Ο απεγνωσμένος φοιτητής

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Χθες γυρισα ΘΕΣ/ΝΙΚΗ , παιρναω πολυ τελεια και ξενερωνω πολυ στην ιδεα οτι θα πρεπει να γυρισω Κρητη την Κυριακη. Το πιο σιγουρο ειναι οτι μια απο αυτες τις μερες θα το πω στους γονεις μου. Το θεμα ειναι , το λεω ... και μετα τι ; Θα ηταν καλυτερο να καθισω μεχρι τα χριστουγεννα στη Κρητη ή να γυρισω πισω οσο πιο γρηγορα μπορω ; Γιατι , πιστευω οτι η ιδεα δεν θα μου βγει εξω απο το κεφαλι , το οτι θελω δηλαδη να γυρισω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ... αλλα τι θα κανω μεχρι να ερθει η στιγμη να δηλωσω με το 10% ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Νιωθω πολυ χαλια...υπαρχει διεξοδος ; Θελω να παραμεινω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ , υπαρχει τροπος ; Αλλα δε θελω να ρισκαρω να χασω τον ενα χρονο της σχολης μου , σε περιπτωση που δεν καταφερω να μπω Οικονομικο εδω. Αλλα και να μην μπω , παλι θα θελω να βρω μια αλλη διεξοδο δεν θελω να περασω τα υπολοιπα 4 χρονια της ζωης μου στη Κρητη :( , δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη στην πορεια...οτι αισθανομαι τωρα θα το αισθανομαι και μετα απο 9 μηνες...

(Το να παω σε ψυχολογο το βρισκετε υπερβολικο ; :P αν και δε ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ρε αγορι μου συζητα το με τους γονεις σου να τελειωνεις... τοσες μερες εκει. δε θα βγαλετε ακρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
εχω να αντιμετωπισω παραλληλα και πολλες δυσκολιες μονος μου ( Αχ αυτες οι μαμαδες ! Πραγματικα τωρα τις καταλαβαινω :P οπως ειπες και εσυ ).

Έχω να φάω σπιτικό φαγητό 1,5 μήνα...Την δική μου την μαγειρική την απεχθάνονται πάντως μέχρι και οι γάτες της γειτονιάς μου!! :P:P

Αλλα απλα δεν μου καθεται οτι για τα επομενα 4 χρονια (ας ελπισουμε να ειναι μονο τοσα :P) θα χρειαζεται να μενω στη Κρητη. Μου λειπει πολυ η καθημερηνοτητα της ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ..

Σε νιώθω πολύ περισσότερο απ' τον καθέναν μπορώ να πώ!!Μεγαλη η διαφορά Αθήνας Θεσσαλονίκης....

Πρέπει να κάνουμε υπομονή όμως...Τι να κάνουμε!!:(;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολύ τραγικά δεν τα λέτε....;
Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντικό να σας αρέσει αυτό που κάνετε, με χίλια συμφωνώ να προσπαθήσετε για αυτό που γουστάρετε αλλά δεν θα είστε και για πάντα με τους γονείς σας....Κάποια στιγμή θα φύγετε...Θα ΠΡΕΠΕΙ να φύγετε. Τι θα κάνετε τότε....;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Φίλε Πέτρο....
Αρχικά σε χαιρετώ....
Σου στέλνω αυτό το μήνυμα απο την Γ100, ξέρεις εσύ εκεί στην Κνωσσό....
Είμαι δευτεροετής του μαθηματικού και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι αρκετά καλά στο Ηράκλειο......
Είναι αρχή ακόμη και όπως καθε αρχή είναι και δύσκολη.......!!!
Προσωπικά ουτε εμένα ήταν η πρώτη επιλογή το μαθηματικό, αλλα όπως τα έφεραν οι καταστάσεις, συμβηβάστηκα (μετά απο πολύ "μαχη" με τον εαυτό μου για το παθος μου για την Ιατρική) μου αρέσει τρελά....
Η αλήθεια είναι οτι το πρώτο έτος είναι κάπως.....
Συμφωνώ με την φίλη Revekka, πρέπει και μάλιστα επιβάλλεται να φύγει κανείς απο την γονική προστασία.....
Για την καλύτερη ωρίμανσή του.....!!!

