Πανελλήνιες ή Ανοικτό Πανεπιστήμιο σε μεγάλη ηλικία

jordan80

Νεοφερμένος

Ο jordan80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους? Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που με ταλανίζει πολύ καιρο! Θέλω να σπουδάσω αλλα ειμαι 29 χρονών. Σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες μετά απο τόσα χρόνια και να ακολουθήσω τη θεωρητική κατεύθυνση γιατί απο παλιά στο σχολέιο ήμουν πολύ καλός στα θεωρητικά μαθήματα! Σκέφτομαι όμως και το ΕΑΠ ( Φυσικές Επιστήμες η Πληροφορική ) αν και δεν ήμουν τόσο καλός στα μαθηματικά και στα συναφ'η μαθήματα , καθώς ναι μεν το κόστος είναιι υψηλό αλλα δουλεύοντας ταυτόχρονα μπορείς και να σπουδάζεις! Επίσης κάτι άλλο που με απασχολεί είναι κατα πόσον θα μπορέσω να χρησιμποιήσω το πτυχίο μου στο μέλλον! Εσείς τι θα επιλέγατε να σπουδάσετε κάτι που σας αρέσει ( στορικός, Φιλόλογος, Αρχαιολόγος )μεσω πανελληνίων η κάτι σχετικό με τις νέες τεχνολογίες ( Φυσικός, Πληροφορική , Βιολόγος ) μεσω του ΕΑΠ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
To EAΠ είναι αβέβαιο. Είναι οι αιτήσεις κάθε χρόνο πάρα πολλές και δε μπορείς να ξέρεις αν θα κληρωθείς. Αν δεν θες να χάσεις άλλο χρόνο δώσε πανελλήνιες εξετάσεις το 2012. Με το νέο νομοσχέδιο που θα ψηφιστεί θα μπορείς να εγγραφείς σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών ως φοιτητής μερικής φοίτησης αν δουλεύεις παράλληλα με τις σπουδές σου. Κάνε βέβαια το Δεκέμβρη την αίτηση σου στο ΕΑΠ και αν κληρωθείς αποφασίζεις μετά αν θα σταματήσεις το διάβασμα για τις πανελλήνιες ή όχι. Απλά να ξέρεις ότι στο ΕΑΠ κάθε θεματική ενότητα προπτυχιακού προγράμματος σπουδών κοστίζει 700 ευρώ, οπότε θα σου κοστίσει κατ' ελάχιστον 12*700=8400 ευρώ (εφόσον δεν κοπείς ποτέ σε καμία θεματική ενότητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Με το νέο νομοσχέδιο που θα ψηφιστεί θα μπορείς να εγγραφείς σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών ως φοιτητής μερικής φοίτησης αν δουλεύεις παράλληλα με τις σπουδές σου.

Καλά,δεν είναι και κανένα ιδιαίτερο "πλεονέκτημα"! δικαιούταν πριν το νέο νόμο, θα δικαιούται και τώρα!
Πάντως jordan80 όταν διάβασα "μεγάλη ηλικία" φαντάστηκα ότι θα ήσουν π.χ. 50 χρονών ας πούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εμένα το ΕΑΠ δεν μου γεμίζει το μάτι....Νομίζω ότι σπουδάζεις απλά για να λες ότι σπουδάζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πάντως τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης που χορηγεί το ΕΑΠ είναι πλήρως ισότιμα με εκείνα των πανεπιστημίων. Μήπως Revekka είσαι λίγο προκατειλημμένη; Γιατί δε σου γεμίζει το μάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όχι, όχι, δεν μιλάω για ισοτιμίες πτυχίων κλπ, το γνωρίζω ότι είναι ισότιμα.

Απλά, ειδικά για θετικές επιστήμες, δεν μπορώ να διανοηθώ πώς κάποιος ΔΕΝ θα μπει σε εργαστήριο, δεν θα δει απτά κάποια πράγματα...Άλλο να κάνεις ιστορία της τέχνης για παράδειγμα...

