Ο θεσμός του γάμου στις μέρες μας

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Καλοί νεολαίοι της πλάκας είστε. Σας έχει κτυπήσει η ανεξαρτητοποίηση στην κεφάλα σας και σας έχει καταστρέψει κάθε εγκεφαλικό κύτταρο που είχε απομείνει. Συγχαρητήρια στη νέα εποχή και στα δικαιώματα. Γι' αυτό αλλάζετε τις γυναίκες σαν πουκάμισα γιατί τις θεωρείτε ανεξάρτητες. Γι' αυτό δεν στεριώνει κανείς σε μια σχέση. Γιατί πλέον όλοι κοιτούν τον εαυτό τους και μόνο χωρίς να δίνουν χώρο στον άλλο.Τέτοιοι είστε αλλά δε φταίτε εσείς αλλά η κοινωνία που σας κατάντησε έτσι και οι γονείς σας που δε σας έδωσαν ένα χέρι ξύλο για να στρώσετε. ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΤΙΣ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΑΣ. Επαναλαμβάνω αν ο γάμος γίνεται όχι γιατί είναι έγκυος και όχι για οικονομικούς λόγους συμφωνώ να γίνεται. Καλό είναι να σπουδάζουν οι γυναίκες. Αλλά ο γάμος είναι κάτι ιερό κι ένα από τα μυστήρια της εκκλησίας μας και οφείλουμε να τον κάνουμε με σοβαρότητα και υπευθυνότητα.

Το "της πλάκας" κράτα το για τον εαυτό σου καλύτερα. Δεν μας ξέρεις για να δίνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς. Τέτοια σχόλια κατά μέρος λοιπόν. ;)
Θες να πεις ότι είμαι υποχρεωμένη να παντρευτώ; Επειδή έτσι γουστάρεις εσύ και η όποια "κοινωνία"; Ας σε ξυπνήσω λοιπόν.

Ο Πασκάλ είχε πει κάποτε: " Η εξάρτηση από τους άλλους αποτελεί μέρος της δυστυχίας μας και θα έπρεπε να απαλλαγούμε από αυτήν." Θεωρεί επίσης ότι " κρεμόμαστε από την ζωή των άλλων επειδή ακριβώς δεν καταφέρνουμε να είμαστε αυτό που θέλουμε να είμαστε."

Η ανθρώπινη φύση είναι όχι μόνο εγωιστική, αλλά κάτι παραπάνω : ακόρεστη και μοναχική.

Δεν είμαι υποχρεωμένη να ζω με κάποιον συγκεκριμένο. Μπορώ να αλλάζω τους άνδρες σαν τα πουκάμισα και να μην δίνω λογαριασμό σε κανέναν. Δεν μπορεί κανένας να μου επιβάλλει το πρότυπο της καλής και χαρωπής νοικοκυρούλας.
Άλλωστε πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος θεσμός πιο σεξιστικός από αυτόν της πατριαρχικής οικογένειας.

Και κάτι τελευταίο. Ποτέ δεν μου "έριξαν ένα χέρι ξύλο" και τους ευχαριστώ γι'αυτό. Αν εσύ μεγάλωσες (και μεγαλώσεις τα παιδιά σου) με αυτούς τους τρόπους, πρόβλημα σου. Αλλά αυτά κράτα τα στο σπίτι σου και μην τα παρουσιάζεις σαν "πρότυπα" στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είμαι υποχρεωμένη να ζω με κάποιον συγκεκριμένο. Μπορώ να αλλάζω τους άνδρες σαν τα πουκάμισα και να μην δίνω λογαριασμό σε κανέναν. Δεν μπορεί κανένας να μου επιβάλλει το πρότυπο της καλής και χαρωπής νοικοκυρούλας.
Άλλωστε πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος θεσμός πιο σεξιστικός από αυτόν της πατριαρχικής οικογένειας.

Μην υπερβάλλεις και εσύ... :)
Από την χαρωπή νοικοκυρά μέχρι το αλλάζω τους άντρες σαν τα πουκάμισα υπάρχουν μίλια ανάμεσα.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι το δεύτερο είναι νορμάλ, πρώτα από όλα για τον εαυτό μας. Όσο για το πρώτο, νομίζω ότι έχει εκλείψει και μόνο όταν το ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ, γίνεται.

