Ο απεγνωσμένος φοιτητής

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Kι εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι ακριβώς....

Και σκέφτομαι ότι κι εσύ,σχετικά με τους γονείς,τα έξοδα..

Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως είναι νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα,αλλά άμα δεν μου αρέσει εμένα κάτι από την αρχή,δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να μου αρέσει μετά.

Γενικότερα ήθελα κάτι τελείως διαφορετικό. Σκέφτομαι πως το καλύτερο που είχα να κάνω ήταν να ξανάδινα και όχι να πήγαινα στη σχολή.
Τέλος πάντων,μεγάλη ιστορία γενικά.

Αυτό που θα κάνω μάλλον,είναι να περιμένω κάποιο διάστημα ακόμα. Ίσως μέχρι τα Χριστούγεννα και την πρώτη εξεταστική.
Αλλά άμα βλέπω πως δεν παλεύεται η κατάσταση θα γυρίσω πίσω,θα δώσω με το 10% και μετά αν πάλι δεν περάσω,Πανελλήνιες.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως και να πάρουμε τις σωστές απόφασεις. Κι εσύ κι εγώ. Και γενικότερα όλοι όσοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Kι εγώ στην ίδια φάση βρίσκομαι ακριβώς....

Και σκέφτομαι ότι κι εσύ,σχετικά με τους γονείς,τα έξοδα..

Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως είναι νωρίς ακόμα για να βγάλω συμπεράσματα,αλλά άμα δεν μου αρέσει εμένα κάτι από την αρχή,δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να μου αρέσει μετά.

Γενικότερα ήθελα κάτι τελείως διαφορετικό. Σκέφτομαι πως το καλύτερο που είχα να κάνω ήταν να ξανάδινα και όχι να πήγαινα στη σχολή.
Τέλος πάντων,μεγάλη ιστορία γενικά.

Αυτό που θα κάνω μάλλον,είναι να περιμένω κάποιο διάστημα ακόμα. Ίσως μέχρι τα Χριστούγεννα και την πρώτη εξεταστική.
Αλλά άμα βλέπω πως δεν παλεύεται η κατάσταση θα γυρίσω πίσω,θα δώσω με το 10% και μετά αν πάλι δεν περάσω,Πανελλήνιες.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως και να πάρουμε τις σωστές απόφασεις. Κι εσύ κι εγώ. Και γενικότερα όλοι όσοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα.
Μακαρι , το ευχομαι πραγματικα ειναι μεγαλη αδικια για ολους τους υποψηφιους / φοιτητες να μην ανταμοιβονται για αυτο το οποιο παλεψαν , αλλα δυστηχως ετσι ειναι το συστημα. Ας ελπισουμε οτι θα μας δικαιωσει στο αμεσο μελλον κανοντας τη σωστη επιλογη...προς το παρον αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπομονη και να εχουμε κουραγιο να αντιμετωπισουμε οτι αλλη δυσκολια βρεθει στον δρομο μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xalkias

