Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ παίζω ηλέκτρική πολύ καλή , και θέλω να πάρω μια καινουργια (πάλι ηλεκτρική) Θέλω να είναι ομως σε σχήμα V ή τύπου explorer (σαν αυτή που παίζει ο hetfield) Επίσης ένα wah pedal δεν θα με χάλαγε..Αλλα money money money
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Όνειρό μου είναι να τελειοποιηθώ στη κλασσική, στην ηλεκτρική και στη τρομπέτα και τέλος να μπω σε μία συμφωνική......:dance:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ παίζω ηλέκτρική πολύ καλή , και θέλω να πάρω μια καινουργια (πάλι ηλεκτρική) Θέλω να είναι ομως σε σχήμα V ή τύπου explorer (σαν αυτή που παίζει ο hetfield) Επίσης ένα wah pedal δεν θα με χάλαγε..Αλλα money money money

Δε μου λες, έχεις κάνει καθόλου κλασσική κιθάρα? ή πήγες κατευθείαν ηλεκτρική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
ΚΑτευθείαν ηλεκτρική εννοείται....Απο μικρός στις ροκ- μέταλλιες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
λοιπον εγω παιζω κιθαρα κλασσικη αλλα μπορω να παιξω ανετα και ηλεκτρικη καθως και επισης λιγο αρμονιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
dem ποσο την πηρες την κιθαρα την κλασικη?

Οπως ειπε και ο χαλβας:P ακουστικη ειναι δεν ειναι κλασικη...Την εχω παρα πολλα χρονια απο τοτε που ξεκινησα(η πρωτη μου κιθαρα:D) και την ειχα παρει τοτε γυρω στις 95.000 δραχμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flo92

Νεοφερμένος

Η Flo92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
εγω κανω πιανο 7 χρονακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ΚΑτευθείαν ηλεκτρική εννοείται....Απο μικρός στις ροκ- μέταλλιες!!:)

Αν έχεις χρόνο ασχολήσου και με κλασσική, θα σε ωφελήσει πολύ:)

Υπάρχουν κάτι ασκήσεις, που σου πεθαίνουν το αριστερό αλλά είναι πολύ χρήσιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Οπως ειπε και ο χαλβας:P ακουστικη ειναι δεν ειναι κλασικη...Την εχω παρα πολλα χρονια απο τοτε που ξεκινησα(η πρωτη μου κιθαρα:D) και την ειχα παρει τοτε γυρω στις 95.000 δραχμες...


:P:P
ποια ειναι η διαφορα? :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ακουστική: Μεταλλικές χορδές, λεπτή τατσιέρα, πολλά τάστα και μικρή απόσταση μεταξύ των χορδών. Παίζεται κυρίως με πένα.


Κλασσική: Πλαστικές και "ημιμεταλλικές" χορδές, λίγο πιο χοντρή ταστιέρα, λιγότερα τάστα και λίγο μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των χορδών. Παίζεται κυρίως με τα δάχτυλα.

Και εννοείται διαφορά στον ήχο:)

Όλα τα συγκροτήματα ακουστική χρησιμοποιούν, αλλά η κλασσική είναι η αρχή όλων:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Αααααααα,εγω δηλαδη κλασικη να διαλεξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αν έχεις χρόνο ασχολήσου και με κλασσική, θα σε ωφελήσει πολύ:)

Υπάρχουν κάτι ασκήσεις, που σου πεθαίνουν το αριστερό αλλά είναι πολύ χρήσιμες
Βγαλε σόλο τύπου , Dragonforce και άλλα thrash , καμια ασκηση δε σε κουραζει τόσο:):D

