Πανελλήνιες και ανταγωνισμός

Moonstone

Νεοφερμένος

Η Moonstone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ακου λογικη τωρα. Αυτο που δεν καταλαβαινει ο κοσμος ειναι οτι με φροντ η χωρις το μονο που εχει νοημα ειναι να πετυχεις το στοχο σου. Ενταωμετταξυ ειναι η ιδεα μου ή μονο στη θεωρητικη υπαρχει τοσο πολυ αυτη η ανταγωνιστικοτητα νηπιαγωγειου????

Προσωπική πείρα μετά από χρόνια τριβής με τη Θεωρητική: ΝΑΙ! Δεν είναι μόνο της Θεωρητικής "προνόμιο" αυτό. Κάθετα και κατηγορηματικά! Κι όταν έδινα εγώ Πανελλήνιες τα ίδια ήταν και μέσα στο Πανεπιστήμιο τα συνάντησα πάλι και σε μαθητές μου τα βλέπω. Γιατί? Είναι κάτι στο οποίο δεν είμαι σε θέση να απαντήσω με βεβαιότητα. :hmm: Να ξεκαθαρίσω όμως κάτι: ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι όλοι της Θεωρητικής έτσι, ούτε αυτό το κάνουν μόνο οι θεωρητικοί, σε όλες τις κατευθύνσεις συμβαίνει. Δυστυχώς ή ευτυχώς καλλιεργείται πολλές φορές και μέσα στο σχολείο και στα φροντηστήρια η λογική του "ο θάνατός σου ή ζωή μου". Ναι, οι Πανελλαδικές είναι από τη φύση τους ανταγωνιστικές σε κάποιο βαθμό, αλλά τέτοιου τύπου υπερβολές ποτέ δεν ωφέλησαν πραγματικά κανέναν. Έκανε λάθος ο Χ συμμαθητής σου που για δικούς σου λόγους ζηλεύεις/ αντιπαθείς/κάτι τέτοιο τέλος πάντων. ΚΑΙ??????? ΕΣΕΝΑ πού σε ωφελεί αυτό? (Ρητορικό το ερώτημα)
Γενικά, προσπαθείτε να μένετε μακριά από τρίτους μέσα στις εξετάσεις. Μια κακή "πρόβλεψη" του φροντιστή ας πούμε μπορεί να σας κόψει από το επόμενο μάθημα. Ό,τι γράψατε τελειώνει τη στιγμή που παραδίδετε το γραπτό σας, δεν αλλάζει. Κρίμα δεν είναι να το αφήσετε να πάρει μαζί και τα μαθήματα που έπονται? :/: Λογικό κι επόμενο είναι να θες να δεις και τις απαντήσεις και τι λέει ο καθηγητής σου, αλλά δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα και καλό για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Πέρυσι όταν έδινα αρχαία κατεύθυνσης δεν είχα γράψει καλά και ήταν ένα μάθημα στο οποίο πίστευα πιο πολύ απ' όλα, ήταν το μοναδικό μάθημα που διάβαζα ευχάριστα δίχως αγγαρεία και πίστευα ότι θα γράψω καλά. Βγαίνω έξω και δεν ξέρω γιατί με μου ήρθε έτσι εκείνη την ώρα, άρχισα να κλαίω. Τότε ήρθε μία συμμαθήτρια μου και μου λέει με ειρωνικό ύφος '' έγραψες 19 αντί για 20 και κλαις; Τελοσπάντων καλά να πάθεις γιατί είχαμε βαρεθεί να μην γράφουμε εμείς και εσύ χωρίς φροντιστήριο να βγαίνεις πάντα πρώτη στους βαθμούς''. Παρά την άσχημη ψυχολογική κατάσταση στην οποία ήμουν τότε, την έστειλα στο διάβολο και δεν της ξαναμίλησα ποτέ από τότε αν και μένουμε δίπλα. Όταν βγαίνετε έξω μην ρωτάτε κανέναν πως έγραψε και τι έκανε. Υπάρχουν κομπλεξικοί που μπορεί να μην έγραψαν τίποτα και να λένε ότι αρίστεψαν μόνο και μόνο σας πικάρουν