Ακού φίλε Πέτρο την καρδιά σου και μόνο και θα πετύχεις.....
Θέλω να σου πω να το σκεφτεις καλά αυτό που θα κανεις, αλλα πιστεύω πως το csd δεν θα σε απογοητεύσει....
Παρόλο που είναι δύσκολο τμήμα εδω στην Κνωσσό..........
Υπάρχουν πολλοί καμενοι καθηγητές στο τμήμα σας και ενας απο αυτούς με παιδεψε και εμένα το εαρινο εξάμηνο, αλλα το πέρασα με 7,5 το μάθημα......Προγραμματισμός σε C !!!
Εγώ θα σου προτείνα παντως να κάτσεις στην Κρήτη, να συνηθίσεις, να γνωρίσεις νέα παιδιά, να δεις και τις κοπελιές της Κνωσσού (το ΤΕΜ έχει πολλές κοπελιές) και να το διασκεδάσεις όσο μείνεις Κρήτη....Μπόρει να κάτσεις μέχρι το καλοκαίρι (εαν πετύχεις οικονομικα με το 10%) ή για πολλά χρόνια (4 λενε, αλλα είναι πιο πολλά....) αν κάτσεις Κρήτη......
Δικιά μου γνώμη...???
Αρχικά να ακουσεις την καρδιά σου....και να ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ.....!!!
Μην σκέφτεσαι μόνο την ψηφιακή σχεδίαση.....:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Φίλε Πέτρο....
Αρχικά σε χαιρετώ....
Σου στέλνω αυτό το μήνυμα απο την Γ100, ξέρεις εσύ εκεί στην Κνωσσό....
Είμαι δευτεροετής του μαθηματικού και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι αρκετά καλά στο Ηράκλειο......
Είναι αρχή ακόμη και όπως καθε αρχή είναι και δύσκολη.......!!!
Προσωπικά ουτε εμένα ήταν η πρώτη επιλογή το μαθηματικό, αλλα όπως τα έφεραν οι καταστάσεις, συμβηβάστηκα (μετά απο πολύ "μαχη" με τον εαυτό μου για το παθος μου για την Ιατρική) μου αρέσει τρελά....
Η αλήθεια είναι οτι το πρώτο έτος είναι κάπως.....
Συμφωνώ με την φίλη Revekka, πρέπει και μάλιστα επιβάλλεται να φύγει κανείς απο την γονική προστασία.....
Για την καλύτερη ωρίμανσή του.....!!!

Ακού φίλε Πέτρο την καρδιά σου και μόνο και θα πετύχεις.....
Θέλω να σου πω να το σκεφτεις καλά αυτό που θα κανεις, αλλα πιστεύω πως το csd δεν θα σε απογοητεύσει....
Παρόλο που είναι δύσκολο τμήμα εδω στην Κνωσσό..........
Υπάρχουν πολλοί καμενοι καθηγητές στο τμήμα σας και ενας απο αυτούς με παιδεψε και εμένα το εαρινο εξάμηνο, αλλα το πέρασα με 7,5 το μάθημα......Προγραμματισμός σε C !!!
Εγώ θα σου προτείνα παντως να κάτσεις στην Κρήτη, να συνηθίσεις, να γνωρίσεις νέα παιδιά, να δεις και τις κοπελιές της Κνωσσού (το ΤΕΜ έχει πολλές κοπελιές) και να το διασκεδάσεις όσο μείνεις Κρήτη....Μπόρει να κάτσεις μέχρι το καλοκαίρι (εαν πετύχεις οικονομικα με το 10%) ή για πολλά χρόνια (4 λενε, αλλα είναι πιο πολλά....) αν κάτσεις Κρήτη......
Δικιά μου γνώμη...???
Αρχικά να ακουσεις την καρδιά σου....και να ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ.....!!!
Μην σκέφτεσαι μόνο την ψηφιακή σχεδίαση.....:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ
Νομίζω δεν είναι τόσο το πρόβλημα για την πόλη που πέρασε το παιδί αλλά και το αντικείμενο. Εγώ πάντως λέω να κάτσεις Θεσσαλονίκη, να περάσεις εκεί. Δεν θα πληρώνεις άσκοπα ενοίκια και έξοδα πολλά. Τα λεφτά αυτά θα τα κρατάς για τις ανάγκες στην Θεσσαλονίκη. Είναι καλύτερα πιστεύω. Εγώ αυτό κάνω και έμεινα εδώ που είμαι. Στην τελική αν κάτι δεν πάει καλά με τις Πανελλήνιες, η σχολή εκεί είναι και θα με περιμένει, λέω.

