Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,356 μηνύματα.
ναι.. υπομονή! και να μην χάσεις το κουράγιο σου σε περίπτωση που δεν πετύχεις με την πρώτη.

να ξέρεις εμπόδιο (στις μέρες μας) που θα πρέπει να ξεπεράσει κάποιος πέρα απο τον ίδιο
του τον εαυτό (ναι..ναι..) είναι το υπουργείο παιδείας, που κάνει τα πράγματα όλο και πιο μπερδεμένα
βλέπε (ΕΒΕ, ισοπέδωση συντελεστών βαρύτητας, μείωση θέσεων στα πανεπιστήμια, κλπ)

και οι βαθμολογητές, που είναι πραγματικά που-θα-πέσεις!
αποδεδειγμένα με στοιχεία και όχι κατά φαντασίαν.. φέτος έχασα περίπου 1050 μόρια λόγω του
τρόπου που βαθμολογούν πχ ο ένας βαθμολογητής βάζει κοντά στο μέγιστο δυνατό βαθμό που αξίζει
το γραπτό σου σύμφωνα με τις απαντήσεις των θεμάτων και ο άλλος σε πατώνει με αποτέλεσμα να
έρχεται ένας τρίτος βαθμολογητής και να αποτελειώνει την υπόθεση.


με τα μόρια που συγκέντρωσα και φέτος αλλά και πέρυσι αν ήταν 2019, με τις τότε βάσεις
θα είχα το δικαίωμα να μπω σχεδόν σε οποιαδήποτε από τις σχολές της επιλογής μου!!! ενώ τώρα
περιορίζομαι το πολύ σε 2-3 σχολές και αυτό αμφίβολο!
Η ζωή είναι άδικη, δεν παίρνεις πάντα αυτό που αξίζεις και δε χρειάζεται να φτάσει κανείς τα 18 για να το αντιληφθεί. Απλά το αποδέχεσαι -όχι ότι είναι εύκολο- και προχωράς.
Γενικά μιλώντας πάντα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Η ζωή είναι άδικη, δεν παίρνεις πάντα αυτό που αξίζεις και δε χρειάζεται να φτάσει κανείς τα 18 για να το αντιληφθεί. Απλά το αποδέχεσαι -όχι ότι είναι εύκολο- και προχωράς.
Γενικά μιλώντας πάντα.

σε ορισμένα πράγματα εμείς οι άνθρωποι.. την κάνουμε άδικη, η νοοτροπία μας, το σκεπτικό μας, οι
σκοπιμότητες, τα συμφέροντα, όπου υπάρχουν αυτά.


εγώ δεν νομίζω να μπω στην διαδικασία να δώσω για 3η χρόνια.. (4η αν υπολογίσω την χρονιά που
αποφοίτησα όπου αρκετοί δώσαμε για την εμπειρία και μόνο).

αν περάσω στην κολοπετινίτσα..αυτό είναι και τέλος!
και ίσως είναι και καλύτερα.. μια και το πρόγραμμα σπουδών την σχολής φαίνεται στα μέτρα μου
αφήνοντας απ'εξω μαθήματα που έχω δυσκολίες και μαθαίνοντας άλλα πράγματα που θα μπορούσαν
να ξεκλειδώσουν άλλες ικανότητες του εαυτού μου.


βέβαια..δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα εκεί στην ερημιά, μια και το μέρος δεν είναι ακριβώς αυτό
που θα ήθελα, αλλά κάτσε πρώτα να περάσω......
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,356 μηνύματα.
σε ορισμένα πράγματα εμείς οι άνθρωποι.. την κάνουμε άδικη, η νοοτροπία μας, το σκεπτικό μας, οι
σκοπιμότητες, τα συμφέροντα, όπου υπάρχουν αυτά.
Γιατί εμείς οι άνθρωποι δεν είμαστε μέρος της ζωής;
Το ίδιο λέμε με άλλα λόγια αν το σκεφτείς. Χθες σου έφταιγε ο καθηγητής του σχολείου που σου έβαλε 17 ενώ άξιζες 19 , σήμερα ο βαθμολογητής, αύριο ο εργοδότης και πολλά πολλά άλλα.
εγώ δεν νομίζω να μπω στην διαδικασία να δώσω για 3η χρόνια.. (4η αν υπολογίσω την χρονιά που
αποφοίτησα όπου αρκετοί δώσαμε για την εμπειρία και μόνο).

