Πάγκος πώλησης γλυκισμάτων σε δημόσιο χώρο

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ως λάτρης της ζαχαροπλαστικής σκέφτηκα του χρόνου το καλοκαίρι, αν είναι δυνατόν, να έχω ένα μικρό πάγκο στο χωριό μου και να πουλάω κρουασανάκια, τυροπιτάκια, μάφινς κ.τ.λ. Κάθε καλοκαίρι έχουμε κάτι εκδηλώσεις που διοργανώνει τοπικός πολιτιστικός σύλλογος και μαζεύει κόσμο... Σκέφτηκα δηλαδή να φτιάχνω διάφορα τέτοια αρτοσκευάσματα και γλυκά και μετά να τα πουλάω ή να φτιάχνω ακόμη και βάφλες... Κάτι τέτοιο μπορώ να το κάνω; Δηλαδή νόμιμα; Πώς μπορώ να υλοποιήσω κάτι τέτοιο; Πρέπει να είμαι ενήλικας ή φτάνουν και τα 17;

Βρήκα και αυτό: https://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9102
Μπορώ να βασιστώ πάνω του;
Ελπίζω να λάβω κάποια απάντησή σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Από όσο φαντάζομαι κάθε τι χρειάζεται μια άδεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Από όσο φαντάζομαι κάθε τι χρειάζεται μια άδεια..

Τί άδεια όμως; Και από πού θα μπορούσα να την προμηθευτώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
χεστηκα για τις αδειες
συμφωνω με το να γινει
ναι αγαπαμε γλυκααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν ξέρω..:/: Ας μιλήσει ο λαός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
χεστηκα για τις αδειες
συμφωνω με το να γινει
ναι αγαπαμε γλυκααααα

Απλά δε θελω να το κάνω παράνομα και μετά να τρέχω και να μη φτάνω...:P

Δεν ξέρει κανένας τίποτα; Μήπως φτάνει μια απλή (γραπτή) άδεια από το δήμο, αφού είναι για μερικές μόνο μέρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Γιατί δεν πας στον δήμο να ρωτήσεις; Κάποιος θα ξέρει εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Κατ αρχάς η άδεια θα ναι για κάποιον ενήλικο με ΑΦΜ κτλ. έτσι ώστε να πάρεις άδεια μικροπωλητή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
χεστηκα για τις αδειες
συμφωνω με το να γινει
ναι αγαπαμε γλυκααααα


αγκρι
αγαπαμε γλυκα γαμω το κερατο μου :P
εγω παλια ηθελα να πουλαω λαμπαδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
αυτο
μικροπωλητή + επειδη πρόκειται για τρόφιμα υποθέτω κατι σχετικο με υγιηνή , προϋποθέσεις αποθήκευσης των τροφίμων κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
και γιατί πρέπει να το κάνεις νόμιμα ; Όταν το κράτος σε βιάζει προσπαθείς να ξεφύγεις, δεν του λες: "πιο βαθιά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Κατ αρχάς η άδεια θα ναι για κάποιον ενήλικο με ΑΦΜ κτλ. έτσι ώστε να πάρεις άδεια μικροπωλητή.:)
Χρειάζεται τόσο μεγάλη διαδικασία για μερικές μέρες; Κάπου μου φαίνεται διάβασα ότι αρκεί μια άδεια από το δήμο!
αυτο
μικροπωλητή + επειδη πρόκειται για τρόφιμα υποθέτω κατι σχετικο με υγιηνή , προϋποθέσεις αποθήκευσης των τροφίμων κλπ
Νια κι εγώ το σκέφτηκα! Αλλά πώς θα γίνει;
και γιατί πρέπει να το κάνεις νόμιμα ; Όταν το κράτος σε βιάζει προσπαθείς να ξεφύγεις, δεν του λες: "πιο βαθιά"
Δε θέλω να έχω μπλεξίματα! Δηλαδή και όλοι αυτοί που πωλούν μαλλί της γριας, ποπ κορν, λουκουμάδες κτλ είναι νόμιμοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top