[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Aris90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Ιωάννινα). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ενταξει την ελυσα την απορια.ευχαριστω για τις απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ενταξει την ελυσα την απορια.ευχαριστω για τις απαντησεις
Μήπως θα μπορούσες να μας πεις ποια ακριβώς ήταν η απορία σου? Γιατί τώρα έχουμε εμείς απορία.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Dhmh νομίζω ο τύπος είναι E=(Δm)c^2
αλλά δε το έχω τσεκάρει.
η ενεργεια δεν μετατρεπεται-ειναι θερμοτητα, αρα ειναι το ιδιο?;) (καθολου σιγουρη βεβαια.παρακαλω επιβεβαιωστε γιατι με ενδιαφερει!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
κανεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
η ενεργεια δεν μετατρεπεται-ειναι θερμοτητα, αρα ειναι το ιδιο?;) (καθολου σιγουρη βεβαια.παρακαλω επιβεβαιωστε γιατι με ενδιαφερει!)
Ποιο ακριβώς είναι το ερώτημα? Η εξίσωση Ε = m.c² δίνει την ισοδυναμία ύλης και ενέργειας. Αν κάποια μάζα "εξαϋλωθει" μετατρέπεται σε ενέργεια. Το τι μορφής είναι η ενέργεια αυτή εξαρτάται από την περίπτωση. Μπορεί να είναι θερμότητα, κινητική ενέργεια, ενέργεια σύνδεσης ή οτιδήποτε άλλο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ποιο ακριβώς είναι το ερώτημα? Η εξίσωση Ε = m.c² δίνει την ισοδυναμία ύλης και ενέργειας. Αν κάποια μάζα "εξαϋλωθει" μετατρέπεται σε ενέργεια. Το τι μορφής είναι η ενέργεια αυτή εξαρτάται από την περίπτωση. Μπορεί να είναι θερμότητα, κινητική ενέργεια, ενέργεια σύνδεσης ή οτιδήποτε άλλο.


Απλως στην φυσικη γενικης ο τυπος ειναι Q=(Δm)c^2. δεν ειναι το ιδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Απλως στην φυσικη γενικης ο τυπος ειναι Q=(Δm)c^2. δεν ειναι το ιδιο?
Τι εννοείς? Σε έναν τύπο τα σύμβολα σημαίνουν ότι θέλουμε εμείς. Στο σχολικό βιβλίο συμβολίζει με Q την ενέργεια της πυρηνικής αντίδρασης, χωρίς αυτή να είναι υποχρεωτικά θερμότητα.

Έλεος 1: Η Φυσική δεν είναι (μόνον) οι ξεροί τύποι, αλλά το φαινόμενο που περιγράφουν.
Έλεος 2: Γιατί c^2 και όχι ? (CTRL+ALT+2) = ² (στο ελληνικό πληκτρολόγιο).



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Τι εννοείς? Σε έναν τύπο τα σύμβολα σημαίνουν ότι θέλουμε εμείς. Στο σχολικό βιβλίο συμβολίζει με Q την ενέργεια της πυρηνικής αντίδρασης, χωρίς αυτή να είναι υποχρεωτικά θερμότητα.

Έλεος 1: Η Φυσική δεν είναι (μόνον) οι ξεροί τύποι, αλλά το φαινόμενο που περιγράφουν.
Έλεος 2: Γιατί c^2 και όχι ? (CTRL+ALT+2) = ² (στο ελληνικό πληκτρολόγιο).



στο 1ο συμφωνω απολυτως γιαυτο και ρωτησα. το 2ο δεν το ηξερα ομολογω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
Μπαινω στην διαδικασια του να επιλεξω το μαθημα γενικης παιδειας το οποια θα δωσω.
Ειμαι μεταξυ Μαθηματικων και Φυσικης. Προσωπικα θελω το 2ο γιατι βρισκω πολυ πιο ενδιαφερουσα την φυσικη. Πολλοι ομως μου λενε πως εχει αυξημενη δυσκολια σε συγκριση με τα Μαθηματικα.
Ισχυει κατι τετοιο ή καποιος μαθητης αφιερωνοντας χρονο μπορει να ανταποκριθει ευκολα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ έδωσα φυσική, αν και διάβασα και λίγο μαθ γεν (για τις εξετάσεις στο σχολείο, λολζ).
Την φυσική γενικής δεν την βαρέθηκα, η θεωρία είναι ευχάριστη και πιστεύω δεν θα χεις πρόβλημα να την μάθεις. Οι ασκήσεις είναι ελάχιστες, μπορεί σε βοηθήματα να έχουν ένα σωρό ασκήσεις, όμως όλες οι ασκήσεις είναι αλλαγές των 6-7 ασκήσεων που υπάρχουν τέλος πάντων. :P
Αλλά ούτε τα μαθηματικά γενικής θα σε δυσκολέψουν, το ένα κεφάλαιο φεύγει από την κατεύθυνση, και τα άλλα δύο είναι μικρά σε μέγεθος και βατά.
Εγώ φυσική θα ξαναδιαλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Γενικα τα μαθηματα γενικης παιδειας δεν εχουν τον βαθμο δυσκολιας των κατευθυνσης και ειναι λογικο. Ομως μαθηματικα και φυσικη ειναι δυο μαθηματα που ο αλλος μπορει να πιαστει απο μια λεπτομερεια και να βγαλει ολοκληρο θεμα(ειδικα στα μαθηματικα).
Εγω προσωπικα οπως ξαναειπα ενδιαφερομαι περισσοτερο για Φυσικη γιατι το γουσταρω.
Οποτε λες πως αμα ριξω ενα καλο διαβασμα δεν θα εχω προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγω προσωπικα οπως ξαναειπα ενδιαφερομαι περισσοτερο για Φυσικη γιατι το γουσταρω.
Οποτε λες πως αμα ριξω ενα καλο διαβασμα δεν θα εχω προβλημα.
Φυσική γενικής παιδείας: Ευχάριστο αντικείμενο, ύλη 30 σελίδες, μηδέν παπαγαλία, λίγες περιπτώσεις ασκήσεων, κλείνεις τα αυτιά σου σε όσα λένε οι φροντιστές, έχει πλάκα να σε θεωρούν οι άλλοι εξωγήινο, εύκολα χτυπάς πολύ μεγάλο βαθμό.
Εγώ φυσική θα ξαναδιαλεγα...
Πόσο έγραψες Γρηγόρη στη Φυσγεν?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Φυσική γενικής παιδείας: Ευχάριστο αντικείμενο, ύλη 30 σελίδες, μηδέν παπαγαλία(1), λίγες περιπτώσεις ασκήσεων, κλείνεις τα αυτιά σου σε όσα λένε οι φροντιστές, έχει πλάκα να σε θεωρούν οι άλλοι εξωγήινο, εύκολα χτυπάς πολύ μεγάλο βαθμό.