Νεοφερμένος

Ο xalkias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Χρηστο σε καταλαβαινω απολυτα!!Φετος μπηκα και γω ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων στη Ξανθη καθως λιγο πολυ με επεισαν οι δικοι μου,ενω εγω παντα ηθελα να γινω φυσικος..Πηγα εκατσα δυο εβδομαδες,δεν μου αρεσε ουτε η πολη,και τωρα ειμαι πισω στο σπιτι μου (ειμαι απο Κρητη) και περιμενω ξανα να κανω μηχανογραφικο με 10%....οι γονεις μου ισα ισα μου ειπαν οτι καλυτερα που το ειπα νωρις και πως αν το θελω τοσο πολυ το φυσικο ας γινει ετσι...Αν εχεις καποιο ονειρο αξιζει να το προσπαθησεις και να μην ακουσεις το κοσμο,γιατι ο κοσμος ειναι πολυς η ζωη σου ομως λιγη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Χρηστο σε καταλαβαινω απολυτα!!Φετος μπηκα και γω ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων στη Ξανθη καθως λιγο πολυ με επεισαν οι δικοι μου,ενω εγω παντα ηθελα να γινω φυσικος..Πηγα εκατσα δυο εβδομαδες,δεν μου αρεσε ουτε η πολη,και τωρα ειμαι πισω στο σπιτι μου (ειμαι απο Κρητη) και περιμενω ξανα να κανω μηχανογραφικο με 10%....οι γονεις μου ισα ισα μου ειπαν οτι καλυτερα που το ειπα νωρις και πως αν το θελω τοσο πολυ το φυσικο ας γινει ετσι...Αν εχεις καποιο ονειρο αξιζει να το προσπαθησεις και να μην ακουσεις το κοσμο,γιατι ο κοσμος ειναι πολυς η ζωη σου ομως λιγη....
Εσεις ειχατε κανει αρκετα εξοδα ; Εμεις μεχρι τωρα εχουμε παρει επιπλα , εχουμε κανει συμβολαιο για ενα χρονο για το σπιτι...ηρθαν απο εδω οι γονεις μου για να με βοηθησουν να εγκατασταθω. Ειναι αρκετα δυσκολο να τους πω οτι θελω να γυρισω απο τοσο νωρις...και να τους βαζω παλι στον ιδιο κοπο της μετακινησης. Χωρια τα τοσα εξοδα που εγιναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Τα συμβολαια ειναι για να σπανε, και τα επιπλα δεν ειναι καρφωμενα στη γη. Στους γονεις σου θα μιλησεις, οχι δα και στον πρωθυπουργο για να κομπλαρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τα συμβολαια ειναι για να σπανε, και τα επιπλα δεν ειναι καρφωμενα στη γη. Στους γονεις σου θα μιλησεις, οχι δα και στον πρωθυπουργο για να κομπλαρεις...
Απο μια πλευρα εχεις δικιο , αλλα απο την αλλη δεν ειναι και λιγο εγωιστικο απο πλευρας μου ; Δηλαδη οι γονεις μου μπηκαν σε ποσο κοπο και στο τελος τους λεω οτι θελω να γυρισω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αν και δεν έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί και από τα δικά σου λεγόμενα μέχρι την 2η σελίδα έχω να σου πώ το εξής!
Πέρυσι δεν μπήκα πουθενά λόγω της βάσης του 10 και φέτος είχα πάρει την απόφαση να δώσω με το 10% και για καλή ή κακή μου τύχη (δεν ξέρω ακόμη) μπήκα στο Γεωπονικό Πανεπιστήμειο Αθηνών...Ξέρεις κάτι?Είναι ώρες που είμαι σπίτι μου και απορώ με τον εαυτό μου...Πώς είμαι εδώ,πως ενώ το επάγγελμα του ''γεωπόνου'' θα μ' αρέσει πως βρέθηκα κατα τύχη εδώ...Μου λείπουν οι φίλοι μου,μου λείπει η ζωή μου στην Θεσσαλονίκη...Μέχρι στιγμής μπορείς να πείς ότι λέω ασχετα πράγματα..Ας μπούμε λοιπόν στην ουσία του θέματος...
Κάνε αυτό που θέλεις εσύ και όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι..Σκέψου καλά τι θέλεις να κάνεις αυτό το πρώτο εξάμηνο..Δες τα μαθήματα και δες τις προοπτικές οι οποίες σου ανοίγονται..Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια τέτοια εποχή που οι απαιτήσεις ορισμένες φορές είναι πολλές και είναι απαραίτητο να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε στην ζωή μας..Όχι μόνο τι μας αρέσει,αλλά να βρούμε κάτι το οποίο και θα μας αρέσει και θα μπορέσουμε να βρούμε δουλειά...Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη στο θέμα..Μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει αλλά εγώ έχω πλέον αυτό το σκεπτικό,στην χώρα που ζω και στην χώρα που θέλω πραγματικά να δουλέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αν και δεν έχω διαβάσει όλα όσα έχουν γραφτεί και από τα δικά σου λεγόμενα μέχρι την 2η σελίδα έχω να σου πώ το εξής!
