Πανελλήνιες: θέμα τύχης;

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Βρες μου ένα άτομο που θα θυσιάζε αυτό που μας έχουνε πλασάρει ως μέλλον για να αλλάξει το εκπαιδευτικό σύστημα. Όσο αντίθετος και αν είναι, όσο και αν καταπιέζει τον εαυτό του, κανένας δεν πρόκειται να πει "Εγώ έχω όνειρο το πανεπιστήμιο και δε θα δώσω πανελλήνιες γιατί δε γουστάρω". Τουλάχιστον απ' αυτούς που δεν έχουνε τη δυνατότητα για έξω.

Καταπιεζόμουν, δεν μ' άρεσε αυτό που έκανα αλλά το έκανα. Κυριολεκτικά δεν ήθελα να φάω τα μούτρα μου. Το να κατακρίνω όμως τα δρώμενα είναι δικαίωμά μου. Το να κατακρίνεις κάτι δε σε καθιστά επαναστάτη ούτε πότε κάποιος εδώ μέσα το επιδίωξε νομίζω.
Γιατι τι εχουν οι Πανελληνιες?Δεν εχω καταλαβει ακομα την κλαψα μερικων...

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Στις 29 Αυγούστου οι Βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τι έχουνε οι πανελλήνιες; Θα στο πω απλά.
'Αμα είσαι τυχερός θα περάσεις στη σχολή που θες, άμα είσαι άτυχος δεν πα να' σαι και ο Einstein θα μείνεις απ' έξω. 18 ώρες για να αποδείξεις τι έμαθες μια ολόκληρη χρονιά. Όσο απλές και αν είναι, θέλουνε κωλοφαρδία. Οι μισοί γιατροί είναι κωλόφαρδοι και οι μισοί από κάθε σχολή είναι καλοί σ' άλλη σχολή για την οποία δεν ήταν τυχεροί. Αξιοκρατικό,ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Τι έχουνε οι πανελλήνιες; Θα στο πω απλά.
'Αμα είσαι τυχερός θα περάσεις στη σχολή που θες, άμα είσαι άτυχος δεν πα να' σαι και ο Einstein θα μείνεις απ' έξω. 18 ώρες για να αποδείξεις τι έμαθες μια ολόκληρη χρονιά. Όσο απλές και αν είναι, θέλουνε κωλοφαρδία. Οι μισοί γιατροί είναι κωλόφαρδοι και οι μισοί από κάθε σχολή είναι καλοί σ' άλλη σχολή για την οποία δεν ήταν τυχεροί. Αξιοκρατικό,ε;

Εχω γραψει σε αρκετα μου ποστ και στο ξαναγραφω,η παραμετρος τυχη δεν υπαρχει στις πανελληνιες ειναι μια δικαιολογια οσων αποτυγχανουν...Οι πανελληνιες ειναι καθαρα εξετασεις ψυχολογιας και προετοιμασιας και ορεξης για αυτο που κανεις βεβαια δεν ισχυει αυτο για ολους αλλα ειναι μια παραμετρος που θα σε οδηγησει στο επιθυμητο αποτελεσμα πιο ευκολα...Δεν εχεις τα παραπανω?Σπιτακι σου,κι ξανα του χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Και εγώ έτσι έλεγα. Μέχρι που είδα τις αποκλίσεις στην έκθεση, τις αποκλίσεις στη φυσική, στη βιολογία, στα μαθηματικά, μέχρι που είδα την αναστροφή στη βιολογία που άμα δεν την είχες κάνει έχανες το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
εσένα dmitse τι σε κόφτει αν περνάνε ή όχι οι άλλοι μαθητές ιατρική; με την μαθηματική θεωρία του κάτσικα δεν γίνεται να σπουδάσουν ιατρική όλοι οι Έλληνες..
τουλάχιστον εσύ πέρασες Ιατρική (όπως λες)...κοίταξε περισσότερο πως θα την τελειώσεις και άσε τους άλλους στις επιλογές τους

δεν θεωρώ τον επιτυχόντα ιατρικής κωλόφαρδο αλλά φροντιστηριοφαρδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Και εγώ έτσι έλεγα. Μέχρι που είδα τις αποκλίσεις στην έκθεση, τις αποκλίσεις στη φυσική, στη βιολογία, στα μαθηματικά, μέχρι που είδα την αναστροφή στη βιολογία που άμα δεν την είχες κάνει έχανες το θέμα.

