[Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική Κατεύθυνση;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Φυσικά και θα γράψει. Αρκεί να διαβάσει σοβαρά θα γράψει. Εκτός βέβαια έχει καταβληθεί από το άγχος, οπότε δε θα έγραφε όποιο και αν ήταν το μάθημα που έδινε.
κοιτα ακομα και σε αγχος αν πραγματι το εχεις και εχεις λιωσεις (ισως οχι αριστα σφαλως αλλα και παλι) κατι θα γραψεις κυριως στο ΑΟΔΕ σε αντιθεση με μαθ. φυσ.κτλπ που αν σκαλωσεις θα εχεις προβλημα λογικα:(
ναι αλλά δεν θα παίζουμε την κολοκυθιά ( :P ) ισχύουν αυτά που είπα πιο πάνω.
ναι οκ αντε να συμφωνησω:)
Ειμαι μαθητης α ταξης γενικου λυκειου και του χρονου λεγεται οτι μπορει να ισχυει το παλιο συστημα, συμφωνα με το οποιο μπορουμε να διαλεξουμε μεταξυ θετικης, τεχνολογικης ή θεωρητικης κατευθυνσης. Εγω θελω να παω ή θετικη ή τεχνολογικη. τι να διαλεξω? ειμαι αριστοσ σε ολα τα μαθηματα και ειμαι σε διλημμα. Αν διαλεξω καποια κατευθυνση μπορει να το μετανιωσω. δεν εχω παρακολουθησει ποτε αοδε οποτε δεν ξερω αν πρεπει να το διαλεξω ή οχι. να παω σε φροντιστηριο να δω πως ειναι? εσεις τι λετε???
διαλεξε θετικη στη β ωστε οταν πας στην γ να μπορεις να εχεις ξανα αυτο το διλημα αναλογα με το τι σου αρεσει περισσοτερο.Γενικα αν ειναι να επιλεξεις θα ελεγα θετικη αφου εχεις πολλες παραπανω σχολες να δηλωσεις,αν εισαι καλος στην χημεια τοτε θετικη αλλιως τεχνολογικη,εγω ετσι το βλεπω:)

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokratis1995

Νεοφερμένος

Ο sokratis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχω μερδευτεί μα την επιλογη κατευθυνσης. Θα ήθελα βοήθεια κυριώς από παιδία που έχουν περάσει από θετική και τεχνολογική κατεύθυνση. Είμαι φέτος θετική κατεύθυνση - β΄λυκείου. Είμαι θετικός τύπος πολύ καλός σε μαθηματική φυσική χημεία. Ενδιαφέρομαι για πολυτεχνεία - πολιτικών μηχανικών 1η επιλογή. Δεν ενδιαφέρομαι για χημικών μηχανικών , χημικό ή βιολογία. Αποστηθίζω κάτι μόνο αν μπορώ νατο καταλάβω και γενικά στο αυτολεξεί δυσκολέβομαι. δεν ασχολούμε με υπολογιστές. δεν γνωρίζω τα μαθήματα της τεχνολογικής και αυτό με προβληματίζει. ειναι το αεππ μαθηματικής λογικής. πως είναι το αοδε. Είναι πολύ δύσκολη η βιολογία. θέλει αυτολεξεί. γενικά στις ασκήσεις δεν έχω προβλημα. μηπως καλύτερα να πάω τεχνολογική για να έχω περισσότερο χρόνο για μαθηματικά και φυσική? Από την άλλη τα πάω πολύ καλά με την χημεία και την γνωρίζω, θα τα καταφέρω με την βιολογία. Αξίζει να πας θετική ανα δεν σε ενδιαφέρει το τρίτο πεδίο. θα με δυδκολέψει το αεππ επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστές? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ . ΘΑ ΣΤΗΡΙΧΘΩ ΣΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΕΥΧΑΤΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Έχω μερδευτεί μα την επιλογη κατευθυνσης. Θα ήθελα βοήθεια κυριώς από παιδία που έχουν περάσει από θετική και τεχνολογική κατεύθυνση. Είμαι φέτος θετική κατεύθυνση - β΄λυκείου. Είμαι θετικός τύπος πολύ καλός σε μαθηματική φυσική χημεία. Ενδιαφέρομαι για πολυτεχνεία - πολιτικών μηχανικών 1η επιλογή. Δεν ενδιαφέρομαι για χημικών μηχανικών , χημικό ή βιολογία. Αποστηθίζω κάτι μόνο αν μπορώ νατο καταλάβω και γενικά στο αυτολεξεί δυσκολέβομαι. δεν ασχολούμε με υπολογιστές. δεν γνωρίζω τα μαθήματα της τεχνολογικής και αυτό με προβληματίζει. ειναι το αεππ μαθηματικής λογικής. πως είναι το αοδε. Είναι πολύ δύσκολη η βιολογία. θέλει αυτολεξεί. γενικά στις ασκήσεις δεν έχω προβλημα. μηπως καλύτερα να πάω τεχνολογική για να έχω περισσότερο χρόνο για μαθηματικά και φυσική? Από την άλλη τα πάω πολύ καλά με την χημεία και την γνωρίζω, θα τα καταφέρω με την βιολογία. Αξίζει να πας θετική ανα δεν σε ενδιαφέρει το τρίτο πεδίο. θα με δυδκολέψει το αεππ επειδή δεν γνωρίζω υπολογιστές? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ . ΘΑ ΣΤΗΡΙΧΘΩ ΣΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΕΥΧΑΤΙΣΤΩ
Κοιταξε, επειδη και γω στην β λυκειου ημουν θετικη και μετα αλλαξα σε τεχνολογικη μπορω να σου πω οτι εφοσον εχεις προβλημα στην αποστηθιση θα σε δυσκολεψει αφανταστα το ΑΟΔΕ, αφου ειναι μονο παπαγαλια. Παρολαυτα, αν το εχεις διαβασει γραφεις ανετα 20αρακι στο τελος και εξαλλου, η υλη του ειναι σχετικα μικρη, γυρω στις 60 σελιδες. Οσον αφορα το ΑΕΠΠ, ειναι το μαθηματικα που απαιτει το λιγοτερο διαβασμα. Ειναι ενα μαθημα που στηριζεται μονο στην λογικη και δεν υπαρχουν μεθοδολογιες κτλ, και οτι κανεις δεν χρειαζεται να εξηγεις γιατι το κανεις ετσι οπως στα αλλα μαθηματα. Δεν εχει σημασια που δεν ξερεις απο υπολογιστες, αφου πρωτη φορα διδασκεται στην γ λυκειου. Ειναι μαθημα που ξεκουραζει, και οι ασκησεις ειναι σαν παιχνιδακια. Τωρα για την θετικη στην γ λυκειου δεν μπορω να εκφερω γνωμη, αλλα σαφως εχει περισσοτερο διαβασμα απ την τεχνολογικη, και ειδικα η βιολογια. Γνωμη μου ειναι αφου δεν θες 3ο πεδιο, επελεξε τεχνολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokratis1995