Πόσο έγραψες Γρηγόρη στη Φυσγεν(2)?

(1) πες με ανασφαλή, αλλά εγώ παπαγάλισα κάτι κομματάκια που χε για αξονικούς τομογράφους και για τις χρήσεις διαφόρων ραδιενεργών στοιχείων σε ιατρικές-γεωπονία κτλ που χε. Βέβαια απ όσο ξέρω, και μαθ γεν παπαγάλιζαν κάτι αδιάφορα πράγματα, όπως κάτι ποσοστά στην γκαουσιανή κατανομή κτλ. Αλλά ναι, είχα ακούσει από πολλούς πως είμαι ξεροκέφαλος και βλάκας που διάλεξα την επικίνδυνη φυσ γεν.

(2) 100 :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μόνο; Ντροπή σου ρε!!!


Υ.Γ. Με μπερδέυεις. Τελικά μπήκες στη σχολή που γράφεις στο προφίλ σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dias;3914753 [CENTER:
Υ.Γ. Με μπερδέυεις. Τελικά μπήκες στη σχολή που γράφεις στο προφίλ σου?
[/CENTER]

Όχι, ΗΜΜΥ μπήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οκ με πεισατε.:P Παντως Δια και για τους φροντιστες που ειπες, προσωπικα δεν μου ειπαν τιποτα. Ο μαθηματικος λεει: "Εισαι βλακας" και τιποτα αλλο. Ο φυσικος δεν ειπε τιποτα.
Παντως αυτο με τον εξωγηινο ισχυει πολυ ασχημα. Λες και εχεις κανενα προβλημα σε κοιτανε, μολις πεις πως διαλεξες φυσ.γεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
δες τα στατιστικά ρε μαν και αποφάσισε. φυσ.γεν. είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις. μικρή ύλη, ενδιαφέρουσα, και εύκολη. ένα 99 το έγραψα κάνοντας μια μέτρια προσπάθεια που όμως για το μάθημα είναι κάτι παραπάνω από αρκετή. αυτοί που κοροϊδεύουν είναι αυτοί που θα κλαίνε τον ιούνιο (μπορεί και τον αύγουστο). /ignore και επέλεξέ το χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τα στατιστικά λένε πάντα ψέματα. :P
Απλά φυσική γενικής, παίρνουν όσοι έχουν, έστω ένα στοιχειώδες, ενδιαφέρον στην φυσική.
Αν έπαιρναν βιολογία γενικής για τους ίδιους λόγους, θα ήταν πάνω από 50% οι αριστούχοι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Τα στατιστικά λένε πάντα ψέματα. :P
Απλά φυσική γενικής, παίρνουν όσοι έχουν, έστω ένα στοιχειώδες, ενδιαφέρον στην φυσική.
Αν έπαιρναν βιολογία γενικής για τους ίδιους λόγους, θα ήταν πάνω από 50% οι αριστούχοι. ;)
o φίλος όμως είναι ένας από αυτούς που γουστάρουν φυσική, άρα είναι no-brainer ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά επαναφέρω το θέμα <<στη ζωή>> γιατί έχω μια απορία. Ο καθηγητής μου στη Φυσική υποστήριξε - και από ότι βλέπω τα ίδια λέτε και εσείς- ότι η Φυσική γενικής της Γ' είναι πολύ εύκολη και είπε μέχρι τα Χριστούγεννα έχει βγει η ύλη. Μου είπε είναι η εξυπνότερη επιλογή κατά τη γνώμη του. Οπότε, επειδή συμμετείχα και εχθές στα Masterclasses με σωματιδιακή φυσική κλπ και είπαμε κάτι ωραία πράγματα που μοιάζουν εν μέρη με την ύλη της Γ' το χω πάρει από τώρα απόφαση να διαλέξω Φυσική Γενικής. Τα Μαθηματικά τα φοβάμαι, ιστορία δε το συζητώ και Βιολογία βαριέμαι να σκοτώνομαι στο διάβασμα για να την μάθω. Ενώ η Φυσική με την ύλη της Γ' μου κινεί το ενδιαφέρον.

Οπότε, θα ήθελα να ρωτήσω γιατί θέλω από φέτος να αγοράσω ένα καλό και ωραίο βοήθημα Φυσ. Γεν για τη Γ Λυκείου. :) Να αρχίσω να διαβάζω από τώρα. Και από άποψη ενδιαφέροντος και που ξέρεις που θα με βγάλει. Μπορεί να μου αρέσει τόσο πολύ που με ατομικό ενδιαφέρον θα βγάλω την ύλη στο περίπου και θα έχω μισό μάθημα λιγότερο του χρόνου να ανησυχώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top