Παιδαγωγικά vs Οικονομικά Επαγγέλματα

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ανοιξα αυτη την συζητηση γιατι θελω να με συμβουλεψετε για ενα ζητημα που με απασχολει . Απο μικρος ηθελα να γινω ή δασκαλος ή φιλολογος . Ομως την εποχή αυτη της οικονομικης κρισεως ολοι μου λένε να ακολουθήσω τα οικονομικα επαγγελματα . τι να κανω ? δωστε μου την αποψη σας . Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και τα μεν και τα δε είναι...Ακολούθα το όνειρο σου και όπου βγει.Και γω σκέφτομαι την εκπαίδευση ως εναλακτική.Είναι πολύ ωραία η συνύπαρξη με παιδιά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μαλλον αυτο θα κανω . βεβαια το αλλο προβλημα ειναι πως δεν με χαλαει να γινω καθηγητης οικονομικων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Αυτό που σου αρέσει εσένα θα γίνεις, μην ακούς τους άλλους. Και το γεγονός ότι έχουμε οικονομική κρίση στην Ελλάδα, τι σημαίνει; Εσύ θα βγεις στην αγορά εργασίας σε 3 (χρόνια Λυκείου) + 4 (τουλάχιστον χρόνια σχολής) = 7 χρόνια το λιγότερο στην αγορά εργασίας. Κανείς δεν ξέρει (θεωρητικά) τι θα γίνεται τότε. Μπορεί να είμαστε ακόμα στα ίδια χάλια (και χειρότερα), αλλά σκέψου πόσοι οικονομολόγοι θα βγουν μαζί με σένα, επειδή λειτούργησαν με το ίδιο σκεπτικό. Άσε που είναι τελείως αβάσιμο. Πιο λογικό μου ακούγεται το "Γίνε π.χ. δάσκαλος, έχει μεγάλη απορρόφηση.", που λέγανε όλοι μέχρι πρότινος, αλλά και πάλι δεν συμφωνώ με όλα αυτά. Η επιλογή σπουδών και επαγγέλματος είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής και γούστου. Αν δεν γουστάρεις να κάνεις το επάγγελμα που διαλέγεις, είσαι καταδικασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι και εγω προτιμω να ασκω ενα επαγγελμα που το αγαπαω και το κανω με μερακι αλλα αμα χρειαστει λογω της οικονομικης καταστασης να δουλεψω στο εξωτερικο τι 8α γινει τοτε? κυριως τα οικονομικα επαγγελματα ειναι αυτα που μπορεις να τα εξασκεις παγκοσμιως

