Ο James D. Watson (ανακάλυψη DNA) στο Πανεπιστήμιο Πατρών!

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
16 Feb 2011
by pmoschidis

Ο James D. Watson (ανακάλυψη DNA) στο Πανεπιστήμιο Πατρών


James Watson in 1957

Ο κορυφαίος ερευνητής της εποχής μας James D. Watson δέχτηκε την πρόσκληση του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος Πατρών “Ιατρική Χημεία” του τμήματος Χημείας, και θα είναι ο κεντρικός ομιλητής και το τιμώμενο πρόσωπο στο 12ο συνέδριο Ιατρικής Χημείας που θα πραγματοποιηθεί στις 11-15 Ιουλίου.
Ο James D. Watson βραβεύτηκε με το Nobel Ιατρικής και Φυσιολογίας το 1962 μαζί με τους Francis Crick και Maurice Wilkins για την ανακάλυψη της διπλής έλικας του DNA. Η ανακάλυψη αυτή είχε χαρακτηριστεί ως το σημαντικότερο επιστημονικό επίτευγμα του 20ου αιώνα και από πολλούς ως η σημαντικότερη Ανακάλυψη όλων των εποχών.
Ο James D. Watson έχει αμέτρητες και συνεχείς Διακρίσεις και Βραβεύσεις από Κορυφαία Πανεπιστήμια και Κράτη σε όλο τον κόσμο, τόσο για το ερευνητικό του έργο και την ανακάλυψη της διπλής έλικας του DNA, αλλά και για τους αγώνες του, τόσο στην αξιοποίηση της έρευνας κατά του καρκίνου και για την υγεία, όσο και για τη Διεθνή Ειρήνη. Την τελευταία τριετία έχει Τιμηθεί στην Πολωνία & Κίνα (2008 ), Ιαπωνία (2009), Ιταλία (2009), Ιρλανδία (2009), Ρωσία (2010). Οι Διαλέξεις του εμφορούνται από την πίστη του για την άμεση θεραπεία του καρκίνου μέσα από την γνώση που αποκτάται καθημερινά για το DNA.
Ο Καθηγητής Ι. Ματσούκας, Διευθυντής και Επιστημονικός Υπεύθυνος του ΜΠΣ «Ιατρική Χημεία», αναφέρεται στο πολύ καλό κλίμα στο Πανεπιστήμιο Πατρών και στην σπουδαία έρευνα που πραγματοποιείται σε αυτό, γεγονός το οποίο επιτρέπει την προσέλκυση Κορυφαίων Ερευνητών για Συμμετοχή στα Συνέδριά του και για Ερευνητική Συνεργασία. Η αποδοχή της Πρόσκλησης και η Συμμετοχή του James D. Watson στο 12ο Συνέδριο Ιατρικής Χημείας αποτελεί μεγάλη Τιμή για το Πανεπιστήμιο Πατρών, την Πόλη και την Ελλάδα. Η Ομιλία του θα έχει θέμα “Η Ανακάλυψη της Διπλής Έλικας του DNA” (Discovering the Double Helix of DNA).

Πληροφορίες : upatras.gr , alogos.gr



Read more: https://www.chemist.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πόσο θα ήθελα να ήμουν λίγο μεγαλύτερος,και να ήμουν εκεί αυτές τις μέρες.Το είδα σε αφίσα στη σχολή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


έτσι είναι τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Η δομή του DNA ανακαλύφθηκε από την Rosalind Franklin, συμφοιτήτρια των Watson και Crick στο πανεπιστήμιο του Cambridge η οποία λόγω του ότι αποδοίμησε εις Κύριον, δεν πρόλαβε ποτέ να παρουσιάσει την έρευνά της, την οποία καρπώθηκαν οι Watson και Crick. Αυτοί πήραν το Νόμπελ στη θέση της ενώ ελάχιστοι γνωρίζουν ότι αυτή ευθύνεται για την ανακάλυψη. Ίσως είναι από τις μεγαλύτερες αδικίες στο χώρο της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η δομή του DNA ανακαλύφθηκε από την Rosalind Franklin, συμφοιτήτρια των Watson και Crick στο πανεπιστήμιο του Cambridge η οποία λόγω του ότι αποδοίμησε εις Κύριον, δεν πρόλαβε ποτέ να παρουσιάσει την έρευνά της, την οποία καρπώθηκαν οι Watson και Crick. Αυτοί πήραν το Νόμπελ στη θέση της ενώ ελάχιστοι γνωρίζουν ότι αυτή ευθύνεται για την ανακάλυψη. Ίσως είναι από τις μεγαλύτερες αδικίες στο χώρο της επιστήμης.

