Πάντα ήμουν μέτρια μαθήτρια - Μπορώ με πολλή προσπάθεια να μπω Ιατρική;

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Έχω ως στόχο την ιατρική, αν δε

Κοίταξε να δεις, μου αρέσουν οι σχολές σε αυτό το πεδίο εκτός από νοσηλευτική και μαιευτική. Επίσης δεν ήμουν μαθήτρια του 13 με 14 αλλά του 17 και του 18! Ιδιαίτερα χημεία με εκθεση πάνω από 17-18 και βιολογία πάντα 19-20! Η φυσική με ζοριζε (είχε τύχει να γράψω 10, αλλά κυρίως πάνω από 16 έγραφα) μου απομένουν μόνο 2 κεφάλαια για να τελειώσω την ύλη της γ, έχω αρκετό χρόνο για επανάληψεις!😊
Σου απομένουν μονο 2 κεφάλαια για να τελειώσεις την φυσική; Πως γινεται αυτο;
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σου απομένουν μονο 2 κεφάλαια για να τελειώσεις την φυσική; Πως γινεται αυτο;
γιατί είχα τελειώσει ότι χρειάζομαι από την β λυκείου και άρχισα από τα Χριστούγεννα ύλη γ λυκείου...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά πλάκα μας κάνεις; Με 17 και 18 ήσουν άριστη, δηλαδή αν εσύ ήσουν μέτρια ένας του 14 15 τι είναι; Έλεος δηλαδή. Μου φαίνεται πως τρολλάρεις sorry.
θα λεγα μέτρια προς καλή... αλλά για ιατρική μέτρια... προσπαθώ να είμαι αντικειμενική με τον εαυτό μ🤷
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Βρε συ, δεν θα σου πούμε εμεις αν μπορεις να πετύχεις τον στόχο σου ή όχι. Αφου εχεις αρχίσει την υλη απο πέρυσι και σχεδόν την έχεις τελειώσει τωρα, έχεις σχεδόν 9 μηνες για επανάληψη. Πιστεύω μπορείς να πετύχεις τον στόχο σου. Αλλά απο εκει και πέρα να ξέρεις, hard work!!
 

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;

