Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η εμπειρία είναι πιο αποδοτική στην ηλεκτρική κιθάρα από τη θεωρία... Εγώ δεν έχω πάει ποτέ μαθήματα ηλ. κιθάρας και την παλεύω... Από σένα εξαρτάται όμως, τι θα αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
α ωραια...και εγω ετσι πιστευω αλλα μου λεγανε πωσ χρειαζετε να ξερεισ και θεωρια για τα σολα κ.λ.π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Η μουσική είναι 90% έμπνευση, μεράκι και συναίσθημα και 10% κανόνες. Ο κιθαρίστας των Sigur Ros (δεν ξέρω αν τους ξέρεις) παίζει κιθάρα με δοξάρι. Καμία θεωρία δεν το προβλέπει αυτό... όπως επίσης πιστεύω ότι όση θεωρία και να ξέρεις δεν πρόκειται να παίξεις το σόλο του Comfortably numb (των Pink Floyd) αν δεν το νιώθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΟΜΝΑ

Νεοφερμένος

Η PUCCA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
hi!!!εγω κανω βιολι εδω και 11χρονια!!αλλα εχω μαθει πιανο και κιθαρα...νομιζω πως το πιανο ειναι το αγαπημενο μου!!:)
η μουσικη ειναι ολα τα λεφτα!!χχχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
hi!!!εγω κανω βιολι εδω και 11χρονια!!αλλα εχω μαθει πιανο και κιθαρα...νομιζω πως το πιανο ειναι το αγαπημενο μου!!:)
η μουσικη ειναι ολα τα λεφτα!!χχχαχ



βιολι?? παντα ηθελα να μαθω μ αρεσει παααααρα πολυ....:D
αλλα η κιθαρα ειναι η καλυτερη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΟΜΝΑ

Νεοφερμένος

Η PUCCA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
αναλογως!!εμενα μ αρεσουν και τα 2!!αλλα θεωρω πολυ πιο δυσκολο το βιολι απ την κιθαρα...καλο θα ηταν ν δοκιμασεις και τ 2!!
πχ.ακου apocalyptica playing metallica: one,fade to black
δε συγκρινεται η εκδοση τν apocalyptica!!xaxa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
ναι το σκεφτομαι να μαθω βιολι αλλα ξερω πωσ ειναι δυσκολο οργανο αμα τελικα μαθω αμα παω σε αλλη πολη γτ εδω δεν εχουμε...το ξερω το τραγουδι απλα η κιθαρα μου ειναι πιο οικεια
και φυσικα ειναι πολυ πιο δυσκολο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιζω απο μικρος πιανο εδω και 8 χρονια(εκ των οποιων τα 2 ηταν με αρμονιο) κρατωντας στα χερια μου πτυχιο αρμονιας και ειμαι στην Α' ανωτερα ταξη πιανου.
Αυτην την περιοδο, που το αιμα μου βραζει, ψαχνω διαφορα κομματια πολυ υψηλου επιπεδου και η φαση στην οποια βρισκομαι οταν μελετω τετοια κομματια, θα μπορουσε να περιγραφει ως "Πορωση"(τα λεει ολα!)
Ενα απο τα κομματια που μελετω ειναι η σπουδη του Chopin Op.10 no.1 που κατατασσεται στις πιο απαιτητικες σπουδες του.
Επισης στην λιστα ειναι:
Gaspard de la nuit-Ondine του Ravel
Scriabin etude Op.8 no.2
Liebestraum-Liszt
Hommage A Rameau-Debussy