Νεοφερμένος

Ο sokratis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.Καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Aν εισαι καλος στη Χημεια δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα με τα θετικα μαθηματα (χημεια,βιολογια). Αντιθετα η τεχνολογικη εχει το απαισιο μαθημα που ακουει στο ονομα ΑΟΔΕ αλλα προσφερεται για μεγαλους βαθμους... Η βιολογια θελει μεν αποστηθηση αλλα ειναι ουσιαστικα μεχρι να τη συνηθισεις. Και γω στην αρχη της χρονιας την καταριομουν αλλα οσο περνουσε ο καιρος γινοταν ολο και καλυτερη. Σαφως βεβαια τα θεματα της Βιολογιας δεν συγκρινονται με αυτα του ΑΟΔΕ (φετος γραφαμε 3 ωρες γεματες γεματες και η τεχνολογικη ειχε φυγει στη 1μιση ωρα :D ) Tωρα η τελικη επιλογη ειναι παντα στο χερι σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokratis1995

Νεοφερμένος

Ο sokratis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για την βοήθεια.καλη επιτυχία στις εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos 1996

Νεοφερμένος

Ο giorgos 1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
τεχνολογικη ειναι πιο ευκολα να γραψεις

γι αυτο θα παω
ετσι και αλλιως εγω πληροφορικη θελω

εαν περασω εκει θα ειμαι ευχαρηστημενος

Εαν τύχει και γράψω και παραπάνω Φυσική να πω και ηλεκτρολόγους
Σωκράτης ξέρεις εαν το project δίνει βαθμούς και σε άλλα μαθήματα που έχεις χαμηλούς βαθμούς και σε πόσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sokratis1995

