Παιδαγωγικά vs Αγγλική Φιλολογία

Τι σχολή θα διαλέγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 8)
  • Αγγλική φιλολογία

    Ψήφοι: 5 62.5%
  • Παιδαγωγικό

    Ψήφοι: 3 37.5%

katerina_nas

Νεοφερμένος

Η katerina_nas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι ανάμεσα στα δυο και δεν μπορώ να αποφασισω. Γενικα αγαπω τα παιδάκια με τα οποία σχετιζονται και οι δυο σχολες. Απο τη μια Βεβαια η αγγλικη φιλολογια θεωρειται πιο δυσκολη και συναμα ενδιαφέρουσα σχολή που προσφέρει επιπλέον γνώσεις. Τα παιδαγωγικά απο την αλλη είναι ευχαριστα και εξασφαλίζουν ελεύθερο χρονο τον οποίο εγώ, ως "μουσικόπληκτη" (παιζω πιάνο και μου αρεσει πολυ) τον εχω αναγκη. Οι ενδοιασμοι μου συνιστανται και στα εξης: Αν επιλέξω αγγλική φιλολογια προτιμώ να δουλευω σε φροντηστηριο παρα στο σχολειο, οπου θα με προτιμουσα καλυτερα ως δασκαλο (απο παιδαγωγικο). Βεβαια θα εχω και το ελευθερο της επιλογης αναμεσα στον ιδιωτικο και δημοσιο τομεα, κατι που δε μου εξασφαλιζουν τα παιδαγωγικά. Επισης, οσον αφορα τα παιδαγωγικα φοβαμαι μηπως βαρεθω λογο της ελλειψης εμβαθυνσης σε καποιο αντικειμενο και νιωσω οτι δεν με ολοκληρωνουν ως επαγγελματια απο αποψη γνωσεων.. Συγγνωμη αν δεν ειμαι σαφης. Παρακαλω οποιος γνωριζει για τις εξης σχολες να με συμβουλευσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Είχα ανοίξει το ίδιο θέμα, ψάξε να δεις τις απαντήσεις εκεί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδια ισχυει αυτο που λενε οτι θα κλεισει το παιδαγωγικο κ αυτοι που μπηκαν περισι οριακα προλαβαινουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Γεια σας!Ημουν κι εγω ενας υποψηφιος των Πανελλαδικων Εξετασεων του 2011,και βρισκομαι σε μεγαλο διλημμα:Αγγλικη Φιλολογια ή Παιδαγωγικο Δημοτικης Εκπαιδευσης?Θα ηθελα τις γνωμες φοιτητων ή και αποφοιτων σχετικων τμηματων για τη δυσκολια των σχολων,το αντικειμενο τους,τις προοπτικες που παρεχουν στην αγορα εργασιας,και γενικα ο,τιδηποτε αλλο εχουν να επισημανετε!Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν θα δήλωνες ΜΜΕ...?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Το μετανιωσα.Αμα παω Αθηνα θα το κανω για Αγγλικη Φιλολογια και μονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν έχει και σημασία!!!!Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εγω Νικο στα εχω πει πανω κατω, αν χρειαστεις κατι αλλο μπορεις να με ρωτησεις!! Και φυσικα ειναι αυτονοητο το τι ψηφιζω:):redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Επειδή πηγαίνω για δεύτερη σχολή και είμαι κι εγώ σ'αυτό το δίλημμα, ποια από τις δυο αυτές σχολές (Παιδαγωγικό ή Αγγλική Φιλολογία) θεωρείτε ότι είναι η πιο εύκολη για να τη βγάλει κανείς σε 4 χρόνια??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Επειδή πηγαίνω για δεύτερη σχολή και είμαι κι εγώ σ'αυτό το δίλημμα, ποια από τις δυο αυτές σχολές (Παιδαγωγικό ή Αγγλική Φιλολογία) θεωρείτε ότι είναι η πιο εύκολη για να τη βγάλει κανείς σε 4 χρόνια??:hmm:
Και οι 2 πανευκολες θεωρουνται ωστοσο πιστευω τα παιδαγωγικα ειναι ο,τι ευκολοτερο εχει κυκλοφορησει, ενω η αγγλικη φιλολογια σε δεσμευει περισσοτερο με εργασιες κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_00

Νεοφερμένος

Η anna_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
προσωπικα θα επελεγα παιδαγωγικο επδ ειναι ευχαριστη σχολη αλλα πλεον δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση σε αντιθεση μ την αγγλικη φιλολογια οπου εχεις πολλες λυσεις αφου τελειωσεις τη σχολη.... σε φροντιστηρια, ιδιαιτερα η με μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!! Η αλήθεια είναι πως κλείνω περισσότερο προς αγγλική φιλολογία, απλά ήθελα να μάθω στο περίπου πόσο εύκολο είναι το τμήμα, γιατί στο χημικό που είμαι τώρα, φτύνω αίμα για να το τελειώσω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα επέλεγα την Αγγλική Φιλολογία. Την θεωρώ πιο ενδιαφέρουσα (γούστα είναι αυτά :) ).

Α! Απ' όσο ξέρω η αγγλική (τουλάχιστον στο ΕΚΠΑ) έχει και λίγα υποχρεωτικά μαθήματα! 30κάτι(?)... πάνω από 40 δε νομίζω. :P Σε αντίθεση με άλλες φιλολογίες (πχ γερμανική) έχει σίγουρα λιγότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top