Hello!!
α)οι βαθμοί σου στο σχολείο δεν λένε πολλά. Αν θες να σου πουν κάτι, σκέψου με πόσο διάβασμα τους έβγαλες... Εγώ έβγαζα πάντα πάνω από 17 (συνηθως 18) (αν και σε μουσικό που τα μουσικά μαθήματα σου ανεβάζουν τον μέσο όρο) αλλά δεν ήμουν "άριστη",ωστόσο έγραψα 18,5 πανελελε φέτος (νο φλεξ, απλά βρίσκω τις ομοιότητες και σου λέω ότι έχεις πιθανότητες. με τέτοιο βαθμό στο 3ο φέτος παίζει να ήσουν ιατρική αθήνα).
β)Δεν αντιμετωπίζεις την κάθε σχολή χωριστά, δεν λες εγώ διαβάζω για ιατρική. Αυτό έχει νόημα μόνο για να το λες στους γνωστούς σου αν σε ρωτάνε που στοχεύεις. Στις πανελελε (εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα φέτος) διαβάζεις για να γράψεις ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ. Δεν έχεις ΙΔΕΑ πόσο θα είναι αυτό. (Εγώ πίστευα ακόμα και αφού έγραψα ότι έγραψα γύρω στο 16.) Απλά προσπαθείς για να κάνεις το καλύτερο που μπορείς. Όσο αντέχεις. Γι' αυτό αξίζει να βάλεις ως ΣΤΟΧΟ την ιατρική, ώστε να διαβάσεις όσο περισσότερο ΜΠΟΡΕΙΣ. Θα ξέρεις ότι πιθανόν να μην γράψεις αρκετά καλά ώστε να περάσεις, αλλά δεν έχει σημασία, αφού σου αρέσουν και άλλες σχολές πιο κάτω.
Και γι'αυτό δεν βρίσκω και κανένα νόημα σε απαντήσεις του τύπου "απο αυτά που λες δεν έχεις πολλές πιθανότητες". Εννοείται ότι ελάχιστοι μαθητές περνάνε, άρα εξ΄ορισμού δεν έχεις πολλές πιθανότητες. Δεν σε νοιάζει. Απλά διαβάζεις και όπου σε βγάλει. Ευχαριστήσου τον χρόνο διαβάσματος, βρες έναν τρόπο να περνάς καλά διαβάζοντας, γιατί θα το κάνεις αρκετά. Και βιολογικό να στόχευες, είναι επίσης υψηλόβαθμο τμήμα, που θέλει επίσης πολύ διάβασμα. Το να πιστεύουν οι καθηγητές σου σε εσένα (ειδικά αν τους εμπιστεύεσαι) σου δίνει αρκετή αυτοπεποίθηση από μόνο του πιστεύω, οπότε go on! Ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις θα έχεις προσπαθήσει! :))
γ)νομίζω το φροντιστηριακό βοηθάει (με την έννοια ότι έχεις λίγο ανταγωνισμό και μπορείς να συγκριθείς και να βελτιωθείς μέσα από αυτό) αλλά εξαρτάται και από το τμήμα και από τον δικό σου χαρακτήρα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Hello!!
α)οι βαθμοί σου στο σχολείο δεν λένε πολλά. Αν θες να σου πουν κάτι, σκέψου με πόσο διάβασμα τους έβγαλες... Εγώ έβγαζα πάντα πάνω από 17 (συνηθως 18) (αν και σε μουσικό που τα μουσικά μαθήματα σου ανεβάζουν τον μέσο όρο) αλλά δεν ήμουν "άριστη",ωστόσο έγραψα 18,5 πανελελε φέτος (νο φλεξ, απλά βρίσκω τις ομοιότητες και σου λέω ότι έχεις πιθανότητες. με τέτοιο βαθμό στο 3ο φέτος παίζει να ήσουν ιατρική αθήνα).
β)Δεν αντιμετωπίζεις την κάθε σχολή χωριστά, δεν λες εγώ διαβάζω για ιατρική. Αυτό έχει νόημα μόνο για να το λες στους γνωστούς σου αν σε ρωτάνε που στοχεύεις. Στις πανελελε (εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα φέτος) διαβάζεις για να γράψεις ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ. Δεν έχεις ΙΔΕΑ πόσο θα είναι αυτό. (Εγώ πίστευα ακόμα και αφού έγραψα ότι έγραψα γύρω στο 16.) Απλά προσπαθείς για να κάνεις το καλύτερο που μπορείς. Όσο αντέχεις. Γι' αυτό αξίζει να βάλεις ως ΣΤΟΧΟ την ιατρική, ώστε να διαβάσεις όσο περισσότερο ΜΠΟΡΕΙΣ. Θα ξέρεις ότι πιθανόν να μην γράψεις αρκετά καλά ώστε να περάσεις, αλλά δεν έχει σημασία, αφού σου αρέσουν και άλλες σχολές πιο κάτω.
Και γι'αυτό δεν βρίσκω και κανένα νόημα σε απαντήσεις του τύπου "απο αυτά που λες δεν έχεις πολλές πιθανότητες". Εννοείται ότι ελάχιστοι μαθητές περνάνε, άρα εξ΄ορισμού δεν έχεις πολλές πιθανότητες. Δεν σε νοιάζει. Απλά διαβάζεις και όπου σε βγάλει. Ευχαριστήσου τον χρόνο διαβάσματος, βρες έναν τρόπο να περνάς καλά διαβάζοντας, γιατί θα το κάνεις αρκετά. Και βιολογικό να στόχευες, είναι επίσης υψηλόβαθμο τμήμα, που θέλει επίσης πολύ διάβασμα. Το να πιστεύουν οι καθηγητές σου σε εσένα (ειδικά αν τους εμπιστεύεσαι) σου δίνει αρκετή αυτοπεποίθηση από μόνο του πιστεύω, οπότε go on! Ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις θα έχεις προσπαθήσει! :))
γ)νομίζω το φροντιστηριακό βοηθάει (με την έννοια ότι έχεις λίγο ανταγωνισμό και μπορείς να συγκριθείς και να βελτιωθείς μέσα από αυτό) αλλά εξαρτάται και από το τμήμα και από τον δικό σου χαρακτήρα
ναι καλα ησουνα του 17 και εβγαλες φετος 18500 και εμεις πρεπει να σε πιστεψουμε.το τρολ παει συννεφο.με τετοιο ασυντακτο κειμενο και σου βαλανε καλο βαθμο εκθεση??πρεπει να ειχες το μαγικο ραβδι...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@akikos εγώ πως ήμουν ως μαθητής
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μετριος θα σουνα αλλα δεν μπηκες απο πανελλαδικες εδω ειναι η ειδοποιος διαφορα
ναι αυτό θα ελεγα εγώ μπήκα από παραθυράκι αλλά στο τέλος έγινα ιατρος που είναι το ίδιο πρακτικά απλά έχασα ας πούμε 4 χρόνια από την ζωή μου όμως δεδομένο ότι δε καπνίζω και κάνω σχετικά υγιεινή ζωή θα τα κερδίσω αυτά τα 4 χρόνια σε σχέση με κάποιον που καπνίζει.

