Πανελλήνιες και σκονάκι

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Δεν υπονοησα κατι τετοιο;
Στη τελικη, τι ξεσπας πανω μου απο τη στιγμη που αρχικα μιλησε καποιος αλλος σε μυνημα του γι'αυτο;
Με ενοχλεί που έχεις κάνει ένα λάθος χοντρό μάλιστα και έχεις τη απαίτηση από τους γύρω σου να είναι εντάξει από τη στιγμή που εσύ η ίδια δε είσαι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αθώα μου παιδιά σήμερα με τα smartwatch, τα κινητά τσέπης και τα ακουστικά είναι πολύ εύκολο να αντιγράψεις. Πας τη τουαλέτα και στο msn υπάρχει κάποιος που σου σου λέει τα ΣΛ. Το σκονάκι δεν μου λέει τπτ γιατί το δημιούργησες πριν βγουν σε δημοσιότητα τα θέματα. Επίσης για να ξέρεις πώς να χρησιμοποιήσεις ένα σκονάκι σημαίνει ότι έχεις διαβάσει.

Ισχυει.
Αλλα το πηγε με βαση τον κανονα ομως. Διοτι ετσι επρεπε να γινει;

γιατι το ρωτας;
Σε εσας σας προστατευσε ο/η λυκειαρχης σας;

Δεν σε ρώτησα τπτ. Εμπειρικά οι περισσότερες και οι μεγαλύτερες "παρανομίες" γίνονται νόμιμα.
Παραδείγμα 1: Η επιτροπή αποτελείται από ανθρώπους που μπορούν να που τα θέματα που θα προτείνουν οι ίδιοι και πιθανότατα θα πέσουν.
Παραδείγμα 2: Άτομα που ενώ είναι φυσιολογικά και δίνουν γραπτά εξετάσεις τόσα χρόνια στις πανελλαδικές εμφανίζονται με δυσλεξία και έτσι γλυτώνουν στην έκθεση την βαθμολογία σε λανθασμένη έκφραση/συντακτικό
Παραδείγμα 3: Μουσουλμάνοι Θράκη. Βγαίνουν ειδικές βάσεις γι αυτούς λες και είναι ΑΜΕΑ
Παράδειγμα 4: Θέματα στα νυχτερινά σχολεία. Πολύ πιο εύκολα.

Μπορούσε η Λυκειάρχης να σε σώσει. Επέλεξε να μην το κάνει ενώ μπορούσε πολύ εύκολα να κάνει το αντίθετο.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δε είναι συμπτώσεις ντεμπι είναι πράξεις που τις σκεφτήκατε και τις κάνατε όσοι είχαν Σκονακι δε ήρθε δια μαγείας στο παντελόνι σας το Σκονακι

Ναι. Το καταλαβαίνω.

Ομως λογω της βιολογιας εχω λιγες ακομα ελπιδες. Τωρα αν αξιζω ακομα μια θεση στηβ τεχνων ηχου και εικονας θα δειξει.

Αθώα μου παιδιά σήμερα με τα smartwatch, τα κινητά τσέπης και τα ακουστικά είναι πολύ εύκολο να αντιγράψεις. Πας τη τουαλέτα και στο msn υπάρχει κάποιος που σου σου λέει τα ΣΛ. Το σκονάκι δεν μου λέει τπτ γιατί το δημιούργησες πριν βγουν σε δημοσιότητα τα θέματα. Επίσης για να ξέρεις πώς να χρησιμοποιήσεις ένα σκονάκι σημαίνει ότι έχεις διαβάσει.



Δεν σε ρώτησα τπτ. Εμπειρικά οι περισσότερες και οι μεγαλύτερες "παρανομίες" γίνονται νόμιμα.
Παραδείγμα 1: Η επιτροπή αποτελείται από ανθρώπους που μπορούν να που τα θέματα που θα προτείνουν οι ίδιοι και πιθανότατα θα πέσουν.
Παραδείγμα 2: Άτομα που ενώ είναι φυσιολογικά και δίνουν γραπτά εξετάσεις τόσα χρόνια στις πανελλαδικές εμφανίζονται με δυσλεξία και έτσι γλυτώνουν στην έκθεση την βαθμολογία σε λανθασμένη έκφραση/συντακτικό
Παραδείγμα 3: Μουσουλμάνοι Θράκη. Βγαίνουν ειδικές βάσεις γι αυτούς λες και είναι ΑΜΕΑ
Παράδειγμα 4: Θέματα στα νυχτερινά σχολεία. Πολύ πιο εύκολα.

Μπορούσε η Λυκειάρχης να σε σώσει. Επέλεξε να μην το κάνει ενώ μπορούσε πολύ εύκολα να κάνει το αντίθετο.