Το μονο που αλλαζει είναι οτι παιζεις και με δαχτυλα, πραμα που και δεν μου αρεσει, και δεν θελω να ασχοληθω...Ουτι σε άλλος ροκ και μεταλ παίζω..ΚΑι άλλα ακουστικα κομματια βγαίνουν χαλαρα στην ηλεκτρική με πενα.. πχ Call of Ctulu..
Χώρια που παίζω την ηλεκτρική περιπου εκει που την παίζει ο Hetfield (metallica) ή ο Matt Tuck (BFMV) δηλαδη , σχεδον στο γονατο, πραγμα που σημαίνει ακουστικη και κλασικη δεν παιζονται εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ έκανα πλήκτρα στο γυμνασιολύκειο, λίγο κλασσική κιθάρα στο λύκειο (πολύ κλασσικό παίξιμο όμως :P ) και λίγο ηλεκτρική στο πρώτο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
αλλά η κλασσική είναι η αρχή όλων:no1:

Μην το λες...Αμα εχεις αποφασισει με τι θα ασχοληθεις δεν χρειαζεται..Ηλεκτρικη ΚΑΜΙΑ ομοιοτητα με κλασικη...Τι να πεις? δαχτυλα,ταστα κορμος κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καμία σχέση. Θεωρώ την κλασσική κλάσεις δυσκολότερη απο την ηλεκτρική.
Πιο χοντρός κορμός, πιο σκληρά πατήματα, παίζεις μόνο με δάκτυλα. Επίσης με την ηλεκτρική μπορείς να έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα πολύ γρήγορα, ενώ με την κλασσική θες αρκετό καιρό εξάσκησης και μελέτης. Σε περίπτωση πάντα που παίζεις σωστά και τα δύο όργανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καμία σχέση. Θεωρώ την κλασσική κλάσεις δυσκολότερη απο την ηλεκτρική.
Πιο χοντρός κορμός, πιο σκληρά πατήματα, παίζεις μόνο με δάκτυλα. Επίσης με την ηλεκτρική μπορείς να έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα πολύ γρήγορα, ενώ με την κλασσική θες αρκετό καιρό εξάσκησης και μελέτης. Σε περίπτωση πάντα που παίζεις σωστά και τα δύο όργανα

Σωστοοοοος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Αυτό εννοώ κι εγώ. Η κλασσική είναι πιο δύσκολη και βοηθάει στη μάθηση της ηλεκτρικής. Μου το είπε ο καθηγητής στο ωδείο μου που έχει κάνει και τις δύο.

Άσε που κάθε τι κλασσικό είναι η αρχή των υπολοίπων. Αυτό ισχύει και αλλού (πχ στο χορό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ πάντα ήθελα μια μαύρη ακουστική Takamene :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Έκανα πιάνο 9 χρόνια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αυτό εννοώ κι εγώ. Η κλασσική είναι πιο δύσκολη και βοηθάει στη μάθηση της ηλεκτρικής. Μου το είπε ο καθηγητής στο ωδείο μου που έχει κάνει και τις δύο.


Μα δεν αξίζει να μάθεις και τις 2..Εκτός αμα θες..Είναι σαν να θες να παίξεις ποδόσφαιρο, και πριν παίξεις, να μαθαίνεις τεννις , επειδή και αυτό είναι δυσκολο..Αμα θες να παιξεις ηλεκτρικη, και το ξέρεις, τσαμπα χρονος να παρεις κλασικη και να αλλάξεις...Αυτο μου το είχε πει και ο δικος μου καθηγητης..Καλυτερα να παρεις ηλεκτρικη και να λιωσεις στις ασκησεις εκει, να μαθεις ολες τις τεχνικες της , και να κάνεις οσα cover μπορεις , καθως μια απο τις καλυτερες ασκησες ειναι να παιζεις στο συγκροτημα, και να μαθαινεις τραγουδια.

Ενας φίλος μου εχει μάθει να παιζει με δαχτυλα κλασικη..ΣΕ αυτόν του εδωσα μια φορα την ηλεκτρικη και δεν μπορουσε να σταυρωσει νοτα με την πένα..

Το μονο που μπορει να σε βοηθησει ειναι η θεωρια...Αλλα ποιος ο λογος? Ξεκινα ηλεκτρικη κατευθειαν , μαζι με θεωρια..

Ασε που με την θεωρια το χουμε μαμησει το θεμα...Οπως είπε ο Αγγελακας " το Ωδειο σκοτωνει την μουσικη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top