Πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια

Fgjehjebney

Νεοφερμένος

Η Fgjehjebney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαι απόφοιτη γενικού λυκείου τη χρονιά 2008 με θεωρητική κατεύθυνση. Επιθυμώ να ξαναδώσω πανελλήνιες για νομική Αθηνών .

Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με τη διαδικασία προετοιμασίας.

Δεν γνωρίζω εν έτη 2022 πλέον αν έχουν αλλάξει τα βιβλία και το περιεχόμενο τους στα σχολεία. Δεν ξέρω ποια μαθήματα ισχύουν πλέον για την θεωρητική κατεύθυνση στις πανελλήνιες. Και το βασικότερο δεν γνωρίζω αν δίνω με το παλιό σύστημα ή με το νέο ;;; Δηλαδή δίνω με το παλιό που αυτό συνεπάγεται με την ύλη και τα βιβλία και τα βοηθήματα του μακρινού 2008 ή δίνω με το νέο σύστημα που αυτό συνεπάγεται με τα νέα βιβλία τα νέα βοηθήματα των νέων βιβλίων και την τροποποιημένη νέα ύλη;

Παρακαλώ πολύ , θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος εδώ μέσα μου έλυνε τις απορίες αυτές.

Σας ευχαριστώ :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
τι σχολη εχεις τελειωσει?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλησπέρα και μπράβο για την απόφαση ..!

Το τι έχει αλλάξει σε σχέση με το 2008 δεν το γνωρίζω και καμιά σημασία δεν έχει διότι δεν υπάρχει παλαιό και νέο σύστημα. Ένα είναι κ με αυτό θα δώσεις

Τα μαθήματα είναι 4
Ιστορία Αρχαία γλώσσα / λογοτεχνία και λατινικά .


Θα σου εξηγήσουν στο φροντιστήριο ή τέλος πάντων οποίος σε αναλάβει
 

Fgjehjebney

Νεοφερμένος

Η Fgjehjebney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και μπράβο για την απόφαση ..!

Το τι έχει αλλάξει σε σχέση με το 2008 δεν το γνωρίζω και καμιά σημασία δεν έχει διότι δεν υπάρχει παλαιό και νέο σύστημα. Ένα είναι κ με αυτό θα δώσεις

Τα μαθήματα είναι 4
Ιστορία Αρχαία γλώσσα / λογοτεχνία και λατινικά .


Θα σου εξηγήσουν στο φροντιστήριο ή τέλος πάντων οποίος σε αναλάβει
Καλησπέρα και σε εσένα !

Κοίτα νομίζω υπάρχει παλιό και νέο σύστημα μιας που εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2008 με τα μαθήματα αρχαία , ιστορία , έκθεση, λογοτεχνία , λατινικά καί βιολογία όσον αφορά την θεωρητική κατεύθυνση στις πανελλήνιες πάντα ! Στο νέο σύστημα ακούω ότι υπάρχουν τα αρχαία , τα λατινικά , η ιστορία , η έκθεση και έχει ξεφυτρώσει και μια κοινωνιολογία .

Αναζητώ κυρίως εδώ μέσα ως προς την πληροφόρηση κυρίως ανθρώπους που τυγχάνουν της δικής μου περίπτωσης . Δηλαδή να έχουν αποφοιτήσει παλαιότερα έτη, και να έδωσαν πανελλήνιες πολλά χρόνια αργότερα έτσι ώστε να μπορούν έγκυρα και αξιόπιστα να απαντηθούν όλα τα ερωτήματα μου.

Ευχαριστώ :)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε εσένα !

Κοίτα νομίζω υπάρχει παλιό και νέο σύστημα μιας που εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2008 με τα μαθήματα αρχαία , ιστορία , έκθεση, λογοτεχνία , λατινικά καί βιολογία όσον αφορά την θεωρητική κατεύθυνση στις πανελλήνιες πάντα ! Στο νέο σύστημα ακούω ότι υπάρχουν τα αρχαία , τα λατινικά , η ιστορία , η έκθεση και έχει ξεφυτρώσει και μια κοινωνιολογία .