Ενώ ο ακικος μπήκε με πανελλαδικές ΗΜΜΥ και κανένας δε θυμάται πόσο τέλειος μαθητής ήταν που έλυνε τις ασκήσεις στα μαθηματικά πριν καν τις δει.

Παλιά μου λέγανε ότι θα μπεις ιατρική μετά... θα σε ταίζουν οι γονείς του μέχρι τα 40. Αυτό δεν ισχύει γιατί αυτοί που μου λέγανε αυτό τους ταίζουν ήδη οι γονείς τους.


Συνεπως ένας μαθητής μέτριος εώς την Β Λυκειόυ στην σημερινή εποχή (μπορεί να είναι στην πραγματικότητα κακός ως μέτριος διότι οι καθηγητές σήμερα είναι αρκετά επιεικείς είναι αρκετά δύσκολο να περάσει με την πρώτη ιατρική αυξάνονται όμως οι πιθανότητα με την δεύτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
ναι αυτό θα ελεγα εγώ μπήκα από παραθυράκι αλλά στο τέλος έγινα ιατρος που είναι το ίδιο πρακτικά απλά έχασα ας πούμε 4 χρόνια από την ζωή μου όμως δεδομένο ότι δε καπνίζω και κάνω σχετικά υγιεινή ζωή θα τα κερδίσω αυτά τα 4 χρόνια σε σχέση με κάποιον που καπνίζει.

Ενώ ο ακικος μπήκε με πανελλαδικές ΗΜΜΥ και κανένας δε θυμάται πόσο τέλειος μαθητής ήταν που έλυνε τις ασκήσεις στα μαθηματικά πριν καν τις δει.

Παλιά μου λέγανε ότι θα μπεις ιατρική μετά... θα σε ταίζουν οι γονείς του μέχρι τα 40. Αυτό δεν ισχύει γιατί αυτοί που μου λέγανε αυτό τους ταίζουν ήδη οι γονείς τους.


Συνεπως ένας μαθητής μέτριος εώς την Β Λυκειόυ στην σημερινή εποχή (μπορεί να είναι στην πραγματικότητα κακός ως μέτριος διότι οι καθηγητές σήμερα είναι αρκετά επιεικείς είναι αρκετά δύσκολο να περάσει με την πρώτη ιατρική αυξάνονται όμως οι πιθανότητα με την δεύτερη.

Καλά εσύ Νοσηλευτική Αθήνας δεν έχεις τελειώσει και τελείωσες και Ιατρική;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιατί είχα τελειώσει ότι χρειάζομαι από την β λυκείου και άρχισα από τα Χριστούγεννα ύλη γ λυκείου...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


θα λεγα μέτρια προς καλή... αλλά για ιατρική μέτρια... προσπαθώ να είμαι αντικειμενική με τον εαυτό μ🤷

Μέτρια με 18 δεν θα το έλεγα. Αν είχες 15 το συζητούσαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
@fockos θα συμφωνησω δεν εχει καμια σημασια για μετα αν ησουν καλος μαθητης ή ο καλυτερος στο σχολειο.

Θυμαμαι στην 2η λυκ που πατωσα (2) μαθηματικα κατευθυνσης στο προχειρο κ εγινα ρεζιλι😁 βεβαια στις πανελληνιες επιασα την 1η μου επιλογη κ οι αλλοι απλα περασαν σε ο,τι να ναι σχολες😁(επιανα κ ιατρικη αλεξ/πολη νμζ αλλα τοτε δν ηθελα)

Ακομη και οσοι ειχαν βγαλει 19000κ μορια, πολλοι ζοριστηκαν αρκετα στο πτυχιο επειτα.