πωπωωωω τι μου θύμισες !!! δευτέρα λυκείου δεν πήγαινα φροντιστήριο,παρακολουθούσα μόνο ορισμένα μαθήματα,μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης.Ένας φίλος μου πήγαινε στο πιο ακριβό φροντιστήριο της γειτονιάς,με δίδακτρα 680 ευρώ το μήνα.Μια μέρα στη τάξη κάναμε Αντιγόνη και εγώ σαν το χαζό διάβαζα όοολα τα μαθήματα,υπήρχε όμως μια μερίδα παιδιών που υποτιμούσαν τα μαθήματα γενικής.Ανάμεσα σ'αυτούς ήταν και αυτός ο ''φίλος''.(Λέω υποτιμούσαν διότι δεν διάβαζε ούτε τα μαθήματα της κατεύθυνσης,απλά μας πάσαρε όλη την ώρα το ακριβό φροντιστήριό του και ξυνόταν,ενώ θα μπορούσε πιστεύω να αφιερώσει έστω και 30 λεπτά για την Αντιγόνη ή για την Βιολογία.Αυτός δε διάβαζε τίποτα,ήθελε όμως με κάθε τρόπο να αποκτήσει καλό βαθμό και φυσικά το κατάφερνε έχοντας άπειρα σκονάκια).Εκείνη τη μέρα είχαμε κάτι ερωτήσεις για το σπίτι.Αυτός δεν τις είχε κάνει,εγώ ναι.Ε και άρχισε ο καθηγητής να του κάνει λίγες παρατηρήσεις σχετικά με αυτό,τύπου: Γιατί Βασίλη δεν τις έκανες; Δηλαδή παιδιά όπως η Ιωάννα είναι ανόητοι και σπαταλούν χρόνο για το μάθημα αυτό;; Αυτός άρχισε να δικαιολογείται οτι έχει φροντιστήριο και δεν προλαβαίνει και, και ...Και σε κάποια στιγμή λέει: Μα η Ιωάννα δεν πάει φροντιστήριο γιατί είναι παρακατιανή, τί φταίω εγώ; Παιδιά ειλικρινά είχα τσαντιστεί τόσο πολύ,που ακόμα και τώρα το γράφω και νευριάζω!!! Μόνο και μόνο επειδή δεν πήγαινα φροντ, με μειώνει τόσο άσχημα μπροστά σε όλη την τάξη!!! Φυσικά και δεν το άφησα έτσι.Πέρα από αυτό,πιστεύω οτι δεν είναι λίγοι τέτοιοι τύποι όπως αυτόν που ανέφερα και δε θα πάψουν να υπάρχουν.Ο δικός μας στόχος είναι να τους αγνοούμε ώστε να ασκούν ολοένα και μικρότερη αρνητική επιρροή στην ψυχολογία μας.Πρέπει να μας πιάνει μια ''γαιδουριά'' και να μην ακούμε ΚΑΝΕΝΑΝ όταν γράφουμε εξετάσεις, ό,τι και να είναι, πανελλαδικές και μη ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
πρεπει....:/
(ελλεεινο ετσι?ευτυχως που δεν ημουν στην θεση σου γιατι θα εβαζα τα κλαματα και μετα χεσε μεσα!:Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
πωπωωωω τι μου θύμισες !!!
δευτέρα λυκείου δεν πήγαινα φροντιστήριο,παρακολουθούσα μόνο ορισμένα μαθήματα,μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης.Ένας φίλος μου πήγαινε στο πιο ακριβό φροντιστήριο της γειτονιάς,με δίδακτρα 680 ευρώ το μήνα.Μια μέρα στη τάξη κάναμε Αντιγόνη και εγώ σαν το χαζό διάβαζα όοολα τα μαθήματα,υπήρχε όμως μια μερίδα παιδιών που υποτιμούσαν τα μαθήματα γενικής.Ανάμεσα σ'αυτούς ήταν και αυτός ο ''φίλος''.(Λέω υποτιμούσαν διότι δεν διάβαζε ούτε τα μαθήματα της κατεύθυνσης,απλά μας πάσαρε όλη την ώρα το ακριβό φροντιστήριό του και ξυνόταν,ενώ θα μπορούσε πιστεύω να αφιερώσει έστω και 30 λεπτά για την Αντιγόνη ή για την Βιολογία.Αυτός δε διάβαζε τίποτα,ήθελε όμως με κάθε τρόπο να αποκτήσει καλό βαθμό και φυσικά το κατάφερνε έχοντας άπειρα σκονάκια).Εκείνη τη μέρα είχαμε κάτι ερωτήσεις για το σπίτι.Αυτός δεν τις είχε κάνει,εγώ ναι.Ε και άρχισε ο καθηγητής να του κάνει λίγες παρατηρήσεις σχετικά με αυτό,τύπου: Γιατί Βασίλη δεν τις έκανες; Δηλαδή παιδιά όπως η Ιωάννα είναι ανόητοι και σπαταλούν χρόνο για το μάθημα αυτό;; Αυτός άρχισε να δικαιολογείται οτι έχει φροντιστήριο και δεν προλαβαίνει και, και ...