Ο Πρώτος των Πρώτων στο Φυσικό;;;

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο "Πρώτος των Πρώτων" με 19.880 μόρια.
Σαφώς, θα σπουδάσει Ιατρική ή Πολυτεχνείο πριν καν προλάβει να χωνέψει τους βαθμούς του.
Επιλέγει το Φυσικό, όπως ονειρευόταν πριν κι όπως συνεχίζει να ονειρεύεται.
Σάλος, πανικός, όλεθρος. Απογοήτευση, οργή, δημοσιογράφοι, συγγενείς, γονείς.
Ο Πρώτος των Πρώτων;; Θα σπάσει την μακρόχρονη παράδοση;; Θα χαραμίσει τα 20άρια του στην ταπεινή και κόσμους κατώτερη Φυσική, θα αφήσει την ευκαιρία να μπει με σειρά στην Ιατρική, να τρίψει στα μούτρα όλων την απαράμιλλη ευφυία του;
Και η μητέρα του; Τι θα έχει να λέει στην γειτονιά, στη δουλειά; Και η κορνίζα που έσπευσε να αγοράσει για το πτυχίο της ειδικότητας, στράφι;
Το παιδί θα δηλώσει Ιατρική. Και τα υπόλοιπα, ένας ενθουσιασμός είναι, θα το καταλάβει αργότερα, κι ας λέει τώρα, κι ας μην τον ενδιέφερε ποτέ. Κι ας είχε όνειρα, είναι μικρός, δεν ξέρει, δεν μπορεί να κρίνει, εδώ μιλάμε για το μέλλον του, μιλάμε για είκοσι χιλιάδες μόρια χαραμισμένα! Δεν είναι αστεία αυτά, δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα...
Κι ας μη βγάλει τη σχολή ποτέ. Κι ας γίνει ένας αποτυχημένος γιατρός με απωθημένα. Κι ας μη θυμάται ποτέ κανείς πόσο έγραψε, κι ας τον έχουν όλοι γραμμένο από τον Αύγουστο και μετά. Κι ας το μετανιώσει, θα καταλάβει μετά, όλα θα τα καταλάβει, θα δει ότι αυτό ήταν το σωστό, η καλή επιλογή, κι ύστερα θα τους ευγνωμονεί.
Θα μπει πρώτος στην Ιατρική. Θα ενθουσιάσει συγγενείς, φίλους και θα χαρίσει ένα μεγάλο επινίκιο πανό και μία εξασφαλισμένη φήμη για το φροντιστήριό του. Θα πιάσει τόπο κι η κορνίζα της μαμάς. Ύστερα θα αποσυρθεί στο δωμάτιό του, για να ξεκινήσει το διάβασμα για μία σχολή που ποτέ δεν ονειρεύτηκε, ποτέ δεν ήθελε και ποτέ δεν θα θέλει. Είναι μικρός όμως ακόμα. Θα καταλάβει.
Όλα θα τα καταλάβει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Το ατομο αυτο ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανενας δεν το ξερει προσωπικα,οποτε μην στοχοποιεις.Εδω θα ειμαστε και θα δουμε αν επελεξε τελικα ιατρικη,πολυτεχνειο ή φυσικο.Υπαρχουν ατομα που εχουν γραψει αρκετα μορια και επελεξαν σχολες που πραγματικα ηθελαν αγνοωντας την γκρινια της γειτονιας και των γονιων.Το αν θα αποκατασταθουν επαγγελματικα στο μελλον ειναι ενα αλλο θεμα.Στη σημερινη εποχη και υψηλοβαθμες σχολες να δηλωσεις παλι ψαχνεσαι.Επισης ορισμενες φορες ερχονται τα πραγματα οπως δεν τα θελουμε και μια 'λαθος' κινηση ανατρεπει την ζωη μας με ασχημο ή πολλες φορες ομορφο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Το ατομο αυτο ουτε εγω ουτε εσυ ουτε κανενας δεν το ξερει προσωπικα,οποτε μην στοχοποιεις.Εδω θα ειμαστε και θα δουμε αν επελεξε τελικα ιατρικη,πολυτεχνειο ή φυσικο.Υπαρχουν ατομα που εχουν γραψει αρκετα μορια και επελεξαν σχολες που πραγματικα ηθελαν αγνοωντας την γκρινια της γειτονιας και των γονιων.Το αν θα αποκατασταθουν επαγγελματικα στο μελλον ειναι ενα αλλο θεμα.Στη σημερινη εποχη και υψηλοβαθμες σχολες να δηλωσεις παλι ψαχνεσαι.Επισης ορισμενες φορες ερχονται τα πραγματα οπως δεν τα θελουμε και μια 'λαθος' κινηση ανατρεπει την ζωη μας με ασχημο ή πολλες φορες ομορφο τροπο.

