Ο απεγνωσμένος φοιτητής

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να πω τον "πονο" που με απασχολει εδω και πολυ καιρο και θα ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας και να με συμβουλεψετε ( εφοσον θελετε :P). Λοιπον , η ιστορια εχει ως εξεις...οταν δηλωσα μηχανογραφικο δηλωσα πρωτα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης ( η μονιμη μου κατοικια ειναι ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ! ) επειδη πιστευα οτι αυτο ηθελα να ακολουθησω σαν επιστημη καθως μου αρεσαν αρκετα οι υπολογιστες. Παραλληλα παιρνουσα ομως και Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ τα οποια τοτε δεν ειχα τοσο ιδιατερη προτιμηση προς αυτα. Anyway , στη τελικη περασα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης , ειμαι στη Κρητη εδω και ενα μηνα. Μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει με την επιλογη μου και το βαραω καθε μερα στον εαυτο μου. Θελω πολυ να γυρισω πισω στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και να αρχισω Οικονομικα. Το πιο λογικο ειναι να δωσω με το 10% ( αλλα τι γινεται αν δεν καταφερω να περασω ; 16600 μορια εχω στο 5ο πεδιο ) , αλλα δεν ξερω , οι γονεις μου πληρωνουν αρκετα λεφτα για να μπορουν να με συντηρουν στη Κρητη , θα ηταν καλο να τους πω οτι θελω να φυγω ή οχι ; Ειναι πολυ νωρις ; (συνηθως κατι που μου μπαινει στο μυαλο δεν βγαινει , δηλαδη δεν αλλαζω γνωμη :P) Χωρια οτι μου λειπουν οι φιλοι και η οικογενεια μου. Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και απελπισμενος...:/:
Ευχαριστω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Φύγε τώρα που είναι νωρίς. Πίστεψε με, οι γονείς σου θα προτιμήσουν να πληρώνουν πολλά για να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει παρά κάτι που δεν σου αρέσει!!! Γύρνα στη Θεσσαλονίκη και κανε 10% ή ακόμα καλύτερα ξανάδωσε. Εγώ αυτό έκανα και δικαιώθηκα για την επιλογή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δέσποινα είναι πολύ νωρίς ακόμη, για να πεις ότι δικαιώθηκες για την επιλογή σου. Αν ήσουν 4ο έτος τώρα, θα ακούγαμε από ενδιαφέρον, την άποψή σου..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσουν ούτε τα οικονομικά όμως τι θα κάνεις μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσουν ούτε τα οικονομικά όμως τι θα κάνεις μετά;
Να μην μου αρεσουν δεν νομιζω...παντα μου αρεσαν αλλα πιστευα οτι η Πληροφορικη θα μου αρεσε περισσοτερο καθως το ειχα σαν hobby , προγραμματισμο κτλ γι'αυτο προτημισα Πληροφορικη. Απο την αλλη μετα το ξανασκεφτηκα και ειπα οτι καλυτερα ειναι να σπουδασω οικονομικα , να ειμαι και στη πολη μου και μετα μπορω να κανω ενα μεταπτυχιακο με Πληροφορικη. Το να φυγω απο τοσο νωρις μου φενεται λιγο δυσκολο , απλα θελω να εχω μια αποψη για το τι να κανω...πρεπει να περιμενω πιστευω μεχρι τα χριστουγεννα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσουν ούτε τα οικονομικά όμως τι θα κάνεις μετά;

Ρεβέκκα καλύτερα να μην σκεφτούμε αυτό το σενάριο. :/: Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει θετική πορεία σε κάτι που τον ενδιαφέρει. Tα χρόνια δεν γυρίζουν πίσω και κάθε μέρα που φεύγει, χάνεται μια ευκαιρία..;)