Βασικά εργάζονταν και οι τρεις μαζί.Προφανώς αν ήταν εν ζωή όταν πήραν το Νόμπελ θα ήταν κι εκείνη εκεί.

Πάντως ναι.Συμφοιτητές δε νομίζω πως ήταν,απλά οι Watson,Crick είδαν τα δεδομένα της,και με μελέτη στη συνέχεια απέδειξαν το μοντέλο της συμπληρωματικότητας.Η ίδια πέθανε από καρκίνο στα 37.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Βασικά εργάζονταν και οι τρεις μαζί.Προφανώς αν ήταν εν ζωή όταν πήραν το Νόμπελ θα ήταν κι εκείνη εκεί.
Πάντως ναι.Συμφοιτητές δε νομίζω πως ήταν,απλά οι Watson,Crick είδαν τα δεδομένα της,και με μελέτη στη συνέχεια απέδειξαν το μοντέλο της συμπληρωματικότητας.Η ίδια πέθανε από καρκίνο στα 37.
Έχω βρει αρκετές εκδοχές. Αυτή που αναφέρω είναι αυτή που συνάντησα περισσότερο. Από την Φυσικό μου, τον Βιολόγο και ένα βιβλίο που έχω στη βιβλιοθήκη μου. Σε κάθε περίπτωση, η δουλεία της Franklin έπαιξε καταλυτικό ρόλο κι όμως δεν της απονεμήθηκε Νόμπελ ούτε μετά θάνατον, και δυστυχώς ελάχιστοι την γνωρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
H Franklin έφτασε κοντά αλλά δε κατάφερε να αποδείξει την ύπαρξη της διπλής έλικας του DNA. Οi Watson και Crick κατάφεραν και χρησιμοποίησαν κάποια δεδομένα της (που υποστηριζαν ότι στο μόριο του DNA υπάρχει φώσφορος και την περίφημη φωτογραφία 51 (την οποία ο Crick λέγεται ότι την βούτηξε από το εργαστήριο της συναδέλφου της.


και μαζί με δεδομένα που συλλέλεξαν και από άλλους επιστήμονες συναρμολόγησαν το puzzle και ανακάλυψαν την διπλή έλικα του DNA. Δικαιωμάτικά ανοίκει σε αυτούς το Nobel το λάθος τους ήταν ότι δεν αναφέρθηκαν στην συμβολή Franklin.

H Franklin ήταν βιοφυσικός και ήταν ειδική στην κρυσταλλογραφία ( φωτογραφίες με x-ray). O Crick ήταν και αυτός φυσικός και ο Watson βιολόγος ο οποίος συνέθεσε το puzzle από δουλειές πολλών συναδέλφων του και κατάφερε να αποδείξει την διπλή ελικά του dna. (ως θεωρία υπήρχε αλλά δεν είχε αποδειχτεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Πάντα λάτρεβα την Βιοχημεία

Μπορώ να διαβάζω επι ώρες ωρών για ένζυμα , συνένζυμα , ΑcoA , κύκλο του Krebs και δε συμμαζεύεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Έχω βρει αρκετές εκδοχές. Αυτή που αναφέρω είναι αυτή που συνάντησα περισσότερο. Από την Φυσικό μου, τον Βιολόγο και ένα βιβλίο που έχω στη βιβλιοθήκη μου. Σε κάθε περίπτωση, η δουλεία της Franklin έπαιξε καταλυτικό ρόλο κι όμως δεν της απονεμήθηκε Νόμπελ ούτε μετά θάνατον, και δυστυχώς ελάχιστοι την γνωρίζουν.