Επέλεξε φυσικό, χωρίς να ακούσει κανέναν και τίποτα. Ανέχτηκε και τα υπονοούμενα της δημοσιογράφου και μίλησε πιο ώριμα από όσο έχω ακούσει οποιοδήποτε παιδί να μιλάει.
Το θαύμασα αυτό το παιδί και του εύχομαι ολόψυχα να πετύχει σε ό,τι κάνει στη ζωη του. Είναι παράδειγμα για μία ολόκληρη γενιά.

https://www.newsbomb.gr/bomb-tv/ella...tos-ton-proton-sygkentrose-19-880-moria-video
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συγχαρητήρια στο παιδί για την επιτυχία του, αλλά δεν είναι ο πρώτος που κάνει κάτι τέτοιο. Κι άλλες χρονιές οι πρώτοι των πρώτων, επέλεγαν το φυσικό ή το μαθηματικό και μπράβο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Συγχαρητήρια στο παιδί για την επιτυχία του, αλλά δεν είναι ο πρώτος που κάνει κάτι τέτοιο. Κι άλλες χρονιές οι πρώτοι των πρώτων, επέλεγαν το φυσικό ή το μαθηματικό και μπράβο τους.

Το θέμα δεν είναι το αν επέλεξε φυσικό, χημικό ή ιχθυολογία. Το θέμα είναι αν επέλεξε αυτό που όντως ονειρευόταν, αυτό που ήθελε! Αν δεις το βίντεο θα καταλάβεις το πάθος του και δεν θα μπορείς παρά να τον θαυμάσεις.
Κι αν ήθελε να γίνει δασολόγος, με γειά του με χαρά του να γινόταν. Κι αν ήθελε να γίνει γιατρός πάλι ας γινόταν. Μπόρεσε να μην υποκύψει στις πιέσεις και στην "πρόκληση" της πιο υψηλόβαθμης σχολής; Αυτό μετράει, μπράβο του, και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι το αν επέλεξε φυσικό, χημικό ή ιχθυολογία. Το θέμα είναι αν επέλεξε αυτό που όντως ονειρευόταν, αυτό που ήθελε! Α

