Πέρασα στη σχολή αλλά δεν ξέρω τι να κάνω

lampgd

Νεοφερμένος

Ο lampgd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών Θράκης. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σε όλους, είμαι απόφοιτος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών. Ειλικρινά, χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει, να με καθοδηγήσει, να μου πει κάτι σχετικά για το τι πρέπει να κάνω, έχω ξενερώσει από την ζωή μου με όλο αυτό που ζω, έχω κουραστεί ψυχολογικά. Αυτή την σχολή, την είχε επιλέξει ο πατέρας μου για εμένα, λέγοντας ότι, δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το τι είναι, τι επάγγελμα θα κάνω στο μέλλον απλά το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να πάρω το πτυχίο και να του το φέρω, ύστερα θα τα κανόνιζε όλα αυτός. Σαν παιδάκι τότε που έδινα πανελλήνιες αυτό με είχε ησυχάσει πάρα πολύ και είπα να ακούσω τον πατέρα μου (που ήξερα τι βύσμα είναι και τι έξυπνος άνθρωπος είναι) εφόσον, δεν ήξερα και ο ίδιος τι πορεία θα ακολουθήσω (μεγάλο λάθος που τον εμπιστεύτηκα, αλλά δυστυχώς τότε δεν ήξερα τι πρέπει να σπουδάσω, τι να κάνω κλπ και εμπιστεύτηκα τον πατέρα μου, ποιος δεν θα το έκανε;). Τώρα, που τελείωσα την σχολή ο πατέρας μου ξαφνικά αποφάσισε ότι τελικά δεν είχε επιλέξει αυτός την σχολή για μένα και μου λέει ότι πρέπει να βρω εγώ τι θα κάνω (ο πατέρας μου έχει όλα τα βύσματα της πόλης, είναι καρδιοχειρουργός, ασχολείται και με πολιτική. Δηλαδή, άνετα μπορεί να με χώσει κάπου ως ελεύθερος επαγγελματίας, ιδιωτικός επαγγελματίας η ξέρω εγώ τι! για να βγάλω τα λεφτά μου. Όμως, δεν το κάνει. Το είπε και ο ίδιος ότι εάν ήθελε θα με έβαζε κάπου αλλά δεν θα το κάνει. Μεγάλη ιστορία για να σας εξηγήσω γιατί είναι έτσι ο άνθρωπος, δεν είχαμε ποτέ καλές σχέσεις). Τώρα, έχω μείνει ειλικρινά μόνος μου χωρίς να ξέρω τι να κάνω, που μπορώ να δουλέψω, που να απευθυνθώ σαν τι μπορώ να δουλέψω με αυτό το πτυχίο, τι να ακολουθήσω; Αυτό που με νευριάζει είναι ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να πάρω το πτυχίο, δεν γούσταρα καθόλου τα μαθήματα. Τελείωσα την σχολή με χίλια ζόρια ελπίζοντας ότι ο πατέρας μου είναι πίσω μου, μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου. Πήγα, γράφτηκα στον ΟΑΕΔ και τους είπα ότι θα ήθελα να βρω δουλειά σαν υπάλληλος γραφείου. Άλλο δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας, τις απόψεις σας. Πραγματικά, είμαι μόνος μου. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και μένω με την μητέρα μου, που κάθε μέρα με ζαλίζει, αγνοώντας αυτό που έκανε ο πατέρας μου. Το μόνο που μου λέει είναι ότι έπρεπε να ξέρω ότι δεν είναι έμπιστος ο πατέρας μου, λες και εγώ τότε 17-18 χρονών θα μπορούσα να σκεφτώ τόσο βαθιά-αναλυτικά η θα μπορούσε να πιστέψει το μυαλό μου ότι ο πατέρας μου θα μου έκανε αυτά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω με το πτυχίο που έχω; Από ότι κατάλαβα με αυτό το πτυχίο μπορώ να δουλέψω μόνο σε γραφεία η στον δήμο (έχω επίσης και το Cambridge). Όσο για το εάν θα ήθελα να σπουδάσω κάτι άλλο δεν ξέρω εάν έχω την ψυχολογική δύναμη και να είχα την ψυχολογική δύναμη, δεν έχω την οικονομική άνεση να το κάνω (ο πατέρας μου δεν ασχολείται μαζί μου, ούτε εγώ θέλω να τον βλέπω).
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπερα σε όλους, είμαι απόφοιτος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών. Ειλικρινά, χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει, να με καθοδηγήσει, να μου πει κάτι σχετικά για το τι πρέπει να κάνω, έχω ξενερώσει από την ζωή μου με όλο αυτό που ζω, έχω κουραστεί ψυχολογικά. Αυτή την σχολή, την είχε επιλέξει ο πατέρας μου για εμένα, λέγοντας ότι, δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το τι είναι, τι επάγγελμα θα κάνω στο μέλλον απλά το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να πάρω το πτυχίο και να του το φέρω, ύστερα θα τα κανόνιζε όλα αυτός. Σαν παιδάκι τότε που έδινα πανελλήνιες αυτό με είχε ησυχάσει πάρα