Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

thanosf

Νεοφερμένος

Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εγώ δεν παίζω κανένα μουσικό όργανο, αλλά θα ήθελα να αρχίσω ' μου αρέσουν πολύ τα όργανα: Πιάνο και Βιολί.
Βέβαια δεν ξέρω άμα θα μου φτάνει ο χρόνος τώρα που είμαι λύκειο... :( όμως νομίζω ότι πρέπει να αρχίσω.. εσείς τί προτείνετε να αρχίσω με Πιάνο ή με Βιολί? :hmm:


Πάντα υπάρχει χρόνος, ειδικά οταν πρόκειται να αφιερωθεί σε κάτι τόσο δημιουργικό όσο είναι η μουσική!
Η επιλογή του οργάνου είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα.... Τί ταιριάζει περισσότερο σε σένα....
Το βιολί είναι ένα όργανο καθαρά σολιστικό. Το πιάνο είναι περισσότερο "ολοκληρωμένο" σαν όργανο. Μπορεί να παίξει και σολιστικό ρόλο αλλά και συνοδευτικό. Και μπορεί να "σταθεί" και μόνο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θελω να αρχισω ντραμς!!!! ;D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikel0uko

Νεοφερμένος

Η mikela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Λάρισα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θελω να αρχισω ντραμς!!!! ;D
τα ντραμς ειναι απλα υπεροχα!!!!
η μονη βλακεια ειναι οτι δν μπορεις να παιξεις μονος σου γιατι τα ντραμς ειναι καθαρα συνοδευτικο οργανο και οτι δν μπορεις ευκολα να κανεις τα θεωρητικα μαθηματα της μουσικης γιατι και εγω ντραμς κανω και για να κανω αρμονια κλπ μου εχει βγει η πιστη..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
τα ντραμς ειναι απλα υπεροχα!!!!
η μονη βλακεια ειναι οτι δν μπορεις να παιξεις μονος σου γιατι τα ντραμς ειναι καθαρα συνοδευτικο οργανο και οτι δν μπορεις ευκολα να κανεις τα θεωρητικα μαθηματα της μουσικης γιατι και εγω ντραμς κανω και για να κανω αρμονια κλπ μου εχει βγει η πιστη..........
ευχαριστω που με αγχωσες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εδω και 3,5 χρονια παιζω κιθαρα.Βασικα ουσιαστικα 2,5 και ειμαι σε ενα πολυ καλο επιπεδο.Παιζω και λιγο μπασσο.Σε ενα τραγουδακι στις προβες με την μπαντα:P.Με μπαντα σοβαρα παιζω 4 μηνες περιπου και τα παμε περιφημα θελω να πιστευω.Ετσι μας λενε οσοι μας εχουν ακουσει

Γενικοτερα φροντιζουμε με την μπαντα να ροκαρουμε καθε βδομαδα στις προβες.Θα αρχισουμε και τα λαιβ τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
χμ και γω παιζω κιθαρα...τελεια ειναι....αλλα μονο μισο χρονο.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εγω παιζω κιθαρα 5 χρονια.εκανα μαθηματα 2,5 χρονια,εδωσα για κατωτέρα,περασα,την παρατησα κανα 6μηνο,αφου σταματησα το ωδειο λογω μαθηματων στο σχολειο, και τωρα 2 χρονια το κηνυγαω μονος μου και εχω φτασει,πιστευω,σε πολυ καλο επιπεδο.Τωρα περιμενω πως και πως το Σεπτεμβρη να ξαναγραφτω στο ωδειο.
Επισης παιζω 4 χρονια τρομπετα στη φιλαρμονικη του Δημου της πολης μου.
Αυτο που θα 'θελα ομως πολυ να μαθω ειναι κρητικη λυρα και να τελειωσω,επιτελους,την αρμονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyrusTheVirus

Νεοφερμένος

Ο SpyrusTheVirus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
παίζω πιάνο 12 χρόνια, εχω τελείωσει την υποχρεωτική αρμονία και ελπίζω να συνεχίσω στην ειδική, και αν πιάσω αθήνα, του χρόνου παω για πτυχείο
θελω πολύ να μάθω cello
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekouras

Νεοφερμένος

Ο Alexandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Οταν παω φοιτητης θελω να μαθω να παιζω μπασσο.Παιδια ξερει κανενας κανα καλο μαγαζι με μουσικα οργανα στην αλεξανδρουπολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Εγω παιζω εδω και 7 χρονια Drums και ξερω και λιγο κιθαρα!!:);)Μαρεσουν και τα 2 παρα παρα πολυ!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κάνω 9 χρόνια πιάνο και 2 χρόνια κιθάρα. Κανονικά θα έπρεπε να έχω πάρει το πτυχίο μου στο πιάνο αλλά είμαι αιώνια μαθήτρια(παίζω τα δικά μου αντί για αυτά που πρέπει...) ;P

