Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
α,εγω δεν υπαρχει περιπτωση για ιδιεταιρα κ φροντιστηριο...οτι κανω μονη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goldfishy

Νεοφερμένος

Η Goldfishy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τι κατευθυνση εισαι θεωρητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Και εγώ ότι κάνω μόνη μου!!!Άντε να δούμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παίδες,

Ξέρετε πότε πρέπει να δηλώσουμε στο σχολείο ό,τι θα δώσουμε; Πήρα τηλ. και μου είπαν 1-12 ΜΑΛΛΟΝ .. Δεν γνωρίζουν ακόμη.. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο πριν από μερικές μέρες στο σχολείο μου και μου είπαν ότι οι δηλώσεις θα γίνουν από 1 έως τις 18 Φεβρουαρίου περίπου και επίσης ότι δεν είναι επίσημες αυτές οι ημερομηνίες καθώς δεν έχει ανακοινωθεί κάτι από το Υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alejandro52

Νεοφερμένος

Ο alejandro52 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έδωσα πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση και θέλω να ξαναδώσω αλλά από θεωρητική και έχω μερικες ερωτήσεις.
1. Πόσο δύσκολο θα μου είναι?Δεν έχω πρόβλημα με θεωρητικά μαθήματα.
2. Λατινικά και αρχαία πρέπει να διαβάσω και της β΄λυκείου ή μου φτάνει μόνο της Γ'?Αρχαία χρειάζονται να διαβάσω και των προηγούμενων χρόνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
2. Και τις Β'. Αρχαία από Α' λυκείου που είναι και επανάληψη του γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alejandro52

Νεοφερμένος

Ο alejandro52 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τώρα που θέλω να δώσω λατινικά και αρχαία δεν θυμάμαι τίποτα γραμματικά π.χ τί είναι και τι δηλώνουν τα πρωτόκλιτα ουσιαστικά,τί είναι αφαιρετική τί ονμαστική,ποιές είναι η φωνές στα ρήματα και τέτοια. Υπάρχει κανένα pdf η site στο ίντερνετ που να σου τα εξηγεί πάλι από την αρχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να δεις εδώ https://ischool.e-steki.gr/downloads.php?do=cat&id=30 αν βρεις κάτι αν και το βιβλίο γραμματικήσ ίσως ήταν πιο χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salomi77

Νεοφερμένος

Η salomi77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπέρα σας!!
ειμαι νέο μέλος. ειμαι 33 ετων εργαζομαι σε ναυτιλιακή, εχω 1 παιδάκι 2 ετων και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες...καποιοι με θεωρουν τρελη, καποιοι βαρεμένη αλλα ηταν στα σχεδια μου μεσα στο 2008 οπου και εμεινα εγγυος στον μικρούλη μου. εχω μια ερωτηση. τι ειναι το επιστημονικό πεδιο? απ οτι ειδα εχει 5 πεδία το τωρινό συστημα. ποιος μπορει να με βοηθήσει λίγο? ημουν 4δεσμίτισα αλλα μ ενδιαφέρουν τα παιδαγωγικά κ η νοσηλευτική. ειναι πολυ αργα φαντάζομαι τωρα για να δώσω στις επόμενες αλλα ισως να παρω μια γεύση και οργανώνομαι καλύτερα του χρόνου. μπορείς να κρατήσεις μαθήματα οπως παλιά? εχει σημασία ποτε πήρα απολυτήριο? θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salomi77