Και σε κάποια στιγμή λέει: Μα η Ιωάννα δεν πάει φροντιστήριο γιατί είναι παρακατιανή, τί φταίω εγώ; Παιδιά ειλικρινά είχα τσαντιστεί τόσο πολύ,που ακόμα και τώρα το γράφω και νευριάζω!!! Μόνο και μόνο επειδή δεν πήγαινα φροντ, με μειώνει τόσο άσχημα μπροστά σε όλη την τάξη!!! Φυσικά και δεν το άφησα έτσι.Πέρα από αυτό,πιστεύω οτι δεν είναι λίγοι τέτοιοι τύποι όπως αυτόν που ανέφερα και δε θα πάψουν να υπάρχουν.Ο δικός μας στόχος είναι να τους αγνοούμε ώστε να ασκούν ολοένα και μικρότερη αρνητική επιρροή στην ψυχολογία μας.Πρέπει να μας πιάνει μια ''γαιδουριά'' και να μην ακούμε ΚΑΝΕΝΑΝ όταν γράφουμε εξετάσεις, ό,τι και να είναι, πανελλαδικές και μη ..

Ο καθηγητής τι του είπε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Ο καθηγητής τι του είπε;;
δε με υπερασπίστηκε ιδιαίτερα..μόνη μου το αντιμετώπισα την επόμενη μέρα και απο τότε δε του ξαναμίλησα....τί να πεις....ήταν και πολύ ''άντρας'' αυτός ο φίλος μου που έριξε τις ευθύνες σε μια κοπέλα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πωπωωωω τι μου θύμισες !!! δευτέρα λυκείου δεν πήγαινα φροντιστήριο,παρακολουθούσα μόνο ορισμένα μαθήματα,μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης.Ένας φίλος μου πήγαινε στο πιο ακριβό φροντιστήριο της γειτονιάς,με δίδακτρα 680 ευρώ το μήνα.Μια μέρα στη τάξη κάναμε Αντιγόνη και εγώ σαν το χαζό διάβαζα όοολα τα μαθήματα,υπήρχε όμως μια μερίδα παιδιών που υποτιμούσαν τα μαθήματα γενικής.Ανάμεσα σ'αυτούς ήταν και αυτός ο ''φίλος''.(Λέω υποτιμούσαν διότι δεν διάβαζε ούτε τα μαθήματα της κατεύθυνσης,απλά μας πάσαρε όλη την ώρα το ακριβό φροντιστήριό του και ξυνόταν,ενώ θα μπορούσε πιστεύω να αφιερώσει έστω και 30 λεπτά για την Αντιγόνη ή για την Βιολογία.Αυτός δε διάβαζε τίποτα,ήθελε όμως με κάθε τρόπο να αποκτήσει καλό βαθμό και φυσικά το κατάφερνε έχοντας άπειρα σκονάκια).Εκείνη τη μέρα είχαμε κάτι ερωτήσεις για το σπίτι.Αυτός δεν τις είχε κάνει,εγώ ναι.Ε και άρχισε ο καθηγητής να του κάνει λίγες παρατηρήσεις σχετικά με αυτό,τύπου: Γιατί Βασίλη δεν τις έκανες; Δηλαδή παιδιά όπως η Ιωάννα είναι ανόητοι και σπαταλούν χρόνο για το μάθημα αυτό;; Αυτός άρχισε να δικαιολογείται οτι έχει φροντιστήριο και δεν προλαβαίνει και, και ...Και σε κάποια στιγμή λέει: Μα η Ιωάννα δεν πάει φροντιστήριο γιατί είναι παρακατιανή, τί φταίω εγώ; Παιδιά ειλικρινά είχα τσαντιστεί τόσο πολύ,που ακόμα και τώρα το γράφω και νευριάζω!!! Μόνο και μόνο επειδή δεν πήγαινα φροντ, με μειώνει τόσο άσχημα μπροστά σε όλη την τάξη!!! Φυσικά και δεν το άφησα έτσι.Πέρα από αυτό,πιστεύω οτι δεν είναι λίγοι τέτοιοι τύποι όπως αυτόν που ανέφερα και δε θα πάψουν να υπάρχουν.Ο δικός μας στόχος είναι να τους αγνοούμε ώστε να ασκούν ολοένα και μικρότερη αρνητική επιρροή στην ψυχολογία μας.Πρέπει να μας πιάνει μια ''γαιδουριά'' και να μην ακούμε ΚΑΝΕΝΑΝ όταν γράφουμε εξετάσεις, ό,τι και να είναι, πανελλαδικές και μη ..