Δεν νομιζω απο τη στιγμη που ειχαν το βλεμμα καρφωμενο πανω μου.

Δεν το έχεις αποδεχτεί βρε φίλη, εδώ και πόσες σελίδες άλλους κατηγορείς.
Λυπάμαι αν κράτησες μόνο το "καλά να πάθεις" από το ποστ μου, δεν νομίζω ότι ήταν το πιο σημαντικό. Κλείσε τον υπολογιστή και διάβασε βιολογία, για καλό σου το λέμε όσοι το λέμε.

Ξερω οτι εγω φταιω ακομα και να μην αποδεκτικα το λαθος μου. Ξερω πως το λετε για το καλο μου. Ομως αν ηξερα οτι θα με εβαζαν στο ματι, δε θα εβαζα τη ζακετα πανω μου αλλα ισως να την έβγαζα ή να την ειχα δεμενη στη μεση μου οπως αρχικά την ειχα.

Ακομα και να χρησιμοποιησε μια συμμαθητρια μου τα σκονακια που ειχε κρυμμενα εστω διακριτικα ή οχι εγω ξερω πως συτο δεν μπορω να το ξέρω. Αν ειχα το θαρρος θα μπορουσα να πω εξαρχης οτι ειχα σκονακι και ετσι να μην ειχα θεμα. Προσωπικα δεν ξερω αν θα πρεπει να συγχωρησω προς το παρον τον εαυτο μου γι'αυτο μου το λαθος. Εκανα ενα λαθος οκ. Δεν χρειάζεται να φαω και φωνες γι'αυτο.

Μου ειπαν και οι φιλοι μου πως δεν εχει νοημα να κλαιω γιατι δεν αλλαζει κατι. Τωρα αν χρειαστεί να ξαναδωσω συγκεκριμένα μονο λατινικα, θα το κανω εστω με το 10% και τελειωσε η υποθεση.

Plus, απλα εγω αμφιβαλλω για τον εαυτο μου. Και με βαση αυτο που εγινε, αμφιβαλλ ακομα περισσοτερο διοτι εγω μου κατεστρεψα την αξια μου να εχω μια θεση στη σχολη που θελω να περασω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Debby63
Γνωμη μου ειναι,πηγες την πρωτη φορα να κοιταξεις το σκονακι,και ειπες αφου δεν σε επιασαν ακομα,δεν το πεταξες,αλλα σε πιασανε την δευτερη.
Σε εβαλαν στο ματι οχι γιατι ειχαν κατι μαζι σου χωρις λογο,απλα ειχες το αγχος οτι θα σε πιασουν με σκονακι,η κατι υποψιαζονταν,και τελικα ειχαν δικιο.
Δεν φταιει ο λυκειαρχης η οι επιτηρητες.
Ο΄τι εγινε,εγινε.
Συμβουλη μου ειναι να κλεισεις τον υπολογιστη μεχρι το επομενο μαθημα,καταλαβαινω οτι εχεις αγχος αλλα πολυ χρονο ξοδευεις εδω.
Διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις και δωσε και το τελευταιο να τελειωσεις.
Οταν βγουν τα αποτελεσματα,θα ξερεις τι να κανεις,αν θα ξαναδωσεις η οχι.
Κι αν ξαναδωσεις ελπιζω να εχεις καταλαβει κατι απο την προηγουμενη χρονια,οχι μονο για τα σκονακια,αλλα οτι να περασεις στην σχολη που θελεις,η οποια δεν θελει καθολου πολλα μορια,θα πρεπει να διαβασεις ολη την χρονια. Και δεν εννοω να διαβαζεις 10 ωρες την ημερα,απλα συστηματικο διαβασμα καθημερινα.
Τελος παντων,καλη επιτυχια,και φετος η και του χρονου.
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μου ειπαν και οι φιλοι μου πως δεν εχει νοημα να κλαιω γιατι δεν αλλαζει κατι. Τωρα αν χρειαστεί να ξαναδωσω συγκεκριμένα μονο λατινικα, θα το κανω εστω με το 10% και τελειωσε η υποθεση.