Αναζητώ κυρίως εδώ μέσα ως προς την πληροφόρηση κυρίως ανθρώπους που τυγχάνουν της δικής μου περίπτωσης . Δηλαδή να έχουν αποφοιτήσει παλαιότερα έτη, και να έδωσαν πανελλήνιες πολλά χρόνια αργότερα έτσι ώστε να μπορούν έγκυρα και αξιόπιστα να απαντηθούν όλα τα ερωτήματα μου.

Ευχαριστώ :)
Καταρχάς ξεχαστε την κοινωνιολογία...
2 χρονιές είχε αντικαταστήσει τα λατινικά αλλά επέστρεψαν ..

Δεύτερον δεν αλλάζει κάτι είτε αποφοιτήσατε πέρσι είτε το 2008 είτε οποιαδήποτε άλλη χρονιά .
Το σύστημα είναι ένα και με αυτό θα δώσετε αυτό σας εξηγώ ...

Ρωτήστε και το φροντιστήριο που θα πάτε το ίδιο θα σας πει. Ή ακόμα και στην δευτεροβάθμια μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο
 

Fgjehjebney

Νεοφερμένος

Η Fgjehjebney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καταρχάς ξεχαστε την κοινωνιολογία...
2 χρονιές είχε αντικαταστήσει τα λατινικά αλλά επέστρεψαν ..

Δεύτερον δεν αλλάζει κάτι είτε αποφοιτήσατε πέρσι είτε το 2008 είτε οποιαδήποτε άλλη χρονιά .
Το σύστημα είναι ένα και με αυτό θα δώσετε αυτό σας εξηγώ ...

Ρωτήστε και το φροντιστήριο που θα πάτε το ίδιο θα σας πει. Ή ακόμα και στην δευτεροβάθμια μπορείτε να πάρετε τηλέφωνο
Ένα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια είναι μια καλή κίνηση :) . Θα αναλάβω μόνη την προετοιμασία μου χωρίς φροντιστήρια . Πέραν αυτού , και έτσι να είναι ( δηλαδή με ένα σύστημα για όλους παλιούς και νέους αποφοίτους ) έχω την εντύπωση πως έχουν αλλάξει τα περιεχόμενα των μαθημάτων/βιβλίων από το 2008 μέχρι σήμερα...

Συνοψίζοντας , τα μαθήματα είναι δηλαδή αρχαία , λατινικά, ιστορία , και λογοτεχνία ;; Έκθεση δεν υπάρχει ; Ή πάει η έκθεση πακέτο με τη λογοτεχνία ; Μιας που στη δική μου χρόνια ήταν δύο εντελώς ξεχωριστά μαθήματα στις πανελλήνιες.

Ευχαριστώ :)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ένα τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια είναι μια καλή κίνηση :) . Θα αναλάβω μόνη την προετοιμασία μου χωρίς φροντιστήρια . Πέραν αυτού , και έτσι να είναι ( δηλαδή με ένα σύστημα για όλους παλιούς και νέους αποφοίτους ) έχω την εντύπωση πως έχουν αλλάξει τα περιεχόμενα των μαθημάτων/βιβλίων από το 2008 μέχρι σήμερα...

Συνοψίζοντας , τα μαθήματα είναι δηλαδή αρχαία , λατινικά, ιστορία , και λογοτεχνία ;; Έκθεση δεν υπάρχει ; Ή πάει η έκθεση πακέτο με τη λογοτεχνία ; Μιας που στη δική μου χρόνια ήταν δύο εντελώς ξεχωριστά μαθήματα στις πανελλήνιες.

Ευχαριστώ :)
Εεε δεν ξέρω τι βιβλία είχατε τότε ... Μάλλον κάτι θα έχει αλλάξει δεν γνωρίζω πάντως δεν έχει νόημα να συγκρίνετε το τότε με το τώρα. Απλά πηγαίνετε σε ένα βιβλιοπωλείο ζητήστε τα σχολικά της γ σε αυτά τα μαθήματα μαζί με κάποια βοηθήματα.


