Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Βόλου

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Τι εννοείς με το ''αλλάξεις'';
Άσχημο δεν είναι, αρκεί να το θέλεις.

εννοω να αλλαζεις καποιο παιδακι σε περιπτωση που τα κανει πανω του.....δεν μπορω να το θεσω διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εννοω να αλλαζεις καποιο παιδακι σε περιπτωση που τα κανει πανω του.....δεν μπορω να το θεσω διαφορετικα
Δεν ξέρω, αναπηρία με αναπηρία διαφέρει και επιπλέον δε γνωρίζω τον τρόπο οργάνωσης των ειδικών σχολείων. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ενημερωνω οτι στη φιλοσοφικη σχολη θεσσαλονικης (συγκεκριμενα ειμαι σιγουρη για το τμημα ιστοριας-αρχαιολογιας,φιλολογιας,φιλοσοφικο παιδαγωγικο)υπαρχουν μεταπτυχιακα ειδικης αγωγης και μπορεις να δουλεψεις και ως φιλολογος ειδικης αγωγης που δεν εχουν απορροφητικοτητα οσο ξερω αλλα στο μελλον πιστευω θα εχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Δεν ξέρω, αναπηρία με αναπηρία διαφέρει και επιπλέον δε γνωρίζω τον τρόπο οργάνωσης των ειδικών σχολείων. :/:

κοιτα γενικα εχω καποια εξοικιωση με τετοια παιδια μιας κι εχω επισκεφτει αρκετες φορες το εκαμε της περιοχης μου κ πραγματικα θαυμαζ τετοια παιδια..σε αντιθεση με τα σχολια των συμμαθητων μου :mad: εχω γνωρισει ατομα με προβληματα ακοης κι εχω καταλαβει οτι μεχρι στιγμης εχω αποβαλλει την ρατσιστικη αντιληψη που επικρατει γι αυτα τ ατομα...αλλα δε νομιζω οτι θα ηθελα να κανω κτ τετοιο...δηλ να αλλαξω ενα παιδι.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο...στη σχολη αυτη μου ειπαν πως πρεπει να επιλεξεις 2 ξενες γλωσσες και πως μπορεις να επιλεξεις πχ αγγλικα και νοηματικη...Πειτε οτι επιλεγεις νοηματικη μολις βγεις θεωρειται πως την ξερεις τοσο καλα ωστε μπορεις να την ασκησεις ή θελει μεταπτυχιακο μετα στη νοηματικη για να θεωρηθει πως την ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaris4

Νεοφερμένος

Ο xaris4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες στο παιδ. ειδικης αγωγης. επειδη ομως πρεπει ταυτοχρονα να βοηθαω κ τους δικους μου στη δουλεια στη θεσσαλονικη μηπως ξερει καποιος να μ πει αν και ποσες ειναι οι υποχρεωτικες ωρες παρακολουθησης ? επισης ποσο ευκολο ειναι να πετυχεις στις κατατακτηριες? ευχαριστω..

γεια.. εγω μολις πηρα το πτυχιο ιστοριας και αρχαιολογιας ιωαννινων. σκεφτομαι τωρα το ειδικης αγωγης στο βολο. επειδη οι κατατακτηριες δεν ειναι και οτι πιο ευκολο μηπως ξερεις τι γινεται και πως με μεταπτυχιακο στο ειδικης αγωγης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες στο παιδ. ειδικης αγωγης. επειδη ομως πρεπει ταυτοχρονα να βοηθαω κ τους δικους μου στη δουλεια στη θεσσαλονικη μηπως ξερει καποιος να μ πει αν και ποσες ειναι οι υποχρεωτικες ωρες παρακολουθησης ? επισης ποσο ευκολο ειναι να πετυχεις στις κατατακτηριες? ευχαριστω..

γεια.. εγω μολις πηρα το πτυχιο ιστοριας και αρχαιολογιας ιωαννινων. σκεφτομαι τωρα το ειδικης αγωγης στο βολο. επειδη οι κατατακτηριες δεν ειναι και οτι πιο ευκολο μηπως ξερεις τι γινεται και πως με μεταπτυχιακο στο ειδικης αγωγης??

Απ οσο ξέρω έχει ενα μεταπτυχιακό στο ΠΑΜΑΚ...Νομίζω ότι ειναι με διδακτρα όμως....

https://www.uom.gr/index.php?tmima=213&categorymenu=3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaterlo

Νεοφερμένος

Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
παιδια οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει. μου ειπε σημερα μια κοπελα οτι αν τελειωσεις νηπιαγωγος μπορεις μετα να κανεις μεταπτυχιακο πανω στην ειδικη αγωγη ( δλδ για παιδια με ειδικες αναγκες) και ετσι μπορεις να δουλεψεις σαν νηπιαγωγος για παιδια με ειδικες αναγκες... Ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο??? γιατι εμενα δε μου πολυ στεκει.. αν ομως ισχυει θα με ενδιεφερε πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ισχυει αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
παιδια οποιος ξερει κατι ας βοηθησει. μου ειπε σημερα μια κοπελα οτι αν τελειωσεις νηπιαγωγος μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη( δλδ για παιδια με ειδικες αναγκες) και ετσι να γινεις νηπιαγωγος για παιδια με ειδικες αναγκες. αν ξερει καποιος αν ισχυει κατι τετοιο ας μου πει γιατι εμενα δε μου πολυ στεκει αλλα αν ισχυει θα με ενδιεφερε πολυ.

