[Πανελλήνιες Εξετάσεις] Αν έβαζα εγώ θέματα...

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
ΦΥΣΙΚΗ: Ενα συνδυαστικο με στερεο,οπτικη και ντοπλερ για 4ο,μια συμβολη για 3ο και φθινουσα,εξαναγκασμενη για 2ο.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤ. : 3o θεμα ρυθμο μεταβολης με σκαλα που πεφτει,4ο ολοκληρωμα με ακρα δυο συναρτησεις ολοκληρωματα,2ο μιγαδικο με υπερβολη και ελλειψη χωρις να σου δινει τι γ.τ πρεπει να βρεις.
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤ. : 3o θεμα συνδυαστικο 1,2,4,6,7 και 4ο θεμα συνδυαστικο με 6 ερωτηματα απο κεφαλαια 1,2,4,5,6,7,8.
ΧΗΜΕΙΑ : 3o θεμα δεντρο με 22 ενωσεις χωρις να σου δινει καμια αρχικη. 4ο θεμα δυο διερευνησεις με διαιθυλαμινες,συνδυαζομενο με νομους θερμοδυναμικης.
ΕΚΘΕΣΗ : ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ.
Μαθηματικα, Φυσικη φαινονται ενταξει.... Βιολογια, πιστευεις οτι θα προλαβαιναν οι μαθητες να ανταποκριθουν και αν ναι, πόσοι;
Xημεία, τραβηγμενα.. Έκθεση, τι να σου πω....
Και πόσο πιστευεις ότι θα πήγαιναν οι βάσεις της Ιατρικης με τετοια θεματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα ευκολίας/δυσκολίας. Απλα πιστευω πως θα βασάνιζα κόσμο αν το βαζα. Εγώ προσωπικά μετα βίας το διαβάζω αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μαθηματικα, Φυσικη φαινονται ενταξει.... Βιολογια, πιστευεις οτι θα προλαβαιναν οι μαθητες να ανταποκριθουν και αν ναι, πόσοι;
Xημεία, τραβηγμενα.. Έκθεση, τι να σου πω....
Και πόσο πιστευεις ότι θα πήγαιναν οι βάσεις της Ιατρικης με τετοια θεματα;
Δεν μιλαω για θεματα με πολυ γραψιμο.Καιρος να σταματησει η παπαγαλια της βιολογιας νε τις ετοιμες δικαιολογησεις.
Επισης,καιρος να βαλουν και κατι δυσκολο στη χημεια και να σταματησουν να βαζουν φροντιστηριακα θεματα στην εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δεν μιλαω για θεματα με πολυ γραψιμο.Καιρος να σταματησει η παπαγαλια της βιολογιας νε τις ετοιμες δικαιολογησεις.
Επισης,καιρος να βαλουν και κατι δυσκολο στη χημεια και να σταματησουν να βαζουν φροντιστηριακα θεματα στην εκθεση.
Μα εχουν πολυ γραψιμο αυτα που λες.... Φαντασου την διορθωση ενος κειμενου εκθεσης που προτεινεις... Οσο για την χημεια, περυσι ξεκινησαν να βαζουν πιο δυσκολα θεματα, αν και προσωπικα τα βρηκα γελοια, μπερδεψαν πολυ κοσμο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Eκθεση: Eυτυχια
Αρχαια --ΠΟΛΙΤΙΚΑ 15-16!! <3 <3
Ιστορια---Κρητικο,Προσφυγικο
Λατινικα--32,41
Λογοτεχνια--Προσφυγικο ή Αντικλειδια
Βιολογια Γεν.--φλεγμονη,AIDS,βιομαζα,πεταλουδες
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Και τα όρια του πατριωτισμού θα ήταν ωραίο θέμα στην έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bioV