Νεοφερμένος

Η salomi77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπέρα σας!!
το βάζω κ εδώ γιατι το θέμα παρακολουθείται ενω το αρχικό που επέλεξα ειναι απο το 2010.
ειμαι νέο μέλος. ειμαι 33 ετων εργαζομαι σε ναυτιλιακή-διαμεταφορική, εχω 1 παιδάκι 2 ετων και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες...καποιοι με θεωρουν τρελη, καποιοι βαρεμένη αλλα ηταν στα σχεδια μου μεσα στο 2008 οπου και εμεινα εγγυος στον μικρούλη μου. εχω μια ερωτηση. τι ειναι το επιστημονικό πεδιο? απ οτι ειδα εχει 5 πεδία το τωρινό συστημα. ποιος μπορει να με βοηθήσει λίγο? ημουν 4δεσμίτισα αλλα μ ενδιαφέρουν τα παιδαγωγικά κ η νοσηλευτική. ειναι πολυ αργα φαντάζομαι τωρα για να δώσω στις επόμενες αλλα ισως να παρω μια γεύση και οργανώνομαι καλύτερα του χρόνου. μπορείς να κρατήσεις μαθήματα οπως παλιά? εχει σημασία ποτε πήρα απολυτήριο? θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
καλησπέρα σας!!
ειμαι νέο μέλος. ειμαι 33 ετων εργαζομαι σε ναυτιλιακή-διαμεταφορική, εχω 1 παιδάκι 2 ετων και θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες...καποιοι με θεωρουν τρελη, καποιοι βαρεμένη αλλα ηταν στα σχεδια μου μεσα στο 2008 οπου και εμεινα εγγυος στον μικρούλη μου. εχω μια ερωτηση. τι ειναι το επιστημονικό πεδιο? απ οτι ειδα εχει 5 πεδία το τωρινό συστημα. ποιος μπορει να με βοηθήσει λίγο? ημουν 4δεσμίτισα αλλα μ ενδιαφέρουν τα παιδαγωγικά κ η νοσηλευτική. ειναι πολυ αργα φαντάζομαι τωρα για να δώσω στις επόμενες αλλα ισως να παρω μια γεύση και οργανώνομαι καλύτερα του χρόνου. μπορείς να κρατήσεις μαθήματα οπως παλιά? εχει σημασία ποτε πήρα απολυτήριο? θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια!
Καταρχήν, να σου ζήσει ο μπόμπιρας! :)

Για τις σχολές που ενδιαφέρεσαι, όλα τα πεδία μπορούν να σου δώσουν πρόσβαση. Το θέμα είναι ποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν και θες να εξεταστείς. Αν έχεις έφεση στα φιλολογικά πχ, πας καρφί για θεωρητική κατεύθυνση με επιλεγόμενο μάθημα (6ο) τη βιολογία. Αν σε ενδιαφέρει η χημεία/βιολογία, πας για θετική κατεύθυνση ενώ αν δε σε ενδιαφέρει τίποτα από όλα αυτά (:P), επιλέγεις την τεχνολογική. :D
Δε νομίζω να είναι αργά πάντως, ειδικά αν είσαι αποφασισμένη να διαβάσεις για τους 4 μήνες που απομένουν με ένα πρόγραμμα. Μαθήματα δεν μπορείς να κρατήσεις, όχι, καθώς επίσης το απολυτήριο δεν θα έχει καμία σημασία στην περίπτωσή σου. Μπράβο για την απόφασή σου πάντως, είσαι παράδειγμα για εμάς τα πιτσιρίκια. :D


Μην ακούς κανέναν. Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salomi77

Νεοφερμένος

Η salomi77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα και σ ευχαριστώ πολύ Koum!

εγω απο την άλλη θαυμάζω εσας που είστε νέοι και εχετε στόχους και όνειρα. εγω στην ηλικία σας πετούσα αετό...οταν ξύπνησα ήρθε το μωράκι μου να με προσγειώσει :)
εχω καταμπερδευτει με τα νεα συστήματα. παλια ηταν πολυ απλοϊκά. 4 δέσμες και η 4η οπως την αποκαλούσαν του λαού οπου πήγαιναν και οι περισσότεροι. το θέμα μου ειναι αλλο. πως θα τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο εστω ιδιαίτερα. εμεις ισα που τα βγαζουμε πέρα! που να κάνω και ιδιαίτερα. χαζή ερώτηση αλλα ποια κατεύθυνση θεωρείς πως δυσκολο μεν αλλα εφικτό να μπεις σε κάποια σχολή? δεν με πειράζει να στρωθώ εστω και οταν δεν δουλεύω και κοιμάται ο μικρός μου. ο αντρας μου ειναι μηχανολόγος και φαντάζομαι πως μπορεί να με βοηθήσει έστω με τα μαθηματικά.

σ ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Καλημέρα και σ ευχαριστώ πολύ Koum!