Βιβλίο στο κεφάλι. Άμεση λύση. Ηλίθιοι μαθητές, ακόμα χειρότεροι καθηγητές. :mad: Έτσι κι ήμουν μπροστά, θα έβγαινα από την τάξη και θα πήγαινα στο διευθυντή. Ακούς εκεί, το κάθε ψωνισμένο! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

Βιβλίο στο κεφάλι. Άμεση λύση. Ηλίθιοι μαθητές, ακόμα χειρότεροι καθηγητές. :mad: Έτσι κι ήμουν μπροστά, θα έβγαινα από την τάξη και θα πήγαινα στο διευθυντή. Ακούς εκεί, το κάθε ψωνισμένο! :mad:

Εγω και σε μενα να μην το λεγε και να το λεγε σε αλλον θα ειχα αρπαχτει πολυ ασχημα μου κανει εντυπωση που δεν αντεδρασε μαθητης και κυριως ο καθηγητης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Βιβλίο στο κεφάλι. Άμεση λύση. Ηλίθιοι μαθητές, ακόμα χειρότεροι καθηγητές. :mad: Έτσι κι ήμουν μπροστά, θα έβγαινα από την τάξη και θα πήγαινα στο διευθυντή. Ακούς εκεί, το κάθε ψωνισμένο! :mad:
δυστυχώς φίλε μου ήμουν σε ένα σχολείο όπου ο διευθυντής ήταν άφαντος και οι καθηγητές έπαιζαν τους αμερόληπτους,ξέρεις για να μην αδικήσουν κανέναν....για μένα φρόντισα εγώ η ίδια(τσακώθηκα μαζί του χωρίς βρισιές απλά του έδωσα να καταλάβει οτι φέρθηκε σαν γυναίκα) και ένας πολύ καλός μου φίλος,που του είπε 2 λογάκια,γι'αυτό και δε με ξαναπείραξε.Αν ήμουν τελείως μόνη,θα μου ξαναέριχνε τέτοιες σπόντες.Και να φανταστείς,μετά έψαχνε και το δίκιο του,κλαιγόταν στη δική του παρέα οτι τάχα μου τάχα μου δε μπορούσε να χωνέψει την αρνητικότητά μου..Ζούσα μεγάλες στιγμές όπως βλέπεις χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δυστυχώς φίλε μου ήμουν σε ένα σχολείο όπου ο διευθυντής ήταν άφαντος και οι καθηγητές έπαιζαν τους αμερόληπτους,ξέρεις για να μην αδικήσουν κανέναν....για μένα φρόντισα εγώ η ίδια(τσακώθηκα μαζί του χωρίς βρισιές απλά του έδωσα να καταλάβει οτι φέρθηκε σαν γυναίκα) και ένας πολύ καλός μου φίλος,που του είπε 2 λογάκια,γι'αυτό και δε με ξαναπείραξε.Αν ήμουν τελείως μόνη,θα μου ξαναέριχνε τέτοιες σπόντες.Και να φανταστείς,μετά έψαχνε και το δίκιο του,κλαιγόταν στη δική του παρέα οτι τάχα μου τάχα μου δε μπορούσε να χωνέψει την αρνητικότητά μου..Ζούσα μεγάλες στιγμές όπως βλέπεις χαχαχα

Κλασσική περίπτωση θρασύδειλου :P Δυστυχώς υπάρχουν ουκ ολίγοι από αυτούς. Τουλάχιστον δεν είπε πάλι καμιά βλακεία. Για μένα, οι καθηγητές και ο διευθυντής φταίνε πρωτίστως, που τους επιτρέπουν τέτοιες συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ακουστε σήμερα τι έπαθα.Έρχεται μια θεια της θειας της μαμάς μου, τρέχα γύρευε τώρα για να βρεις συγγένεια πριν από λίγες μέρες σπίτι και με ρωτάει πως τα πήγα στις πανελλήνιες. Εγώ δεν λέω στον κόσμο πως τα πήγα και απαντάω με ένα ξερώ καλά και μετά τους κόβω τη συζήτηση γιατί γενικότερα δεν μου αρέσει να λέω πάρα πολύ καλά ότι τα πήγα και μετά να τα χω πάει χάλια ούτε να λέω χαλια όμως και μετά να λεν ότι τους κοροϊδεύω...