Ο άλλος λόγος (που είναι καθαρά εμπειρικός και προσωπικός-οπότε μπορεί να είναι λανθασμένος) είναι ότι δεν νομίζω ότι γίνεται σωστή δουλειά. Κανείς δεν ασχολείται σοβαρά με το αντικείμενο. Εμένα με πλησιάζουν πολλοί κάθε τρεις και λίγο για να μου προτείνουν με χρήματα να τους κάνω τις εργασίες και ξέρω ότι ένα μεγάλο ποσοστό (έτυχε να έχω και πολλούς στον κύκλο μου των γνωστών και φίλων) δεν κάνει τίποτα μόνο του. Πασαλείματα της τελευταίας στιγμής και κανένας έλεγχος.

Γενικά νομίζω ότι σε μερικά αντικείμενα δεν γίνεται εξ'αποστάεως εκπαίδευση. Χάνεις ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της ίδιας της εκπαίδευσης έτσι. Ο δεύτερος λόγος είναι προσωπική άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Θα σου προτεινα να ενημερωθεις πληρως για τις δυο αυτες επιλογες (θετικα,αρνητικα) και κατοπιν με βαση το τι πτυχιο θες να αποκτησεις τοτε κανεις την επιλογη σου..Εισαι 29 ετων και σιγουρα ξερεις οτι για να πας επαγγελματικα μπροστα θα πρεπει κανεις κατι που να το γουσταρεις.Μην επιλεξεις κατι που θεωρεις οτι σημερα εχει προοπτικες γιατι σε αυτο το επαγγελμα (πληροφορικη κ.α οπως αναφερεις) θα μπουν αυτοι που το γουσταρουν περισσοτερο απο σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν πάνε τις εργασίες έξω οι φοιτητές του ΕΑΠ τότε είναι δικό τους πρόβλημα. Για να τα λέμε όμως όλα, αυτά δεν γίνονται και στα άλλα πανεπιστήμια και ΤΕΙ; Παντού γίνονται αυτά. Θέματα, πτυχιακές & μεταπτυχιακές εργασίες ακόμη και διδακτορικές διατριβές πληρώνουν να τους τις κάνουν άλλοι. Δεν είναι μόνο παθογένεια του ΕΑΠ.

Όσον αφορά τα εργαστήρια, το πτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του ΕΑΠ "Σπουδές στις φυσικές επιστήμες" έχει υποχρεωτικά εργαστήρια στα 3 τελευταία έτη. Το πτυχιακό πρόγραμμα σπουδών "Πληροφορική" δεν έχει κανένα και όντως αυτό είναι πρόβλημα.

Προσωπικά, μετά από τους καθηγητές που είδα στο τμήμα που τελείωσα θα προτιμούσα την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Πάντως τα προγράμματα του ΕΑΠ είναι απαιτητικά και δεν το λέω μόνο εγώ που τυχαίνει να είμαι φοιτητής στο ΕΑΠ αλλά και όλοι οι φοιτητές με τους οποίους έχω μιλήσει που είναι όλοι απόφοιτοι πανεπιστημίων (καμιά 10αριά άτομα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μακάρι Γιώργο μου, δεν έχω κάτι προσωπικό με το ΕΑΠ, ίσα ίσα που αποτελεί μια αξιόλογη εναλλακτική σε σχέση με αυτά τα ΙΕΚ τα ιδιωτικά και τα κολλέγια που σου ρουφάνε το αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jordan80

Νεοφερμένος

Ο jordan80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να σπουδάσω αυτό πού μου αρέσει δηλ.Αρχαιολογία αν και ξέρω πως το μέλλον είναι δυσοίωνο αν και πιστεύω οτι και το τμημα Θετικών Επιστημών του ΕΑΠ είναι πολύ ενδιαφερον δεν ξέρω κατι μου λέει να ακολουθήσω αυτό που μου αρέσει! Αν και έχω τις αμφιβολίες μου ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το Πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο "περνάω μαθήματα και παίρνω πτυχίο", αλλά και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα με τις κοινωνικές της προεκτάσεις που κάποιος αποκομίζει στα 4 ή 5 ή 6 έτη σπουδών.

Jordan80 ποιο είναι το πρώτο κριτήριο που σε ωθεί για έναρξη σπουδών στα 29? Η επαγγελματική προοπτική αυτών ή γενικότερα μία επιθυμία για τριτοβάθμιες σπουδές? Η απάντησή σου, σού δίνει και τη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jordan80

Νεοφερμένος

Ο jordan80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το Πανεπιστήμιο δεν είναι μόνο "περνάω μαθήματα και παίρνω πτυχίο", αλλά και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα με τις κοινωνικές της προεκτάσεις που κάποιος αποκομίζει στα 4 ή 5 ή 6 έτη σπουδών.

