Πανελλήνιες και Αυτισμός/Asperger

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Είμαι απόφοιτος και δίνω Πανελλήνιες φέτος από την θεωρητική. Όπως γράφω και στον τίτλο, έχω διαγνωστεί με σύνδρομο Asperger και διάσπαση προσοχής (χωρίς υπερκινητικότητα).Το πρόβλημα είναι ότι αν και προσπαθώ στο φροντιστήριο κλπ, δεν καταφέρνω με τίποτα να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις του εξεταστικού συστήματος (αυτολεξεί αποστήθιση), παρόλο που έχω προσπαθήσει αρκετά, κατι μου προκαλεί πολύ άγχος. Πλέον έχω φτάσει σε μια κατάσταση που από το άγχος δεν μπορώ ούτε να διαβάσω, αλλά δυσκολεύομαι ακόμη ακόμη και στις παραδόσεις των μαθημάτων. Να σημειώσω εδώ πως σαν μαθητής γενικά (τουλάχιστον πριν τις Πανελλήνιες) μπορουσα να διαβάσω και να αποδώσω πλήρως και με τους σωστούς όρους το περιεχόμενο ενός μαθήματος, δίχως όμως να το μαθαίνω αυτολεξεί. Επιπλεον να αναφέρω οτι δικαιούμαι προφορική εξέταση. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής, αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία ο ίδιος ή από γνωστό του πρόσωπο:

α) Στην προφορική εξέταση, σε μαθητές με Αυτισμό, ΔΕΠΥ, δυσλεξία, μαθησιακές δυσκολίες κτλ, οι εξεταστές απαιτούν να ξερω την ύλη αυτολεξεί, διαφορετικά κόβουν μόρια; Δηλαδή δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για παραπάνω κατανόηση εξαιτίας των μαθησιακών δυσκολιών κτλ;

β) Υπάρχουν άτομα που εμπίπτουν σε αυτές τις κατηγορίες που πετυχαίνουν στις εξετάσεις με αυτό το σύστημα;

γ) Κατα τη γνώμη σας θα ήταν προτιμότερο να στραφώ σε κάποια άλλη εναλλακτική (Κολλέγια ή εξωτερικό) για να καταφέρω να σπουδάσω;

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
πιστευω οτι μπορεις να τα καταφερεις αναλογα βεβαια και την εκταση του συνδρομου!
απο τον τροπο που γραφεις φαινεσαι να κατανοεις αρκετα!
ξερω αρκετα παιδια που εξεταστηκαν προφορικα πανελληνιες και θα σου πω μερικα απο αυτα που περασαν
1. φιλολογια ιωαννινων
2.ψυχολογια παντειου
3.πολιτικες επιστημες και δημοσια διοικηση αθηνα
4. ναυτιλιακα παπει
5.οργανωση και διοικηση επιχειρησεων οπα
6. δασολογια καρπενησι
7. πληροφορικη και τηλεπικοινωνιες εκπα
8. μεταλλειολογοι εμπ
9.θεολογια εκπα
δηλαδη οι περισσοτεροι περασαν σε αρκετα καλες σχολες αρα δεν τους'' κοβουν επιτηδες'' η κατι τετοιο
οποτε θεωρω με καποιο διαβασμα μπορεις κι εσυ !
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Χαίρομαι πολύ που το ακούω αυτό!!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όταν ήμουν μαθητής (10+ χρόνια πριν) οι προφορικά εξεταζόμενοι όχι μόνο δεν αδικούνταν αλλά ενισχύονταν βαθμολογικά (το καημένο το παιδί βάλε του μερικά μόρια παραπάνω). Τώρα πληροφορούμαι ότι η κατάσταση έχει βελτιωθεί. Δηλαδή βαθμολογούνται δίκαια χωρίς ψυχοπονιάρικες πριμοδοτήσεις, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αδικούνται.