Τη βρίσκουμε πάλι αυτήν σήμερα στο κέντρο και μου λέει ότι είδε μια συμμαθήτρια μου που είναι στην ίδια κατεύθυνση με μένα και στο ίδιο σχολείο πηγαίνουμε, και πραγματικά αυτή ήταν πολύ ψωροπερίφανη και λίγα λέω,και μου λέει ότι αυτή της είπε ότι τα πήγε πάρα πολύ καλά. Και άντε το κορίτσι δεν φταίει σε τίποτα να τα πάει πάρα πολύ καλά αλλά αυτή τη συνέχισε τη συζήτηση και της είπε ότι βρήκε εμένα και ότι εγώ της είπα ότι δεν τα πήγα καθόλου καλά!!!! Δηλαδή τι να πώ! Και σε ποια πήγε και το είπε, σ αυτό το κορίτσι που ένα χρόνο δεν γυρνούσε να μιλήσει όχι εμένα αλλά όποιον άλλο φυσιολογικό άνθρωπο!!
Αυτά είναι τα παράξενα και άλλα πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ακουστε σήμερα τι έπαθα.Έρχεται μια θεια της θειας της μαμάς μου, τρέχα γύρευε τώρα για να βρεις συγγένεια πριν από λίγες μέρες σπίτι και με ρωτάει πως τα πήγα στις πανελλήνιες. Εγώ δεν λέω στον κόσμο πως τα πήγα και απαντάω με ένα ξερώ καλά και μετά τους κόβω τη συζήτηση γιατί γενικότερα δεν μου αρέσει να λέω πάρα πολύ καλά ότι τα πήγα και μετά να τα χω πάει χάλια ούτε να λέω χαλια όμως και μετά να λεν ότι τους κοροϊδεύω...
Τη βρίσκουμε πάλι αυτήν σήμερα στο κέντρο και μου λέει ότι είδε μια συμμαθήτρια μου που είναι στην ίδια κατεύθυνση με μένα και στο ίδιο σχολείο πηγαίνουμε, και πραγματικά αυτή ήταν πολύ ψωροπερίφανη και λίγα λέω,και μου λέει ότι αυτή της είπε ότι τα πήγε πάρα πολύ καλά. Και άντε το κορίτσι δεν φταίει σε τίποτα να τα πάει πάρα πολύ καλά αλλά αυτή τη συνέχισε τη συζήτηση και της είπε ότι βρήκε εμένα και ότι εγώ της είπα ότι δεν τα πήγα καθόλου καλά!!!! Δηλαδή τι να πώ! Και σε ποια πήγε και το είπε, σ αυτό το κορίτσι που ένα χρόνο δεν γυρνούσε να μιλήσει όχι εμένα αλλά όποιον άλλο φυσιολογικό άνθρωπο!!
Αυτά είναι τα παράξενα και άλλα πολλά

Join the club!
Και στο τμήμα μου η κοπέλα μου μοιραζόμασταν το απουσιολόγιο δεν πρέπει να τα πήγε και πολύ καλά, γιατί εκεί που μας κοίταγε με ύφος 14 καρδιναλλίων και "λύπηση-οίκτο", τώρα μας κοιτά με κακία...γι' αυτό μακριά από συγγενείς και από προβλέψεις, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Καλύτερα να γελάμε τον Αύγουστο, μετά τις βάσεις, παρά τώρα.