εγω απο την άλλη θαυμάζω εσας που είστε νέοι και εχετε στόχους και όνειρα. εγω στην ηλικία σας πετούσα αετό...οταν ξύπνησα ήρθε το μωράκι μου να με προσγειώσει :)
εχω καταμπερδευτει με τα νεα συστήματα. παλια ηταν πολυ απλοϊκά. 4 δέσμες και η 4η οπως την αποκαλούσαν του λαού οπου πήγαιναν και οι περισσότεροι. το θέμα μου ειναι αλλο. πως θα τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο εστω ιδιαίτερα. εμεις ισα που τα βγαζουμε πέρα! που να κάνω και ιδιαίτερα. χαζή ερώτηση αλλα ποια κατεύθυνση θεωρείς πως δυσκολο μεν αλλα εφικτό να μπεις σε κάποια σχολή? δεν με πειράζει να στρωθώ εστω και οταν δεν δουλεύω και κοιμάται ο μικρός μου. ο αντρας μου ειναι μηχανολόγος και φαντάζομαι πως μπορεί να με βοηθήσει έστω με τα μαθηματικά.

σ ευχαριστώ πολύ!!
Οπότε, έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο κατευθύνσεις. Θετική ή τεχνολογική.
Τα εξεταζόμενα μαθήματα στις 2 κατευθύνσεις είναι τα εξής:

-Θετική:
i) Μαθηματικά κατεύθυνσης
ii) Φυσική κατεύθυνσης
iii) Χημεία κατεύθυνσης
iv) Βιολογία κατεύθυνσης

-Τεχνολογική:
i) Μαθηματικά κατεύθυνσης
ii) Φυσική κατεύθυνσης
iii) Αρχές εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον (ΑΕΠΠ)
iv) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων (ΑΟΔΕ)

Κάθε κατεύθυνση έχει 4 εξεταζόμενα μαθήματα, στα οποία θα προσθέσεις το μάθημα της έκθεσης που είναι κοινό - υποχρεωτικό για όλες τις κατευθύνσεις και ένα 6ο μάθημα επιλογής.

Τα μαθήματα επιλογής είναι τα εξής:
i) Μαθηματικά γενικής παιδείας
ii) Βιολογία γενικής παιδείας
iii) Φυσική γενικής παιδείας
iv) Ιστορία γενικής παιδείας (Μακριά!:P)

Όλα τα μαθήματα γενικής θεωρούνται σχετικά εύκολα, οπότε διάλεξε με βάση την προτίμησή σου. Αν ενδιαφέρεσαι για νοσηλευτική πάντως, η καλύτερη επιλογή θα ήταν να επιλέξεις τη βιολογία, έτσι ώστε να ανοίξεις το 3ο επιστημονικό πεδίο σε κάθε περίπτωση (όποια κατεύθυνση κι αν διαλέξεις).

Στη δική σου περίπτωση τώρα, θεωρώ πιο σοφή επιλογή να επιλέξεις την τεχνολογική κατεύθυνση αφού τα της θετικής (Χημεία/Βιολογία) απαιτούν μια μικρή σύνδεση με τα των προηγούμενων τάξεων, κάτι που εσύ όπως είναι λογικό δεν έχεις. Από την άλλη, στην τεχνολογική τα δύο μαθήματα (ΑΕΠΠ/ΑΟΔΕ) είναι κάτι το καινούριο σε όλους, οπότε δεν απαιτούνται γνώσεις από προηγούμενες τάξεις ή ξέρω γω τι άλλο. Το μεν ΑΕΠΠ είναι αναπαράσταση του προγραμματισμού σε χαρτί (soft προγραμματισμό, μη φανταστείς :P), το δε ΑΟΔΕ είναι στείρα αποστήθιση εννοιών management. Και τα δύο θεωρούνται γενικά βατά δηλαδή, ειδικά όταν τα συγκρίνεις με τα μαθηματικά και τη φυσική.
Αλλά εντάξει, ακολουθώντας ένα σωστό πρόγραμμα και αγοράζοντας από ένα βοήθημα σε κάθε μάθημα (μαθηματικά φυσική - για τις ασκήσεις κυρίως), δεν θα συναντήσεις ιδιαίτερο πρόβλημα λογικά. Επίσης εννοείται πως πρέπει να προμηθευτείς τα σχολικά βιβλία, καθώς αυτά θα είναι τα βασικά σου όπλα. :P
Για προτάσεις βοηθημάτων ανά μάθημα τώρα, θα σε καλύψουν τα θέματα που έχουν ανοιχθεί κατά καιρούς στο forum. Με μια αναζήτηση θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι, κι αν πάλι δε βρεις, μη διστάσεις να ρωτήσεις. :)