Νεοφερμένος

Ο sokratis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί είμαι φέτος δευτέρα λυκείου και πάω με το παλίο σύστημα. ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου και καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Αν δεν θες 3ο πεδιο ΜΗΝ πας θετικη. Η βιολογια κατευθυνσης δε συγκρινεται σε δυσκολια με κανενα αλλο μαθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο θέμα είχα πέρυσι...:PΉμουν στη Β' θετική και αμφιταλαντευόμουν μεταξύ θετικής και τεχνολογικής...Τελικά αποφάσισα να πάω τεχνολογική 1, καθώς δεν ήθελα 3ο πεδίο και μου άρεσε η Χημεία...Ωστόσο, σε πολύυυυυ λίγα σχολεία γίνεται αυτή η κατεύθυνση (πολλοί ούτε καν την γνωρίζουν:P) και στην ίδια μοίρα ήταν και το δικό μου σχολείο οπότε αναγκαστικά ακολούθησα τεχνολογική 2... Ίσως (αν σ'αρέσουν τα μαθήματα που περιλαμβάνει η ΤΕΧΝ1) να μην μπορέσεις να την επιλέξεις, μιας και -μάλλον- δεν θα υπάρχουν αρκετά παιδιά για να σχηματίσετε τμήμα...Βέβαια, μπορείς να "ψήσεις" κανένα συμμαθητή σου που έχει το ίδιο δίλημμα (φυσικά η απόφαση που θα πάρει να είναι συνειδητή:P), αλλά έχω την εντύπωση ότι χρειάζονται τουλάχιστον 5 άτομα για να λειτουργήσει ...:hmm:
Σχετικά με τα μαθήματα της ΤΕΧΝ1, αν και δεν είμαι η πλέον αρμόδια, οι διαφορές σε σχέση με την ΤΕΧΝ2 είναι χημεία-βιοχημεία αντί ΑΕΠΠ και ηλεκτρολογία αντί ΑΟΔΕ. Η χημεία-βιοχημεία έχει κάποια θέματα ίδια με την χημεία της θετικής, ωστόσο είναι πιο απλουστευμένα αν δεν κάνω λάθος, ενώ η ηλεκτρολογία θεωρείται σχετικά εύκολο μάθημα και τα ποσοστά επιτυχίας είναι αρκετά υψηλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sokratis1995

Νεοφερμένος

Ο sokratis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θε ηθελα και άλλες γνώμες κυρίως από παιδια που έδιναν φέτος και που ήταν θετική και πήγαν τεχνολογική ή που έμειναν θετική άν δυσκολεύτικαν:hmm::hmm: Ευχαριστώ


Κι εγώ το ίδιο θέμα είχα πέρυσι...:PΉμουν στη Β' θετική και αμφιταλαντευόμουν μεταξύ θετικής και τεχνολογικής...Τελικά αποφάσισα να πάω τεχνολογική 1, καθώς δεν ήθελα 3ο πεδίο και μου άρεσε η Χημεία...Ωστόσο, σε πολύυυυυ λίγα σχολεία γίνεται αυτή η κατεύθυνση (πολλοί ούτε καν την γνωρίζουν:P) και στην ίδια μοίρα ήταν και το δικό μου σχολείο οπότε αναγκαστικά ακολούθησα τεχνολογική 2... Ίσως (αν σ'αρέσουν τα μαθήματα που περιλαμβάνει η ΤΕΧΝ1) να μην μπορέσεις να την επιλέξεις, μιας και -μάλλον- δεν θα υπάρχουν αρκετά παιδιά για να σχηματίσετε τμήμα...Βέβαια, μπορείς να "ψήσεις" κανένα συμμαθητή σου που έχει το ίδιο δίλημμα (φυσικά η απόφαση που θα πάρει να είναι συνειδητή:P), αλλά έχω την εντύπωση ότι χρειάζονται τουλάχιστον 5 άτομα για να λειτουργήσει ...:hmm:
Σχετικά με τα μαθήματα της ΤΕΧΝ1, αν και δεν είμαι η πλέον αρμόδια, οι διαφορές σε σχέση με την ΤΕΧΝ2 είναι χημεία-βιοχημεία αντί ΑΕΠΠ και ηλεκτρολογία αντί ΑΟΔΕ. Η χημεία-βιοχημεία έχει κάποια θέματα ίδια με την χημεία της θετικής, ωστόσο είναι πιο απλουστευμένα αν δεν κάνω λάθος, ενώ η ηλεκτρολογία θεωρείται σχετικά εύκολο μάθημα και τα ποσοστά επιτυχίας είναι αρκετά υψηλά...