Plus, απλα εγω αμφιβαλλω για τον εαυτο μου. Και με βαση αυτο που εγινε, αμφιβαλλ ακομα περισσοτερο διοτι εγω μου κατεστρεψα την αξια μου να εχω μια θεση στη σχολη που θελω να περασω.
οπως το ειπες και εσυ τα σκονακια 9/10 φορες δε τα παιρνουν χαμπαρι οι επιτηρητες και 8/10 φορες δε πεφτει απο αυτα που εκανες σκονακια , τωρα για να εκανες στα Λατινικα με την μικρη υλη το θεωρω απιθανο να μην ειχες κανει στην Ιστορια με τη μεγαλη υλη απλα εκει ειτε πετυχε ειτε δεν επεσαν τα σκονακια και δε χρειαστηκε να πας στο μπανιο 10 φορες , επισης οσοι κανουν σκονακια στις Πανελληνιες 99/100 φορες γραφουν κατω απο τη βαση στο μαθημα που το κανουν , ε οκ δεν εκανες και κατι τρομερα κακο , πηγες να πιασεις 5-10 μορια στα 100 παραπανω και μηδενιστηκες γιατι ετυχε να σε καταλαβουν ...
στο αλλο πεδιο δεν αλλαζει τιποτα ο μηδενισμος στα Λατινικα , οποτε εχεις τις ιδιες ελπιδες που θα ειχες για τις σχολες του αλλου πεδιου με αυτες που θα ειχες αν εκανες πετυχημενα σκονακια σημερα

Δε ξερω ποιος στο ειπε αλλα αν δωσεις του χρονου δε κρατας το βαθμο στα αλλα 3 μαθηματα και δινεις Λατινικα για να φτιαξεις το 0 , τα δινεις και τα 4 κανονικα , αυτα να κρατας βαθμους ανηκουν στην αρχαιοτητα
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
οπως το ειπες και εσυ τα σκονακια 9/10 φορες δε τα παιρνουν χαμπαρι οι επιτηρητες και 8/10 φορες δε πεφτει απο αυτα που εκανες σκονακια , τωρα για να εκανες στα Λατινικα με την μικρη υλη το θεωρω απιθανο να μην ειχες κανει στην Ιστορια με τη μεγαλη υλη απλα εκει ειτε πετυχε ειτε δεν επεσαν τα σκονακια και δε χρειαστηκε να πας στο μπανιο 10 φορες , επισης οσοι κανουν σκονακια στις Πανελληνιες 99/100 φορες γραφουν κατω απο τη βαση στο μαθημα που το κανουν , ε οκ δεν εκανες και κατι τρομερα κακο , πηγες να πιασεις 5-10 μορια στα 100 παραπανω και μηδενιστηκες γιατι ετυχε να σε καταλαβουν ...
στο αλλο πεδιο δεν αλλαζει τιποτα ο μηδενισμος στα Λατινικα , οποτε εχεις τις ιδιες ελπιδες που θα ειχες για τις σχολες του αλλου πεδιου με αυτες που θα ειχες αν εκανες πετυχημενα σκονακια σημερα

Δε ξερω ποιος στο ειπε αλλα αν δωσεις του χρονου δε κρατας το βαθμο στα αλλα 3 μαθηματα και δινεις Λατινικα για να φτιαξεις το 0 , τα δινεις και τα 4 κανονικα , αυτα να κρατας βαθμους ανηκουν στην αρχαιοτητα

Αν ζητησω το 10%; λενε πως με το 10% κρατας τα μορια που εχεις βγαλει και απλα το συμπληρωνεις δινοντας ξανα τα μαθηματα που δεν εγραψες καλα νομιζω. Τωρα αν κανω λαθος πες μου.

Βεβαια τις αλλες φορες δεν ειχα κανει σκονακι. Καθολου.
Απλα στα Λατινικα ειχα απελπιστει και δεν εννιωθα confudent οτι θα τα καταφερω μα ακομα και να μην το χρησιμοποιησα το σκονακι παλι ειχαν δικιο να με μηδενησουν.
 

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αν ζητησω το 10%; λενε πως με το 10% κρατας τα μορια που εχεις βγαλει και απλα το συμπληρωνεις δινοντας ξανα τα μαθηματα που δεν εγραψες καλα νομιζω. Τωρα αν κανω λαθος πες μου.

Βεβαια τις αλλες φορες δεν ειχα κανει σκονακι. Καθολου.
Απλα στα Λατινικα ειχα απελπιστει και δεν εννιωθα confudent οτι θα τα καταφερω μα ακομα και να μην το χρησιμοποιησα το σκονακι παλι ειχαν δικιο να με μηδενησουν.
Δεν ισχυει ,
ειτε κρατας τα μορια και κανεις 10%
ειτε ξαναδινεις ολα τα μαθηματα και βγαζεις νεα μορια .

Δε κρατας κανενα βαθμο που σε βολευει και δινεις τα μαθηματα που δε τα πηγες καλα , αυτα εχουν καταργηθει εδω και παρα πολλα χρονια
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Λολ ρε ντέμπυ, μ’ αρέσει που προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις πράξεις σου. Σοβαρέψου λίγο, 18 χρονών είσαι. Αν νιώθεις ότι δεν έχεις το intellectual capacity ή την πειθαρχία να στρώσεις κωλαράκι να διαβάσεις, μη δώσεις πανελλήνιες. Κανείς δε σε αναγκάζει.