Όταν βρεις έναν άνθρωπο να θέλεις να είσαι μαζί του και ΜΟΝΟ μαζί του, καταλαβαίνεις το νόημα του γάμου (είτε είναι θρησκευτικός, είτε είναι πολιτικός είτε είναι σύμφωνο διαβίωσης-γιατί μια χαρά "γάμος" είναι και αυτό, απλά χρυσώσαμε το χάπι και αλλάξαμε όνομα).

Είστε στην ηλικία των πειραματισμών, δεν είναι περίεργο που τα λέτε όλα αυτά. :) Θέλει λίγο χρόνο και πολλά βιώματα για να ψάξετε και τις άλλες επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ρεβέκκα, ήθελα να υπερβάλω. Γιατί και η πλήρης υποταγή , για μένα, είναι υπερβολικό. Τώρα, τι είναι νορμάλ και τι όχι, δεν θα το κρίνω εγώ και νομίζω δεν μπορεί να το κρίνει και κανένας. Αν δεν με ενοχλεί ο άλλος τι με νοιάζει τι κάνει στην προσωπική του ζωή;
Αυτό που λες στην προτελευταία παράγραφο είναι πολύ σωστό. Ο καθένας τον "γάμο" τον βαφτίζει και τον ζει όπως θέλει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Το "της πλάκας" κράτα το για τον εαυτό σου καλύτερα. Δεν μας ξέρεις για να δίνεις τέτοιους χαρακτηρισμούς. Τέτοια σχόλια κατά μέρος λοιπόν. ;)
Θες να πεις ότι είμαι υποχρεωμένη να παντρευτώ; Επειδή έτσι γουστάρεις εσύ και η όποια "κοινωνία"; Ας σε ξυπνήσω λοιπόν.

Ο Πασκάλ είχε πει κάποτε: " Η εξάρτηση από τους άλλους αποτελεί μέρος της δυστυχίας μας και θα έπρεπε να απαλλαγούμε από αυτήν." Θεωρεί επίσης ότι " κρεμόμαστε από την ζωή των άλλων επειδή ακριβώς δεν καταφέρνουμε να είμαστε αυτό που θέλουμε να είμαστε."

Η ανθρώπινη φύση είναι όχι μόνο εγωιστική, αλλά κάτι παραπάνω : ακόρεστη και μοναχική.

Δεν είμαι υποχρεωμένη να ζω με κάποιον συγκεκριμένο. Μπορώ να αλλάζω τους άνδρες σαν τα πουκάμισα και να μην δίνω λογαριασμό σε κανέναν. Δεν μπορεί κανένας να μου επιβάλλει το πρότυπο της καλής και χαρωπής νοικοκυρούλας.
Άλλωστε πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος θεσμός πιο σεξιστικός από αυτόν της πατριαρχικής οικογένειας.

Και κάτι τελευταίο. Ποτέ δεν μου "έριξαν ένα χέρι ξύλο" και τους ευχαριστώ γι'αυτό. Αν εσύ μεγάλωσες (και μεγαλώσεις τα παιδιά σου) με αυτούς τους τρόπους, πρόβλημα σου. Αλλά αυτά κράτα τα στο σπίτι σου και μην τα παρουσιάζεις σαν "πρότυπα" στους άλλους.