Φιλικά, Αλέξανδρος.

Νιωθω πολυ χαλια...υπαρχει διεξοδος ; Θελω να παραμεινω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ , υπαρχει τροπος ; Αλλα δε θελω να ρισκαρω να χασω τον ενα χρονο της σχολης μου , σε περιπτωση που δεν καταφερω να μπω Οικονομικο εδω. Αλλα και να μην μπω , παλι θα θελω να βρω μια αλλη διεξοδο δεν θελω να περασω τα υπολοιπα 4 χρονια της ζωης μου στη Κρητη :( , δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη στην πορεια...οτι αισθανομαι τωρα θα το αισθανομαι και μετα απο 9 μηνες...

(Το να παω σε ψυχολογο το βρισκετε υπερβολικο ; :P αν και δε ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε)

Εγω άλλαζα κάθε 2 λεπτά γνώμη. Φέτος πέρασα και εγώ. Αλλά γύρισα να ξαναδώσω γιατί το πασάλιμα, Πανεπιστήμιο, λύκειο, δεν είναι καλό. Δεν θες ψυχολόγο. Και εγώ έτσι νόμιζα Χρήστο."δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη στην πορεια" δεν είναι δίπλα η Κρήτη. Είναι 1000 χλμ μακριά, σκέψου έξοδα και ανάγκες σου εκεί. Δεν πέρασε και στην Κατερίνη να είσαι δίπλα. Η απόφαση είναι δική σου. Απλά σε πιέζει ο χρόνος γιατί αν είναι να πάρεις μια απόφαση πρέπει να βιαστείς λίγο. Γιατί στην περίπτωση που ξαναδώσεις πρέπει να πας για το 100/100. Φέτος βγήκαν και οι μέθοδοι ολοκλήσωσης στα μαθηματικά και τα πράγματα είναι ακόμη πιο απλά, αξιοποίησε φέτος την περσινή σου εμπείρια και κάνε το όνειρο σου πραγματικότητα. Αλλιώς η Κρήτη εκεί είναι. Με τον καιρό θα συνηθίσεις. Αλλα είναι αυτό που θες? Αν ναι μείνε εκεί και σπούδασε, αν όχι πάλεψε για τα ονειρά σου τώρα αλλιώς δεν θα παλέψεις ποτέ, αφού θα συμβιβάζεσαι με κάτι λιγότερα από αυτό που σου αξίζει...

Φιλικά Αλέξανδρος.