Προφανέστατα δεν έκανες σκονάκι μόνο στα λατινικά, το ευκολότερο μάθημα των πανελληνίων, αλλά και στα υπόλοιπα, αλλά για καλή σου τύχη δε σε πιάσανε. Οπότε όχι καλή επιτυχία στη βιολογία, γιατί ήδη οι βαθμοί σου σε αρχαία, έκθεση και ιστορία είναι πλασματικοί και άδικοι σε σχέση με άλλων παιδιών. Αρνήσου το, nobody will believe you or care.

Απεξαρτήσου από την αρρωστημένη νοοτροπία περί αναγκαιότητας σπουδών κλπ και θυμίσου ότι υπάρχει και η χειρωνακτική εργασία, που μάλλον ανταποκρίνεται περισσότερο στις ικανότητές σου.

Μιλάω σκληρά και παραβιάζω τις αρχές του πολίτικαλ κορέκτνες; Γουέλ μακάρι. Και μακάρι να προσβληθείς και να στενοχωρηθείς μ’ αυτά που γράφω, ίσως τότε συνειδητοποιήσεις πέντε πράματα για τη ζωή γενικότερα. Δεν κάνουμε όλοι για όλα, ούτε θα μας δίνονται όλα στο πιάτο.

Θα ενοχληθούν πολλοί με την κυνικότητα μου και με την αυτόκλητη κριτική μου, but I really don’t care, ηθελα να τα γράψω, γιατί χρειάζεσαι ένα verbal χαστούκι. Φιλικά.
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Λολ ρε ντέμπυ, μ’ αρέσει που προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις πράξεις σου. Σοβαρέψου λίγο, 18 χρονών είσαι. Αν νιώθεις ότι δεν έχεις το intellectual capacity ή την πειθαρχία να στρώσεις κωλαράκι να διαβάσεις, μη δώσεις πανελλήνιες. Κανείς δε σε αναγκάζει.

Προφανέστατα δεν έκανες σκονάκι μόνο στα λατινικά, το ευκολότερο μάθημα των πανελληνίων, αλλά και στα υπόλοιπα, αλλά για καλή σου τύχη δε σε πιάσανε. Οπότε όχι καλή επιτυχία στη βιολογία, γιατί ήδη οι βαθμοί σου σε αρχαία, έκθεση και ιστορία είναι πλασματικοί και άδικοι σε σχέση με άλλων παιδιών. Αρνήσου το, nobody will believe you or care.

Απεξαρτήσου από την αρρωστημένη νοοτροπία περί αναγκαιότητας σπουδών κλπ και θυμίσου ότι υπάρχει και η χειρωνακτική εργασία, που μάλλον ανταποκρίνεται περισσότερο στις ικανότητές σου.

Μιλάω σκληρά και παραβιάζω τις αρχές του πολίτικαλ κορέκτνες; Γουέλ μακάρι. Και μακάρι να προσβληθείς και να στενοχωρηθείς μ’ αυτά που γράφω, ίσως τότε συνειδητοποιήσεις πέντε πράματα για τη ζωή γενικότερα. Δεν κάνουμε όλοι για όλα, ούτε θα μας δίνονται όλα στο πιάτο.

Θα ενοχληθούν πολλοί με την κυνικότητα μου και με την αυτόκλητη κριτική μου, but I really don’t care, ηθελα να τα γράψω, γιατί χρειάζεσαι ένα verbal χαστούκι. Φιλικά.


Αντιμετωπίζεις το ζήτημα χωρίς τις περιστροφές των περισσότερων από εμάς, κι ενώ μου βγαίνει ένα αυθόρμητο response στενοχώριας για τη Ντέμπι, θεωρώ ότι η απάντησή σου είναι πράγματι η πιο βοηθητική και "φιλική" για την ωρίμανση κι εξέλιξη της κοπέλας.
Από την άλλη, με ξενίζει λίγο που προβαίνεις σε συμπεράσματα του τύπου "για ν' αντέγραψε στα Λατινικά θα αντέγραψε παντού". Τι να πω. Ελπίζω να μην έχεις δίκιο.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σήμερα εγινε πραγματικοτητα ο χριροτερος μου εφιάλτης.

Με μηδενισαν σημερα στα Λατινικα. Διοτι με επιασαν με σκονακι και ας μην αντεγραψα απο αυτο διοτι θεωρησα πως μονη μου θα ηταν καλύτερα να κανω τη δουλεια μονη μου αλλα δυστυχως εγινε κατι που με προδωσε.