Οποιος ειναι σχετικος επι του θεματος ας μου πει την γνωμη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Παίζεις Liszt; Μπράβο! Τα κομμάτια του θεωρούνται από τα δυσκολότερα του κόσμου... Έχω ακούσει μερικά, αλλά δεν έχω τολμήσει να τα παίξω στο πιάνο, γιατί δεν έχω τόσο καλλιεργημένες δεξιότητες (κι εδώ που τα λέμε έχω χάσει την επαφή μου με αυτού του είδους τη μουσική, από τότε που πήρα synthesizer και στράφηκα στην πιο ηλεκτρονική - ατμοσφαιρική μουσική). Μπράβο σου, πάντως... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια τα πιανο lessons ποσο κοστιζουν και ποσες φορες την εβδομα κανει κανεις ? θελει να εχεις πιανο σπιτι :'(? 50000 ευρω:'( για αγορα πιανου:'( ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Παιδια τα πιανο lessons ποσο κοστιζουν και ποσες φορες την εβδομα κανει κανεις ? θελει να εχεις πιανο σπιτι :'(? 50000 ευρω:'( για αγορα πιανου:'( ?
χαλαρωσε ρε και με 3000 εχει,,,50000 ελεος... εγω εκανα πιανο 1 ωρα τη βδομαδα ...
-----------------------------------------
Παιζω απο μικρος πιανο εδω και 8 χρονια(εκ των οποιων τα 2 ηταν με αρμονιο) κρατωντας στα χερια μου πτυχιο αρμονιας και ειμαι στην Α' ανωτερα ταξη πιανου.
Αυτην την περιοδο, που το αιμα μου βραζει, ψαχνω διαφορα κομματια πολυ υψηλου επιπεδου και η φαση στην οποια βρισκομαι οταν μελετω τετοια κομματια, θα μπορουσε να περιγραφει ως "Πορωση"(τα λεει ολα!)
Ενα απο τα κομματια που μελετω ειναι η σπουδη του Chopin Op.10 no.1 που κατατασσεται στις πιο απαιτητικες σπουδες του.
Επισης στην λιστα ειναι:
Gaspard de la nuit-Ondine του Ravel
Scriabin etude Op.8 no.2
Liebestraum-Liszt
Hommage A Rameau-Debussy

Οποιος ειναι σχετικος επι του θεματος ας μου πει την γνωμη του
:thanks:μπραβο αγορι μου!!!!σπουδες σοπεν παντως ειναι δυσκολες αλλα πολυ ωραιες!!!να παιξεις τη 12 την επαναστατικη!!!ο λιστ παντως δε με τρελαινει...ο ντεμπυσσι πολυ μ αρεσει ..εγω ειχα μαθει το reflets dans l'eau
και τη σουιτα μπεργκαμασκ ...εγω φετος παω για πτυχιο και του χρονου σκεφτομαι να κανω φουγκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η σπουδη Chopin etude Op.10 no.12 γνωστη και ως Revolutionary etude μου κινησε το ενδιαφερον πριν απο λιγο καιρο και ειναι οντως πολυ ωραια(οπως φυσικα και ολες οι σπουδες του) αλλα προτιμω περισσοτερο κατι σε στυλ Op.25 no.11 "Winter Wind"
η Op.25 no.6 η Op.10 no.4(φανταστικη!!)
Ο Liszt ειναι απο τους αγαπημενους μου!
Οπως επισης και ο Debussy!
Τωρα σκεφτομαι να αρχισω να μελεταω και το Deux Poemes του Scriabin.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Συντομα (ελπιζω) θα βαλω ενα βιντεακι στο youtube που θα παιζω την σπουδη του Chopin Op.10 no.1.......θα ποσταρω τον συνδεσμο, δειτε και σχολιαστε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Η σπουδη Chopin etude Op.10 no.12 γνωστη και ως Revolutionary etude μου κινησε το ενδιαφερον πριν απο λιγο καιρο και ειναι οντως πολυ ωραια(οπως φυσικα και ολες οι σπουδες του) αλλα προτιμω περισσοτερο κατι σε στυλ Op.25 no.11 "Winter Wind"
η Op.25 no.6 η Op.10 no.4(φανταστικη!!)
Ο Liszt ειναι απο τους αγαπημενους μου!
Οπως επισης και ο Debussy!
Τωρα σκεφτομαι να αρχισω να μελεταω και το Deux Poemes του Scriabin.....
επισης εμενα μου αρεσει πολυ απο Σοπεν η σπουδη opus 10 no. 9 την οποια θα δωσω και για πτυχιο.Καποτε ειχα μαθει πολυ καλα και την opus25 no. 1. Απο Μπετοβεν κυριως η Παθητικη μου αρεσε.Ο Λιστ καλος ειναι αλλα μου φαινεται υπερβολικος και επιδειξιομανης.Ο Debussy ομως ειναι ονειρικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
επισης εμενα μου αρεσει πολυ απο Σοπεν η σπουδη opus 10 no. 9 την οποια θα δωσω και για πτυχιο.Καποτε ειχα μαθει πολυ καλα και την opus25 no. 1. Απο Μπετοβεν κυριως η Παθητικη μου αρεσε.Ο Λιστ καλος ειναι αλλα μου φαινεται υπερβολικος και επιδειξιομανης.Ο Debussy ομως ειναι ονειρικος.

