Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Πρόβλημα με τις AOΔΕ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
αυτό κάνω και γω.....το μαθαίνω , μετά το λέω απ έξω και αφού πχ τελειώσω το κεφάλαιο τα λέω ανακατωμένα πάλι όλα .....το πρόβλημα όμως είναι πως δεν τα θυμάμαι σχεδόν καθόλου μετά από 2 μέρες λόγου χάρη...και αυτό με αγχώνει πάρα πολύ για το πώς 8α μπορέσω να τα θυμηθώ όλα την ημέρα των εξετάσεων...

Εγω πιστευω οτι σταμπα ανχωνεσαι.. Γιατι ποιος θυμαται αυτολεξει τι (πχ. αοδε, βιολογια, ιστορια) μετα απο 2-3 μερες.. Απλα να ξερεις πολυ καλα το νοημα και τι παιζει που λογικα το ξερεις.. Και 1 μερα πριν δωσουμε θα κατσεις να βγαλεις ολη την υλη σε 8-10 ωρες δεν ξερω ποσο θελει, και θα το θυμασαι μια χαρα για την επομενη μερα... Γι αυτο δινουμε με κενα 2-3 ημερων υποτιθεται..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alternative

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παραδίδω τα όπλα δεν ξέρω τι να σου πω:(

ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια..
-----------------------------------------
Εγω πιστευω οτι σταμπα ανχωνεσαι.. Γιατι ποιος θυμαται αυτολεξει τι (πχ. αοδε, βιολογια, ιστορια) μετα απο 2-3 μερες.. Απλα να ξερεις πολυ καλα το νοημα και τι παιζει που λογικα το ξερεις.. Και 1 μερα πριν δωσουμε θα κατσεις να βγαλεις ολη την υλη σε 8-10 ωρες δεν ξερω ποσο θελει, και θα το θυμασαι μια χαρα για την επομενη μερα... Γι αυτο δινουμε με κενα 2-3 ημερων υποτιθεται..:no1:

αυτήν την επανάληψη έτσι και αλλιώς θα την κάνω.....δεν θέλω όμως να εστιάσω το διάβασμα μου για την τελευταία μέρα, γιατί έτσι θα αγχωθώ ακόμα περισσότερο ξέροντας ότι δεν έχω τελειώσει.... απλά μια μέση λύση
πρέπει να βρεθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ το μαθαίνω απ'εξω και μετά το λέω δυνατά για να το ακούω. Αφού φοβάμαι μη με περάσουν για τρελό απ'εξω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alternative

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν είσαι ο μόνος...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emmoula91

Νεοφερμένος

Η emmoula91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μπορεί να φανεί λίγο αστείο αλλά προσωπικά κάθε φορά που διαβάζω ΑΟΔΕ λέω το μάθημα στην μητέρα μου ή καμιά φορά και στον πατέρα μου άμα τύχει....Πραγματικά αυτή η μέθοδος βοηθάει εξαιρετικά να θυμάσαι το μάθημα σε συνδιασμό βέβαια με πολλαπλές επαναλήψεις..Για αυτό φροντίζει βέβαια η καθηγήτρια στο φροντιστήριο που εδώ και 2 μήνες που έχω τελειώσει την ύλη με βάζει να γράφω κάθε βδομάδα...Εξάλλου από την αρχή μου το είχε πει πως ο καλύτερος τρόπος για να μάθω το μάθημα είναι να τα λέω σε κάποιο άλλο άτομο...Συμφωνώ βέβαια με την άποψη ότι εφόσον τα έχεις διαβάσει την προηγούμενη θα τα θυμάσαι την άλλη μέρα...Μην σε αγχώνει το γεγονός οτι τα ξεχνάς.. Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις κι άλλα μαθηματα που διαβάζεις ταυτόχρονα...Βέβαια η ΑΟΔΕ είναι ένα μάθημα το οποίο δεν μπορείς να μάθεις την τελευταία στιγμη και χρειάζεται συστηματικό διάβασμα όλο το χρόνο...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alternative