δεν διδασκεται η τεχνολογική 1 δυστυχώς στο σχολειο μας αλλίως και εγώ αυτή θα επέλεγα. Μήπως ξερει κανείς εάν διδάσκεται σε κάποιο σχολείο στη θεσσαλονίκη; Θα 'ηθελα και αλλες γνωμες κυρίως από παιδία δίναν φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
αμα στοχευεται παντως 5ο πεδιο ως 1η επιλογη τοτε συμφερει περισσοτερο θεωρητικη παντως.. γιατι βαζουν 'σχετικα' ευκολοτερα θεματα και μπορεις να πιασεις το 5ο ανετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αμα στοχευεται παντως 5ο πεδιο ως 1η επιλογη τοτε συμφερει περισσοτερο θεωρητικη παντως.. γιατι βαζουν 'σχετικα' ευκολοτερα θεματα και μπορεις να πιασεις το 5ο ανετα..
Μέγα ΛΑΘΟΣ. (Αν εννοείς για οικονομικές σχολές του 5ου πεδίου και όχι τις ...αστυνομικές). Εξήγηση:
1) Αν εξαιρέσουμε πολύ λίγες οικονομικές σχολές (π.χ. διοίκηση επιχειρήσεων, marketing) οι υπόλοιπες απαιτούν πολύ καλό μαθηματικό υπόβαθρο. Οι οικονομικές επιστήμες, εδώ και μερικές δεκαετίες, έχουν εξελιχθεί σε θετικές επιστήμες. Χρησιμοποιούν πάρα πολύ τα μαθηματικά και νέοι κλάδοι των μαθηματικών δημιουργούνται ακριβώς για να χρησιμοποιηθούν στις οικονομικές επιστήμες. Όλοι έχουμε ακούσει για τον Nash (ταινία: ένας υπέροχος άνθρωπος).
2) Η πρότασή σου έχει τη λογική "μπαίνω πιο εύκολα", αλλά μετά τι γίνεται? Ας υποθέσουμε ότι κάποιος από τη θεωρητική κατεύθυνση εισάγεται στο οικονομικό του ΕΚΠΑ ή τη χρηματοοικονομική της ΑΣΟΕΕ. Τα (ελάχιστα) μαθηματικά της γενικής παιδείας δεν είναι αρκετά. Θα ανακαλύψει ότι οι καθηγητές του θεωρούν γνωστά και τα μαθηματικά της θετικοτεχνολογικής (και μερικές φορές ακόμα περισσότερα) και έξω από τη σχολή θα του μοιράζουν διαφημιστικά φροντιστηρίων μαθηματικών.
3) Εκτός από τα μαθηματικά, οι οικονομικές επιστήμες χρησιμοποιούν πάρα πολύ και την πληροφορική. Υπάρχουν μαθήματα καθαρά υπολογιστών, αλλά και άλλα στα οποία οι computers είναι απαραίτητο εργαλείο. Έτσι κάποιος που πριν γίνει φοιτητής απέφευγε συστηματικά την πληροφορική, θα συναντήσει πρόσθετες δυσκολίες.
4) Ξέρω, η απάντηση είναι "ΘΑ διαβάσω, ΘΑ καλύψω τα κενά". Το θέμα όμως είναι πόσο (και για πόσους) αυτό είναι δυνατό, αν σκεφτούμε ότι ένας μαθητής της θεωρητικής, ουσιαστικά από την Α λυκείου έχει (συνήθως) αποξενωθεί από τα μαθηματικά και τον τρόπο σκέψης τους.
5) Η πράξη (από τα λεγόμενα καθηγητών οικονομικών σχολών), έχει αποδείξει ότι οι φοιτητές που προέρχονται από τη θεωρητική κατεύθυνση, δυσκολεύονται πολύ σε μια οικονομική σχολή, αρκετοί εγκαταλείπουν και πολλοί περνούν άπειρα χρόνια μέχρι να αποκτήσουν το πτυχίο. Ενδεικτικά, στη σχολή "στατιστικής και ασφαλιστικής επιστήμης" του ΠΑΠΕΙ, οι απαιτήσεις σε μαθηματικά είναι τέτοιες, που αναγκάζονται να εγκαταλείψουν ακόμα και αυτοί που δεν προέρχονται από τη θεωρητική.
6) Σαν συμπέρασμα: Μη βλέπουμε μυωπικά μόνον την εισαγωγή στη σχολή, αλλά και το μέλλον. Κάποιος που θέλει οικονομική σχολή, η τεχνολογική κατεύθυνση (ούτε καν η θετική) είναι ο σωστός δρόμος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοηθεια για την επιλογη κατευθυνσης. Θα παω γ' λυκειου τωρα, και πρεπει να παρω μια τελικα αποφαση αμεσα γιατι αρζιζουν τα θερινα.
Ημουν β λυκειου θετικη, και δεν το μετανιωσα. Εξατασεις εγραψα καλα (μαθηματικα 20, φυσικη 18.4 και χημεια 19), ωστοσο δεν ξερω αν θα συνεχισω θετικη η θα παω τεχνολογικη (κυκλος υπηρεσιων).

Απο 3ο πεδιο θα με ενδιεφερε μονο φαρμακευτικη ή βιολογια, ιατρικη ισως ,μεχρι τωρα τουλαχιστον, σαν μια πιο τελευταια επιλογη. Ωστοσο με ενδιαφερουν και πολυτεχνικες σχολες (πολιτικων μηχανικων, μηχανολογων μηχανικων). Απο τεχνολογικη πιστευω ΑΟΔΕ ειναι πιο ευκολο να γραψεις. Τι λετε? Χημεια και Βιολογια κατευθυνσης ειναι ευκολο να γραψεις 19 (με διαβασμα φυσικα) ή ειναι όπως τα μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
σαν συμβουλη απο μενα προς εσενα:
συνεχισε στη θετικη και δν θα το μετανιωσεις!(οπως εγω)
τουλαχιστον καηκα που καηκα εγω ας προλαβω κανενα αλλο πριν το καψιμο...
αν εισαι καλη στη χημεια και σαρεσει πηγαινε θετικη.εκτος και αν δν συμβαδιζει με τις σχολες που θελεις να περασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Αποφασισα θετικη τελικα. Αν και θεωρω ΑΟΔΕ ειναι αρκετα ευκολο να γραψεις πολυ καλο βαθμο, δεν αντεχω να διαβαζω αυτο το μαθημα. Εκανα ενα μαθημα προγραμματισμο, Ενταξει χρησιμοποιει αρκετα την λογικη αλλα αν δεν σου αρεσει ο προγραμματισμος γενικα και οι υπολογιστες ειναι ανυποφορο.