αν περάσω στην κολοπετινίτσα..αυτό είναι και τέλος!
και ίσως είναι και καλύτερα.. μια και το πρόγραμμα σπουδών την σχολής φαίνεται στα μέτρα μου
αφήνοντας απ'εξω μαθήματα που έχω δυσκολίες και μαθαίνοντας άλλα πράγματα που θα μπορούσαν
να ξεκλειδώσουν άλλες ικανότητες του εαυτού μου.


βέβαια..δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα εκεί στην ερημιά, μια και το μέρος δεν είναι ακριβώς αυτό
που θα ήθελα, αλλά κάτσε πρώτα να περάσω......
Είτε περάσεις με την πρώτη είτε με την τρίτη είτε πας σε μία άλλη σχολή είτε είτε είτε το θέμα είναι ότι η ζωή είναι απρόβλεπτη. Δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου συμβεί και που θα καταλήξεις.
Αλλά λένε ότι γι'αυτο είναι και όμορφη. Τι να πω δεν ξέρω μικρή είμαι ακόμα, θα δείξει.

Εγώ ξέρω ότι ο καθένας μας καλείται να πάρει κάποιες αποφάσεις και να προχωρήσει. Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι ο καθένας μας καλείται να πάρει κάποιες αποφάσεις και να προχωρήσει. Πάντα κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις.

έχω μια απορία...γιατί νόμιζα ότι απαντούσα στον Dias? :crazy:

μάλλον με μπέρδεψε οι φιλοσοφημένη απάντηση σου.. είμαι βέβαια
λίγο tired τώρα.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,356 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Πολύ θα έλεγα μιας και απουσιάσει από το μήνυμά μου μία σχετική με το θέμα φωτογραφία, σήμα κατατεθέν του Δία :P.

άσε και δεν θα ήθελα να ξέρω τι φωτο θα διάλεγε γιαυτό το θέμα :D

τσπ...εγώ τα είπα και ξεσπάθωσα, θεωρώ ότι υπάρχει σοβαρό θέμα με το πως αξιολογούν τα
γραπτά ορισμένοι βαθμολογητές...

εν τω μεταξύ..φέτος με τους φιλόλογους τι έγινε? τους τρίξαν τα δόντια να προσέχουν
πως βαθμολογούν? είναι γεγονός και βάσει στατιστικών ότι φέτος έκοψαν λιγότερο
κόσμο σε εμάς!!

και έχουν συνωστίσει πολύ λαό στο εύρος 10-15!! είμαι μέσα στους ευνοούμενος
που πέρυσι με είχαν σχεδόν μηδενίσει...

παιδιά λέω βλακείες?
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
άσε και δεν θα ήθελα να ξέρω τι φωτο θα διάλεγε γιαυτό το θέμα :D

τσπ...εγώ τα είπα και ξεσπάθωσα, θεωρώ ότι υπάρχει σοβαρό θέμα με το πως αξιολογούν τα
γραπτά ορισμένοι βαθμολογητές...

εν τω μεταξύ..φέτος με τους φιλόλογους τι έγινε? τους τρίξαν τα δόντια να προσέχουν
πως βαθμολογούν? είναι γεγονός και βάσει στατιστικών ότι φέτος έκοψαν λιγότερο
κόσμο σε εμάς!!

και έχουν συνωστίσει πολύ λαό στο εύρος 10-15!! είμαι μέσα στους ευνοούμενος
που πέρυσι με είχαν σχεδόν μηδενίσει...

παιδιά λέω βλακείες?
Στην πόλη μου ο υψηλότερος βαθμός στην έκθεση ήταν ένα 17. Στο σχολείο μου οι πιο ψηλές βαθμολογίες ήταν 14.9, 15, 15.9, 16. Σε ένα παιδί ο ένας έβαλε 50 και ο άλλος 75🤡
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Σε ένα παιδί ο ένας έβαλε 50 και ο άλλος 75🤡

ναι αυτό ισχύει το έζησα και εγώ..όχι όμως τόσο ακραία διαφορά βαθμολογίας.

αν πραγματικά το πρόβλημα του υπουργείου ήταν να μην εγκλωβίζονται οι νέοι με σπουδές
που δεν οδηγούν σε αποφοίτηση, ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί κάτι άλλο απο το να βάζει
βαθμολογητές με τσεκούρια ή να θέτει 1002 άλλα εμπόδια για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια
εκπαίδευση.