Δυστυχώς για ακόμη μια φορά, αποδεικνύεται η παταγώδης αποτυχία του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Πολλοί μαθητές και αυριανοί φοιτητές πέφτουν στην παγίδα των "τίτλων" αγνοοώντας την ουσία, δηλ., αν θα τους αρέσει αυτό που θα επιλέξουν να σπουδάσουν, αν θα μπορέσουν να φέρουν εις πέρας τις σπουδές που επέλεξαν (γιατί πολλά μπορεί να μας αρέσουν, αλλά εκ φύσεως να μην μπορούμε να τα καταφέρουμε) και ότι έχουν παντελή άγνοια αυτού που θα σπουδάσουν και πόσο μάλλον για το επαγγελματικό μέρος. Ο τίτλος μιας επιστήμης δεν αποκαλύπτει το περιεχόμενο και την φύση της επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να μην μου αρεσουν δεν νομιζω...παντα μου αρεσαν αλλα πιστευα οτι η Πληροφορικη θα μου αρεσε περισσοτερο καθως το ειχα σαν hobby , προγραμματισμο κτλ γι'αυτο προτημισα Πληροφορικη. Απο την αλλη μετα το ξανασκεφτηκα και ειπα οτι καλυτερα ειναι να σπουδασω οικονομικα , να ειμαι και στη πολη μου και μετα μπορω να κανω ενα μεταπτυχιακο με Πληροφορικη. Το να φυγω απο τοσο νωρις μου φενεται λιγο δυσκολο , απλα θελω να εχω μια αποψη για το τι να κανω...πρεπει να περιμενω πιστευω μεχρι τα χριστουγεννα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη.


Γενικά το πρώτο έτος σε κάθε σχολή είναι λίγο χλιαρό, γιατί τα μαθήματα είναι πολύ γενικά και ίσως και βαρετά..Καταλαβαίνω απόλυτα τον "φόβο" σου να φύγεις από το σπίτι σου, απλά δεν νομίζω ότι είναι κριτήριο για να επιλέξεις τη σχολή σου...Τα οικονομικά είναι αρκετά στρυφνό επάγγελμα, θέλει γερά νεύρα αν δεν είσαι φανατικός...

Ρεβέκκα καλύτερα να μην σκεφτούμε αυτό το σενάριο. :/: Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξει θετική πορεία σε κάτι που τον ενδιαφέρει.

Δυστυχώς για ακόμη μια φορά, αποδεικνύεται η παταγώδης αποτυχία του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Πολλοί μαθητές και αυριανοί φοιτητές πέφτουν στην παγίδα των "τίτλων" αγνοοώντας την ουσία, δηλ., αν θα τους αρέσει αυτό που θα επιλέξουν να σπουδάσουν, αν θα μπορέσουν να φέρουν εις πέρας τις σπουδές που επέλεξαν (γιατί πολλά μπορεί να μας αρέσουν, αλλά εκ φύσεως να μην μπορούμε να τα καταφέρουμε) και ότι έχουν παντελή άγνοια αυτού που θα σπουδάσουν και πόσο μάλλον για το επαγγελματικό μέρος. Ο τίτλος μιας επιστήμης δεν αποκαλύπτει το περιεχόμενο και την φύση της επιστήμης.

Μακάρι να πάνε όλα καλά για το παιδί, δεν το συζητώ ΚΑΝ!!!!
Πρέπει όμως να σκεφτεί και αυτήν την περίπτωση...Μπορεί να λέμε ότι ποτέ δεν είναι αργά για να κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα, αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να έχουμε καταλήξει σε μία βάση..

Πάντως, και τα οικονομικά είναι πολύ πιασάρικα, ίσως περισσότερο από την πληροφορική...
Την ουσία των σχολών και των επαγγελμάτων μπορεί να τη βρει και ο κάθε ένας μόνος του, δεν είναι απαραίτητο να του τη δώσουν στο χέρι. Πρέπει κάποια πράγματα να τα ψάχνουμε μόνοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Όπως είπες Ρεβέκκα, το 1ο έτος είναι εισαγωγικό με μαθήματα κάπως "βαρετά". Σαν φοιτητής συγγενούς θετικής επιστήμης θα σου έλεγα petropoulos43551, ότι το πρώτο έτος δεν είναι η εικόνα της επιστήμης. Είναι μια τελείως εισαγωγική εικόνα συνεπώς από το 2ο έτος και μετά θα έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη για την φύση αυτού που σπουδάζεις τώρα. Στο 1ο έτος απλά θα κάνεις εισαγωγικά μαθήματα πληροφορικής και μαθηματικών ώστε να χτίσεις μια γερή βάση για την μετέπειτα Ιθάκη και το μαγευτικό ταξίδι ανώτερων γνώσεων. Στα επόμενα έτη θα δεις αυτά τα ωραία με βάση τα οποία ψάχνουν όλοι οι μαθητές σε κάθε επιστήμη όταν επιλέγουν να σπουδάσουν. Αυτά τα ωραία, θέλουν ένα υπόβαθρο για να τα μάθεις. Το θέμα είναι ότι το υπόβαθρο περιέχει πολύ βαρετά μαθήματα. Στην ίδια φάση με σένα ήμουν και εγώ στο 1ο έτος. Αλλά πλέον βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο, για τις βλακείες που έλεγα τότε. Τα μαθήματα του 1ου-2ου έτους θα σε περιμένουν στην γωνία σαν γνωστές προαπαιτούμενες γνώσεις άλλων προχωρημένων μαθημάτων σε άκυρη στιγμή..