1645193032323.png
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Είμαι απόφοιτος και δίνω Πανελλήνιες φέτος από την θεωρητική. Όπως γράφω και στον τίτλο, έχω διαγνωστεί με σύνδρομο Asperger και διάσπαση προσοχής (χωρίς υπερκινητικότητα).Το πρόβλημα είναι ότι αν και προσπαθώ στο φροντιστήριο κλπ, δεν καταφέρνω με τίποτα να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις του εξεταστικού συστήματος (αυτολεξεί αποστήθιση), παρόλο που έχω προσπαθήσει αρκετά, κατι μου προκαλεί πολύ άγχος. Πλέον έχω φτάσει σε μια κατάσταση που από το άγχος δεν μπορώ ούτε να διαβάσω, αλλά δυσκολεύομαι ακόμη ακόμη και στις παραδόσεις των μαθημάτων. Να σημειώσω εδώ πως σαν μαθητής γενικά (τουλάχιστον πριν τις Πανελλήνιες) μπορουσα να διαβάσω και να αποδώσω πλήρως και με τους σωστούς όρους το περιεχόμενο ενός μαθήματος, δίχως όμως να το μαθαίνω αυτολεξεί. Επιπλεον να αναφέρω οτι δικαιούμαι προφορική εξέταση. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τα εξής, αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία ο ίδιος ή από γνωστό του πρόσωπο:

α) Στην προφορική εξέταση, σε μαθητές με Αυτισμό, ΔΕΠΥ, δυσλεξία, μαθησιακές δυσκολίες κτλ, οι εξεταστές απαιτούν να ξερω την ύλη αυτολεξεί, διαφορετικά κόβουν μόρια; Δηλαδή δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για παραπάνω κατανόηση εξαιτίας των μαθησιακών δυσκολιών κτλ;

β) Υπάρχουν άτομα που εμπίπτουν σε αυτές τις κατηγορίες που πετυχαίνουν στις εξετάσεις με αυτό το σύστημα;

γ) Κατα τη γνώμη σας θα ήταν προτιμότερο να στραφώ σε κάποια άλλη εναλλακτική (Κολλέγια ή εξωτερικό) για να καταφέρω να σπουδάσω;

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Καθώς είμαι και εγώ στο φάσμα (αν και δεν αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα με σένα), θα σου έλεγα να μην τα παρατήσεις και να προσπαθήσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Φυσικά, πρέπει πρώτα να αντιμετωπίσεις το άγχος σου και να συνειδητοποιήσεις ότι οι πανελλήνιες είναι μια απλή εξεταστική διαδικασία για την οποία δεν θα έπρεπε να δυσχεραίνεις την ψυχική ή σωματική σου υγεία.

Οι προφορικοί εξεταστές είναι ειδικοί και πλέον η ενταξιακή εκπαίδευση έχει αναπτυχθεί σε μεγάλο βαθμό,οπότε δεν θα αδικηθείς και ούτε θα περιμένουν την αυτολεξή παπαγαλία, ιδιαίτερα με τη διαγνωσή σου.

Εγώ έδωσα γραπτά όπως όλα τα άλλα παιδιά και αν και δεν έγραψα τα επιθυμητά μόρια (δίνω φέτος δεύτερη φορά στο υγείας) δεν απέτυχα κιόλας. Αποτυχία δεν υπάρχει, ειδικά αν έχεις καταβάλλει προσπάθεια.

Σου προτείνω να δεις τι θα κάνεις πρώτα στις εξετάσεις και έπειτα να σκεφτείς για εναλλακτικές, αν επιτρέπει το οικονομικό σου.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Χαίρομαι και σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία και τις συμβουλές σου!! Εφόσον λοιπόν η παπαγαλία δεν είναι απαιτούμενη λόγω της προφορικής ίσως μπορέσω να ανταποκριθώ!!! Εύχομαι καλή συνέχεια και στην δίκη σου προσπάθεια φέτος!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top