Καλα ρε φιλε να μου πεις για τυχη στην εκθεση τοτε θα σοτ ελεγα οκ.Δεν μετραω ομως την εκθεση για μαθημα..Αλλα να μου λες οτι ειναι τχη να γραψεις μαθηματικα και φυσικη που οι βαθμολογισεις ειναι στανταρ?Προφανως για να σου εκοψε ο ενας βαθμολογιτης κατι δεν ειχες γραψει σωστα ενω ο 2ος ηταν πολυ ελαστικος γιαυτο δεν εκοψε.Αρα δεν ειναι θεμα τυχης ειναι θεμα προετοιμασιας,ωστε να μην μποορει κανεις εξεταστης να αμφησβητησει το γραπτο σου.Αλλα και παλι εδω και 4 χρονια που παρακολουθω αποτελεσματα πανελληνιων απο τοτε που εδινε ο ξαδελφος μου πανω 1 μοναδα διαφορα στα μαθ και φυσικη δεν εχω δει!


Npb διαφωνω μαζι σου.Λιγα φροντηστηρια σε φτανουν στα μορια της Ιατρικης.Τα περισσοτερα σε πανε μεχρι ενα σημιο και απο εκει και περα χρειαζετε προσωπικη προσπαθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
ναι όντως αλλά όσους γνωρίζω που πέρασαν ιατρική έκαναν φροντιστήριο και στην...μπανιέρα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Εχω γραψει σε αρκετα μου ποστ και στο ξαναγραφω,η παραμετρος τυχη δεν υπαρχει στις πανελληνιες ειναι μια δικαιολογια οσων αποτυγχανουν...Οι πανελληνιες ειναι καθαρα εξετασεις ψυχολογιας και προετοιμασιας και ορεξης για αυτο που κανεις βεβαια δεν ισχυει αυτο για ολους αλλα ειναι μια παραμετρος που θα σε οδηγησει στο επιθυμητο αποτελεσμα πιο ευκολα...Δεν εχεις τα παραπανω?Σπιτακι σου,κι ξανα του χρονου...

Καλά pitsa, δώσε εσύ πανελλήνιες με 2 μήνες φροντιστήρια και μετά έλα μίλα.
Τύχη ναι. Έλα ρε μεγάλε που έγραψες 20 φέτος σε 3 ώρες σε μαθηματικά και φυσική. Εγώ, που θα μου έπαιρνε μισή ώρα παραπάνω για να τα απαντήσω όλα γιατί 1)γράφω αργά 2)δεν ήξερα πόσα είναι, τι πάει να πεί, δεν αξίζω; Δεν μετράει η τύχη εδώ πέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Καλά pitsa, δώσε εσύ πανελλήνιες με 2 μήνες φροντιστήρια και μετά έλα μίλα.
Τύχη ναι. Έλα ρε μεγάλε που έγραψες 20 φέτος σε 3 ώρες σε μαθηματικά και φυσική. Εγώ, που θα μου έπαιρνε μισή ώρα παραπάνω για να τα απαντήσω όλα γιατί 1)γράφω αργά 2)δεν ήξερα πόσα είναι, τι πάει να πεί, δεν αξίζω; Δεν μετράει η τύχη εδώ πέρα;