..συνεπώς κάθησε και ξανασκέψου το. Επίσης μπορεί τα οικονομικά να είναι "πιασάρικα" αλλά έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο ότι και εκεί λόγω θεωρητικής φύσης της επιστήμης των οικονομικών, υπάρχει το ενδεχόμενο να πήξεις με βασικά μαθήματα μέχρι να φτάσεις να κάνεις γοητευτικές μακροοικονομίες; :hmm:

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, απλά θέλω να σου δώσω μια άλλη εικόνα (που αποφεύγουμε συνήθως να κοιτάμε) πριν πάρεις την τελική απόφαση. Ότι και να αποφασίσεις, εύχομαι ολόψυχα, καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Όπως είπες Ρεβέκκα, το 1ο έτος είναι εισαγωγικό με μαθήματα κάπως "βαρετά". Σαν φοιτητής συγγενούς θετικής επιστήμης θα σου έλεγα petropoulos43551, ότι το πρώτο έτος δεν είναι η εικόνα της επιστήμης. Είναι μια τελείως εισαγωγική εικόνα συνεπώς από το 2ο έτος και μετά θα έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη για την φύση αυτού που σπουδάζεις τώρα. Στο 1ο έτος απλά θα κάνεις εισαγωγικά μαθήματα πληροφορικής και μαθηματικών ώστε να χτίσεις μια γερή βάση για την μετέπειτα Ιθάκη και το μαγευτικό ταξίδι ανώτερων γνώσεων. Στα επόμενα έτη θα δεις αυτά τα ωραία με βάση τα οποία ψάχνουν όλοι οι μαθητές σε κάθε επιστήμη όταν επιλέγουν να σπουδάσουν. Αυτά τα ωραία, θέλουν ένα υπόβαθρο για να τα μάθεις. Το θέμα είναι ότι το υπόβαθρο περιέχει πολύ βαρετά μαθήματα. Στην ίδια φάση με σένα ήμουν και εγώ στο 1ο έτος. Αλλά πλέον βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο, για τις βλακείες που έλεγα τότε. Τα μαθήματα του 1ου-2ου έτους θα σε περιμένουν στην γωνία σαν γνωστές προαπαιτούμενες γνώσεις άλλων προχωρημένων μαθημάτων σε άκυρη στιγμή..

..συνεπώς κάθησε και ξανασκέψου το. Επίσης μπορεί τα οικονομικά να είναι "πιασάρικα" αλλά έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο ότι και εκεί λόγω θεωρητικής φύσης της επιστήμης των οικονομικών, υπάρχει το ενδεχόμενο να πήξεις με βασικά μαθήματα μέχρι να φτάσεις να κάνεις γοητευτικές μακροοικονομίες; :hmm:

