Ο καλύτερος θα σηκώνει τη σημαία – Τέλος στο καθεστώς κλήρωσης

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επιλογή των σημαιοφόρων θα γίνεται με βάση τις επιδόσεις τους - Ο πρώην υπουργός Κώστας Γαβρόγλου είχε αλλάξει το σύστημα ορίζοντας την επιλογή των σημαιοφόρων μόνο στο Δημοτικό με κλήρωση

Απάντηση σε όσους συνδέουν την αριστεία με τη ρετσινιά δίνει η υπουργός Παιδείας, βάζοντας τέλος στην επιλογή των σημαιοφόρων με κλήρωση, που όρισε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. «Ο καλύτερος θα σηκώνει τη σημαία», ανέφερε η Νίκη Κεραμέως, προσθέτοντας ότι η αλλαγή σε σχέση με το ισχύον καθεστώς θα ισχύσει από την 28η Οκτωβρίου.

Σε συνέντευξή της στο ραδιόφωνο του Alpha, δήλωσε ότι η επιλογή των σημαιοφόρων θα γίνεται με βάση τις επιδόσεις τους. Ο πρώην υπουργός Κώστας Γαβρόγλου είχε αλλάξει το σύστημα ορίζοντας την επιλογή των σημαιοφόρων μόνο στο Δημοτικό με κλήρωση. Επομένως, η εξαγγελία της κ. Κεραμέως αφορά στο Δημοτικό αφού στο Γυμνάσιο και το Λύκειο η επιλογή γίνεται με βάση την επίδοση των μαθητών.

Στο πδ 79/2017 προβλέπεται:
Σημαιοφόροι, παραστάτες και υπεύθυνοι για την

κατάθεση στεφάνου ορίζονται μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.
Σημαιοφόροι ορίζονται δύο μαθητές της ΣΤ’ τάξης, o
ένας για το χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου και
o άλλος από 1η Φεβρουαρίου μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους. Η επιλογή σημαιοφόρων, παραστατών και
υπευθύνων κατάθεσης στεφάνου πραγματοποιείται με
κλήρωση ανάμεσα στο σύνολο των μαθητών της τάξης. Η κλήρωση διενεργείται παρουσία του συνόλου
των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης με ευθύνη του διευθυντή
της σχολικής μονάδας ή του νόμιμου αναπληρωτή του
και συντάσσεται σχετικό πρακτικό Συλλόγου Διδασκόντων.
Πηγή
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Δηλώνω σαφώς υπέρ της αριστείας δε θεωρώ όμως πως αυτή πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από τη σημαία. Η ιδέα ομως να έχει τη σημαία ο καλύτερος μαθητής δε μου φαίνεται παράλογη καθώς με αυτό τον τρόπο η κυβέρνηση μας τάσσεται υπέρ της αριστείας και μεταφέρει τη σημασία της στα παιδιά από πολύ μικρή ηλικία.
Όσον αφορά ομως, τη διεξαγωγή κληρώσης για την επιλογή του σημαιοφόρου στο Δημοτικό ( και μόνο στο Δημοτικό), η προηγούμενη κυβέρνηση Ίσως έπραξε ορθά ακόμα και αν τα κίνητρα της ήταν κατά τη γνώμη μου εσφαλμένα. Αυτό γιατί στα δημοτικά τις περισσότερες φορές αριστούχοι είναι η συντριπτική πλειοψηφία της τάξης και έτσι τα παιδιά τα οποία δεν συμμετέχουν στην επιλογή του σημαιοφόρου είναι ελάχιστα και διαχωρίζονται από το σύνολο.
Γίνεται 15 άτομα να είναι οι άριστοι και 3 Μόνο οι υπόλοιποι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλά έκαναν. Δε μπορούμε να έχουμε τον κάθε σκράπα να το παίζει κάποιος επειδή τυγχάνει να βγήκε σημαιοφόρος. Μόνο ο άξιος να τη σηκώνει τη σημαία.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά έκαναν. Δε μπορούμε να έχουμε τον κάθε σκράπα να το παίζει κάποιος επειδή τυγχάνει να βγήκε σημαιοφόρος. Μόνο ο άξιος να τη σηκώνει τη σημαία.
1. Ποιος νομίζει ότι είναι κάποιος επειδή πήρε τη σημαία;
2. Οι μη άριστοι μαθητές είναι ανάξια σκουπίδια της κοινωνίας;
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τη σημαια θα την κραταει αυτος που ειναι περηφανος και θα μπορει να σταθει ανταξια διπλα και οχι καποιος επειδη ειναι καλος στα μαθηματα( ; )
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
«Ο καλύτερος θα σηκώνει τη σημαία», ανέφερε η Νίκη Κεραμέως
Πόσο έχεις ξεπέσει, αριστεία, ώστε να θεωρούμε ότι ένα παιδί μπορεί να σε αγγίξει τόσο νωρἰς στη ζωή του;