Jordan80 ποιο είναι το πρώτο κριτήριο που σε ωθεί για έναρξη σπουδών στα 29? Η επαγγελματική προοπτική αυτών ή γενικότερα μία επιθυμία για τριτοβάθμιες σπουδές? Η απάντησή σου, σού δίνει και τη λύση.
Η αλήθεια είναι ότι αν και ασχολήθηκα με άλλα πράγματα στη ζωή μου απο μικρός ήθελα να σπουδάσω Αρχαιολογία γιατί με έλκυε σαν αντικείμενο αλλά και επειδή είχα έφεση στα σχετικά μαθήματα! Τώρα επαγγελματικά δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να σου προσφέρει κάτι αυτο το αντικείμενο σπουδών η ακόμα και οι θετικές επιστήμες αλλα θα ήθελα αυτό που θέλω να σπουδάσω να το κάνω όχι μόνο για να σπουδάσω και να πάρω πτυχίο αλλα και να κυνηγήσω και το όνειρο μου έστω και καθυστερημένα! Απλά μπερδεύομαι γιατι βρίσκω και τις θετικές επιστήμες ενδιαφέρουσες και δεν ξέρω με ποιο κριτήριο να επιλέξω. Με το κριτήριο οτι οι θετικές επιστήμες είναι σίγουρα πιο προσοδοφόρες επαγγελματικά η με το κριτήριο του να σπουδάσω ότι μου αρέσει πραγματικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the cursed

Νεοφερμένος

Η the cursed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους/ες!
Είμαι καινούρια στην κοινότητα αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας τους τελευταίους μήνες.Είμαι 31 ετών και τελικά το πήρα απόφαση να δώσω πανελλήνιες 2η φορά.Η 1η ήταν το '98 με το σύστημα των δεσμών (4η) όπου δεν πέρασα κάπου κυρίως γιατί δεν είχα αποφασίσει τι ήθελα να κάνω στη ζωή μου και έτσι δεν διάβασα και δεν προσπάθησα όσο θα έπρεπε.
Πλέον όμως αποφάσισα να δώσω για 2η φορά και θα ήθελα τη βοήθειά σας:
Καταρχήν θέλω να μπω στο τμήμα Ισπανικής Φιλολογίας.Τα ισπανικά είναι γλώσσα που λατρεύω και πιστεύω οτι αν επιλέξεις αυτό που αγαπάς κάποια στιγμή θα τον βρεις το δρόμο σου.Μία επιβεβαίωση θα ήθελα απο εσάς αναφορικά με τα μαθήματα που θα πρέπει να δώσω.
Αρχαία, Λατινικά,Ιστορία κατ.,Λογοτεχνία,Έκθεση,Ιστορία γεν. και Ισπανικά.Σωστά;

Έχω σκεφτεί και εγώ την εναλλακτική του ΕΑΠ αλλά για τα δεδομένα τα δικά μου κρίνεται μάλλον ασύμφορη αν και έχω κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών για την ισπανική και...ξερογλείφομαι. :slourp: Για να απαντήσω και στο ερώτημα του φίλου Jordan80 που άνοιξε το συγκεκριμένο thread, εγώ θα κάνω τα χαρτιά μου και για το ΕΑΠ. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί,μπορεί για παράδειγμα να κερδίσω το ΛΟΤΤΟ και να είμαι σε θέση να ανταπεξέλθω στο κόστος (ο νηστικός... :P).Επιπλέον, η σχολή που επιθυμώ είναι καθαρά θεωρητική και πιστεύω οτι είναι πιο βατή σε σχέση με μία καθαρά θετικής κατεύθυνσης που ,όπως είπατε και εσείς, χρείαζεται παρακολούθηση εργαστηρίων κτλ.Σίγουρα όμως το να μην έχεις πρόσβαση σε προφορική παράδοση προκειμένου να ξεδιαλύνεις τυχόν απορίες και να χρειάζεται να μπαίνεις στη διαδικασία αποστολής mail και να περιμένεις απαντήσεις δεν ξέρω και εγώ μετά απο πόσο χρονικό διάστημα είναι ένα θέμα.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω: υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος που τελείωσε θεωρητική και έχει τις σημειώσεις του και θέλει να μου της δώσει;Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για φροντιστήριο αλλά ούτε και το ωράριο εργασίας μου δίνει αυτή τη δυνατότητα γιατί είναι άστατο.Αν υπάρχει κάποιος που μένει Αθήνα και έχει σημειώσεις κυρίως αρχαίων και λατινικών γιατί δε θυμάμαι τίποτα απο τότε, θα του ήμουν ευγνώμων.:) Κάπου είχα δει ένα αντίστοιχο thread με σημειώσεις νομίζω, αλλά τώρα δεν το βρίσκω πουθενά.