Άκου κοριτράκι μου αν εσύ θελεις να μην παντρευτείς ποτέ σου μη το κάνεις. Δε σε πήρα από το χέρι να σε πάω στην εκκλησία. Ούτε θα το ήθελα ποτέ με τέτοιο μυαλό που κουβαλάς. Κοίτα μην καταπιέζεσαι πολύ γιατί θα πάθεις ψυχολογικά προβλήματα. Έτσι σου τα έμαθαν. Συγχαρητήρια που δεν έφαγες ποτέ σου ξύλο. Δυστυχώς δεν απέδωσε ο τρόπος που σε αντιμετώπισαν οι γονείς σου. Ωραία άλλαζέ τους και σαν το χαρτί υγείας της τουαλέτας σου. Κρίμα σ' αυτούς που θα πέσουν θύματα της ασύδοτης ζωής σου. Όταν όμως βρεθείς πραγματικά ερωτευμένη με κάποιον ο οποίος κάνει ακριβώς αυτό που έκανες στους υπόλοιπους μην κλάψεις. Απλώς να θυμηθείς τα λάθη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να σημειώσω ότι το νορμάλ δεν το λέω με κοινωνικά κριτήρια... :) Το λέω καθαρά για το άτομο, προσωπικά, ψυχολογικά, σωματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Άκου κοριτράκι μου αν εσύ θελεις να μην παντρευτείς ποτέ σου μη το κάνεις. Δε σε πήρα από το χέρι να σε πάω στην εκκλησία. Ούτε θα το ήθελα ποτέ με τέτοιο μυαλό που κουβαλάς. Κοίτα μην καταπιέζεσαι πολύ γιατί θα πάθεις ψυχολογικά προβλήματα. Έτσι σου τα έμαθαν. Συγχαρητήρια που δεν έφαγες ποτέ σου ξύλο. Δυστυχώς δεν απέδωσε ο τρόπος που σε αντιμετώπισαν οι γονείς σου. Ωραία άλλαζέ τους και σαν το χαρτί υγείας της τουαλέτας σου. Κρίμα σ' αυτούς που θα πέσουν θύματα της ασύδοτης ζωής σου. Όταν όμως βρεθείς πραγματικά ερωτευμένη με κάποιον ο οποίος κάνει ακριβώς αυτό που έκανες στους υπόλοιπους μην κλάψεις. Απλώς να θυμηθείς τα λάθη σου.

Οι γονείς μου ένα πράγμα μου έμαθαν "Να ζήσω τη ζωή μου όπως θέλω εγώ και να είμαι ευτυχισμένη", ακόμη και η γιαγιά μου αυτό λέει. Δεν μου είπε κανένας παντρέψου, κάνε παιδιά μπλα μπλα. Το αν τα μυαλά μου είναι καλά, δεν θα το κρίνεις εσύ. Περιβάλλομαι από πάρα πολλά άτομα που μπορούν να το κρίνουν αυτό. Ο καθένας στον κύκλο του. Εγώ θα μείνω με τα ανεπρόκοπα μπακούρια και εσύ μείνε με τους καλούς οικογενειάρχες.
Θύμα μου δεν θα πέσει κανένας. Ξέρω να φέρομαι στους ανθρώπους, δεν είμαι ζώο. Και έχω ερωτευτεί και ερωτευμένη είμαι και μια χαρά είναι η ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν σαν ρομαντικό πνεύμα (τρομάρα μου!) έχω να πω το εξής και να πιάσω το θέμα από τελείως διαφορετική σκοπιά!
Θα παντρευτώ τον άντρα που θα νιώθω ότι είμαι έτοιμη κάθε πρωί που θα ξυπνάω να τον βλέπω μπροστά μου, αυτόν που θα νιώθω ότι είναι ο κατάλληλος να δημιουργήσω/στεριώσω οικογένεια!Και θα παντρευτώ με παπά και με κουμπάρο, όχι για τα ματιά του κόσμου, όχι για την κοινωνία, θα τον κάνω για εμένα και για αυτόν, γιατί θέλω να δείξω μέσα από τη μέρα του γάμου, πόσο τον αγαπώ και πόσο είμαι δοσμένη σε αυτόν,πρώτα σε αυτόν και μετά στα άτομα που θα μας τιμήσουν με την παρουσία τους και θα θέλουν να δουν τη χαρά μας!!!!!
Και ναι, αυτό θα γίνει σε εκκλησία και όχι επειδή το "προστάζει" η κοινωνία ή το θέλει η γιαγιά μου με τα "παλιά" μυαλά, αλλά επειδή το προστάζω εγώ για εμένα, γιατί την ηρεμία που νιώθω όταν πατάω το πόδι μου σε αυτό τον ιερό τόπο δεν μπορεί να μου την δώσει κανένας...! Και ένας τέτοιος χώρος νιώθω ότι είναι κατάλληλος για να ενώσω τη ζωή μου με τον καλό μου..