Αντιθετα, βιολογια ειναι πιο ενδιαφερουσα πιστευω οπως και χημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Αποφασισα θετικη τελικα. Αν και θεωρω ΑΟΔΕ ειναι αρκετα ευκολο να γραψεις πολυ καλο βαθμο, δεν αντεχω να διαβαζω αυτο το μαθημα. Εκανα ενα μαθημα προγραμματισμο, Ενταξει χρησιμοποιει αρκετα την λογικη αλλα αν δεν σου αρεσει ο προγραμματισμος γενικα και οι υπολογιστες ειναι ανυποφορο.

Αντιθετα, βιολογια ειναι πιο ενδιαφερουσα πιστευω οπως και χημεια.
μακαρι να ειχα κανει και εγω αυτο.
αντε καλη συνεχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Billy26

Νεοφερμένος

Ο Billy26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία είμαι νέος χρήστης του iSchool και γω του χρόνου δίνω πανελλαδικές. Είμαι Θετική κατεύθυνση και σε μία εβδομάδα τελιώνω θερινά μαθήματα. Γενικά είμαι αρκετά καλός μαθητής(19,4 έβγαλα και σημαιοφόρος) αλλά για κάποιο περίεργο λόγο έχω στραβώσει λίγο στο θέμα Βιολογίας- Χημείας και ξανασκέφτομαι την επιλογή μου να μείνω Θετική. Από τη μία έχω τη Βιολογία που μου φαίνεται απερίγραπτα δύσκολο να μάθω ΤΟΣΑ πράγματα απέξω- συγκεκριμένα κάθε φορά που διαβάζω για το συγκεκριμένο μάθημα καταλήγω στο συμπέρασμα πως χρείαζομαι ακόμη περισσότερο χρόνο για να τα ξέρω τελεια, δηλάδη ξεκίνησα με μία ώρα διάβασμα και σήμερα συμπέρανα πως δε μου φτάνουν ούτε οι 4μισι.. - και από την άλλη έχω την Χημεία στην οποια κάνω 1ο, 3ο κεφάλαιο παράλληλα, αλλά ενώ καταλαβαίνω το τρίτο κτλπ το πρώτο μου φαίνεται πολύυυ περίεργο, χωρίς να ξέρω γιατί. Δεν είναι πως με δυσκολέυει ιδιαίτερα απλά δε πιάνω το νόημα. Να τονίσω σε αυτό το σημείο πως ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το ποια σχολή θέλω. Στο μυαλό μου υπάρχουν οι εξής επιλογές ως <<πρώτες>> : ΗΜΜΥ ΕΜΠ, Μηχανολόγων Μηχ. ΕΜΠ, Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και Οδοντιατρική Αθηνών(που είναι ο λόγος για τον οποίο διάλεξα θετική κυρίως). Παράλληλα, όμως, και για αυτό λεω "κυρίως" προηγουμένως δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να με φανταστώ να διαβάζω ΑΟΔΕ ή Αναπτ. Εφαρμογών. Το θεωρώ άσκοπο και άχρηστο από κάθε άποψη, αν και όλοι οι φίλοι μου τα θεωρούν γελοία. Όπως καταλαβαίνετε μου περνάει η σκέψη από το μυαλό να εγκαταλείψω τελείως την ιδέα της Οδοντιατρικής(η ο οποία ξέρω πως μαρέσει, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τον εάν μπορώ να συνεχίσω αυτό το επάγγελμα για όλη μου τη ζωή) και επομένως της Θετικής και να συμβιβαστώ με πολύ πιο εύκολα μαθήματα(είμαι σίγουρος για αυτό, από την μέση της χρονιάς έχω στα ράφια μου το βιβλίου του ΑΟΔΕ) και μου το λένε εξάλλου και οι φίλοι μου που ντάξει δεν είναι και τα πιο διαβαστερά άτομα όλα τους. Το ίδιο έχω ακούσει για Ανάπτυξη Εφαρμογών. Φυσική, Μαθηματικά τα πάω πολύ καλά, κυρίως Φυσική και δουλεύω πάρα πολύ και ήδη λύνω αρκετά θέματα μιγαδικών από τις πανελλαδικές προηγουμένων χρόνων. Σκέφτομαι, τέλος να πάρω ένα δύο βοηθήματα για Χημεία- Βιολογία μήπως μπορέσω και τα καταλαβω καλύτερα από εκεί. Προσανατολίζομαι κυρίως για Ελληνικά Γράμματα και Ελληνοεκδοτική(ναι εάν γίνεται θέλω άποψη και για αυτό). Καθηγητές μου στα συγκεκριμένα μαθήματα(ιδιαίτερα) είναι δύο δίδυμοι αδερφοί(ο ένα βιολόγος ο άλλος χημικός) με πολυετή εμπειρία και με δικιά του πολύ μεγάλη σειρά φροντιστηρίων με άπειρες επιτυχίες στα μαθήματα και με τους δύο να μου λένε πως αν και δε με έχουν γνωρίσει πολύ καλά πάω για καθαρό 20αρι.. Αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος!

Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά; Συγγνώμη που σας βομβαρδίζω, αλλά είναι η πρώτη φορά που εξομολογούμαι το θέμα μου σε κάποιον.. τόσο καιρό υπερασπιζόμουν με όλες μου τις δυνάμεις τη Θετική στους φίλους μου αλλά τώρα.. και συγγνώμη που συνέδεσα τόσο πολλά διαφορετικά θέματα σε ένα. Εάν μπορείτε απαντηστε σε όλα γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μία πλήρη συγχυση.
Αναμένω και εκτιμώ κάθε άποψη..

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία είμαι νέος χρήστης του iSchool και γω του χρόνου δίνω πανελλαδικές. Είμαι Θετική κατεύθυνση και σε μία εβδομάδα τελιώνω θερινά μαθήματα. Γενικά είμαι αρκετά καλός μαθητής(19,4 έβγαλα και σημαιοφόρος) αλλά για κάποιο περίεργο λόγο έχω στραβώσει λίγο στο θέμα Βιολογίας- Χημείας και ξανασκέφτομαι την επιλογή μου να μείνω Θετική. Από τη μία έχω τη Βιολογία που μου φαίνεται απερίγραπτα δύσκολο να μάθω ΤΟΣΑ πράγματα απέξω- συγκεκριμένα κάθε φορά που διαβάζω για το συγκεκριμένο μάθημα καταλήγω στο συμπέρασμα πως χρείαζομαι ακόμη περισσότερο χρόνο για να τα ξέρω τελεια, δηλάδη ξεκίνησα με μία ώρα διάβασμα και σήμερα συμπέρανα πως δε μου φτάνουν ούτε οι 4μισι.. - και από την άλλη έχω την Χημεία στην οποια κάνω 1ο, 3ο κεφάλαιο παράλληλα, αλλά ενώ καταλαβαίνω το τρίτο κτλπ το πρώτο μου φαίνεται πολύυυ περίεργο, χωρίς να ξέρω γιατί. Δεν είναι πως με δυσκολέυει ιδιαίτερα απλά δε πιάνω το νόημα. Να τονίσω σε αυτό το σημείο πως ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το ποια σχολή θέλω. Στο μυαλό μου υπάρχουν οι εξής επιλογές ως <<πρώτες>> : ΗΜΜΥ ΕΜΠ, Μηχανολόγων Μηχ. ΕΜΠ, Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και Οδοντιατρική Αθηνών(που είναι ο λόγος για τον οποίο διάλεξα θετική κυρίως). Παράλληλα, όμως, και για αυτό λεω "κυρίως" προηγουμένως δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να με φανταστώ να διαβάζω ΑΟΔΕ ή Αναπτ. Εφαρμογών. Το θεωρώ άσκοπο και άχρηστο από κάθε άποψη, αν και όλοι οι φίλοι μου τα θεωρούν γελοία. Όπως καταλαβαίνετε μου περνάει η σκέψη από το μυαλό να εγκαταλείψω τελείως την ιδέα της Οδοντιατρικής(η ο οποία ξέρω πως μαρέσει, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τον εάν μπορώ να συνεχίσω αυτό το επάγγελμα για όλη μου τη ζωή) και επομένως της Θετικής και να συμβιβαστώ με πολύ πιο εύκολα μαθήματα(είμαι σίγουρος για αυτό, από την μέση της χρονιάς έχω στα ράφια μου το βιβλίου του ΑΟΔΕ) και μου το λένε εξάλλου και οι φίλοι μου που ντάξει δεν είναι και τα πιο διαβαστερά άτομα όλα τους. Το ίδιο έχω ακούσει για Ανάπτυξη Εφαρμογών. Φυσική, Μαθηματικά τα πάω πολύ καλά, κυρίως Φυσική και δουλεύω πάρα πολύ και ήδη λύνω αρκετά θέματα μιγαδικών από τις πανελλαδικές προηγουμένων χρόνων. Σκέφτομαι, τέλος να πάρω ένα δύο βοηθήματα για Χημεία- Βιολογία μήπως μπορέσω και τα καταλαβω καλύτερα από εκεί. Προσανατολίζομαι κυρίως για Ελληνικά Γράμματα και Ελληνοεκδοτική(ναι εάν γίνεται θέλω άποψη και για αυτό). Καθηγητές μου στα συγκεκριμένα μαθήματα(ιδιαίτερα) είναι δύο δίδυμοι αδερφοί(ο ένα βιολόγος ο άλλος χημικός) με πολυετή εμπειρία και με δικιά του πολύ μεγάλη σειρά φροντιστηρίων με άπειρες επιτυχίες στα μαθήματα και με τους δύο να μου λένε πως αν και δε με έχουν γνωρίσει πολύ καλά πάω για καθαρό 20αρι.. Αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος!

Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά; Συγγνώμη που σας βομβαρδίζω, αλλά είναι η πρώτη φορά που εξομολογούμαι το θέμα μου σε κάποιον.. τόσο καιρό υπερασπιζόμουν με όλες μου τις δυνάμεις τη Θετική στους φίλους μου αλλά τώρα.. και συγγνώμη που συνέδεσα τόσο πολλά διαφορετικά θέματα σε ένα. Εάν μπορείτε απαντηστε σε όλα γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μία πλήρη συγχυση.
Αναμένω και εκτιμώ κάθε άποψη..

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

πηγαινε θεωρητικη και ανοιξε 3ο πεδιο με βιολογια;) You didn't see that coming did you?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία είμαι νέος χρήστης του iSchool και γω του χρόνου δίνω πανελλαδικές. Είμαι Θετική κατεύθυνση και σε μία εβδομάδα τελιώνω θερινά μαθήματα.
Γενικά είμαι αρκετά καλός μαθητής(19,4 έβγαλα και σημαιοφόρος) αλλά για κάποιο περίεργο λόγο έχω στραβώσει λίγο στο θέμα Βιολογίας- Χημείας και ξανασκέφτομαι την επιλογή μου να μείνω Θετική. Από τη μία έχω τη Βιολογία που μου φαίνεται απερίγραπτα δύσκολο να μάθω ΤΟΣΑ πράγματα απέξω- συγκεκριμένα κάθε φορά που διαβάζω για το συγκεκριμένο μάθημα καταλήγω στο συμπέρασμα πως χρείαζομαι ακόμη περισσότερο χρόνο για να τα ξέρω τελεια, δηλάδη ξεκίνησα με μία ώρα διάβασμα και σήμερα συμπέρανα πως δε μου φτάνουν ούτε οι 4μισι.. - και από την άλλη έχω την Χημεία στην οποια κάνω 1ο, 3ο κεφάλαιο παράλληλα, αλλά ενώ καταλαβαίνω το τρίτο κτλπ το πρώτο μου φαίνεται πολύυυ περίεργο, χωρίς να ξέρω γιατί. Δεν είναι πως με δυσκολέυει ιδιαίτερα απλά δε πιάνω το νόημα. Να τονίσω σε αυτό το σημείο πως ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το ποια σχολή θέλω. Στο μυαλό μου υπάρχουν οι εξής επιλογές ως <<πρώτες>> : ΗΜΜΥ ΕΜΠ, Μηχανολόγων Μηχ. ΕΜΠ, Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και Οδοντιατρική Αθηνών(που είναι ο λόγος για τον οποίο διάλεξα θετική κυρίως). Παράλληλα, όμως, και για αυτό λεω "κυρίως" προηγουμένως δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να με φανταστώ να διαβάζω ΑΟΔΕ ή Αναπτ. Εφαρμογών. Το θεωρώ άσκοπο και άχρηστο από κάθε άποψη, αν και όλοι οι φίλοι μου τα θεωρούν γελοία. Όπως καταλαβαίνετε μου περνάει η σκέψη από το μυαλό να εγκαταλείψω τελείως την ιδέα της Οδοντιατρικής(η ο οποία ξέρω πως μαρέσει, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τον εάν μπορώ να συνεχίσω αυτό το επάγγελμα για όλη μου τη ζωή) και επομένως της Θετικής και να συμβιβαστώ με πολύ πιο εύκολα μαθήματα(είμαι σίγουρος για αυτό, από την μέση της χρονιάς έχω στα ράφια μου το βιβλίου του ΑΟΔΕ) και μου το λένε εξάλλου και οι φίλοι μου που ντάξει δεν είναι και τα πιο διαβαστερά άτομα όλα τους. Το ίδιο έχω ακούσει για Ανάπτυξη Εφαρμογών. Φυσική, Μαθηματικά τα πάω πολύ καλά, κυρίως Φυσική και δουλεύω πάρα πολύ και ήδη λύνω αρκετά θέματα μιγαδικών από τις πανελλαδικές προηγουμένων χρόνων. Σκέφτομαι, τέλος να πάρω ένα δύο βοηθήματα για Χημεία- Βιολογία μήπως μπορέσω και τα καταλαβω καλύτερα από εκεί. Προσανατολίζομαι κυρίως για Ελληνικά Γράμματα και Ελληνοεκδοτική(ναι εάν γίνεται θέλω άποψη και για αυτό). Καθηγητές μου στα συγκεκριμένα μαθήματα(ιδιαίτερα) είναι δύο δίδυμοι αδερφοί(ο ένα βιολόγος ο άλλος χημικός) με πολυετή εμπειρία και με δικιά του πολύ μεγάλη σειρά φροντιστηρίων με άπειρες επιτυχίες στα μαθήματα και με τους δύο να μου λένε πως αν και δε με έχουν γνωρίσει πολύ καλά πάω για καθαρό 20αρι.. Αλλά εγω δεν είμαι σίγουρος!

