Πάσο στο ΕΑΠ (Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο) για μεταπτυχιακούς;

rorry

Νεοφερμένος

Η rorry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας,
το εαπ παρέχει πασο μεταπτυχιακων σπουδών με ισχύ ειδικού δελτίου? Πχ έκπτωση στα μμμ. Άλλοι λένε ναι, άλλοι όχι. Είναι κανείς?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Γεια σας,
το εαπ παρέχει πασο μεταπτυχιακων σπουδών με ισχύ ειδικού δελτίου? Πχ έκπτωση στα μμμ. Άλλοι λένε ναι, άλλοι όχι. Είναι κανείς?
και εγω ειμαι απο αυτους που λενε οχι εκπτωση αστικου
το πασο που θα παρεις απο το εαπ θα γραφει επανω ''οχι εκπτωση εισιτηρίου'' οτι λεει και των αλλων φοιτητων που ειναι 2ο πτυχιο.
Αυτο δικαιολογηται απο την μη αναγκη να μετακινείσαι για λογους σπουδων.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τελικα δικαιουνται εκπτωση οσοι σπουδαζουν στο εαπ ειτε μεταπτυχιακο ειτε σε προπτυχιακο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Σχετικα με τις μετακινησεις
Αστικο δεν εχει
Πλοια εχεις το 50% ή λιγοτερο αναλογα την εταιρια
Κτελ εχεις 50% για μετακινηση απο εκει που μενεις προς αθηνα- θεσσαλονικη και πισω
Τραινα 20% για μετακινηση οπως τα κτελ
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αστικο δεν εχει
Πλοια εχεις το 50% ή λιγοτερο αναλογα την εταιρια
Κτελ εχεις 50% για μετακινηση απο εκει που μενεις προς αθηνα- θεσσαλονικη και πισω
Τραινα 20% για μετακινηση οπως τα κτελ
Για το Κτελ ειναι σιγουρο;Μονο αθηνα και για θεσσαλονικη εχει;Για πατρα πχ δεν εχει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Για το Κτελ ειναι σιγουτο;Μονο αθηνα και για θεσσαλονικη εχει;Για πατρα πχ δεν εχει;
Και για πατρα εχει ..οπου υπαρχει εξεταστικο εαπ
Το σιγουρο παιζεται...εξαρτατε ποιος ειναι στο τιμονι του εαπ ( αυτο πληρωνει) αυτος ειναι καλος ...ο πριν ηταν για τον κουβα..οποτε ρωτα
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Και για πατρα εχει ..οπου υπαρχει εξεταστικο εαπ
Το σιγουρο παιζεται...εξαρτατε ποιος ειναι στο τιμονι του εαπ ( αυτο πληρωνει) αυτος ειναι καλος ...ο πριν ηταν για τον κουβα..οποτε ρωτα
Εαν μπορεις δωσε μου λινκ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Τελικα δικαιουνται εκπτωση οσοι σπουδαζουν στο εαπ ειτε μεταπτυχιακο ειτε σε προπτυχιακο;
Έκανα το μεταπτυχιακό μου στο ΕΑΠ. Το ξεκίνησα το 2016. Είχαμε έκπτωση μόνο για μετακινήσεις από.τον τόπο κατοικίας στον τόπο όπου γίνονταν οι συναντήσεις ή οι εξετάσεις. Δυστυχώς αυτό εφαρμόστηκε μόνο για τα πρώτα δύο χρόνια (ήμουν μερικής φοίτησης). Μετά κόπηκε. Δεν γνωρίζω τι έχει συμβεί στο ενδιάμεσο. Πάντως αν πρόκειται για δεύτερο πτυχίο ή δεύτερο μεταπτυχιακό δεν προβλέπεται η έκπτωση στα εισιτήρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κράτησα την σχετική κάρτα, ήταν χωριστή από την φοιτητική ταυτότητα
 

Συνημμένα

  • IMG_20230921_171043.jpg
    IMG_20230921_171043.jpg
    2 MB · Εμφανίσεις: 144
Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Έκανα το μεταπτυχιακό μου στο ΕΑΠ. Το ξεκίνησα το 2016. Είχαμε έκπτωση μόνο για μετακινήσεις από.τον τόπο κατοικίας στον τόπο όπου γίνονταν οι συναντήσεις ή οι εξετάσεις. Δυστυχώς αυτό εφαρμόστηκε μόνο για τα πρώτα δύο χρόνια (ήμουν μερικής φοίτησης). Μετά κόπηκε. Δεν γνωρίζω τι έχει συμβεί στο ενδιάμεσο. Πάντως αν πρόκειται για δεύτερο πτυχίο ή δεύτερο μεταπτυχιακό δεν προβλέπεται η έκπτωση στα εισιτήρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κράτησα την σχετική κάρτα, ήταν χωριστή από την φοιτητική ταυτότητα
Τωρα ξεκιναω το μεταπτυχιακο εκει.(1ο μεταπτυχιακο ειναι)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