Και όχι δεν είμαι κολλημένη με την θρησκεία, παλιά και εγώ έτσι σκεφτόμουν όπως οι περισσότεροι από εσάς που σχολιάσατε αρνητικά στα παραπάνω σχόλια,μια συζήτηση με έναν ιερέα πριν ένα χρόνο όμως με έκανε να αλλάξω τελείως γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
O γάμος δεν έχει απαραίτητα σχέση με την εκκλησία.Ο θεσμός του γάμου είναι ζήτημα νομικό,η αναγνώριση δηλαδή ενός ζευγαριού από την πολιτεία,γι'αυτό και είναι πρωτίστως μια πολιτική διαδικασία (γι'αυτό όταν είχε πρωτοκατατεθεί στη βουλή το νομοσχέδιο περί πολιτικού γάμου,η αρχική ιδέα ήταν να θεσπιστεί υποχρεωτικά για όλα τα ζευγάρια,και ο θρησκευτικός να είναι προαιρετικός).Τώρα,αν εσύ θες,εξ'αιτίας των πεποιθήσεών σου,να παντρευτείς και ενώπιον του Γιαχβέ,του Αλλάχ,του Βούδα,του Δία,του Όντιν ή όποιου άλλου φανταστικού φίλου έχεις,με γεια σου με χαρά σου,κάνε ό,τι θες,αλλά οι υπόλοιποι άνθρωποι δεν είναι απαραίτητο να το βλέπουν ως συνδεδεμένο με τη θρησκεία γεγονός.

Τώρα,το τι σχέση έχει η ηθική με την ερωτική ζωή του καθενός,αδυνατώ να το καταλάβω.Προσωπικά,ποσώς μ'ενδιαφέρει το αν κάποιος/κάποια έχει πάει με ένα άτομο ή με εκατό,διαφορετικού ή ίδιου φύλου,όλα αυτά μου είναι αδιάφορα,πολύ πιο ουσιώδη μου φαίνονται το πως συμπεριφερόταν στις σχέσεις του,το αν ήταν ειλικρινής στους/στις συντρόφους του,το πως συμπεριφέρεται στα-τυχόν-παιδιά του,κλπ.Άλλωστε,η επιστήμη δεν έχει βγάλει κάποια τελεσίδικη απόφαση σχετικά με το αν ο άνθρωπος είναι εν τέλει μονογαμικό ή πολυγαμικό ον (προσωπικά,θεωρώ ότι ο άνθρωπος είναι κατά βάση μονογαμικός με στοιχεία πολυγαμίας,αποκλειστικά τίποτα απ'τα δύο,but let's say 75% μονογαμικός-25% πολυγαμικός,αλλά αυτό είναι κάτι που το έχω βγάλει τελείως απ'τον κώλο μου,δεν έχω καθόλου evidence to back it up).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γαμος;Υπαρχει πιο ντεμοντε θεσμος στην κοινωνια απο αυτο!Ειναι απλο υπογραφεις ενα συφωνο συμβιωσης κ παπαλα.

Μη το λες...είναι ένα ωραίο πανηγυράκι!Και όχι μόνο!
Προσωπικά π.χ. έχω σκεφτεί χίλιους τρόπους για να βγάλω λεφτά απ'τον δικό μου γάμο,ΟΤΑΝ γίνει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIAG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LYDIAG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
διαβασα τις 2 (κυριως) διαφορετικες αποψεις που κυριαρχουν και θελω σημειωσω πως η καθε γυναικα επιλεγει τι ακριβως θελει να κανει. αν επιθυμει οικογενεια κανει οικογενεια αν ομως επιθυμει καριερα κανει καριερα! η κοινωνια σημερα μας δινει την ευκαιρια να εργαστουμε και εγω προσωπικα αυτο θελω. αν ομως καποτε αποφασισω να κανω οικογενεια (που δεν το νομιζω) θα αφοσιωθω σε αυτο.
αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
διαβασα τις 2 (κυριως) διαφορετικες αποψεις που κυριαρχουν και θελω σημειωσω πως η καθε γυναικα επιλεγει τι ακριβως θελει να κανει. αν επιθυμει οικογενεια κανει οικογενεια αν ομως επιθυμει καριερα κανει καριερα!
Ο άδερφος μου (αν και μικρότερος) λέει πως ο κάθε άνθρωπος γεννιέται για να κάνει αυτό που θέλει, στόχος είναι να είσαι ευτυχισμένος και όχι χαρούμενος. Χαρούμενος είσαι για λίγο αλλά ευτυχισμένος μπορείς να είσαι για μια ζωή!!

