Πανελλήνιες: θέμα τύχης;

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Όχι, ένα 5% ποσοστό δεν είναι και τόσο αμελητέο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Μα προφανώς και την ήξερε αποδεδειγμένα...

Και επειδή προφανώς και τα σχόλια είναι περιττά στην περίπτωσή σου το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι πολύ θα ήθελα να δω, αν με την ίδια αυστηρότητα που κρίνεις σήμερα τους άλλους, θα κρίνει αύριο στον εαυτό σου όταν θα αποτυγχάνεις...

Fyi, I never said that the story was made up...

Αμα εσυ θεωρεις πως κρινω τους αλλους λεγοντας απλα αληθειες οκ τους κρινω...
Aκριβως με την ιδια αυστηροτητα κρινω και τον εαυτο μου.Οταν απετυχα στο lower δεν εριξα τις ευθυνες στην τυχη,οπως καναν πολλοι λεγοντας φρασεις του style γαμοτο ατυχια αμα επερνα low pass στα προφορικα θα το επερνα και τετοια.Απλα δεν διαβαζα αγγλικα ποτε μου και συνεπως απετυχα τελος.Το να κρυβεσε πισω απο το δακτυλο σου δεν σε βοηθαει να γινεσε καλυτερος,απλα τα πραγματα.Δεν θεωρω πως το μελλον μου αλλα και γενικα η ζωη καθενος κρινετε απο την ΤΥΧΗ.Ο καθε ανθρωπος εχει την δυναμη να αλλαζει και να διαμορφωνει την ζωη του οπως αυτος επιθυμει,ή τουλαχιστον να προσπαθει αν μερικες συγκηριες στεκονται εμποδιο του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όχι, ένα 5% ποσοστό δεν είναι και τόσο αμελητέο...

Τυχαία είναι τα ποσοστά.Πιο πολύ τείνουν προς το 1%,αν θες τη γνώμη μου.Και ναι,αμελητέο είναι,για πανελλήνιες μιλάμε,όχι για πυρηνική φυσική.Η βασική ιδέα είναι απλή "αν έχεις διαβάσει,γράφεις,αν δεν έχεις διαβάσει,δεν γράφεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dukem93

Νεοφερμένος

Ο dukem93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Τυχαία είναι τα ποσοστά.Πιο πολύ τείνουν προς το 1%,αν θες τη γνώμη μου.Και ναι,αμελητέο είναι,για πανελλήνιες μιλάμε,όχι για πυρηνική φυσική.Η βασική ιδέα είναι απλή "αν έχεις διαβάσει,γράφεις,αν δεν έχεις διαβάσει,δεν γράφεις".
Απλώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
1. Το περίμενα να σου πω την αλήθεια...

2. Τα πάντα μετράνε... Ο χρόνος, ο ρυθμός, το κωλόσκυλο που δε λέει να σταματήσει να γαβγίζει στο προαύλιο... Και σκέψου πόσοι άλλοι τέτοιοι random factors υπάρχουν, που μπορούν να επηρεάσουν την συγκέντρωση και όχι μόνο...

Δεν ειναι καθολου random factor ο χρονος, αν θες τη γνωμη μου. Ειναι αυστηρα προκαθορισμενος. Και νομιζω πως ειναι αρκετος για μια 10λεπτη βολτουλα στην τουαλετα.
Ό,τι και να συμβει απο αυτα που αναφερθηκαν (περα απο τα σαρκαστικα "να φοραει στριγκια η μπροστινη, να σε πατησει αυτοκινητο, να σε χτυπησει μετεωριτης, να σε απαγαγουν εξωγηινοι" ή ο,τι αλλο) εχουν πιθανοτητες να συμβουν. Και ισως παραπανω απο αμελητεες. Αυτο ομως σε καμια περιπτωση δε σημαινει πως πρεπει με το παραμικρο να αποσπαστει η προσοχη σου. Αρα φιλτεαε, υποθετοντας πως γραφουμε στην ιδια αιθουσα, αν εγω δεν επηρρεαστω απο αυτους τους εξωτερικους παραγοντες, αλλα εσυ επηρρεαστεις, δεν αξιζω το κατιτις μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τυχαία είναι τα ποσοστά.Πιο πολύ τείνουν προς το 1%,αν θες τη γνώμη μου.Και ναι,αμελητέο είναι,για πανελλήνιες μιλάμε,όχι για πυρηνική φυσική.Η βασική ιδέα είναι απλή "αν έχεις διαβάσει,γράφεις,αν δεν έχεις διαβάσει,δεν γράφεις".

Απλώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα...

Όταν όμως οι εξαιρέσεις δεν είναι μία, δύο, ή τρεις, αλλά αμέτρητες δεν μιλάμε για εξαίρεση.

(αν και διαφωνώ πλήρως με το τελευταίο quote και τη θεωρώ ηλίθια αυτή τη φράση, κάθε φορά που σου αποδεικνύει ο άλλος ότι αυτό που λες δεν ισχύει κατά κόρον τσουπ η μαγκιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Όταν όμως οι εξαιρέσεις δεν είναι μία, δύο, ή τρεις, αλλά αμέτρητες δεν μιλάμε για εξαίρεση.

(αν και διαφωνώ πλήρως με το τελευταίο quote και τη θεωρώ ηλίθια αυτή τη φράση, κάθε φορά που σου αποδεικνύει ο άλλος ότι αυτό που λες δεν ισχύει κατά κόρον τσουπ η μαγκιά)

Αν μιλας για την φραση'υπαρχει και η εξαιρεση πυο επιβαιβεωνει τον κανονα' εχεις δικιο;).Καθε φορα που την ελεγε καποιος στην καθηγητρια της εκθεσης και δεν ειχε τι να πει πεταγε αυτη την κοτσανα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dukem93

Νεοφερμένος

Ο dukem93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πρέπει να παρδεχτούμε όμως ότι υπάρχουν και άτομα που χωρίς πάρα πολύ διάβασμα, αλλά επειδή αποτυπώνουν στο μυαλό τους πράγματα με τη μία και αφομοιώνουν πιο εύκολα, γράφουν αρκετά καλά.. και ίσως να είναι οι εξαιρέσεις αυτές στις πανελλήνιες..??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν μιλας για την φραση'υπαρχει και η εξαιρεση πυο επιβαιβεωνει τον κανονα' εχεις δικιο;).Καθε φορα που την ελεγε καποιος στην καθηγητρια της εκθεσης και δεν ειχε τι να πει πεταγε αυτη την κοτσανα:whistle:

ναι αυτή λέω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πρέπει να παρδεχτούμε όμως ότι υπάρχουν και άτομα που χωρίς πάρα πολύ διάβασμα, αλλά επειδή αποτυπώνουν στο μυαλό τους πράγματα με τη μία και αφομοιώνουν πιο εύκολα, γράφουν αρκετά καλά.. και ίσως να είναι οι εξαιρέσεις αυτές στις πανελλήνιες..??:hmm:

ίσως;

μπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apla

Νεοφερμένος

Ο apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Πολύ χαβαλές αυτό το thread!

Pagitas, keep going, στηρίζω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πολύ χαβαλές αυτό το thread!

Pagitas, keep going, στηρίζω. :D
εγω μονο χαβαλε δεν βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ο Παραγοντας τυχη υπαρχει.Παντου υπαρχει.Αλλα αν καποιος εχει προετοιμαστει σωστα ειναι πολυ δυσκολο να αποτυχει λογω του παραγωντα 'τυχη'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

missducaine

Νεοφερμένος

Η missducaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
οχι μονο τυχη αλλα και καλη ψυχολογια........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Θεμα τυχης?Βρε λες? :hmm:

