Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 199811

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!

Έχει ειπωθεί βέβαια αρκετές φορές το ίδιο θέμα αλλά σε κάθε περίπτωση εξακολουθούν να υπάρχουν πάντα διαφορετικές συνθήκες.

Θα ήθελα να ρωτήσω και ταυτόχρονα να πάρω τη γνώμη σας!

Είμαι απόφοιτος έδωσα Πανελλήνιες το 2022 συγκέντρωσα 11.000 μόρια Και εν τέλει δεν κατάφερα να περάσω στην πρώτη μου επιλογή η οποία ήταν και η νομική. Ούτε και στήν τελευταία μου επιλογή λόγω της ΕΒΕ με αποτέλεσμα να μην έχω περάσει σε κάποιο πανεπιστημιακό τμήμα που θέλω έκανα την εγγραφή μου και εγώ σε ένα τυχαίο τμήμα και ταυτόχρονα Έκανα εγγραφή σε ΙΕΚ.

Έχω καταλάβει πως αυτό το πράγμα που κάνω δεν με γεμίζει καθόλου σαν άνθρωπο Και εξακολουθώ καθημερινά να σκέφτομαι ότι εχω χάσει αυτό π θέλω να κανω και ψάχνω άλλους δρόμους όπως οτι κάνω κάποιο 10% και περνάω σε ενα τμήμα επαρχίας και μετα από 4 χρονια να δώσω κατατακτήριες η να δώσω ξανα πανελληνιες

Πήγα να κάνω μία απόπειρα να ξαναπροσπαθήσω φέτος να δωσω το 2023 αλλά λόγο Ψυχικού φόρτου και άγχους δεν τα κατάφερα και τα παράτησα. Εχω αποκλείση τις ιδιωτικές σχολές Νομικής Κύπρου λόγω οικονομικών αλλά και το IDEF για άλλους λόγους.

Και θα ήθελα την γνώμη σας να δώσω ξανά πανελλήνιες ή να παω μεσω κατατακτήριων εσεις στην θέση μου τη θα κάνατε;
Με γνώμονα βέβαια ότι στα αρχαία δεν παει τπτ καλά... και είναι το άγνωστο δύσκολο αλλα και με τα νέα μέτρα τα οποία είναι 50/50 η βαθμολογία τον αρχαίων.


Ευχαριστώ πολύ!!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Τα μαθήματα των κατατακτηρίων της νομικής τα έχεις κοιτάξει; πιστεύεις θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις στο διάβασμα κλπ ώστε να μπεις με αυτόν τον τρόπο στο τμήμα που θες;
Απ την άλλη, η σχολή στον Βόλο (που ευκαιρία θα ήταν να μας πεις και μια άποψη εκ των έσω αλλά κρίμα που δεν παρακολούθησες) σε ενδιαφέρει αρκετά ώστε να την βγάλεις και να δώσεις κατατακτήριες μετά; Γενικά δεν προτείνω ΙΕΚ και ιδιωτικές σχολές (αν και έχω τελειώσει ΙΕΚ) οπότε αφού απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα ξαναμιλάμε ^^
 

Guest 199811

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά δεν έχω τελειώσει το ΙΕΚ Τώρα είμαι στο δεύτερο εξάμηνο έχω πάρει δύο ειδικότητες. Η Σχολή στο Βόλο Δεν με ενδιαφέρει καθόλου δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα για την εγκατάσταση μου εκεί πέρα για να πάρω ένα χαρτί με τα χίλια ζόρια το οποίο εν τέλει Δεν το θέλω και επίσης το συγκεκριμένο τμήμα δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα. Τα έχω δει τα μαθήματα όλων των νομικών σχολών και και στην ίδια περίπτωση θα πήγαινα πάλι σε νομικό φροντιστήριο γιανα πάει ακόμα καλύτερα προετοιμασία μου.


Το θέμα είναι αν αξίζει να δώσω ξανά πανελλήνιες η να δώσω κατατακτήριες μετά από 4 χρόνια;
Αν και στις δύο περιπτώσεις τα αποτελέσματα είναι αβέβαια.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι σε τέλμα, αλλά πρέπει να ακούσεις κάποιες αλήθειες:
  • Για να δώσεις κατατακτήριες, πρέπει να έχεις ήδη τίτλο σπουδών από ΑΕΙ. Οπότε ξεχνάς από τώρα το ενδεχόμενο αυτό.
  • Το να μπεις μέσω ΙΕΚ σε πανεπιστήμιο επίσης το ξεχνάς, γιατί παρόλο που η διάταξη υπάρχει δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά. Και εκεί που εφαρμόζεται (σε κάτι τμήματα του κώλου τύπου Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου) παίρνουν 1-2 άτομα το χρόνο. Δεν θα πόνταρα εκεί.
Με βάση τα παραπάνω, οι επιλογές που έχεις είναι δύο: να δώσεις πανελλήνιες για νομική απευθείας (η βέλτιστη οδός) ή να πας σε ένα τμήμα για 4-5 χρόνια, να το βγάλεις και μετά να δώσεις κατατακτήριες.

