Παιδαγωγικό ή Ισπανική Φιλολογία;

inmyworld

Νεοφερμένος

Η inmyworld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά! Τώρα που τελείωσαν -επιτέλους - οι πανελλήνιες και πρέπει να κάνουμε το μηχανογραφικό βρίσκομαι σε δίλημμα . Δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξύ του παιδαγωγικού στο Ρέθυμνο (το οποίο ίσως να μην το πιάσω καθώς έχω μόλις 233 μόρια παραπάνω )και της ισπανικής φιλολογίας που περνάω σίγουρα (έγραψα 18,2 στο ειδικό).
Η ερώτηση μου είναι : είναι εύκολο να βγάλω -αν περάσω- το παιδαγωγικό και έπειτα με κατατακτήριες να πάω ισπανική φιλολογία; Ή είναι δύσκολο να πας με κατατακτήριες σε μια σχολή που σχετίζεται με ξένη γλώσσα ; Μειώνονται οι πιθανότητες ή κάτι τέτοιο ;
Γιατί έχω μια γνωστή που αφού τελείωσε τη νομική δεν μπορούσε με τίποτα να μπει την ισπανική φιλολογία (αλλά δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο)

Γενικά εσάς ποιο από τα δύο τμήματα σας φαίνεται πιο καλό για να πάω;
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Πιο καλό ως προς τι;
Δεν μπορεί να σου πει κάποιος σε ποιο τμήμα να πας, χωρίς να ξέρει με τι θέλεις εσύ να ασχοληθείς στην ουσία. Εάν θέλεις ισπανική φιλολογία γιατί να πας παιδαγωγικά και να κάνεις μετά κατατακτήριες και να μην πας εξ αρχής;
 

inmyworld

Νεοφερμένος

Η inmyworld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πιο καλό ως προς τι;
Δεν μπορεί να σου πει κάποιος σε ποιο τμήμα να πας, χωρίς να ξέρει με τι θέλεις εσύ να ασχοληθείς στην ουσία. Εάν θέλεις ισπανική φιλολογία γιατί να πας παιδαγωγικά και να κάνεις μετά κατατακτήριες και να μην πας εξ αρχής;
Στην πραγματικότητα μου αρέσουν και τα δύο . Απλώς σκέφτομαι να πάω πρώτα στο παιδαγωγικό το οποίο έχει και πιο καλή επαγγελματική αποκατάσταση και στο οποίο αν περνάω από πανελλήνιες είναι ευκαιρία να πάω και έπειτα να πάω στην ισπανική φιλολογία.

Ρώτησα ποιο είναι πιο καλό και ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση , ως προς την οργάνωση της σχολής , τον βαθμό δυσκολίας , τους καθηγητές κ.λπ.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη, πρωτα ισπανική φιλολογία και μετά παιδαγωγικό (στο οποίο τα μαθήματα των κατατακτηριων δεν είναι ιδιαίτερα δυσκολα).
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης, αυτή δυστυχώς είναι δυσκολη στις μέρες μας για τα περισσότερα επαγγέλματα.. Οπότε κρίνε εσυ ποια σχολή θα δηλώσεις πρωτη, ανάλογα με το τι σου αρέσει περισσοτερο ως αντικείμενο.
 

inmyworld

Νεοφερμένος

Η inmyworld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη, πρωτα ισπανική φιλολογία και μετά παιδαγωγικό (στο οποίο τα μαθήματα των κατατακτηριων δεν είναι ιδιαίτερα δυσκολα).
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης, αυτή δυστυχώς είναι δυσκολη στις μέρες μας για τα περισσότερα επαγγέλματα.. Οπότε κρίνε εσυ ποια σχολή θα δηλώσεις πρωτη, ανάλογα με το τι σου αρέσει περισσοτερο ως αντικείμενο.
Ευχαριστώ πολύ .... θα το σκεφτώ .:)
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι δύσκολη και στα δύο, σκέψου τι σου αρέσει περισσότερο
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδαγωγικο 100% ρε συ. Και τα δυο εχουν να κανουν με την εκπαίδευση αλλα τουλάχιστον στο ενα δε θα σε στελνουν σε 8 διαφορετικά σχολεια. και βασικα δεν νομιζω να παιρνουν πολλους ισπανικους φιλολόγους στο δημόσιο ετσι κι αλλιως
 

Rozalia24

Νεοφερμένος

Η Rozalia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΔΠΘ (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά! Τώρα που τελείωσαν -επιτέλους - οι πανελλήνιες και πρέπει να κάνουμε το μηχανογραφικό βρίσκομαι σε δίλημμα . Δεν μπορώ να αποφασίσω μεταξύ του παιδαγωγικού στο Ρέθυμνο (το οποίο ίσως να μην το πιάσω καθώς έχω μόλις 233 μόρια παραπάνω )και της ισπανικής φιλολογίας που περνάω σίγουρα (έγραψα 18,2 στο ειδικό).
Η ερώτηση μου είναι : είναι εύκολο να βγάλω -αν περάσω- το παιδαγωγικό και έπειτα με κατατακτήριες να πάω ισπανική φιλολογία; Ή είναι δύσκολο να πας με κατατακτήριες σε μια σχολή που σχετίζεται με ξένη γλώσσα ; Μειώνονται οι πιθανότητες ή κάτι τέτοιο ;
Γιατί έχω μια γνωστή που αφού τελείωσε τη νομική δεν μπορούσε με τίποτα να μπει την ισπανική φιλολογία (αλλά δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο)

