[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Επειδή είμαστε και οι θετικοί εδώ:P βάζω κάποια advanced προβλήματα για λύση. Προσπαθήστε τα και αν κολλήσετε κάπου, πείτε μου για να σας εξηγήσω.

1) Σε κενό δοχείο σταθερού όγκου 10L και σε σταθερή θερμοκρασία 127 C εισάγονται 2 mol NO2 οπότε πραγματοποιείται η απλή αντίδραση:
2ΝΟ2 ----> 2ΝΟ + Ο2
a)Για t=100s η πίεση στο δοχείο βρέθηκε ίση με 8,2atm. Ποια είναι η ταχύτητα της αντίδρασης στο χρονικό διάστημα 0-100s?
b)Ποια είναι η μερική πίεση του NO2 για t=100s?
c)Να βρεθεί η σταθερά k και οι μονάδες της, αν γνωρίζετε ότι η στιγμιαία ταχύτητα για t=100s είναι 5x10^-5 Μ/s (πέντε επί δέκα εις την μείον πέντε)
d)Να γίνει η καμπύλη της αντίδρασης για το διάστημα 0-100s

Πάρτε αυτή και βλέπουμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Λοιπόν κάποιος? Το βράδυ θα βάλω την λύση. Προσπαθήστε την...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
a)
b)
c)
d)Ok...

Το θέμα όμως είναι να τις λύνουν τα παιδιά της Β ΛΥΚ, όχι της Γ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σωστά τα αποτελέσματα έχεις και δίκιο. Προσπαθώ να τους ξυπνήσω λίγο γιατί ειδικά χημεία κατεύθυνσης όλο κάτι γελοίες ασκήσεις λύνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδιά, η ταχύτητα μου βγαίνει στη μείον τρίτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Άμα βρήκες 50*10^-3 λογικό μου ακούγεται:P
Αν βρήκες, 5*10^-3 ξανατσέκαρε τις πράξεις σου και προσπάθησε να βρεις το λάθος σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Νομίζω έχω δει την ίδια ή παρόμοια στο βοήθημα του Σαββάλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδιά βλακεία μου, ήμουν ζαλισμένος εκείνη την ώρα, στη μείον τετάρτη βγαίνει.
ορίστε τί έκανα στο α)

αρχικά βρήκα την αρχική συγκέντρωση του NO2.
CNO2=nNO2/V=2/10=0,2M

Έπειτα παίρνω καταστατική για να βρω τα mol του NO2 μετά από 100s.
Pv=nRT<=>n=PV/RT=8,2*10/0,082*400=2,5 mol

αφού γίνει αυτό λοιπόν, βρίσκω τη συγκέντρωση του NO2 στα 100s.
CNO2=nNO2/V=2,5/10=0,25M

τα βρήκα όλα, οπότε πάω να βρω την ταχύτητα.
u=ΔC/Δt=(Cτελ-Cαρχ)/(Ττελ-Ταρχ)=(0,25-0,2)/(100-0)=0,05/100=0,0005=5*10^-4 mol/l*s ή M/s αφού mol/l=M
αυτά.

τα άλλα ερωτήματα θα τα κάνω άλλη ώρα.

να και το β)


αφού 2ΝΟ2=2,5 mol, 2ΝΟ=2,5 mol, 02=1,25 mol
άρα nολ=2,5+2,5+1,25=6,25 mol

οπότε για x=nNO2/nολ=2,5/6,25=0,4

PNO2=x*Pολ=0,4*8,2=3,28 atm ή N/m^2

update: το c) δεν μου βγαίνει ούτε ως προς τις μονάδες ούτε ως προς την τιμή όπως του παιδιού παραπάνω...

ορίστε το γιατί...

u=k[ΝΟ2] <=> k=u/[NO2]^2 = 5*10^-5/(0,25)^2 = 5*10^-5/0,0625 = 80*10^-5 = 8*10^4

μονάδες : k = u/[NO2]^2 = mol/(l*s) / mol^2/l^2 = mol*l^2/mol^2*l*s = l/mol*s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Νομίζω έχω δει την ίδια ή παρόμοια στο βοήθημα του Σαββάλα :P

Εγώ έφτιαξα τα ερωτήματα β, γ και δ οπότε λίγο δύσκολο..:P

Λοιπόν Γιάννη, κοίτα τώρα τι έχει γίνει.
Έχεις κάνει λάθος και όμως έχεις βρει σωστό το Β λόγω αναλογίας.