Πέρυσι δεν μπήκα πουθενά λόγω της βάσης του 10 και φέτος είχα πάρει την απόφαση να δώσω με το 10% και για καλή ή κακή μου τύχη (δεν ξέρω ακόμη) μπήκα στο Γεωπονικό Πανεπιστήμειο Αθηνών...Ξέρεις κάτι?Είναι ώρες που είμαι σπίτι μου και απορώ με τον εαυτό μου...Πώς είμαι εδώ,πως ενώ το επάγγελμα του ''γεωπόνου'' θα μ' αρέσει πως βρέθηκα κατα τύχη εδώ...Μου λείπουν οι φίλοι μου,μου λείπει η ζωή μου στην Θεσσαλονίκη...Μέχρι στιγμής μπορείς να πείς ότι λέω ασχετα πράγματα..Ας μπούμε λοιπόν στην ουσία του θέματος...
Κάνε αυτό που θέλεις εσύ και όχι αυτό που θέλουν οι άλλοι..Σκέψου καλά τι θέλεις να κάνεις αυτό το πρώτο εξάμηνο..Δες τα μαθήματα και δες τις προοπτικές οι οποίες σου ανοίγονται..Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια τέτοια εποχή που οι απαιτήσεις ορισμένες φορές είναι πολλές και είναι απαραίτητο να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει και να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε στην ζωή μας..Όχι μόνο τι μας αρέσει,αλλά να βρούμε κάτι το οποίο και θα μας αρέσει και θα μπορέσουμε να βρούμε δουλειά...Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη στο θέμα..Μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει αλλά εγώ έχω πλέον αυτό το σκεπτικό,στην χώρα που ζω και στην χώρα που θέλω πραγματικά να δουλέψω...
Κοιτα , αυτο που ακολουθησα τωρα και αυτο που θα ηθελα να ειχα προτιμησει να ακολουθησω πιστευω εχουν προοπτικες.
Αυτη τη στιγμη σπουδαζω Πληροφορικη και θελω Οικονομικα. Η αληθεια ειναι οτι παντα μου αρεσε να ασχολουμαι με τους υπολογιστες τον προγραμματισμο κτλ και γι'αυτο και προτιμησα να παω Πληροφορικη. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι και τα οικονομικα ειναι αρκετα καλα και εχεις αρκετες διεξοδους και επισης θα σπουδαζω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μετεγγραφη στη Θεσ/νικη δε δικαιουσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μετεγγραφη στη Θεσ/νικη δε δικαιουσαι;
Μακαρι να δικαιομουν...ουτε στην κατηγορια τριτεκνων ειμαι , ουτε θα ελεγες οτι εχουμε πολυ χαμηλο εισοδημα για να εγκριθει η μεταγραφη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να πω τον "πονο" που με απασχολει εδω και πολυ καιρο και θα ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας και να με συμβουλεψετε ( εφοσον θελετε :P). Λοιπον , η ιστορια εχει ως εξεις...οταν δηλωσα μηχανογραφικο δηλωσα πρωτα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης ( η μονιμη μου κατοικια ειναι ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ! ) επειδη πιστευα οτι αυτο ηθελα να ακολουθησω σαν επιστημη καθως μου αρεσαν αρκετα οι υπολογιστες. Παραλληλα παιρνουσα ομως και Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ τα οποια τοτε δεν ειχα τοσο ιδιατερη προτιμηση προς αυτα. Anyway , στη τελικη περασα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης , ειμαι στη Κρητη εδω και ενα μηνα. Μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει με την επιλογη μου και το βαραω καθε μερα στον εαυτο μου. Θελω πολυ να γυρισω πισω στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και να αρχισω Οικονομικα. Το πιο λογικο ειναι να δωσω με το 10% ( αλλα τι γινεται αν δεν καταφερω να περασω ; 16600 μορια εχω στο 5ο πεδιο ) , αλλα δεν ξερω , οι γονεις μου πληρωνουν αρκετα λεφτα για να μπορουν να με συντηρουν στη Κρητη , θα ηταν καλο να τους πω οτι θελω να φυγω ή οχι ; Ειναι πολυ νωρις ; (συνηθως κατι που μου μπαινει στο μυαλο δεν βγαινει , δηλαδη δεν αλλαζω γνωμη :P)

