Ο θεσμός του γάμου στις μέρες μας

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ναι πραγματι το θεματακι πρεπει να το ξαναδουμε γιατι εχουμε ξεφυγει αλλα συζητηση ειναι και ετσι εξελιχθηκε... οχι δεν τη χωριζεις πιο δυσκολα αλλα ξερεις μεσα σε ενα γαμο εχεις κι αλλα πραγματα να σκεφτεις και πολλες φορες οταν επιπολαια θελεις να χωρισεις πρεπει να σκεφτεις πιο λογικα και να προσπαθησεις να το αποφυγεις ...γιατι τη γυναικα που εχεις διπλα σου την αγαπουσες και την παντρευτηκες. δεν θα την αφησεις τοσο απλα. δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα του γαμου...δεν θα υποβαθμισω ουτε τη μια κατασταση (παντρεμενο ζευγαρι) ουτε την αλλη (ελευθερο ζευγαρι).. απλα εκανα μια σκεψη με αφορμη αυτο που ειπε οτι θελει ο χαουζ σε προηγουμενα μηνυματα. κριμα που σκεφτεσαι ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
την αγαπας και τη σεβεσαι και αν καποτε παψουν αυτα τα δυο απλα τη χωριζεις μιας ουτε παντρεμενοι ειστε ουτε καμια υποχρεωση εχεις ετσι; αυτο δεν εννοουμε λεγοντας "οχι γαμος, οχι ευθυνες";
Πάμε να δούμε τα πράγματα αντικειμενικούλια. Εμμανουήλ, αν βλέπεις, πες κι εσύ τη γνώμη σου.

Έστω ένα ζευγάρι, που αγαπάει πολύ ο ένας τον άλλον και έχουν οικοδομήσει μια στερεη σχέση εμπιστοσύνης και σεβασμού. Μια ωραία μέρα, αποφασίζουν ότι θέλουν να μείνουν για πάντα μαζί, να φτιάξουν οικογένεια και να κάνουν παιδάκια. Για δικούς τους λόγους, δε θέλουν να παντρευτούν(πχ είναι αλλεργικοί στο ρύζι :Ρ)

Την ίδια απόφαση παίρνω κι εγώ με την κοπέλα μου, που έχουμε παρόμοια σχέση και είμαστε κι εμείς σε κατάλληλη για γάμο ηλικία(στα 30 κοντά). Εμείς, πάλι για τους δικούς μας λόγους, αποφασίζουμε να παντρευτούμε κιόλας(πχ θέλουμε να ανεβάσουμε τις φωτογραφίες στο fb για να πάρουμε likes)

Ρωτάω λοιπόν τώρα: Ποια θα είναι η πρακτική διαφορά στις ζωές των δύο ζευγαριών στο μέλλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ουσιαστικα, αντωνη, καμια διαφορα δεν εχει! απλα εγω ειμαι λιιιιγο παραδοσικη και οταν, λεμε τωρα, αποφασισω να κανω οικογενεια θα θελησω τα παιδια μου να μεγαλωσουν σε ενα απολυτως φυσιολογικο και υγειες περιβαλλον οπως αυτο που μου εμαθαν οι γονεις μου στα πλαισια του γαμου. αυτα τα μοντερνα που ειναι κατι ενδιαμεσο στο ειμαι ελευθερος και οικογενειαρχης μαζι δεν ειναι του τυπου μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ότι αν τρακάρει ο ένας πχ από τους συζύγους, η σύζυγος δεν έχει κανένα νομικό δικαίωμα και θα χρειάζεται για τα πάντα εξουσιοδότηση ;

Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί; Εμένα η γιαγιά μου έχει φροντίσει την προίκα μου, με τε σεμενδάκια, τα καρεδάκια, τα κοφτά τραπεζομάντηλα, δηλαδή στράφι θα πάνε ;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
ουσιαστικα, αντωνη, καμια διαφορα δεν εχει! απλα εγω ειμαι λιιιιγο παραδοσικη και οταν, λεμε τωρα, αποφασισω να κανω οικογενεια θα θελησω τα παιδια μου να μεγαλωσουν σε ενα απολυτως φυσιολογικο και υγειες περιβαλλον οπως αυτο που μου εμαθαν οι γονεις μου στα πλαισια του γαμου. αυτα τα μοντερνα που ειναι κατι ενδιαμεσο στο ειμαι ελευθερος και οικογενειαρχης μαζι δεν ειναι του τυπου μου. :P