Και τέλος, αναφέρθηκε απο τον Civilara οτι υπάρχει η δυνατότητα να είσαι και φοιτητής μερικής φοίτησης.Αυτό ξέρουμε πώς λειτουργεί;Δηλ. αυτοί οι φοιτητές παίρνουν λιγότερα μαθήματα ανά εξάμηνο ή απλά έχουν τη δυνατότητα να πάρουν πτυχίο καθυστερημένα;

Σας ζάλισα το ξέρω.:redface:
Εύχομαι καλή αρχή σε όσους πέρασαν φέτος και καλή συνέχεια στους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timekeeper

Νεοφερμένος

Ο timekeeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά, το ΕΑΠ προσφέρεται μόνο αν μπορείτε να πληρώσετε τα εξαντλητικά δίδακτρα. Είμαι φοιτητής του ΕΑΠ και πέρυσι έδωσα πανελλήνιες γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά. Μην νομίζετε ότι το ΕΑΠ είναι περίπατος. Έχω ρίξει ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ξενύχτια και την επόμενη μέρα να πρέπει να πάω και για δουλειά. Σκεφτείτε ότι με 2 ενότητες το χρόνο, χρειάζεσαι περίπου 6 χρόνια και 1400 ευρώ ετησίως. Χοντρά-χοντρά γύρω στα 9000 ευρώ... Η ηλικία, η εμπειρία σας και η έλλειψη άγχους που έχουν τα παιδιά της Γ' Λυκείου, είναι τα μεγάλα σας ατού. Έβγαλα 14600 μόρια, με διάβασμα από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Μάιο και μετά από μια αποχή 13 χρόνων από τα θρανία. Τώρα πάλι, αν στοχεύετε σε μια σχολή η οποία έχει έδρα στην Κρήτη για παράδειγμα κι εσείς μένετε στην Λάρισα, ναι, τότε ίσως το ΕΑΠ να είναι η μόνη σας λύση. Πάντως, ο νέος νόμος δίνει το δικαίωμα σε όλα τα υπάρχοντα ΑΕΙ και ΤΕΙ να οργανώνουν τμήματα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Οπότε, γνώμη μου είναι, ξεκινήστε το διάβασμα για Πανελλήνιες (είναι πολύ πιο εύκολες πλέον απ' ότι ήταν οι δέσμες), κάντε αίτηση για το ΕΑΠ τον Νοέμβριο και έχετε και τα μάτια σας ανοιχτά για κάποιο εξ αποστάσεως τμήμα από την σχολή που σας ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETA29

Νεοφερμένος

Η ZETA29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Jordan,

Απλούστατο κατ' εμέ! Κάνε αίτηση στο ΕΑΠ το Νοέμβριο και συγχρόνως άρχιζε να διαβάζεις από τώρα!! Εγώ είμαι 28 ετών και ακολούθησα την καρδιά μου! Μου είχε καρφωθεί να δώσω πανελλήνιες εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν έκανα το βήμα. Ξαφνικά πέρυσι τέτοια μέρα καλή ώρα μου ήρθε να δώσω πανελλήνιες! Το συζήτησα με μια φίλη μου που εργάζεται σε φροντιστήριο και μου λέει αύριο ανοίγουν τα φροντιστήρια πρέπει να βιαστείς! Πήγα 4,5 μήνες φροντιστήριο, διάβαζα και παράλληλα εργαζόμουν! Τους τελευταίους 3 μήνες είναι η αλήθεια ότι κουράστηκα και σταμάτησα το φροντιστήριο, αλλά ΟΧΙ και το διάβασμα! Για να μη στα πολυλογώ έδωσα και προχθές έμαθα ότι πέρασα στην δεύτερη μου επιλογή με 17.045 (Ισπανικής γλώσσας και φιλολογίας-Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών!!). Έκτοτε κυριολεκτικά πετάω από τη χαρά μου!!! Ένιωσα μετά από τοοοοοοοοοοσα χρόνια να γεμίζω το κενό που υπήρχε πάντα μέσα μου...! Κυνήγα τα όνειρά σου!!