Πώς ξέρεις όμως ότι δεν θα σε απογοητεύσει και το άλλο τμήμα στα οικονομικά; Είσαι σίγουρος ότι αν πας εκεί δεν θα αλλάξεις γνώμη; Σε καμία σχολή στην Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι όπως τα φανταζόμαστε. Αλλιώς τα έχουμε στο μυαλό μας και αλλιώς μας ερχονται. Αυτό είναι ο κανόνας για όλα τα ιδρύματα τριτοβάθμιας εξαίρεσης στην Ελλάδα. Προσωπική μου άποψη είναι να μην φύγεις. Αφού σου αρέσουν οι υπολογιστές και ο προγραμματισμός, βρίσκεις ενδιαφέρον σε αυτήν την επιστήμη. Πλέον χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Μπορείς μετά με ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στα οικονομικά να σχοληθείς και με αυτόν τον τομέας και να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο χωρίς βασικό πτυχίο στα οικονομικά. Αν θες να κάνεις με το 10%, κάν'το. Δεν χάνεις κάτι. Πριν κάνεις οτιδήποτε, σκέψου το καλά ώστε να είσαι σίγουρος για την επιλογή σου και ότι δεν θα το μετανιώσεις.

Χωρια οτι μου λειπουν οι φιλοι και η οικογενεια μου. Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και απελπισμενος...:/:
Ευχαριστω ! :)

Αυτό συμβαίνει σε όλους που σπουδάζουν μακριά από το σπίτι τους. Πίστεψέ με θα σου κάνει καλό αυτή η εμπειρία. Θα πρέπει να συντηρείς κι ένα σπίτι παράλληλα με τη φοιτητική σου ζωή (για να δεις τι τραβάνε οι φουκαριάρες οι μαμάδες:P). Η αρχή είναι δύσκολη, το ξέρω (κι εγώ τα πέρασα), αλλά είναι το πρώτο βήμα της ανεξαρτοποίησής σου η οποία αργά ή γρήγορα θα γίνει. Όσο σε μικρότερη ηλικία συμβεί που ο οργανισμός είναι επιδεκτικός σε αλλαγές, τόσο λιγότερο οδυνηρή θα είναι. Μην το βλέπεις σαν ξεριζωμό, δες το σαν μια αλλαγή. Σα να ξεκινάς τη ζωήσου από την αρχή. Φιλική συμβουλή: Μην παρατήσεις τη σχολή που είσαι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Πώς ξέρεις όμως ότι δεν θα σε απογοητεύσει και το άλλο τμήμα στα οικονομικά; Είσαι σίγουρος ότι αν πας εκεί δεν θα αλλάξεις γνώμη; Σε καμία σχολή στην Ελλάδα τα πράγματα δεν είναι όπως τα φανταζόμαστε. Αλλιώς τα έχουμε στο μυαλό μας και αλλιώς μας ερχονται. Αυτό είναι ο κανόνας για όλα τα ιδρύματα τριτοβάθμιας εξαίρεσης στην Ελλάδα. Προσωπική μου άποψη είναι να μην φύγεις. Αφού σου αρέσουν οι υπολογιστές και ο προγραμματισμός, βρίσκεις ενδιαφέρον σε αυτήν την επιστήμη. Πλέον χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Μπορείς μετά με ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης στα οικονομικά να σχοληθείς και με αυτόν τον τομέας και να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο χωρίς βασικό πτυχίο στα οικονομικά. Αν θες να κάνεις με το 10%, κάν'το. Δεν χάνεις κάτι. Πριν κάνεις οτιδήποτε, σκέψου το καλά ώστε να είσαι σίγουρος για την επιλογή σου και ότι δεν θα το μετανιώσεις.