Με ειχαν καποιοι στο ματι σαν το κορακι και εγω προσπαθησα να δειχνω οσο πιο χαλαρη γινοταν και με ειχαν αφησει να συνεχισω να γραφω. Μετα πηγα στο μπανιο λεγοντας πως δεν ειμαι καλα για να παω να τα ξεφορτωθω αλλα ηταν σκοτεινα μεσα στο μπανιο και δεν καταφερα να τα ριξω μεσα στο καδο οποτε επεσε στο πατωμα και εγω δεν το πηρα ειδηση. Αλλο ενα κολλησε στο χερι μου και δεν το πηρα ειδηση καθως το ειχα βρεξει για να βρεξω και το προσωπο μου και εκει που ανοιξα την πορτα ηταν ενας επιτιρητης εξω και δεν μπορεσα να το βγαλω απο το χερι μου μπροστα του οποτε το εσφιξα στο χερι μου με ελπιδα να μη με τσεκαρει κανεις. Συνεχιζα το διαγωνισμα μου μεχρι που ηρθε το μοιραιο για μενα γεγονος. Με πηραν εξω. Με ρωτησαν αν αυτο το μεγάλο σκονακι ειναι δικο μου και το αρνηθηκα. Μου εκανε η λυκειαρχης ελεγχο και μου ειπε να ανοιξω το χερι μου και εγω μην εχοντας αλλη επιλογη το εκανα. Και αυτο ηταν το μοιραιο κακο που με βρηκε.

Δεν ειχα το θαρρος να πω εξαρχης οτι ειχα σκονακι ωστε να γλυτωσω και ετσι. Οποτε το εριξα στο κλαμα και το πηρα το μηδενικο. Και αυτο ως συνεπεια ειχε να με αποκλεισω απο αυτη την διαδικασια του διαγωνισματος. Μου ειπαν οτι το 1ο επιστημονικο πεδιο εχω δικαιωμα να το ανοιξω εφόσον εχω δωσει ηδη γλωσσα, αρχαια, ιστορια. Απλα με τα Λατινικα δεν θα παρω μορια απο εκει. Μου ειπαν οτι θα μπορουσα ουτως ή αλλως να αποτυχω στα Λατινικα οποτε ας μην ασχολουμαι αλλο μ'αυτο. Μου ειπαν οτι εχω ακομα ελπιδες εφοσον εχω και την βιολογια στο διαβα μου αρκει να μην γινει παλι το ιδιο. Μπορω και απο τη βιολογια να συγκεντρωσω τα μορια που θελω. Ομως δεν μου φαινεται αυτο αρκετο εφοσον δεν θα μπορω να παρω κανενα μοριο στα Λατινικα.

Καλα να παθω αφου ημουν τοσο ηλιθια και ΑΝΟΗΤΗ! Καλυτερα για αλλη μια φορα να ξεχασω την τεχνων ηχου και εικονας. Αφου ουτως ή αλλως δεν θα μου ειναι ποτε γραπτό μου να περασω εκει. Και οπως μου ειπε και η λυκειαρχης μου, "ας προσεχες". ???? Και αυτο ειναι κατι για το οποιο θα με κατηγορω και θα με μαλωνω. Μακαρι να γυρναγα πισω τον χρονο. Να τα πεταγα τα χαρτακια μεσα στη τσαντα ή να τα παραταγα σπιτι. Δεν εχω ευκαιρία αλλη να ξανα δωσω Λατινικα παρα μονο του χρονου.

Μου ειπαν καποιοι συμμαθητες και φιλοι μου να μην κλαιω διοτι δεν αλλαζει κατι. Σιν αυτο οτι εχω ακομα ελπιδες και μπορω να αφοσιωθω στη βιολογια και να μη με παιρνει απο κατω.

Βεβαια το βλεπω σαν να εχω δηλωσει μονο Βιολογια σιν τα μαθηματα που εχω δωσει μεχρι στιγμης και σαν να μην εχω δηλωσει καθολου Λατινικα.

Πραγματικά δεν μπορω να νιωσω αισιοδοξη οτι θα τα καταφερω. Δεν μπορω να μου το επιβαλλω αν δεν μπορω πραγματι να νιωσω αισιοδοξη. Επισης, αν γραψω χαλια στη Βιολογια ειμαι σιγουρη πως δεν περναω πουθενα εφοσον ειναι απο ξεχωριστό πεδιο και με το βαθμο που εχω μεχρι τωρα μαζεψει απο τα 3 πρωτα μαθηματα που εχω δωσει οτι δεν θα αρκεσουν για να περασω.