Τωρα να πω και εγω κριμα σε σενα που σκεφτεσαι ετσι,σαν τις γιαγιαδες μου απο το χωριο?:(
Θα το πω:(

Επισης,σε αυτο το οπισθοδρομικο συνονθυλευμα μην θετεις τις λεξεις ''απολυτως φυσιολογικο'' και ''υγειες''.
Πες καλυτερα ετσι μου εμαθαν οι γονεις μου.
Το ''φυσιολογικο'' αλλαζει ανα την κοινωνια.Πριν αρκετα χρονια υπηρχαν ''φυσιολογικα'' που σημερα θεωρουνται ''μην φυσιολογικα''.Προφανως αλλαζουν οι ρυθμοι της κοινωνιας,οι αντιληψεις,ο τροπος σκεψης κτλπ.

Επισης,δεν ειναι κατι μοντερνο,ειναι απλως ο εξορθολογισμος της σχεσης,σε αντιθεση με την παρανοικη λογικη του γαμου,που θετει αιωνιες δεσμευσεις,ψευτικες αγαπες κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ουσιαστικα, αντωνη, καμια διαφορα δεν εχει! απλα εγω ειμαι λιιιιγο παραδοσικη και οταν, λεμε τωρα, αποφασισω να κανω οικογενεια θα θελησω τα παιδια μου να μεγαλωσουν σε ενα απολυτως φυσιολογικο και υγειες περιβαλλον οπως αυτο που μου εμαθαν οι γονεις μου στα πλαισια του γαμου. αυτα τα μοντερνα που ειναι κατι ενδιαμεσο στο ειμαι ελευθερος και οικογενειαρχης μαζι δεν ειναι του τυπου μου. :P

Αυτοαναιρείσαι λιγάκι.

Εντέλει, νομίζω πως ο γάμος μας αποπροσανατολίζει. Είναι μια γνώμη μου από παλιά αυτή. Επαναπαυεται το ζευγάρι πάνω στη "μονιμότητα" και "σταθερότητα" του γάμου και σταματά να προσπαθεί να κρατήσει τα αρχικά του συναισθήματα και αρχές, όπως η αγάπη, ο σεβασμός και η εμπιστοσύνη. Ας μην επαναλαμβανομαι όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ότι αν τρακάρει ο ένας πχ από τους συζύγους, η σύζυγος δεν έχει κανένα νομικό δικαίωμα και θα χρειάζεται για τα πάντα εξουσιοδότηση ;

Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί; Εμένα η γιαγιά μου έχει φροντίσει την προίκα μου, με τε σεμενδάκια, τα καρεδάκια, τα κοφτά τραπεζομάντηλα, δηλαδή στράφι θα πάνε ;:P
Για τη νομική αποκατάσταση υπάρχει αυτό. Δεν το έχω ψάξει αν τα καλύπτει όλα, πάντως.

Έχετε συμφωνήσει να παραχωρηθούν στην ιδιοκτησία σου μετά το γάμο; Δηλαδή αν ανοίξεις το δικό σου σπίτι χωρίς γάμο δε στα δίνει; Αυτο ειναι εκβιασμός!