Αυτό συμβαίνει σε όλους που σπουδάζουν μακριά από το σπίτι τους. Πίστεψέ με θα σου κάνει καλό αυτή η εμπειρία. Θα πρέπει να συντηρείς κι ένα σπίτι παράλληλα με τη φοιτητική σου ζωή (για να δεις τι τραβάνε οι φουκαριάρες οι μαμάδες:P). Η αρχή είναι δύσκολη, το ξέρω (κι εγώ τα πέρασα), αλλά είναι το πρώτο βήμα της ανεξαρτοποίησής σου η οποία αργά ή γρήγορα θα γίνει. Όσο σε μικρότερη ηλικία συμβεί που ο οργανισμός είναι επιδεκτικός σε αλλαγές, τόσο λιγότερο οδυνηρή θα είναι. Μην το βλέπεις σαν ξεριζωμό, δες το σαν μια αλλαγή. Σα να ξεκινάς τη ζωήσου από την αρχή. Φιλική συμβουλή: Μην παρατήσεις τη σχολή που είσαι τώρα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , η αληθεια ειναι οτι ηταν αρκετα κατατοπιστικη. Σιγουρα , θα λαβω υποψη μου και την περιπτωση να μην μου αρεσουν τα οικονομικα. Γι'αυτο και θα δωσω μια ευκαιρια στη σχολη μου και σε περιπτωση που εξακολουθει να μην μου αρεσει , τοτε θα το σκεφτω για να φυγω. Απλα δεν ειναι τοσο μονο το προγραμμα σπουδων της σχολης το οποιο μπορει στη τελικη να μην μου αρεσει οσο το οτι εχω να αντιμετωπισω παραλληλα και πολλες δυσκολιες μονος μου ( Αχ αυτες οι μαμαδες ! Πραγματικα τωρα τις καταλαβαινω :P οπως ειπες και εσυ ). Η αληθεια ειναι οτι αν ειχα τους γονεις και τους φιλους μου εδω , δεν θα το σκεφτομουν τοσο πολυ οτι η σχολη δεν ηταν αυτο που περιμενα. Αλλα απλα δεν μου καθεται οτι για τα επομενα 4 χρονια (ας ελπισουμε να ειναι μονο τοσα :P) θα χρειαζεται να μενω στη Κρητη. Μου λειπει πολυ η καθημερηνοτητα της ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ...και ιδιαιτερα η οικογενεια μου και οι φιλοι μου. Ελπιζω στη πορεια να το συνηθισω και να μην το σκεφτομαι. Σιγουρα παντως το να εισαι μακρυα μονος σου σε ενα μερος χωρις τους φιλους σου και την οικογενεια σου ειναι ενα μεγαλο βημα προς την οριμανση και επισης στο να αρχισεις να εκτιμας και να αγαπας περισσοτερο αυτα που ειχες και εχεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να πω τον "πονο" που με απασχολει εδω και πολυ καιρο και θα ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας και να με συμβουλεψετε ( εφοσον θελετε :P). Λοιπον , η ιστορια εχει ως εξεις...οταν δηλωσα μηχανογραφικο δηλωσα πρωτα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης ( η μονιμη μου κατοικια ειναι ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ! ) επειδη πιστευα οτι αυτο ηθελα να ακολουθησω σαν επιστημη καθως μου αρεσαν αρκετα οι υπολογιστες. Παραλληλα παιρνουσα ομως και Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ τα οποια τοτε δεν ειχα τοσο ιδιατερη προτιμηση προς αυτα. Anyway , στη τελικη περασα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης , ειμαι στη Κρητη εδω και ενα μηνα. Μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει με την επιλογη μου και το βαραω καθε μερα στον εαυτο μου. Θελω πολυ να γυρισω πισω στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και να αρχισω Οικονομικα. Το πιο λογικο ειναι να δωσω με το 10% ( αλλα τι γινεται αν δεν καταφερω να περασω ; 16600 μορια εχω στο 5ο πεδιο ) , αλλα δεν ξερω , οι γονεις μου πληρωνουν αρκετα λεφτα για να μπορουν να με συντηρουν στη Κρητη , θα ηταν καλο να τους πω οτι θελω να φυγω ή οχι ; Ειναι πολυ νωρις ; (συνηθως κατι που μου μπαινει στο μυαλο δεν βγαινει , δηλαδη δεν αλλαζω γνωμη :P) Χωρια οτι μου λειπουν οι φιλοι και η οικογενεια μου. Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και απελπισμενος...:/:
Ευχαριστω ! :)
Φίλε δεν σε ξέρω αλλά εγώ πέρασα Επιστήμη και Τεχνολογία Τηλεπικοινωνιών στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, και χωρίς δεύτερη σκέψη δεν πήγα, αναλογιζόμενος τα έξοδα, το οτι δεν ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα. Γύρισα σπίτι και άρχισα να διαβάζω να ξαναδώσω για πιο σίγουρα γιατί με το 10% ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει. κάνω και μερικά μαθήματα. Ουτως ή άλλος θα τα δίναμε τα λεφτά στα ενοίκια αν σπούδαζα τουλάχιστον ας πάνε μια χρονιά ακόμη στα μαθήματα, και μετά δεν θα έχω ενοίκιο αφού θα μένω Αθήνα (που έχω ήδη σπίτι). Μην βλέπεις το σήμερα. Δες το μέλλον. Θέλει αρχ_δ_α για να ξαναδώσεις αλλά όλα είναι μια απόφαση. Άλλωστε 9 μήνες θα κυλλήσουν χαλαρά και μετά θα νιώθεις ακόμη καλύτερα γιατί θα ξέρεις ότι έκανες το σωστό.