Καταρχας ποσο βαθμο θα πρεπει να γραψω στη βιολογια; 15; 16; 17; 18; 19; 20; μου ειναι παντελως αδυνατον αυτο.

Και αυτο γιατι νομιζω πως για να παω καλα στη Βιολογια πρέπει να εχω παει καλα και στα αλλα παρολο που ξερω οτι τα μορια στα δυο πεδια βγαινουν διαφορετικα. Αλλα ποσο μεγαλα μορια δεν ξερω αν θα παρω στη Βιολογια. Θα μου πεις βεβαια πως τα λατινικα δεν εχουν πλεον συντελεστη βαρυτητας οπως η εκθεση, τα αρχαια, η βιολογια και η ιστορια. Αρα ειναι οκ αν εγινε αυτο που εγινε στα Λατινικα σημερα; ενα αλλο πραγμα που με στεναχωρει ειναι οτι πηγε χαμενη καθε μου προσπαθεια.

Τωρα θα πρεπει να περιμενω μεχρι του χρονου για να δωσω Λατινικα αφου δεν μπορω ετσι και αλλιως να συμμετασχω στις επαναληπτικες πανελληνιες οπως μια συμμαθητρια μου επειδη δεν εννιωθε καλα.

Και στη μητερα μου ειπα ψεματα οτι δηθεν δεν τα πηγα καλα στα Λατινικα αλλα εχω ακομα ελπιδες να περασω μεσου της βιολογιας. Και αυτο γιατι η μητερα μου δεν ξερει την αληθεια.

Ειμαι να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο τωρα.
Debby,

θα σου μιλήσω ως ένας άνθρωπος που έχει κάνει πολλές επιτηρήσεις. Να είσαι 100% σίγουρη, ότι λίγα πράγματα είναι χειρότερα για κάποιον που κάνει επιτήρηση από το να αντιλαμβάνεται κάποιον με σκονάκι. Πραγματικά νιώθεις πολύ άσχημα, για διάφορους λόγους. Αφ' ενός είναι ο θυμός, γιατί ένας νέος 18-20-24 χρονών, θα έπρεπε να ξέρει καλύτερα, θα έπρεπε να στηρίζεται στις δικές του δυνάμεις και ικανότητες, να αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων (ή της απραξίας) του. Από την άλλη πλευρά, είναι η λύπη, όταν γνωρίζεις πως η υποχρέωσή σου θα κρατήσει πίσω κάποιον (από το να μπει στη σχολή που θέλει, μέχρι να πάρει πτυχίο).
Οι επιτηρητές σου και η διευθύντρια έπραξαν σωστά και δίκαια. Αυτοί οι κανονισμοί υπάρχουν για να διασφαλίζουν την ισότητα των εξεταζομένων επί της διαδικασίας. Σκέψου, πως θα ένιωθες εκ των υστέρων, να με έναν μαγικό τρόπο μάθαινες, ότι έμεινες έξω από τη σχολή που επιθυμείς, επειδή ο συνυποψήφιος που πήρε τη θέση σου είχε σκονάκι; Δε θα ήταν άδικο; Δε θα ήταν μία προσβολή στη δική σου προσπάθεια, επιμέλεια; :/:

Οι συνυποψήφιοι σου είναι λογικό να αισθάνονται άσχημα. Όταν ξέρεις ότι εκεί που γράφεις και παλεύεις πάνω από ένα γραπτό, έχοντας το άγχος και την πίεση να πας καλά, υπάρχει κάποιος δίπλα σου, που βγάζει χύμα σκονάκι, νιώθεις ότι ακυρώνει την δική σου προσπάθεια, τον δικό σου κόπο - είναι σαν να σε χλευάζει. Πιο έξυπνος είναι, να θέλει να πετύχει με μικρότερο κόπο καλύτερα αποτελέσματα;

Την κρυάδα σου λοιπόν, την πήρες. Κράτα, αν θες, ένα μάθημα από όλο αυτό: Στη ζωή σου, πρέπει να μάθεις να στηρίζεσαι αποκλειστικά στις δικές σου δυνάμεις, τις δικές σου ικανότητες. Πήγαινε για την Βιολογία, όσο καλύτερα μπορείς.