(+Τσουφού, μοντ είσαι, μπορείς να κάνεις σπλιτ παιδάκι μου ή να το μεταφέρεις στο κατάλληλο θέμα :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
λυπαμαι αλλα οι γιαγιαδες σου ειχαν ως κυριο μελημα το γαμο, ενω εγω οχι. δεν ειμαι οπισθοδρομικη χαουζ... δηλαδη επειδη δεν επιθυμω κατι ενδιαμεσο βγηκα απο αλλη εποχη; νομιζω πως ολοι οι φανατικοι κατα εχετε μια δικη σας αντιληψη των πραγματων..δεν ειναι κακο αυτο απλα δεν συμφωνουμε! και οχι αντωνη..δεν ειναι ολα τα παντρεμενα ζευγαρια ετσι. και σε μια μακροχρονια σχεση υπαρχει αυτο...επαναπαυεσαι στον αλλο και σταματας να τον διεκδικεις.. εχω το παραδειγμα. το θεμα δεν ειναι ο γαμος αλλα η σκεψη οτι ο αλλος πλεον ειναι δεδομενος
τσουφου αυτο ακριβως. λεω οχι στο γαμο σε μικρη ηλικια..!! αργοτερο ομως, ισως, αλλαξω γνωμη ποιος ξερει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται όλο αυτό; Γλυκέ μου DrHouse αν και μου αρέσει ο τρόπος που μιλάς, υπάρχει μια τρύπα σε όλα αυτά που λες, δεν έχεις επιχειρήματα, και τι εννοώ με αυτό, η LYDIAG ανάφερε πως ένα υγιές και φυσιολογικό περιβάλλον να μεγαλώσει ένα παιδί είναι ο γάμος εξήγησε μου αναλυτικά γιατί κάτι τέτοιο δεν είναι..."σωστό"? Μόνο τη γραφειοκρατεία που θα γλυτώσεις με το γάμο, από το μαιευτήριο μέχρι και την εγγραφή στο παιδικό σταθμό είναι ένας καλός λόγος, μπορεί εσύ να είσαι ανοιχτόμυαλος και μάλιστα παραπάνω από πολλούς σκέψου όμως ότι στερεότυπα υπάρχουν παντού τριγύρω μας, και ένα που μου έρχεται τώρα σαν εικόνα μπροστά μου, φαντάσου παιδάκι στην παιδική χαρά από γονείς που ναι μεν είναι μαζί αλλά όχι παντρεμένοι να το αποκαλούν "εξώγαμο" και δεν είναι βρισιά αλλά είναι προσβολή, ακούγεται άσχημο, και για πιο λόγο να το περάσει αυτό ένα παιδί; επειδή δεν γούσταρες να πας έστω με το τζιν για 1 ωρίτσα στην εκκλησία; Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την άποψη σου περί του γάμου, είναι δικαίωμα δικό σου το πως σκέφτεσαι και τι θα κάνεις στη ζωή σου, αλλά μην φέρνεις τα πάνω κάτω λέγοντας πως ο γάμος δεν είναι φυσιολογικό περιβάλλον και υγιές, και αναλογίσου ότι σου έφερα ένα γελοίο παράδειγμά στη παιδική χαρά, σκέψου και τι άλλα προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδί εκτός γάμου,κοινωνικά,ψυχολογικά,γραφειοκρατεία....και άλλα πολλά πολλά πολλά! Το ότι έχεις διαφορετική άποψη δεν σημαίνει πως είναι και η σωστή σε όλα τα επίπεδα...

Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγώ ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται όλο αυτό; Γλυκέ μου DrHouse αν και μου αρέσει ο τρόπος που μιλάς, υπάρχει μια τρύπα σε όλα αυτά που λες, δεν έχεις επιχειρήματα, και τι εννοώ με αυτό, η LYDIAG ανάφερε πως ένα υγιές και φυσιολογικό περιβάλλον να μεγαλώσει ένα παιδί είναι ο γάμος εξήγησε μου αναλυτικά γιατί κάτι τέτοιο δεν είναι..."σωστό"? Μόνο τη γραφειοκρατεία που θα γλυτώσεις με το γάμο, από το μαιευτήριο μέχρι και την εγγραφή στο παιδικό σταθμό είναι ένας καλός λόγος, μπορεί εσύ να είσαι ανοιχτόμυαλος και μάλιστα παραπάνω από πολλούς σκέψου όμως ότι στερεότυπα υπάρχουν παντού τριγύρω μας, και ένα που μου έρχεται τώρα σαν εικόνα μπροστά μου, φαντάσου παιδάκι στην παιδική χαρά από γονείς που ναι μεν είναι μαζί αλλά όχι παντρεμένοι να το αποκαλούν "εξώγαμο" και δεν είναι βρισιά αλλά είναι προσβολή, ακούγεται άσχημο, και για πιο λόγο να το περάσει αυτό ένα παιδί; επειδή δεν γούσταρες να πας έστω με το τζιν για 1 ωρίτσα στην εκκλησία; Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την άποψη σου περί του γάμου, είναι δικαίωμα δικό σου το πως σκέφτεσαι και τι θα κάνεις στη ζωή σου, αλλά μην φέρνεις τα πάνω κάτω λέγοντας πως ο γάμος δεν είναι φυσιολογικό περιβάλλον και υγιές, και αναλογίσου ότι σου έφερα ένα γελοίο παράδειγμά στη παιδική χαρά, σκέψου και τι άλλα προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδί εκτός γάμου,κοινωνικά,ψυχολογικά,γραφειοκρατεία....και άλλα πολλά πολλά πολλά! Το ότι έχεις διαφορετική άποψη δεν σημαίνει πως είναι και η σωστή σε όλα τα επίπεδα...

Φιλικά!

Καταρχην μην μπερδευεις γαμο με εκκλησια.Εδω και χρονια,υπαρχει και ο πολιτικος γαμος,που δεν χρειαζεσαι καμια εκκλησια.:)
Κανεις εναν πολιτικο και ξεμπερδευεις.

Next argument
Στο ποστ μου,πιστευω να ξεκαθαριζω την θεση του ''σωστου'' και τον υποκειμενισμο που το διακατεχει.
Δεν υπαρχει κατι καθολικα σωστο.Οι κοινωνιες κατευθυνουν τι ειναι σωστο και τι οχι,αναλογα με τα συμφεροντα τους.
Αρα,ο γαμος για μενα δεν ειναι σωστος,λογω καποιων συμφεροντων που εχω απο το να τον αποκαλω ''λανθασμενο'',το ιδιο ισχυει και για καποιον που τον θεωρει ''σωστο'' και ''λογικο''.
Επαναλαμβανω αρα,ο γαμος για μενα ειναι μια περριτη δεσμευση,σε απομακρυνει σφοδρα απο την ανανεωση σχεσης,αφου δεν στο επιτρεπουν τα στενα ορια του.Εγω προσωπικα,δεν θα ζουσα με 1 ατομο την υπολοιπη ζωη μου.Δεν μου ''βγαζει'' λογικη αυτη η εφ'ορου ζωης δεσμευση.