Υ.Γ. Πολλοί ενδέχεται να σε αμφισβητήσουν και να σου πουν "τι το θέλεις τώρα;" ΜΗΝ δώσεις καμία σημασία! ΣΥΝΕΧΙΣΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Jordan,

Απλούστατο κατ' εμέ! Κάνε αίτηση στο ΕΑΠ το Νοέμβριο και συγχρόνως άρχιζε να διαβάζεις από τώρα!! Εγώ είμαι 28 ετών και ακολούθησα την καρδιά μου! Μου είχε καρφωθεί να δώσω πανελλήνιες εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν έκανα το βήμα. Ξαφνικά πέρυσι τέτοια μέρα καλή ώρα μου ήρθε να δώσω πανελλήνιες! Το συζήτησα με μια φίλη μου που εργάζεται σε φροντιστήριο και μου λέει αύριο ανοίγουν τα φροντιστήρια πρέπει να βιαστείς! Πήγα 4,5 μήνες φροντιστήριο, διάβαζα και παράλληλα εργαζόμουν! Τους τελευταίους 3 μήνες είναι η αλήθεια ότι κουράστηκα και σταμάτησα το φροντιστήριο, αλλά ΟΧΙ και το διάβασμα! Για να μη στα πολυλογώ έδωσα και προχθές έμαθα ότι πέρασα στην δεύτερη μου επιλογή με 17.045 (Ισπανικής γλώσσας και φιλολογίας-Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών!!). Έκτοτε κυριολεκτικά πετάω από τη χαρά μου!!! Ένιωσα μετά από τοοοοοοοοοοσα χρόνια να γεμίζω το κενό που υπήρχε πάντα μέσα μου...! Κυνήγα τα όνειρά σου!!

Υ.Γ. Πολλοί ενδέχεται να σε αμφισβητήσουν και να σου πουν "τι το θέλεις τώρα;" ΜΗΝ δώσεις καμία σημασία! ΣΥΝΕΧΙΣΕ!

μπορω να πω πως πηρα μεγαλο κουραγιο...δισταζα και ημουν στο τσακ να παω να γραφτω σε ΙΕΚ επειδη θεωρουσα-θεωρω τον εαυτο μου μεγαλη για να ξαναδωσω πανελληνιες....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETA29

Νεοφερμένος

Η ZETA29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
@ Πανσέληνος

χαχαχα! Με έκανες και γέλασα φίλη μου.. Εσύ ΜΕΓΑΛΗ;;;; ΕΛΕΟΣ! Τί άλλο θα ακούσω;;; Κάνε το όνειρό σου πραγματικότητα!!!! Ούτε καν να το σκέφτεσαι!!!!!!!!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
@ Πανσέληνος

χαχαχα! Με έκανες και γέλασα φίλη μου.. Εσύ ΜΕΓΑΛΗ;;;; ΕΛΕΟΣ! Τί άλλο θα ακούσω;;; Κάνε το όνειρό σου πραγματικότητα!!!! Ούτε καν να το σκέφτεσαι!!!!!!!!!!! ;)

χαχαχα ναι!!!ο,τι να ναι!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETA29

Νεοφερμένος

Η ZETA29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πού θέλεις να περάσεις;;; Είσαι πολύ μικρή.. Εγώ έκανα μάθημα στο φροντιστήριο με παιδιά 18,19,21 και είμαι 28!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Πού θέλεις να περάσεις;;; Είσαι πολύ μικρή.. Εγώ έκανα μάθημα στο φροντιστήριο με παιδιά 18,19,21 και είμαι 28!!!

ΑΣΟΕΕ :) ναι κι εγω φανταζομαι με δεκαοχταχρονα θα ειμαι αυριο στο φροντιστηριο....μαλλον θα ειμαι η μεγαλυτερη....παντως σε θαυμαζω για το κουραγιο σου!!!αληθεια μου εδωσες και 'μενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top