Ε προφανώς επέλεξε αυτό που ήθελε, φαίνεται πλήρως συνειδητοποιημένος. Είναι αρκετοί αυτοί που επιλέγουν να σπουδάσουν κάτι που γουστάρουν ανεξάρτητα από τα μόριά τους και κατ'εμέ αυτό είναι το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε φωνάξτε το Δία και τον npb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πράγματι φαίνεται πολύ συγκροτημένος και εκτός από καταπληκτικό μυαλό πρέπει να είναι και πολύ καλό παιδί. Μπράβο του, τέτοια άτομα είναι το μέλλον της Ελλάδας, όσο και αν προσπαθούν να μας πείσουν οτι δεν έχουμε μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ρε κοπελιά τι μελόδραμα είναι αυτό. δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος. κι εγώ έχω μια συμφοιτήτρια στη σχολή που έβγαλε 19.000 μόρια αλλά δήλωσε πρώτη επιλογή αγγλική- και όχι νομική- γιατί αυτό ήθελε. δεν θα τον κάνουμε ήρωα τώρα αυτόν επειδή κάνει αυτό που πρέπει (να διαλέξει αυτό που του αρέσει). και κάτι ακόμα. δε σημαίνει πως θα του αρέσει ντε και καλά το φυσικό. άλλο τι ακούς για τη σχολή κι άλλο πως βιώνεις εσύ ο ίδιος τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Μπράβο του, τέτοια άτομα είναι το μέλλον της Ελλάδας, όσο και αν προσπαθούν να μας πείσουν οτι δεν έχουμε μέλλον.
Δεν είπε ότι θέλει να γίνει καθηγητής... το πιθανότερο είναι να μην είναι το μέλλον της Ελλάδας, αλλά ένα ακόμη μυαλό που θα διαπρέψει μετά από χρόνια στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ρε κοπελιά τι μελόδραμα είναι αυτό. δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος. κι εγώ έχω μια συμφοιτήτρια στη σχολή που έβγαλε 19.000 μόρια αλλά δήλωσε πρώτη επιλογή αγγλική- και όχι νομική- γιατί αυτό ήθελε. δεν θα τον κάνουμε ήρωα τώρα αυτόν επειδή κάνει αυτό που πρέπει (να διαλέξει αυτό που του αρέσει). και κάτι ακόμα. δε σημαίνει πως θα του αρέσει ντε και καλά το φυσικό. άλλο τι ακούς για τη σχολή κι άλλο πως βιώνεις εσύ ο ίδιος τα πράγματα.

Ο μόνος λόγος που γράφτηκε αυτό το ποστ ήταν επειδή έγινε πολύς ντόρος -τον τίτλο του θρεντ τον άκουσα live πάνω από 5 φορές σήμερα, με τόσο στόμφο που θα χρειάζονταν πάνω από 10 ερωτηματικά- και μάλιστα κατηγορήθηκε ότι "δεν ξέρει τι του γίνεται" (sic) (αυτολεξεί λόγια υπερηλίκου παππού στο λεωφορείο προς αεροδρόμιο, απ' όπου έμαθα κι εγώ πρώτη φορά για το παιδί). Αν παρακολουθήσεις το βίντεο, μέχρι και η δημοσιογράφος του μιλάει σαν σε εξωγήινο.
Δεν είπα ότι είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος, θαύμασα όμως αυτό που έκανε (και που το έχουν κάνει κι άλλοι, σύμφωνοι) και θέλησα να εκφράσω κι εγώ τη δική μου γνώμη σχετικά με τις επιλογές των "Πρώτων των Πρώτων" και όλες τις υψηλόβαθμες σχολές μαζί με τους εισακτέους τους. Δεν τον έκανα ήρωα ούτε τον εξιδανίκευσα -τον θαύμασα απλά, μου έκανε εντύπωση που τον κράζουν και θέλησα να το μοιραστώ. Μόνο. Απο 'κει και πέρα, ο καθείς ας επιλέξει τη λήθη του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Δεν χαραμιζει τα 20αρια του ισα ισα διαλεγει αυτο που πραγματικα θελει και μπραβο του γιατι λιγοι θα το εκαναν.
Οσο για το φυσικο αθηνων ειναι μια καλη σχολη δυσκολη μαλιστα και θα εχει πολλες προοπτικες πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ρε κοπελιά τι μελόδραμα είναι αυτό. δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος. κι εγώ έχω μια συμφοιτήτρια στη σχολή που έβγαλε 19.000 μόρια αλλά δήλωσε πρώτη επιλογή αγγλική- και όχι νομική- γιατί αυτό ήθελε. δεν θα τον κάνουμε ήρωα τώρα αυτόν επειδή κάνει αυτό που πρέπει (να διαλέξει αυτό που του αρέσει). και κάτι ακόμα. δε σημαίνει πως θα του αρέσει ντε και καλά το φυσικό. άλλο τι ακούς για τη σχολή κι άλλο πως βιώνεις εσύ ο ίδιος τα πράγματα.