Επισης,μιλησα εγω για παιδι,και ιδιαιτερα για εξωγαμο?Δεν εκανα καμια απολυτως αναφορα σε παιδι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Παιδιά δυστυχώς τα σωστά και πρέποντα, πλέον, σας φαίνονται παρωχυμένα και γεγονότα άλλων εποχών. Είπαμε, πρέπει να μην κρατάμε τις παλιές αντιλήψεις όπως του ότι όταν ένας άντρα κτύπαγε μια γυναίκα αυτή έπρεπε να τον ανέχεται και να μη μιλά. Αυτό δεν είναι σωστό. Το καλό της εποχής μας είναι ότι αυτή η γυναίκα θα μιλήσει και θα ξεφύγει από την θλιβερή αυτή κατάσταση κι οι γονείς θα τη συνδράμουν και θα τη δεχτούν σπίτι τους σε αντίθεση με το παρελθόν. Αντί όμως να αποβάλλετε τέτοια κι άλλα παρόμοια γεγονότα των εποχών εκείνων καταργείτε μαζί με τα άσχημα και τα καλά όπως είναι το μυστήριο του γάμου που ενώπιον θεού και ανθρώπων ορκίζεσαι αιώνια αγάπη και παίρνεις για συνοδοιπόρο στις δυσκολίες της ζωής μια ύπαρξη. Τώρα, εσείς επηρεασμένοι από την κατάλυση όλων των αξιών και την τρέλα της εποχής μας θέτετε ερωτήματα που μηδενίζουν κάθε αξία. Και στα μαθηματικά έχουμε αξιώματα που δεν μπορούμε να τα αποδείξουμε. Εσείς αμφισβητείτε κι αυτά ακόμη τα αξιώματα. Όταν φέρεις ένα παιδί στον κόσμο πρέπει να του έχεις ανοίξει το δρόμο για μια ήρεμη παιδική τουλάχιστον ηλικία βάζοντας τέρμα στα εγωιστικά θέλω σου. Η ζωή είναι αγώνας. Πρέπει να δυσκολευτείς για να προοδεύσεις. Το μόνο που σας νοιάζει είναι η ευκολία και η μηδενιστική στάση σας για όλα τα κεκτημένα των περασμένω εποχών όπως ο θεσμός της εστίας. Μια σχέση αν είναι να προοδεύσει μπορεί να γίνει και εντός του γάμου φίλε μου Αντώνη. Παντρέψου και θα με θυμηθείς. Πολλές δυσκολίες αλλά οι μικρές χαρές της ζωής κρύβονται στο γάμο και στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Έχεις δίκιο υπάρχει και ο πολιτικός, που εξυπηρετεί τα ίδια "συμφέροντα" όμως!έκτος και αν κατάλαβα λάθος, και υποστηρίζεις το γάμο άλλα όχι σε εκκλησία,διαφορετικά λάθος σου που το ανέφερες,πιστεύω...
Όπως λες οι κοινωνίες το κατευθύνουν και εσύ ανήκεις σε μια η οποία καθορίζει το σωστό και το λάθος,και η πλειοψηφία θεωρεί σωστό το γάμο, άρα?!?
Και ποιος είναι αυτός που θα ορίσει τα "όρια" που θα έχεις εσύ με την γυναίκα σου;Ο γάμος;Νομίζω ότι αυτά τα βάζεις εσύ με συνεργασία με το ταίρι σου και όχι ο παπάς ή ο δήμαρχος ή τα παρανυφάκια... Αυτό το κομμάτι σου δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω, τι είδους όρια εννοείς;
Σεβαστό ότι δεν μπορείς να σκεφτείς τη ζωή σου με 1 άτομο, όμως δεν είναι λίγο νωρίς για να τα λες αυτά;Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν ακόμη πράγματα που δεν έχεις ζήσει για να σε οδηγήσουν εκεί,και μιλάω για αληθινή αγάπη, αφοσίωση, πατρότητα, συντροφικότητα κλπ κλπ κλπ...

Αντιλαμβάνομαι ότι "γουστάρεις" εργένης με τα χίλια,και είναι επιλογή δική σου, αλλά είναι άδικο να τα ρίχνεις στο γάμο δε νομίζεις;
Παντοτινή αγάπη και άλλα τέτοια το ξέρω ότι είναι σπάνιο και πως ο έρωτας κάποια στιγμή ξεθωριάζει,οι περισσότεροι γάμοι δεν κρατάνε μόνο από αυτό,υπάρχει η συνήθεια,υπάρχει το "σίγουρο" λιμάνι, υπάρχουν πολλά...Όμως κανένας δεν θα σε δέσει ποτέ σε ένα αποτυχημένο γάμο, ούτε η ζωή σου τελειώνει αν χωρίσεις κάποια στιγμή... Το παρουσιάζεις σαν να είναι αλυσίδες σε όλο σου το σώμα και άπαξ και στις βάλουν δεν μπορούν να βγουν με τίποτα...