Νεοφερμένος

Η bioV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εκθεση: Εθελοντισμος
Μαθηματικα κατευθυνσης: 3o ρυθμος μεταβολης, 4ο μιγαδικοι με ολοκληρωματα, 2ο κατι απλο μονοτονια-ακροτατα-ριζες
Μαθηματικα γενικης: 2o στατιστικη, 3ο απλες πιθανοτητες, 4ο συνδυαστικο πρωτο+τριτο κεφαλαιο με υποερωτημα για min και max πιθανοτητας αγνωστου συνολου
Φυσικη κατευθυνσης: 1o και 2ο απο διαφορες περιοχες, 3ο doppler ή ανακλαση-διαθλαση και 4ο συνδυαστικο στερεο-κρουσεις-ταλαντωσεις
Βιολογια κατευθυνσης: 4o mendel συνδυασμος φυλοσυνδετου με επικρατες/συνεπικρατες και 3ο διαγραμματα απο το 7 ή διάγνωση αιμοσφαρινοπαθειων, μαζι με 2ο και 4ο παντα.
Χημεια κατευθυνσης : στο στυλ που κινουνται ηδη, απλα θα ζητουσα λεπτομερειες του βιβλιου(μπλε κουτακια αριστερα και δεξια) στο 1ο και 2ο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Έκθεση: Εθελοντισμός
Λατινικά: 34 - 47
Γνωστό: 15 - 16 Πολιτικά
Λογοτεχνία: Αντικλείδια
Ιστορία: για πηγές Χρύσανθος - Βενιζέλος από Παρευξείνιο, περίοδος δημιουργίας από Κρητικό
Βιολογία: θέμα Γ -> διαγράμματα με το πρώτο να έχει ορό και το άλλο πρωτογενή ανοσοβιολογική απόκριση και θέμα Δ συνδυαστικό με ένα είδος εντόμων που ανέπτυξε ανθεκτικότητα στο εντομοκτόνο DTT. τα ερωτήματα θα αφορούν συγκέντρωση DDT και πως εξηγείται η ανθεκτικότητα που ανέπτυξαν τα έντομα σύμφωνα με το Λαμάρκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εκθεση: ευθανασία ή ψυχαγωγία

Μαθηματικα ΚΑΤ.: 3ο θεμα-> πρόβλημα ρυθμού
4ο θεμα -> καθαροί μιγαδικοί( όχι με συναντήσεις )
Φυσικη ΚΑΤ.: 3ο θεμα: ανάκληση- διαθλαση
4ο θεμα: συμβολή κυμάτων με υπερβολές
Αεππ: 3ο θεμα:σταδιακή δημιουργία μαθηματικης παράστασης μέσα απο διαδικασίες
4ο θεμα: πίνακες με υποπρογραμματα ( τα γνωστά)
ΑΟΔΕ: καταργείται ως μάθημα αυτη η αηδία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αεππ: 3ο θεμα:σταδιακή δημιουργία μαθηματικης παράστασης μέσα απο διαδικασίες

Ήμαρτον , 3ο θέμα και πρόγραμμα;
Να μας στείλουν ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
ρε παιδια ευτυχια;ορια πατριωτισμου;ειλικρινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Hmm...
Έκθεση: Ελευθερία ή Δικαιοσύνη
Βιολογία: κυρίως από το 1ο κεφάλαιο
Λογοτεχνία: Κρητικός ή Όνειρο στο κύμα
Ιστορία: Οτιδήποτε
Αρχαία Γνωστό: Πολιτεία
Αρχαία Άγνωστο: Θουκυδίδης
Λατινικά: Οτιδήποτε πλην της επιτομής της ηλιθιότητας που ξεκινά "Όλοι οι φιλόσοφοι νομίζουν..." ή κάπως έτσι τέλος πάντων. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Πάρτε και ένα θέμα για έκθεση:
ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Mαθηματικα:
Κλασσικα 2ο θεμα μιγαδικοι 3ο μονοτονιες κτλ 4ο ολοκληρωματα
Φυσικη:
2ο Θεμα:Φθινουσες και ντοπλερ
3ο Θεμα:Στασιμο
4ο Θεμα:Κατι με τροχαλιες η κυλινδο
Βιολογια:1ο 2ο θεωρια
3ο:Απο το 1,2,4 κεφαλαια (δινεται αλληλουχια και ενα πεπτιδιο κτλ κτλ)
4ο:Θεμα απο το 5ο-6ο με εκφωνηση(να μην δινεται δεντρο δλδ)
Χημεια:Τα κλασσικα
Βιολογια Γεν:Ειναι μικρη η υλη και περιορισμενος ο αριθμος ασκησεων
Και τελος ΕΚΘΕΣΗ:
Ευθανασια η θανατικη ποινη θα εβαζα εγω προσωπικα(ΕΙναι ενδιαφερον θεματα και σηκωνουν πολυ κουβεντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Και τελος ΕΚΘΕΣΗ:
Ευθανασια η θανατικη ποινη θα εβαζα εγω προσωπικα(ΕΙναι ενδιαφερον θεματα και σηκωνουν πολυ κουβεντα)
για αυτο ακριβως δεν παιζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
για αυτο ακριβως δεν παιζουν