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, απλά θέλω να σου δώσω μια άλλη εικόνα (που αποφεύγουμε συνήθως να κοιτάμε) πριν πάρεις την τελική απόφαση. Ότι και να αποφασίσεις, εύχομαι ολόψυχα, καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία..
Σε ευχαριστω πολυ , και ολους για τις απαντησεις σας και για τις συμβουλες σας . Το πιο πιθανο ειναι να κανω υπομονη αυτο τον χρονο να δω πως θα παει η κατασταση και το καλοκαιρι με το καλο ( ή και πιο νωρις ) κανω το μηχανογραφικο και μετα βλεπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν θελω να περασω τον υπολοιπο χρονο στη Κρητη χωρις ουσιαστικο λογο :(
Ειναι πολυ παραξενη η κατασταση , ειναι ωρες που σκεφτομαι οτι θα επρεπε να γυρισω πισω και αλλες που λεω οτι μπορω να περασω εδω τον χρονο και μετα να κανω το μηχανογραφικο... αλλα δεν μου αρεσει καθολου...χωρια οτι λεω ψεματα στους γονεις μου οτι παιρναω καλα...δεν θα επρεπε να τους πω την αληθεια ; Αλλα εχουνε κανει τοσα πολλα αυτον τον καιρο , αγορασαν επιπλα κτλ που δεν παει η καρδια μου να τους το πω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δεν θελω να περασω τον υπολοιπο χρονο στη Κρητη χωρις ουσιαστικο λογο :(
Ειναι πολυ παραξενη η κατασταση , ειναι ωρες που σκεφτομαι οτι θα επρεπε να γυρισω πισω και αλλες που λεω οτι μπορω να περασω εδω τον χρονο και μετα να κανω το μηχανογραφικο... αλλα δεν μου αρεσει καθολου...χωρια οτι λεω ψεματα στους γονεις μου οτι παιρναω καλα...δεν θα επρεπε να τους πω την αληθεια ; Αλλα εχουνε κανει τοσα πολλα αυτον τον καιρο , αγορασαν επιπλα κτλ που δεν παει η καρδια μου να τους το πω...:/:

Επειδή αυτό που περιγράφεις το ζήσαμε όλοι λίγο πολύ, στα πρώτα έτη σε μεγάλο ή μικρό βαθμό, σε κάποια δυσκολία κάποιων μαθημάτων, όταν βαρεθήκαμε κάποια μαθήματα, όταν φάγαμε κάποια χαστούκια σε κάποιες εξεταστικές...κτλ στρώσαμε με τον καιρό και ωριμάσαμε. Το ξεπεράσαμε και ανταπεξήλθαμε. Τίποτε δεν είναι εύκολο και τίποτε δεν μας χαρίστηκε. Φτύσαμε αίμα για να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε.

Φίλε, μην πτοείσαι και συνέχισε. :P Να ξέρεις ότι η επιστήμη των υπολογιστών είναι πιο γερή λόγω της πολυπλοκότητάς της, από τον μονόδρομο των οικονομικών. Για να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους. Θα έχεις περισσότερα πεδία ειδίκευσης με κάποιο μεταπτυχιακό σε εφαρμογές που δεν έχεις ιδέα προς το παρόν, εφόσον το θελήσεις βέβαια. Μην πτοείσαι και πάλεψε. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Το γεγονός ότι δεν σου αρέσει η σχολή σου ενώ καλά καλά δεν ξεκίνησες, είναι σχετικό. Μέχρι το καλοκαίρι ή στο τέλος του 2ου έτους θα έχεις ήδη αναθεωρήσει πολλά...:)

Με όλο το θάρρος, τι άντρες είστε μωρέ; Πώς θα αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες της καθημερινότητας που είναι όλο προβλήματα; Έλεος με το κλαψονιαούρισμα. Αναλάβετε ευθύνες και γίνεται πιο δραστήριοι.

Φιλικά και συναδελφικά, :P
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Επειδή αυτό που περιγράφεις το ζήσαμε όλοι λίγο πολύ, στα πρώτα έτη σε μεγάλο ή μικρό βαθμό, σε κάποια δυσκολία κάποιων μαθημάτων, όταν βαρεθήκαμε κάποια μαθήματα, όταν φάγαμε κάποια χαστούκια σε κάποιες εξεταστικές...κτλ στρώσαμε με τον καιρό και ωριμάσαμε. Το ξεπεράσαμε και ανταπεξήλθαμε. Τίποτε δεν είναι εύκολο και τίποτε δεν μας χαρίστηκε. Φτύσαμε αίμα για να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε.