Για άλλη μια φορά μπράβο για την επιλογή σου να προσπαθήσεις, δεν το δοκιμάζουν πολλοί. ;)
Ελπίζω ο μικρός να σεβαστεί τον αγώνα της μαμάς του! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο πριν από μερικές μέρες στο σχολείο μου και μου είπαν ότι οι δηλώσεις θα γίνουν από 1 έως τις 18 Φεβρουαρίου περίπου και επίσης ότι δεν είναι επίσημες αυτές οι ημερομηνίες καθώς δεν έχει ανακοινωθεί κάτι από το Υπουργείο.

Σε ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε! Κι εμένα κάτι τέτοιο μου είπαν... Τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμη. Αναμένουμε λοιπόν....

Παιδιά όσοι πάτε φροντιστήριο ή κάνετε ιδιαίτερα στην ύλη που είσαστε; Εμείς αρχαία μόλις μπήκαμε πολιτικά, ιστορία τελειώσαμε το προσφυγικό, λατινικά στο 41, λογοτεχνία στον Καβάφη, Βιολογία άλλο 1 μάθημα στην εξέλιξη και τελειώσαμε την ύλη και έκθεση στην ψυχαγωγία.. Θα με ενδιέφερε να μάθω που είστε κι εσείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
1. μπορείς να κρατήσεις μαθήματα οπως παλιά?
2. εχει σημασία ποτε πήρα απολυτήριο?
Αρχικά καλή επιτυχία. :D

1. Όχι.
2. Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θες απαντήσεις όσων ξαναδίνουν ή δεν έχει σημασία; Όπως και να έχει, θ' απαντήσω μιας και μπήκα. :P

Αρχαία θα κάνουμε τις 18-19 την επόμενη φορά στα Πολιτικά.
Λατινικά θα μπούμε στο 47.
Λογοτεχνία θα μπούμε Αναγνωστάκη (αλλά πάμε με τη σειρά, τα έχουμε κάνει όλα μέχρι τώρα).
Ιστορία άλλο ένα μάθημα για να τελειώσουμε το Προσφυγικό.
Βιολογία αύριο θα κάνουμε το πρώτο μάθημα στην εξέλιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salomi77

Νεοφερμένος

Η salomi77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οπότε, έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο κατευθύνσεις. Θετική ή τεχνολογική.
Τα εξεταζόμενα μαθήματα στις 2 κατευθύνσεις είναι τα εξής:

-Θετική:
i) Μαθηματικά κατεύθυνσης
ii) Φυσική κατεύθυνσης
iii) Χημεία κατεύθυνσης
iv) Βιολογία κατεύθυνσης

-Τεχνολογική:
i) Μαθηματικά κατεύθυνσης
ii) Φυσική κατεύθυνσης
iii) Αρχές εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον (ΑΕΠΠ)
iv) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων (ΑΟΔΕ)

Κάθε κατεύθυνση έχει 4 εξεταζόμενα μαθήματα, στα οποία θα προσθέσεις το μάθημα της έκθεσης που είναι κοινό - υποχρεωτικό για όλες τις κατευθύνσεις και ένα 6ο μάθημα επιλογής.

Τα μαθήματα επιλογής είναι τα εξής:
i) Μαθηματικά γενικής παιδείας
ii) Βιολογία γενικής παιδείας
iii) Φυσική γενικής παιδείας
iv) Ιστορία γενικής παιδείας (Μακριά!:P)

Όλα τα μαθήματα γενικής θεωρούνται σχετικά εύκολα, οπότε διάλεξε με βάση την προτίμησή σου. Αν ενδιαφέρεσαι για νοσηλευτική πάντως, η καλύτερη επιλογή θα ήταν να επιλέξεις τη βιολογία, έτσι ώστε να ανοίξεις το 3ο επιστημονικό πεδίο σε κάθε περίπτωση (όποια κατεύθυνση κι αν διαλέξεις).