Γιατί μου φαίνονται τόοοοοοοοοοοοοοοοοοσο, μα τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο μακρινές οι πανελλήνιες, σαν να ήταν 1-2 μήνες πριν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Πράγματι και εγώ έχω πάθει το ίδιο.. Γενικα εγώ είμαι ήπιων τόνων άνθρωπος και δεν μου αρέσει να λέω αν τα πήγα καλά ή όχι φυσικά σε αυτούς που ρωτάνε με κακία και για κουτσομπολιό... Στα μόνα άτομα που είπα πως τα πήγα ήταν οι δικοί μου άνθρωποι γιατι αυτοί μου στάθηκαν πραγματικά και με ρώτησαν φυσικά απο ενδιαφέρον.. Ενας άλλος συμμαθητής μου , μεγάλο ψώνιο, κάθε φορά που τον ρωτάνε λέει πόσο καλά τα πήγε , πόσο βατά ήταν και όλα αυτά.. Εντάξει καταλαβαίνω δικαιωμά του... Αλλα σαν να μην έφτανε αυτό ενω δίναμε πανελλήνιες ερχόταν πριν απο κάθε μάθημα και έλεγε πως σε καποιο ιστότοπο είχε βρει την ταδε απάντηση ως σωστή ( δεν ξερώ αν έλεγε αλήθεια , γιατι αυτές οι απαντήσει που μου έλεγε πράγματι δεν ήταν σωστές) και έλεγε:''αγγελική εσυ έτσι το έγραψες, γιατι κάπου είδα και αυτό)... Δηλαδη γιατι να θέλει να μου χαλάσει την ψυχολογία πριν γράψω.. Παντως δεν το κατορθωσε ... Γενικά και να πετύχει κάποιος, οι άλλοι τον ζηλεύουν... Και ο αδερφός μου που ειχε πετύχει ιατρική, όλο κακά σχόλια έλεγαν, οτι θα ειναι συνέχεια με τους αρρώστους , σιγά την σχολή και άλλα τέτοια.. Ο αδερφός μου ποτε δεν το έπαιξε κάποιος που έγραψε, αλλα κανένας δεν είπε κανένα καλό λόγο για την σεμνοτητά του. Ο κόσμος (στην πλειοψηφία του) μονο κακά λέει για αυτους που κοπιάζουν και είναι συγκρατημένοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αφηστε παιδια κι εμενα οι γονεις μου εχουν κατι συγγενεις ( ναι λεω οι γονεις μου, εγω δεν θεωρω συγγενεις αυτους τους σκατανθρωπους) οι οποιοι εχουν δηλητηριο πιο τοξικο και απο αυτο του μαμπα. Οι ανθρωποι σταζουν κακια. Ειδικα ειναι μια θεια μου που εχει ενα γιο στο πολυτεχνειο και οταν ηταν σχολειο ολη την ωρα μας ελεγε για το ποσο καλος μαθητης ειναι, αναλυτικα τους βαθμους του, εθαβε τους συμμαθητες και τους καθηγητες του και οταν δεν εβγαινε παραστατης η απουσιολογος κλπ ελεγε οτι το σχολειο δεν ειναι για τετοιες διακρισεις ( αφου εθαβε αυτους που τα καταφεραν). Βεβαια οταν με ρωτουσε τι βαθμους πηρα και ακουγε οτι ηταν καλυτεροι απο του γιου της το πρωτο πραγμα που ελεγε ηταν εμας μας φερονται πιο ευνοικα, βαζουν ευκολα κλπ ( για μπραβο ουτε συζητηση). Λιγο πολυ το σοι του πατερα μου ετσι ειναι και φοβαμαι οτι τωρα που θα βγουν οι βαθμοι θα αρχισουν να παιρνουν τηλεφωνα και θα μου σπανε τα νευρα. Αλλα και στο φροντιστηριο ειχαμε κατι ψωναρες φετος, που ενω ειναι καλα παιδια ρε φιλε και αξιζει να κανεις παρεα μαζι τους, στο μαθημα γινονται εκνευριστικοι σε σημειο να θες να τους βαρεσεις. Ενας ελεγε οτι διαβαζει πολυ αλλα καθε μερα κλαιγοταν στους καθηγητες και τους ελεγε οτι αγχωνεται γιατι νομιζει οτι δεν διαβαζει πολυ, μας ελεγε μονιμως οτι κανει επαναληψη κι ετσι και ρωτουσε παντα μα παντα οταν τελειωνε η ωρα και δεν ηταν σοβαρα πραγματα να πεις οτι αξιζει να φαω το διαλειμμα μου, αλλα κατι βλακειες του τυπου ΄΄ πρεπει να γραφω τον τυπο με αυτα τα γραμματα η αλλιως??