Το ξέρω πως δεν αναφέρθηκες σε παιδιά και εξώγαμα, απλά η Λυδία αναφέρθηκε στο γάμο ως ένα φυσιολογικό περιβάλλον και υγιές και για εμένα γάμος σημαίνει οικογένεια,και το κέντρο της οικογένειας μετά από το ζεύγος είναι τα παιδιά...φυσιολογικό και υγιές μπορεί να είναι ο καθένας με βέρα ή χωρίς, ένα παιδί όχι τόσο.... Το ανέφερα γιατί εσύ πιστεύεις ότι αυτό θα το έχεις χωρίς τη βέρα, αλλά σκέψου ότι στο μέλλον το παιδί σου θα χρειάζεται κάτι άλλο για να είναι και αυτό καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Έχεις δίκιο υπάρχει και ο πολιτικός, που εξυπηρετεί τα ίδια "συμφέροντα" όμως!έκτος και αν κατάλαβα λάθος, και υποστηρίζεις το γάμο άλλα όχι σε εκκλησία,διαφορετικά λάθος σου που το ανέφερες,πιστεύω...
Όπως λες οι κοινωνίες το κατευθύνουν και εσύ ανήκεις σε μια η οποία καθορίζει το σωστό και το λάθος,και η πλειοψηφία θεωρεί σωστό το γάμο, άρα?!?
Και ποιος είναι αυτός που θα ορίσει τα "όρια" που θα έχεις εσύ με την γυναίκα σου;Ο γάμος;Νομίζω ότι αυτά τα βάζεις εσύ με συνεργασία με το ταίρι σου και όχι ο παπάς ή ο δήμαρχος ή τα παρανυφάκια... Αυτό το κομμάτι σου δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω, τι είδους όρια εννοείς;
Σεβαστό ότι δεν μπορείς να σκεφτείς τη ζωή σου με 1 άτομο, όμως δεν είναι λίγο νωρίς για να τα λες αυτά;Το λέω αυτό γιατί υπάρχουν ακόμη πράγματα που δεν έχεις ζήσει για να σε οδηγήσουν εκεί,και μιλάω για αληθινή αγάπη, αφοσίωση, πατρότητα, συντροφικότητα κλπ κλπ κλπ...

Αντιλαμβάνομαι ότι "γουστάρεις" εργένης με τα χίλια,και είναι επιλογή δική σου, αλλά είναι άδικο να τα ρίχνεις στο γάμο δε νομίζεις;
Παντοτινή αγάπη και άλλα τέτοια το ξέρω ότι είναι σπάνιο και πως ο έρωτας κάποια στιγμή ξεθωριάζει,οι περισσότεροι γάμοι δεν κρατάνε μόνο από αυτό,υπάρχει η συνήθεια,υπάρχει το "σίγουρο" λιμάνι, υπάρχουν πολλά...Όμως κανένας δεν θα σε δέσει ποτέ σε ένα αποτυχημένο γάμο, ούτε η ζωή σου τελειώνει αν χωρίσεις κάποια στιγμή... Το παρουσιάζεις σαν να είναι αλυσίδες σε όλο σου το σώμα και άπαξ και στις βάλουν δεν μπορούν να βγουν με τίποτα...

Το ξέρω πως δεν αναφέρθηκες σε παιδιά και εξώγαμα, απλά η Λυδία αναφέρθηκε στο γάμο ως ένα φυσιολογικό περιβάλλον και υγιές και για εμένα γάμος σημαίνει οικογένεια,και το κέντρο της οικογένειας μετά από το ζεύγος είναι τα παιδιά...φυσιολογικό και υγιές μπορεί να είναι ο καθένας με βέρα ή χωρίς, ένα παιδί όχι τόσο.... Το ανέφερα γιατί εσύ πιστεύεις ότι αυτό θα το έχεις χωρίς τη βέρα, αλλά σκέψου ότι στο μέλλον το παιδί σου θα χρειάζεται κάτι άλλο για να είναι και αυτό καλά..

Αρα...αδιαφορω πληρως.Ειναι τοσο απλο.:)
Εχω το δικο μου ''σωστο'',που συμβαδιζει με τους κανονες της λογικης,και οχι με εθιμα.
Απλως δεν συμφωνω με τον γαμο,ειναι τοσο κακο?Δεν ηρθα να το επιβαλλω καπου,εινα μια ακρως προσωπικη αποψη,που αφορα την ζωη μου.