Κάτι ακόμη, που δεν σχολίασαν οι υπόλοιποι. Πες την αλήθεια στους γονείς σου. Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις, αλλά και εκείνοι αγωνιούν και με τον τρόπο τους προσπάθησαν πολύ για εσένα φέτος. Τους αξίζει να ξέρουν την αλήθεια. Το ψέμα δεν θα σε οδηγήσει πουθενά - μόνο περισσότερο κακό μπορεί να κάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ωραία, οι τουαλέτες ήταν σκοτεινές. Δηλαδή δεν υπήρχε κανένα φυσικό παράθυρο φωτισμού, τα φώτα ήταν σβηστά και η πόρτα της τουαλέτας κλειστή... Τα χέρια ήταν μουσκεμένα, γιατί έριχνες νερό στο πρόσωπο (μέσα στα σκοτάδια) προηγουμένως και κόλλησε ένα σκονάκι, το οποίο από την ώρα που εξήλθες από την τουαλέτα, βγήκες στο διάδρομο και έφτασες στην αίθουσα, δεν μπόρεσες να ξεφορτωθείς πετάζοντας το.
Πέραν αυτού, κάποιος τρίτος μπήκε στη θεοσκότεινη τουαλέτα, βρήκε το σκονάκι που δεν έπεσε στα σκουπίδια, σε υποψιάστηκαν, ήρθαν, σε πήραν και σε βρήκαν με το έταιρο σκονάκι. Το οποίο μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχες ξεφορτωθεί.
Άντε, το χαρτί κόλλησε στο χέρι και δεν το κατάλαβες. Αυτός ο μαλάκας άλλη δουλειά δεν είχε από το ψιλαφεί το πάτωμα της τουαλέτας, για να βρήκε ένα πεταμένο κομμάτι χερί;;;
Δεν ξέρω, εμένα δεν μου βγαίνουν τα κουκιά.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το θέμα είναι και ηθικό, αφού οι πανελλήνιες είναι ένας σκληρός διαγωνισμός μεταξύ μαθητών. :(
Ένας που πιάνεται με σκονάκι, στην ουσία επιχειρεί να κατακτήσει μια θέση με αθέμιτα μέσα, που θα μπορούσε να την κατακτήσει κάποιος άλλος χωρίς σχετικά μέσα.
Είχε κάνει πέρσυ ένας σε εμάς στο ΑΟΘ (κινητό). Αρκετοί συμμαθητές μου τον είχαν καταλάβει, εκτός απο εμένα (που ήμουν αφοσιωμένος στο γραπτό :P ) και τους επιτηρητές (που ενδεχομένως να ήταν στον κόσμο τους). Τελικά του πέρασε και ενδεχομένως να έκλεψε τη θέση ενός υποψηφίου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μηδέν ανοχή στα ζώα που κάνουν σκονάκι ή προσπαθούν με αθέμιτα μέσα να διεκδικήσουν μία θέση σε μια σχολή ενώ άλλα παιδιά μπορεί να χάνουν τον ύπνο τους και να αγωνίζονται πραγματικά για αυτή!
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Μηδέν ανοχή στα ζώα που κάνουν σκονάκι ή προσπαθούν με αθέμιτα μέσα να διεκδικήσουν μία θέση σε μια σχολή ενώ άλλα παιδιά μπορεί να χάνουν τον ύπνο τους και να αγωνίζονται πραγματικά για αυτή!
Ακούγεται σκληρό και προσβλητικό αλλά αυτή είναι η αλήθεια...:worry:
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω ότι κάποιοι άνθρωποι και συγκεκριμένα επιτηρητές ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ. Περίμενα πόση ώρα για να καταφέρω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πάω τουαλέτα και όταν τελικά πήγα, μια επιτηρήτρια ήρθε και μου άνοιξε την πόρτα μέσα στην τουαλέτα. Και μάλιστα όταν τη ρώτησα τι κάνετε ακριβώς; μου απάντησε ότι αν δεν θέλω να με μηδενίσει τώρα να ανοίξω την πόρτα για να με βλέπουν όλοι να κάνω την ανάγκη μου. Εγώ τρελάθηκα και φυσικά όχι τουαλέτα δεν μπόρεσα να πάω, αλλά έτρεξα κατευθείαν στην τάξη μου να συνεχίσω να γράφω. Ποτέ δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο και λυπάμαι πραγματικά πολύ γιατί ούτε σκονάκια είχα, ούτε έκανα τίποτα περίεργες κινήσεις. Ελπίζω αν ποτέ το δει αυτό το μήνυμα κάποιος επιτηρητής να διαπιστώσει πόσο εξευτελιστικό είναι κάτι τέτοιο.