΄΄ ( να φανταστειτε στις ταλαντωσεις δεν ειχε λυσει μια ασκηση γιατι στην ασκηση ελεγε οτι το πλατος d ειναι 30 cm και αυτος ελεγε οτι το πλατος συμβολιζεται με Α και του την ειπε μεχρι και η καθηγητρια τοτε). Φυσικα και ειχε την ενοχλητικη συνηθεια να πεταγεται καθε φορα που οποιοσδηποτε ρωτουσε κατι ενω επεμενε παντα οτι οι τροποι λυσης που προτεινε ηταν σωστοι ( ενω το λαθος εβγαζε ματι). Για μενα βεβαια το πιο σπαστικο που εκανε ηταν οτι οταν ειχε απορειες σε ασκησεις του φροντιστηριου ρωτουσε τους παντες ( συμμαθητες, καθηγητες σχολειου, εμας, παιδια και καθηγητες απο αλλα φροντιστηρια) για να δειχνει οτι δεν εχει απορειες για την επομενη, λες και στο φροντιστηριο πας για να κανεις επιδειξη...... Μια φορα πηρε ολη η ταξη στην εκθεση 90+ και εβγαλε τελαλη σε ολο το φροντιστηριο οτι πηρε 90. Οταν ομως πηρε 75 και εμεις 85+ σ ενα αλλο το εκρυψε διακριτικα στην τσαντα του . Και ηταν και ενας αλλος που ελεγε ψεματα οτι διαβαζει και και προσπαθει πολυ αλλα στα διαγωνισματα δεν εγραφε καλα και τωρα μετα την φυσικη μου λεει ΄΄ ειμαι απογοητευμενος ηθελα να γραψω 18 αλλα μαλλον πηρα 10΄΄΄και μου ηρθε να του πω οτι με το τοσο που διαβασε και το 10 τελεια ειναι. Ε ρε γλεντια και νουμερα που υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πάντως παιδιά αν έχετε ενοχλητικούς συγγενείς δεν είστε υποχρεωμένοι να απαντάτε.
Η μαμά μου έχει μια φίλη ψυχολόγο και έλεγε ότι δεν είναι ανάγκη να απαντάτε σε τέτοιου είδους άτομα που ρωτάνε για κουτσομπολιό και κακεντρέχια. Γιατί ξαφνικά αποκοτούν ενδιαφέρον αυτοί οι άνθρωποι; Γιατί δεν ρωτάνε αν είσαι καλά και ρωτάνε μόνο για βαθμούς; Γιατί δεν ρωτάνε αν μπορείς να βγάλεις το μήνα ή αν μπορείς να πληρώσεις το πετρέλαιό σου;
Εγώ προτείνω όποιος νιώθει άβολα να μην απαντάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Αφηστε παιδια κι εμενα οι γονεις μου εχουν κατι συγγενεις ( ναι λεω οι γονεις μου, εγω δεν θεωρω συγγενεις αυτους τους σκατανθρωπους) οι οποιοι εχουν δηλητηριο πιο τοξικο και απο αυτο του μαμπα.
Οι ανθρωποι σταζουν κακια. Ειδικα ειναι μια θεια μου που εχει ενα γιο στο πολυτεχνειο και οταν ηταν σχολειο ολη την ωρα μας ελεγε για το ποσο καλος μαθητης ειναι, αναλυτικα τους βαθμους του, εθαβε τους συμμαθητες και τους καθηγητες του και οταν δεν εβγαινε παραστατης η απουσιολογος κλπ ελεγε οτι το σχολειο δεν ειναι για τετοιες διακρισεις ( αφου εθαβε αυτους που τα καταφεραν). Βεβαια οταν με ρωτουσε τι βαθμους πηρα και ακουγε οτι ηταν καλυτεροι απο του γιου της το πρωτο πραγμα που ελεγε ηταν εμας μας φερονται πιο ευνοικα, βαζουν ευκολα κλπ ( για μπραβο ουτε συζητηση). Λιγο πολυ το σοι του πατερα μου ετσι ειναι και φοβαμαι οτι τωρα που θα βγουν οι βαθμοι θα αρχισουν να παιρνουν τηλεφωνα και θα μου σπανε τα νευρα. Αλλα και στο φροντιστηριο ειχαμε κατι ψωναρες φετος, που ενω ειναι καλα παιδια ρε φιλε και αξιζει να κανεις παρεα μαζι τους, στο μαθημα γινονται εκνευριστικοι σε σημειο να θες να τους βαρεσεις. Ενας ελεγε οτι διαβαζει πολυ αλλα καθε μερα κλαιγοταν στους καθηγητες και τους ελεγε οτι αγχωνεται γιατι νομιζει οτι δεν διαβαζει πολυ, μας ελεγε μονιμως οτι κανει επαναληψη κι ετσι και ρωτουσε παντα μα παντα οταν τελειωνε η ωρα και δεν ηταν σοβαρα πραγματα να πεις οτι αξιζει να φαω το διαλειμμα μου, αλλα κατι βλακειες του τυπου ΄΄ πρεπει να γραφω τον τυπο με αυτα τα γραμματα η αλλιως??