Δεν τον έκανε κανείς ήρωα απλά συμφωνώ και εγώ ότι του αξίζουν συγχαρητήρια επειδή δεν ακολούθησε την πεπατημένη και ενώ μπορούσε να περάσει στις "μουράτες" σχολές βλ. ιατρική,πολυτεχνείο και πρώτος μάλιστα ,επέλεξε το υποτιμημένο στα μάτια του Έλληνα φυσικό απλά επειδή αυτό γούσταρε και καλά έκανε.Το κακό είναι ότι αυτή η λογική έχει περάσει και σε πολλούς από εμάς π.χ. Αυτό το βίντεο μου το έστειλε μία φίλη μου στο φβ και όταν είδα να λέει ο πρώτος των πρώτων με 19893 μόρια αμέσως σκέφτηκα ΑΑΑΑ οκ ιατρική Αθήνας....Αν αυτό το παιδί πήγαινε ιατρική δεν νομίζω να υπήρχε καν αυτό το θέμα εδώ αυτό που μας κάνει σε όλους εντύπωση είναι το γεγονός ότι ενώ μπορούσε να μπει ιατρική πήγε φυσικό ενώ κανονικά δεν έπρεπε να μας φαίνεται περίεργο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν τον έκανε κανείς ήρωα απλά συμφωνώ και εγώ ότι του αξίζουν συγχαρητήρια επειδή δεν ακολούθησε την πεπατημένη και ενώ μπορούσε να περάσει στις "μουράτες" σχολές βλ. ιατρική,πολυτεχνείο και πρώτος μάλιστα ,επέλεξε το υποτιμημένο στα μάτια του Έλληνα φυσικό απλά επειδή αυτό γούσταρε και καλά έκανε.Το κακό είναι ότι αυτή η λογική έχει περάσει και σε πολλούς από εμάς π.χ. Αυτό το βίντεο μου το έστειλε μία φίλη μου στο φβ και όταν είδα να λέει ο πρώτος των πρώτων με 19893 μόρια αμέσως σκέφτηκα ΑΑΑΑ οκ ιατρική Αθήνας....Αν αυτό το παιδί πήγαινε ιατρική δεν νομίζω να υπήρχε καν αυτό το θέμα εδώ αυτό που μας κάνει σε όλους εντύπωση είναι το γεγονός ότι ενώ μπορούσε να μπει ιατρική πήγε φυσικό ενώ κανονικά δεν έπρεπε να μας φαίνεται περίεργο

Δυστυχώς όμως παρ' όλες τις αναλύσεις, η μη λογική θα συνεχίσει. Γιατί στην Ελλάδα προ πολλού έχουμε αφήσει την ορθολογική σκέψη. Ο μέσος Έλληνας ποιος είναι; Εσείς; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
ρε κοπελιά τι μελόδραμα είναι αυτό. δεν είναι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος. κι εγώ έχω μια συμφοιτήτρια στη σχολή που έβγαλε 19.000 μόρια αλλά δήλωσε πρώτη επιλογή αγγλική- και όχι νομική- γιατί αυτό ήθελε. δεν θα τον κάνουμε ήρωα τώρα αυτόν επειδή κάνει αυτό που πρέπει (να διαλέξει αυτό που του αρέσει). και κάτι ακόμα. δε σημαίνει πως θα του αρέσει ντε και καλά το φυσικό. άλλο τι ακούς για τη σχολή κι άλλο πως βιώνεις εσύ ο ίδιος τα πράγματα.