Εν τέλει έγραψα. Η Χημεία μου φάνηκε σαφώς δυσκολότερη από προηγούμενες χρονιές, για μια στιγμή μάλιστα νόμιζα ότι έδινα και βιολογία. Ωστόσο, έχοντας δει πλέον τις λύσεις υπολογίζω γύρω στο 90-95. Μια γενική διαπίστωση για τα θέματα της θετικής κατεύθυνσης φέτος και αν θέλετε προσωπική μου γνώμη, είναι ότι ήταν στο σύνολό τους και δυσκολότερα αλλά και πολύ μεγαλύτερα σε έκταση από προηγούμενες χρονιές. Ειδικά όταν τελείωσα τη Φυσική, από κούραση σχεδόν μου ήρθε λιποθυμία.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ η απορία: θα καρφώνατε ένας συνυποψήφιο αν βλέπατε ότι κάνει σκονάκι; :P
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εγώ έχω να πω ότι κάποιοι άνθρωποι και συγκεκριμένα επιτηρητές ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ. Περίμενα πόση ώρα για να καταφέρω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πάω τουαλέτα και όταν τελικά πήγα, μια επιτηρήτρια ήρθε και μου άνοιξε την πόρτα μέσα στην τουαλέτα. Και μάλιστα όταν τη ρώτησα τι κάνετε ακριβώς; μου απάντησε ότι αν δεν θέλω να με μηδενίσει τώρα να ανοίξω την πόρτα για να με βλέπουν όλοι να κάνω την ανάγκη μου. Εγώ τρελάθηκα και φυσικά όχι τουαλέτα δεν μπόρεσα να πάω, αλλά έτρεξα κατευθείαν στην τάξη μου να συνεχίσω να γράφω. Ποτέ δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο και λυπάμαι πραγματικά πολύ γιατί ούτε σκονάκια είχα, ούτε έκανα τίποτα περίεργες κινήσεις. Ελπίζω αν ποτέ το δει αυτό το μήνυμα κάποιος επιτηρητής να διαπιστώσει πόσο εξευτελιστικό είναι κάτι τέτοιο.

Εν τέλει έγραψα. Η Χημεία μου φάνηκε σαφώς δυσκολότερη από προηγούμενες χρονιές, για μια στιγμή μάλιστα νόμιζα ότι έδινα και βιολογία. Ωστόσο, έχοντας δει πλέον τις λύσεις υπολογίζω γύρω στο 90-95. Μια γενική διαπίστωση για τα θέματα της θετικής κατεύθυνσης φέτος και αν θέλετε προσωπική μου γνώμη, είναι ότι ήταν στο σύνολό τους και δυσκολότερα αλλά και πολύ μεγαλύτερα σε έκταση από προηγούμενες χρονιές. Ειδικά όταν τελείωσα τη Φυσική, από κούραση σχεδόν μου ήρθε λιποθυμία.

Τραγικό:P Ας απαγορέψουν την τουαλέτα, τι να πω. Δε χάθηκε ο κόσμος για 3 ώρες. Αλλά αν τύχει κάτι... απρόσμενο;:hehe:
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εδώ η απορία: θα καρφώνατε ένας συνυποψήφιο αν βλέπατε ότι κάνει σκονάκι; :P


Ποτέ, καθώς το μόνο που με απασχολούσε όταν έγραφα είναι η δική μου και μόνο επίδοση. Άλλωστε, αυτή είναι δουλειά των επιτηρητών :) Σε εμάς πάντως, κανένας δεν μπόρεσε να κάνει σκονάκι ή να αντιγράψει. Η επιτήρηση ήταν πολύ αυστηρή.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ποτέ, καθώς το μόνο που με απασχολούσε όταν έγραφα είναι η δική μου και μόνο επίδοση. Άλλωστε, αυτή είναι δουλειά των επιτηρητών :) Σε εμάς πάντως, κανένας δεν μπόρεσε να κάνει σκονάκι ή να αντιγράψει. Η επιτήρηση ήταν πολύ αυστηρή.

Και σε εμάς πολύ αυστηρή ήταν, αληθεια:P Μέχρι που έμαθα τι έγινε μετά την λήξη της εξέτασης του ΑΟΘ...
Τελικά ο τύπος (ήταν και μεγάλος, καμια 23-25ρια ίσως) ήταν μαέστρος και επιβεβαιώνει το ''δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο''...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και σε εμάς πολύ αυστηρή ήταν, αληθεια:P Μέχρι που έμαθα τι έγινε μετά την λήξη της εξέτασης του ΑΟΘ...
Τελικά ο τύπος (ήταν και μεγάλος, καμια 23-25ρια ίσως) ήταν μαέστρος και επιβεβαιώνει το ''δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο''...


Χαχαχα τι να πω, πραγματικά να μου πουν αυτοί που κατάφεραν και έκαναν σκονάκι πώς μπόρεσαν, επειδή εγώ ήμουν τόσο αγχωμένη που όταν τελείωσε ο χρόνος στη Φυσική δεν είχα ακούσει ότι μας έλεγαν να σταματήσουμε και με σταμάτησαν οι ίδιοι :P μόνο μυαλό/κουράγιο για σκονάκια δεν είχα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top