Πάω Α' Λυκείου: σκέφτομαι ποια κατεύθυνση να επιλέξω του χρόνου

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
ε πως, στο 3ο χαμος απο σχολες υπαρχουν με μελλον , χημικο , φαρμακευτικη , βιολογικο , στην θεωρητικη τι να γινω ? Φιλόλογος ή παιδαγωγικά?:music:
Γιατί άσχημα είναι φιλόλογος η παιδαγωγικά; Η μία ανιψιά μου τελείωσε νηπιαγωγών, η άλλη φιλόλογος και η κόρη μου σπουδάζει Αγγλική Φιλολογία. Μια χαρά σχολές ειναι.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γιατί άσχημα είναι φιλόλογος η παιδαγωγικά; Η μία ανιψιά μου τελείωσε νηπιαγωγών, η άλλη φιλόλογος και η κόρη μου σπουδάζει Αγγλική Φιλολογία. Μια χαρά σχολές ειναι.
Συγγνώμη αλλά κάπου στην απάντηση για σχολές με μέλλον και το "μια χαρά σχολή" η φιλολογία με έπιασε νευρικό γέλιο. Θα θέλατε μήπως να μας πείτε τι δουλειά κάνει η ανηψιά σας;

Για να μην παρεξηγηθώ, μια χαρά σχολή είναι. Με μέλλον δεν είναι
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά κάπου στην απάντηση για σχολές με μέλλον και το "μια χαρά σχολή" η φιλολογία με έπιασε νευρικό γέλιο. Θα θέλατε μήπως να μας πείτε τι δουλειά κάνει η ανηψιά σας;
Διδάσκει σε ένα φροντιστήριο κάποιες ώρες και κάνει ιδιαίτερα σε παιδιά. Ταυτόχρονα κάνει μεταπτυχιακό.
Η κόρη μου ήδη κάνει μαθήματα Αγγλικών σε παιδιά που θέλουν να δώσουν πανελλήνιες κι ας είναι δευτεροετης και η άλλη ανηψιά μου δουλεύει το πρωί σε παιδικό σταθμό το απόγευμα κρατάει ένα παιδί
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Διδάσκει σε ένα φροντιστήριο κάποιες ώρες και κάνει ιδιαίτερα σε παιδιά. Ταυτόχρονα κάνει μεταπτυχιακό.
Η κόρη μου ήδη κάνει μαθήματα Αγγλικών σε παιδιά που θέλουν να δώσουν πανελλήνιες κι ας είναι δευτεροετης και η άλλη ανηψιά μου δουλεύει το πρωί σε παιδικό σταθμό το απόγευμα κρατάει ένα παιδί
Το θέμα είναι πως αυτές οι δουλειές μπορεί να είναι εντάξει για τώρα ή για λίγα χρόνια ακόμα αλλά οι συνθήκες, συνήθως τουλάχιστον, στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι ιδανικές, η εκμετάλλευση πάει σύννεφο και οι φιλόλογοι δεν μπορούν ούτε να ελπίζουν πως κάποια στιγμή θα μπουν στο δημόσιο (που ομολογουμένως έχει καλύτερες συνθήκες) ή πως θα μονιμοποιηθούν. Νηπιαγωγών και αγγλικής τουλάχιστον μπορούν να ξεκινήσουν κάποτε σαν αναπληρωτές και να ελπίζουν. Οι μισθοί βέβαια είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα παραμένουν χαμηλοί.
Οι φιλόλογοι είναι ο πιο κορεσμένος κλάδος με διαφορά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,318 μηνύματα.
καλησπέρα , είμαι πρώτη λυκείου και δεν γνωρίζω τι κατεύθυνση να πάω. Γενικά αν πάω θετική στην β μετά θα πάω υγείας , αυτό είναι το μόνο σίγουρο όμως δυσκολεύομαι στα μαθηματικά, ενώ μου αρέσουν πάρα πολύ τα επαγγέλματα. Από την άλλη , στην θεωρητική για εμένα μέλλον έχει μόνο η νομική και είμαι πάρα πολύ καλός στα θεωρητικά όμως αν δεν τα πάω καλά; Μετά θα είμαι στο κενό , τι να κάνω!???
Πήγαινε 4ο.
Δεν έχει τον πόνο των υπόλοιπων πεδίων σε διάβασμα. Οι συνθήκες εργασίας είναι καλύτερες απο του 3ου πεδίου ενώ ταυτόχρονα είναι πιο suitable για Ελλάδα απο το 2ο. Επίσης δεν έχει την ανεργεία του 1ου. Με άλλα λόγια είναι μια καλή επιλογή.

Για τα μαθηματικά μην ανησυχείς τόσο. Οι υποψήφιοι σε αυτό το πεδίο συνήθως γράφουν χαμηλά. Όσο περνάς τις βάσεις εισαγωγής λοιπόν ο ανταγωνισμός δεν θα είναι ιδιαίτερα έντονος.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Διδάσκει σε ένα φροντιστήριο κάποιες ώρες και κάνει ιδιαίτερα σε παιδιά. Ταυτόχρονα κάνει μεταπτυχιακό.
Η κόρη μου ήδη κάνει μαθήματα Αγγλικών σε παιδιά που θέλουν να δώσουν πανελλήνιες κι ας είναι δευτεροετης και η άλλη ανηψιά μου δουλεύει το πρωί σε παιδικό σταθμό το απόγευμα κρατάει ένα παιδί
Διαφωνώ ότι η παραπαιδεία αποτελεί καλή επαγγελματική διέξοδο. Συμφωνώ ότι είναι σχεδόν μονόδρομος για τον μέσο απόφοιτο τέτοιων σχολών αλλά και για κάποιες των θετικών επιστημών εφόσον κάποιος δε θέλει να κάνει μεταστροφή στη Τεχνολογία που έχει περισσότερες διέξοδους στον ιδιωτικό τομέα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Διαφωνώ ότι η παραπαιδεία αποτελεί καλή επαγγελματική διέξοδο. Συμφωνώ ότι είναι σχεδόν μονόδρομος για τον μέσο απόφοιτο τέτοιων σχολών αλλά και για κάποιες των θετικών επιστημών εφόσον κάποιος δε θέλει να κάνει μεταστροφή στη Τεχνολογία που έχει περισσότερες διέξοδους στον ιδιωτικό τομέα.
+1

Η παραπαιδεία, πέραν του ότι δεν δίνει ένσημα+δώρα+εργασιακή εξέλιξη, απλά και μόνο δεν λέει κάτι.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
+1

Η παραπαιδεία, πέραν του ότι δεν δίνει ένσημα+δώρα+εργασιακή εξέλιξη, απλά και μόνο δεν λέει κάτι.
Το βασικότερο είναι ότι είναι παράνομη και διαιωνίζει ένα μεγάλο πρόβλημα της χώρας μας, τη φοροδιαφυγή
 
Top