Παιδια, πείτε και τι όργανα θα θέλατε να παίζετε... Ας το κάνουμε ακόμη πιο ενδιαφέρον. ;P
Εγώ ας πούμε θα ήθελα να μάθω σαξόφωνο, μπουζούκι και κοντραμπάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
χμ δικιο εχεις ας το κανουμε πιο ενδιαφερον εγω εκτος απο κιθαρα που παιζω θα ηθελα drums,μπουζουκι το οποιο σκεφτομαι να ασχολιθω οταν μαθω καλα την κιθαρα!!! Α! και κρητικη λυρα..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κάνω 9 χρόνια πιάνο και 2 χρόνια κιθάρα. Κανονικά θα έπρεπε να έχω πάρει το πτυχίο μου στο πιάνο αλλά είμαι αιώνια μαθήτρια(παίζω τα δικά μου αντί για αυτά που πρέπει...) ;P

Παιδια, πείτε και τι όργανα θα θέλατε να παίζετε... Ας το κάνουμε ακόμη πιο ενδιαφέρον. ;P
Εγώ ας πούμε θα ήθελα να μάθω σαξόφωνο, μπουζούκι και κοντραμπάσο.


Ξέρεις πόσα χρόνια είναι κανονικά το πιάνο?
Ένας χρόνος προκαταρτική (κάποιοι το κάνουν σε δυο)
Α, Β, Γ κατωτέρα
Α, Β, Γ, μέση
Α, Β Γ ανωτέρα...
και λίγοι είναι αυτοί που τελειώνουν σε αυτό το περιθώριο...
Εγώ σταμάτησα στη Β μέση λόγω Βόλλευ.. είχα τόσα πολλά και δεν προλάβαινα να διαβάζω....:(
αλλά μετά τις Πανελλήνιες θα συνεχίσω!!!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ΑΑΑ! Επίσης εκτός από πιάνο, θέλω βιολί, ηλ. κιθάρα και σαξόφωνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ξεκιναω απο Σεπτεμβρη πιανο ("μονος μου") !!!

(το λατρευω)

:bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μόνος σου?! Καλή επιτυχία!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Ποτέ μου δεν είχα ασχοληθεί με τη μουσική, άν και είμαι εξαιρετικά μουσικόφιλος.
Προσφατα, έτυχε να παίξω αρμόνιο(που λέει ο λόγος έπαιξα..) και αμέσως το ερωτεύτηκα. Σεπτέμβρη αρχίζω μαθήματα! Ανυπομονώ! Το ξέρω ότι έχει θεωρία αλλά χαλάλι.. Απο το να κατεβαίνω στην ξαδέλφη μου και να της κατσικώνομαι(:whistle:) μπροστά στο αρμόνιο, καιρός είναι να μάθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ έπαιζα οταν ημουν αρκετα μικρος βιολι για 4 χρονια.δεν μου πολυαρεσε οι γονεις μου επεμεναν..τωρα παιζω ποτε ποτε και μ αρεσει πολυ που ακομα και αν εχω να παιξω τρεια χρονια ακομα θυμαμαι να παιζω...αξιζει τελικα.Σκεφτομαι αργοτερα να ασχοληθω με το ηλεκτρονικο βιολι μου φαινεται τελειο αλλα τωρα λογω ελλειψης ελευθερου χρονου δεν προλαβαινω να ασχοληθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΟΜΝΑ

Νεοφερμένος

Η PUCCA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
να ξεκινησεις με πιανο που ειναι και πιο ευκολο απ τ βιολι...αλλα και επειδη στο βιολι δεν υπαρχουν ταστα δηλαδη ναι μεν μαθαινει που ειναι καθε νοτα..ειναι ομως λιγο στον αερα....δηλαδη μπορεισ να παιζεις συνεχως φαλτσα αν δεν εχεις εξασκησει το αυτι σου να ακουει ποτε παιζεις λαθος κλπ και αν ξεκινησεις με πιανο θα σε βοηθησει στην πιο σωστο ακουσμα....και ουτως η αλλως αν κανει καποιος βιολι,κανει και 2χρονια αναγκαστικα πιανο..οποτε ξεκινα με πιανο...και για το χρονο μη σε νοιαζει!!!!
αμα θες ολα τα καταφερνεις...αυτα που λενε ολοι....ειναι βλακειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΟΜΝΑ

Νεοφερμένος

Η PUCCA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
να ξεκινησεις με πιανο που ειναι και πιο ευκολο απ τ βιολι...αλλα και επειδη στο βιολι δεν υπαρχουν ταστα δηλαδη ναι μεν μαθαινει που ειναι καθε νοτα..ειναι ομως λιγο στον αερα....δηλαδη μπορεισ να παιζεις συνεχως φαλτσα αν δεν εχεις εξασκησει το αυτι σου να ακουει ποτε παιζεις λαθος κλπ και αν ξεκινησεις με πιανο θα σε βοηθησει στην πιο σωστο ακουσμα....και ουτως η αλλως αν κανει καποιος βιολι,κανει και 2χρονια αναγκαστικα πιανο..οποτε ξεκινα με πιανο...και για το χρονο μη σε νοιαζει!!!!
αμα θες ολα τα καταφερνεις...αυτα που λενε ολοι....ειναι βλακειες!



αναφερεται στον int_skillz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top