γνωριζει κανεισ αν υπαρχει καμια ειδικευση στα παιδαγωγικα επαγγλεματα που αποσκοπει στην επαγγελματικη αποκατασταση στο εξωτερικο ?υπαρχει κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι και εγω προτιμω να ασκω ενα επαγγελμα που το αγαπαω και το κανω με μερακι αλλα αμα χρειαστει λογω της οικονομικης καταστασης να δουλεψω στο εξωτερικο τι 8α γινει τοτε? κυριως τα οικονομικα επαγγελματα ειναι αυτα που μπορεις να τα εξασκεις παγκοσμιως
Τι να σου πω, αν μου έλεγες ότι σκοπεύεις μόλις πάρεις το πτυχίο να φύγεις έξω, θα σου έλεγα οκ, αλλά μιλάς πιθανολογικά... Εσύ ξέρεις τι είναι καλύτερο για σένα, τι σου αρέσει και πώς θες να είναι το μέλλον σου... Ακόμα έχεις καιρό να το σκεφτείς πάντως, μην αγχώνεσαι από τώρα. Ξέρεις εγώ πόσες γνώμες άλλαξα για το τι θέλω να σπουδάσω κατά τη διάρκεια του Λυκείου;.. Αν σε απασχολεί τώρα για να ξέρεις τι κατεύθυνση να διαλέξεις (φέτος θα πας Α' ή Β' Λυκείου; ), διάλεξε Θεωρητική αλλά κράτα επαφή και με τα Μαθηματικά, για να ανοίξεις στις Πανελλήνιες 1ο πεδίο για τα φιλολογικά/παιδαγωγικά, αλλά και το 5ο πεδίο για τα οικονομικά. Και θα διαλέξεις τότε τι θες περισσότερο, αφού κάνεις εκτενέστερη έρευνα για τις σχολές και τις διεξόδους και δυνατότητες που έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
βασικα φετος 8α παω δευτερα λυκειου και εχω επιλεξει θεωρητικη . θα παω φροντιστηριο στα μα8ηματα της κατευθηνσησ στην εκθεση και την αλγεβρα ακριβωσ για μην χασω επαφη με τα μα8ηματικα . αλλα πιστευω πως αν δεν ειμαι σιγουροσ για το 5ο πεδιο 8α τα παω χειροτερα στις πανελληνιεσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
βασικα φετος 8α παω δευτερα λυκειου και εχω επιλεξει θεωρητικη . θα παω φροντιστηριο στα μα8ηματα της κατευθηνσησ στην εκθεση και την αλγεβρα ακριβωσ για μην χασω επαφη με τα μα8ηματικα . αλλα πιστευω πως αν επιλεξω απλα να διαλεξω χωρις να ειμαι σιγουροσ το 5ο πεδιο 8α τα παω χειροτερα στις πανελληνιεσ. αν τελικα δεν ειμαι σιγουροσ για το 5ο πεδιο
Γιατί να τα πας χειρότερα; Επειδή θα έχεις ένα επιπλέον μάθημα, το ΑΟΘ; Λένε ότι είναι εύκολο και βοηθά στο βαθμό, γενικά. Εντάξει, μπορεί μέχρι του χρόνου να έχεις αποφασίσει τι θες να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ισωσ θα τα παω χειροτερα γιατι τα μαθηματα αυξημενησ βαρυτητας θα ειναι ΑΟΘ και τα μαθηματικα . και αυτο τουλαχιστον εμενα προσωπικα 8α με αποδιοργανωσει γιατι 8α κανω αρχαια λατινικα ιστορια κειμενα και 8α με νοιαζει να γραψω οσο το δυνατον καλυτερα στα αλλα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
ισωσ θα τα παω χειροτερα γιατι τα μαθηματα αυξημενησ βαρυτητας θα ειναι ΑΟΘ και τα μαθηματικα . και αυτο τουλαχιστον εμενα προσωπικα 8α με αποδιοργανωσει γιατι 8α κανω αρχαια λατινικα ιστορια κειμενα και 8α με νοιαζει να γραψω οσο το δυνατον καλυτερα στα αλλα 2
Πολλά παιδιά το κάνουν... Αυτό δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί από τώρα. Εξάλλου, θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς σε όλα τα μαθήματα και στο τέλος θα δεις τι έχεις κάνει σε κάθε πεδίο και ανάλογα θα πράξεις. Αν δεν έχεις πιάσει τα μόρια της σχολής που θες στο 1ο πεδίο, θα πας στο 5ο, και αντίστροφα. Αλλά έχεις ακόμα μπροστά σου άλλους 20 μήνες τουλάχιστον για να τα σκεφτείς αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
αυτο θα κανω . θα συνεχισω στην θεωρητικη και στο πρωτο πεδιο και παραλληλα 8α κρατησω αριστεσ γνωσεις με την αλγεβρα για παν ενδεχομενο . ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλεσ σου ειρηνη !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
αυτο θα κανω . θα συνεχισω στην θεωρητικη και στο πρωτο πεδιο και παραλληλα 8α κρατησω αριστεσ γνωσεις με την αλγεβρα για παν ενδεχομενο . ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλεσ σου ειρηνη !!!!!
Δεν κάνει τίποτα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

camilo

Νεοφερμένος

Ο camilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
λοιπον τ ιδιο διλημμα ειχα κ εγω φετος φοβος γ μαθηματικα κτλ κτλ...σ λεω οτι αν τ προσπαθησεις πλ κ το θες θ πας μια χαρα οχι μονο μαθηματικα αλλα σ ολα...ολα ειν θεμα θελησης στις πανελληνιες κ προσπαθειας πιστευω.....μαθ/κα εγραψα 19 (ανοητο λαθος κ εχασα τ 20) κ αρχαια 17.6 χωρις ν παραμελησω κτ.....ολα στ χερι σ ειν....αρκει ν μν εχεις κενα στα μαθηματικα!!! καλη επιτυχια σ ο,τι κ αν επιλεξεις παντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xoudis

Νεοφερμένος

Ο xoudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
euxaristw polu camilo για την συμβουλη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top