Περι της αφοσιωσης και της πατροτητας,και των λοιπων ηθικων ρυπων,δεν εχω να πω κατι.Ολα αυτα αποτελουν ηθικισμους.Με την ιδια λογικη,και εγω μπορω να σου αραδιασω μια παραγραφο απο λεξεις,που δεν εχεις ''νιωσει'' ως σημερα.Τελειο?:)
Επισης,δεν γινεται να ζησω κατι πρωτου επιλεξω να το ζησω.Δηλαδη δεν θα ζησω την πατροτητα,αμα δεν επιλεξω να παντρευτω.Δεν με ενδιαφερει εξ αρχης.

Ωστοσο,δεν διαφωνω με τα υπολοιπα περι γαμου που λες.Απλως δεν αφορουν εμενα,αλλα αφορουν ενα ατομο που θελει να παντρευτει.
Εν κατακλειδι,δεν με ενδιαφερει η ιδεα των παιδιων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μα δεν στέκειιιιι δεν μπορώ να το καταλάβωωωωω :( είναι σαν να σου λέω δεν μου αρέσει ο τραχανάς, αλλά να μην έχω φάει ποτέ στη ζωή μου τραχανά!!!

Εν κατακλείδι, αυτό που μου δίνεις να καταλάβω είναι πως για εσένα δεν υπάρχουν ηθικά μονοπάτια, ή μάλλον υπάρχουν αλλά δεν συμβαδίζουν με την κοινή λογική αλλά αποκλειστικά με την δική σου...


Γρρρρρ σηκώνω τα χέρια, δε μπορώ να σε νιώσω!Θα λιώσει ο εγκέφαλος μου μέχρι να σε καταλάβω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Μα δεν στέκειιιιι δεν μπορώ να το καταλάβωωωωω :( είναι σαν να σου λέω δεν μου αρέσει ο τραχανάς, αλλά να μην έχω φάει ποτέ στη ζωή μου τραχανά!!!

Εν κατακλείδι, αυτό που μου δίνεις να καταλάβω είναι πως για εσένα δεν υπάρχουν ηθικά μονοπάτια, ή μάλλον υπάρχουν αλλά δεν συμβαδίζουν με την κοινή λογική αλλά αποκλειστικά με την δική σου...


Γρρρρρ σηκώνω τα χέρια, δε μπορώ να σε νιώσω!Θα λιώσει ο εγκέφαλος μου μέχρι να σε καταλάβω! :P

Γιατί θέλεις να καταλάβεις κάτι που δε στέκει; Μη κουράζεσαι. Οι παραλογισμοί τους ποτέ δε θα γίνουν κατανοητοί από έναν φυσιολογικό άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μα δεν στέκειιιιι δεν μπορώ να το καταλάβωωωωω :( είναι σαν να σου λέω δεν μου αρέσει ο τραχανάς, αλλά να μην έχω φάει ποτέ στη ζωή μου τραχανά!!!

Εν κατακλείδι, αυτό που μου δίνεις να καταλάβω είναι πως για εσένα δεν υπάρχουν ηθικά μονοπάτια, ή μάλλον υπάρχουν αλλά δεν συμβαδίζουν με την κοινή λογική αλλά αποκλειστικά με την δική σου...


Γρρρρρ σηκώνω τα χέρια, δε μπορώ να σε νιώσω!Θα λιώσει ο εγκέφαλος μου μέχρι να σε καταλάβω! :P

Ας μην παρανοουμε.Δεν μαρεσει σαν ιδεα.Αυτο που σου λεω να καταλαβεις,ειναι ο υποκειμενισμος.Γιατι λαμβανεις ως καθολικοτητα,το να γουσταρουν ολοι τον γαμο?:hmm:

Ολοι εχουν ηθικα μονοπατια,ακομη και οι ποιο ανηθικοι.
Απλως τα δικα τους :P
Μετα παμε σε μηδενισμους και ψυχικες ασθενειες.(οπως πχ ο Χιτλερ)

Γιατί θέλεις να καταλάβεις κάτι που δε στέκει; Μη κουράζεσαι. Οι παραλογισμοί τους ποτέ δε θα γίνουν κατανοητοί από έναν φυσιολογικό άνθρωπο.

