Πανελλήνιες και άγχος: νομίζω ότι βουλιάζω

kan3nas

Νεοφερμένος

Η kan3nas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,
Είμαι μαθήτρια τρίτης λυκείου και γενικά πάντα διάβαζα και διαβάζω αλλά αρκετές φορές κάνω μια κοιλιά 1-2 ημερών και ξαναρχίζω... Θέλω να το κόψω αλλά δεν ξέρω πως, αισθάνομαι ότι δεν θα τα καταφέρω και ότι θα τους απογοητεύσω όλους και κυρίως την μαμά γιατί πιστεύει πολύ σε εμένα και αυτήν την στιγμή με χρειάζεται γιατί περνάει μια πολύ δύσκολη περίοδο στην ζωή της...
Τι να κάνω;;
 

AstrayCat

Νεοφερμένος

Η AstrayCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
διαβάζω αλλά αρκετές φορές κάνω μια κοιλιά 1-2 ημερών και ξαναρχίζω...
Θα σου μιλήσω ως μεγαλύτερη που είμαι. Πιθανόν να είσαι κουρασμένη ψυχολογικά και σωματικά απο την προετοιμασία και τις απαιτήσεις των Πανελληνίων. Είναι απολύτως φυσιολογικό. Δώσε στον εαυτό σου μια στιγμή ξεκούρασης, χωρίς ενοχές και επέστρεψε στον αγώνα σου.
Θέλω να το κόψω αλλά δεν ξέρω πως, αισθάνομαι ότι δεν θα τα καταφέρω και ότι θα τους απογοητεύσω όλους και κυρίως την μαμά γιατί πιστεύει πολύ σε εμένα και αυτήν την στιγμή με χρειάζεται
Τις Πανελλήνιες τις δίνεις για τον εαυτό σου. Και τέλος. Ούτε για τη μάνα σου, ούτε για το σχολείο, ούτε για το φροντιστήριο ή το γείτονα. Δεν απογοητεύεις κανέναν παρά μόνο τον εαυτό σου αν δεν δώσεις το 100% του εαυτού σου. Κάνεις μια συνειδητή προσπάθεια στο βαθμό και στην έκταση που νιώθεις ΕΣΥ εντάξει. Η μαμά σου θα συνεχίσει να σε αγαπά και να πιστεύει σε εσένα είτε γράψεις 20 είτε γράψεις 5...Θυμήσου ποιος είναι ο στόχος σου, τα όνειρα σου και τα θέλω σου και γιατί αξίζει ο κόπος αυτός. Άσε όλα τα άλλα στην άκρη γιατί είναι απλά "θόρυβος". Το " δεν θα τα καταφέρω " είναι ψυχολογία ηττημένου πριν καν μπεις στο παιχνίδι. Κάποιοι πάνε με αέρα νικητή, τρομερή σιγουριά και υπερ-αισιοδοξία, αλλά σε ποιον έχει υποσχεθεί ο Θεός την αυριανή μέρα; Σε κανέναν. Εάν δεν μπορείς να πεις "Ναι, ρε θα τα καταφέρω! " τουλάχιστον να λες "Θα κάνω το καλύτερο που μπορώ ".

Καλή επιτυχία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top