Τα τελικά mol του ΝΟ2 δεν είναι 2,5 αλλά 1, το ίδιο και τα mol του ΝΟ είναι 1 και τα mol του 02 είναι 0,5.
Τα ολικά mol είναι 2,5, κάτι που προκύπτει από καταστατική.
(nολ=Ptel*V/R*T)
Eδώ πρέπει να γίνει σωστή χρήση του πίνακα ώστε να βρεις σωστά το χ και να βγουν σωστά και οι αναλογίες.

Δες το και αλλιώς. Απ τη στιγμή που αρχικά έχουμε 2mol NO2 και αυτό διασπάται, είναι δυνατόν να έχουμε μετά 2,5 mol???

Oπότε διόρθωσε τη συγκέντωση του ΝΟ2 και θα βρεις τη σωστή τιμή που είναι 5*10^-2
Όσο για τις μονάδες έχεις δίκιο. Είναι L/mol*s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Σας στέλνω ένα τεστάκι..... είναι αρκετά δύσκολο και έχει και μια μικρή ασάφεια στο δεύτερο σκέλος του... που δεν έχω διορθώσει ακόμα....:)
Και επειδή κάποιος μπορεί να μπερδευτεί.... εσκεμμένα στο διάγραμμα δε φαίνεται σε ποιο αντιδρών/προϊόν αναφέρεται η κάθε καμπύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • test_3o_kefalaio_duskolo.pdf
    175.4 KB · Εμφανίσεις: 515

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Λοιπόν Γιάννη, κοίτα τώρα τι έχει γίνει.
Έχεις κάνει λάθος και όμως έχεις βρει σωστό το Β λόγω αναλογίας.

Τα τελικά mol του ΝΟ2 δεν είναι 2,5 αλλά 1, το ίδιο και τα mol του ΝΟ είναι 1 και τα mol του 02 είναι 0,5.
Τα ολικά mol είναι 2,5, κάτι που προκύπτει από καταστατική.
(nολ=Ptel*V/R*T)
Eδώ πρέπει να γίνει σωστή χρήση του πίνακα ώστε να βρεις σωστά το χ και να βγουν σωστά και οι αναλογίες.

Δες το και αλλιώς. Απ τη στιγμή που αρχικά έχουμε 2mol NO2 και αυτό διασπάται, είναι δυνατόν να έχουμε μετά 2,5 mol???

Oπότε διόρθωσε τη συγκέντωση του ΝΟ2 και θα βρεις τη σωστή τιμή που είναι 5*10^-2
Όσο για τις μονάδες έχεις δίκιο. Είναι L/mol*s.

σωστά!ευχαριστώ!
λοιπόν στο πινακάκι έβαλα για αρχικά 2 mol για 2ΝΟ2, 2 mol για 2NO και 1 για O2.
για αντιδρούν/παράγονται αντίστοιχα 2x, 2x, x.
οπότε μετά 100s-> 2-2x, 2-2x, 1-x

έχω από πριν nολ=2,5 mol.
τελικά, 2-2x+2-2x+1-x=2,5
5-5x=2,5
x=0,5

οπότε nΝΟ2=2-2*0,5=1 mol
στη διαίρεση λοιπόν για το k, βγαίνει το αποτέλεσμα που προαναφέρθηκε.
ωραία άσκηση!

Σας στέλνω ένα τεστάκι..... είναι αρκετά δύσκολο και έχει και μια μικρή ασάφεια στο δεύτερο σκέλος του... που δεν έχω διορθώσει ακόμα....:)
Και επειδή κάποιος μπορεί να μπερδευτεί.... εσκεμμένα στο διάγραμμα δε φαίνεται σε ποιο αντιδρών/προϊόν αναφέρεται η κάθε καμπύλη.