Κρίμα για εκείνη, που δεν έζησε να .....................! Όμως όλοι ξέρουν πια την ΠΡΟΣΦΟΡΑ της στην επιστήμη ή στη ζωή γενικώτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...κι όμως δεν της απονεμήθηκε Νόμπελ ούτε μετά θάνατον.....
Σύμφωνα με τον κανονισμό της σουηδικής ακαδημίας, τα βραβεία νόμπελ απονέμονται μόνον σε ζώντες και όχι μετά το θάνατο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Άσχετο αλλα κανονικά προφέρεται Νομπέλ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πόσο θα ήθελα να ήμουν λίγο μεγαλύτερος,και να ήμουν εκεί αυτές τις μέρες.Το είδα σε αφίσα στη σχολή μου.

τι ενοεις να εισουν λιγο μεγαλυτερος? οποιος θελει δεν μπορει να παει στην ομιλια?η για να παει καποιος πρεπει να ειναι αποφοιτος χημειας/βιολογιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
τι ενοεις να εισουν λιγο μεγαλυτερος? οποιος θελει δεν μπορει να παει στην ομιλια?η για να παει καποιος πρεπει να ειναι αποφοιτος χημειας/βιολογιας?

εδώ σκέφτομαι να πάω εγώ που είμαι φοιτητής μαθηματικών αλλά δεν έχω παρέα...:D
η βιολογία θετικής κατεύθυνσης δεν...ξεχνιέται! λατρεία...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εδώ σκέφτομαι να πάω εγώ που είμαι φοιτητής μαθηματικών αλλά δεν έχω παρέα...:D
η βιολογία θετικής κατεύθυνσης δεν...ξεχνιέται! λατρεία...:inlove:
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για τέτοιες ομιλίες. Θα 'ναι ωραία εμπειρία. Ψήνεσαι να πάμε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
HOLY FUCK! HOLY FUCK! HOLY FUCK! FUCK! HOLY! FAUGEBHFIQN! ,R3IWQH!¬1! HFUW31¬ FGEU H-49T5 UI23JHUD2¬¬! !

Το καλό που τους θέλω είναι να μπορεί να πάει όποιος γουστάρει. ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, ΑΚΟΥΤΕ;

HOLY RW JI JI1 J` SHIT RTE22 13 HDWQFEW H WFUVK QJ ¬ JFEQ 3-604 JUWQ DFU FQJ CQ VDJCWD JASHR RT` O540Y349 !¬ TJ3I9 0`-K3FO-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
τελικα ξερει κανεις αν ειναι ανοικτο για ολους?

βρηκα και αυτο https://www.chem.upatras.gr/inv_med_chem_2011.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Τα συνέδρια συνήθως είναι κλειστά..Δεν μπορεί να πάει ο καθένας να παρακολουθήσει..Πρέπει να ειδικεύεται στο συγκεκριμένο αντικείμενο..

Από ότι είδα, δεν αναφέρει πουθένα ότι μπορεί να το παρακολουθήσουν όλοι αλλά ότι απευθύνεται στους μεταπτυχιακούς του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα μπούμε. Δεν ξέρω πώς αλλά θα μας αφήσουν. Και καλά δε μας είδαν κι έγινε.

Έτσι κι αλλιώς όμως δεν ξέρω πολλά για το επιστημονικό του έργο συνολικά ούτε και τον θαυμάζω, ξέρωγω, σαν επιστήμονα. Έχει όμως κάτι που θέλω να ζήσω από κοντά: εμπειρίες από την προ και μετά DNA βιολογία και αυτό είναι που θέλω να δω κυρίως.

Άλλαξε το άβαταρ η τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Νομιζεις οτι θα σε τιμησει αυτη σου η πραξη? Τα συνεδρια δεν ειναι μπατε σκυλοι αλλεστε..
Το λιγοτερο που θα γινει ειναι να σου απαγορεψουν την εισοδο..

Ενταξει δεν χαθηκε και ο κοσμος..Πώς κανεις ετσι..Παρε διαβασε ενα βιβλιο στην τελικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top