ενδεχομένως ούτε ο περιορισμός των ετών φοίτησης 4+2 που έβαλαν τους επαρκεί...
ίσως ενα minimum μαθημάτων που θα πρέπει να έχει περάσει ο φοιτητής πχ ανά έτος για
να διατηρήσει τη ιδιότητα του σαν φοιτητής??

μάλλον απλά προτίμησαν να μπαίνουν όσο γίνεται πιο λίγοι γιαυτό και η μείωση των θέσεων στα
ΑΕΙ, γιατί δεν μας βλέπεις?... ήμαστε και πολύ innovative χώρα τερματισμένοι στους επιστήμονες
και πλέον θέλουμε μόνο εργάτες για 547 και έξι κατοστάρικα. :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία:

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
αν πραγματικά το πρόβλημα του υπουργείου ήταν να μην εγκλωβίζονται οι νέοι με σπουδές
που δεν οδηγούν σε αποφοίτηση, ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί κάτι άλλο απο το να βάζει
βαθμολογητές με τσεκούρια ή να θέτει 1002 άλλα εμπόδια για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια
εκπαίδευση.
Δεν αναβαθμιζεται η παιδεία αν αφήνει κόσμο εκτός πανεπιστημιων χωρίς να έχει αλλάξει το οτιδήποτε στο εκπαιδευτικό σύστημα. Είναι όλο λάθος, από την αποστήθιση, μέχρι την έλλειψη επαγγελματικού προσανατολισμου. Η κεραμεως με το να δυσκολεύει τις εξετάσεις, είτε είναι προαγωγικες είτε πανελλήνιες, δε βελτιώνει την κατάσταση, πιο πολύ σαν τιμωρος είναι
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Η κεραμεως με το να δυσκολεύει τις εξετάσεις, είτε είναι προαγωγικες είτε πανελλήνιες, δε βελτιώνει την κατάσταση, πιο πολύ σαν τιμωρος είναι

Λίγο πολύ όλοι μας προσπαθούμε να καταλάβουμε το σκεπτικό τους.. ίσως είναι τα λεφτά? ίσως
θεωρούν οτι ο φοιτητής τους κοστίζει κάτι παραπάνω?? δεν ξέρω τι να υποθέσω απο την στιγμή
που και τα όποια "προνόμια" βλέπε το 1000αρικο στέγασης ή το "δωρεάν" φαγητό (όπου δεν
θέλει το 2ευρω του) υπόκεινται σε κοινωνικά κριτήρια για να τα δικαιούται κάποιος.

δεν ξέρω πραγματικά που είναι το πρόβλημα τους, σίγουρα κάποιο πρόβλημα έχουν και
φυσικά αυτό δεν είναι μην εγκλωβιστείς σε σπουδές που δεν ολοκληρώνονται, αλλιώς θα
έβρισκαν άλλο τρόπο να μην συμβεί αυτό.

Εγώ αρχίζω και μετανιώνω σιγά σιγά για την κατεύθυνση που ακολούθησα, γιατί βλέπω
οτι είναι ιδιαίτερα απαιτητική σε σπουδές απλά και μόνο για να έχεις τα εφόδια για κάτι
καλύτερο επαγγελματικά από το να είσαι ο παρατρεχάμενος του κάθε εργοδότη.
 

trifasikodiavasma

Νεοφερμένος

Ο trifasikodiavasma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας πολύ παλιός απόφοιτος που θα δώσει το '24 πανελλήνιες επιλέγοντας προσανατολισμό Θετικών σπουδών σε Γενικό Λύκειο;
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας πολύ παλιός απόφοιτος που θα δώσει το '24 πανελλήνιες επιλέγοντας προσανατολισμό Θετικών σπουδών σε Γενικό Λύκειο;
Ειμαι παλιος αποφοιτος που περασα το 2022 στις Υγειας και Ζωης μπορω να σε βοηθησω σε καποια απορια σου?
 

trifasikodiavasma

Νεοφερμένος

Ο trifasikodiavasma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απορία. Είμαι παλιός απόφοιτος, που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα -άρα έχω περιορισμένο χρόνο- και θέλω να ξεκινήσω διάβασμα σε 2 εβδομάδες για τις πανελλήνιες του 24. Πιστεύω πως δεν χρειάζομαι φροντιστήριο, ίσως όμως να χρειαστώ κάποιου είδους προγραμματισμό για τον χρονικό διαμερισμό της ύλης. Το ερώτημα είχε κυρίως ψυχολογικά κίνητρα...
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Που θες να περασεις?
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Οτι θες να ρωτησεις ρωτα!!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top