1oν ποιος σου ειπε οτι εγραψα και στα δυο 20ρια...
2ον το οτι εσυ χρειαζοσουν μιση ωρα παραπανω και θα τα ελυνες ολα δεν εχει να κανει με την τυχη,...
3ον την μαλακια που εκανα στην φυσικη και πειρα 18 δεν την φορτωνω στον παραγοντα τυχη γιατι ετσι με συμφερει,ειναι καθαρα δικια μου ηλιθιοτητα,βιασυνη και ελλιπεις προετοιμασια.Μπορει να το ηξερα και σπιτι μου να μην το ειχα κανει λαθος αλλα εκεινη την ωρα το εκανα οποτε ειμαι εγω καθαρα υπευθυνος και κανεις αλλος.Σταματηστε τις κλαψες και αναλαβετε τις ευθυνες,δεν υπαρχει τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
1oν ποιος σου ειπε οτι εγραψα και στα δυο 20ρια...
2ον το οτι εσυ χρειαζοσουν μιση ωρα παραπανω και θα τα ελυνες ολα δεν εχει να κανει με την τυχη,...
3ον την μαλακια που εκανα στην φυσικη και πειρα 18 δεν την φορτωνω στον παραγοντα τυχη γιατι ετσι με συμφερει,ειναι καθαρα δικια μου ηλιθιοτητα,βιασυνη και ελλιπεις προετοιμασια.Μπορει να το ηξερα και σπιτι μου να μην το ειχα κανει λαθος αλλα εκεινη την ωρα το εκανα οποτε ειμαι εγω καθαρα υπευθυνος και κανεις αλλος.Σταματηστε τις κλαψες και αναλαβετε τις ευθυνες,δεν υπαρχει τυχη.

Ναί έχει. Τύχη επειδή αν έδινα το '10 ή το '09 ή το' 06 ξερω γω θα έγραφα περι το 20. "Έπεσα" σε χρονιά που ο χρόνος ήταν ενάντιά μου.
Ποιός κλάφτηκε ωρέ; Τη σχολή που ήθελα έτσι κ αλλιώς την πιάνω, οπότε μικρό το κακό;)

@Γιώργος
Το να έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου είναι σημαντικό. Για πρότεινέ μου εσύ κάτι που μπορείς να κάνεις σ'αυτό το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εχω γραψει σε αρκετα μου ποστ και στο ξαναγραφω,η παραμετρος τυχη δεν υπαρχει στις πανελληνιες ειναι μια δικαιολογια οσων αποτυγχανουν...Οι πανελληνιες ειναι καθαρα εξετασεις ψυχολογιας και προετοιμασιας και ορεξης για αυτο που κανεις βεβαια δεν ισχυει αυτο για ολους αλλα ειναι μια παραμετρος που θα σε οδηγησει στο επιθυμητο αποτελεσμα πιο ευκολα...Δεν εχεις τα παραπανω?Σπιτακι σου,κι ξανα του χρονου...
Ξέρω παιδί που διάβασε τη μισή και λιγότερο ύλη ΑΟΔΕ και έπεσαν από εκεί ερωτήσεις και τώρα π είναι? ΗΜΜΥ απθ
Αν έπεφταν 2 ερωτήσεις απο την άλλη μισή ύλη θα έχανε τσάμπα βαθμούς... Μην μ λες οτι δεν μετράει η τύχη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
1oν ποιος σου ειπε οτι εγραψα και στα δυο 20ρια...
2ον το οτι εσυ χρειαζοσουν μιση ωρα παραπανω και θα τα ελυνες ολα δεν εχει να κανει με την τυχη,...
3ον την μαλακια που εκανα στην φυσικη και πειρα 18 δεν την φορτωνω στον παραγοντα τυχη γιατι ετσι με συμφερει,ειναι καθαρα δικια μου ηλιθιοτητα,βιασυνη και ελλιπεις προετοιμασια.Μπορει να το ηξερα και σπιτι μου να μην το ειχα κανει λαθος αλλα εκεινη την ωρα το εκανα οποτε ειμαι εγω καθαρα υπευθυνος και κανεις αλλος.Σταματηστε τις κλαψες και αναλαβετε τις ευθυνες,δεν υπαρχει τυχη.