Φιλικά, Αλέξανδρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να πω τον "πονο" που με απασχολει εδω και πολυ καιρο και θα ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας και να με συμβουλεψετε ( εφοσον θελετε :P). Λοιπον , η ιστορια εχει ως εξεις...οταν δηλωσα μηχανογραφικο δηλωσα πρωτα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης ( η μονιμη μου κατοικια ειναι ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ! ) επειδη πιστευα οτι αυτο ηθελα να ακολουθησω σαν επιστημη καθως μου αρεσαν αρκετα οι υπολογιστες. Παραλληλα παιρνουσα ομως και Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ τα οποια τοτε δεν ειχα τοσο ιδιατερη προτιμηση προς αυτα. Anyway , στη τελικη περασα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης , ειμαι στη Κρητη εδω και ενα μηνα. Μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει με την επιλογη μου και το βαραω καθε μερα στον εαυτο μου. Θελω πολυ να γυρισω πισω στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και να αρχισω Οικονομικα. Το πιο λογικο ειναι να δωσω με το 10% ( αλλα τι γινεται αν δεν καταφερω να περασω ; 16600 μορια εχω στο 5ο πεδιο ) , αλλα δεν ξερω , οι γονεις μου πληρωνουν αρκετα λεφτα για να μπορουν να με συντηρουν στη Κρητη , θα ηταν καλο να τους πω οτι θελω να φυγω ή οχι ; Ειναι πολυ νωρις ; (συνηθως κατι που μου μπαινει στο μυαλο δεν βγαινει , δηλαδη δεν αλλαζω γνωμη :P) Χωρια οτι μου λειπουν οι φιλοι και η οικογενεια μου. Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και απελπισμενος...:/:
Ευχαριστω ! :)

Από όσο κατάλαβα σου αρέσουν εξίσου και τα οικονομικά και η πληροφορική. Στη πραγματικότητα ο λόγος που θέλεις να φύγει δεν είναι ότι δεν σου αρέσει η σχολή αλλά η πόλη... Έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι προτιμάς οικονομικά γιατί είναι Θεσσσαλονίκη. Αν περνούσες οικονομικά στην επαρχία θα έπειθες τον εαυτό σου ότι σου αρέσει άλλη σχολή που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη. Σε ένα μήνα δεν μπορείς να καταλάβεις αν σου αρέσει η σχολή σου ή όχι γιατί τα περισσότερα μαθήματα είναι άσχετα με το αντικείμενο σπουδών σου.

Να γνωρίζει ότι στην επαρχία τα πράγματα είναι δύσκολα τους πρώτους 6 μήνες. Είσαι σε ξένο τόπο χωρίς φίλους και με περισσότερες υποχρεώσεις. Μετά θα συνηθίσεις και θα τα περάσεις τέλεια. Όταν μείνεις Θεσσαλονίκη σε μερικά χρόνια θα βαράς το κεφάλι σου στο τοίχο.

Διάλεξε σχολή χωρίς να διαλέξεις πόλη. Αν δεν σου αρέσει η πληροφορική φύγε. Αν δεν σου αρέσει απλώς η πόλη μην κάνεις το λάθος και φύγεις.