Το μονο που εχει σημασια για το αν εισαι καλος μαθητης ειναι η συνεπεια που εδειξες στα σχολικα χρονια κ οι βασεις που απεκτησες.
Προτιμω 1000 φορες που εζησα καποια πραγματα παραπανω στα σχολικα μου χρονια και ας ζοριστικα παραπανω στις πανελληνιες για να καλυψω τα κενα.

Ως ιατρος θα προτιμουσα να με εξετασει καποιος ιατρος που ηταν παλια μετριος μαθητης (οχι για τα μπαζα ομως) και μπορει να κανει 1 συνδυαστικη σκεψη, παρα ο κλασσικος φυτουκλας.
 

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ναι καλα ησουνα του 17 και εβγαλες φετος 18500 και εμεις πρεπει να σε πιστεψουμε.το τρολ παει συννεφο.με τετοιο ασυντακτο κειμενο και σου βαλανε καλο βαθμο εκθεση??πρεπει να ειχες το μαγικο ραβδι...

17+ έβγαζα. Αυτό σημαίνει 17μιση, 18, 18.5, 19+... έκθεση 15, αλλά αλλιώς γράφω εδώ (σαν προφορικό ή σημειώσεις) αλλιώς έγραφα εκεί. δεν πιστεύω ότι αυτό είναι το βασικό μέρος στο σχόλιό μου, ούτε ότι έχω κάποιο όφελος από το να πω ψέματα. Σε κάθε περίπτωση συγγνώμη για το ασύντακτο κείμενό μου :)
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σου απομένουν μονο 2 κεφάλαια για να τελειώσεις την φυσική; Πως γινεται αυτο;
Τα δυο κεφαλαία στη φυσικη συνοδεύονται από άπειρες ασκήσεις και θεωρητικά θέματα. Άλλο δυο κεφαλαία φυσικής, και άλλο δυο κεφαλαία ιστορίας πχ. Επίσης, σημασία δεν έχει να τελειώσεις γρηγορα την υλη, αλλά να την κατανοήσεις σε βάθος. Εγώ την υλη της φυσικής την τελείωσα ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες και έγραψα 99.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Τα δυο κεφαλαία στη φυσικη συνοδεύονται από άπειρες ασκήσεις και θεωρητικά θέματα. Άλλο δυο κεφαλαία φυσικής, και άλλο δυο κεφαλαία ιστορίας πχ. Επίσης, σημασία δεν έχει να τελειώσεις γρηγορα την υλη, αλλά να την κατανοήσεις σε βάθος. Εγώ την υλη της φυσικής την τελείωσα ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες και έγραψα 99.
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις
Ότι δεν πρέπει να επαναπαύεται κανεις στο ότι έχει τελειώσει γρηγορα την υλη..ξερω τι σου λέω, έχω δει περιπτώσεις παιδιών που την ξεκίνησαν από την Α λυκείου (σε ιδιωτικό σχολείο) και πάτωσαν πανελλήνιες. Και αντιστοίχως, δεν πρέπει να αγχωνεσαι αν δεν την βγαλεις γρηγορα.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Ότι δεν πρέπει να επαναπαύεται κανεις στο ότι έχει τελειώσει γρηγορα την υλη..ξερω τι σου λέω, έχω δει περιπτώσεις παιδιών που την ξεκίνησαν από την Α λυκείου (σε ιδιωτικό σχολείο) και πάτωσαν πανελλήνιες. Και αντιστοίχως, δεν πρέπει να αγχωνεσαι αν δεν την βγαλεις γρηγορα.
Δεν έκανα την ερώτηση επειδη ανησυχούσα αν η κοπελα θα επαναπαυτει.
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλά εσύ Νοσηλευτική Αθήνας δεν έχεις τελειώσει και τελείωσες και Ιατρική;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
μετα την νοσηλευτική βρηκα μια πόρτα και δεν άνοιξε , βρήκα μια αλλη άνοιξε και μπηκα ιατρική για να βγω απο εκεί ήταν πολυ ευκολο δρόμος στρωμσνος με πλακοστροτο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Eδώ κόσμος χάνεται και 5 σελίδες προσπαθούμε να καταλάβουμε αν μια μέτρια μαθήτρια θα μπει Ιατρική. Έλεοςςς

Τσιόδρ που σας χρειάζεται.. :crazy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top