Φίλε, μην πτοείσαι και συνέχισε. :P Να ξέρεις ότι η επιστήμη των υπολογιστών είναι πιο γερή λόγω της πολυπλοκότητάς της, από τον μονόδρομο των οικονομικών. Για να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους. Θα έχεις περισσότερα πεδία ειδίκευσης με κάποιο μεταπτυχιακό σε εφαρμογές που δεν έχεις ιδέα προς το παρόν, εφόσον το θελήσεις βέβαια. Μην πτοείσαι και πάλεψε. Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Το γεγονός ότι δεν σου αρέσει η σχολή σου ενώ καλά καλά δεν ξεκίνησες, είναι σχετικό. Μέχρι το καλοκαίρι ή στο τέλος του 2ου έτους θα έχεις ήδη αναθεωρήσει πολλά...:)

Με όλο το θάρρος, τι άντρες είστε μωρέ; Πώς θα αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες της καθημερινότητας που είναι όλο προβλήματα; Έλεος με το κλαψονιαούρισμα. Αναλάβετε ευθύνες και γίνεται πιο δραστήριοι.

Φιλικά και συναδελφικά, :P
nPb

Χαχα , οντως εχεις δικιο... καλα τα λες . Τιποτα δεν ειναι ευκολο σε αυτη τη ζωη. Απλα πολλες φορες συγκρινω τις καταστασεις , δηλαδη πως θα ηταν αν ειχα περασει ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ( που τα πραγματα θα ηταν πολυ πιο ευκολα ) σε σχεση με τωρα που περασα Κρητη. Αλλα τι σημασια εχει να σκεφτομαστε τι δεν εγινε...σημασια εχει τι εγινε και τι μπορει να γινει στη συνεχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Να ξέρεις ενημερωτικά ότι η επιστήμη που σπουδάζεις τώρα συνδέεται με φοβερά μεταπτυχιακά σε:
- βιολογία
- φυσική
- μαθηματικά
- οικονομικά, πληροφοριακά συστήματα, διοίκηση/ διαχείρηση
- τεχνολογία (ρομποτική,..κτλ)
- φυσικό περιβάλλον και ενέργεια
κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotiris10