Σαφώς και η κάθε κοπέλα κοιτάει να πραγματοποιήσει τα όνειρά της και τους στόχους της. Έχω "φίλη" στην ηλικία μου η οποία αρραβωνιάστικε στα 17 της (μετά από 6 μήνες σχέση) και πέρισυ παντρεύτικε!!:eek: Ήταν η πρώτη σχέση της και δήλωνε τρελά ερωτευμένη (δεν μιλάμε πλέον). Απλά οι κακές γλώσσες λένε ότι (δεν είναι και πολύ εμφανισιμη, με παραπάνω κιλά και λοιπά...) δεν είχε και πολλές πιθανότητες να βρει κάτι άλλο στην ζωή της, αλλά τα θεωρώ μ@λ@κίες αυτά!
Επίσης...έχω φίλη 25 χρονών που έχει σχέση 3 χρόνια με ένα παιδί 28 ετών και αρραβωνιαστικαν πριν ένα μήνα περίπου. Και ενώ θέλουν γάμους κλπ. περιμένουν να αποκατασταθούν επαγγελματικά και μετά να ξεκινήσουν τις διαδικασίες για τον γάμο!

Και γι'αυτό πιστεύω ότι η κάθε κοπέλα κοιτάει τις προτεραιότητές της!

Αλλά παρ'όλα τα παραπάνω δηλώνω κατά του γάμου...όχι γιατί δεν θέλω να κάνω οικογένεια...απλά το θέμα ιδιοκτησίας με εκνευρίζει! Όταν είσαι με κάποιον και θες να προχωρίσεις την σχέση δεν χρειάζεται να παντρευτείς για να είσαι μαζί του, να κάνεις παιδιά κλπ.

Και αυτό με το επίθετο???? Άλλο και αυτό πάλι! 'Εχω ένα επίθετο δεν χρειάζομαι και δεύτερο!!:angry::angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Και αυτό με το επίθετο???? Άλλο και αυτό πάλι! 'Εχω ένα επίθετο δεν χρειάζομαι και δεύτερο!!:angry::angry:
συγγνώμη;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
συγγνώμη;;;:confused:

Το επίθετο του συζύγου.. Παλιότερα η γυναίκα όταν παντρεύονταν έπαιρνε το επίθετο του συζύγου της. Ο λόγος? Ιδιοκτησία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο πια. Μπορείς να έχεις και τα δύο ή να κρατήσεις το δικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αυτό για το επίθετο όντως δεν ισχύει πλέον δεν ξέρω όμως τι παίζει με το επίθετο τον παιδιών αν δεν είναι παντρεμένοι οι γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν είναι παντρεμένοι οι γονείς, μπορεί να επιλέξει η μητέρα τι επίθετο θα πάρουν τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αυτό για το επίθετο όντως δεν ισχύει πλέον δεν ξέρω όμως τι παίζει με το επίθετο τον παιδιών αν δεν είναι παντρεμένοι οι γονείς.

Νομίζω ότι σε αυτήν περίπτωση δεν μπορούν και να βαπτιστούν. Αλλά θεωρώ ότι σε αυτή την περίπτωση πρέπει να έχουν δικαίωμα επιλογής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορούν να βαφτιστούν. Δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορούν τα παιδιά να πάρουν το επίθετο της μητέρας, δεν υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν δεν είναι παντρεμένοι οι γονείς, μπορεί να επιλέξει η μητέρα τι επίθετο θα πάρουν τα παιδιά.
Αν οι γονείς δεν είναι παντρεμένοι, αλλά ο πατέρας έχει αναγνωρίσει το παιδί, το επώνυμο του παιδιού καθορίζεται από κοινή δήλωση και των δύο γονέων.

Νομίζω ότι σε αυτήν περίπτωση δεν μπορούν και να βαπτιστούν.
Δεν υπάρχει καμία απαγόρευση βάπτισης, αλλά ούτε και η βάπτιση είναι υποχρεωτική. (Δεν είμαι βαπτισμένος).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ο γαμος επιμενω και θα επιμενω σε ολη μου την ζωη δεν ειναι κατι που ο ανθρωπος θα επρεπε να το εχει ως βασικο σκοπο στην ζωη του! Ο γαμος ειναι απλως ενας θεσμος που ξεξινησε απο πολυ παλια... Θεωρω εντελως ασκοπο να κανουν θρησκευτικο γαμο δυο ανθρωποι που πατουν το ποδι τους στην εκκλησια μια δυο φορες τον χρονο και πολυ λεω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top