Πολύ τραγικά δεν τα λέτε....;
Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντικό να σας αρέσει αυτό που κάνετε, με χίλια συμφωνώ να προσπαθήσετε για αυτό που γουστάρετε αλλά δεν θα είστε και για πάντα με τους γονείς σας....Κάποια στιγμή θα φύγετε...Θα ΠΡΕΠΕΙ να φύγετε. Τι θα κάνετε τότε....;
Είναι σχετικο. Σίγουρα πρέπει να υπάρχει ανεξαρτησία, αλλά όταν μένεις πχ Κρήτη και στα πληρώνουν οι γονείς σου δεν είσαι ανεξάρτητος. Σε πληρώνουν, ενοίκια κτλ. Ανεξάρτητος θα είσαι όταν βγάλεις δικά σου λεφτά. Σκοπός πιστεύω του παιδιού με το δίλλημα, δεν είναι η πόλη αλλά η σχολή. Και πραγματικά είναι κρίμα να φάει 4-5 χρόνια να τελειώσει κάτι που δεν το συγκινει ιδιαίτερα. Μετά τι θα κάνει? Ενω αν προσπαθήσει (γιατί ας μην ξεχνάμε ότι πίσω από μια επιτυχία, βρίσκονται πολλές αποτυχίες) θα νιώθει πιο ικανοποιημένος και σίγουρος για αυτό που διάλεξε και το αντικείμενο του θα το κάνει λειτούργημα.

Αυτά, φιλικά Αλέξανδρος, πρώτος εισαχθης στην Επιστήμη και Τεχνολογία Τηλεπικοινωνιών με 17024, που όμως ξαναδίνει.

ΥΓ: Η ζωή αρχίζει εκεί που όλα δείχνουν ότι έχεις φθάσει στο τέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σημερα σκοπευω να μιλησω με τους γονεις μου αλλα δεν ξερω καν πως να το φερω το θεμα. Αγορασαμε ποσα πραγματα για το σπιτι , μεταφεραμε πραγματα και μου ειναι λιγο δυσκολο μετα απο αυτα που εκαναν να τους πω οτι θελω να γυρισω. Θα το κανω ομως...γιατι πιστευω οτι αξιζουν να ξερουν την αληθεια και επειδη και εγω τουλαχιστον θα νιωσω λιγο καλυτερα λεγοντας τους το. Αλλα μεχρι να ερθει η στιγμη που να εχω περασει (ελπζω) στα Οικονομικα , τι θα κανω ;

Πολύ τραγικά δεν τα λέτε....;
Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντικό να σας αρέσει αυτό που κάνετε, με χίλια συμφωνώ να προσπαθήσετε για αυτό που γουστάρετε αλλά δεν θα είστε και για πάντα με τους γονείς σας....Κάποια στιγμή θα φύγετε...Θα ΠΡΕΠΕΙ να φύγετε. Τι θα κάνετε τότε....;
Εννοειτε οτι δεν θα ειναι για παντα μαζι μας , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι γι'αυτο τον λογο θα πρεπει να τους αποχωριστουμε οσο πιο νωρις γινεται. Αφου υπαρχει η δυνατωτητα να ειμαι μαζι τους γιατι να μην το κανω ; Αλλα δεν ειναι ο μονος λογος το οτι θελω να σπουδασω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ αλλα και οτι δεν ξερω αν αξιζει η προσπαθεια μου για την συκεκριμενη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Νιωθω πολυ χαλια...υπαρχει διεξοδος ; Θελω να παραμεινω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ , υπαρχει τροπος ; Αλλα δε θελω να ρισκαρω να χασω τον ενα χρονο της σχολης μου , σε περιπτωση που δεν καταφερω να μπω Οικονομικο εδω. Αλλα και να μην μπω , παλι θα θελω να βρω μια αλλη διεξοδο δεν θελω να περασω τα υπολοιπα 4 χρονια της ζωης μου στη Κρητη :( , δεν νομιζω να αλλαξω γνωμη στην πορεια...οτι αισθανομαι τωρα θα το αισθανομαι και μετα απο 9 μηνες...