πήρα και επειδή εσύ έγραψες για τον οποιοδήποτε λόγο δε κάνει τους άλλους να είναι άχρηστοι ή αδιάβαστοι ή απροετοίμαστοι επειδή δεν έγραψαν..

Α μεταξύ μας, μήπως ήσουν λίγο τυχερός και έπεσαν θέματα που τα είχες κάνει πρόσφατα/πολλές φορές και τα θυμόσουν; λεω μίπως; γιατί τώρα πια οι πανελλήνιες είναι και λίγο τζόκερ, μαντεύουμε θέματα και αν μας κάτσει μας αλλάζει τη σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
μΗπως*

Και παρακαλώ μη διαφημίζετε τυχερά παιχνίδια. Εδώ είναι μαθητικό φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
πήρα και επειδή εσύ έγραψες για τον οποιοδήποτε λόγο δε κάνει τους άλλους να είναι άχρηστοι ή αδιάβαστοι ή απροετοίμαστοι επειδή δεν έγραψαν..

Α μεταξύ μας, μήπως ήσουν λίγο τυχερός και έπεσαν θέματα που τα είχες κάνει πρόσφατα/πολλές φορές και τα θυμόσουν; λεω μίπως; γιατί τώρα πια οι πανελλήνιες είναι και λίγο τζόκερ, μαντεύουμε θέματα και αν μας κάτσει μας αλλάζει τη σχολή...

Τα θυμομουν?Φιλε μου πληροφοριακα η φυσικη δεν μαθαινετε απεξω!Οταν θες να λες οτι προετοιμαστηκες σωστα σημαινει πως οτι και να σου βαλουν θα μπορεις να το λυσεις.Οι δικαιολογιες περι μου επεσε αυτο που διαβασα ή δεν μου επεσε αυτο που διαβασα ειναι χαζες δικαιολογιες απο χαζα παιδακια!

Φιλε αποκλιετε παιδι που επιασε τα μορια για να περασει ΗΜΜΥ ΑΠΘ να ειχε διαβασει την μιση υλη αοδε.!Βρες καλυτερο ψεματακι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τα θυμομουν?Φιλε μου πληροφοριακα η φυσικη δεν μαθαινετε απεξω!Οταν θες να λες οτι προετοιμαστηκες σωστα σημαινει πως οτι και να σου βαλουν θα μπορεις να το λυσεις.Οι δικαιολογιες περι μου επεσε αυτο που διαβασα ή δεν μου επεσε αυτο που διαβασα ειναι χαζες δικαιολογιες απο χαζα παιδακια!

Φιλε αποκλιετε παιδι που επιασε τα μορια για να περασει ΗΜΜΥ ΑΠΘ να ειχε διαβασει την μιση υλη αοδε.!Βρες καλυτερο ψεματακι...

Εσύ δεν είχες πεί πως αν έδινες το 07 ή 08 δεν θα έγραφες τόσο καλά μαθηματικά; Βλέπεις, μόνος σου το παραδέχεσαι ότι είχες "τύχη" που έδωσες φέτος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Εσύ δεν είχες πεί πως αν έδινες το 07 ή 08 δεν θα έγραφες τόσο καλά μαθηματικά; Βλέπεις, μόνος σου το παραδέχεσαι ότι είχες "τύχη" που έδωσες φέτος;)