Τη δεύτερη οδό δεν θα την συνιστούσα γιατί θεωρώ καραγκιοζιλίκι να πηγαίνεις σε μια σχολή με εντεταλμένη αποστολή να τη βγάλεις για να μεταπηδήσεις σε άλλη. Συν ότι αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο θα δεινοπαθήσεις και ενδεχομένως να μην την βγάλεις καν. Επίσης, αν δεν το έχεις με το διάβασμα (δεν λέω ότι ό,τι γράφεις πανελλήνιες αντικατοπτρίζει τις ικανότητες σου για διάβασμα απλά είναι ένας δείκτης) δε νομίζω να επιβιώσεις στη νομική ούτως ή άλλως.

Συμβουλή μου: στρώσε κώλο διάβασε για νομική. Εαν κατάλαβα καλά είσαι τώρα 19 χρονών; Ακόμη έχεις χρόνο και μέρες αν όντως σε ενδιαφέρει μόνο η εν λόγω σχολή. Να μιλάμε από τώρα για κατατακτήριες είναι στα όρια του αστείου.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Αρχικά δεν έχω τελειώσει το ΙΕΚ Τώρα είμαι στο δεύτερο εξάμηνο έχω πάρει δύο ειδικότητες. Η Σχολή στο Βόλο Δεν με ενδιαφέρει καθόλου δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα για την εγκατάσταση μου εκεί πέρα για να πάρω ένα χαρτί με τα χίλια ζόρια το οποίο εν τέλει Δεν το θέλω και επίσης το συγκεκριμένο τμήμα δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα. Τα έχω δει τα μαθήματα όλων των νομικών σχολών και και στην ίδια περίπτωση θα πήγαινα πάλι σε νομικό φροντιστήριο γιανα πάει ακόμα καλύτερα προετοιμασία μου.


Το θέμα είναι αν αξίζει να δώσω ξανά πανελλήνιες η να δώσω κατατακτήριες μετά από 4 χρόνια;
Αν και στις δύο περιπτώσεις τα αποτελέσματα είναι αβέβαια.
δεν ήξερα πως μπορείς να πάρεις δυο ειδικότητες μαζί αλλά οκ.. Την σχολή στο Βόλο την ανέφερα κυρίως γιατί είπες για κατατακτήριες και για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις ήδη πτυχίο ΑΕΙ όπως σε ενημέρωσαν.. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου όμως προτείνω και εγώ ως καλύτερη λύση να δώσεις ξανά πανελλήνιες με στόχο ένα τμήμα νομικής, μιας και δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να κάνεις αίτηση για 10% και μετά να περιμένεις άλλα 4-5 χρόνια να τελειώσεις τη σχολή πριν μπεις με κατατακτήριες στη νομική..
 

Guest 199811

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι σε τέλμα, αλλά πρέπει να ακούσεις κάποιες αλήθειες:
  • Για να δώσεις κατατακτήριες, πρέπει να έχεις ήδη τίτλο σπουδών από ΑΕΙ. Οπότε ξεχνάς από τώρα το ενδεχόμενο αυτό.
  • Το να μπεις μέσω ΙΕΚ σε πανεπιστήμιο επίσης το ξεχνάς, γιατί παρόλο που η διάταξη υπάρχει δεν εφαρμόζεται σχεδόν πουθενά. Και εκεί που εφαρμόζεται (σε κάτι τμήματα του κώλου τύπου Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου) παίρνουν 1-2 άτομα το χρόνο. Δεν θα πόνταρα εκεί.
Με βάση τα παραπάνω, οι επιλογές που έχεις είναι δύο: να δώσεις πανελλήνιες για νομική απευθείας (η βέλτιστη οδός) ή να πας σε ένα τμήμα για 4-5 χρόνια, να το βγάλεις και μετά να δώσεις κατατακτήριες.

Τη δεύτερη οδό δεν θα την συνιστούσα γιατί θεωρώ καραγκιοζιλίκι να πηγαίνεις σε μια σχολή με εντεταλμένη αποστολή να τη βγάλεις για να μεταπηδήσεις σε άλλη. Συν ότι αν δεν σου αρέσει το αντικείμενο θα δεινοπαθήσεις και ενδεχομένως να μην την βγάλεις καν. Επίσης, αν δεν το έχεις με το διάβασμα (δεν λέω ότι ό,τι γράφεις πανελλήνιες αντικατοπτρίζει τις ικανότητες σου για διάβασμα απλά είναι ένας δείκτης) δε νομίζω να επιβιώσεις στη νομική ούτως ή άλλως.