(Το να παω σε ψυχολογο το βρισκετε υπερβολικο ; :P αν και δε ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε)

Σημερα σκοπευω να μιλησω με τους γονεις μου αλλα δεν ξερω καν πως να το φερω το θεμα. Αγορασαμε ποσα πραγματα για το σπιτι , μεταφεραμε πραγματα και μου ειναι λιγο δυσκολο μετα απο αυτα που εκαναν να τους πω οτι θελω να γυρισω. Θα το κανω ομως...γιατι πιστευω οτι αξιζουν να ξερουν την αληθεια και επειδη και εγω τουλαχιστον θα νιωσω λιγο καλυτερα λεγοντας τους το. Αλλα μεχρι να ερθει η στιγμη που να εχω περασει (ελπζω) στα Οικονομικα , τι θα κανω ;
Η στιγμή θα έρθει σε λιγότερο από λίγους μήνες. Δεν αξίζει αυτό το λίγο? Σε σχέση με τα 4 ή ενδεχομένως τα 5 χρόνια, δεν είναι τίποτα. Μίλα με τους γονείς σου ειλικρινά, πραγματικά θα εκτιμήσουν την προσπάθεια σου, και θα σε βοηθήσουν στον στόχο σου όπως άλλωστε έκαναν μέχρι τώρα. Όσο για τα έπιπλα χαμένα δεν πάνε. Κάποια λύση θα βρεθεί... Εγώ προτείνω να γυρίσει οριστικά μόνο στην περίπτωση που θα ξαναδώσεις γιατί αν με το 10% δεν περάσεις θα έχεις χάσει εκεί χρόνο. Καμιά μετεγγραφή σε εσένα δεν παίζει?

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η στιγμή θα έρθει σε λιγότερο από λίγους μήνες. Δεν αξίζει αυτό το λίγο? Σε σχέση με τα 4 ή ενδεχομένως τα 5 χρόνια, δεν είναι τίποτα. Μίλα με τους γονείς σου ειλικρινά, πραγματικά θα εκτιμήσουν την προσπάθεια σου, και θα σε βοηθήσουν στον στόχο σου όπως άλλωστε έκαναν μέχρι τώρα. Όσο για τα έπιπλα χαμένα δεν πάνε. Κάποια λύση θα βρεθεί... Εγώ προτείνω να γυρίσει οριστικά μόνο στην περίπτωση που θα ξαναδώσεις γιατί αν με το 10% δεν περάσεις θα έχεις χάσει εκεί χρόνο. Καμιά μετεγγραφή σε εσένα δεν παίζει?

Φιλικά.
Οχι δεν παιζει γιατι ουτε τριτεκνος ειμαι και ξεπερναμε τον περιορισμο του εισοδηματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οχι δεν παιζει γιατι ουτε τριτεκνος ειμαι και ξεπερναμε τον περιορισμο του εισοδηματος...
Και το εισόδημα να μην πέρναγες δεν σε παίρνουν... Με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τελικα τους μιλησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σημερα σκοπευω να μιλησω με τους γονεις μου αλλα δεν ξερω καν πως να το φερω το θεμα. Αγορασαμε ποσα πραγματα για το σπιτι , μεταφεραμε πραγματα και μου ειναι λιγο δυσκολο μετα απο αυτα που εκαναν να τους πω οτι θελω να γυρισω. Θα το κανω ομως...γιατι πιστευω οτι αξιζουν να ξερουν την αληθεια και επειδη και εγω τουλαχιστον θα νιωσω λιγο καλυτερα λεγοντας τους το. Αλλα μεχρι να ερθει η στιγμη που να εχω περασει (ελπζω) στα Οικονομικα , τι θα κανω ;


Εννοειτε οτι δεν θα ειναι για παντα μαζι μας , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι γι'αυτο τον λογο θα πρεπει να τους αποχωριστουμε οσο πιο νωρις γινεται. Αφου υπαρχει η δυνατωτητα να ειμαι μαζι τους γιατι να μην το κανω ; Αλλα δεν ειναι ο μονος λογος το οτι θελω να σπουδασω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ αλλα και οτι δεν ξερω αν αξιζει η προσπαθεια μου για την συκεκριμενη σχολη.