Ο ντόρος γίνεται γιατί αυτό που έκανε είναι αντίθετο στην "κοινή λογική" του Έλληνα πολίτη,η οποία είναι (για μένα και πολλούς άλλους) εσφαλμένη. Οπότε καλά κάνουν και το αναφέρουν τα παιδιά,μπας και εκσυγχρονιστούν λίγο οι απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ο ντόρος γίνεται γιατί αυτό που έκανε είναι αντίθετο στην "κοινή λογική" του Έλληνα πολίτη,η οποία είναι (για μένα και πολλούς άλλους) εσφαλμένη. Οπότε καλά κάνουν και το αναφέρουν τα παιδιά,μπας και εκσυγχρονιστούν λίγο οι απόψεις.

έχω καταλάβει για ποιο πράγμα γίνεται ντόρος. και ξαναλέω ότι αυτό που έκανε δεν είναι άξιο επαίνου ακριβώς επειδή έκανε αυτό που έπρεπε (αυτό που έπρεπε για τον ίδιο φυσικά). οι απόψεις θα εκσυγχρονιστούν, όταν σταματήσουν τα παιδιά να δηλώνουν μουράτες σχολές για να κάνουν φιγούρα και το να δηλώνει κάποιος τη σχολή που πραγματικά θέλει γίνει κανόνας και όχι εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως παρ' όλες τις αναλύσεις, η μη λογική θα συνεχίσει. Γιατί στην Ελλάδα προ πολλού έχουμε αφήσει την ορθολογική σκέψη. Ο μέσος Έλληνας ποιος είναι; Εσείς; :hmm:

Στο εσείς ποίους συμπεριλαμβάνεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Δεν είναι κάτι σπάνιο. Κάθε χρόνο συμβαίνει, υποψήφιοι με 19.000++ μόρια να μπαίνουν στα Φυσικά (και στα Μαθηματικά) τμήματα. Όπως και να το κάνουμε, υπάρχουν και ζουν ανάμεσά μας κάποιοι περίεργοι τύποι που προτιμούν να ακολουθήσουν το όνειρό τους και δεν ακούν τις μουράτες σειρήνες. Το διάγραμμα αναφέρεται στους εισαχθέντες στο Φυσικό Αθήνας την τελευταία δεκαετία και νομίζω ότι η μελέτη του κάτι δείχνει.
Μάλλον αυτοί οι εξωγήινοι δεν διάβασαν αυτό: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4097769&postcount=1
Αν το παλικάρι διαβάζει το ischool, το συμβουλεύω να οριστικοποιήσει γρήγορα το μηχανογραφικό του, γιατί διαφορετικά όλοι γύρω του θα του πρήξουν τα ούμπαλα και θα του τα κάνουν σαν τσουρέκια. (Ξέρω "κάποιον" που πέρασε από τη φάση αυτή, με λιγότερα μόρια και πιέστηκε από πολλές μεριές). Θα του έλεγα ακόμα ότι η Ελλάδα δεν είναι ένα απομονωμένο αστέρι σε κάποιο μακρινό γαλαξία, αλλά πολύ κοντά, κάπου στον πλανήτη Γη υπάρχει η συνέχεια του ονείρου του.
Παλικάρι μου, καλώς να ορίσεις στο θαυμαστό κόσμο της Φυσικής...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Υπάρχει ένα μυστικό θαμμένο στα υπόγεια των Τμημάτων Φυσικής:

« Το Φυσικό είναι πολύ δύσκολη σχολή. Απόδειξη ότι οι πιο πολλοί για να τελειώσουν θέλουν 8-10 χρόνια. Έχει κάτι μαθήματα (όπως Κβαντομηχανική ΙΙ) που για να περαστεί πρέπει να σου γίνει η πίσω πόρτα τριαντάφυλλο. Μην ακούτε που μερικοί λένε ότι ένα ποσοστό φοιτητών παίρνει πτυχίο στα 4-5 χρόνια. Πρόκειται είτε για αυτούς που έχουν μέσο είτε για φοιτητές σπασίκλες που ξεσκίζονται στο διάβασμα. Γιατί να στερηθείτε την ξένοιαστη φοιτητική ζωή; »
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top