Συμβουλή μου: στρώσε κώλο διάβασε για νομική. Εαν κατάλαβα καλά είσαι τώρα 19 χρονών; Ακόμη έχεις χρόνο και μέρες αν όντως σε ενδιαφέρει μόνο η εν λόγω σχολή. Να μιλάμε από τώρα για κατατακτήριες είναι στα όρια του αστείου.
Σε περίπτωση που δεν περάσω και με τη δεύτερη φορά πανελλαδικών θα εχω χάσει δύο χρόνια.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Σε περίπτωση που δεν περάσω και με τη δεύτερη φορά πανελλαδικών θα εχω χάσει δύο χρόνια.
Υπάρχει και η μέθοδος του εσπερινού ΕΠΑΛ αλλά αυτό απαιτεί άλλα δύο χρόνια παρακολουθήσεων.

Έχεις σκεφτεί γενικά πάντως ότι αν όντως δεν μπορείς να περάσεις κάπου πανελελε ίσως να μην κάνεις για νομική;
 

Guest 199811

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει και η μέθοδος του εσπερινού ΕΠΑΛ αλλά αυτό απαιτεί άλλα δύο χρόνια παρακολουθήσεων.

Έχεις σκεφτεί γενικά πάντως ότι αν όντως δεν μπορείς να περάσεις κάπου πανελελε ίσως να μην κάνεις για νομική;
Σιγά μην πάω δύο χρόνια ΕΠΑΛ υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Δεν είπα ότι δεν μπορώ να περάσω είπα υπάρχει οτι υπάρχει σαν ενδεχόμενο. Επιπλέον εσύ τώρα την κακία σου βγάζεις Δεν έχω καταλάβει
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Σιγά μην πάω δύο χρόνια ΕΠΑΛ υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Δεν είπα ότι δεν μπορώ να περάσω είπα υπάρχει οτι υπάρχει σαν ενδεχόμενο. Επιπλέον εσύ τώρα την κακία σου βγάζεις Δεν έχω καταλάβει
Ρε φίλε κακία δεν είναι, ρεαλισμός λέγεται.

Άπαξ και περάσεις νομική το διάβασμα που θα ρίξεις είναι νηπιαγωγείο μπροστά στις πανελλήνιες. Αν δεν μπορείς να περάσεις μέσω πανελληνίων (πόσο δε σε οποιοδήποτε τμήμα γιατί έγραψες 11κ μόρια) πουθενά, τι σε κάνει να νομίζεις ότι πρέπει σόνι και καλά να γίνεις νομικός; Δεν βγάζω κακία, ρεαλιστής είμαι.

Να μου έλεγες είσαι ήδη σε κάποιο ΑΕΙ, το βγάζεις και θες να αλλάξεις κλάδο το συζητάμε για κατατακτήριες. Εσύ δεν μπορείς να γράψεις μια έκθεση, ένα ρήμα στα αρχαία και μια μετάφραση στα λατινικά. Τι άλλο μένει να πούμε;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Υπάρχει και η μέθοδος του εσπερινού ΕΠΑΛ αλλά αυτό απαιτεί άλλα δύο χρόνια παρακολουθήσεων.
Aπο ΕΠΑΛ δεν μπαίνεις νομική!!
Το ΕΠΑΛ δεν έχει όλες τις σχολές, σχολές όπως νομική, ψυχολογία, ΣΣΑΣ μόνο από ΓΕΛ.
 

Guest 199811

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε φίλε κακία δεν είναι, ρεαλισμός λέγεται.

Άπαξ και περάσεις νομική το διάβασμα που θα ρίξεις είναι νηπιαγωγείο μπροστά στις πανελλήνιες. Αν δεν μπορείς να περάσεις μέσω πανελληνίων (πόσο δε σε οποιοδήποτε τμήμα γιατί έγραψες 11κ μόρια) πουθενά, τι σε κάνει να νομίζεις ότι πρέπει σόνι και καλά να γίνεις νομικός; Δεν βγάζω κακία, ρεαλιστής είμαι.

Να μου έλεγες είσαι ήδη σε κάποιο ΑΕΙ, το βγάζεις και θες να αλλάξεις κλάδο το συζητάμε για κατατακτήριες. Εσύ δεν μπορείς να γράψεις μια έκθεση, ένα ρήμα στα αρχαία και μια μετάφραση στα λατινικά. Τι άλλο μένει να πούμε;

Ναι είδαμε και εσένα που τα έγραψες
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
αν και μυριζει τρολια απο χιλιομετρα δεν βαζεις ως στοχο τουλαχιστον να πας στα 15000 μορια να πιασεις καμια σχολη απο τωρα που δεν πιανεις τιποτα?απο το φιλοπαπου δεν πας στα ιμαλαια αμεσως.λεω εγω τωρα
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top