Μπορείς να μη το μετανιώσεις τώρα αλλά σίγουρα σε 2,3 χρόνια θα το μετανιώσεις (που θα γυρίσεις πίσω Θεσσαλονίκη). Όταν φεύγεις από το σπίτι σου δε σημαίνει ότι αποχωρίζεσαι τους γονείς σου, αντιθέτως αυτοί θα σε βλέπουν με άλλο μάτι.
Είναι φυσικό να νιώθεις έτσι τον πρώτο καιρό αν προσπαθήσεις να προσαρμοστείς στο Ηράκλειο σύντομα θα κάνεις παρέες και φίλους πολύ καλύτερους από τους λυκειακούς και θα αγαπήσεις την πόλη. Τα 4 φοιτητικά χρόνια που έχεις μπροστά σου ούτε που θα καταλάβεις πως θα περάσουν.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν αλλάξεις την σχολή σου θα κάνεις το μεγαλύτερο λάθος της ζωής σου γιατί το πρόβλημα σου δεν είναι η σχολή αλλά η πόλη και σε οποιαδήποτε πόλη να πηγαινες μακριά από την Θεσσαλονική το ίδιο θα σου φαινότανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορείς να μη το μετανιώσεις τώρα αλλά σίγουρα σε 2,3 χρόνια θα το μετανιώσεις (που θα γυρίσεις πίσω Θεσσαλονίκη). Όταν φεύγεις από το σπίτι σου δε σημαίνει ότι αποχωρίζεσαι τους γονείς σου, αντιθέτως αυτοί θα σε βλέπουν με άλλο μάτι.
Είναι φυσικό να νιώθεις έτσι τον πρώτο καιρό αν προσπαθήσεις να προσαρμοστείς στο Ηράκλειο σύντομα θα κάνεις παρέες και φίλους πολύ καλύτερους από τους λυκειακούς και θα αγαπήσεις την πόλη. Τα 4 φοιτητικά χρόνια που έχεις μπροστά σου ούτε που θα καταλάβεις πως θα περάσουν.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν αλλάξεις την σχολή σου θα κάνεις το μεγαλύτερο λάθος της ζωής σου γιατί το πρόβλημα σου δεν είναι η σχολή αλλά η πόλη και σε οποιαδήποτε πόλη να πηγαινες μακριά από την Θεσσαλονική το ίδιο θα σου φαινότανε.

Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν...Ότι δεν είναι το πρόβλημα η σχολή, αλλά το μέρος, δηλαδή αν περνούσε Πληροφορική στη Θεσσαλονίκη θα ήταν πολύ ευτυχισμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν...Ότι δεν είναι το πρόβλημα η σχολή, αλλά το μέρος, δηλαδή αν περνούσε Πληροφορική στη Θεσσαλονίκη θα ήταν πολύ ευτυχισμένος...
To πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει καμιά προσπάθεια να προσαρμοστεί. Καλά καλά δεν έχει περάσει 1 μήνας και τα παρατάει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
To πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει καμιά προσπάθεια να προσαρμοστεί. Καλά καλά δεν έχει περάσει 1 μήνας και τα παρατάει.....

