση
Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Φυσική Κατεύθυνσης
Χημεία Κατεύθυνσης
Βιολογία Κατεύθυνσης

Θεωρητική Κατεύθυνση
Αρχαία Κατεύθυνσης
Λατινικά Κατεύθυνσης
Ιστορία Κατεύθυνσης
Κείμενα Κατεύθυνσης

Εκτός από τα 4 αντίστοιχα μαθήματα της κάθε κατεύθυνσης, θα δώσεις επίσης και κάποια Γενικής Παιδείας:

Έκθεση (Νεοελληνική Γλώσσα),
Μαθηματικά Γενικής Παιδείας,
και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Τα δυο τελευταία μαθήματα θα πρέπει να τα δώσεις υποχρεωτικά. Δηλαδή, δεν έχεις δικαίωμα να διαλέξεις Βιολογία γενικής παιδείας αντί για τα μαθηματικά γενικής παιδείας, γιατί θέλεις να ξεκλειδώσεις 5ο πέδιο. Για αυτόν τον λόγο πρέπει να διαλέξεις και τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Να ξέρεις ότι οι υποψήφιοι, για να ξεκλειδώσουν το 5ο πεδίο, πρέπει οπωσδήποτε να δώσουν πανελληνίως αυτά τα 2 μαθήματα. Για αυτόν τον λόγο, δεν παίζει ρόλο και από ποια κατεύθυνση θα ξεκλειδώσουν αυτό το πεδίο. Εξάλλου, αυτά τα μαθήματα είναι και μαθήματα βαρύτητας του 5ου πεδίου.

Για τα βιβλία που ρωτάς, εννοείται ότι θα πρέπει να πάρεις τα αντίστοιχα σχολικά βιβλία για τα μαθήματα που θα δώσεις, και κάποια βοηθήματα επίσης. Για τα καλά βοηθήματα, καλό είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς και να ρωτήσεις ανθρώπους που γνωρίζουν, γιατί μπορεί να πάρεις και καμιά μαλακία. Καλό θα ήταν επίσης να κατεβάσεις και να εκτυπώσεις όλα τα παλιά θέματα από το 2001 και μετά, για τα αντίστοιχα μαθήματα πάντα. Τέλος, σε κάποια μαθήματα, θα σου πρότεινα να πάρεις και κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερο, γιατί σε πολλά σημεία ίσως ζοριστείς. Σε ποια μαθήματα πρέπει να γίνει αυτό, είναι κάτι που θα το κρίνεις εσύ.

Η διαδικασία είναι η εξής:
Κάποια στιγμή, αφού έχεις μαζέψει όλα τα βιβλία που σου χρειάζονται (καλό θα ήταν αυτό να είναι όσο πιο νωρίς γίνεται, ανάλογα και με το τι ελεύθερο χρόνο διαθέτεις), ξεκινάς να διαβάζεις. Καλό θα ήταν να βάλεις τον εαυτό σου σε ένα πρόγραμμα.

Γύρω στα τέλη Γενάρη με αρχές Φεβρουαρίου, θα βγει η ανακοίνωση για το πότε γίνονται οι δηλώσεις. Εσύ, θα πάρεις το πρωτότυπο απολυτήριο Λυκείου, την ταυτότητα σου, μια έγχρωμη φωτογραφία μικρού μεγέθους που να έχει την φάτσα σου πάνω, καθώς επίσης και την τελευταία βεβαίωση πρόσβασης που σου χορηγήθηκε την τελευταία φορά που έδωσες εξετάσεις. Αυτά τα δικαιολογητικά βεβαίως, θα τα λέει και η ανακοίνωση του υπουργείου. Θα πας λοιπόν στο κοντινότερο Λύκειο και θα δηλώσεις συμμετοχή.

Μετά, γύρω στις αρχές Μαίου, θα ξαναπάς στο Λύκειο που δήλωσες συμμετοχή και θα πάρεις το δελτίο εξεταζομένου.

Και μετά θα δώσεις εξετάσεις.

Όσον αφορά την ερώτηση σου για τα μόρια, συνήθως ναι, τα μόρια εκφράζονται με άριστα το 20.000 (λέω συνήθως γιατί οι σχολές που απαιτούν να δώσεις για ειδικό μάθημα Αγγλικά ή Σχέδιο, έχουν παραπάνω το άριστα. Για αυτό βλέπεις πολλές φορές και σχολές με βάση άνω των 20.000 μορίων).

Ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spartakos2013

Νεοφερμένος

Ο spartakos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ,μου τα ειπες ολα.
Βεβαιωση προσβασης δεν εχω,γιατι οταν εδωσα πανελληνιες δεν υπηρχε κατι τετοιο.
Αρα για το 5ο πεδιο πρεπει να δωσω 7 μαθηματα,ενω για το 2ο πεδιο πρεπει να δώσω 6 μαθηματα οπως Μαθηματικα,Φυσική,Αναπτυξη Εφαρμογών,Διοικηση Επιχειρησεων,Νεοελληνικη Γλωσαα και Ελευθερη Επιλογή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ,μου τα ειπες ολα.
Βεβαιωση προσβασης δεν εχω,γιατι οταν εδωσα πανελληνιες δεν υπηρχε κατι τετοιο.
Αρα για το 5ο πεδιο πρεπει να δωσω 7 μαθηματα,ενω για το 2ο πεδιο πρεπει να δώσω 6 μαθηματα οπως Μαθηματικα,Φυσική,Αναπτυξη Εφαρμογών,Διοικηση Επιχειρησεων,Νεοελληνικη Γλωσαα και Ελευθερη Επιλογή

Τότε, για την βεβαίωση πρόσβασης που δεν έχεις, θα πρέπει οπωσδήποτε να συνεννοηθείς με τον διευθυντή του Λυκείου που θα δώσεις εξετάσεις. Νομίζω ότι σε αυτήν την περίπτωση κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις βεβαίωση πρόσβασης, αλλά για αυτό δεν είμαι σίγουρος.