΄΄ ( να φανταστειτε στις ταλαντωσεις δεν ειχε λυσει μια ασκηση γιατι στην ασκηση ελεγε οτι το πλατος d ειναι 30 cm και αυτος ελεγε οτι το πλατος συμβολιζεται με Α και του την ειπε μεχρι και η καθηγητρια τοτε). Φυσικα και ειχε την ενοχλητικη συνηθεια να πεταγεται καθε φορα που οποιοσδηποτε ρωτουσε κατι ενω επεμενε παντα οτι οι τροποι λυσης που προτεινε ηταν σωστοι ( ενω το λαθος εβγαζε ματι). Για μενα βεβαια το πιο σπαστικο που εκανε ηταν οτι οταν ειχε απορειες σε ασκησεις του φροντιστηριου ρωτουσε τους παντες ( συμμαθητες, καθηγητες σχολειου, εμας, παιδια και καθηγητες απο αλλα φροντιστηρια) για να δειχνει οτι δεν εχει απορειες για την επομενη, λες και στο φροντιστηριο πας για να κανεις επιδειξη...... Μια φορα πηρε ολη η ταξη στην εκθεση 90+ και εβγαλε τελαλη σε ολο το φροντιστηριο οτι πηρε 90. Οταν ομως πηρε 75 και εμεις 85+ σ ενα αλλο το εκρυψε διακριτικα στην τσαντα του . Και ηταν και ενας αλλος που ελεγε ψεματα οτι διαβαζει και και προσπαθει πολυ αλλα στα διαγωνισματα δεν εγραφε καλα και τωρα μετα την φυσικη μου λεει ΄΄ ειμαι απογοητευμενος ηθελα να γραψω 18 αλλα μαλλον πηρα 10΄΄΄και μου ηρθε να του πω οτι με το τοσο που διαβασε και το 10 τελεια ειναι. Ε ρε γλεντια και νουμερα που υπαρχουν
αυτο ακριβως....τι σπαστικο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Πέρυσι στην μαρτυρική για πολλούς λόγους Γ λυκείου εκτός από το φόρτο διαβάσματος και την κούραση είχα και κάτι συμμαθήτριες στο φροντ μεγάλα γαιδούρια. Ήταν πρώτη φορά στη ζωή μου που έκανα φροντ και μάλιστα μόνο άγνωστο, λογοτεχνία και έκθεση. Στο άγνωστο ήμουν πολύ καλή και ήταν το αγαπημένο μου μάθημα, άσχετο αν δεν έγραψα τόσο καλά στο τέλος. Όταν μας ρωτούσε κάτι ο καθηγητής και καμιά φορά συνέβαινε να γνωρίζω μόνο εγώ την απάντηση ή όποτε τύχαινε να μου λέει μπράβο για κάτι- γιατί του φαινόταν παράξενο μάλλον που δίχως φροντ τα προηγούμενα χρόνια ήμουν καλή- αυτές την υπόλοιπη μέρα δεν μου μιλούσαν. Εγώ παιδιά είμαι ήπιων τόνων άνθρωπος ποτέ δεν επιδείκνυα τους βαθμούς μου, είτε είναι καλοί ή κακοί, ούτε ρωτάω ποτέ πόσο έγραψε ο άλλος. Αλλά δεν μου μιλούσαν μου γύριζαν την πλάτη και δεν μου έδιναν σημασία για πολλές μέρες μέχρι να γράψουν αυτές καλύτερα από εμένα και να κάνουν με τη σειρά τους επίδειξη. Το χειρότερο από όλα ήταν όταν μία από αυτές την ημέρα που βγήκαν οι βαθμοί και δεν μου έφτανε που ήμουν χάλια επειδή έχανα τις 4 πρώτες επιλογές αν και είχα προσπαθήσει σκληρά γι' αυτές, με έπαιρνε τηλέφωνο για να μάθει τι έγραψα επανειλλημένα αν και δεν ήμουν σε θέση να απαντήσω. Καμία ευγένεια και σεβασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top