Φανταστικη σπουδη!
Αμα αγγιξεις την τελειοτητα(οσον αφορα τεχνικη, ερμηνεια κτλ) ειναι πραγματικα φανταστικη.
Επισης η Παθητικη σονατα θεωρειται ευκολη για πτυχιο και ειναι εξισου ωραια...(παρεπιπτοντως δες στο youtube την ερμηνεια του Glenn Gould!)
Και ο Liszt θεωρειται απο τους καλυτερους πιανιστες που γεννησε η ανθρωποτητα(αν οχι ο καλυτερος), επακολουθο ηταν να βγαλει την επιδειξιομανια και την τεχνικη του στα κομματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Φανταστικη σπουδη!
Αμα αγγιξεις την τελειοτητα(οσον αφορα τεχνικη, ερμηνεια κτλ) ειναι πραγματικα φανταστικη.
Επισης η Παθητικη σονατα θεωρειται ευκολη για πτυχιο και ειναι εξισου ωραια...(παρεπιπτοντως δες στο youtube την ερμηνεια του Glenn Gould!)
Και ο Liszt θεωρειται απο τους καλυτερους πιανιστες που γεννησε η ανθρωποτητα(αν οχι ο καλυτερος), επακολουθο ηταν να βγαλει την επιδειξιομανια και την τεχνικη του στα κομματια.
και εσπασε πολλα πιανα ο σπαζοπιανακιας!!!!:lol::lol: εξαλλου ολοι στην εποχη του ρομαντισμου τετοιοι ηταν πχ Παγκανινι στο βιολι!!!ο σπασοβιολακιας!!:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_92

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
και εσπασε πολλα πιανα ο σπαζοπιανακιας!!!!:lol::lol: εξαλλου ολοι στην εποχη του ρομαντισμου τετοιοι ηταν πχ Παγκανινι στο βιολι!!!ο σπασοβιολακιας!!:lol::lol:

Χαχαχαχαχα
Και ανεφερες του δυο οργανοπαιχτες, Liszt και Paganini, που θεωρουνταν οι καλυτεροι στο πιανο και στο βιολι αντιστοιχα.

Τι κομματια θα δωσεις για πτυχιο?
Δεν μπορεις να πας κατευθειαν για διπλωμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Εγώ πήγαινα 6 χρόνια πιάνο μέχρι το Γυμνάσιο. Το σταμάτησα για κάποιον λόγο που δε θυμάμαι τώρα αλλά σίγουρα δεν έκανα καλά... Τεσπα, από τότε συνεχίζω αυτοδίδακτος και ξεκίνησα μόνος μου κιθάρα.... Έχω φτάσει σ' ένα καλό επίπεδο στο πιάνο (γενικά στα πλήκτρα - προτιμώ το synthesizer) και στην κιθάρα στρώνω... Έχω αρχίσει δειλά δειλά να κάνω και δικές μου συνθέσεις. Λέγαμε με κάτι φίλους να φτιάξουμε κι ένα συγκρότημα, αλλά τίποτα... Από τον Οκτώβρη θα σπουδάζω στην Αθήνα... Είναι κανείς/καμιά από δώ για μουσικό σχηματάκι; :D:jumpy:


Δυστυχώς δεν σπουδάζω στην Αθήνα αλλά απο Οκτ θα μαι Θεσνικη...έψαχν κι εγψ άτομα για σχήμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΟΜΝΑ

Νεοφερμένος

Η PUCCA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πσσσσσσσσσσ!!! Πολυa ωραια!
-----------------------------------------
επ!πες μ οτι δε το σταματησες τελικα!!και γω κανω βιολι 11χρονια!!
-----------------------------------------
και εσυ βιλι και πιανο???και γω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top