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπορεί να φανεί λίγο αστείο αλλά προσωπικά κάθε φορά που διαβάζω ΑΟΔΕ λέω το μάθημα στην μητέρα μου ή καμιά φορά και στον πατέρα μου άμα τύχει....Πραγματικά αυτή η μέθοδος βοηθάει εξαιρετικά να θυμάσαι το μάθημα σε συνδιασμό βέβαια με πολλαπλές επαναλήψεις..Για αυτό φροντίζει βέβαια η καθηγήτρια στο φροντιστήριο που εδώ και 2 μήνες που έχω τελειώσει την ύλη με βάζει να γράφω κάθε βδομάδα...Εξάλλου από την αρχή μου το είχε πει πως ο καλύτερος τρόπος για να μάθω το μάθημα είναι να τα λέω σε κάποιο άλλο άτομο...Συμφωνώ βέβαια με την άποψη ότι εφόσον τα έχεις διαβάσει την προηγούμενη θα τα θυμάσαι την άλλη μέρα...Μην σε αγχώνει το γεγονός οτι τα ξεχνάς.. Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις κι άλλα μαθηματα που διαβάζεις ταυτόχρονα...Βέβαια η ΑΟΔΕ είναι ένα μάθημα το οποίο δεν μπορείς να μάθεις την τελευταία στιγμη και χρειάζεται συστηματικό διάβασμα όλο το χρόνο...:no1:

Το δοκίμασα και αυτό....Και βοηθάει λίγο...Στο φροντιστήριό μου πάντως κάνουμε βδομάδα παρά βδομάδα μάθημα και γράφουμε ερωτήσεις ανάπτυξης, σωστό-λάθος, κοκ....Τις ερωτήσεις δεν μπορώ να γράψω....Στα υπόλοιπα τα καταφέρνω μια χαρά...
Χθες που γράφαμε στο μυαλό μου ήταν το απόλυτο κενό....δεν μπόρεσα καν να ξεκινήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή πολλοί όταν παίρνουν στα χέρια τους κάποιο θέμα,αρχικά παθαίνουν ένα μπλακ άουτ και δεν θυμούνται τίποτα καλό είναι να χαλαρώσεις,να φύγουν από το κεφάλι σου σκέψεις τύπου ''δεν θυμάμαι τίποτα'' και να πάρεις μια βαθιά ανάσα.Ότι έχεις μάθει είναι μέσα στο κεφάλι σου δεν έχει φύγει :P απλά θέλει ηρεμία για να τα θυμηθείς. Πριν δώσεις θα τα κάνεις όλα μια επανάληψη και φρόντισε να τα πεις σε κάποιον είτε της οικογένειας ή στην καθηγήτρια σου.
Και όπως είπε και ο miv πες τα και δυνατά να μάθει και ο γείτονας τίποτα γιατί και αυτό βοηθάει.
Πάνω απ'ολα όμως μην αρχίζεις και αλλάζεις χρώματα αν δεν θυμάσαι κάτι.Χαλάρωσε και θα σου έρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alternative

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Επειδή πολλοί όταν παίρνουν στα χέρια τους κάποιο θέμα,αρχικά παθαίνουν ένα μπλακ άουτ και δεν θυμούνται τίποτα καλό είναι να χαλαρώσεις,να φύγουν από το κεφάλι σου σκέψεις τύπου ''δεν θυμάμαι τίποτα'' και να πάρεις μια βαθιά ανάσα.Ότι έχεις μάθει είναι μέσα στο κεφάλι σου δεν έχει φύγει :P απλά θέλει ηρεμία για να τα θυμηθείς. Πριν δώσεις θα τα κάνεις όλα μια επανάληψη και φρόντισε να τα πεις σε κάποιον είτε της οικογένειας ή στην καθηγήτρια σου.
Και όπως είπε και ο miv πες τα και δυνατά να μάθει και ο γείτονας τίποτα γιατί και αυτό βοηθάει.
Πάνω απ'ολα όμως μην αρχίζεις και αλλάζεις χρώματα αν δεν θυμάσαι κάτι.Χαλάρωσε και θα σου έρθουν.

:D
Μάλλον αυτή είναι η καλύτερη λύση..Γιατί όσο αγχώνομαι τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα...Απλά με έχει πιάσει γενικότερα ένας μικρός πανικός όσο σκέφτομαι πως δίνω σε 9 μέρες και αυτό με επηρεάζει και στο διάβασμά ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
εγω στο αοδε εγραψα περσι 18.7 .μου ειχε βγαλει την πιστη.φετοσ τα θυμαμαι ευκολα απο περσι.επισησ επικεντρωθειται στα ΣΟΣ .περσι ολα τα καρασοσ επεσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alternative

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγω στο αοδε εγραψα περσι 18.7 .

Και γω κάπου τόσο θέλω να γράψω..