ναι το ξερω...αλλα γενικα μου αρεσουν θεματα ηθικης και γι'αυτο θα τα εβαζα
αλλα σιγουρα καλο ειναι και η ενδοσχολικη βια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Λοιπόν, για να πω κι εγώ να γελάσουμε... :
Φυσική θα έβαζα αυτό το θέμα: (εκτός ύλης θα μου πείτε, και θα γελάσω,, στερεό σώμα...)
Ένας εξωλέμβιος κινητήρας εσωτερικής καύσης για σκάφος, λειτουργεί με έναν θερμοδυναμικό κύκλο. Στους κινητήρες εσωτερικής καύσης της εποχής μας ο κύκλος «ολοκληρώνεται σε τέσσερις χρόνους» για κάθε κύλινδρο (εξ’ ου και η ονομασία τετράχρονος κινητήρας - οι τέσσερις χρόνοι «είσοδος - συμπίεση – έκρηξη - έξοδος» για τον τετράχρονο κινητήρα). Ωστόσο την αρχή έκαναν οι «δίχρονοι κινητήρες» (οι οποίοι καταργήθηκαν σταδιακά με εξαίρεση ακόμα τις εξωλέμβιες μηχανές - καθώς έκαιγαν μαζί με βενζίνη και λάδι , ρύπαιναν και άφηναν μέρος της βενζίνης τους άκαυτη --> Ωστόσο είχαν λόγω κατασκευής υψηλές αποδόσεις, και ροπές , όπως θα διαπιστώσετε και από αυτήν την άσκηση). Μια δίχρονη εξακύλινδρη εξωλέμβια μηχανή λοιπόν, λειτουργεί με μια θερμοδυναμική διάταξη που αναπαριστάται προσεγγιστικά (για λόγους ευκολίας της άσκησης) με μια ισόχωρη θέρμανση της αρχικής ποσότητας αερίου που υπάρχει στους κινητήρες , μια αδιαβατική εκτόνωση (με την έκρηξη), μια ισόχωρη ψύξη και μια αδιαβατική συμπίεση (κύκλος Otto). Το συνολικό έργο που παράγεται από τη διάταξη, μέσω γραναζιών (υπάρχει μια επιπλέον απώλεια της τάξης του 10% σε παλιές μηχανές) αξιοποιείται τελικώς προς κίνηση της προπέλας στο «πόδι» της μηχανής. Επίσης δίνεται πως ο παραπάνω θερμοδυναμικός κύκλος, έχει απόδοση ίση με το 70% του θερμοδυναμικού κύκλου Carnot. Για την συγκεκριμένη λοιπόν εξωλέμβια ισχύει πως μετά το πέρας της αρχικής ισόχωρης θέρμανσης η θερμοκρασία είναι ίση με 850oC . Επίσης δίνεται πως αν η συγκεκριμένη διάταξη λειτουργούσε με κύκλο Carnot (για τον οποίον να ισχύει πως «κινείται» στα ίδια «ακραία» πλαίσια θερμοκρασιών με τον παραπάνω κύκλο Otto , ώστε να ισχύει εξ’ άλλου η ίδια διάταξη με άλλη εφαρμογή κύκλου) τότε η ισόθερμη αντιστρεπτή εκτόνωση του κύκλου θα εκκινούσε από μια θερμοκρασία 60οC.
Tη στιγμή λοιπόν που ξεκινά η εκτόνωση μέσα στον κάθε κύλινδρο, η πίεση είναι ίση με 240psi και το αέριο καταλαμβάνει μόλις το 1/5 του όγκου του κυλίνδρου ενώ τη στιγμή που ολοκληρώνεται, η πίεση αγγίζει μέσα στον κύλινδρο τα 40psi. Επίσης μετά την ολοκλήρωση της ισόχωρης ψύξης, η πίεση στον κύλινδρο πέφτει στα 15psi, ενώ μετά την ολοκλήρωση της συμπίεσης του κυλίνδρου, η πίεση στο εσωτερικό του αγγίζει τα 85.43psi.
Αν δίνεται πως η εξωλέμβια αυτή μηχανή είναι 1723 κυβικών, τότε:
1)Να βρεθεί ο συντελεστής απόδοσης της θερμικής μηχανής.
2)Να βρεθεί η ιπποδύναμη της μηχανής , καθώς και η ισχύς που τελικά αξιοποιείται στην προπέλα.
3) Αν η παραπάνω μηχανή, είναι εγκατεστημένη σε ένα σκάφος μάζας 1253 kg, το οποίο ξεκινάει από την ηρεμία και μέσα σε 10sec και αποκτά την τελική του ταχύτητα , να βρείτε πόση παραπανίσια «μάζα» το φορτώσαμε αν μέσα στον ίδιο χρόνο το σκάφος έπιασε την ταχύτητα των 44.8mph. Δίνεται ο συντελεστής υδροδυναμικότητας (σαν συντελεστή τριβής να τον χρησιμοποιήσετε του σκάφους ) ίσος με 3/4. Καθώς και ότι το σκάφος έπιασε την τελική του ταχύτητα αφού πρώτα διένυσε διάστημα 31.92 m.
(Δίνονται: 1 hp (horsepower) = 0, 73 kW , R=0.082 L*atm/K*mol, Στους υπολογισμούς σας να αντιμετωπίσετε το καύσιμο ως «ιδανικό αέριο», ο κυβισμός δίνεται σε CC (Cubin Centimeters), 1psi =0.0689 bars, 1mile=1.6 meter . Να θεωρήσετε ότι ο χρόνος συμπίεσης και έκρηξης είναι της τάξης του 1.24*10^-5 sec)