αυτό που πρέπει να βρεις ποιο αντιστοιχεί σε ποια καμπύλη, είναι ο εφιάλτης μου στη Χημεία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
εντάξει, δεν είναι κ τόσο δύσκολο, απλά θα βρεις ποιο είναι αντιδρών, ποιο προϊόν. (αν κατάλαβα τι εννοείς, γιατί δεν εχω δει και την άσκηση) :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εντάξει, δεν είναι κ τόσο δύσκολο, απλά θα βρεις ποιο είναι αντιδρών, ποιο προϊόν. (αν κατάλαβα τι εννοείς, γιατί δεν εχω δει και την άσκηση) :-)

δεν εννοώ αυτό...υπάρχουν ασκήσεις που σου δίνουν π.χ. δύο αντιδρώντα και ένα διάγραμμα με 2 καμπύλες, και εσύ πρέπει να βρεις ποια καμπύλη αντιστοιχεί σε ποιο...αυτό με δυσκολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
δεν εννοώ αυτό...υπάρχουν ασκήσεις που σου δίνουν π.χ. δύο αντιδρώντα και ένα διάγραμμα με 2 καμπύλες, και εσύ πρέπει να βρεις ποια καμπύλη αντιστοιχεί σε ποιο...αυτό με δυσκολεύει.
Είναι απλό! Τόσο η γραμμή Αντιδρούν/Παράγονται στο πινακάκι, όσο και η μεταβολή της συγκέντρωσης (άξονας των C (y)), είναι ΠΑΝΤΑ ανάλογα με τους συντελεστές της χημικής αντίδρασης. Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δεις τις μεταβολές στον άξονα των συγκεντρώσεων και να τις συσχετίσεις με τους συντελεστές, να δεις δηλαδή τις αναλογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Είναι απλό! Τόσο η γραμμή Αντιδρούν/Παράγονται στο πινακάκι, όσο και η μεταβολή της συγκέντρωσης (άξονας των C (y)), είναι ΠΑΝΤΑ ανάλογα με τους συντελεστές της χημικής αντίδρασης. Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δεις τις μεταβολές στον άξονα των συγκεντρώσεων και να τις συσχετίσεις με τους συντελεστές, να δεις δηλαδή τις αναλογίες.

α τόσο απλό;εμένα πως μου είχε κολλήσει ως κάτι δύσκολο..;
τέλος πάντων. ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
α τόσο απλό;εμένα πως μου είχε κολλήσει ως κάτι δύσκολο..;
τέλος πάντων. ευχαριστώ!
Η διάθεσή μου δεν ήταν να σε υποβιβάσω!!:D Πρέπει να το δεις απλά! Εάν αλλάξει η διάθεσή σου απέναντι σε κάτι, είμαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις. Μου έχει συμβεί πολλές φορές!
Και ως γνωστόν, τις περισσότερες φορές τα απλά είναι εκείνα που δυσκολεύουν περισσότερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η διάθεσή μου δεν ήταν να σε υποβιβάσω!!:D Πρέπει να το δεις απλά! Εάν αλλάξει η διάθεσή σου απέναντι σε κάτι, είμαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις. Μου έχει συμβεί πολλές φορές!
Και ως γνωστόν, τις περισσότερες φορές τα απλά είναι εκείνα που δυσκολεύουν περισσότερο.:)

μα, δεν το εξέλαβα έτσι!ίσως επειδή είναι γραπτή η επικοινωνία να καταλάβατε κάτι τέτοιο.
σε αυτό που λέτε έχετε άπειρο δίκιο!μου έχει τύχει πολλές φορές σε ασκήσεις να ζητείται κάτι απλό και εύκολο και εγώ να σπάω το κεφάλι μου, νομίζοντας ότι αποκλείεται να είναι τόσο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
ok.

Στο θέμα μας.... το έλυσε κανείς το τεστ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν έχω πολύ ώρα να το δω τώρα, γιατί πρέπει να φύγω για μάθημα αλλά θα το κοιτάξω το απόγευμα συνολικά.

Ωραίο δύσκολο ασκησάκι φαίνεται:D

Μη πείτε ακόμα λύσεις..Θα το κοιτάξω το απογευματάκι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν το έλυσα...δύσκολο, αν και το κοίταξα λίγο...
σήμερα γράψαμε Χημεία κατεύθυνσης και έγραψα 80...πάλι βλακείες άγχους κ απροσεξίας....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top