Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.
Πάντως φίλε, όργανο για όργανο δεν άφησες Ε; κιθάρα, μπουζούκι, αρμόνιο. :P
Έχω αυτή την ευλογία και κατάρα την ίδια στιγμή να θέλω να μάθω τα πάντα και όλα. Ειδικά με τη μουσική γιατί γεμίζει κάτι μέσα μου. :laugh:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Παιδιά έχετε να προτείνετε βιβλία - μεθόδους (ολοκληρωμένες) για εκμάθηση αρμονίου;

Διάβαζα κάτι σχόλια στο youtube ότι το αρμόνιο το επιλέγουν κυρίως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία καθώς το αριστερό χέρι κάνει λιγότερα - απλά πράγματα (σε αντίθεση με το πιάνο), πράγμα που ο ενήλικες έχουμε θέμα (δλδ δεν μπορούμε εύκολα να ελέγξουμε το αριστερό χέρι ταυτόχρονα με το δεξί, ενώ το να παίζουμε μια μελωδία με το δεξί είναι εύκολο). Μέσες άκρες αυτά, δεν τα έλεγαν έτσι 100% :P

Όπως και να 'χει με ενδιαφέρει μια σχετική με τα παραπάνω μέθοδος.
Στο internet προτείνουν βιβλία πιάνου, ακόμα και για εκμάθηση αρμονίου, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει.
Θέλω να κάνω απλά πράγματα με το αριστερό χέρι.

Χρειάζεται και καθηγητής;
Να πω ότι έκανα 3 χρόνια κλασικό πιάνο μια φορά κι έναν καιρό μέχρι το 2019.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
Παιδιά έχετε να προτείνετε βιβλία - μεθόδους (ολοκληρωμένες) για εκμάθηση αρμονίου;

Διάβαζα κάτι σχόλια στο youtube ότι το αρμόνιο το επιλέγουν κυρίως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία καθώς το αριστερό χέρι κάνει λιγότερα - απλά πράγματα (σε αντίθεση με το πιάνο), πράγμα που ο ενήλικες έχουμε θέμα (δλδ δεν μπορούμε εύκολα να ελέγξουμε το αριστερό χέρι ταυτόχρονα με το δεξί, ενώ το να παίζουμε μια μελωδία με το δεξί είναι εύκολο). Μέσες άκρες αυτά, δεν τα έλεγαν έτσι 100% :P

Όπως και να 'χει με ενδιαφέρει μια σχετική με τα παραπάνω μέθοδος.
Στο internet προτείνουν βιβλία πιάνου, ακόμα και για εκμάθηση αρμονίου, πράγμα που δεν με ενδιαφέρει.
Θέλω να κάνω απλά πράγματα με το αριστερό χέρι.

Χρειάζεται και καθηγητής;
Να πω ότι έκανα 3 χρόνια κλασικό πιάνο μια φορά κι έναν καιρό μέχρι το 2019.
Πώς και άφησες το πιάνο για το αρμόνιο; Συνήθως ξεκινάνε από αρμόνιο και το γυρνάνε σε πιάνο
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Πώς και άφησες το πιάνο για το αρμόνιο; Συνήθως ξεκινάνε από αρμόνιο και το γυρνάνε σε πιάνο
Γιατί δεν τα κατάφερνα με το πιάνο :P
Μου φάνηκε πολύ δύσκολο και δεν μπορούσα να κάνω και πολλά με το αριστερό χέρι ταυτόχρονα με το δεξί.

Ωστόσο έχω κάποιες λίγες βάσεις, γι' αυτό σκεφτόμουν για αρμόνιο που είναι κοντά, που βλέπω ότι δεν πολυχρησιμοποιούν το αριστερό χέρι. Είμαι και κάποιας ηλικίας πλέον.

Πάνω κάτω τα έγραψα και στο παραπάνω μήνυμα.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.
Έχω ενα τρελό σχέδιο να δημιουργήσω εναν τζουρά / μπαγλαμά απο ενα κουτί λαδιού / κουτί νεςκαφε. Πιστεύω πως κατι θα βγεί, δε ξερω κατα πόσο θα το αρχίσω και μετα θα το τελειώσω γιατι θα τα παρατήσω, η αν θα το ξεκινήσω καν... Αλλα μια ελπίδα υπάρχει.
 

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έχω ενα τρελό σχέδιο να δημιουργήσω εναν τζουρά / μπαγλαμά απο ενα κουτί λαδιού / κουτί νεςκαφε. Πιστεύω πως κατι θα βγεί, δε ξερω κατα πόσο θα το αρχίσω και μετα θα το τελειώσω γιατι θα τα παρατήσω, η αν θα το ξεκινήσω καν... Αλλα μια ελπίδα υπάρχει.
Κάτι τέτοιες ιδέες είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και δημιουργικές. Τι σκέφτεσαι να βάλεις για μανίκι και κλειδιά?
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.
Κάτι τέτοιες ιδέες είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και δημιουργικές. Τι σκέφτεσαι να βάλεις για μανίκι και κλειδιά?
Δεν εχω αποφασίσει ακόμα, πάω στα τυφλά εντελώς, μηδεν γνώσεις μουσικής θεωρίας, μηδεν γνωσεις ξυλογλυπτικής και μηδεν γνωσεις οργανοποιίας. Ούτε τα υλικά δεν εχω μεχρι τώρα, είμαι στο planning out τα εργαλεία πρώτα πρώτα :laugh:
 

BatGuin

Νεοφερμένος

Ο BatGuin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν εχω αποφασίσει ακόμα, πάω στα τυφλά εντελώς, μηδεν γνώσεις μουσικής θεωρίας, μηδεν γνωσεις ξυλογλυπτικής και μηδεν γνωσεις οργανοποιίας. Ούτε τα υλικά δεν εχω μεχρι τώρα, είμαι στο planning out τα εργαλεία πρώτα πρώτα :laugh:
Ε εντάξει δεν έχει σημασία που δεν ξέρεις απο οργανοποιία. Για αυτό άλλωστε έχει το ενδιαφέρον του:laugh:, να φανταστείς τι υλικά θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ένα ξεχωριστό ήχο και να τα ενώσεις. Θα μπορούσες π.χ να βάλεις καπάκια μπύρας για κλειδιά ή ακόμα και εκείνα τα παλαιά μεγάλα κουμπιά απο πουκάμισα. Μπορείς, ακόμη, να φτιάξεις έτσι και μία υβριδιακή μορφή ενός οργάνου, παίρνοντας το μανίκι μιας παλαιάς κιθάρας και βάζοντάς το στο δημιούργημά σου, για αυτό έχει ενδιαφέρον :laugh:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top