Χημεία θα έβαζα αυτήν την άσκηση:
"Η οικογένεια ενός μορίου:"

"Στο τέλος πάλι φτάσαμε ένα ακόμα μαθηματάκι,
μα πρίν τα βιβλία κλείσουνε και πάτε για τεστάκι,
θα ήθελα την οικογένεια να σας παρουσιάσω
και αν μας μελετήσετε <<ευχαριστώ>> να σας εκφράσω:

Είμαι στ' αλήθεια μόριο μα όχι ό,τι κι ό,τι ,
ούτε που θα σκεφτήκατε από το πολύ το πότι
πως αν σας κόψει και με πολυμερίσετε
το χαλκό από τους σωλήνες σας θα αντικαταστήσετε.

Η μάνα μου αλκύνιο ήταν η κακομοίρα
μα σαν σε HCl με NH4Cl την βάλλατε της αλλάξατε την μοίρα
προέκυψα εγώ - ένα κακόμοιρο παιδάκι
προσοχή είμαι <<ε>> ή <<ζ>> ; το είπαμε σηκώστε το χεράκι...

Πήρατε την μάνα μου και την υδρογονώσατε
και με καταλύτες ειδικούς την αντίδραση τελειώσατε
Μα μόρια νερού στο προϊόν αν προσθέσετε
σε έναρξη την παραγωγή της θείας μου θα θέσετε

Μήπως και σταματήσατε εκεί
ή δικαίως θα σας τα χώσω αλύπητοι χημικοί;
αμ' έλα που δυστυχώς αυτό δεν το νομίζω
αφού πως την μάνα μου ενυδατώσατε εγώ τώρα γνωρίζω

Πήρατε την μάνα μου την ενυδατωμένη
και της προσθέσατε σε ΝaOH και Ι2 , την παραμορφωμένη
και τους μαθητές σας ρωτούσατε απ' το πείραμα να κρίνουν
τη μάνα μου από τη θεία μου αν μπορούν να διακρίνουν

Το προϊόν της αντίδρασης πήρατε - της αμέσως παραπάνω
και να προσθέσετε σε όξινο δ/μα KMNO4 γράφανε οι οδηγίες πάνω
Και συνδέσατε στο πέρας της φιάλης - σωλήνα πλαστικό
που να 'ξερα κι εγώ το μέλλον το κακό;

Το άλλο άκρο του σωλήνα σε κερί αναμμένο καταλήξατε
και δίχως να χάνετε στιγμή την αντίδραση αρχίσατε
Και ξαφνικά - τελείως ως δια μαγείας
η φλόγα στο κερί έσβησε κι εσείς χασκογελούσατε λόγω καθαρής βλακείας