Ακόμα περισσότερο, πόσο γελοίο και υποκριτικό είναι να σε προασπίζει ένα σύστημα που αφενός σε ταυτίζει μόνο με τα μαθήματα, αφετέρου δεν κάνει τίποτα για να βοηθήσει τους "μη-άριστους" μαθητές;

Αλλά φυσικά αυτό που έχει σημασία είναι η σημαία και ποιος θα την κρατάει!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Διαφωνώ πλήρως. Η αξία στη ζωή δεν μεταφράζεται μόνο με βαθμούς στα μαθήματα. Ναι, ο βαθμός στα μαθήματα είναι ένα παρακλάδι αξίας σε ένα πράγμα μόνο, αλλά ένας άνθρωπος είναι τόσο πολύπλευρος και πολυτάλαντος που δεν μπορεί ένα μόνο παρακλάδι να αντιπροσωπεύει το όλο. Είναι σαν να λέμε ότι μια ταβέρνα θα πάρει βραβείου φαγητού επειδή φτιάχνει ωραίο τζατζίκι ας πούμε, δεν είναι μόνο το τζατζίκι, είναι τόσα φαγητά ακόμα που πρέπει να πλησιάζουν στο τέλειο για να πάρει το βραβείο. Εκτός αυτού, είναι κρίμα να προσθέτουμε την έννοια του πρωταθλητισμού και του επιθετικού ανταγωνισμού στα παιδιά από τόσο μικρή ηλικία, έχουν μια ζωή μπροστά τους να γευτούν τον ανταγωνισμό. Είναι και υποκρισία από μια χώρα που γέννησε την ευγενή άμιλλα και την αξία της συμμετοχής (ολυμπιακοί αγώνες) να βάζουμε τα παιδιά σε διάθεση ανταγωνισμού με την κακή της μορφή. Και τέλος, στα σχολεία καλώς ή κακώς υπάρχουν αρκετοί λόγοι για bullying, είναι κρίμα να δημιουργούμε έναν ακόμα για να είναι ευχαριστημένοι οι λίγοι. Αλλά από την κυβέρνηση της ολιγαρχίας δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Για αυτούς αξίζουν μόνο οι πετυχημένοι και οι πλούσιοι. Η επιτυχία όμως και η αξία έχει πολλές εκφάνσεις. Κρίμα που δε θα διδαχθεί αυτό στα παιδιά μας.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ηλιθιότητες.

Τόσες παθογένειες έχει το σύστημα παιδείας, ακομα με την σημαια ασχολούνται;;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
1. Ποιος νομίζει ότι είναι κάποιος επειδή πήρε τη σημαία;
2. Οι μη άριστοι μαθητές είναι ανάξια σκουπίδια της κοινωνίας;


1. Προσωπικά έχω παρατηρήσει μαθητές σχολείων που θεωρούν ότι είναι ανώτεροι μόνο και μόνο επειδή κληρώθηκαν για τη σημαία. Δεν θα το έλεγα αμα δεν ήξερα τι έχω δει.

2. Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Άξιος εννοώ στα μαθήματα, συμπεριφορά και γενική αξιοπρέπεια, πράγματα που το σχολείο πρέπει να συμπεριλάβει πριν βάλει κάποιον σημαιοφόρο. Δεν έχουν καμία σχέση η βαθμοί με την κοινωνία. Πολύ οξύ βγάζουν τα λόγια σου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
1Δεν έχουν καμία σχέση η βαθμοί με την κοινωνία.