λινκ του εαπ εννοεις?
ε δεν ξερω... οτι λεει ο τυπος
εδω ενα παλιο αρθρο
Και εγω αυτο ειχα δει
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Τωρα ξεκιναω το μεταπτυχιακο εκει.(1ο μεταπτυχιακο ειναι)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και εγω αυτο ειχα δει
Αυτό το λινκ είναι από την εποχή που έκανα εγώ το μεταπτυχιακό. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. Βασικά η δική μου κάρτα έληξε τον Σεπτέμβριο του 18 και δεν μας την ανανέωσαν. Εγώ τελείωσα το μετά πτυχιακό το 2021 και στα τελευταία χρόνια δεν είχαμε έκπτωση.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αυτό το λινκ είναι από την εποχή που έκανα εγώ το μεταπτυχιακό. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη. Βασικά η δική μου κάρτα έληξε τον Σεπτέμβριο του 18 και δεν μας την ανανέωσαν. Εγώ τελείωσα το μετά πτυχιακό το 2021 και στα τελευταία χρόνια δεν είχαμε έκπτωση.
Nα σε ρωτησω.Μαθηματα καθε ποτε γινονται ή τα μαθηματα ειναι ομαδικες συμβουλευτικες συναντησεις και καθε ποτε διεξαγονται;(δια ζωσης ή ηλεκτρονικα);
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Nα σε ρωτησω.Μαθηματα καθε ποτε γινονται ή τα μαθηματα ειναι ομαδικες συμβουλευτικες συναντησεις και καθε ποτε διεξαγονται;(δια ζωσης ή ηλεκτρονικα);
Οι ΟΣΣ διεξάγονται 3-4 φορές ανά θεματική ενότητα, Σαββατοκύριακο πάντα. Παλιότερα υπήρχε επιλογή μεταξύ δια ζώσης και εξ αποστάσεως. Μετά τον κοβιντ μόνο εξ αποστάσεως.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Οι ΟΣΣ διεξάγονται 3-4 φορές ανά θεματική ενότητα, Σαββατοκύριακο πάντα. Παλιότερα υπήρχε επιλογή μεταξύ δια ζώσης και εξ αποστάσεως. Μετά τον κοβιντ μόνο εξ αποστάσεως.
Aλλα η εξεταστικη δια ζωσης ετσι;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Aλλα η εξεταστικη δια ζωσης ετσι;
Δεν είναι σίγουρο. Επί κοβιντ ήταν εξ αποστάσεως και νομίζω ότι και πέρσι το ίδιο ίσχυσε στα περισσότερα προγράμματα. Σε γενικές γραμμές οι φοιτητές πιέζουν να συνεχιστούν οι εξ αποστάσεως, το ΕΑΠ μάλλον προτιμά να επαναφέρει τις δια ζώσης.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Η εξ αποστασως ειναι πολυ λαθος ...τα ειδαμε και τα νιωσαμε
Οι καθητες του εαπ ειναι πολυ εμπειροι... παιζουν τον πινακα και το μαθημα στα δακτυλα αλλα αν τους δωσεις πενακι και κάμερες τους ακυρωσες..δεν το μπορουν.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Η εξ αποστασως ειναι πολυ λαθος ...τα ειδαμε και τα νιωσαμε
Οι καθητες του εαπ ειναι πολυ εμπειροι... παιζουν τον πινακα και το μαθημα στα δακτυλα αλλα αν τους δωσεις πενακι και κάμερες τους ακυρωσες..δεν το μπορουν.
Προσωπικά θα επιλέγω πάντα τη δια ζώσης αλλά στο ΕΑΠ , λίγο πριν τον κοβιντ, είχαν μειωθεί πολύ τα εξεταστικα κέντρα, και τον Ιούνιο είχαν οριστεί μόνο σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα. Υπήρξαν διαμαρτυρίες και νομίζω αλλαγές στον τρόπο εξέτασης. Φαίνεται καθαρά ότι η πρόθεση του ΕΑΠ είναι να περιορίσει τα εξεταστικα κέντρα οπότε οι διαμαρτυρίες των φοιτητών είναι εύλογες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top