Για μένα μείνε Κρήτη για έναν χρόνο και δώσε με το 10%. Αν δεν περάσεις βγάλε τη σχολή και δώσε κατακτήτριες για οικονομικά ή αν δεν αντέχεις να τη βγάλεις δώσε την επόμενη χρονιά για το 90%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σε περιπτωση που μεχρι τα χριστουγεννα εξακολουθω να θελω να αλλαξω σχολη , θα ηταν καλυτερο να δωσω πανελληνιες ή να κανω μηχανογραφικο με το 10% ; Απο τη μια με τις πανελληνιες μπορει να τα παω καλυτερα σε σχεση με περυσι αλλα δεν ξερω αν εχω το κουραγιο να ξαναμπω στην ιδια διαδικασια. Απο την αλλη με το 10% πιστευω πιανω Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ γιατι στο 5ο πεδιο ειχα 16600 και η βαση της φετος στο 90% ηταν 16400. Συνηθως (βεβαια εγω ειμαι μια εξαιρεση) , αυτοι που δηλωνουν π.χ Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ειναι αυτοι που δεν επιασαν την βαση της περυσι. Οποτε με αυτη τη λογικη εγω θα ειμαι μεσα...αλλα απλα εχω καποιες αμφιβολιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σε περιπτωση που μεχρι τα χριστουγεννα εξακολουθω να θελω να αλλαξω σχολη , θα ηταν καλυτερο να δωσω πανελληνιες ή να κανω μηχανογραφικο με το 10% ; Απο τη μια με τις πανελληνιες μπορει να τα παω καλυτερα σε σχεση με περυσι αλλα δεν ξερω αν εχω το κουραγιο να ξαναμπω στην ιδια διαδικασια. Απο την αλλη με το 10% πιστευω πιανω Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ γιατι στο 5ο πεδιο ειχα 16600 και η βαση της φετος στο 90% ηταν 16400. Συνηθως (βεβαια εγω ειμαι μια εξαιρεση) , αυτοι που δηλωνουν π.χ Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ειναι αυτοι που δεν επιασαν την βαση της περυσι. Οποτε με αυτη τη λογικη εγω θα ειμαι μεσα...αλλα απλα εχω καποιες αμφιβολιες...
Φίλε το κουράγιο πρέπει να το βρεις... Είναι μέχρι να το συνειδητοποιήσεις. Θες να πας με 10% και να μην πιάσεις την σχολή? Δεν είναι λίγο πιο σίγουρο να στρωθείς, να τα πάρεις με την σειρά και να δώσεις? Θα σαι λίγο πιο άνετος και θα εστιάσεις στα κενά σου... Απλά πάρε μια απόφαση γρήγορα γιατί μετά θα είναι αργά και δεν θα κάνεις τίποτα... Έιχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, πήρα γνώμες αλλά η τελική απάντηση πρέπει να είναι δική σου...

Φιλικά, Αλέξανδρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Κάθε αρχή και δύσκολη δε λένε; Μη βιάζεσαι να πάρεις αποφάσεις που θα καθορίσουν το επαγγελματικό σου μέλλον, είναι νωρίς ακόμα.
Κι εγώ δυσκολεύομαι , δε μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου τα μαθήματα, μέχρι πρότινος δεν είχα καν παρέες κι έμενα όλη μέρα μέσα, χώρισα με το αγόρι μου που πέρασε μακριά από εμένα, αλλά κάνω υπομονή και πιστεύω ότι όλα θα φτιάξουν με τον καιρό.
Το ίδιο προτείνω και σε σένα. Άλλωστε, το γεγονός ότι έχεις ενδοιασμούς δείχνει ότι μάλλον δεν το θέλεις και τόσο πολύ :)
Περίμενε λοιπόν λίγο ακόμα, σκέψου το καλύτερα και αποφάσισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καταρχάς να ξέρεις αρκετά παιδιά που πέρασαν από μεγάλη πόλη στην ελληνική επαρχία έφαγαν τη φρίκη της ζωής τους. Λογικό να το πάθεις και συ που πέρασες στο άλλο άκρο της Ελλάδος.

Από τα λεγόμενα σου προτιμάς την Πληροφορική αλλά την πήρες με κακό μάτι λόγω πόλης. Πρώτα από όλα συζήτα με τους γονείς σου για την αρνητική σου ψυχολογία. Η συμπαράσταση τους θα σε βοηθήσει πολύ να ανταπεξέλθεις στην αλλαγή περιβάλλοντος. Δεύτερον διαβάζοντας ο καιρός περνάει γρήγορα και αυξάνεις τις πιθανότητες να τελειώσεις στην ώρα σου και με καλό βαθμό ώστε να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό στην πολη σου. Επιπλέον μπορείς να γνωρίσεις κόσμο στην Κρήτη και να συμμετάσχεις σε διάφορες εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες. Τέλος κάλεσε τους φίλους σου από Θεσσαλονική και οπότε μπορείς να ανεβαίνεις και συ πάνω.