Νεοφερμένος

Ο sotiris10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Κάνε αυτό που πιστεύεις.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Να ξέρεις ενημερωτικά ότι η επιστήμη που σπουδάζεις τώρα συνδέεται με φοβερά μεταπτυχιακά σε:
- βιολογία
- φυσική
- μαθηματικά
- οικονομικά, πληροφοριακά συστήματα, διοίκηση/ διαχείρηση
- τεχνολογία (ρομποτική,..κτλ)
- φυσικό περιβάλλον και ενέργεια
κτλ
Απλα σκεφτομαι οτι δεν θελω να περασω τα 4-5 χρονια μου στη Κρητη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εγώ προτείνω να συζητήσεις με τους γονείς σου. φαντάζομαι ότι θέλουν να ξέρουν την αλήθεια. πίστεψέ με θα είναι χειρότερο να παρατήσεις μια μέρα τη σχολή και να βρεθείς στη μέση του πουθενά παρά το να ενημερώσεις τους γονείς σου ότι δεν σου αρέσει η σχολή τώρα και ότι θες να επιστρέψεις. πάω στοίχημα ότι για αυτούς μετράει να σπουδάσεις αυτό που θέλεις και θα συμμερισθούν τις ανησυχίες σου και τις απόψεις σου πάνω στο θέμα. παρ' ολα αυτά προτού φύγεις δώσε μια ευκαιρία στη σχολή. όπως είπαν και άλλοι, η πρώτη χρονιά είναι προσαρμογή γιατί έχει πιο πολύ εισαγωγικά μαθήματα για να μπεις στο κλίμα και να γνωρίσεις το αντικείμενο μέχρι ένα βαθμό. στα επόμενα έτη πιθανότατα θα έχεις μαθήματα επιλογής αλλά και πιο ενδιαφέροντα υποχρεωτικά. έτσι είναι σε κάθε σχολή. :) εάν δεις ότι δεν σου γεννιέται ενδιαφέρον, μη διστάσεις να φύγεις. δεν θα έχεις βγει και χαμένος, θα έχεις αποκτήσει κάποιες βασικές γνώσεις ακόμη και αν δεν συνεχίσεις παρακάτω. απλά σκέψου το λίγο προτού πάρεις απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να πω τον "πονο" που με απασχολει εδω και πολυ καιρο και θα ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας και να με συμβουλεψετε ( εφοσον θελετε :P). Λοιπον , η ιστορια εχει ως εξεις...οταν δηλωσα μηχανογραφικο δηλωσα πρωτα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης ( η μονιμη μου κατοικια ειναι ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ! ) επειδη πιστευα οτι αυτο ηθελα να ακολουθησω σαν επιστημη καθως μου αρεσαν αρκετα οι υπολογιστες. Παραλληλα παιρνουσα ομως και Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ τα οποια τοτε δεν ειχα τοσο ιδιατερη προτιμηση προς αυτα. Anyway , στη τελικη περασα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης , ειμαι στη Κρητη εδω και ενα μηνα. Μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει με την επιλογη μου και το βαραω καθε μερα στον εαυτο μου. Θελω πολυ να γυρισω πισω στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και να αρχισω Οικονομικα. Το πιο λογικο ειναι να δωσω με το 10% ( αλλα τι γινεται αν δεν καταφερω να περασω ; 16600 μορια εχω στο 5ο πεδιο ) , αλλα δεν ξερω , οι γονεις μου πληρωνουν αρκετα λεφτα για να μπορουν να με συντηρουν στη Κρητη , θα ηταν καλο να τους πω οτι θελω να φυγω ή οχι ; Ειναι πολυ νωρις ; (συνηθως κατι που μου μπαινει στο μυαλο δεν βγαινει , δηλαδη δεν αλλαζω γνωμη :P) Χωρια οτι μου λειπουν οι φιλοι και η οικογενεια μου. Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και απελπισμενος...:/:
Ευχαριστω ! :)
Γυρνα σπιτι σου και ξαναδωσε η χρησιμοποιησε το 10%. Ειναι αδικο κ για σενα κ για τους γονεις σου να μενεις εκει που δεν σου αρεσει. Εγω ετσι θα εκανα. Παντα υπαρχει κ η 2η ευκαιρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Γυρνα σπιτι σου και ξαναδωσε η χρησιμοποιησε το 10%. Ειναι αδικο κ για σενα κ για τους γονεις σου να μενεις εκει που δεν σου αρεσει. Εγω ετσι θα εκανα. Παντα υπαρχει κ η 2η ευκαιρία!
Δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να ελεγα στους γονεις μου αφωτου περασα μονο εναν μηνα στη Κρητη και αφου εκαναν ολο αυτον τον κοπο να τους πω οτι θελω να γυρισω. Πρεπει τουλαχιστον να περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα να προσπαθησω να περασω τουλαχιστον τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου και μετα βλεπω αν θα συνεχισω μεχρι το καλοκαιρι ή θα γυρισω πισω...ειναι δυσκολη η ολη κατασταση αλλα δυστηχως θα πρεπει να την υποστω... παντως σιγουρα οι γονεις μου θα με καταλαβουν , απλα χρειαζεται λιγος χρονος μεχρι να νιωσω σιγουρια για το τι να κανω και πως θα το κανω. Το πιο πιθανον ειναι να ξανακανω μηχανογραφικο με το 10%. Δεν εχω την ψυχολογικη διαθεση να υποστω παλι την διαδικασια των πανελληνιων , αν και σιγουρα απο θεμα διαβασματος δεν θα ηταν και τοσο δυσκολη , αλλα ανχωτικη για το πως θα γραψω στις πανελληνιες. Ευχαριστω που ειπες τη γνωμη σου ! :)