Nαι το οτι το 07 ή το 08 μπορει να μην εγραφα το τελευταιο ερωτημα του 4ου θεματος και φετος το εγραψα γιατι ηταν ευκολο δεν εχει να λεει κατι.Δεν θα επερνα 19,8 θα επερνα 19....Ποια η διαφορα?!150 μορια διαφορα αλλα προηγουμενες χρονιες μπορει να εγραφα 20 φυσικη.Η τυχη δεν διαφορφωνει τους βαθμους και κυριως δεν χανεις σχολη απο την τυχη...Ο dmitsos ειπε πως απο τυχη περνας σε σχολη ή αντιστοιχα χανεις σχολη κατι πολυ βλακωδες μιας και λογο τυχης θα εχεις αποκλισει ς λιγα μορια+ οτι οι βασεις καθε χρονο αλλαζουν απο διαφορους παραγοντες.Συνεπως δικαιολογιες περι εχασα κατα τυχη την ταδε σχολη ειναι κατι περισσοτερο απο αστειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Δε ξέρω κανένα που να μην έχει διαβάσει και να έχει πιάσει Ιατρική επειδή ήταν τυχερός.
Ούτε κανένα που να είχε κάνει καλή προετοιμασία, να τα πήγαινε καλά (ας πούμε 17+) στα διαγωνίσματα που έγραφε και να πήρε 5000 επειδή ήταν άτυχος.
Ναι, μπορεί η τύχη να επιρρεάσει κάπως τα αποτελέσματα (ας πούμε 0.5-1 βαθμό στη καθολική βαθμολογία, που ναι, σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να χαθούν "μεγάλες" σχολές, αλλά από την άλλη αυτές τις σχολές μπορείς να τις χάσεις και για 1 μόριο) όμως μη τρελαθούμε.
Για να γράψεις 6-7 διαγωνίσματα 3 ωρών το καθένα που προετοιμάζεσαι χρόνια για αυτά δε θέλει τύχη. Προετοιμασία θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εχω γραψει σε αρκετα μου ποστ και στο ξαναγραφω,η παραμετρος τυχη δεν υπαρχει στις πανελληνιες ειναι μια δικαιολογια οσων αποτυγχανουν...Οι πανελληνιες ειναι καθαρα εξετασεις ψυχολογιας και προετοιμασιας και ορεξης για αυτο που κανεις βεβαια δεν ισχυει αυτο για ολους αλλα ειναι μια παραμετρος που θα σε οδηγησει στο επιθυμητο αποτελεσμα πιο ευκολα...Δεν εχεις τα παραπανω?Σπιτακι σου,κι ξανα του χρονου...
Πιστεύω ότι είναι συνδυασμός όλων αυτών που πολύ σωστά ανέφερες και της τύχης!! Αν δεν έχεις τύχη δεν πα να διάβασες τέλεια, να κ*λοχτυπιόσουν όλη την χρονιά κτλ κτλ αν δεν έχεις έστω και λίγη τύχη δεν μπορεί να γίνει τπτ! Παράδειγμα: κάποιος διάβαζε τέλεια ιστορία όλη την χρονιά και τα ήξερε όλα νερό! Την ώρα των εξετάσεων παθαίνει ένα ωραιότατο μπλακ-άουτ και δεν γράφει σχεδον τπτ! Αυτός δεν είναι άτυχος; Ή κάποιος άλλος που τα "έξυνε" όλη την χρονιά διαβάζει 3-5 σελίδες και πέφτουν κάποια θέματα από αυτές! Αυτόν δε θα τον λέγαμε "τυχερούλη" ;
Ξέρω είναι λίγο χοντρά τα παραδείγματά μου, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται κιόλας! :P