Έχουν σχέση οι βαθμοί με τη φιλοπατρία κάποιου; Ένας καλός μαθητής δεν αγαπα την πατρίδα του; Ή ένας καλός δεν την μισεί; Πώς συνδέονται αυτά;
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Να ρωτήσω γιατί νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε σαν έθνος το 2019 να έχουμε υποχρεωτικές μαθητικές παρελάσεις και να σκοτωνόμαστε για το ποιος θα κρατήσει τη σημαία ή δεν είμαστε αρκετά δημοκρατικό φόρουμ για αυτό; :angelnot:
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Να ρωτήσω γιατί νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε σαν έθνος το 2019 να έχουμε υποχρεωτικές μαθητικές παρελάσεις και να σκοτωνόμαστε για το ποιος θα κρατήσει τη σημαία ή δεν είμαστε αρκετά δημοκρατικό φόρουμ για αυτό; :angelnot:


Γιατί , μεταξύ άλλων, υπάρχουν ακομα 20χρονοι που θεωρούν ότι το «κόμμα του λαού» έπαψε να υφίσταται το 74 Κ ότι τοτε ηταβ ολα μέλι-γαλα στη χώρα.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Να ρωτήσω γιατί νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε σαν έθνος το 2019 να έχουμε υποχρεωτικές μαθητικές παρελάσεις και να σκοτωνόμαστε για το ποιος θα κρατήσει τη σημαία ή δεν είμαστε αρκετά δημοκρατικό φόρουμ για αυτό; :angelnot:

γΙαΤι εΘνΙκΗ υΠεΡηΦαΝεΙα

Οι παρελάσεις είναι σύμπτωμα της γενικότερης παθογένειας του συστήματος. Επιβεβαιώνουν τη μαζικὀτητα, την επιφανειακότητα και τον σκοπό της σύγχρονης εκπαίδευσης, σκιά της πραγματικής Παιδείας.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
1. Προσωπικά έχω παρατηρήσει μαθητές σχολείων που θεωρούν ότι είναι ανώτεροι μόνο και μόνο επειδή κληρώθηκαν για τη σημαία. Δεν θα το έλεγα αμα δεν ήξερα τι έχω δει.

2. Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου. Άξιος εννοώ στα μαθήματα, συμπεριφορά και γενική αξιοπρέπεια, πράγματα που το σχολείο πρέπει να συμπεριλάβει πριν βάλει κάποιον σημαιοφόρο. Δεν έχουν καμία σχέση η βαθμοί με την κοινωνία. Πολύ οξύ βγάζουν τα λόγια σου.
1. Εγώ λέω για τον καθένα είτε καλός είτε όχι. Ποιος το παίζει "κάποιος" επειδή πήρε τη σημαία; Δεν θυμάμαι ποτέ τέτοια περίπτωση από τα άτομα που έκαναν παρέλαση στα σχολικά μου χρόνια να το παίζουν ιστορία επειδή ήταν σημαιοφόροι ή παραστάτες. Αλλά όπως και να χει αν έχει οποιοσδήποτε υφάκι χιλίων καρδιναλίων (aka σνομπαρία) επειδή πήρε τη σημαία είναι κομματάκι θλιβερό.

2. Δεν το διατύπωσα καλά και το μήνυμά μου είχε μία δόση υπερβολής. Ο άξιος στα σχολικά μαθήματα λοιπόν έχει παραπάνω δικαίωμα/αξίωση στο να σηκώσει τη σημαία της χώρας του από αυτόν που βγάζει μέτριους βαθμούς;
Επίσης η συμπεριφορά και η αξιοπρέπεια δεν έχουν καμία σχέση με τους βαθμούς κάποιου απορώ πως μπαίνουν αυτά στην ίδια πρόταση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Να ρωτήσω γιατί νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε σαν έθνος το 2019 να έχουμε υποχρεωτικές μαθητικές παρελάσεις και να σκοτωνόμαστε για το ποιος θα κρατήσει τη σημαία ή δεν είμαστε αρκετά δημοκρατικό φόρουμ για αυτό; :angelnot:


Εγώ να σε ρωτήσω κάτι;Γιατί σε ενδιαφέρει αν υπάρχουν παρελάσεις η όχι;Σε ενοχλούν κάπου;Νιώθεις ότι υπάρχει κάπου καταπίεση;Η θεωρείς ότι το μόνο πρόβλημα που υπάρχει στην πεδία είναι οι παρελάσεις;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Η κλήρωση ήταν μόνο στο Δημοτικό.
Ξέρετε, που όλοι παίρνουν 10 που τα παιδιά που την σηκώνουν είναι παιδιά δασκάλων.