Αυτην την εβδομαδα θα παω στο σπιτι για 5 μερες...ελπιζω αυτο να με βοηθησει ψυχολογικα και να με κανει να νιωσω οτι ειμαι κοντα στους φιλους μου και στους συγγενεις μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αγαπητέ petropoulos 43551,
Διαβάζοντας το πρώτο σου post, σκέφτηκα πως μετάνιωσες για την επιλογή του επιστημονικού αντικειμένου που δήλωσες πρώτο στο μηχανογραφικό και πέρασες. Διαβάζοντας, όμως, τα επόμενά σου posts, κατάλαβα πως ίσως να μην σε ενοχλεί τόσο το αντικείμενο, όσο το οτι δεν είσαι κοντά στους δικούς σου. Εφυγες από τη Θεσσαλονική για να πας κυριολεκτικά στην άλλη άκρη της Ελλάδος. Οι περισσότεροι θα ένιωθαν όπως εσύ. Αυτή η νοσταλγία λοιπόν σε συνδυασμό με τον εισαγωγικό χαρακτήρα των μαθημάτων - πάντα τα εισαγωγικά του πρώτου έτους υστερούν σε γοητεία από τα μαθήματα των υπόλοιπων ετών και δεν συναρπάζουν τόσο τους φοιτητές - σε κάνουν να σκέφτεσαι να φύγεις. Είναι όμως ακόμα νωρίς για μια τέτοια απόφαση. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και στη σχολή σου και αν δεις οτι εξακολουθεί να μη σου αρέσει το αντικείμενο, τότε ξαναδώσε μηχανογραφικό με το 10% ή ξαναδώσε πανελλήνιες. Ο,τι σε βολεύει. Προτού λάβεις, όμως, οποιαδήποτε απόφαση, συζήτησέ το με τους γονείς σου. Είμαι βέβαιη πως επειδή θέλουν το καλό σου και τη δική σου ευτυχία, θα σε συμβουλεύσουν σωστά και ώριμα. Οσο για τα έπιπλα, μην ανησυχείς και τόσο. Αν πάρεις την απόφαση να φύγεις, μπορείς να τα πουλήσεις ως μεταχειρισμένα. Ισως να μην πάρεις τα χρήματα που έδωσες, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχεις χάσει και πολλά.
Καλή τύχη σε ό,τι και αναποφασίσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να πω τον "πονο" που με απασχολει εδω και πολυ καιρο και θα ηθελα να τον μοιραστω μαζι σας και να με συμβουλεψετε ( εφοσον θελετε :P). Λοιπον , η ιστορια εχει ως εξεις...οταν δηλωσα μηχανογραφικο δηλωσα πρωτα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης ( η μονιμη μου κατοικια ειναι ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ! ) επειδη πιστευα οτι αυτο ηθελα να ακολουθησω σαν επιστημη καθως μου αρεσαν αρκετα οι υπολογιστες. Παραλληλα παιρνουσα ομως και Οικονομικα ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ τα οποια τοτε δεν ειχα τοσο ιδιατερη προτιμηση προς αυτα. Anyway , στη τελικη περασα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης , ειμαι στη Κρητη εδω και ενα μηνα. Μπορω να πω οτι εχω απογοητευτει με την επιλογη μου και το βαραω καθε μερα στον εαυτο μου. Θελω πολυ να γυρισω πισω στην ΘΕΣ/ΝΙΚΗ και να αρχισω Οικονομικα. Το πιο λογικο ειναι να δωσω με το 10% ( αλλα τι γινεται αν δεν καταφερω να περασω ; 16600 μορια εχω στο 5ο πεδιο ) , αλλα δεν ξερω , οι γονεις μου πληρωνουν αρκετα λεφτα για να μπορουν να με συντηρουν στη Κρητη , θα ηταν καλο να τους πω οτι θελω να φυγω ή οχι ; Ειναι πολυ νωρις ; (συνηθως κατι που μου μπαινει στο μυαλο δεν βγαινει , δηλαδη δεν αλλαζω γνωμη :P) Χωρια οτι μου λειπουν οι φιλοι και η οικογενεια μου. Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενος και απελπισμενος...:/:
Ευχαριστω ! :)

Εφοσον μπηκες στο τμημα το ειδες και δε σου αρεσει προσπαθησε με το 10%. Καλυτερα αυτο παρα να συνεχισεις για 4 χρονια κατι που δεν σε ενθουσιαζει και να σκεφτεσαι τι θα γινοταν αν ειχες δοκιμασει με το 10%

Βασικα απο το μηνυμα καταλαβαινω οτι εσυ θελεις να αλλαξεις αλλα σκεφτεσαι τους γονεις σου. Αν το συζητησεις μαζι τους δε νομιζω να σου πουν τιποτα αφου αυτο που θες πραγματικα ειναι τα οικονομικα. Ισα, ισα θα τους γλυτωσεις απο πολλα εξοδα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top