φετοσ επισησ επικεντρωθειται στα ΣΟΣ .περσι ολα τα καρασοσ επεσαν

..Καλά αυτό εννοείται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
για πείτε ποια είναι τα SoS για φέτος ? γιατί εγώ δεν γνωρίζω????
-----------------------------------------
μάλλον κανείς δεν τα ξέρει για κανείς δεν τα έχει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
εγω στο αοδε εγραψα περσι 18.7 .μου ειχε βγαλει την πιστη.φετοσ τα θυμαμαι ευκολα απο περσι.επισησ επικεντρωθειται στα ΣΟΣ .περσι ολα τα καρασοσ επεσαν


Με βάση αυτό που έγραψες εδω,μάλλον δεν είναι όλο το βιβλίο και έχει μέρη που είναι SOS:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
ολο το βιβλιο ειναι σοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καλά όπως νομίζεις.
Λοιπόν όποιος έχει τα SOS που του έχουν πεί καθηγητές κτλ κτλ ,θα του ήμουν ευνώμων εάν τα έγραφε εδώ πέρα ... :) Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreask

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καλά όπως νομίζεις.
Λοιπόν όποιος έχει τα SOS που του έχουν πεί καθηγητές κτλ κτλ ,θα του ήμουν ευνώμων εάν τα έγραφε εδώ πέρα ... :) Ευχαριστώ.
Λοιπόν λογικά θα βάλουν τουλάχιστον μια ερώτηση από το πρώτο κεφάλαιο διαβασέτο καλά είναι και το πιο εύκολο...από το δεύτερο σοσ είναι η πολιτική αμοιβών κ η διοίκηση παραγωγής και από το τρίτο κάτι από μάσλοου και η τελευταία σελίδα(μέθοδοι και τεχνικές παρακίνησης)...πάντως δεν υπάρχουν σοσ ...πχ εγώ διαφονώ ότι πέρισυ όλα ήταν καρασοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaso32724

Νεοφερμένος

Η vaso32724 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κοιτα οι συχνες επαναληψεις μονο θα σε σωσουν.εγω δν το παω καθολου αυτο το μαθημα ομωσ επειδη ο καθηγητης μ με πιεζε να το μαθω με διαγωνισματα κ τετοια τωρα μου φαινεται ευκολο..αν εχεις δςσει βαση απο την αρχη θα τα πασ καλα..ααα!κ δεν θελει αγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alternative

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
κοιτα οι συχνες επαναληψεις μονο θα σε σωσουν.εγω δν το παω καθολου αυτο το μαθημα ομωσ επειδη ο καθηγητης μ με πιεζε να το μαθω με διαγωνισματα κ τετοια τωρα μου φαινεται ευκολο..αν εχεις δςσει βαση απο την αρχη θα τα πασ καλα..ααα!κ δεν θελει αγχος

Τελευταία το χω δει με πολύ καλό μάτι....Οι συχνές επαναλήψεις είναι όντως αναγκαίες, αφού δεν μπορείς να τα θυμάσαι επακριβώς όλα....Και ο πόλεμος κατά του άγχους καλά κρατά ....αλλά ευτυχώς είμαι αισιόδοξη...:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_fr

Νεοφερμένος

Η sophia_fr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλά όπως νομίζεις.
Λοιπόν όποιος έχει τα SOS που του έχουν πεί καθηγητές κτλ κτλ ,θα του ήμουν ευνώμων εάν τα έγραφε εδώ πέρα ... :) Ευχαριστώ.
μην στηριζεσαι σε σοσ.μπορει να τους την βαρεσει κ να βαλουν οτι πιο ακυρο,ακομα κ κατι που επεσε περσυ ή ακομα κ αυτα που επεσαν στον οεφε κ εσυ να τα θεβρεις αντισοσ!!!!λαθοσ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaaaa

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας παιδια ειμαι καινουρια στο κλαμπ σας αλλα ελπιζω να μπω γρηγορα στο κλιμα!!λυστε μου μια απορια : ποσο παπαγαλια μαθαινετε τη διοικηση πια??λεξη λεξη??ολα?κ αν δεν τα γραφεις ακριβως οποως το λεει το βιβλιο κοβουν?εγω δινω φετοσ κ μου φαινεται το πιο αθλιο μαθημα....
:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosthrileon

Νεοφερμένος

Ο tasosthrileon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οντως ειναι ελεεινα αθλιο μαθημα
ε ενταξει μωρε,δεν νομιζω να κοψουν και πολλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top