ΠΜΣ - Εγκέφαλος και Νους - Παν. Κρήτης ή Γνωσιακή επιστήμη ΕΚΠΑ

Μελίνα

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Είμαι απόφοιτη Ψυχολογίας και ενδιαφέρομαι για την Γνωσιακή επιστήμη σε επίπεδο Ψυχολογίας και Νευροψυχολογίας.
Αν υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία απο τα δύο προγράμματα ποιο θεωρείτε καλύτερο σε επίπεδο κατάρτισης και διεπιστημονικότητας;

Έχω ακούσει καλά λόγια για την έρευνα του Εγκέφαλος και Νους, αλλά απο αφηγήσεις ασχολούνται κατά βάση με Συστημικές και Υπολογιστικές Νευροεπιστήμες και λιγότερο με το Γνωσιακό πεδίο.
Θα μπορούσα έπειτα να συνεχίσω διδακτορικά σε Γνωσιακές Νευροεπιστήμες με αυτή τη κατάρτιση;
Στόχος μου να έχω μια το κατά δύναμιν ''πιο ολοκληρωμένη'' γνώση στα ζητήματα που αφορούν το πως λειτουργούμε (σε επίπεδο γνωσιακών διεργασιών)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Είμαι απόφοιτη Ψυχολογίας και ενδιαφέρομαι για την Γνωσιακή επιστήμη σε επίπεδο Ψυχολογίας και Νευροψυχολογίας.
Αν υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία απο τα δύο προγράμματα ποιο θεωρείτε καλύτερο σε επίπεδο κατάρτισης και διεπιστημονικότητας;

Έχω ακούσει καλά λόγια για την έρευνα του Εγκέφαλος και Νους, αλλά απο αφηγήσεις ασχολούνται κατά βάση με Συστημικές και Υπολογιστικές Νευροεπιστήμες και λιγότερο με το Γνωσιακό πεδίο.
Θα μπορούσα έπειτα να συνεχίσω διδακτορικά σε Γνωσιακές Νευροεπιστήμες με αυτή τη κατάρτιση;
Στόχος μου να έχω μια το κατά δύναμιν ''πιο ολοκληρωμένη'' γνώση στα ζητήματα που αφορούν το πως λειτουργούμε (σε επίπεδο γνωσιακών διεργασιών)

Σε αφήνει να πάρεις επιλεκτικά μαθήματα απο αυτά που προσφέρει το πρόγραμμα;
Εαν όχι, και σε υποχρεώσει να πάρεις μαθήματα υπολογιστικής νευροεπιστήμης,θα δυσκολευτείς πάρα πολύ(εως υπερβολικά πολύ) χωρίς το κατάλληλο μαθηματικό background.
 

Μελίνα

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αφήνει και έχει και μαθήματα επιλογής βοηθητικά απο άλλα τμήματα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αφήνει και έχει και μαθήματα επιλογής βοηθητικά απο άλλα τμήματα.

Ωραία,αλλά εσύ θέλεις να ασχοληθείς γενικότερα με την νευροεπιστήμη ; Ειδικότερα με την υπολογιστική πλευρά της; ή απλά με θέματα ψυχολογίας ;

Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει το υπολογιστικό κομμάτι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον καθηγητή ώστε να σε ενημερώσει για το επίπεδο στο οποίο γίνονται κάποια απο αυτά τα μαθήματα. Μερικά ας πούμε που τσέκαρα θέλουν ένα background απο 3 εως και 5-6 μαθήματα καθώς περιέχουν προχωρημένες έννοιες στο κομμάτι της επεξεργασίας σήματος.

Απλά τσέκαρε το λίγο, ώστε να ξέρεις μήπως σου πουν οτι μπορείς π.χ. να πάρεις κατεύθυνση αλλά οπωσδήποτε χρειάζεται να περάσεις και x απο τα y μαθήματα που προσφέρονται απο άλλες κατευθύνσεις,ώστε να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις. Πάντως βάσει των ενδιαφερόντων σου πιστεύω θα σε καλύψει. Κατά την άποψη μου φαίνεται πολύ καλό πρόγραμμα,ολοκληρωμένο και αρκετά διεπιστημονικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top