Ναι, για το 5ο πεδίο θα πρέπει να δώσεις 7 μαθήματα. Όμως, και για το 2ο πεδίο που με ρωτάς, μπορείς να το χτυπήσεις με τα ίδια 7 μαθήματα, με Μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ, γιατί τα μαθήματα βαρύτητας του 2ου είναι τα Μαθηματικά και η Φυσική κατεύθυνσης, που ούτως ή άλλως θα τα δώσεις. Το ίδιο γίνεται και για το 4ο πεδίο. Δηλαδή, με Μαθηματικά Γενικής και ΑΟΘ στοχεύεις στο 2ο, το 4ο και το 5ο πεδίο, ενώ με τα 6 μαθήματα (με όποιο μάθημα και αν διαλέξεις σαν έκτο μάθημα) στοχεύεις στο 2ο και το 4ο.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία σου, εδώ είμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spartakos2013

Νεοφερμένος

Ο spartakos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ και πάλι,
τα μαζευω στο μυαλό μου για να βγάλω ακρη.Μου ειπε σημερα ο πωλητης στο βιβλιοπωλειο που πηγα,οτι ειναι διαφορετική η εξεταζομενη υλη π.χ των μαθηματικ'ων της θετικής απο την τεχνολογική κατευθυνση.Ισχύει?
Υ.Γ Το blog ειναι πολυ καλό!Απο χθες γελάω με το κοσμο#ώλιταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ και πάλι,
τα μαζευω στο μυαλό μου για να βγάλω ακρη.Μου ειπε σημερα ο πωλητης στο βιβλιοπωλειο που πηγα,οτι ειναι διαφορετική η εξεταζομενη υλη π.χ των μαθηματικ'ων της θετικής απο την τεχνολογική κατευθυνση.Ισχύει?
Υ.Γ Το blog ειναι πολυ καλό!Απο χθες γελάω με το κοσμο#ώλιταν!

Πες στον βιβλιοπώλη, πως, πολλές φορές είναι καλύτερα να μασάει παρά να μιλάει. Όπως δεν πήγε κάποιος καθηγητής να του πει πως να πουλάει βιβλία, ας μην μπλέκει και αυτός εκεί που δεν τον σπέρνουν. Όχι, δεν ισχύει αυτό, όπως καταλαβαίνεις.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spartakos2013

Νεοφερμένος

Ο spartakos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν λοιπόν θελω να δώσω για το Μαθηματικό,πρεπει να δώσω στο 2ο πεδίο εξι μαθηματα,τα οποια μπορει να ειναι Μαθηματικά,Φυσική,Ανάπτυξη Εφαρμογών,Διοικηση Επιχειρησεων,Νεοελληνική Γλώσσα(Εκθεση) και Ελευθερη Επιλογή.
Αν δώσω για το 5ο πεδιο πρεπει να δώσω οπως ειπαμε επτα μαθηματα,τα οποια μπορει να ειναι Μαθηματικά,Φυσική,Αναπτυξη Εφαρμογών,Διοκηση Επιχειρησεων,Εκθεση,Οικονομια(Ε) και Μαθηματικα(ΓΠ)
Σε ευχαριστώ εκ των προτερων για το χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σου σαλομη 77.Εγω δινω δευτερη φορα .Εδωσα το 2009 μετα απο 16 χρονια .Φετος ξαναδινω μηπως και περασω.Αν διαβαζεις μονος ειναι δυσκολο.Αν μπορεις πανε γραψου στο λυκειο ξανα μπορεις.Θα σε υποχρεωνει ετσι και καποιος να διαβαζεις και θα σε βαλει σε προγραμμα.Δε ξερω ποτε εδωσες ξανα αλλα αν ειναι πριν πολλα χρονια τα κανεις ολα απο την αρχη και αυτο ως του χρονου .Το 2013 αλλαζει το συστημα.Παντως αν θες να ρωτησεις τιποτα αλλο και μπορω να απαντησω.Τα λεμε και καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις να κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αν λοιπόν θελω να δώσω για το Μαθηματικό,πρεπει να δώσω στο 2ο πεδίο εξι μαθηματα,τα οποια μπορει να ειναι Μαθηματικά,Φυσική,Ανάπτυξη Εφαρμογών,Διοικηση Επιχειρησεων,Νεοελληνική Γλώσσα(Εκθεση) και Ελευθερη Επιλογή.
Αν δώσω για το 5ο πεδιο πρεπει να δώσω οπως ειπαμε επτα μαθηματα,τα οποια μπορει να ειναι Μαθηματικά,Φυσική,Αναπτυξη Εφαρμογών,Διοκηση Επιχειρησεων,Εκθεση,Οικονομια(Ε) και Μαθηματικα(ΓΠ)
Σε ευχαριστώ εκ των προτερων για το χρόνο σου.

Σωστά αυτά που λες, απλά να σου τονίσω ότι για το 2ο πεδίο και το Μαθηματικό που λες, μπορείς να δώσεις ΚΑΙ ΑΟΘ, με τα μαθηματικά ΓΠ ως την ελεύθερη επιλογή σου. Φυσικά και τα έξι μαθήματα όπως μου το περιγράφεις είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος για να πας στο 2ο πεδίο.

Όπως καταλαβαίνεις, αν θέλεις να χτυπήσεις και τα δυο πεδία, θα δώσεις 7 μαθήματα, με Μαθηματικά ΓΠ και ΑΟΘ ως επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top