Πως γινεται ομως το 80% των παιδιων που διαβαζουν καλα να περνανε εκει που θελουν?Δεν ειπα οτι ειναι ο πιο αξιοκρατικος τροπος εξετασης αλλα οχι και να τα ριχνουμε στην τυχη :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι δεν είναι θέμα τύχης.
Είσαι (υποτίθεται) καλά προετοιμασμένος, έχεις δει κάθε τύπο άσκησης που μπορεί να πέσει.
Αν έχεις διαβάσει, αφοσιωθείς στο γραπτό σου και δεν αγχωθείς υπερβολικά πολύ τότε όλα θα πάνε καλά.
Γα το τελευταίο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γράψω.
Ξέρω είναι χαζό εκ μέρους μου να διαβάζω και μόλις ξεκινάω να λύσω μία άσκηση σε διαγώνισμα πρώτη μου σκέψη να είναι "δε θα τη λύσω" αλλά δεν ξέρω ....
Θα ήθελα εκείνη την ώρα να ξεχάσω τα πάντα γύρω μου, να νιώσω το κενό μέσα μου και να γράψω !
Το σκέφτομαι και αγχώνομαι ήδη πόσο μάλλον εκείνη τη στιγμή.
όλο αυτό όμως νομίζω πως ξεκινάει από το ότι μας έχουν μάθει να λειτουργούμε με το σκεπτικό "οι πανελλήνιες είναι το μέλλον". Εντάξει δεν αμφιβάλλω είναι σημαντικό να περάσεις ,να κάνεις κάτι στη ζωή σου αλλά όχι κι έτσι. έχω ακούσει για αυτοκτονίες , για καταθλίψεις και λέω αμάν υπερβολές. Ξέρω , αν δεν γράψω θα στενοχωρηθώ πολύ, θα κλάψω, πρώτα για εμένα, μετά για τους γονείς μου και έπειτα για τους καθηγητές μου.
Γιατί υπάρχουν άτομα που πιστεύουν σε εμάς .
Η τύχη δεν παίζει ρόλο , τα αισθήματα κυρίως είναι το σημαντικό.
Θα δείξει ...λίγοι μήνες έμειναν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θεμα τυχης?Βρε λες? :hmm:

Πως γινεται ομως το 80% των παιδιων που διαβαζουν καλα να περνανε εκει που θελουν?Δεν ειπα οτι ειναι ο πιο αξιοκρατικος τροπος εξετασης αλλα οχι και να τα ριχνουμε στην τυχη :fool:
ο πιο αξιοκρατικός τρόπος εξέτασης ήταν οι δέσμες. Τώρα αυτές οι εξετάσεις είναι αναξιόπιστες. Περνάς χημεία χωρίς να εξεταστής στην χημεία, ή ΗΜΜΥ χωρίς να εξεταστεις ηλεκτρολογία ή περνάς ιατρική χωρίς να εξεταστείς ανατομία και φυσιολογία.

Οι Πανελλαδικές είναι καθαρή ρουλέτα αφού υπάρχει και η έκθεση......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosMak

Νεοφερμένος

Ο PanosMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πάντως αυτό το σύστημα των πανελληνίων είναι ότι πιο άχρηστο υπάρχει για να μπεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.Το έχουν θεοποίηση ότι ξέρεις τι η ζωή σου μέχρι τα 17 θα είναι οι πανελλήνιες που αυτό θα καθιερώσει το μέλλον σου λες και αν δεν περάσεις θα καταστραφείς για την υπόλοιπη ζωή σου το τόσο το έχουν κάνει ΤΟΣΟ που αυτό μονο άγχος σου δημιουργεί..Προσωπική μου άποψη για την πανελλήνιες?Είναι για να κινείται το χρήμα στην αγορά μέσο φροντιστηρίων κτλ κάπως πρέπει να τους βολέψει και αυτούς το κράτος.Γιατί κακά τα ψέματα το λύκειο είναι μονο για να σπαταλάς άσκοπα την ώρα σου και έτσι αναγκάζεσαι να στραφείς στα φροντιστήρια.Άλλωστε υποχρεωτική(δωρεάν)εκπαίδευση είναι μέχρι το γυμνάσιο,

Άσχετα ότι στα 17 πρέπει να επιλέξεις το επάγγελμα που θες να ακολουθήσεις για όλη σου την ζωή ,αν και ακόμα δεν έχεις το δικαίωμα της ψήφου.Και το πιο χαζό ποιο είναι? Αν δεν γράψεις καλά σε ένα μάθημα μπορείς να περάσεις κάπου τελείως διαφορετικά από αυτό που ήθελες που αυτό το μάθημα μπορεί να μην έχει καμια απόλυτος σχέση με αυτό που θες να ακολουθήσεις.

Και ναι οι πανελλήνιες είναι θέμα κωλοφαρδίας!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
αν και δεν εχω καθολου εμπειρια σ αυτον τον τομεα,πιστευω πως ειναι 70-75% θεμα διαβασματος(αν διαβασεις αρκετα θα γραψεις) και 25-30% θεμα τυχης(περισσοτερο θεμα αγχους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Η ικανοτητα δεν παιζει καθολου, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top