Στη δική σου περίπτωση τώρα, θεωρώ πιο σοφή επιλογή να επιλέξεις την τεχνολογική κατεύθυνση αφού τα της θετικής (Χημεία/Βιολογία) απαιτούν μια μικρή σύνδεση με τα των προηγούμενων τάξεων, κάτι που εσύ όπως είναι λογικό δεν έχεις. Από την άλλη, στην τεχνολογική τα δύο μαθήματα (ΑΕΠΠ/ΑΟΔΕ) είναι κάτι το καινούριο σε όλους, οπότε δεν απαιτούνται γνώσεις από προηγούμενες τάξεις ή ξέρω γω τι άλλο. Το μεν ΑΕΠΠ είναι αναπαράσταση του προγραμματισμού σε χαρτί (soft προγραμματισμό, μη φανταστείς :P), το δε ΑΟΔΕ είναι στείρα αποστήθιση εννοιών management. Και τα δύο θεωρούνται γενικά βατά δηλαδή, ειδικά όταν τα συγκρίνεις με τα μαθηματικά και τη φυσική.
Αλλά εντάξει, ακολουθώντας ένα σωστό πρόγραμμα και αγοράζοντας από ένα βοήθημα σε κάθε μάθημα (μαθηματικά φυσική - για τις ασκήσεις κυρίως), δεν θα συναντήσεις ιδιαίτερο πρόβλημα λογικά. Επίσης εννοείται πως πρέπει να προμηθευτείς τα σχολικά βιβλία, καθώς αυτά θα είναι τα βασικά σου όπλα. :P
Για προτάσεις βοηθημάτων ανά μάθημα τώρα, θα σε καλύψουν τα θέματα που έχουν ανοιχθεί κατά καιρούς στο forum. Με μια αναζήτηση θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι, κι αν πάλι δε βρεις, μη διστάσεις να ρωτήσεις. :)

Για άλλη μια φορά μπράβο για την επιλογή σου να προσπαθήσεις, δεν το δοκιμάζουν πολλοί. ;)
Ελπίζω ο μικρός να σεβαστεί τον αγώνα της μαμάς του! :D

Ευχαριστω!!
αυριο θα αγοράσω τα σχετικά βιβλία (κ εχασα χρόνο ήδη αλλα αρρώστησα!) εχω σχεδόν αποφασίσει το που θα κινηθώ. τεχνολογίκη οπως με συμβούλεψες και με μάθημα επιλογής την βιολογία που θεωρω και το πιο βατό για μένα. εκτος απο νοσηλευτική σε ποιες αλλες σχολές μου δίνει πρόσβαση?? μου ανοίγει οντος το 3ο και το 5ο επιστημονικό πεδίο ή τα χω κάνει αχταρμα?? αν ειναι ετσι κατα συνεπεια μου δίνει πρόσβαση στις σχολές που υπάρχουν σ αυτα τα πεδία σωστα??? θα παρω οπως ειπα τα βιβλία αυριο (τα σχολικά) κανα βοήθημα βρε παιδιά??εχει διαφορες σημειώσης οπως είδα στο forum και σίγουρα θα τις τιμήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ευχαριστω!!
αυριο θα αγοράσω τα σχετικά βιβλία (κ εχασα χρόνο ήδη αλλα αρρώστησα!) εχω σχεδόν αποφασίσει το που θα κινηθώ. τεχνολογίκη οπως με συμβούλεψες και με μάθημα επιλογής την βιολογία που θεωρω και το πιο βατό για μένα. εκτος απο νοσηλευτική σε ποιες αλλες σχολές μου δίνει πρόσβαση?? μου ανοίγει οντος το 3ο και το 5ο επιστημονικό πεδίο ή τα χω κάνει αχταρμα?? αν ειναι ετσι κατα συνεπεια μου δίνει πρόσβαση στις σχολές που υπάρχουν σ αυτα τα πεδία σωστα??? θα παρω οπως ειπα τα βιβλία αυριο (τα σχολικά) κανα βοήθημα βρε παιδιά??εχει διαφορες σημειώσης οπως είδα στο forum και σίγουρα θα τις τιμήσω...
Αυτα που λες ειναι λαθος για τα πεδια.
Ο μονος τροπος για να παει καποιος 3ο ΚΑΙ 5ο πεδιο ειναι να παει θετικη και απο εκει να παρει μαθηματικα γενικης σαν μαθημα επιλογης.
Γενικα για να παει καποιος στο 5ο πεδιο ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να παρει για μαθημα επιλογης μαθηματικα γενικης και να παρει το 7ο μαθημα ΑΟΘ(αρχες οικονομικης θεωριας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top