Επίσης για αυτό που ειπώθηκε σχετικά με τα φροντιστήρια... συγγνώμη αλλά δεν στέκει! (κατά την γνώμη μου δλδ) Σε τρία από τα έξι μαθήματα που έδωσα δεν πήγαινα φροντιστήριο και όμως έγραψα πολύ καλύτερα από κάποιους άλλους που περνούσαν ώρες και ώρες σε φροντιστήρια!! Δεν το λέω για να παινευτώ, να "φανώ" , να μου πείτε "μπράβο" ή κάτι άλλο... απλά έτσι είναι!!
Ήμουν περισσότερο τυχερή από αυτούς;; Δεν ξέρω! Μπορεί...
Πέρα από την έκθεση δεν είχα τρελές αποκλίσεις (σε τρία μαθήματα είχα ακριβώς το ίδιο!! Και στα άλλα δύο διαφορά 2 μονάδων)
Και μιλάμε για θεωρητική που λέγεται ότι υπάρχουν οι πιο τρελές αποκλίσεις στους βαθμούς!
Στην έκθεση πάλι με διαφορά 11 μονάδων έχασα την αναβαθμολόγηση για 1 μόριο! Θα μπορούσε να είναι και θέμα τύχης!! Σωστά;
Όπως και να χει δεν πιστεύω ότι είναι θέμα μόνο τύχης ή μόνο μυαλού, ψυχολογίας κτλ Μας αρέσει ή όχι είναι συνδυασμός όλων αυτών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
η τυχη ευνοει τους διαβαστερους...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι συνδυασμός όλων αυτών που πολύ σωστά ανέφερες και της τύχης!! Αν δεν έχεις τύχη δεν πα να διάβασες τέλεια, να κ*λοχτυπιόσουν όλη την χρονιά κτλ κτλ αν δεν έχεις έστω και λίγη τύχη δεν μπορεί να γίνει τπτ! Παράδειγμα: κάποιος διάβαζε τέλεια ιστορία όλη την χρονιά και τα ήξερε όλα νερό! Την ώρα των εξετάσεων παθαίνει ένα ωραιότατο μπλακ-άουτ και δεν γράφει σχεδον τπτ! Αυτός δεν είναι άτυχος; Ή κάποιος άλλος που τα "έξυνε" όλη την χρονιά διαβάζει 3-5 σελίδες και πέφτουν κάποια θέματα από αυτές! Αυτόν δε θα τον λέγαμε "τυχερούλη" ;
Ξέρω είναι λίγο χοντρά τα παραδείγματά μου, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται κιόλας! :P

Επίσης για αυτό που ειπώθηκε σχετικά με τα φροντιστήρια... συγγνώμη αλλά δεν στέκει! (κατά την γνώμη μου δλδ) Σε τρία από τα έξι μαθήματα που έδωσα δεν πήγαινα φροντιστήριο και όμως έγραψα πολύ καλύτερα από κάποιους άλλους που περνούσαν ώρες και ώρες σε φροντιστήρια!! Δεν το λέω για να παινευτώ, να "φανώ" , να μου πείτε "μπράβο" ή κάτι άλλο... απλά έτσι είναι!!
Ήμουν περισσότερο τυχερή από αυτούς;; Δεν ξέρω! Μπορεί...
Πέρα από την έκθεση δεν είχα τρελές αποκλίσεις (σε τρία μαθήματα είχα ακριβώς το ίδιο!! Και στα άλλα δύο διαφορά 2 μονάδων)
Και μιλάμε για θεωρητική που λέγεται ότι υπάρχουν οι πιο τρελές αποκλίσεις στους βαθμούς!
Στην έκθεση πάλι με διαφορά 11 μονάδων έχασα την αναβαθμολόγηση για 1 μόριο! Θα μπορούσε να είναι και θέμα τύχης!! Σωστά;
Όπως και να χει δεν πιστεύω ότι είναι θέμα μόνο τύχης ή μόνο μυαλού, ψυχολογίας κτλ Μας αρέσει ή όχι είναι συνδυασμός όλων αυτών!


Ρε αυτο προσπαθω να εξηγησω πιο πανω.Το κολοσφιξιμο που θα πιασει εναν μαθητη δεν ειναι τυχη ειναι κακη ψυχολογια.Να το ξαναπω?ΚΑΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.δηλαδη κακη προετοιμασια,γιατι προετοιμασια δνε ειναι μονο να ξερεις τα θεματα αλλα να πας και προετοιμασμενος ψυχολογικα.Συνεπως οχι δεν τιθετε θεμα τυχης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top