Τι έχετε να πείτε για όλα αυτά; Συγγνώμη που σας βομβαρδίζω, αλλά είναι η πρώτη φορά που εξομολογούμαι το θέμα μου σε κάποιον.. τόσο καιρό υπερασπιζόμουν με όλες μου τις δυνάμεις τη Θετική στους φίλους μου αλλά τώρα.. και συγγνώμη που συνέδεσα τόσο πολλά διαφορετικά θέματα σε ένα. Εάν μπορείτε απαντηστε σε όλα γιατί αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε μία πλήρη συγχυση.
Αναμένω και εκτιμώ κάθε άποψη..

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
1ον μην γράφεις 2 φορές το ίδιο μνμ μονο και μόνο για να εμφανιστεί στον κατάλογο του ischool
2ον....στο θέμα μας τώρα...Λοιπόν, θα σου πω το εξής
Αν σου αρέσει η οδοντιατρική και θέλεις πραγματικά να ακολουθήσεις αυτόν τον κλάδο....αλλά επειδή θέλεις εσύ ο ίδιος και όχι οι γονείς σου ή οι συγγενείς σου για να λένε μετά οτι πέρασες γιατρός..τότε θα ακολουθήσεις θετική κατεύθυνση και αναγκαστηκά θα υποστείς την βιολογία και την χημεία.....γιατί πολύ απλά θέλεις να φτάσεις στην οδοντιατρική....
Αν δεν ψήνεσαι τρομερά πολύ με την οδοντιατρική θα σου έλεγα να πάς τεχνολογική 1(στην β ήμουν θετική και στην γ τεχνολογική 1) γιατί στην β που λογικά θα ήσουν θετική έκανες χημεία κατεύιθυνσης κομμάτια της οποίας θα σου χρειαστούν στην χημεία-βιοχημεία....αν τώρα στο σχολείο σου δεν δημιουργείτε τμήμα τεχν 1 τότε να πας τεχν 2(με αοδε και αεππ).....εγώ προσωπικά στην γ πήγα τεχν 1 για 3 κυρίως λόγους,επειδή είχα αποφασίσει οτι δεν θέλω ιατρική άρα γιατι να ασχοληθώ με βιολογία, ήμουν θετική στην β άρα θα με βοηθούσε η χημεία της β και επειδή δεν μπορώ να παπαγαλίσω το αοδε της τεχν 2.
Αν δεν θέλεις ιατρικά-παραϊατρικά δεν βρίσκω το λόγο να πάς θετική και να έχεις την βιολογία κατ και την χημεία που είναι μαθηματα βαρύτητας στο 3ο πεδίο και αν δεν σου αρέσουν να μην γράψεις καλά και να μην περάσεις εκεί που θέλεις.
Από το σχολείο μου φέτος κάποιοι συμμαθητές μου πήγαν θετική, ενώ δεν ήθελαν ιατρική, με αποτέλεσμα να μην γράψουν καλά χημεία και βιολογία και επειδή ήταν δύσκολα μαθήματα και χρειάζονταν πολλές ώρες διάβασμα μέσα στη χρονιά δεν έμενε χρόνος για τα φυσικο-μαθηματικά οπότε δεν έγραψαν καλά και στα μαθ και στη φυσ και τώρα (δεν περνάνε 3ο πεδίο) ίσως να μην περάσουν και στα πολυτεχνεία που εξαρχής ήθελαν..
όσον αφορά το βοήθημα.....επειδή η χημεία της τεχν 1 είναι τμήμα της χημείας θετικής...είχα το βοήθημα της θετικής και είχα του Σαλτερή.....που είναι απλά τέλειο...έχει ερωτήσεις κατανόησης θεωρίας,ασκήσεις πολλαπλής επιλογής, συμπλήρωσης κενού και πολύ καλές ασκήσεις-προβλήματα...στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top