Γενικά εσάς ποιο από τα δύο τμήματα σας φαίνεται πιο καλό για να πάω;
Μπορείς να δηλώσεις παιδαγωγικό πρώτο εφόσον έχει καλύτερη αποκατάσταση και σου αρέσει ενώ παράλληλα κάνε μαθηματα ισπανικών σε 4 χρόνια θα έχεις πολύ καλό επίπεδο και εάν σε ενδιαφέρει ακόμα η ισπανική φιλολογία δίνεις κατακτηριες αλλά ακόμα και να μην δώσεις σκέψου ότι θα έχεις πάρει ξενόγλωσσες πιστοποιήσεις στα ισπανικά που αυτό σημαίνει ότι θα μοριοδοτησε σαν εκπαιδευτικός στον ασεπ και θα έχεις μάθει άριστα την γλώσσα που αγαπάς.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι δύσκολη και στα δύο, σκέψου τι σου αρέσει περισσότερο
Ναι στο παιδαγωγικό είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση. Γι αυτό κάθε χρόνο τους παίρνουν αναπληρωτες
 

inmyworld

Νεοφερμένος

Η inmyworld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις παιδαγωγικό πρώτο εφόσον έχει καλύτερη αποκατάσταση και σου αρέσει ενώ παράλληλα κάνε μαθηματα ισπανικών σε 4 χρόνια θα έχεις πολύ καλό επίπεδο και εάν σε ενδιαφέρει ακόμα η ισπανική φιλολογία δίνεις κατακτηριες αλλά ακόμα και να μην δώσεις σκέψου ότι θα έχεις πάρει ξενόγλωσσες πιστοποιήσεις στα ισπανικά που αυτό σημαίνει ότι θα μοριοδοτησε σαν εκπαιδευτικός στον ασεπ και θα έχεις μάθει άριστα την γλώσσα που αγαπάς.
Αυτό σκέφτομαι και γωωω. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παιδαγωγικο 100% ρε συ. Και τα δυο εχουν να κανουν με την εκπαίδευση αλλα τουλάχιστον στο ενα δε θα σε στελνουν σε 8 διαφορετικά σχολεια. και βασικα δεν νομιζω να παιρνουν πολλους ισπανικους φιλολόγους στο δημόσιο ετσι κι αλλιως
Από ισπανική φιλολογία δεν υπάρχει σχεδόν καμία επαγγελματική αποκατάσταση στο δημόσιο .Τώρα μόνο με την καραντίνα είχαν κάποιους καθηγητές που έκανα μαθήματα ισπανικών αφού τελειώσει το 6ωρο-7ωρο στο σχολείο και τα μαθήματα γινόταν από το webex αλλά σε κάθε περίπτωση δεν τίθεται θέμα διορισμού ως προς την ισπανική φιλολογία .
ευχαριστώ πολύ πάντως για την συμβουλή σου:):)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανάμεσα σε πτδε και κοινωνικη εργασία ποιο έχει καλυτερη αποκατάσταση και είναι καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι μου αρέσουν εξίσου;
Από ό,τι έχω μάθει και δεδομένου ότι μια πολλή κοντινή μου συγγενής είναι κοινωνική λειτουργός έχω την εντύπωση ότι ενώ και το παιδαγωγικό τώρα πια προσφέρει αρκετές δυνατότητες διορισμού έστω και ως αναπληρωτής /τρια, η κοινωνική εργασία πάλι προσφέρει πιο πολλές ευκαιρίες με ευρωπαικά προγράμματα ,προκηρύξεις κ.λπ. Δηλαδή η δουλεία της κοινωνική λειτουργού ίσως με τα τωρινά δεδομένα να αφήνει πιο πολλές πιθανότητες μονιμοποίησης αν σκεφτούμε ότι σχεδόν σε κανένα επάγγελμα δεν υπάρχει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και ότι υπάρχουν πάρα πολλές δομές για τους κοινωνικούς λειτουργούς ( γηροκομεία , ΚΑΠΗ, νοσοκομεία , κοινωνικά παντοπωλεία κ.α.)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπική μου άποψη, πρωτα ισπανική φιλολογία και μετά παιδαγωγικό (στο οποίο τα μαθήματα των κατατακτηριων δεν είναι ιδιαίτερα δυσκολα).
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης, αυτή δυστυχώς είναι δυσκολη στις μέρες μας για τα περισσότερα επαγγέλματα.. Οπότε κρίνε εσυ ποια σχολή θα δηλώσεις πρωτη, ανάλογα με το τι σου αρέσει περισσοτερο ως αντικείμενο.
ναι καταλαβαίνω τι λες.... Παρεμπιπτόντως ξέρεις πώς είναι ισπανική φιλολογία ως σχολή ; Γνωρίζεις κάτι για το τμήμα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω για την σχολή. Για το παιδαγωγικο γνωρίζω, από συγγενείς και παρεες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top