πολύ και είπα να ακούσω τον πατέρα μου (που ήξερα τι βύσμα είναι και τι έξυπνος άνθρωπος είναι) εφόσον, δεν ήξερα και ο ίδιος τι πορεία θα ακολουθήσω (μεγάλο λάθος που τον εμπιστεύτηκα, αλλά δυστυχώς τότε δεν ήξερα τι πρέπει να σπουδάσω, τι να κάνω κλπ και εμπιστεύτηκα τον πατέρα μου, ποιος δεν θα το έκανε;). Τώρα, που τελείωσα την σχολή ο πατέρας μου ξαφνικά αποφάσισε ότι τελικά δεν είχε επιλέξει αυτός την σχολή για μένα και μου λέει ότι πρέπει να βρω εγώ τι θα κάνω (ο πατέρας μου έχει όλα τα βύσματα της πόλης, είναι καρδιοχειρουργός, ασχολείται και με πολιτική. Δηλαδή, άνετα μπορεί να με χώσει κάπου ως ελεύθερος επαγγελματίας, ιδιωτικός επαγγελματίας η ξέρω εγώ τι! για να βγάλω τα λεφτά μου. Όμως, δεν το κάνει. Το είπε και ο ίδιος ότι εάν ήθελε θα με έβαζε κάπου αλλά δεν θα το κάνει. Μεγάλη ιστορία για να σας εξηγήσω γιατί είναι έτσι ο άνθρωπος, δεν είχαμε ποτέ καλές σχέσεις). Τώρα, έχω μείνει ειλικρινά μόνος μου χωρίς να ξέρω τι να κάνω, που μπορώ να δουλέψω, που να απευθυνθώ σαν τι μπορώ να δουλέψω με αυτό το πτυχίο, τι να ακολουθήσω; Αυτό που με νευριάζει είναι ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να πάρω το πτυχίο, δεν γούσταρα καθόλου τα μαθήματα. Τελείωσα την σχολή με χίλια ζόρια ελπίζοντας ότι ο πατέρας μου είναι πίσω μου, μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου. Πήγα, γράφτηκα στον ΟΑΕΔ και τους είπα ότι θα ήθελα να βρω δουλειά σαν υπάλληλος γραφείου. Άλλο δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας, τις απόψεις σας. Πραγματικά, είμαι μόνος μου. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και μένω με την μητέρα μου, που κάθε μέρα με ζαλίζει, αγνοώντας αυτό που έκανε ο πατέρας μου. Το μόνο που μου λέει είναι ότι έπρεπε να ξέρω ότι δεν είναι έμπιστος ο πατέρας μου, λες και εγώ τότε 17-18 χρονών θα μπορούσα να σκεφτώ τόσο βαθιά-αναλυτικά η θα μπορούσε να πιστέψει το μυαλό μου ότι ο πατέρας μου θα μου έκανε αυτά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω με το πτυχίο που έχω; Από ότι κατάλαβα με αυτό το πτυχίο μπορώ να δουλέψω μόνο σε γραφεία η στον δήμο (έχω επίσης και το Cambridge). Όσο για το εάν θα ήθελα να σπουδάσω κάτι άλλο δεν ξέρω εάν έχω την ψυχολογική δύναμη και να είχα την ψυχολογική δύναμη, δεν έχω την οικονομική άνεση να το κάνω (ο πατέρας μου δεν ασχολείται μαζί μου, ούτε εγώ θέλω να τον βλέπω).
Ενδιαφέροντα/στόχους δεν έχεις; Τόσα χρόνια δεν απέκτησες κάποιο skill; Δεν έψαξες ποτέ ως φοιτητής τι δυνατότητες σου προσφέρει η σχολή για την οποία έκανες τόσο αγώνα για να πάρεις το πτυχίο; Πέρα από το ότι γράφεις λες και είχες ένα μακρύ κενό μνήμης από τα 18 που πέρασες εώς τώρα, δεν γίνεται να εναποθέτεις όλες σου τις ελπίδες στο αν ο πατέρας σου θα αποτελέσει το βύσμα ή όχι. Πρέπει επίσης να σταματήσεις να χρησιμοποιείς σαν αιτιολογία το πως μπήκες στην σχολή εφόσον πλέον την έχεις βγάλει, να μιλήσεις με άλλους απόφοιτους τις ίδιας σχολης (πχ από το linkedin), να ψάξεις μεταπτυχιακά ενδεχομένως και σε άλλους τομείς (πχ hr), πρακτική σε κάποιο φορέα/εθελοντισμός (αν υπάρχει χρόνος, χρήμα, διάθεση να χτίσεις βιογραφικό) - διαφορετικά να εργαστείς πάνω σε κάτι άλλο ή να κάνεις ιδιαίτερα όσο παράλληλα ψάχνεις κάτι καλύτερο. Έξτρα τίπς: στηρίξου στα πόδια σου, δεν έχεις ανάγκη τον πατέρα σου, κάνε ψυχοθεραπεία, don't lose hope.
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Δεδομένου του ότι έχεις χαρτί proficiency μπορείς να εργαστεις και σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών. Κάτι άλλο που θα βοηθούσε εφόσον ενδιαφέρεσαι για δουλειές γραφείου είναι να πάρεις κάποια πιστοποίηση ότι γνωρίζεις να τρέχεις word, Excell και τέτοια. Μην απογοητεύεσαι και μην βασίζεσαι σε εύκολες λύσεις και υποσχέσεις. Όλα καλά θα πάνε, θα βρεις κάτι, αρκεί να προσπαθήσεις και να ψάξεις. Ψυχραιμία πάνω από όλα και συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση των σπουδών σου!
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.