Iσχύει! Αν κάνεις μεταπτυχιακό Ειδική Αγωγή θα εντάσσεσαι και στο ΠΕ60 Νηπιαγωγών και στο ΠΕ61 Νηπιαγωγών Ειδικής Αγωγής. Επίσης νηπιαγωγός ειδικής αγωγής μπορεί να γίνεις και από το Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής στο Βόλο, απλά από εκεί δεν θα μπορείς να είσαι και γενικής αγωγής, αλλά μόνο ειδικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaterlo

Νεοφερμένος

Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
μαλιστα. ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
να ρωτησω και εγω.
τελικα αν καποιος θελησει εχοντας περασει στο τμημα της ειδικης αγωγης να γινει δασκαλος κλασσικης εκπαιδευσης μπορει να δουλεψει και σε δημοσιο ή μονο σε ιδιωτικο;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
να ρωτησω και εγω.
τελικα αν καποιος θελησει εχοντας περασει στο τμημα της ειδικης αγωγης να γινει δασκαλος κλασσικης εκπαιδευσης μπορει να δουλεψει και σε δημοσιο ή μονο σε ιδιωτικο;;:hmm:

Τι εννοείς με το κλασικής εκπαίδευσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
δασκαλος-α σε δημοτικο .ιδιωτικο και δημοσιο..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
δασκαλος-α σε δημοτικο .ιδιωτικο και δημοσιο..??

Δεν μπορείς. Από το τμήμα Ειδικής αγωγής βγαίνεις δάσκαλος ειδικής αγωγής και μπορείς να εργαστείς μεν στο δημόσιο τομέα, αλλά μόνο σε τμήματα ένταξης ή ως δάσκαλος παράλληλης στήριξης. Ουσιαστικά δηλαδή δεν θα έχεις δική σου τάξη, απλά θα αναλαμβάνεις κάποια μεμονομένα παιδιά τα οποία έχουν πρόβλημα για κάποιες ώρες την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Δεν μπορείς. Από το τμήμα Ειδικής αγωγής βγαίνεις δάσκαλος ειδικής αγωγής και μπορείς να εργαστείς μεν στο δημόσιο τομέα, αλλά μόνο σε τμήματα ένταξης ή ως δάσκαλος παράλληλης στήριξης. Ουσιαστικά δηλαδή δεν θα έχεις δική σου τάξη, απλά θα αναλαμβάνεις κάποια μεμονομένα παιδιά τα οποία έχουν πρόβλημα για κάποιες ώρες την ημέρα.
αα οκ.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaterlo

Νεοφερμένος

Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια πρωτα λεω να βαλω παιδαγωγικα που τα πιανω δε τα πιανω.. μετα τι λετε βαλω? νηπιαγωγος, φπψ ή λογοθεραπεια? αυτα τα 3 σιγουρα θα τα δηλωσω αλλα δε ξερω με ποια σειρα... το πιο πιθανον ειναι οτι θα περασω στη δευτερη επιλογη μου. τι να προτιμησω μετα τα παιδαγωγικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
vaterlo δεν πιανεις κανενα παιδαγωγικο της ελλαδας? οι βασεις στα παιδαγωγικα κυμαινονται απο 15000 περιπου εως 18οοο περιπου. το φπψ ειναι αρκετα ενδιαφερον κατα τη γνωμη μου οπως και η λογοθεραπεια. αν θες ομως παιδαγωγικα και νηπιαγωγος να πας μια χαρα!! ευχομαι καλα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaterlo

Νεοφερμένος

Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολu ninio...δεν μπορω προς το παρον να πω κατι με σιγουρια.. υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να πιανω παιδαγωγικο ( δημοτικης εκπαιδευσης) στη Ροδο που ειναι το πιο χαμηλο... γιατι υπολογιζω οτι εχω βγαλει γυρω στα 15000 μορια.. αλλα ακομα δεν εχουν βγει τα μορια οποτε δεν μπορω να πω κατι με σιγουρια.. μακαρι να το πιασω γιατι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μ ηθελα να γινω δασκαλα... θα δουμε.. ακομα και μορια να βγουν μπορει οι βασεις να αλλαξουν σε σχεση με περυσι.. οποτε τελη Αυγουστου θα ειμαι σιγουρη 100 τοις εκατο για τον αν περασα δασκαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
κανείς πρωτοετής συμφοιτητης μου εδώ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top