Επειδη δηλαδη δεν συμβαδιζουμε με τις δικες σου ιδεες,ειμαστε μη φυσιολογικοι?
Ορισε μου το φυσιολογικο.
Επισης,Θα σε παρακαλουσα αυτοι οι χαρακτηρισμοι να λειπουν,διοτι ειναι ευκολο να προσβαλλεις τον αλλον,αλλα οχι να τεκμηριωσεις αυτο που πιστευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δεν το λαμβάνω ως καθολικότητα, αν ήταν έτσι θα σε είχα στείλει για ιερά εξέταση μέχρι τώρα! :P
Απλά δεν μπορώ να καταλάβω με ποια κριτήρια έχεις δημιουργήσει αυτήν την άποψη και που στηρίζεται, anyway...

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. έχω βαρεθεί να σας βλέπω να τρώγεστε σαν τα κοκόρια :P, δεν είναι ανάγκη να ήμαστε τόσο επιθετικοί, για εμάς ναι είναι παραλογισμοί, αλλά σκέψου ότι και για αυτόν στα αυτιά του αυτά που λέμε σαν παραλογισμοί ακούγονται...έχουμε διαφορετικές απόψεις δεν είναι ανάγκη να κάνουμε επίδειξη,συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλον... μην ήμαστε τόσο αυστηροί και εχθρικοί!

φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Βεβαίως να στο τεκμηριώσω. Μάθατε να κοροιδεύετε τις κοπέλες, να τις αλλάζετε σα το ρολό από τη τουαλέτα σας και να φέρεστε σα νταβατζήδες δίχως αξίες και ιδανικά. Έγινε αυτό κοπέλα μου. Ε... Έγινε. Και τι θέλεις τώρα να σε παντρευτούμε κιόλας. Αυτή είναι η νοοτροπία σας και η δήθεν εξέλιξή σας. Η απόλυτη ελευθερία και η υιοθέσητη της ήσσονος προσπάθειας. Ας μη γελιόμαστε αυτός είναι ο τρόπος σκέψης σας χωρίς κανένα συναισθηματισμό και στιβαρότητα. Κανείς σας δε θέλει να υποχωρήσει και να σκεφτεί και τη θέληση του άλλου. Ολα για το ακόρεστο εγωισμό σας τα θέλετε και για τα πάθη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βεβαίως να στο τεκμηριώσω. Μάθατε να κοροιδεύετε τις κοπέλες, να τις αλλάζετε σα το ρολό από τη τουαλέτα σας και να φέρεστε σα νταβατζήδες δίχως αξίες και ιδανικά. Έγινε αυτό κοπέλα μου. Ε... Έγινε. Και τι θέλεις τώρα να σε παντρευτούμε κιόλας. Αυτή είναι η νοοτροπία σας και η δήθεν εξέλιξή σας. Η απόλυτη ελευθερία και η υιοθέσητη της ήσσονος προσπάθειας. Ας μη γελιόμαστε αυτός είναι ο τρόπος σκέψης σας χωρίς κανένα συναισθηματισμό και στιβαρότητα. Κανείς σας δε θέλει να υποχωρήσει και να σκεφτεί και τη θέληση του άλλου. Ολα για το ακόρεστο εγωισμό σας τα θέλετε και για τα πάθη σας...

Και ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τους πάντες; Με τι κριτήριο κρίνεις; Ποιος σου έχει δώσει αυτή την εξουσιοδότηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Βρε ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. πως έβγαλες συμπέρασμα για το πως φέρεται στις σχέσεις του, από το ότι δεν θέλει να παντρευτεί; Γιατί τα μπερδεύεις αυτά; Επειδή δεν μπορεί τη μόνιμη σχέση με μια μόνο γυναίκα για όλη του τη ζωή σημαίνει ότι τι θέλει με το μισό γυναικείο πληθυσμό όλης της Ελλάδος; Γιατι τη τρίχα τι κάνεις τριχιά; Συμφωνώ με αυτά που λες περί του γάμου και μου κάνει εντύπωση που ένας άντρας είναι τόσο ρομαντικός και το λέω με πολύ καλοσύνη αυτό, πίστεψε με, αλλά μήπως το φουσκώνεις αρκετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top