Η έκθεση και λογοτεχνία ναι είναι ένα μάθημα . Ουσιαστικά 4 θέματα από τα οποία το ένα είναι η λογοτεχνία.
 

Fgjehjebney

Νεοφερμένος

Η Fgjehjebney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Από βοηθήματα γνωρίζει κάποιος εμπειρικά - ποια είναι τα καλύτερα ; - για τα 4 μαθήματα αρχαία , λατινικά , ιστορία και λογοτεχνία ( η οποία λογοτεχνία περιέργως συμπεριλαμβάνει καί την έκθεση ) .
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
IMG_20220118_211001.jpg
Από βοηθήματα γνωρίζει κάποιος εμπειρικά - ποια είναι τα καλύτερα - για τα 4 μαθήματα αρχαία , λατινικά , ιστορία και λογοτεχνία που συμπεριλαμβάνει και την έκθεση ;
Αυτά των αρχαίων.


Screenshot_2022-01-18-21-11-04-082_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
Screenshot_2022-01-18-21-11-17-471_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Screenshot_2022-01-18-21-14-04-722_com.mi.globalbrowser.jpg
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε εσένα !

Κοίτα νομίζω υπάρχει παλιό και νέο σύστημα μιας που εγώ έδωσα πανελλήνιες το 2008 με τα μαθήματα αρχαία , ιστορία , έκθεση, λογοτεχνία , λατινικά καί βιολογία όσον αφορά την θεωρητική κατεύθυνση στις πανελλήνιες πάντα ! Στο νέο σύστημα ακούω ότι υπάρχουν τα αρχαία , τα λατινικά , η ιστορία , η έκθεση και έχει ξεφυτρώσει και μια κοινωνιολογία .

Αναζητώ κυρίως εδώ μέσα ως προς την πληροφόρηση κυρίως ανθρώπους που τυγχάνουν της δικής μου περίπτωσης . Δηλαδή να έχουν αποφοιτήσει παλαιότερα έτη, και να έδωσαν πανελλήνιες πολλά χρόνια αργότερα έτσι ώστε να μπορούν έγκυρα και αξιόπιστα να απαντηθούν όλα τα ερωτήματα μου.

Ευχαριστώ :)
Γεια σου!Είμαι 29 χρονων,σπουδάζω Ψυχολογία 2ο έτος.Έδωσα από θεωρητική ενώ είχα τελειώσει Θετική !κατευθυνση το 2010 και νοσηλευτική Αθηνών!Ω,ναι,άλλαξα!Γίνεται.Είμαι πλήρως ενημερωμένη οπότε σου στέλνω π.μ.
 

loulis

Νεοφερμένος

Ο loulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού ΑΠΘ. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Απλά θα σου συνιστούσα να το σκεφτείς για το αν θα προετοιμαστείς εντελώς μόνη σου.
Ίδια ηλικία ειμαστε κ εδώσα το 2020. Π.χ ιστορία είναι το ίδιο ακριβώς βιβλίο και θέλει τη κλασσικη ορθόδοξη παπαγάλια μαζί με τη γνώση επίλυσης των πηγών.
Αρχαία έχουν προστεθεί κάποια κείμενα .
Δν ξέρω αν θα τα κατάφερνα χωρίς ανθρωπο να με βοηθήσει αλλά τώρα έχει να κάνει κ το επίπεδο σου .αν ήσουν δυνατή μαθήτρια θα σου έχουν μείνει πράγματα σίγουρα (αρχαία,λατινικά) ,έκθεση το χεις κ λόγο εμπειρίας της ηλικίας πλέον , και ιστορία απλα δώσε λίγο χρόνο στον εγκέφαλό σου να επαναπρογραμματιστει σαυτη την λογική της αποστήθισης.
Καλή επιτυχία!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top