Στον αδερφό μου έτυχε ο κλήρος και μετά του έκλεψαν τον κλήρο μέσα από τα χέρια το παιδί του δασκάλου μόνο και μόνο γιατί έλεγε 28 οκτωβρίου για να πει είναι σημαιοφόρος.
(Θυμίζω τότε ο κλήρος πήγαινε με αυτούς που είχαν 10 μόνο καθαρό).

Τώρα θα σας πάω λίγο πίσω στο χρόνο:

Θεσσαλονίκη Νέα Μηχανωνία 2000 και 2003, σημαιοφόρος ο άριστος μαθητής Οδυσσέας σε Γ Γυμνασίου και Γ λυκείου αντίστοιχα.
Πως το πήρε η κοινωνία τότε; Μα φυσικά με καταλήψεις για να μην σηκώσει την σημαία ο συγκεκριμένος μαθητής (όσοι δε ξέρετε την ιστορία ψάξτε το λίγο)

Όταν θέλουμε να βραβεύουμε την αριστεία οι καταλήψεις απαγορεύονται, εδώ παλιά κάναμε καταλήψεις για αυτό και τώρα έπιασε κάποιους η αριστεία;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι παρελάσεις πού αποσκοπούν θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος υπέρμαχος αυτών! Να βάζεις στη σειρά χωρισμένα σχολεία σαν στρατεύματα, να βαδίζουν με στρατιωτικό βάδισμα; Πόσο πιο μιλιταριστικό μπορεί να γίνει; Η πλάκα είναι ότι ότι οι υπέρμαχοι των παρελάσεων είναι κατά του "κομμουνιστικού" καθεστώτος. Just saying χώρες όπως Κίνα και Βενεζουέλα έχουν "μαθητικές" παρελάσεις σαν της Ελλάδας :rockon: I just grab a bag of chips και περιμένω να διαβάσω κάποιον βάσιμο λόγο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Οι παρελάσεις πού αποσκοπούν θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος υπέρμαχος αυτών! Να βάζεις στη σειρά χωρισμένα σχολεία σαν στρατεύματα, να βαδίζουν με στρατιωτικό βάδισμα; Πόσο πιο μιλιταριστικό μπορεί να γίνει; Η πλάκα είναι ότι ότι οι υπέρμαχοι των παρελάσεων είναι κατά του "κομμουνιστικού" καθεστώτος. Just saying χώρες όπως Κίνα και Βενεζουέλα έχουν "μαθητικές" παρελάσεις σαν της Ελλάδας :rockon: I just grab a bag of chips και περιμένω να διαβάσω κάποιον βάσιμο λόγο.


Ξέρεις ότι αν κάποιο παιδί δεν θέλει να συμμετέχει απλά μπορεί να αρνηθεί;Άρα ποιον αναγκάζεις ακριβώς;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρεις ότι αν κάποιο παιδί δεν θέλει να συμμετέχει απλά μπορεί να αρνηθεί;Άρα ποιον αναγκάζεις ακριβώς;

Εγώ ζήτησα τον λόγο που βάζουμε τα παιδιά από 10-12 χρονών να περπατάνε σαν στρατιώτες και εσύ μου λες αν δεν θέλει ας μην συμμετάσχει; Είναι η δεύτερη "διπλωματικότερη" απάντηση μετά την απάντηση δεν έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα να λύσουμε...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Εγώ ζήτησα τον λόγο που βάζουμε τα παιδιά από 10-12 χρονών να περπατάνε σαν στρατιώτες και εσύ μου λες αν δεν θέλει ας μην συμμετάσχει; Είναι η δεύτερη "διπλωματικότερη" απάντηση μετά την απάντηση δεν έχουμε πιο σοβαρά προβλήματα να λύσουμε...


Μα ποιος σου είπε ότι ήθελα να πω για ποιον λόγο πρέπει να γίνονται παρελάσεις;Απλά ειπα ότι δεν είναι υποχρεωτικό,:dance3::rofl:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top