Και σε αυτό συμφωνώ αλλά ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά...Απλά αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν (χτύπα ξύλο) δεν περάσει κάπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
To πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει καμιά προσπάθεια να προσαρμοστεί. Καλά καλά δεν έχει περάσει 1 μήνας και τα παρατάει.....
Δεν τα παρατάει, πάει για το κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μιλησα λιγο με τη μητερα μου , αλλα δεν συζητησαμε πολυ για το τι θα κανω. Απλα της ειπα οτι αμα συνεχισει να μην μου αρεσει , θα γυρισω πισω ισως κανοντας μηχανογραφικο με το 10%. Αυτη ειπε (και το περιμενα :P) οτι ειναι ακομα αρχη και οτι στη συνεχεια θα μου αρεσει. Εχω περασει 3 μερες αυτη τη στιγμη ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και μπορω να πω οτι παιρναω πολυ πιο ωραια συγκρινοντας με το Ηρακλειο. Εδω δεν εχω μονο "λυκειακους" φιλους αλλα και παιδικους τους οποιους δεν προκειτε να αποχωριστω ποτε. Θα μου πειτε...ε, τοτε τι φοβαμαι που θα ειμαι Ηρακλειο...ε , θελω να σπουδαζω κατι που μου αρεσει αλλα και να παιρναω καλα παραλληλα αλλιως δεν προκειτε να βρω το κουραγιο να συνεχισω τη σχολη μου ( φοιτιτικη ζωη σου λενε μετα ). Και σπουδαζοντας Οικονομικα , μπορει να μην μου αρεσει ΤΟΣΟ σαν τη Πληροφορικη ομως δεν θα ελεγα οτι δεν μου αρεσει κι'ολας. Αλλα αυτο μου τη σπαει πιο πολυ ειναι οτι θα μπορουσα να σπουδασω τωρα Οικονομικα στη ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και μετα να κανω καποιο μεταπτυχιακο με πληροφορικη. Αλλα οχι , προτιμησα να παω στην αλλη ακρη της Ελλαδας για να σπουδασω Πληροφορικη ενω ειχα ολους τους φιλους και συγγενεις να μου λενε καλυτερα εδω Οικονομικα. Και τωρα , το εχω μετανιωσει πολυ για εκεινη τη βλακεια της στιγμης... και αυτη τη στιγμη νιωθω πολυ μπερδεμενος δεν εχω εναν "βασικο" στοχο , να πω ωραια εδω ειμαστε αυτο κανουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
φιλε και που ξερεις αν θα σου αρεσουν τα οικονομικα?
απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι περισσοτερο θες να φυγεις για να μην αποχωρηστεις οικογενεια και φιλους ,αλλα σκεψου τι βαζεις πρωτα τους φιλους και την οικογενεια η να σπουδασεις κατι που αγαπας (γιατι μονο σου ειπες οτι η πληροφορικη σ αρεσει πιο πολυ απο τα οικονομικα)

παντως πολυ σκουρα τα βλεπεις ,δεν ειναι και τοσο ομως ,το να ζουμε μονοι μας καποιες φορες ειναι πιο καλο ,γινομαστε πιο υπεθυνοι κτλ και ο ''απογαλακτισμος '' αυτος ειναι βασικοτατος.

οσο για τους φιλους ,το να εισαι μακρια τους δεν σημαινει οτι θα τους χασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μετά από 2-3 χρόνια πιθανόν να μετανιώσεις αν επιστρέψεις στη Θεσσαλονίκη. Θα βλέπεις συμφοιτητές που μένουν μόνοι τους στις φοιτητικές τους γκαρσονιέρες και θα ζηλεύεις.

Εγώ μεγάλωσα στην επαρχία και αναγκαστικά όσοι θέλαμε να σπουδάσουμε φεύγαμε για άλλους τόπους. Με τους παραπάνω γνωστούς μου έχασα την επαφή αλλά με τους φίλους μου όχι και στις γιορτές ξανασυναντιόμαστε. Επιπλέον όποτε βρω την ευκαιρία τους επισκέπτομαι στις πόλεις που σπουδάζουν.

Αν πας οικονομικά όσα μεταπτυχιακά και να κάνεις οικονομολόγος θα είσαι και όχι πληροφορικός. Άποψη μου σπούδασε αυτό που θέλεις και μην σε ενδιαφέρει η πόλη. Το να είσαι μόνος σε μια άγνωστη πόλη είναι αρκετά δύσκολο μόνο για το 1ο εξάμηνο αλλά στη συνέχεια θα ζήσεις πως είναι πραγματικά η "φοιτητική ζωή". Αντίθετα αν μείνεις Θεσσαλονίκη η φοιτητική ζωή σου θα είναι παραπλήσια με τη μαθητική σου ζωή.


Δεν τα παρατάει, πάει για το κάτι παραπάνω.
Το να μείνει στη Κρήτη είναι το κάτι παραπάνω. Εκτός από το ότι θα σπουδάσει αυτό που πραγματικά θέλει, θα ζήσει εμπειρίες και θα αλλάξει παραστάσεις κάτι το οποίο δεν θα κάνει στη Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top