Μερικά site που προσφέρουν χρήσιμες γνώσεις πάνω σε έναν συγκεκριμένο τομέα άμα θες να αλλάξεις κλάδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.




Μερικά site που προσφέρουν γνώσεις πάνω σε έναν συγκεκριμένο τομέα άμα θες να αλλάξεις κλάδο.
Το μόνο κανάλι που παρακολουθώ στο YouTube είναι το pcsteps, πραγματικά πολύ χρήσιμο.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλησπερα σε όλους, είμαι απόφοιτος του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας & Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών. Ειλικρινά, χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει, να με καθοδηγήσει, να μου πει κάτι σχετικά για το τι πρέπει να κάνω, έχω ξενερώσει από την ζωή μου με όλο αυτό που ζω, έχω κουραστεί ψυχολογικά. Αυτή την σχολή, την είχε επιλέξει ο πατέρας μου για εμένα, λέγοντας ότι, δεν χρειάζεται να ανησυχώ για το τι είναι, τι επάγγελμα θα κάνω στο μέλλον απλά το μόνο που πρέπει να κάνω είναι να πάρω το πτυχίο και να του το φέρω, ύστερα θα τα κανόνιζε όλα αυτός. Σαν παιδάκι τότε που έδινα πανελλήνιες αυτό με είχε ησυχάσει πάρα πολύ και είπα να ακούσω τον πατέρα μου (που ήξερα τι βύσμα είναι και τι έξυπνος άνθρωπος είναι) εφόσον, δεν ήξερα και ο ίδιος τι πορεία θα ακολουθήσω (μεγάλο λάθος που τον εμπιστεύτηκα, αλλά δυστυχώς τότε δεν ήξερα τι πρέπει να σπουδάσω, τι να κάνω κλπ και εμπιστεύτηκα τον πατέρα μου, ποιος δεν θα το έκανε;). Τώρα, που τελείωσα την σχολή ο πατέρας μου ξαφνικά αποφάσισε ότι τελικά δεν είχε επιλέξει αυτός την σχολή για μένα και μου λέει ότι πρέπει να βρω εγώ τι θα κάνω (ο πατέρας μου έχει όλα τα βύσματα της πόλης, είναι καρδιοχειρουργός, ασχολείται και με πολιτική. Δηλαδή, άνετα μπορεί να με χώσει κάπου ως ελεύθερος επαγγελματίας, ιδιωτικός επαγγελματίας η ξέρω εγώ τι! για να βγάλω τα λεφτά μου. Όμως, δεν το κάνει. Το είπε και ο ίδιος ότι εάν ήθελε θα με έβαζε κάπου αλλά δεν θα το κάνει. Μεγάλη ιστορία για να σας εξηγήσω γιατί είναι έτσι ο άνθρωπος, δεν είχαμε ποτέ καλές σχέσεις). Τώρα, έχω μείνει ειλικρινά μόνος μου χωρίς να ξέρω τι να κάνω, που μπορώ να δουλέψω, που να απευθυνθώ σαν τι μπορώ να δουλέψω με αυτό το πτυχίο, τι να ακολουθήσω; Αυτό που με νευριάζει είναι ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να πάρω το πτυχίο, δεν γούσταρα καθόλου τα μαθήματα. Τελείωσα την σχολή με χίλια ζόρια ελπίζοντας ότι ο πατέρας μου είναι πίσω μου, μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου. Πήγα, γράφτηκα στον ΟΑΕΔ και τους είπα ότι θα ήθελα να βρω δουλειά σαν υπάλληλος γραφείου. Άλλο δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για αυτό χρειάζομαι την βοήθεια σας, τις απόψεις σας. Πραγματικά, είμαι μόνος μου. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και μένω με την μητέρα μου, που κάθε μέρα με ζαλίζει, αγνοώντας αυτό που έκανε ο πατέρας μου. Το μόνο που μου λέει είναι ότι έπρεπε να ξέρω ότι δεν είναι έμπιστος ο πατέρας μου, λες και εγώ τότε 17-18 χρονών θα μπορούσα να σκεφτώ τόσο βαθιά-αναλυτικά η θα μπορούσε να πιστέψει το μυαλό μου ότι ο πατέρας μου θα μου έκανε αυτά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω με το πτυχίο που έχω; Από ότι κατάλαβα με αυτό το πτυχίο μπορώ να δουλέψω μόνο σε γραφεία η στον δήμο (έχω επίσης και το Cambridge). Όσο για το εάν θα ήθελα να σπουδάσω κάτι άλλο δεν ξέρω εάν έχω την ψυχολογική δύναμη και να είχα την ψυχολογική δύναμη, δεν έχω την οικονομική άνεση να το κάνω (ο πατέρας μου δεν ασχολείται μαζί μου, ούτε εγώ θέλω να τον βλέπω).
Θεωρώ το τμήμα σου ένα από τα καλύτερα στην Ελλάδα που σου ανοίγει αρκετές πόρτες. Αρχικά, μπορείς ανάλογα με τις γλώσσες που έχεις επιλέξει και αν έχεις παρακολουθησει και ειδικά μαθήματα παιδαγωγικής απο το τμήμα και έχεις τη διδακτική επάρκεια, να διδάξεις τις γλώσσες αυτές σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα. Επίσης, μπορείς να κανείς μεταφράσεις ή διερμηνεία σε αυτες τις γλώσσες, οι οποίες από όσο έχω ακούσει πληρώνονται και καλύτερα σε σχέση με αγγλικα ή γαλλικα, αφού οι γλώσσες που προσφέρει το τμήμα σου ειναι πιο σπάνιες. Μπορείς, επίσης, με ένα μεταπτυχιακό σε διδασκαλια ελληνικης ως ξένης γλώσσας να διδάξεις ελληνικα σε μαθητές που κατάγονται από τις χώρες των γλωσσων που εχεις διδαχθεί στο τμήμα. Ακόμα, με ένα μεταπτυχιακό σχετικο με οικονομικά, ίσως θα μπορούσες να βρεις καποια εργασία γραφείου που εχει ως αντικείμενο την οικονομία των συγκεκριμένων χωρών. Αν το ψάξεις και δεις το τμήμα με άλλο μάτι, πιστευω ότι κάτι θα βρεις. Επίσης, ίσως σε βοηθούσε και ένας σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού, αν πήγαινες.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Από τα 18 μου ποτε δεν πηγα καπου, δεν σπουδασα κατι, δεν πηγα σε καποιο σεμιναριο με τη λογικη "θα με βολεψει ο πατερας μου, η μανα μου, καποιο βυσμα"

Ειχα γνωστους στη θαλασσα. Ποτε μα ποτε δεν ζητησα να χωθω καπου.
Παντα ηθελα με την αξια μου. Και λατρευω τη θαλασσα.

Οταν διαβαζω τετοια πραγματα σε ατομα της ηλικιας μας εκνευριζομαι αφανταστα, δεν λυπαμαι καθολου, νευριαζω με την απραξια...

ΡΕ ΑΡΠΑΧΤΕ ΤΗ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ, ΦΑΤΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ, ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ REPEAT ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ

Ειδικα εσυ και με πτυχιο, στη θεση σου θα εψαχνα κανα 2μηνο, αλλιως βουρ εξωτερικο και μετα ποιος ξερει ισως ξαναγυριζα, αλλα να καθομαι και να το φιλοσοφω τοσο που να ζηταω γνωμες αγνωστων σε φορουμ;

ΟΥΤΕ ΚΑΝ

Το πολυ το κυρ Ελεησον τα βαριεται και ο παπας... ΒΟΥΡ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top