Είπα κι εγώ πως μετά από τέτοιο ρεζιλίκι
πάνε οι χημικοί σπιτάκι τους να φάνε κανά τζατζίκι
πίστεψα πάλι κι εγώ πως τώρα πλέον σταματήσατε
μα τώρα πια χημικό σαν βλέπω φωνάζω <<τους ζυγούς λύσατε>>

Πήρατε την μάνα μου που ήταν για το φορείο
και έπειτα προσθέσατε NaNH2/NH3 στο δοχείο
Πήρατε κι εμένα το ανήμπορο δίχως να με ρωτήσετε
και στο μόριό μου παρουσία Pt ένα στοιχείο θέλατε να μπήξετε

Το στοιχείο αυτό μολονότι το μισώ
πως το 4.8% της μάζας μου του οφείλω - πού να φανταστώ
κι εκεί που ένιωθα στο δοχείο τόσο εξαντλημένο
που να σκεφτώ πως σαν ξυπνήσω θα είμαι κορεσμένο!!!

Μόλις κι εγώ τα μάτια μου από την αντίδραση πήγα ν' ανοίξω
στο ίδιο δοχείο με τη μάνα μου με πήγατε να σμίξω
Ε εδώ πια έλεος κανονικά τα πήρα
αυτό συνιστά αιμομιξία - τραβάτε για καμία μπύρα...

Μόλις την παραπάνω αντίδραση εσείς ολοκληρώσατε
το <<μπάσταρδο>> που βγάλατε σαν το αίμα μας ενώσατε
χωρίσατε σε 2 μέρη και καταλύτη Lindlar με Η2 στο δοχείο ρίξατε
και σαν τον δρ. Φράνκινσταϊν το μυαλό σας <<ανοίξατε>>...

Έπειτα το άλλο μισό το κακόμοιρο διάλυμα
που 'χε το μπάσταρδο μόριο , αμάν πιά κάντε ένα διάλλειμα
πήρατε και Br2 βάλλατε δίχως να περιμένετε
και τώρα θα μου πείτε αλήθεια τι προϊόντα αναμένετε;

Έπειτα από όλα αυτά, έχω χάσει την μπάλα
τι να πώ ειλικρινά θέλετε κρεμάλα
ούτε κι εσείς οι ίδιοι σίγουρα θα γνωρίζετε
αν έχουν ίδιες ιδιότητες τα προϊόντα αυτά - να απαντήσετε

Για εμένα δεν θα ήθελα τώρα εδώ μπροστά σας
να κάνω άλλα σχόλια - η άποψη δικιά σας
μα θα τα' αφήσω να κριθεί από το διάβασμά σας"


Έχω και ανάλογα ασκησάκια για μαθηματικά.. χαχαχαχααχχα. Όλα τα έχω φτιάξει μόνος μου.. Φυσικά αν ποτέ έβαζε εγώ θέματα την επόμενη μέρα όλα τα φροντιστήρια και οι γονείς και καθηγητές θα με είχαν επικυρήξει!!! χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ρε παιδια ευτυχια;ορια πατριωτισμου;ειλικρινα
Μας το εβαλε το θεμα ευτυχια στο φροντ στην προσομοιωση το θεωρησα πλ αντιsos αλλα πρωτη φορα ειχα ορεξη να γραψω εκθεση πλ ενδιααφερον θεμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ολα τα λευτά η άσκηση της φυσικης. Επίσης σκέφτομαι μήπως μπει ηλεκτρική ταλάντωση με μεταφορική κίνηση ράβδου σε ομογενείς μαγν. Πεδίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Θα μπορούσε.. Ή μάλλον θα έπρεπε.. Ωστόσο αυτές οι ασκήσεις μολονότι έχουν καθημερινές εφαρμογές και εξετάζουν όχι κάποιον αν ξέρει να διαβάζει αλλά αν ξέρει να συνδυάζει και να συνθέτει δεν συνυθίζονται στις πανελλήνιες των ημερών μας... (μόνο επί δεσμών και αν...). Τα θέματα Φυσικής και Χημείας αλλά και μαθηματικών δυστυχώς ακολουθούν φθίνουσα πορεία ως προς την αξία τους τα τελευταία χρόνια... Ωραία η ιδέα σου ωστόσο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top