Αν θες σώνει και καλά να αλλάξεις σχολή μη νομίζεις ότι τα Οικονομικά θα είναι σούπερ ειδικά από τη στιγμή που λες ότι δεν τα συμπαθείς ιδιαίτερα. Το καλύτερο είναι εφόσον η σχολή σου είναι καλή, να το παλέψεις τουλάχιστον για φέτος Κρήτη και παράλληλα κάνε 10% για Πληροφορικές και Οικονομικά σε Θεσσαλονική και τις γύρω από αυτή πόλεις.

Είναι ακόμη πολύ νωρίς για να έχεις άποψη για το πανεπιστήμιο σου οπότε υπομονή και προσπάθησε να ασχοληθείς ενεργά με τα μαθήματα σου. Στις επαρχιακές σχολές που έχουν μικρό αριθμό φοιτητών η παρακολούθηση είναι το Α και το Ω. Επιπλέον θα έχεις μια χρονοβόρα δραστηριότητα και δε θα σκέπτεσαι πολύ τη Θεσσαλονίκη για να στεχαχωριέσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christaras9292

Νεοφερμένος

Ο christaras9292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πραγματικα εαν τελικα δεν το θελεις φυγε και μην κοιτας πισω... Απο ολες τις αποψεις συμφερει να γυρισεις στα πατρια εδαφη (γιατι και 'γω απο Θεσσαλονικη ειμαι ;) ). Πρωτα απο ολα απο οικονομικης αποψης σιγουρα σε συμφερει γιατι σκεψου οτι θα δινεις για 4 τουλαχιστον ετη ενοικιο συν ολα τα υπολοιπα εξοδα, ενω αν δηλωσεις με το 10% γλιτωνεις πολλα χρηματα. Ακομα κι αν αποφασισεις να ξαναδωσεις πανελληνιες παλι σε συμφερει οικονομικα, γιατι μετα θα περασεις στην πολη σου σχεδον σιγουρα.. Και στο λεω γιατι και 'γω φετος εδωσα πανελλαδικες και δεν περασα εκει που ηθελα για λιγο.. Και θα ξαναδωσω τωρα. Και σε τελικη αναλυση αν το καλοσκεφτεις δεν αξιζει ουτε τον κοπο ουτε το χρονο αλλα ουτε και το χρημα να καθεσαι και να αναλωνεσαι σε κατι που δε σε ενδιαφερει και που δε θα σου προσφερει κατι... Νομιζω οτι η αποφαση ειναι μπροστα σου φιλε πατριωτη ;) !
Καλη τυχη σε οτι κι αν αποφασισεις και να θυμασαι οτι σημασια εχει να κανεις αυτο που θελεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Είναι νωρίς για να καταλάβεις αν πραγματικά σε καλύπτει η σχολή που επέλεξες.Πιστεύω πως επειδή είναι αρχή και δυσκολεύεσαι να προσαρμοστείς στη νέα σου ζωή σκέφτεσαι πως θα ήταν καλύτερα αν παρέμενες στα πάτρια εδάφη και σε μια σχολή(οικονομικά)που δεν την αντιπαθείς αλλα δεν τρελαίνεσαι κιόλας.Την απόφασή σου θα την πάρεις με το πέρας αυτού του ακαδημαικού έτους(έχοντας μια εικόνα του προγράμματος σπουδών,των εξεταστικών περιόδων και γενικά της φοιτητικής ζωής στην Κρήτη-η οποία είναι πολύ καλή απο ο,τι πληροφορούμε από γνωστους;)).
Και μιας και σπουδάζω οικονομικά σ'ενημερώνω- απο την μικρή εμπειρία που έχω-ότι το πρώτος έτος είναι αρκετά προπαρασκευαστικό(εμπλέκει πολλά γνωστικά πεδία αλλα όχι όσο θα έπρεπε την οικονομία)με αποτέλεσμα να αναρωτιέσαι τι σπουδάζω τελικά:P?Βέβαια απο το δεύτερο έτος τα μαθήματα εστιαζονται-τα περισσότερα τουλάχιστον-στη μελέτη της οικονομικής επιστήμης.Δυστυχώς δεν ασχολούμαστε ιδιαίτερα με την πληροφορική που σου αρέσει...
Η απόφαση ανήκει καθαρά σε σενα,απαιτει όμως σοβαρή σκέψη.Καλή τύχη,λοιπόν, σε ό,τι και αν επιλέξεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top